Vragen over de actie-Westerling Grote gezinnen kinderbijslag Mgr. Th. M. P. Bekkers treedt af Wie trfvieef, „&e zaak tBeukenaet"? SWinceM Maxitia DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Hoe kwam hij aan het geld? In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is be sloten de vaste commissie voor Openbare Werken, Verkeer en Wa terstaat te splitsen in twee vaste commissies, n.l. voor Verkeer en Waterstaat en voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. De behandeling van de benzine- wet werd uitgesteld tot begin Maart. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) kreeg gelegenheid een vijf tal mondelinge vragen omtrent de actie van de voormalige kapitein Westerling te richten tot de minis ter-president. In antwoord op deze vragen heeft de heer Drees medegedeeld, dat het aantal deserteurs 330 heeft bedra gen, o.w. slechts enkele Nederlan ders. 140 waren er van het korps speciale troepen. 190 waren federale recruten. Zij zijn in de nacht van 23 op 24 Januari gedeserteerd. Hoe de desertie is geschied zal moeten blijken uit een nader onderzoek. Van de beide genoemde groepen hebben zich dezelfde dag resp. 110 en 188 man terug gemeld. Daarna meldden zich nog enige anderen. Zij zijn geconcentreerd en ontwapend en op 24 Januari naar Djakarta overgebracht en in verzekerde be waring gesteld. Dat de opstandelin gen over Nederlandse wapens be schikken vloeit voort uit het feit, dat de deserteurs wapens en uitrus ting hadden meegenomen. Hoe ze aan andere wapens zijn ge komen is niet bekend. Er zijn ter plaatse nog wapens van Japanse her komst en nu en dan gaan er wa pens verloren door desertie en dief stal. Aetherklanken VRIJDAG. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sopraan en piano. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.35 Schoolradio. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoon- muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsorkest. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Omroeporkest en solist. 14.00 Gevarieerd program ma. 14.45 Koorzang, lu.00 Schoolra dio. 15.30 Pianovoordracht. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Promenade orkest en soliste. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerde muziek. 20.30 „J\a, zo was 't....", klankbeeld. 21.30 Con certgebouworkest 22.23 Gramofoon muziek. 22.35 Actualiteiten. 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II 416 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 1930 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek (9.309.35 waterstanden). 10.00 „Thuis", cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gra mofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Bas en piano. 11.05 Voordracht. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gramofoonmu ziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 So praan, alt en piano. 14.40 Causerie en voordracht. 15.00 Kamerorkest en so list. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.35 Dansorkest. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Kwartet. 19.30 „Gelovige mensen", causerie. 19.45 „Een radiokrabbel'*. 19.55 Me dedelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Viool en piano. 20.30 „Mensen aan het werk", klank beeld. 21.00 „Faust", opera 21.40 „De ducdalf". 22.00 buitenlands overzicht 22.15 Gramofoonmuziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. Het is niet mogelijk bepaalde auto riteiten, die verantwordehjk zijn, aan te wijzen. De regering beschikt niet over gegevens waaruit blijkt, dat de deserteurs voornemens waren een aanslag te plegen op het hoofd of regeringspersonen der R.I.S. Daags voor het vertrek van de heer Moh. Hatta naar Nederland heeft hij de HVK bezocht voor een algemeen oriënterend gesprek. De heer Hatta bracht daarbij ge ruchten omtrent Westerling ter spra ke. Hij vroeg om voor de laatste maal de exhorbitante rechten toe te pas sen op Westerling. De heer Lovink heeft geantwoord, dat hem geen gegevens bekend wa ren. Noch de heer Hatta, noch de sultan van Djocja beschikten over gegevens. De deserteurs, zo deelde de minis ter-president verder mede, zijn reeds ter verantwoording geroepen. De meesten zijn gevankelijk geïsoleerd op het eiland Onrust. Het onderzoek voor de gerechtelijke vervolging is gaande. Het resultaat daarvan is openbaar en zal de Kamer dus ter kennis komen. In antwoord op nadere vragen van de heer van der Goes van Naters zeide de minister-president, dat hij geen antwoord kon geven op de vraag hoe er geld ter beschikking is gesteld. Dr. Drees: „Zwijg In de Eerste Kamer kreeg de communistische heer Schalker, die Dinsdagavond in het algemeen de bat had verzekerd, dat „de arbei ders" de ontscheping van Ameri kaanse wapens in ons land zullen beletten, gistermorgen antwoord van de minister-president, dr. W. Drees, toen hij zijn Dinsdagavond afgebro ken rede voortzette. (In een gedeel te onzer oplage reeds vermeld). „Namens de regering verklaar ik, dat de wapenen zullen worden ge lost; wij zullen voor de terreur der communisten niét bukken," zei dr. Drees. Intussen deelde de premier verder mee, dat aan de chefs van staven is opgedragen bij het doen van uitgaven en het ontwerpen van plannen te blijven binnen de gren zen van de financiële draagkracht van ons volk. Dr. Drees had gesproken over de „diepe tragiek" van de gemiste vre de en over de terreur in het Oosten van Europa, de communisten nazi methoden verwijtend. In het algemeen wees de premier op de enorme moeilijkheden, die ons land sinds 1945 had te overwin nen. „Zwijg!" Aan het slot van het debat kwam het aldus het „N. v. d. D." nog tot een rumoerig incident met de heer Schalker, die via een interrup tie zijn ongenoegen over de mede delingen van minister-president Drees over het lossen van wapenen in ons land uitte. Op zeker moment riep hij: „Drees zal nog wel een SS- afdeling hebben om op ons af te sturen." De voorzitter dreigde de heer Schalker uit de zaal te doen ver wijderen en toen het rumoer bleef aanhouden riep hij plotseling luid: „Zwijg! waarop .de rust eens klaps werd hersteld. VAN FUNCTIE ONTHEVEN. In verband met de arrestatie en de later gevolgde vrijlating van de ka pitein J. M. van de cryptologische dienst van het ministerie van Oorlog, die er van verdacht werd in relatie te hebben gestaan met de particu liere inlichtingendienst van de gear resteerde illegale leider te Rotter dam Elzinga, deelt de leger-voor- lichtingsdienst mee, dat de betrok ken kapitein niet in zijn functie is hersteld, doch hiervan is ontheven en naar een ander onderdeel is over geplaatst. Zijn optreden wordt nog getoetst aan het militaire strafrecht en de krijgstucht. Het contact, dat hij had met het inlichtingenbureau van Elzinga was nl. niet slechts een gesprek dat hij heeft gehad met de leider van dit bureau, maar had de vorm van een vaste en betaalde functie. Wel is gebleken, zeide hij, dat Wes terling getracht heeft geld uit Ne derland te krijgen. Over de transportonderneming van Westerling, die bemand zou zijn met speciale troepen, volgens een nadere vraag van de heer van der Goes, zei de dr Drees geen bijzonderheden te weten. NADER BERAAD OVER VER HOGING OUDERDOMS-UITKE- RING De Kamer is daarna voortgegaan met de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening en van be paalde renten en toeslagen. Bij de artikelsgewijze behandeling dienden de heren Gortzak (CPN), Hoogcarspel (CPN) en van Lienden (Arb.) amen dementen in, welke de minister van sociale zaken, de heer Joekes aanlei ding gaven gelegenheid tot nader be raad met het oog op de consequen ties er van te vragen. De beraadsla gingen zijn daarop tot een nader te bepalen dag geschorst. De Kamer heeft vervolgens een aanvang gemaakt met de behande ling van de nota in zake de deviezen- positie. door de minister van finan ciën cp 27 April 1949 ingediend me de namens zijn ambtgenoten van economische zaken en landbouw. Daarbij was tevens aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de middelenwet 1948. Hierbij voerden het woord de heren van de Wetering (C.H.), Nederhorst (Arb.) Hofstra (Arb) en Janssen (KVP). Deze be sprekingen worden hedenmiddag voortgezet. Eerste Kamer en de 5% Verhoging voor deze te laag Op een bijeenkomst van enige be stuurders uit de kringen van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging en de K.A.B. is principieel de wenselijkheid besproken om met vernieuwde kracht te streven naar een meer pro gressieve regeling van de kinderbij slag. Bij de laatste loonaanpassing Is ook de kinderbijslag evenredig met het loon verhoogd met 5 pet. Intus sen kan worden vastgesteld, dat het tekort in het grote gezin met niet- verdienende kinderen realtief nog is toegenomen en dat dus de urgentie van een verbetering in de richting van een sterker progressie groter is geworden. De zoveel sterker progressieve regeling in België is gezien de sa menwerking in Benelux-verband, een bijzonder motief om ook in Ne derland naai- verbetering te "streven. In de bijeenkomst werd besloten om in de gegeven omstandigheden ten sterkste te ijveren voor een her ziening van de wettelijke regeling om zodoende tot een algemeen verplich te toepassing te komen van een re geling als boven bedoeld. De kath. centr. werkgevers- en ar beidersorganisaties zullen samen werking zoeken met de kath. sociale middenstands- en boerenorganisaties, alsook met andere bevolkingsgroe pen, om voor deze 'plannen zo ruim mogelijk steun te vinden. Voorstan ders zullen zich met hun plannen daarna wenden tot regering en Sta- ten-Generaal. ONRUST OP GEMOEDELIJKE PLAATS. De heer M., wonende aan de Kor te. Singel te Bussum, begaf zich gis termorgen met een brandende siga ret naar het toilet. Toen hij binnen kwam schoot plotseling een steek vlam uit het closet omhoog, waar door de haren en kleren van de heer M. schroeiden en het interieur van het toilet beschadigd werd. Het bleek dat het closet niet luchtdicht op de afvoerbuis van de riolering aange sloten was. Methaangassen uit de riolering hebben zich vermengd met de zuurstof uit de lucht, waardoor het gas explosief werd. De sigaret deed de rest Als directeur der Pauselijke Genootschappen Bij decreet van de Congre gatie „De Propaganda Fide" van 6 Februari 1950 heeft Z.Em Kardinaal Fumasoni Biondi, Prefect dier Congregatie, aan Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voor schoten op diens verzoek, onder dankzegging voor zijn langjari ge toewijding aan de zaak der katholieke missiën, eervol ont slag verleend als Nationaal Di recteur van de Pauselijke Ge nootschappen tot Voortplanting des Geloofs en van de H. Apos tel Petrus. In diens plaats is benoemd de zeereerw. heer H. J. J. van Hussen, thans directeur van de Bisschoppelijke Hulpactie te 's-Gravenhage. Volgens het reglement van het Pauselijk Genootschap der H. Kindsheid brengt deze per soonswisseling eenzelfde ver andering bij dit Genootschap. Voor de Priestermissiebond in Nederland moet in deze nog een besluit genomen worden op de vergadering in Mei. Als gevolg hiervan zal de over dracht der directie en de verplaat sing van het Nationaal Bureau der Pauselijke Missie-actie van Voor schoten (Huize Bijdorp) naar Laan Copes van Cattenburgch 127 te 's-Gravenhage eerst tegen 1 Juni ge schieden. Tot die datum worden alle zaken de Pauselijke Missie-actie be treffende nog behandeld te Voor schoten, Huize Bijdorp. WEL EEN BEDRIJFSCHAP, MAAR GEEN AMBTENARIJ. De Bondsraad van de Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café-, Restau ranthouders en Slijters H.O.C.R.E.S. heeft op een onlangs gehouden ver gadering besloten' rr,n amore mede te werken aan de totstandkoming van een Bedrijfschap. De Bondsraad is echter van me ning, dat wil het Bedrijfschap kun nen worden gedragen door alle ge organiseerde bedrijfsgenoten, deze nog in den brede moeten worden voorgelicht. Een gezonde taakverdeling zal moeten worden gevonden, opdat het Bedrijfschap aan haar wezenlijk doel zal kunnen beantwoorden. De rechten van de vrije organisatie zul len scherp moeten worden omlijnd en de taken van het Bedrijfschap zullen nauwkeurig omschreven die nen te worden, daar anders de be drijfsorganisatie kan ontaarden in een bureaucratische paskwil. Van ambtenarij heeft de Hotel-, Café- en Restaurantondernemer meer dan genoeg en hij wenst deze niet te verlengen. Daarom werd het Be stuur volmacht gegeven de onder handelingen te openen met dien verstande, dat het bedrijfschap zo doeltreffend, maar ook zo zuinig mogelijk zal worden opgezet. De ledenvergaderingen zullen uiteindelijk een beslissing moeten nemen. BEURS: STIL EN LUSTELOOS - De markt gaf gisteren een voort zetting te zien van de lusteloze stem ming van Dinsdag. In geen enkele hoek kwam het tot handel van enige betekenis. De meeste actieve soorten noteerden slechts in enkele tapes. Een deigelijke afwachtende houding van het publiek gaat meestal verge zeld van lagere koersen, hetgeen ook het geval bleek te zijn. Tegen het slot echter trad in de meeste sectoren een licht herstel in, Een koninklijke auto stopte Dins dagmiddag voor een winkel in scherts- en feestartikelen in de Gil- destraat te Bussum. Uit de auto stapten de prinsesjes Beatrix en Irene, die ook vorig jaar aan deze winkel een bezoek brachten, voor het kopen van fopartikelen voor het St. Nicolaasfeest. Thans vroegen de prinsesjes om z.g. „gillende keukenmeiden". De winkelier leverde de gevraagde hoe veelheid af en gaf de prinsesjes enige toverballen cadeau. Hij ver wachtte, dat de meisjes hierop weer onmiddellijk naar Soestdijk zouden terugkeren, maar dat bleek niet de opzet te zijn van Beatrix en Irene. Ze hadden zich voorgenomen de deugdelijkheid van het vuurwerk terstond te proberen en staken voor de deur van de winkel achter elkaar drie „keukenmeiden" af, die met het gegil, haar naam waardig, door de Gildestraat suisden. Het gevolg bleef niet uit. In een oogwenk stroomde de Gildestraat, die gelegen is in de arbeidersbuurt van Bussum, vol. Dat was niet de bedoeling geweest van de prinsesjes, die ongestoord van haar pasgekochte vuurwerk had den willen genieten. Spoedig verlieten ze Bussum dan ook weer om het kostbare vuurwerk op Soestdijk in veiligheid te bren gen. Gistermiddag echter stopte de auto wederom in de Gildestraat. De prinsesjes hadden besloten nog meer „Gillende keukenmeiden" te halen, die ze in Sankt Anton willen „im porteren". En bovendien kochten ze 12 toverballen, die ze zo lekker ge vonden hadden, maar die Oostenrijk waarschijnlijk wel niet zullen ha len iT.l Oenee.m.ddel i bij divert. BALSEM-HOESTBONBONSNEUSDRUPPELS Prijsvraag in de Boekenweek Voor de 15e maal voor de vier de keer na de oorlog organiseert de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek dit jaar, van 25 Febr. tot 4 Maart, een boe kenweek. Het geschenk. Als alle jaren wordt aan hen, die tijdens deze boekenweek voor 3.50 contant Nederlandse boeken kopen, een geschenk uitgereikt: een novel le, resultaat van de traditionele let terkundige prijsvraag, uitgeschreven onder een ruim aantal Nederlandse letterkundigen. 27 schrijvers zonden een manuscript in. „De zaak Beu- kenoot" werd bekroond. De novelle wordt verspreid in een oplage van 130.000 exemplaren. Die lezers, die vinden en op de gebrui- r-% W" i- v vf .<s N-" s AFGRAVINGEN BIJ LEEUWAR DEN Te Giekerk bü Leeuwarden is men bezig landerijen af te graven. Dit wordt niet, zoals in deze tijd gebruikelijk is, machinaal gedaan, doch op de orthodoxe manier met spaden. Dat ook deze manier haar voordelen heeft, bewijst wel het feit, dat de oudheidkundige schatten, die de bodem bevat, vrijwel onbescha digd naar boven komen. Bovendien kan men het zand, dat onder de bo venlaag zit, bestemmen voor de ber strating in Leeuwarden. Door de af gravingen komt het land lager te liggen, wat de kwaliteit van het land verhoogt. Nu immers droogt het land in de zomer niet zo snel uit. kelijke wijze inzenden wie „De zaak Beukenoot" schreef, kunnen in aan merking komen voor boekprijzen van 125, 100, 75 en vijftig a 5. De jeugduitgave. De jeugduitgave is dit jaar een bundel gedichten, handelende over de reislust, de reisangst, de uitreis, en de thuisreis, benevens over de reiziger zelf. De bloemlezing werd samengesteld door Victor E. van Vriesland en Han G. Hoekstra, door hen voorzien van een inleiding, van tekeningen en van biografische ge gevens over de dichters, en draagt de naam „De muze op reis". De bun del is bestemd voor jongens en meisjes in de leeftijd van 1418 jaar en is tijdens de Boekenweek voor 0.45 in de boekhandel ver krijgbaar. Foutentekening. Voor jonge kinderen heeft de commissie een door Rein van Looy getekende foutentekening in een op lage van 170.000 ex. beschikbaar gesteld. De tekening stelt het inte rieur van een boekwinkel voor en is op 40 punten onjuist. Zij, die de veertig fouten vinden, komen in aanmerking voor boekprijzen.. De gala-avond. De boekenweek zal als sedert de bevrijding gebruikelijk worden ge opend met een gala-avond, op 24 Februari in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Vertoond wordt Jef Heydendael's „Armada", door de toneelgroep Comedia onder regie van Cor Hermus. Plan kinderboekenweek. De commissie deelde nog mede dat het in haar voornemen ligt te ko men tot een kinderboekenweek met lezingen op de scholen enz. Tegen de concurrentie van de, voornamelijk Engelse en Amerikaan se goedkope uitgaven meent de com missie de uitgaven van goedkope edities onzer Nederlandse boeken te moeten stimuleren. Zij vindt de te rughoudendheid van de schrijvers in deze kortzichtig omdat h.i. de' gro tere oplagen het geringere schrijvers- honorarium per exemplaar compen seren. #ET MYSTERIE §f OP DE DOOR GUY HAMILTON 14) De purser trok een lade van zijn lessenaar open, overhandigde Algy een telegram. Mortlake las: .„Reserveer plaats twee-persoons eerste. Spoedgeval noodzaakt me zonder uitstel naar New York te vertrekken. Geen tijd gehad voor bespreken. Passage bedrag hierbij." Het telegram was in Londen aangeboden. Algy knik te, gaf 't de purser terug. In ieder geval had de telegrafische bood schap hem de voornaam van de heer Meisom onthuld Roger. „U had gelijk, 't Ging ook alles in zo'n ont zettende haast." „Dat had 'k al begrepen, 't Was overbodig, 't passagebedrag telegra fisch over te maken. U had kunnen Uolstaan met een order tot reser veren." ,,'k Neem altijd 't zeker* voor 't onzekere, purser." „Als de boot toevallig volgeboekt geweest was, zou 't u niet geholpen hebben." De purser drukte op een schelknop, wachtte zwijgend de komst van een steward af. „Breng mijnheer Meisom naar zijn hut A dek 32. Mijnheer Meisom zal je wij zen, waar je zijn bagage vinden kunt." Algy Mortlake volgde de steward. Hij had zijn besluit genomen in de schoenen van de heer Roger Meisom te stappen. Hij bofte er nog bij ook zijn passage was door de onbekende al telegrafisch voldaan! De hem toegewezen hut lag in de zelfde corridor, waar hij 't dispuut had gehad met de oude heer, die zich in het hoofd had gezet, dat hij achtervolgd werd en daarom zo boos geworden was. 't Toeval wilde, dat Algy hem weer tegen 't lijf moest lopen. Ditmaal deed de be jaarde baas, of Mortlake lucht voor hem was. De steward bracht de valiezen in de hut en vertrok. Mortlake stak een sigaret op en keek rond. In de rechter hoek stonden twee grote gele reiskoffers; ze droegen de ini tialen S. P. Voorlopig zou 't hem dus nog een geheim blijven, hoe zijn hutgenoot heette. Algy sjorde zijn valiezen naar de andere hoek, bleef daarna in gepeins staan. Wan neer zich geen complicaties voor deden, en Mortlake verwachtte die nu niet meer, zou hij dus Roger Meisom _zijn voor vijf dagen, hoog stens vijf en een halve dag. Eigen lijk wist hij niet, wat beter voor hem wezen zou complicaties of niet. Misschien 't eerste wel. Want, rustig nadenkend, kwam 't hem ver dacht voor, dat iemand telegrafisch plaats aan boord laat reserveren, nodeloos 't geld voor de passage te legrafisch overmaakt, en dan weg blijft. Honderd tegen één. dat daar wat achter moest zitten. Gesteld, dat de heer Meisom iets lelijks op zijn kerfstok had en daarom de wijk naar New York wilde nemen. Dan zou zijn niet-verschijnen hieruit ver klaard kunnen worden, dat de po litie hem nog tijdig bij zijn jasje had weten te pakken. In dat geval was er voor Mortlake geen vuiltje aan de lucht. Maar 't kon ook zijn, dat de politie er in geslaagd was, het spoor van Roger Meisom tot Southampton te volgen en 't daar verloren had. Dan zou 't maar even duren, of zij kwam er achter, dat hij zich aan boord van de Princess Marina bevond. Natuurlijk stelde zij zich in dat geval draadloos hiet het schip in verbinding. En was, waar mee ook rekening moest gehouden worden, Roger Meisom een gefin geerde naam, dan zou 't door de po litie verstrekte signalement de ka pitein van de Princess Marina wel op de hoogte brengen. Hoe dan ook als er met die meneer Meisom iets scheef is gegaan, grijnsde Mort lake, kan 't lollig voor me worden! Maar hij was nu eenmaal in de schoenen van Roger Meisom ge stapt en zou ze aan moeten houden tot de Princess Marina in New York aanlegde. Dan bestond er grote kans, dat de Amerikaanse politie aan boord klauterde en hem lelijk aan de tand voelde! Algy streek zich door 't haar. Goeie genade, wat kon 'n mens in een paar dagen toch ongelooflijk veel beleven! 't Kwam hem als een sprookje voor, dat 't pas drie maal vier en twintig uur geleden was, dat hij in het kantoor van de heren Wicks, Carroll en Wicks zat, om te vernemen hoe 'hij plotseling van één van Bernard Fletwood's inktkoelies omgetoverd was in een kapitalist. Dat hij gisteren om deze tijd nog beginnen moest, met zijn vrienden in het Metropole te fuiven, waar hij het meisje ontmoeten zftu: de schul dige oorzaak van dit dolle avontuur een avontuur, waarvan hij de af loop bij geen mogelijkheid kon voorzien- 't Leek hem nu allemaal zo lang, zo heel lang geleden. Neen, alles toch niet. Die afscheidsfuif tenminste in geen geval; hij had er nog een zeer onhebbelijke kater van. Doch goed en wel waar moest 't op uitdraaien? Van eentonigheid zou hij geen last hebben; daarover maakte Algy zich geen zorg. Het begin van de reis was direct al veelbelovend geweest: her rie met de twistzieke oude baas, wie hij de eer wilde aandoen, dat hij zijn schoonvader mocht worden. Be zwaarlijk had hij zich op een onge lukkige manier bij hem kunnen in troduceren! En nu was hij niet eens zichzelf meer hij was, voor de duur van de reis, de heer Roger Mei som geworden! Mortlake keek om; hij had voet stappen gehoord. Een allesbehalve mooie uitdrukking ontviel hem daar zag hij waarachtig die onsym- patieke oude baas reeds voor de der de maal, sedert hij aan boord was! Kon de kerel hem dan niet met rust laten? Algy gluurde daar zijn oog spleten, wat de man uitvoerde hij vergewiste zich van het nummer van de hut, knikte tevreden, verdween weer. Woedend liep Mortlake naar de open deur, slingerde haar met een smak dicht. Hij bleef staan, bepein zend wat te doen zijn valiezen uitpakken, of er mee wachten tot de avond. Hij had trek in een borrel; misschien verdween het miserabele gevoel van katterigheid er door. Maar hij dacht aan cle gelofte, nog zo kort geleden plechtig afgelegd matig zijn, sober leven de eerste tijd. An ders kwamen er wellicht weer nieu we narigheden van. En hij had, om er mee te beginnen, toch waarlijk al narigheden genoeg! In de eerste plaats, omdat hij, zonder er zich re kenschap van te geven, ingegaan was op suggestie van de purser en mijn heer Roger Meisom werd. Dan die oude suffer met zijn grijze hoge hoed. Al was hij tienduizend maal de va der van het liefste meisje ter wereld de vent zat hem dwars! Wat wil de hij in vredesnaam? Waarvan ver dacht hij hem? Was het mogelijk 'n manie van die kwibus, om te veron derstellen, dat hij door iemand ach tervolgd werd? Toen gaf Mortlake zich eensklaps een slag voor 't voorhoofd. Weg met dat gepieker! Tegenover alle mogelijke narigheden, die toch maar hoogstens vijf en een halve dag duren konden, stond de zalige we tenschap, dat hij voor heel zijn ver der leven een welgesteld man was, die kon doen en laten wat hij wilde. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5