Iets nieuws op voetbalgebiedDe voetbalklem Nederlands ijshockeyteam speelde gelijk met Frankrijk Opgetogen™ Opvlucht LAXEER-AKKERTJES j J'Caite Gevangenis en boete voor Thiessen DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE VOETBALKLEM is een onlangs uitgevonden instrument, dat dient tot het behouden van d,e zuiver bolronde vorm van voetballen bij het oppompen, dat dit werk in grote mate vergemakkelijkt en voorts een belangrijke besparing aan geld en tijd voor de voetbalclubs betekent. Akersloot is de bakermat van de voetbalklem, doch twee jnwoners van deze landelijke gemeente betwisten elkaar de uitvinding. Volgens art. 6 der Octrooiwet geldt als uitvinder hij die het eerst op bepaalde wijze een aanvraag om octrooi indient; in dat geval heeft de aannemer H. Kamp Fzn. de beste papieren, want hij heeft een aan vraag ingediend, waarop de Octrooi- raad echter nog niet heeft beslist. Komt het echter zover, dat de Oc- trooiraad publiceert, dat de vinding voor octrooiverlening in aanmerking komt, dan zal de heer P. Putter, plaatsgenoot van de heer Kamp, daartegen bezwaren indienen, want ook hij beschouwt zich als de uitvin der van de voetbalklem. In opdracht van het bestuur van de voetbalvereniging „Meervogels" wendde hij zich n.l. in het najaar van '49 tot de aannemer Kamp met de- vraag, of deze een instrument kon maken, dat een vereenvoudiging be tekende bij het oppompen van voet ballen. Naar de heer Putter ons me dedeelde. heeft hij de heer Kamp een idee voorgelegd, dit uitgelegd^ en verder bij de uitwerking van dit idee door de heer Kamp, deze herhaalde lijk in diens werkplaats aanwijzingen tot in details verstrekt. Half Januari werd „het instru ment" afgeleverd, betaald was het nog niet, omdat de aannemer, aldus vertelde ons de heer Putter, op de kwitantie niet nader wil verklaren, waarvoor het bedrag in rekening is gebracht. Vervolgens zou de aanne mer een reductie van 10.verleend ECKÈRSLEY EN BENTLEY IN HET ENGELS B-ELFTAL. Na de wedstrijd" tussen de verte genwoordigende elftallen van de En gelse en Ierse League werd bekend gemaakt, dat Eckersley (Blackburn Rovers) cn Bentley (Chelsea) resp. in de achterhoede en in de voorhoede van het Engelse B-team zullen wor den opgesteld, dat Woensdag 22 Fe bruari te Newcastle tegen het Ne derlands elftal speelt. Zoals bekend, konden Swift en Froggatt wegens verwondingen niet in het Engelse team worden opgenomen. ENGELSE LEAGUE SLAAT IERSE LEAGUE MET 7—0. De wedstrijd tussen de vertegen woordigende League-elftallen van Engeland en Eire, welke te Wol verhampton werd gespeeld eindig de in een 70 overwinning der En gelsen. Voor de vijfde ronde van de F.A.- cup werden gisteren drie wedstrijden overgespeeld. De uitslagen luiden: BlackpoolWolverhampton Wande rers 1—0; ChelseaChesterfield 30; PortsmouthManchester United 13. INTERUNIVERSITAIR TOURNOOI Op de universiteitssportvelden te Nijmegen werd gisteren een begin gemaakt met het interuniversitaire voetbaltournooi. De uitslagen luiden: Nijmegen Amsterdam 25; RotterdamVrije Universiteit Amsterdam 90; Delft Tilburg 11 (Delft wint na straf schoppen); WageningenUtrecht 1 2; LeidenGroningen 71. 2e ronde: AmsterdamUtrecht 00 (Amsterdam wint na straf schoppen). KAREL VAN DER MEER VOOR DE LEIDSE SCHEIDSRECHTERS- VERENIGING. Een goed geslaagde avond heeft gisteravond de scheidsrechtersver- eniging Groep Leiden en Omstreken, velen bezorgd in een van de zalen van het Leids Volkshuis, waarbij als sluitstuk van de testavonden de te kende scheidsrechter Karei v .d. Meer een causerie zou houden over „Enige grepen uit zijn scheidsrechtersloop- baan". Alvorens tot het onderwerp zelf te komen stond de heer K. v. d. Meer stil bij zijn begin als scheidsrechter, niet uit overwegingen van bijzondere aard, maar meer door een blessure waardoor hij als actief voetballer werd uitgeschakeld. Speciale aan dacht vroeg spr. voor de mentaliteit van scheidsrechter en roken en drin ken was voor hem funest. Slechts 10 pet. van de tegenwoordige scheids rechters zijn capabel een wedstrijd volkomen fit te fluiten. Verbeteringen voor de fluitist zijn er in de afgelopen jaren zeer velen en de opleiding in het nieuwe inter naat zal er veel toe bijdragen meer dere personen op het groene tapijt tot goede fluitisten te 'maken. Veel heeft spr. verteld over zijn belevenissen bij internationale wed strijden en altijd had hij veel geluk! Spr. heeft daarin veel geleerd en wel in 't bijzonder, dat voetbal wordt gespeeld als men de bal niet heeft en daarbij kan men bij Engeland nog veel leren. Over spelverruwing sprak hij heel veel en niet in 't minst over de maat schappelijke en teleurgestelde en ner veuze jeugd. Tot slot nog iets over ons spelpeil en hier deelt spr. de juiste opvatting, dat ons spel tegenover beroepsvoet bal geen maatstaf is, maar dat wij met amateurs ons nog werkelijk goed kunnen meten. Na de pauze gaf de heer P. Heene man een demonstratie van de veran derde spelregels op het magnetisch bord (een puike verbetering van het gewone tekenbord) hebben bij wijze van compensatie voor het aan de hand doen van het idee. Toen de heer Putter zag, dat de maker op het instrument een nadere aanduiding had aangebracht, die de indruk vestigde, dat er octrooi op de vinding was gevraagd of verleend. er stond op geschilderd: ,H. Kamp Pzn. Akersloot. Neder lands octrooi A.GV." en er in en kele bladen berichten verschenen, waarin de heer Kamp als de uitvin der werd genoemd, wendde hij zich de Octrooiraad; voorts liet hij overal duidelijk blijken dat hij de voetbalklem had uitgevonden. De heer Kamp op zijn beurt diende daarop een aanklacht tegen Putter in wegens laster. Het is thans aan de rechter cn/of de Octrooiraad om uit te maken, wie de geestelijke vader van de „voetbal klem" is. De heer Kamp, tot wie wij ons n.a.v. de mededelingen van de heer Putter hebben gewend, verklaarde ons tenslotte, dat de heer Putter hem wel had gevraagd een of ander in strument te maken, dat het oppom pen van voetballen zou vereenvoudi gen, doch dat het idee van de voet balklem en de uitwerking daarvan geheel zijn eigen vinding was, waar bij de heer Putter geen nadere aan wijzingen heeft gegeven. Het spreekt, dat deze kwestie de gemoederen in Akersloot nogal bezig houdt. SCHAATSENRIJDEN In onderlinge wedstrijden te Hamar waaraan ook de Zwitser Scholier deelnam tussen Langedijk, Heus en Maarse is uitgemaakt, dat Heus als vierde man van de Nederlandse ploeg hardrijden te Eskilstuna zal v/orden ingeschreven. Hier volgen de gemaakte tijden. 500 meter: Maarse 46 sec.; Heus 47.3 sec.; Langedijk 47.5 sec.; Scholier 48.8 sec.; 500 meter: Heus 8.47.4; Maarse 8.57.0; Langedijk 9.00.0; Scholier 9.16.4. Maarse gaat als reserve mee .en zal nog in enkele wedstrijden in Zweden uitkomen, terwijl Heus Maandag naar Nederland zal terugkeren. ZWEMMEN Tijdens zwemwedstrijden in het Spaardersbad te Gouda heeft de Rob- benzwemmer Hans Kelder gister- avondeen poging gedaan het Neder lands record 200 meter schoolslag te verbeteren, welke poging is gelukt. Kelder noteerde een tijd van 2 min. 40.1 sec., waarmede hij het oude rc cord, dat met 2 min. 41.sec. sedert 10 October 1948 op naan stond van Bob Bonte met 0.9 seconde verbeter de. De 3 tijdopnemers noteerden 2 min. 40.— sec., 2 min. 40.2 sec., 2 min. 40.1 sec. TOERISME DRIE-DAAGSE FIETSTOCHTEN DOOR BRABANT. Op 20, 21 en 22 Juli a.s. worden voor de 6e maal de bekende drie daagse fietstochten door het Bra bantse land gehouden. Aan deze fietstochten door'het intieme Bra bantse land neemt jaarlijks een groter aantal rijwieltoeristen deel. Het vorige jaar waren er bijna 1000 ingeschrevenen, waaronder zelfs uit België en Schotland. De startplaats van deze drie-daag se fietstochten, georganiseerd door de V.V.V. 's-Hertogenbosch—Vught, is dagelijks te 's-Hertogenbosch, ter wijl de grote rust iedere dag in een ander Brabants dorp gehouden wordt. Tijdens deze rust, dit jaar te Ra- venstein, Hilvarenbeek en Geldrop, worden de deelnemers en deelneem sters bezig gehouden door muziek, vendelzwaaien of reidansen. Het Secretariaat der drie-daagse is gevestigd bij V.V.V. Markt 3, te 's-Hertogenbosch en Raadhuisstr. 1, Vught. BRIDGE. BEDRIJVEN-COMPETmE. Gisteravond werden L.D.P.T.T. 97—103 en R beid—Lichtfabr. II 96—101, De wedstrijd NederlandFrank rijk, welke in het kader van het vier- landentournooi gisteravond op de H.O.K.Y. te den Haag werd gespeeld, eindigde in een 33 gelijk spel. In een attractieve wedstrijd heb ben Nederland en Frankrijk de pun ten broederlijk verdeeld. En wij ge loven wel, dat deze uitslag 33, de verhouding het beste weergeeft. De ploegen zelf waren er in ieder ge val mee content, gezien het enthou siasme waarmee het eindsignaal door zowel de blauw-getruide haantjes als de in het wijnrood gestoken Ne derlanders werden begroet. In stickvaardigheid en rij techniek moesten de Nederlanders het tegen de Franse ploeg afleggen, maar waarin onze landgenoten hun tegen standers de baas waren, was het sa menspel. Hoewel van Hees wijk, die om studieredenen verhinderd was te spelen, sterk werd gemist, klopten de combinaties in de Nederlandse ploeg veel beter dan die der Fransen. Vooral de voorhoede Feenstra-Over- akker-van der Ven trok er meerma len goed tussenuit, waarbij het goede positie-spel vai; Overakker en de scherpe passes van Feenstra opvie len. Met het schieten was het echter minder goed en, hoewel de Neder landse ploeg in de eerste periode duidelijk de sterkere was, tot doel punten kwam men voorlopig niet. De Franse uitvallen, meestal door één man opgezet en uitgevoerd maar des ondanks gevaarlijk genoeg, liepen eveneens in deze periode op niets uit. Het prima doelverdedigen van Van der Heiden bracht soms pas op het allerlaatste moment opluchting op de overvolle tribunes. De tweede speeltijd begon met een Nederlands overwicht, dat weldra in een goed doelpunt tot uitdrukking kwam. Zeer snel werd de puck door van Rhede opgebracht en op het juiste moment voor het doel gezet, waar Schwencke klaar stond om met een snelle beweging doelman Wil- laume te passeren (10). Nog hoger werd nu het tempo en nog feller werd de strijd, zonder dat er echter één moment van ruw of onsportief spel sprake was al gaven de reacties van het publiek op een onschuldige val of botsing wel eens anders te denken. Nederland vergrootte de voor sprong weldra. Taconis schoot van ver hard op doel. Willaume was niet in staat de puck voldoende weg te werken en Feenstra, die ineens was doorgereden, ketste hem onhoud baar in het net (2—0). Nog voor de 2e spelperiode was verstreken maak te Ciacometti gebruik van een mis verstand in de Nederlandse verdedi ging (2—1). De Fransen voelden dat zij deze wedstrijd niet behoefden te verlie zen en gooiden er in de derde speel tijd nog een extra schepje op. De Ne derlanders waren niet in staat een voldoende antwoord te geven op het snelle en doortastende spel, dat Longhet, Renaud, Rissler, Ciacometti, gestuwd door de taaie en rustige aan voerder Lluis thans demonstreerden. Eerst werd een fout van Taconis met een doelpunt van Lacorne afgestraft en even later, toen een der Neder landse verdedigers in een wanhoops poging om de doorbraak van Baudin te stuiten, de Fransman haakte, maakte Ciacometti geen fout bij de toegestane penalty (23). Het Ne derlandse team leek verslagen, de spelers waren zichtbaar vermoeid, terwijl het Franse team, in het bij zonder de verdediging, er steeds be ter in kwam. Toch kwam de gelijk maker. In de laatste minuut kwam de puck na een doelworsteling bij Schwencke, die de schijf ineens door flitste en de rode lamp deed branden nog voor Willaume had kunnen reageren (33). Nog even werd mid den-uit genomen toen was het tijd. ITALIë—BELGIë 7—4. Met een zeven—vier overwinning .tussenstanden 02, 41, 31), brachten gisteravond in de Apollohal te Amsterdam de Italianen de Belgi sche ijshockeyploeg hun tweede ne derlaag in het vierlandentournooi toe. De stand in de competitie van het vierlanden-tournooi luidt thans: Frankrijk 2 1 1 0 3 9— Nederland 2 110 3 11 Italië 2 10 12 10—10 België 2 0 0 2 0 9- EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN. Op 2 Maart a.s. zal de burge meester van Amsterdam, mr. A J. d'Ailly, in café „De IJsbreker" Amsterdam het tournooi om de Europese titel driebanden openen. Dit deelde gisteravond de voorzit ter van de organiserende vereni ging B. C. Rembrandt", de heer Polak, op een persconferentie mede. De lijst van deelnemers is nog niet definitief vastgesteld. Frank rijk heeft ingeschreven met de Europese kampioen Lagache, die in het nationaal kampioenschap de derde plaats bezette met een alge meen gemiddelde van 0.670. Voorts de Franse kampioen Siguret (0.718) Powel, die de tweede plaats be-, zette met 0.671. België komt met de kampioen van der Spiegel (0.696) en Dessart (0.690). Uit Spanje komt Domingo, van wie geen gemiddelde bekend is, maar die een van de grote attrac ties van dit tournooi zal vormen, want hij is een all roundspeler, die in elk speltype een van de besten is. Oostenrijkse kampioen Engel behaalde een gemiddelde van 0.620 en komt ook in het Europees kam pioenschap uit en de rij wordt ge sloten door de Nederlandse kam pioen Wevers (0.653), Enige dagen geleden echter is bij de Nederland- Biljartbond nog de inschrijving binnengekomen van de Zwitserse kampioen Seberhard, die een ge middelde behaald zou hebben van 0.560. De internationale bond zal nu als nog moeten beslissen of deze in schrijving kan worden aanvaard. Geschiedt dit, dan zal een van de Franse deelnemers en wel Powel af moeten vallen en zou dit Tour nooi voor het eerst na de oorlog een bezetting hebben met spelers uit zes landen. e wereldkampioen Vingerhoedt heeft zich in het Belgische kam pioenschap niet kunnen plaatsen voor dit tournooi en zal dus niet deelnemen. Lagache is reeds vier maal van de zes keer dat dit tour nooi gehouden werd, Europees kampioen driebanden geweest. De beide andere kampioenen waren Domingo en dezelfde Seberhard, wiens inschrijving nu moet worden beoordeeld. Hij won in het seizoen 1932/1933 het eerste Europese kam pioenschap driebanden, dat toen eveneens in Amsterdam werd ge houden. Het tournooi in Amsterdam wordt gehouden van 2 Maart tot en met 5 Maart a.s. INSCHRIJVING NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE KLEIN BILJART 38/2 Voor het kampioenschap van Ne derland, hoofdklasse klein biljart ca dre 38/2, van 23 tot en met 26 Maart a.s. in Leeuwarden zijn acht inschrij vingen binnengekomen, zodat geen voorwedstrijden worden gespeéld. De acht finalisten zijn: J. A. Eichelsheim (Rotterdam), Franken (Tilburg), J. H. de Jong (Scheveningen) A. Kastelyn (Rotter dam) P. Kruythof (Barendregt) C. van Oosterhout (Rotterdam), L. van Reyen (Spekholzerheide) en M. Wij nen (Nijmegen). KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND HOOFDKLASSE 47/1. Voor het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse groot biljart cadre 47/1, dat van 13 tot en met 16 April a.s. verspeeld moet worden, zijn slechts drie inschrijvingen bin nengekomen, namelijk van Kees de Ruyter (Waalwijk), Henk Metz (Den Haag) en Piet Kruythof (Baren dregt). Er had zich nog geen vereniging aangemeld, die dit kampoienschap wil organiseren en nu het aantal in schrijvingen zo laag is zal het bé stuur van de N.B.B. Zaterdag a.s. op een bestuursvergadering overwegen kwalificatiewedstrijden te doen spe len door de drie inschrijvers. De bei de hoogst geplaatsten zouden dan in aanmerking komen voor uitzending naar de Europese kampioenschappen in dit cadre, die in principe van 18 tot en met 21 Mei in Barcelona wor den gehouden. De Spaanse bond heeft dit kampioenschap toegewezen gekregen door de internationale bil jartbond. Of de Spanjaarden bereid zijn het kampioenschap inderdaad te organiseren staat nog niet vast. EXCELSIOR EN LUTO SPELEN GELIJK. De zeer belangrijke wedstrijd voor de competitie 1ste klasse van de Bil jart Bond Bloembollenstreek tussen de beide plaatselijke verenigingen Excelsior en LUTO eindigde weder om onbeslist (44), waarmede uit eindelijk deze uitslag het best voor het bezoekende „Excelsior" is. Bij een stevige overwinning op Noord- NAAR EEN NIEUWE.UIVER'ZEGE? 1953 Luchfrace Engeland-Nieuw Zeelano v/ijkerhout is het eerste viertal van „Excelsior" verzekerd van de twee de plaats. De uitslagen waren: pnt. brt. 1-LS.germ J. Duivenvaarden G. C. Degger J. Schrama B Elfering C. Slootbeek P. Duivenvoord^ Jac. v. Diest A. Elfering na het gebruik van tegen verstopping Wie herinnert zich niet de span ning en de sensatie in 1934 van de „LondenMelbourne race", waarin de „Uiver" zulk een ongelooflijke prestatie leverde. Het schijnt dat deze dagen van spanning, sportiviteit en techniek zullen wederkeren. Er is namelijk ter gelegenheid van het eeuwfeest der provincie Canterbury een lucht vaartwedstrijd uitgeschreven, die in 1953 zal worden gehouden. Men ver wacht dat deze race, evenals in 1934 in de eerste 'plaats een internationa le snelheidsrace zal zijn en dat daar naast ook weer een handicapwed strijd zal worden gehouden. De leng te van d? route is 22.400 km., dat is rond 2500 km. langer dan in 1934. Als de wedstrijd straks in 1953 plaats vindt, kan men er op rekenen, dat de afstand, door de snelheid die over 3 jaar bereikbaar zal zijn, bin nen een dag zal worden afgelegd. Evenutele verkeersvliegtuigen zullen vermoedelijk slechts anderhalve dag er voor nodig hebben. Op de race hebben reeds voorlopig ingeschreven „De Havilland vlieg tuigfabrieken", de „British Euro pean Airways" en onze K. L. M.", waarmede de weg opend is voor nieuwe triomphen voor onze nationale luchtvaart. 140 doorlichtingsapparaten, ter waarde van 450.000 dollar zijn bij Philips besteld door het fonds van de U.N.O. voor hulp aan kinderen. De apparaten zullen ten geschenke worden gegeven aan Polen. Te Rijswijk is gistermiddag in een garage op de Geestbrugweg een brand uitgebroken, ten gevolge waarvan de garage uitbrandde en vijf auto's verloren gingen. Waar schijnlijk is de benzinetank van de autostalling bij het vullen overge lopen, waardoor de benzine de ga rage binnenvloeide en ontbrandde. Te Venray is een 55-jarige aan nemer in een kalkput bij zijn 'huis gevallen. Een zoon ontdekte het on geluk pas, toen zijn vader al om het leven gekomen was. In een café te Wijk-Maastricht is gistermorgen vroeg in de gelag kamer brand uitgebroken. De vrouw des huizes en twee kinderen werden door het vuur gedwongen uit een raam van de eerste verdieping te springen. Een kostganger moest een sprong van de tweede verdieping wagen. Allen werden door de brand weer in een springzeil opgevangen. Bij het spelen is een 4-jarig zoontje van de familie B. te Rhenen in hét kolkend water van een dui ker gevallen. Het jongetje verdronk. Ook achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer VEILIG VERKEER. Ter zitting gevangen genomen Velen waren gisteren naar de zitting van de Haarlemse poli tierechter getogen, waar de zaak behandeld zou worden te gen de 43-jarige Thiessen, hoofd van het foto-technisch laboratorium te Bandung, die op 2 Februari van dit jaar op Schiphol werd gearresteerd, toen hij een groot bedrag aan vreemde valuta wilde uitvoe ren. Zoals wij vroeger reeds pu bliceerden, werd vermoed, dat deze Th. in contact stond met Westerling en dat hij diens ac tie financiëel wilde steunen. Degenen, die echter naar de zitting van gisteren waren ge komen om meer gegevens te verzamelen over deze kwestie, kwamen bedrogen uit, want de Haarlemse politierechter hield iedere politiek terzijde en be paalde zich alleen .tot het eco nomische delict als zodanig. Verdachte werd tenlaste gelegd, dat hij zonder de vereiste vergun ning getracht had 301 dollars, en 1080 Indonesische guldens onze grens over te brengen, vervolgens, dat hij per brief drie chèques van 100 dollar, 5 dollars en een biljet van 1000 (Indonesische) guldens naar Indonesië had gezonden. Bo vendien zou verdachte verschillen de keren zonder vergunning dollars in ontvangst hebben genomen, dit geld tegen een hogere koers heb ben gekocht dan officieel was vast gesteld en tenslotte op 2 Februari gepoogd hebben een microscoop met projector en lampen het vliegtuig binnen te smokkelen. Tijdens het verhoor door de poli tierechter gaf Th. toe, dat hij het geld op clandestiene wijze had uit gevoerd, maar aangaande de mi croscoop was hij van mening, dat hij geen vergunning nodig had, om dat het daar een monster betrof. De officier van justitie achtte van verschillende punten der dagvaar ding de opzet bewezen en zeide in zijn requisitoir, dat de zwarte waar de van de 600 door verdachte uit gevoerde dollars voor deze 2000. bedroeg. Als de verkoop in Indone sië zou zijn doorgegaan, had hem dat maar liefst 12.000.een winst dus van 10.000.opge bracht. Volgens de officier zou verdachte in een brief aan zijn vrouw in Ban dung de suggestie hebben gedaan, dat zij de dollars die hij stuurde, maar moest verkopen. De officier achtte egoïstische, of misschien ook wel politieke redenen, de achter grond van dit economische delict. Hij eiste tenslotte een gevangenis straf van zes weken en een geld boete van 500.Terzake de mi croskoop vroeg hij 1.boete. De officier meende tenslotte, dat Th. wellicht de kans zou waarnemen om te vluchten en daarom verzocht hij de politierechter de onmiddel lijke gevangenneming van verdachte te gelasten. De verdediger, mr. J. Floor uit Utrecht, was van mening, dat dit delict veel te zwaar was opgevat. Verdachte zeide, dat het in Indo nesië nu eenmaal anders gesteld was dan in Nederland en dat er daar vrij gehandeld kon worden in vreemde valuta. De politierechter veroordeelde hem tenslotte conform de eis van de officier. UITSPRAKEN BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. Uitspraak doende in de zaak tegen C. J. Huygen, secretaris-generaal van de N.S.B., is de inleidende dagvaar ding door de Bijzondere Raad van Cassatie hedenmorgen nietig ver klaard. Dit betekent niet. zo ver klaarde de president, dat H. in vrij heid zal worden gesteld. De officier van justitie te Amsterdam of te Den Haag zal een nieuw bevel tot inhech tenisneming uitvaardigen. Het Am sterdamse Bijzonder Hof had H. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De uitspraak in de zaak tegen de 27-jarige Duitser Rolf Hubert Bel, uit Alphen aan den Rijn, is door de Bijzondere Raad van Cassatie aange houden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. B. was door het Amsterdamse Bijzonder Hof tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij, na uit het Duitse leger gedeserteerd te zijn, verschil lende Nederlandse illegale werkers, WORDT HET PROCEDEREN EENVOUDIGER? Bij het ministerie van Justitie wordt een regeling voorbereid tot wijziging van bepaalde onderdelen van de civiele procedure, zoals die in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering is vastgelegd, en tot wijziging van de wet op de rechter lijke organisatie. bij wie hij zelf ondergedoken waa, had verraden. HAAGSE GERECHTSHOF. Het blijft: vrijspraak. J. P. v. d. H. en A. J. A. v. d. G. te Was senaar hebben terechtgestaan we gens oplichting, doch werden door de rechtbank vrijgesproken. De of ficier, die veroordeling had geëist, kwam in hoger beroep bij het Haag se Gerechtshof. Dit heeft arrest ge wezen en het vrijsprekend vonnis bevestigd. HAAGSE POLITIERECHTER. Pleegzoon, of niet. De Politie rechter zei dat het een „prutszaak" was doch niettemin waren de he ren ruim een half uur er mee be zig, alvorens P. G. uit Leiden zijn veroordeling tot f 10 boete beet had. Dat was een gevolg van het feit, dat eerst moest worden uitgezocht of G. al dan niet een pleegzoon was. Zelf had hij zich als zodanig bij de politie aangediend. Nu ontkende hij weer die verhouding tot de familie waar hij te Leiden reeds vele jaren verbleef. Hij betoogde nu, dat hij er weliswaar in huis was, doch ge woon als „kostganger" met een eigen kamer. En om die eigen kamer ging het nu. Want verdachte had op een formulier voor aanvraag van steen kolen vermeld, dat hij zelfstandig woonde, terwijl de controlerende ambtenaren later hadden geconsta teerd dat hij „in de familie" was. Omtrent deze kwestie ontspon zich nu een zeer uitgebreide discussie, die de verdediger nog lastiger maakte door te vertellen, dat eigen lijk de directeur van de Leidse dis- tributiedienst ook niet precies wist, wat onder „kostganger" verstaan moet worden. In elk geval géén fa milie. „En een formulier moet naar waarheid worden ingevuld", vulde de rechter aan. Er zat overigens méér aan dit ge val vast, n.l. of verdachte die zelf distributie ambtenaar was geweest in Leiden, eervol dan wel oneervol ontslag zou krijgen en daarmee dus ook wachtgeld, vacantie enz. De rechter kon er niet toe komen vrijspraak te verlenen, conform de eis van de officier legde hij f 10 boete op. Er was door de tuinder H. B te Nieuwe Wetering: een strafbare han del in groenten gedreven, omdat hy nog geen erkenning voor die handel bezat. Als gevolg daarvan had hij zich voor de Haagse Politierechter te verantwoorden, waar de Officier met de omstandigheden rekening wilde houden en volstaan met opleggen van 5.boete of 3 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde daartoe. HAAGSE RECHTBANK. In Alphen aan den Rijn, en Leiden, doch ook in diverse andere plaatsen had de koopman P. J. N. uit Den Haag rijwieldiefstallen gepleegd. Die feiten begaat N. wel met enthousiasme, om dat hij nog maar net uit de gevange nis was toen hij voor deze diefstal len werd gegrepen. De Officier eiste daarom twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, en verdachte conform die eis veroordeeld. De betonwerker J. van T. te Lei den had wel mooie plannen, doch de Officier had er niet veel vertrouwen in, gezien het verleden van de ver dachte, die al enkele malen werd veroordeeld en thans wegens rijwiel diefstal zich had te verantwoorden. Daarom luidde de eis acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en verdachte conform die eis veroordeeld.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6