Pater de Goede recipieert N.R.K.M. vierde Vastenavondfeest LEIDSE Lezing over Veehouderij en de export van vlees DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA komst ook de vrouwen van de le den aanwezig waren, werd dankbaar benut om het aangename met het nuttige te verenigen, m.a.w. om enigszins munt te siaan uit de aan wezigheid van het vrouwelijk ele ment. Dit beperkte zich evenwel hoofdzakelijk met er op te wijzen, dat al dat vergaderingbezoek uit eindelijk toch ten voordele is van het gezin. De voorz., de heer P. Feiten, sprak een hartelijk welkomstwoord tot ka pelaan Plaat, geest, adv., en bonds voorzitter van Bijsterveld,. Spr. deel de vervolgens mede, dat in 1951 het veertigjarig feest van de bond zal worden gevierd. Dit zal in Januari herdacht worden. Het ligt in de be- Ondcr de vele receptiegangers bev ond zich ook prof. dr. J. A. J. Barge, die de jubilerende directeur zijn gelukwensen kwam aanbieden. (Foto; N. v. d. Horst) NADAT 'S MORGENS DE VIERING van het veertigjarig priesterfeest van de directeur der Kath. HBS te Leiden, pater B. de Goede O.F.M. zich had afgespeeld tussen leraren en leerlingen, was het gistermiddag de beurt aan een wijdere kring van belangstellenden, toen van 3 tot 4.30 uur in de leraarskamer van de school een zeer druk bezochte receptie plaats vond. Het aantal receptiegangers was niet te schatten. Vele honderden kwa men de directeur gelukwensen. En het moet de jubilaris een groot ge noegen geweest zijn onder hen zovele oud-leerlingen te zien, die op deze dag weer blijk gaven hun school niet vergeten te zijn. Even moeilijk is het namen te noemen. Op het gevaar af anderen te vergeten noemen wij pastoor Th. M. Beukers, voorzitter van het School bestuur, pater P. Bakker, prior, en pastoor G. Klaverweyden van het Kruisherenklooster te Zoeterwoude, rector Sondaal, verschillende andere heren geestelijken, het bestuur van de R.K. Meisjes H.B.S., de doktoren C. Zijerveld, M. van Dongen en R. Niemer, mr H. Donders en dr ir P. Fehmers. Velen droegen geschenken, meest boeken, aan, zodat ook deze voor de directeur een blijvende herinnering zullen zijn aan dit priester- feest. „Dokter tegen wil en dank" MOLIèRE-OPVOERING Des avonds vierden de jongens met de leraren, hun ouders en genodigden het feest van hun directeur met een toneeluitvoering in de aula van de HBS. Men had voor deze uitvoering het aardige spel van de geestige Fransman Molière genomen „Dok ter tegen wil en dank". Molière be rijdt daarin weer zijn stokpaardje over de vrijheid van de vrouwen om te trouwen met de man van haar eigen keuze en niet met die van va ders keuze. Bovendien vindt hij er gelegenheid om de domheid en on bekwaamheid van de toenmalige dokters heerlijk in de maling te ne men. Een dergelijk spel was een kolf je naar de hand van de jongens, bij gestaan door enige meisjes van de Meisjes HBS, want zij hebben er zich met enthousiasme op geworpen en het met de vaart, de jeugd eigen, ten uitvoering gebracht. Bij zulke gele genheden is het niet de gewoonte om het spel van de spelers afzonder lijk na te gaan, maar ditmaal mogen wij wel een uitzondering maken voor de speler van de hoofdrol, Frits Jan sen, die de tot dokter gebombar deerde houthakker op zó grappige wijze speelde ,dat de zaal meermalen in lachen uitbarstte. Alle hulde ook aan de „kleine" Jan Hogendoorn, die tussen de bedrijven door nog kans zag om „Christene zielen" van pater v. Meurs te declameren, waarmee hij een daverend succes oogste. Pater de Goede sprak na de pauze een welgelneend dankwoord. Hij dankte de spelers en speelsters voor al het werk, dat zij aan deze uitvoe ring besteed hadden. Zij hebben ge toond wat zij waard zijn en met het resultaat kunnen zij hun moeite ruimschoots beloond achten. Pater directeur zeide, dat hij dien morgen God voor veel gedankt had. Voor eerst voor de genade van het H. Priesterschap, maar ook voor de taak, welke hem gegeven was. Hij is dankbaar voor de resultaten, welke bereikt zijn en welke niet be reikt zouden zijn zonder de medewer king van de leraren en van de jon gens zelf. Ook de ouders zegt spr. dank voor de steun, welke hij steeds van hen -heeft mogen ondervinden. Het spel van Molière werd heden middag herhaald en vanavond gaat het no£ een keer. VASTENAVONDBIJEENKOMST „ST. ANTONIUS". De R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantsgeëmployeerden „St. Antonius" hield gisteravond in café Rooyakkers aan de Korevaarstraat zijn vastenavondbijeenkomst, maar de gelegenheid, dat op deze bijeen- doeling de bond een gedeelte meubi lair voor het te stichten bondskan- toor aan te bieden. Hiervoor zou men een tijdelijke contributie-verhoging van 5 pet. willen vorderen. Dit voor stel wordt goedgekeurd. De secretaris deelde een en ander, mede over een nieuw te houden ex cursie, welke vermoedelijk naar Til burg zal gaan. Na de installatie van een nieuw lid door de geest, adv., was het woord aan de bondsvoorzitter, de heer J. F. van Bijsterveld. Deze, pas uit Brussel gekomen, waar vergaderd werd met leden van de Vak-internationale, deelde een en ander mede, over deze organisatie en wees op de samengaande belangen van de samenwerkende landen Ne derland, België en Frankrijk. Door verschillende besprekingen kwam men tot een fusie met de be langhebbenden uit. de branche voe- dings- en genotmiddelen en de ta bak. De hieruit gestichte federatie telt momenteel 75.000 leden. De vak- internationale hotel telt ook in an dere landen tal van leden. In Westelijk Europa is er voorts, na de ineenstorting van het Wereld vakverbond, samenwerking gekomen tussen de thans bestaande twee bon den, waarbij verschillende vakbelan gen internationaal kunnen bespro ken worden. Dit is o.m. het geval met het fooienstelsel. Wijzend op het eigen land, wees spr. op de gewijzigde arbeidsvoor waarden. Nu er zo verschillende da mes aanwezig waren, achtte spr. het nu vooral van belang te wijzen op de verdere doorvoering van de ar beidswet. Al wat hierover gezegd wordt in zo talrijke vergaderingen is toch tenslotte in de eerste plaats een gezinsbelang. Binnen enkele maanden zal o.m. vastgesteld zijn dat mensen, die aangewezen zijn op het fooienstelsel zullen weten hoeveel zij nu eigenlijk per week verdienen. Spr. wees er vervolgens op, dat ook voor het café-restaurant- en ho telpersoneel de 5 pet. loonsverhoging is doorgevoerd. Binnen enkele dagen zal de beschikking daarop afkomen met een minimum van 2. Weer meende spr. er op te mogen wijzen hoe groot het nut is van de organisatie en spr. wilde zijn ge hoor hiervan opnieuw van doordrin gen, omdat ook dit tenslotte toch weer gaat om de belangen van het gezin. Nog is alles niet bereikt, dat weet spr. zeer goed, doch samen optrek kend, ook met de werkgever, zal nog veel meer door de vakbonden bereikt kunnen worden, hetgeen de vrede tussen de mensen de vrede tussen rijk en arm, zal kunnen be hartigen. Na deze rede waarvoor de voorz. een hartelijk dankwoord sprak, kwam het enige vrouwelijk lid der afdeling ter vergadering, hetgeen aanleiding werd voor voorzitter en geestelijk adviseur om hierover een extra woordje te spreken. Nadat nog enkele punten waren besproken, werd de bijeenkomst ge sloten met een gezellig samenzijn. LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift ge titeld, „Eigenschappen van tyrosine als bouwsteen van eiwitten en pepti den", de heer E. S. Bruigom geboren te Schiedam en wonende te 's-Gra- venhage. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift ge titeld „De electrische polarisatie van vloeistoffen", de heer Th. G. Schol- te geb. te Lichtenvoorde en wonen de te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- rr.en geneeskunde: de dames W. C. Ebbinge (cum laude) te Gorredijk; L. van Spengler te Dordrecht en mej M. Zwagerman te Middelburg. Idem de heren: P. Flieringa te 's-Graven- hage; J. Huisman te 's-Gravenhage, A. E. E. Lievens te Yzendijke, J. H. G. Meesters te 'sGravenhage, A. H. H. Schuurman te Maastricht, J. v. d. Sluijs Veer te Haarlem, J. v. d. Spek te Maasoord en de heer H. J. Ver meulen te 's-Gravenhage. Voor een zakelijke vergadering valt het niet altijd mee om een vol le zaal te trekken. Maar is er een feestavond, dan herinneren velen zich plotseling ook nog lid te zijn. En gewapend met een flinke dosis opgewektheid stappen zij de feest zaal binnen. Dit geldt voor alle verenigingen, ook voor de Ka'h. Middenstandsbond, afd. Leiden. Want ook hier bleek gisteravond het aantal leden veel groter te zijn dan men uit het vergaderbezoek zou opmaken. De grote zaal van „Den Burcht" was dan ook stamp vol, toen voorzitter F. C. de Hosson hartelijke welkomstwoorden sprak en de vrolijke feestavond, ter vie ring van de Vastenavond, inleidde. Voor het eerst in de geschiedenis een grote vooruitgang! werd het programma deze keer geheel door eigen krachten verzorgd. Daar was eerst het sextet „Jan Meerpoel", dat als kwartet begon en direct de vrolijke stemming er in bracht met opgewekte feestmuziek. Daarna de hoofdschotel „O Bella Donna Lucia", een grappige klucht in drie bedrijven van Rosita Peters, voor het voetlicht gebracht door de eigen culturele afdeling „Comedia Catholica", onder leiding van de heer A. J. van Tienen, met de heer G. van Brussel sr. als regisseur. We geloven niet dat het onjuist is het slagen van een klucht af te me ten aan de lachsalvo's en het harte lijk applaus na ieder bedrijf. Zó ge meten, is het in ieder geval een succes geworden. Maar zelfs al zou men critischer maatstaven aanleg gen, mag de opvoering geslaagd he ten. Er zat vaart in het spel en de spelers trachtten daarmede enige zwakke plekken in de tekst voor al in het begin waren er schier eindeloze dialogen! te overbrug gen. Dat zij daarin niet geheel slaagden, kan hun moeilijk verwe ten worden. Voor zover het van hen afhing liep het vlot. En smakelijk brachten zij de dolle geschiedenis voor het voetlicht van een rijke tante, wier aanwezigheid noodzake lijk was voor het welslagen van verbintenissen van twee verliefde paartjes. Als alles geregeld is, komt een telegram op het laatste moment roet in het eten gooien. Maar niet getreurd. De twee studenten weten er raad op en kleden een vriend als tante aan. Dit loopt natuurlijk fout als de echte tante verschijnt. Maar dan is de zaak reeds bezegeld, heb ben beide paartjes het fiat en komt er zelfs nog een derde engega- ment uit de bus! Als we namen noemen, is dit zon der anderen te kort te doen. Dat de heer Dolf van Tienen jr. zoveel suc- ces( had, dankte hij naast z'n grap pig spel aan z'n leuke travestie-rol, wat altijd dankbaar is. De overige speelsters en spelers sloten in hun spelpeil goed bij elkaar aan, zodat het een evenwichtige vertolking werd, waarvoor de aanwezigen zich zeer dankbaar toonden. Ook de voorzitter. Hij toonde dit met dozen bonbons voor de dames. Voor de twee dames van Haaste ren waren er bovendien mooie bloemen, omdat mej. Leny van Haasteren zeer verdienstelijk enige nummers zong, aan de piano bege leid door mej. Cock van Haasteren. Het programma na de pauze was van nog luchtiger aard. Want waar de heer Evert Castelein verschijnt, daar gaan de tafels en stoelen aan de kant en de benen van de vloer. Ook gisteravond. Het sextet zorgde voor goede dansmuziek en ei ont brak niets aan de puike stemming, om tot twee uur prettig te dansen. Het Santosfons vaarde wel bij deze feestelijke sfeer, die de R.K. Mid denstanders eenmaal per jaar voor iets anders dan standsbelangen bij eenbrengt. HULDIGING MEVROUW TILLY STENZ—LEENING. Dirigente van het Chr. Gemengd Koor „Halleluja". Na de druk bezochte receptie te hare huize had gisteravond in Pniël de huldiging plaats van Tilly Stenz Leening bij haar 30-jarig jubileum als dirigente. Was zij in haar huis al omgeven van bloemen en fruit in Pniël zag het er al niet minder feestelijk uit. 't vaandel opgesteld en omhangen van ere-medailles, alle erebekers, die Halleluja als prijswin- nares heeft verworven, geëtaleerd, en dan bloemen in vazen en bakjes, waar men naar keek. Toen mevrouw Stenz binnenkwam werd zij door haar koor toegezongen en toegejuicht. Een zestal jongedames vormden een ta- blau waarmede de levensgang van Halleluja tot 50 jaar toe wordt uitgebeeld met deze 30 jaar als mijl paal. De muzikale omlijsting was keurig. Nu opent de voorzitter met gebed, en voorlezing; en choraalge- zang wordt aangeheven. De spreker memoreert, wat in deze 30 jaren door Tilly Leening, als jong meisje als jonge vrouw en als gedegen musi cienne gepresteerd is. Halleluja is zonder U niets. Is dat niet een ge weldige pluim? 't Blijvend geschenk een cassette met tafelbestek mochj er wezen. De begeleidende oorkon de was fraai gecalligrafeerd. Er werd gesproken namens „de Ring van christelijke koren, en er waren ver tegenwoordigers van het Mannen- dat de heer Stenz in Den Haag leidt, van het Volkszangkoor in Den Haag en 't Leidse Volkszangkoor, waar van de voorzitter in een geestig speech je vertelde, dat de jubilaresse er uithaalt wat er niet in zit Voor schoten was er en al deze vereni gingen boden cadeaux en bloemen aan, Halleluja's voorzitter dankte al de leden voor het vele werk, dat zij ded'en om deze huldiging waardig te maken. Ten slotte het Duo Bela- samenwerkend met een accordeonist zorgde voor de note oomique, die zij beschaafd gaven, waarvan ruim schoots genoten werd. Intussen moch ten wij ook het genot van mooie koorzang smaken. Muzikaal en ener. giek tevens, dirigeerde Tilly Stenz, Frohlocket dem Herrn van Mendels- dhon. Wy zijn niet tot het einde ge bleven, maar hebben de prettige on gekunstelde verhouding tussen me vrouw Sttenz en Halleluja van nabij meegemaakt. Wij sluiten ons aan bij de vele gelukwensen. Nog vele jaren met en voor haar echtgenoot en oudersmet en in haar opvoedend werk. J. Kortmann. OPENBARE LES VAN ALEXEJ HACKEL. In het Klein-Auditorium van de Leidse Universiteit aanvaardde dr. Alexej Hackel Dinsdagmiddag zijn ambt als privaat-docent in de Ge schiedenis van de Russische Letter kunde en Kunst, met een openbare les, tijdens welke hij een rede hield, getiteld „Dostojewsky en de „Droom van een belachelijk mens". Spr. be lichtte hierbij de figuur van deze grote Russische romanschrijver, die in de nood dezer tijden door vele Russen en Europeanen als het ware opnieuw ontdekt wordt. EEN PLANTERSVROUW VERTELT OVER INDIA, HET LAND DER KASTEN. Minderwaardige positie der vrouw. Gisteravond sprak mevrouw Bur- kyBartelinlc in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Mevr. Burky is een van de weinige Europese vrouwen, die in de rimboe van India heeft ge woond. Haar bevindingen heeft zij neergelegd in een boek, getiteld „In dia, gekwelde grond". De maatschappij van India wordt beheerst door de kaste-indeling. Dit brengt voor de Europeanen die in India wonen, vele moeilijkheden me de. De bedienden, uitsluitend man nen, willen slechts die werkzaamhe den verrichten, die zij kunnen ver antwoorden voor hun kaste-besef. De positie van de vrouw is, volgens Wes terse begrippen, zeer minderwaardig Gewoonlijk zitten zij in de harem op gesloten en leiden zodoende een troosteloos bestaan. Het is dan ook zeer goed te begrijpen, dat de bedien den het vreselijk vinden instructies te krijgen van de plantersvrouw. De meisjes worden reeds ten huwe lijk gegeven als ze tien tot veertien Donderdag, 16 Februari. Gisteravond, of liever gezegd: van morgen vroeg, reed Stadskok huis waarts. Heel gewoon overigens, hoe wel het gezellig geweest was. Een kopje koffie, een coca cola en een chocomel. Onschuldiger kan het niet. Desalniettemin en een vrolijke stem ming. Die echter oversloeg. Want hoe sympathiek de Leidse agenten ook zijn, als het eenmaal midder nacht geslagen heeft, veranderen ze op slag". En hoe dieper in de nacht, des te ondoorgrondelijker kijken ze iedere voorbijganger aan. Nachtelij ke agenten fietsen niet. En als zij een wielrijder of voetganger gewaar worden, staan ze stil, staren hem aan en kijken hem na. Dat geeft een onaangenaam gevoel. Het begon al op de Breestraat. Waar zou hij mij voor aanzien?, dacht Stadskjk. Somber staarde de agent hem na. Alsof Stadskok er uitzag als iemand, die eens even een moord ging ple gen. Of ergens een kraakje zetten. Op het Noordeinde weer een agent. jaar zijn. Bij hun geboorte is reeds bepaald wie hun echtgenoot zal zijn. Het huwelijk is bindend voor het le ven. Ten slotte vertelde mevr. Burky nog iets over het verschil in gods dienst. Het grootste deel van de be volking is Hindoe, terwijl het overige deel het Mohammedaanse geloof be lijdt. Deze beide bevolkingsgroepen verdragen elkaar zeer slecht. Het is zeer gemakkelijk om onder het huis houdelijk personeel zowel Hindoes als Mohammedanen te hebben aangezzien men dan op de grote godsdienstige feesten nooit geheel zonder personeel zit, want hun feesten vallen niet sa men. Na de pauze las mevrouw Burky enige hoofdstukken uit haar boek voor. De heer J. Vervoort, directeur van de N.W.B., die ook het welkomst woord had gesproken, dankte mevr. Burky voor haar interessante lezing en bood haar een bouquet bloemen aan. Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Rijnstreek-West" Geslaagde studiedag te Leiden (Van een bijzondere medewerker) Gisteren kwamen de veehouders rond Leiden in groten getale naar de Universiteitsstad, om een studiedag van de vereniging van Bedrijfsvoor lichting „Rijnstreek-West" mee te maken. De winterperiode is voor de boer wat betreft zijn arbeid, een wat slappe tijd; hij benut deze om zijn kennis betreffende zijn bedrijfs leiding te verrijken. Het was dan ook geen wonder dat ruim 500 boeren en jonge adspirant-boeren naar de rede van de heer Th. C. J. M. Rijs- senbeek, directeur van het Veeteelt wezen, kwamen luisteren, om te ver nemen welke de mogelijkheden zijn van de veehouderij en de export van vee en vlees. Immers, men verwacht van de boeren dat zij 1952 onge veer 60% van de totale export voor hun rekening nemen; voor dit on derwerp hadden zij dan ook grote in teresse. Om ruim half tien mocht voorzit ter A. C. Paardekooper uit Zoeter woude in de Stadsgehoorzaal woor den van welkom richten aan: ir Rijs- senbeek: het college van Burgemees ter en Wethouders van Leiden, de heer L. A. Mennes, dir. Markt- en Havendienst; het college van Advi serende leden, w.o. de Rijksland- bouwconsulent, Rqksveeteeltconsu- lent, Rijkszuivelconsulent e.a. afge vaardigden van de Vebo; van de CMC de Landbouwwinterschool van Voor hout en andere scholen. De productie moet omhoog, aldus de 'voorz., ter bevordering van 's Lands welvaart. De afzet van on ze landbouwproducten naar het bui tenland is van het allergrootste be lang en aan ir Rijssenbeek werd dan ook gaarne de gelegenheid gegeven de moeilijkheden van de export van vee en vlees toe te lichten. Van groot belang voor het na tionale inkomen De bijdrage van de veehouderij in het Nationale Inkomen bedraagt al dus spr., ongeveer 11%. In het rap port van de veehouderijcommissie van de Stichting van de Landbouw komt naar voren, dat in vergelijking met b.v. de Textielindustrie het rund vee bjjna twee maal zoveel oplevert. De opbrengst van b.v. de varkens- houwerij is groter dan die van de steenkoolindustrie. De export van Landbouwproduc ten bedroeg in 1948 bijna de helft van het totaal. In 1949 was de ex port meer dan de helft. Om de pro ductie van de landbouw te verhogen zijn, in tegenstelling met de industrie beperkte middelen nodig van uit het buitenland. Momenteel is het zo, dat de landbouw een export overschot geeft te zien van 60%, waardoor het mogelijk is geworden, dat ook andere takken van bedrijven zich op kun nen voeren. De rundveehouderij kan opgevoerd worden door de fokverenigingen, stamboeken, stierhouderij en vooral niet in het laatst de melkcontrole. In 1941 werd maar 18% van het Ned. vee gecontroleerd op productie; in 1949 bedroeg dit, 47,3% dank zij subsidie welke man kon geven, om dat van elke 100 kg melk 10 cent werd ingehouden en de uitbetaling op vetgehalte. We liggen op dit punt ge lijk met Denemarken. Ook de ver enigingen voor kunstmatige insemi natie, welke vooral na de oorlog een grote vlucht hebben genomen, kun nen in belangrijke mate bijdrage tot productieverhoging van de veesta pel. Verhoging van vetgehalte Rond 1900 was het vetgehalte van de melk ongeveer 3%; in 1939 was dit ongeveer 3.40%; in 1949 ruim 3.60 In 10 jaar werd dus een verho ging van 0.2% oereikt. Bij gelijke productie ten opzichte van 1939. be tekent dit 12.500.000 kg boter méér dan in 1939. Deze verhoging werd verkregen met zeer weinig kracht- voerimport, dus hoofdzakelijk uit eigen bodem. De export van stamboek- en ge- bruiksvee bedroeg in 1949 ongeveer 25 millioen gulden. Met optimisme kunnen we een verhoging van de ex port tegemoet zien, omdat; 1. de productiekosten' in Ned. laag liggen; 2. we beter fokmateriaal hebben dan andere landen (In geen enkel land heeft men een gemiddelde pro ductie van 3600 kg melk met 3.60% vet); 3. een doelmatige bestrijding van veeziekten, met namen inenting te gen mond- en klauwzeer, abortus en t.b.c. vrij, gewaarborgd kan worden. Varkens-export. Voor de varkens hebben we een langjarig bacon-contract met Enge land. Dit jaar kunnen 5 a 600.000 varkens naar Engeland geexporteerd worden tegen een lonende prijs. Dit aantal kan opgevoerd worden tot een millioen stuks. Door het houden van tellingen en steekproeven, voor al betreffende het aantal dekkingen, probeert men van tevoren vast te stellen hoeveel varkens men in een bepaald jaar kan verwachten. Voor 1950 bedraagt dit aantal ongeveer 2.500.000 stuks. De Bedrijfschappen verrichten hierin een belangrijke taak. Door deze steekproeven kan men ook gemakkelijker contracten afsluiten met andere landen. Zo kan men b.v. in. 1951 ongeveer drie mil lioen varkens plaatsen. Men kan dus van te voren de varkenshouder in lichten over de gang van zaken, zo dat overvoering van de markt kan worden voorkomen. De export van vee en vlees kunnen we met optimisme tegemoet zien, omdat we een goede organisatie hebben, die zonder dwangmaatrege len de varkenshouder belangrijke aanwijzingen kan geven. Tenslotte kan gezegd worden, dat onze bedrij ven lonend zijn als we een goede af zet hebben van onze producten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen over dit onderwerp, werd dankbaar gebruik gemaakt. Hierna begaf men zich naar het Waaggebouw voor het gezamenlijk gebruik van een koffietafel. In de namiddagvergadering werd officieel afscheid genomen van de oud secretaris-penningmeester de hi" v. Son, met dankwoorden voor zijn bewezen diensten. Tevens werd nieuwe secretaris-penningmeester de heer R. Duursma geinstalleerd. Met de film: „Nederland hier met koe en stier", kwam een waardig slot aan deze zeer interessante en druk bezochte studiedag. En weer dat ondoorgrondelijke obser veren. En bij de Witte Singel al weer een agent. Toen gebeurde het. „Afstappen", klonk het sombere be vel. Met een gratis nachtlogies op de Zonneveldstraat in het vooruitzicht, gehoorzaamde Stadskok. Om even later te horen dat z'n achterlichtje niet brandde.... Dat was alles. Om vandaag met het ernstigste te beginnen, stellen wij onze lezers eerst even in kennis van het feit, dat de 57-jarige timmerman A. D. gis teren een slechte dag heeft gehad. Hij was werkzaam op een bouwerij in de Julianastraat en wilde even op een andere bint overstappen. Maar hij stapte mis en viel. Drie meter lager kwam hij op de stenen terecht. De E.H.D. constateerde een hersenschudding en een hoofdwonde. Daarom werd hij niet naar z'n huis in de Bronkhorststraat, maar naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Onmiddellijk stellen we hier weer een prettig bericht tegenover. Een buitengewoon prettig bericht zelfs. Want morgen viert kapelaan J. van Adrichem, dekenale parochie, zijn verjaardag. Dit betekent dat alle voortrekkers, verkennners en wel pen van de St, Jozefgroep morgen ochtend om zeven uur in de H. Mis verwacht worden. En laten zij alle maal him uniform aantrekken. Dat staat beter. Ondertussen alvast onz ze gelukwensen aan de jarige kape laan! Binnenkort wordt weer een ver gadering gehouden van de V.O.M.O., afd. Leiden, voor onze militairen overzee. Gerepatrieerde militairen kunnen zich dan opgeven als lid van de eigen organisatie „Bond Militai ren uit Indië Plannen zullen be kend gemaakt worden over de De mobilisatie Service. En mededelin gen zullen volgen over de stand van zaken, betreffende het overbrengen naar ons vaderland van gesneuvelde militairen. Er was gisteren nog meer tragisch nieuws. Daar zorgde een dertienjarig fietsend schoolmeisje A. v. d. K. voor. Want toen zij gistermiddag op de Lage Rijndijk reed, deed zij, wat de jeugd zo vaak pleet te doen: over steken zonder op het verkeer te let ten. De gevolgen bleven niet uit. Want juist kwam een motorrijder aansnorren. En zonder dat deze het kon voorkomen, volgde een aanrij ding. Waarbij het meisje een lichte hersenschudding en enkele schaaf wonden opliep. Weer kwam de E. H.D. in actie. En bracht het meisje naar haar huis In het Kooipark. Onze anders zo rustige en bezadig de Aalmarkt is dezer dagen in rep en roer. Aan de ene kant ratelt een betonmolen. Omdat men bezig is de kademuur, die danig verweerd was, te herstellen. En langs de huizenrij is een lange geul gegraven. Omdat daar vier nieuwe telefoonkabels worden gelegd. DiA alles brengt la waai en bedrijvigheid mee. Waarin de Aalm'arkt nog enige tijd gewik keld zal zijn. Om dan weer in haar bezonken staat terug te vallen. Het is de Vereniging Koninginne dag een groot genoegen haar leden en introducees uit te nodigen naar „In den Vergulden Turk". Niet om zomaar een kopje koffie te gaan drinken. Maar om naar de jaarver gadering te komen, die daar a.s. Vrijdagavond om 8 uur aanvangt. Behalve bestuursverkiezing ver meldt de agenda ook bespreking van de feestplannen. Ook omdat dit ons belangrijk lijkt dunkt het ons, dat het bestuur er niet tegen een lege zaal zal praten. Toen gisteravond het Leids Kunst centrum vergaderde, moest de se cretaris-penningmeester van de ten toonstellingscommissie mededelen, dat de tentoonstelling van Reli- gieuse Kunst, rond Kerstmis gehou den, een nadelig saldo van 100, had achtergelaten. Desalniettemin mag men tevreden zijn. Omdat er zo'n goede belangstelling voor was. Zo goed zelfs, dat men besloot om streeks Pasen wederom' een tentoon stelling, voorbereid door dezelfde commissie, te houden. Werken van de leden Walter Bosch, Roeland Ko ning en H. Bal, als schilders, en van pottenbakker J. Ravelli, zullen geëxposeerd worden. En tenslotte werd Stadskok ge vraagd of hij de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders'' erg lastig vond, omdat het bestuur telkens met be richten komt. Weineen. Want Stads kok sympathiseert uiteraard met die Peerke. Vooral als hij hoort dat men a.s. Zaterdag een propaganda-avond gaat houden, waarvoor de leden nog introductie-kaarten kunnen ver krijgen bij C. C. v. d. Meer, Kap- teynstraat 21. Toch was dit nog niet het einde van deze Hutspot. Want gisteravond vernam Stadskok dat de toneel groep „Die Blauwe Schuyte" van de Leidse K.J.M.V onlangs een geheel eigen bestuur gekregen heeft en los is komen te staan van de K.J.M.V. Overigens alles in de beste ver standhouding. De intense samen werking zal blijven. Men heeft het slechts om technische redenen zo gedaan. Dit is dan het einde van vandaag. Een smakelijk eten wordt U toege wenst door STADSKOK. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: Luxor: „Rebellen van de prairie", 18 jaar. „In naam der wet", 18 j. „Het liefdeleven van Car men", strikt volw. „De drie musketiers", 14 jaar. „De triomf der doodskop pen", 14 jaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2