S)e CcidóeSoti/fca/ttt Nieuwe methoden in de strijd tegen de Kerk Parlement van Ver. Staten van Indonesië De Kerk in Polen Vliegende vleugel ontploft De Volksraadpleging in België Paasikivi herkozen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 1 Op 12 Maart spreken de Belgen zich uit tircetenr: O. M. VAN BAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WJLMEB. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 „Mondje dicht" in de volksdemocratieën CINDS ENIGE WEKEN kan men een nieuwe nuance waarnemen in de strijd tegen de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije. De laat ste tijd gooit de regering van Praag het over een andere boeg door meer gebruik te maken van de Orthodoxe Kerk, die trouw luistert naar de stem van haar Moskouse meester. Reeds voor de communistische staatsgreep in Februari 1948 probeerden de Russen de positie van de Orthodoxe Kerk, die in Tsjechoslowakije noch wat betreft ledenaan tal, noch wat betreft invloed, van enige betekenis was, van bovenuit te verstevigen teneinde daardoor ook op godsdienstig terrein de volle dige bolsjewisering van het land voor te bereiden. Zij benoemden de Rus Jelevfery tot Orthodox Patriarch van Tsje choslowakije. Door deze figuur op de voorgrond te schuiven kende de intriganten eveneens beschikken over een persoon, die wat kerkelij ke waardigheid betreft op dezelfde hoogte staat als Mgr. Beran, terwijl zij er zeker van konden zijn, dat er altijd een kerkelijk hoogwaardig heidsbekleder aanwezig zou zijn op de gelegenheden, waar een dergelij ke figuur de voorgenomen plannen ten goede zou komen. President Benesj had in zijn tijd geweigerd om van regeringszijde iets voor de Orthodoxe Kerk te doen, daar deze Kerk bij de Tsje- choslowaken niet de minste weer klank had gevonden. Het is duide lijk, dat dit na de communistische staatsgreep in Februari 1948 anders werd; de Orthodoxe Kerk werd dui delijk geholpen, ofschoon nog niet op zo'n massale wijze als nu het ge val is. Op 5 Februari werd in de Go* razd-kerk te Olmütz de archiman driet van de Orthodoxe Kerk, de Tsjech Cestmér Kracmar, tot bis schop gewijd van de parochie van Olmütz en Brünn. Daarmee is of ficiéél het sein gegeven om het Ka tholieke Moravië als „missiegebied'' toe te wijzen aan de Orthodoxe Kerk. Bij de wijding was ook de re gering ruimschoots vertegenwoor digd. Er was onder anderen de Tsjechische Minister van de Poste rijen, Alois Neuman, die als rene gaat van de vroegere partij van Benesj thans met de communisten heult. Het Bureau voor Kerkelijke Zaken was vertegenwoordigd door de afgevaardigde Jaroslav Havelka, het leger door generaal Hlozek. Vanzelfsprekend ontbrak ook het Sovjet-Russische gezantschap te Praag niet. De wijdingsplechtighe den werden verricht door de metro poliet Nikolaj van Kolomea, de Or thodoxe bisschop van Lemberg Ma- kary en metropoliet Jelevfery van Praag. Minister Neuman nam tijdens het later volgende banket het woord, waarbij hij wel zeer kenteke nend de afgevaardigden van de Othoxe Kerk met geen woord als leden van het Christendom begroet te, doch alleen als burgers van de Sovjet-Unie, waarheen zich „de blikken richten van alle vredelie vende naties der wereld en de ver wachting van die volkeren, die thans nog strijden voor hun natio nale bevrijding en onafhankelijk heid Gaan de machthebbers in Tsje choslowakije dus een soort gods dienst-politiek voeren teneinde de bevolking zand in de ogen te strooien en het spoor bijster te doen 'worden, in Hongarije voert de re gering een politiek van „wat niet weet wat niet deert". Alle berich ten uit de andere landen over nieu we maatregelen tegen de Katholie ke Kerk worden stelselmatig voor het volk verzwegen. Ook ten op zichte van het Westen schijnt de Kominform te hebben besloten om alle uitgaande berichten, die de vrije pers in het Westen inzicht zou kunnen geven in de werkelijke toe stand achter het IJzeren Gordijn, zeer scherp te censureren. Men schrijft dit besluit toe aan het pro test, dat de Italiaanse communisten leider Palmiro Togliatti tijdens de laatste bijeenkomst van de Komin form te Boedapest heeft laten ho ren en waar hij steen en been klaagde, dat de Communistische Partijen in de landen van het Wes ten bij hun propaganda grote hin der ondervonden van de vele be richten, die de pers in het Westen in staat stellen, de publieke opinie in te lichten over de toestanden in de volksdemocratische landen Deze opportunistische politiek van de Kominform bracht ook Hon garije er toe grote zorg te besteden aan de gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty. Men vreest namelijk, de reactie van de gehele wereld, wanneer plotseling het be richt zou komen, dat Kardinaal Minszenty was gestorven. Voor het eerst te Djakarta bijeen QNDER BESCHERMING van soldaten is gistermorgen om 10 uur in de gerestaureerde balzaal van de voormalige Nederlandse officiersclub „Koningin Wilhelmina" tegenover 't Waterlooplein in Djakarta het voor lopig parlement van de Verenigde Staten van Indonesië voor het eerst bijeengekomen. De straten om het gebouw waren voor alle verkeer af gesloten, op de kruispunten stonden machinegeweren opgesteld en werd voortdurend met brenguncarriers ge patrouilleerd. Deze voorzorgsmaat regelen waren getroffen, omdat juist gisteren een plan van Westerling was gevonden, aldus deeldei\ leger kringen mee, om zich van het par lement en de macht meester te maken. Er gebeurde echter niets; vol gens de legerkringen, omdat Wester lings plannen bekend waren gewor den. Na de opening van de zitting door dé oudste afgevaardigde hield presi dent Soekarno een belangrijke rede voering van anderhalf uur. Hij be handelde de vele plannen en moei lijkheden van de regering en ver klaarde onder meer te hopen, dat Nederland aan de V.S.I. een crediet van 400 a 500 millioen gulden zou willen verlenen. Ook rekent hij op nog meer credieten van Amerika. Ernstige woorden wijdde Soekarno aan de actie-Westerling. Hij zei, dat dit gevaar niet mag worden onder schat, dat Westerlings organisatie tal rijke vertakkingen heeft en uit het buitenland hulp ontvangt en dat Wes terling diep in de Daroel Islam is in gedrongen. De regering is met om- METAMORPHOSE VAN DE IJSEL In een maand tijd kan er veel ge beuren. Wie zo ongeveer een maand geleden langs de IJsel bij Deventer wandelde, en deze wandeling op het ogenblik zou herhalen, zou deze ri vier nauwelijks herkennen. Het ver schil in waterstand is liefst 2.60 m. Deze foto toont U de IJsel bij de lage waterstand van een paar weken geleden, en de IJsel zoals hij thans is ziehtigheid te werk gegaan bij het nemen van maatregelen, omdat zij be sefte, dat Westerling poogde de be trekkingen tussen het K.N.I.L. en de T.N.I. te vertroebelen. Daarom heeft de regering al het mogelijke gedaan om een opstand rondom het K.N.I.L. tc vermijden. Soekarno sprak zijn tevredenheid uit over de medewerking van de Ne derlandse regering en zei er van over tuigd te zijn, dat de orde binnen re delijk korte tijd zou kunnen worden hersteld. Wel betoogde Soekarno, dat de houding van het volk zeer ver schilt van die van vier jaar geleden, toen de jeugd zich in alle weder waardigheden en beproevingen rond de regering schaarde. Over de actie om de deelstaten op te heffen zei de president, dat deze actie uit het volk komt en het bankroet van de politek van dr. Van Mook bewijst. Hij wees er echter op. dat het volk langs democratische weg uitdrukking moet kunnen geven aan zijn verlangens en dat in afwachting daarvan en zolang de voorlopige Grondwet van kracht blijft en geen wettelijke voorzieningen zijn getrof fen (die nu reeds mogelijk zijn) de rechten der bestaande deelstaten wor den gehandhaafd. De vakverenigingen gaf Soekarno de raad geen voorbarige eisen te stellen, maar geduld te oefenen. Om de financiële moeilijkheden te over winnen zal bezuinigd moeten wor den. Onder meer bestaan plannen om het aantal regeringsemployé's in zes maanden terug te brengen van 420.000 op 220.000 man. Aangaande de buitenlandse politiek zei Soekarno nog, dat deze gegrond vest is op deze drie beginselen: ver sterking der vredesidealen. het aan knopen van vriendschappelijke be trekkingen met alle landen, onge acht hun ideologie en het wederzijds respect. Bij de opening van het parlement waren 126 van de 150 leden van de volksvertegenwoordiging aanwezig en 29 van de 32 senatoren. MISLUKTE DIEFSTAL UIT WAPENMAGAZIJN TE DJAKARTA De „Javabode" meldt, dat Maan dagavond omstreeks 20.00 uur een bende het magazijn van uitrustings stukken en wapens, die behoren aan de politie van de RIS aan het Ko ningsplein te Djakarta heeft ovèr- vallen. De bende slaagde erin, 2 gestolen vrachtwagens vol te laden n\et wapens en te verdwijnen doch later in de avond werden zij even buiten Djakarta door de Polisie Mi- liter en een mobiele brigade achter haald. De wapens konden alle in be slag worden genomen. Dezelfde avond ongeveer 22.00 uur werd er nog een tweede poging tot diefstal gedaan, doéh deze werd door de mobiele brigade, die rond het ma gazijn een cordon had gelegd, voor komen. Caritas opgeheven De leiding van de Rooms-Katho- lieke Kerk in Polen heeft alle bis schoppen en priesters opgewekt, de Kerk trouw te blijven en de pogin gen van de regering om de eenheid van de Kerk in Polen te verbreken te trotseren. In een door de aarts bisschop Stefan Vishinsky, kardi naal Sapieha en de 23 bisschoppen van het Pools Episcopaat onderte kend herderlijk schrijven wordt de priesters verboden, deel te nemen aan politieke vergaderingen of bij eenkomsten van anti-Katholieke strekking. Het Episcopaat heeft president Bierut schriftelijk verwittigd van het besluit „Caritas", de grootste Rooms-Katholieke liefdadigheids organisatie van Polen, te liquideren. De aanklager van het hof van be roep te Gdansk heeft bisschop Kazi- mierz Kowalski van Kulm voorlopig huisarrest gegeven, in afwachting van een onderzoek naar zijn activi teit. Hij wordt er van beschuldigd zich herhaaldelijk fel te hebben uit gelaten over de door de overheid ten aanzien van Caritas uitgevaar digde bevelen. Tengevolge van de minder be leefde woorden, die de leden van de Italiaanse Tweede Kamer onder elkander bij de besprekingen van het program van het nieuwe zesde kabinet van De Gasperi gewisseld hebben, heeft de president van de Tweede Kamer, Gronchi, het initia tief genomen een woordenlijst sa men te stellen van „verboden woor den", die de kamerleden niet zullen mogen gebruiken bij de debatten. Italië is niet het eerste land, dat een dergelijke woordenlijst zal be zitten, want het volgt hierin het voorbeeld van Frankrijk, waar se dert enige tijd een soortgelijke par lementaire woordenlijst in gebruik Het commando van de politie- troepen voor de vernietiging van het banditisme op Sicilië heeft de laatste dagen verschillende klop jachten door het gehele eiland la ten houden. Als gevolg hiervan is bij het plaatsje Sierra Leene op het ogenblik, dat er een felle sneeuw jacht woedde, een gehele bende, uit negentien bandieten bestaande, gevangen genomen. De bende stond onder aanvoering van de h jofdman Pizzute, die in de gevangenis van Volterra een straf moest uitzitten van 30 jaar, maar op 2 Juli 1944 ontsnapt was. Bijna iedere dag meldt de Itali aanse pers de namen van bandieten op Sicilië, die zich vrijwillig aan de politie overgeven of de arrestatie van anderen. In deze oerichten wordt dan tevens de benaming op gegeven van de benden, waartoe zij behoren. Uit deze berichten moet men opmaken, dat de benden op net eiland vrij talrijk zijn. Nog steeds blijft evenwel het be richt uit van de arrestatie van de koning van de bandieten Giuliano Salvatore. Prins Bernhard in Rio Prins Bernhard is gistermiddag te Rio de Janeiro aangekomen, waar hij verscheidene dagen zal blij ven. Hij werd begroet door de heer Elink Schuurman, de Nederlandse gezant, en verscheidene Braziliaan se autoriteiten. Een batterij van het leger gaf 21 saluutschoten. Op 10 Maart zal de Prins met zijn Dakota, die hij zelf zal besturen, van New York naar Ottawa vliegen. Hij zal als gast van Viscount Alexan der, de gouverneur-generaal van Canada, in het gouvernementsgebouw legeren. Te Ottawa zal de Prins aan Mackenzie King, de Canadese ex- premier. het Grootkruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw uitrei ken Deze hoogste Nederlandse bur ger ij ke onderscheiding wordt hem verleend voor hetgeen Canada heeft geoaan voor de bevrijding en het herstel van Nederland. ZAL RUTH WILLIAMS GEEN KONINGIN WORDEN? Naar aan leiding van het verzoek van Engelse zijde om afstand te doen van zijn rechten op het opperhoofdschap over de Bamangwato stam, is Seretse Kha- ma per viiegboot naar Engeland ge komen. Hij werd bij aankomst be groet door de heer Arthur Keith, ver tegenwoordiger van het Bureau voor Koloniale Zaken, en een persoonlijk vriend van hem. Seretse Khama, die in Oxford rechten heeft gestudeerd, huwde on geveer anderhalf jaar geleden de Londense typiste Ruth Williams. Hoewel enige stamhoofden sterk te gen dit huwelijk waren, werd Se retse Khama bij stemming toch tot opperhoofd gekozen. Thans zal Seretse Khama in En geland zijn rechten bespreken met de secretaris voor Gemenebest Aan gelegenheden, Philip Noel-Bayer. Zijn echtgenote, die eerst met hem zou meereizen, verkoos bij nader in zien in Afrika te blijven tot de con ferentie is afgelopen. Een met straalmotoren uitgeruste staartloze jager, bekend onder de naam Vliegende Vleugel, is gisteren bij een proefvlucht in de lucht ont ploft. Het vliegtuig moet een grote snelheid hebben gehad. De piloot, die tot de Royaal Air Force behoorde werd gedood. Het ongeluk gebeurde bij Brickhill in Engeland. Het staartloze vliegtuig was een van de twee modellen, die het eigen dom zijn van het Britse ministerie van voorziening. Het was van het vliegveld Farborough opgestegen voor een snelheidsproef. Het toestel, bekend als de D.H. 108, is gebouwd door de vliegtuigfabrie ken van De Havilland, die tijdens de oorlog de Mosquito's en na de oorlog de Vampire-str aal jagers hebben ver vaardigd. Bijzonderheden over de snelheid van de Vliegende Vleugel zijn nooit bekend gemaakt. Op 12 April 1948 vestigde een pi loot van de De Havillandfabrieken met de Vliegende Vleugel een we reldrecord van 605.23 mijl per uur over honderd kilometer. Kapitein Geoffrey de Havilland, zoon van kapitein Sir Geoffrey de Havilland, technisch directeur van de maatschappij, kwam in 1946 bij het proefvliegen met een soortgelijk mo del om het leven. INZITTENDEN VAN VER ONGELUKTE B 36 IN VEILIGHEID Volgens radio New York zijn alle inzittenden van de dezer dagen ver ongelukte Amerikaanse bommen werper B36 in veiligheid. Zij wer den aangetroffen op het eiland Ash- down, ongeveer 480 km ten Noord- Westen van Vancouver. Voorts werd gemeld, dat een Superfort B-29 van de Am'erikaanse luchtmacht kort na het opstijgen van de luchtmacht basis Great Falls in Montana is neergestort. Acht mannen kwamen om het leven en zeven ontsnapten aan de dood. Het toestel vloog in brand. Een week vervroegd De volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold zal op 12 Maart worden gehouden. De be kendmaking verscheen gisteren in het Belgische Staatsblad. Aanvanke lijk was de datum 19 Maart geko zen, maar de regering heeft de volksstemming een week vervroegd om te voorkomen, dat door een hef tige campagne vóór en tegen de ko ning de gemoederen onnodig wor den opgezweept. Met het bekend maken van de datum is aan alle verwachtingen, die de linkse groe pen nog koesterden over het voor komen van de volksstemming defi nitief de bodem ingeslagen. Einde vorige week nog verspreid de de linkse pers het gerucht, dat prins-regent Karei de volksstem ming zou verhinderen. Volgens een ander gerucht uit dezelfde linkse bron zou kardinaal Van Roey last van het Vaticaan bij kouing Leopold er op aan hebben gedron gen van een volksstemming af te zien. Maar prins-regent Karei heeft de speciale wet op de volksraadple ging ondertekend en kardinaal Van Roey heeft het gerucht, dat over hem werd verspreid, energiek tegen gesproken. Intussen is de campagne voor de volksstemming nogal heftig begon nen. Oud-minister-president Spaak, die op een vergadering in Gent een rede wilde houden tegen de terug keer van de koning, werd het spre ken onmogelijk gemaakt door roya listen, die hem voortdurend onder braken met uitroepen. De vergade ring sloot met potige kloppartijen. De Paus heeft lichte griep Het volgende bulletin is Woensdag Vaticaanstad uitgegeven: „Sedert gisteren heeft de Paus zijn audiënties moeten afgelasten daar hij lijdend is aan lichte griep, gepaard gaande met koorts. De Heilige Vader heeft derhalve zijn particuliere ver trekken niet verlaten, wat hem ove rigens niet belet heeft zijn gewone werkzaamheden voort te zetten, zoals hjj vroeger in gelijke omstandigheden steeds heeft gedaan Hedenochtend heeft hij mgr. Tar- dini en mgr. Montini van de staats- secretarie ontvangen ter afwikkeling van de lopende zaken." Juho Paasikivi is gisteren voor een tweede ambtsperiode van zes jaar tot president van Finland herkozen met de stemmen van 171 der 300 kiesman nen. Pekkala (communist) kreeg 67 en Kekkonen (boerenpartij) 62 stem men. De communisten hadden tijdens de verkiezingscampagne alle mogelijke moeite gedaan om Paasikivi uit de zadel te lichten. De Finse president heeft namelijk dezelfde macht als de Amerikaanse president bij het op stellen van de landspolitiek. Paasikivi is 79 jaar oud en studeer de te Ryssland, Stockholm, Upsala en Leipzig. Hij is doctor in de rechten en was minister van Financiën (1908) en premier (1918 en 1944). In 1930 sloot hij het vredesverdrag van Dar- pat met de Sowj et-Unie, waarbij Finland het gebied van Petsamo her won. In 1940 was hij mede-onderte kenaar van het nadelige vredesver drag met Rusland. Tot het uitbreken van de oorlog, tijdens welke Finland de zijde van Duitsland tegen de Sow- jet-Unie koos, was hij gezant in Mos kou. HET SNORRETJE MAAKT DE MAN In Giessen in het land Hessen woont een man, die op Hitier lijkt als twee droppels water. Hij heet Hein- rich Noll. De man vond het v:el in teressant de dubbelganger te zijn van de Führer en hij culiveerde naarstig zijn haardos en kneveltje, streek en poetste het voor de spiegel, totdat hij er precies zo uitzag als Hitler in lévende lijve. Hij had er wel eens last mee, vooral met de Ameri kanen, die hij maar moeilijk kon overtuigen, dat hij de echte Hitier niet was. Maar toch knipte hij het snorretje niet af, omdat er diep in zijn achterhoofd de illusie zetelde, dat hij ooit nog eens zou worden geroepen om mee te spelen in een grote Amerikaanse film over Hitier. En dan zouden haardos en snorretje hem harde dollars opbrengen. Nu weten we niet of Hitier ook wel eens dronken was, in ieder geval zijn dub belganger was het een dézer dagen. En laten grappenmakers nu de be staande haarlok en het snorretje heb ben afgeschoren. En nu is Noll weer een gewoon mannetje. HET AFFICHE VAN DE JAAR BEURS Alom in de lande zijn thans weer affiches verschenen van de voorjaarsbeurs, die van 2130 Maart zal worden gehouden. De ont werper Otto Treumann heeft ditmaal een zeer attractieve plaat ontworpen, die door zijn scherpe kleuren reeds van verre de aandacht trekt. Rode, witte en blauwe stralenbun dels die zich concentreren op het jaarbeursembleem de U met de Mercuriushoed geven aan, dat van alle zijden, zowel in binnen- en bui tenland, de aandacht der zakenlieden weer geheel is gericht op de grote manifestatie van het bedrijfsleven, die in Maart te Utrecht plaats zal hebben. KoJiAettje... Een versleten kleed kan een groot sieraad zijn voor degene, die het draagt,

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1