Pater de Goede viert zijn veertigjarig priesterfeest £eidse HUTSPOT WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Huldiging door leraren en leerlingen I^LEURIGE VANEN HINGEN af van de al even kleurige colannade *^boven het priesterkoor van de Hartebrugskerk en gaven aan deze al tijd feestelijke tempel een nog feestelijker aanzien. Dit alles ter ere van de directeur der Kath. H.B.S. te Lei den, pater B. de Goede, die vandaag zijn veertigjarig priesterfeest herdacht en vanmorgen om negen uur een plechtige H. Mis opdroeg. De jubilaris werd hiefbij geassisteerd door pater L. Teepe, O.F.M. en pater R. Pans, O.F.M., praeses van het kloos ter aan de Mariënpoelstraat. De kerk was grotendeels gevuld nJ:t leerlin gen en oud-leerlingen. Een koor var de school zong de wisselend gezan gen der H. Mis en na afloop een juichend feestlied tot besluit. Feestgescheu keu aangeboden Nadien bood de directeur zijn leer lingen een gemeenschappelijk ont bijt aan in het St. Antonius Club huis. Nooit zagen wij het gebouw zo vol! Niet alleen in de grote zaal, ook in de achterzaal en zelfs in de vesti bule waren lange tafels uitgezet. Aan goede eetlust ontbrak het al evenmin als aan vrolijke muziek, zo dat, na het stemmige begin van deze éag, de verdere feestviering goed werd ingezet. Voordat de leerlingen der lagere klassen zouden vertrekken, vroeg pater Thomaasse, prefect van de school, aller aandacht en zei er van overtuigd te zijn, dat slechts zeer weinig scholen zich geiukkig mogen prijzen een directeur te bezitten, die de geïncarneerde goedheid is! Ook de ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal vijf en zestig jaar geleden, toen hij een nieuwe wereldburger in schreef, niet vermoed kunnen heb ben, dat „De Goede" z'n naam zó tot realiteit zou maken! Het is moeilijk, aldus spr., van de jubilaris een fout aan te wijzen. Maar als hij eens zwak is, moet dit slechts gezien worden als een gevolg van zijn goedheid, die hij ook op deze dag weer bewijst, door alle leerlingen voor a.s. Vrijdag vrij- te stelen van huiswerk. Een me dedeling, die stormachtig applaus ontlokte! De leerlingen kunnen dan ook niet anders doen, vervolgde spr., dan deze goedheid te. vergelden. Zij de den dit reeds spontaan, zonder af spraak, door in zeer groten getale in de H. Mis aanwezig te zijn. Maar naast dit geestelijk geschenk, wil den zij ook iets stoffelijks aanbieden en wel in de vorm van een Solex rijwiel, dat overigens niet als hate- lijkheidje bedoeld wil zijn, maar slechts als middel voor hun direc teur, om ook in de toekomst steeds „bij de tijd te blijven". R.K. KAPPERSBOND „ST. COSMAS" IN JAARFEEST BIJEEN. De R.K. Bond van Kappersbedien den „St. Cosmas" heeft gisteravond op originele wijze weer zijn tradi tioneel jaarfeest gehouden. De zaal van het St. Antonius Clubhuis was geheel gevuld met belangstellenden, toen de voorzitter, de heer E. M. Lan- gezaald, de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze met gebed opende. Na het zingen van het K.A-B.-strijd- lied sprak de voorz. een woord van welkom tot kapelaan v. Adrichem, de bestuursleden van de K.A.B. en de afgevaardigden van de afdelingen Haarlem, Gouda en Den Haag. Onder de mededelingen was het bericht, dat op 11 Juni de uitgaans dag voor de afdeling zal worden ge houden naar de Hoge Veluwe. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer Slechtenhorst met alg. stemmen werd gekozen. De jaarver slagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Het ledental steeg van 68 tot 70. Hierna hield de voorzitter ter slui ting van het afgelopen verenigings jaar een korte toespraak. Spr. ver heugde zich over de grote opkomst op het traditionele jaarfeest. Spr. wilde op deze avond uiting geven aan zijn dankbaarheid voor hetgeen in het afgelopen jaar was bereikt. Spr. behandelde hierna de vraag of er niet te weinig of soms helemaal niet ge dacht wordt aan het arbeidsveld van de K.A.B. en van „St. Cosmas". Gekleed in arbeidstenue, wilde spr. er de aandacht op vestigen, dat hij de arbeid van het kapperspersoneel vooruit en omhoog gebracht wil zien. Als mens tegenover mens moeten de werkgever en werknemer hun taak zien, dan zouden arbeidsover eenkomsten wellicht niet nodig zijn. Nader beschouwde spr. de kwestie van lonen en prijzen en hij consta teerde, dat het leven inderdaad moei lik is. doch ieder moet er iets voor doen om eruit te geraken. De orga nisaties gaan voor, allen moeten haar volgen, maar ook meewerken. Dan komt het organisatiewerk ook beter tot zijn recht. Dan zal er ook meer waardering zijn voor hetgeen reeds bereikt is en daarvan noemde spr. enkele dingen op. In dit verband wees spr. ook op hetgeen in de afde ling zelf is bereikt. Naast aller belangstelling daarvoor vroeg spr. aller daadkracht om het begonnen werk voort te zetten. Dan zal ook het kapperspersoneel komen op de plaats, die het verdient. Tijdens deze rede stond een „ere wacht" opgesteld bij het. vaandel, ter wijl twee leden, allen, evenals de voorzitter, in lange witte kappersjas gekleed, naast het spreekgestoelte hadden plaats genomen. Tamboers en trompetters van .,Ca- nite Tuba" uit Lisse luisterden het geheel op. Ter afwisseling werden declamaties gehouden door eigen le den en eveneens door eigen krachten werden ten slotte twee toneelstukjes opgevoerd „De Ploegbaas" en „Wie is Gerard?". Ne afloop dankbetuigingen en bloe men. 't Was net echt! len gezellig samenzijn besloot het geheel. Dr. A. C. de Jong sprak namens de leraren en ging uit van een te kening op het feestnummer van de schoolkrant, die een visser uitbeeldt met een visnet. Wat hiermede be doeld wordt, is' voor iedereen dui delijk. Moeilijker achtte spr. het echter te bepalen met welk visnet de directeur vangt, maar kwam tot de conclusie dat dit moest zijn de grote persoonlijke belangstelling, die pater de Goede voor iedere leerling afzonderlijk aan de dag legt, ook nadat hij reeds lang de schoolban ken verlaten heeft. Deze jongens, overal ter wereld verspreid, dragen zijn gedachten, zijn geest en zijn energie uit. En zij laten de school niet los; wie maar enigszins kan, komt op de reünie van oud-leerlin gen en toont daarmede z'n aanhan kelijkheid aan de school. Ook voor de leraren heeft de ju bilerende directeur steeds veel per soonlijke belangstelling. Voor dit alles hartelijk dank. Spr. besloot met te herinneren aan de onder schriften, die de directeur steeds onder de rapporten schrijft en wil de twee er van op de jubilaris van toepassing brengen: „Nog een flinke eindspurt" en „Verwaarloos de ge schiedenis niet". Om deze laatste waarschuwing kracht bij te zetten, bood dr. de Jong, namens de lera ren een elfdelig boekwerk „His- toire de l'Eglise", van Augustin Fliche en Victor Martin, aan. Artistieke omlijsting Voordat deze aanbieding plaats ge vonden had, was eerst het woord gegeven aan een van de leerlingen, Anton Gerits, die in een vrije bewer king van enige passages uit „Kain" van Rogier van Aerde, namens de jeugd de directeur dankte voor alles wat hij voor zijn leerlingen heeft gedaan. In aansluiting hierop speelde de heer J- Meyer een koraal uit een Cantate van J. S. Bach en vervol- lens een zelf gecomponeerde wals. Frank van Rooyen, leerling van de school, gaf ook blijk van zijn muzi kale kwaliteiten. Hij speelde Schu bert en besloot eveneens met een eigen compositie, speciaal voor deze gelegenheid gemaakt en opgedragen aan de directeur. En nog was de ar tistieke omlijsting van de toespra ken niet ten einde. Eddy de Bruijckè- re droeg twee gedichten van Guido Gezelle voor en besloot met „De Priester" van Anton van Duinkerken. Dankbaar voor de resultaten Tenslotte was het woord aan de jubilaris. De directeur toonde zich zeer dankbaar voor de alle verwach tingen te boven gaande blijken van belangstelling op deze morgen, hoe wel 40 jaar eigenlijk geen echt feest behoeft te zijn. De dag van zijn priesterwijding is echter voor een priester altijd van groot belang, om dat hij zich speciaal op zo'n dag weer afvraagt, wat hij gedaan heeft met d$ macht, hem bij z'n wijding in han den gelegd Een definitief antwoord kan echter in het leven nog niet ge geven worden. Vooral daarom dankte de directeur voor alle gebeden en be val hij zich ook voor de toekomst in aller gebed aan. Sprekend over zijn werkkring, zei pater de Goede zeer dankbaar te zijn, dat God hem vanaf het begin gezet heeft voor de opvoeding van de jeugd. Dit betekent niet alleen de jongens klaarmaken voor het leven en hen een dosis parate kennis mee geven, om zich een plaats in de maat schappij te verwerven, maar op de eerste plaats hen te doen slagen voor de eeuwigheid. Ook het resultaat hiervan na te gaan is moeilijk. Maar uit vele gegevens en uit het feit dat oud-leerlingen steeds weer naar de school terugkomen, mag afgeleid worden dat velen goed zijn terecht gekomen. Nu tonen zij zich dank baar, ook de jongens,, die op school „hun waardering voor de HBS heel aardig wisten te verbergen!" Het is spr steeds een grote voldoenning ge weest voor de jongens te mogen wer ken, ook al beseften zij niet altijd dat men het beste met hen voorhad. Bij na 2.000 jongens bezochten in de af gelopen 23 jaar de school. Wat zij er hebben meegekregen wilde spr. ech ter voor het allergrootste deel toe schrijven aan z'n medewerekers, de paters, die de geestelijke leiding heb ben, en de leraren, die hun taak als katholieken steeds zo goed begrepen hebben. Zonder hen was dit resultaat nooit bereikt geworden. Spr. hoopte daarom dat deze prettige samenwer king zich zou blijven voortzetten en dat het de leerlingen mede daardoor steeds goed en gelukkig zou gaan. Weer brak een ovationeel applaus los. En toen dit bedaard was, werd tegen half een deze bijeenkomst be ëindigd. Hedenmiddag om drie uur recipieert de directeur. Wij hopen daar morgen nog op terug le komen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Pharmacie: de heren: J. Mogen- dorff te Rotterdanj, A. J. Couvreur te Leiden; voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F) de heer L. Ginjaar te Leiden, (K) de heer W. S. "Volkers te Delft. (H) de heer G. Kor- tenhout v. d. Sluijs te Leiden, (F) de heer F. L. J. Dolle te Leiden; voor het doet .examen Ned. recht W. A. Tjeenk Willink. Hedenmorgen vond in de St. Pe- truskerk de plechtige uitvaart plaats voor de zielerust van de heer Th. C. F Stynman.'De H. Mis van Requiem werd opgedragen door kap. J. F. Franse. Na de uitvaart werd het stof felijk overschot te ruste gelegd op de Katholieke begraafplaats aan de Zijl poort. De zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers verrichtte de begrafenis plechtigheden. Onder de aanwezigen bevonden zich alle leden van het be stuur van de R.K. begraafplaats. De oudste zoon van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Geza Anda. De Hongaarse pianist Geza Anda heeft met zijn voordracht van giste renavond getoond een zeldzaam be gaafd kunstenaar te zijn. Natuurlijk is hij een knap pianist. De technische vaardigheid stelt hem in staat tot on begrensde mogelijkheden, maar vol bloed kunstenaar en volbloed muzi kaal, verdrinkt hij nooit in zijn vaar digheid. Hij kent zijn eigen conceptie vermogen in verhouding tot het crea tief herscheppen van een werk, weet- v/at stijl en atmosfeer is. Zo hebber, de werken van de Germaanse mees ters, die blijkbaar zijn grote liefde hebben, hem tot hogere begeestering en geestelijke verdieping gebracht, en wat hij doet is bovendien eenvoudig, eerlijk en waar. Dit was frappant in Haydn's beminlijke en door onge kunsteldheid zo aantrekkelijke „So nate in F". Dit was nog maar 't be gin. In Beethoven is hij eveneens vol ledig opgegaan, in de gesteltenis van componist en werk. Wij hoorden de zonnige en meer pathetische zijde van Beethoven's kunst in „Sonate op. 10 no. 3 in D gr. t.". Edel van klank en expressie. Een interpretatie, die voldoet aan de hoogste eisen van kunstzin. Een geslaagd artistiek ein de van het le deel vormden de Symphonische Etuden" van Schu mann, een schepping, die moge zij al wat lang wezen, hoog naast de kunst van diens tijdgenoten staat. Monu mentaal en zeer verscheiden en kleurrijk was deze voordracht. Ten slotte de strenge ernstige kunst van Brahms, diens „Paganini-Variatio- ren". Stijlvol is de voordracht ge weest, volkomen de aanslag, het pen- daal-gebruik en de muzikale uit drukking. Uit het thema heeft de componist rijke stof gehaald voor zijn variaties wel een van de zwaar ste werken uit de piano littera tuur die hij met veel kennis en zorgvuldig geschreven heeft. Men is onder de indruk gekomen van de grootheid van het werk. Ontstellend zéker, met prachtige effecten van licht en donker, en voortdurend gees telijke reflexies openbaarde de pia nist 't toppunt van zijn kunnen. De ze leerrijke excursie door een deel van de pianolitteratuur is voor de so list met zijn vele^talenten een groot succes geweest. Hij vond een aan dachtig en dankbaar gehoor. Na het langdurig applaus speelde hij één mooi gedragen toegift tot aller be wondering. J. Kortmann. JAARVERGADERING VAN „DE PROFESSORENWIJK". Buurtvereniging ,.De Professoren- wijk" hield gisteravond in „Den Burcht" haar jaarvergadering. Voor zitter P. D. Beversluis, gaf een over zicht van de verenigingswerkzaam heden in het afgelopen jaar, waarvan de opening van een clubgebouwtje op de speelweide het hoogtepunt vorm de. Secretaris en penningmeester brachten hun verslagen uit, waaruit viel af te leiden, dat de vereniging momenteel ruim 1000 leden telt. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heren J. Roozen en S. Platteel, terwijl als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren P. A. Knaap en J. L. Questroo. Op voorstel van het bestuur, werd besloten zich aan te sluiten bij de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen. Voorts wer den nog enige ondergeschikte punten behandeld. De ere-voorzitter, de heer D. v. d. Kwaak, heeft in deze vergadering nog eens herinnerd aan de vele succes sen. welke de vereniging heeft be reikt en waardoor zij zulk een eer volle plaats in de rij van haar zus terverenigingen inneemt. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de opvoering van een toneelstukje, waarna een gezel lig samenzijn de aanwezigen nog lan ge tijd bijeenhield. JAARVERGADERING VAN DE NED. VER. VOOR DIEREN BESCHERMING. Onder presidium van mr. dr. W. Hugenholtz, hielde de afdeling Lei den van de Ned. Ver. voor Dieren bescherming gisteravond in Amicitia haar jaarvergadering, waarin o.a. de jaarverslagen, welke van een opge wekt en actief verenigingsleven ge tuigden, werden uitgebracht. Nieuwe statuten en een huishoudelijk regle ment werden besproken en vastge steld. Terwijl mevr. Vosmaer als be stuurslid werd herkozen, werden de heren W. S. Jongsma en Sollie als zodanig gekozen. Bij monde van de voorzitter mocht adjudant Koerten, die zich onlangs bij een ongeluk met een veewagen zeer bijzonder heeft onderscheiden, de bronzen medaille van de afdeling Leiden voor dierlie- vend hulpbetóon. met bijbehorend diploma, in ontvangst nemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Conny, d. van W. M. Roo- zendaal en G. P. Schouten; Eugène Anselm Marinus. z. van H. B. van Egmond en G. E. Delfos: Elisabeth Maria d. van H. J. M. Bonnet en M. Piweck; Bartus, z. van A. Haaksman en C. van Es; Jacobus Willem, z. van W. J. Burgmans en A. M. Klinkha mer; Curt, z. van N. de Vries en E. A. Nieboer. Willem, z. van W. van Reek en J .van Laar; Abram Johan, z. van J. C. van Oostenrijk en J. Dreef. Gehuwd: J. Warring wednr. en G. de Mooij jd. Overleden: T. C. F. Stijnman wednr. 69 j.; H. M. M. J. Heester mans man 67 j. Woensdag 15 Februari. Om met het belangrijkste te be ginnen, vermelden we eerst het af scheid, dat dr. J. Bazuin gisteravond nam van de E.H.B.O.-dienst in Lei den, waaraan hij niet langer als do cent verbonden kan zijn, wegens zijn verplichtingen aan de Mil. Dienst. Na afloop van de cui'sus- avond in het Kraamcentrum aan de Heerengraeht, sprak de 2e voorzit ter, de heer A. F. Kriek, hartelijke dankwoorden tot de scheidende do cent voor de aangename succesvolle resultaten, die door hem bereikt werden. Dr. C. Zijerveld, directeur van de G.G.D., noemde dr. Bazuin een loyale collega, die naast zijn drukke practijk geen moeite te veel vond voor de E.H.B.O. Spr. wenste hem geen vaarwel, maar een spoe dige terugkeer toe. Dr. Bazuin was zelf de laatste spreker. Hij dankte voor alle ondervonden medewer king. En niet het minst voor de ont vangen geschenkjes. Zo'n bericht doet toch altijd pret tiger aan dan het volgende. Want uit wat nu komen gaat, zou men op kun nen maken dat Leiden bezig is een soort Wild-West-stad te worden. Stelt u zich eens voor! U loopt des avonds op straat. Plotseling smijt een man z'n fiets tegen de muur en grijpt u aan. Hij ontrukt u uw tas en poetst de plaat. Het klinkt ongelofelijk. Maar een 36-jarige onderwijzeres uit Leiden kan u verzekeren dat zoiets in Leiden mogelijk is. Maandagnacht om, een uur liep zij op de hoek Ver- damstraatKernstraat. En toen ge- hfM-de het. De buit bestond uit vier '-'on Pn enige papieren. De dader is ongeveer 24' jr, 1.75 m lang flink r. donkere overjas en heeft ren misvormd gezicht, een mis vormde neus of iets dergelijks. Wie zo iemand kent, gelieve zich bij de politie te vervoegen. Laat ons weer gauw verder gaan met iets prettigers. Eindelijk is het dan zover dat de R-K. Finse School te Leiden geopend gaat worden. Het tx stuur van de St. Barbaraschool heeft de autoriteiten uitgenodigd a.s. Dinsdagmorgen om half elf op de Lorentzkade nummer 15A. Hier aan gaat een H. Mis, om half negen, in de Petruskerk vooraf. De leden van de R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders" moeten er aan denken, dat zij hedenavond om acht uur verwacht worden. Want in de Kath. H.B.S. wordt om acht uur een interessante lezing gehouden. En het personeel van „Imenexco" verheugt zich reeds bij voorbaat op de personeelsfeestavond, welke a.s. Maandag in „Den Burcht" wordt ge houden, door de pers.-ver. „Ico". Gé Heyhen treedt op als conferencier. En de rest begrijpt u dan vanzelf wel. Zo juist bereikt Stadskok het be richt, wel een beetje laat, maar dat is zijn schuld niet, dat de gidsen van de Hartebrugparochie Maandagavond Prins Carnaval op luisterrijke wijze hebben ingehaald. Te zijner ere en voor de ouders werd een vlot pro gramma afgedraaid, zowel door de jongere groepen, voor de pauze, als de pioniersters in de tweede helft. Allemaal resultaten van flink oefe nen. Het mocht er zijn! En de aan wezigen waardeerden dit alles met veel en hartelijk applaus. Nu we dit lezen moeten we er plotseling aan denken dat ook „De Bataven Carnaval gevierd hebben. Zij deden dit Zondagavond in het St. Antonius Clughuis. De voorzitter verwelkomde ouders en leden, waar na de eigentoneelclub de klucht „Maandagochtendziekte" met veel flair speelde. Voor alle spelers ova tioneel applaus. Tenslotte een verlo ting en een gezellig dansje. Laat ons besluiten met te herinne ren aan de Vastenavondviering van de Jeugdbeweging St. Leonarduspa- rochie. Dat gaat a.s. Zondag om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis gebeu ren. Ouders, weldoeners en vrienden van de jeugdbeweging zijn van harte welkom. Gratis kaarten, zo maar voor niets, kunnen a.s. Zaterdag van half drie tot vijf uur gehaald wor den in het Jeugdhuis, Haagweg 16. Zolang de voorraad strekt. Kinderen hebben geen toegang. STADSKOK. De bloemen tentoonstelling te Lisse De prijzen werden behaald door: wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, afd. Sassenheim, voor de beste inzen ding narcissen, bestaande uit 30 soorten, G. Zandbergen „Terwegen", Sassenheim; wisselbeker, aangebo den door de burgemeesters van Hil- legom, Lisse en Sassenheim, voor de beste 20 soorte narcissen fa. War- naar en Co. te Sassenheim; wissel beker, beschikbaar gesteld door de Ver. „De Narcis" voor inzending narcissen, waarbij aan bepaalde voorwaarden moest worden voldaan, fa. G. ZandbergenTerwegen, Sas senheim: wisselbeker, aangeboden door de gemeente Lisse, voor de beste inzending van 10 soorten hya cinthen, G. van der Meij's Zonen te Lisse; wisselbeker, aangeboden door de afd. Voorhout v. cl. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor de beste in zending hyacinthen decoratief opge steld, G. van der Meij's Zonen te Lisse, thans definitief; het diploma gouden medaille met lof der jury voor de buitengewone prestatie in de handelssoorten voor hyacinthen verwierf de fa. H. de Graaff en Zn., te Lisse; wisselbeker, aangeboden door de Ver. „De Tulp" voor de bes te particuliere inzending tulpen, be staande uit 30 soorten, N.V. Gebr. Nieuwenhuis te Lisse; wisselbeker, beschikbaar gesteld door de veiling „West-Friesland" Bovenkarspel, voor de beste particuliex-e inzending tul pen 20 soorten Gebrs. Eggink, Voor schoten; wisselbeker, aangeboden door de afd. Bovenkarspel, Bloem bollencultuur, voor de beste parti culiere inzending tulpen, bestaande' uit 10 soorten Gebrs. van Zanten te Hillegom; wisselbeker, aangeboden door de N.V. Hollands Bloembollen huis te Lisse voor de mooiste ge mengde inzending N.V. Gebrs. Nieu wenhuis te Lisse; thans definitief; wisselbeker beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel te Lei den voor de beste collectieve inzen ding bolgewassen, Ruigrok's broei- proevenbedrijf, Hillegom; wisselbe ker aangeboden door de Coöp. Vei lingsver. H.B.G. te Lisse voor de beste collectie Tulipa's F. Rijn veld en Zn te Hillegom. Aan de fa. Grullemans werd de gouden medaille verleend voor de buitengewone prestatie van inzen ding van 250 potten darwintulpen in diverse soorten. Nog zij medegedeeld, dat deze ten toonstelling geopend is tot en met Zaterdag 18 Februari a.s. tot des avonds 10 uur. MATSTE BERICHTEN Russen houden geen belofte Truman ziet weinig heil in praten President Truman gelooft niet, dat beloften van de Russen, eventueel gedaan bij besprekingen als gister avond door Churchiil voorgesteld, zouden worden gehouden. Dit bleek bij een exclusief ondei'houd, dat de president heeft toegestaan aan het Amerikaanse invloedrijke blad „New York Times Truman gaf aan Arthur Krock, de correspondent van het blad te Was hington, als zijn mening te kennen, dat hij „geen hoop heeft dat de Rus sen zich aan enig accoord zullen hou den, welk de Ver. Staten wenselijk zouden achten te sluiten." Dc president gelooft, dat de „wei*' kelij'ke moeilijkheden met de Russen gelegen zijn in het feit, dat zij nog steeds lijden aan een angst- van minderwaardigheidscomplex als het gaat om de betrekkingen met de V. S." „De overeenkomst, die de Russen te Jalta sloten, was de enige van de bijna veertig, waar zij zich aan ge houden hebben", aldus Truman. De correspondent verklaart, dat de president „over betrouwbare in lichtingen besohikt, dat de Russen zestien millioen mensen in concen tratiekampen hebben." De correspon dent voegt hieraan toe: „Deze ma nier van doen in de politiestaat vind; hij in één woord weerzinwekkend". „Het zou in Japan dezelfde weg zijn opgegaan als in Duitsland, als ik er niet op gestaan had, bij de on dertekening van de overgave, dat Japan een Amerikaan als geallieerde opperbevelhebber zou krijgen. De Russen zouden, evenals in Duitsland, het land hebben verdeeld en de toe stand in het Verre Oosten zou zoveel slechter zijn geweest dan op het ogen blik, dat men er troost uit kan put ten dat het anders gelopen is." „Als er in 1948 geen verkiezings campagne aan de gang was geweest, zou ik opperrechter Fred Vinson naar Moskou hebben gezonden om te pogen met Stalin en de andere Russische leiders tot klaarheid te komen. Misschien kan dat te zijner tijd nog gebeuren, maar wij moe ten op geen enkel punt tekenen van zwakheid tonen. Er is geen zwak heid in onze houding." EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam vanoch tend weder bijeen ter voortzetting van het debat over de algemene po litieke beschouwingen 1950. De heer Drees, ministerrpresident, vervolgt zijn gisteravond afgebroken rede. Hij schetst de internationale toe stand, waarin één wereldmacht alles doet, de moeilijkheden in de vrije lan den zo groot mogelijk te maken. Men vreest in de toekomst een oorlog en de taak van Nederland is, zich nauw UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE Gemeente laat 16 standaardwoningen bouwen Gisteravond kwam de Raad in spoedvergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heren G. P. v. Leeuwen, wethouder, en Jac. Dor- repaal. Na opening door de voorzit ter, ging' de Raad op voorstel van B. en W. direct in geheime zitting, ter bespreking van het enige agen dapunt van deze vergadering: het bouwen van standaardwoningen, een en ander als gevolg van het overleg, plaats gevonden met het Prov. Bureau van Wederopbouw te 's-Gravenhage. Na bijna 2 u. werd de geheime zitting opgeheven en werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Dit voorstel luidde: B. en W. stellen voor in overleg te treden met het Architec tenbureau Paardekooper-Barnhoorn, om te komen tot de bouw van 16 a 17 standaardwoningen op het ge meentelijk bouwterrein, nabij de laan van de heer H. G. van Leeu wen aan de H.R. en verder, in sa menwerking met meerdere gemeen ten uit de Rijnstreek, een plan te doen maken voor de bouw van 40 woningen achter de Schenkelweg voor het dorpsgedeelte. Dit voorstel werd met algemene stemmen aan genomen. De voorzitter dankte de leden van de Raad voor hun eens gezindheid en sprak de hoop uit, dat spoedig de goedkeuring van deze plannen mocht worden verkregen en dat de woningcommissie te zijner tijd hun taak ter verdeling de zer woningen naar aller tevreden heid moge vervullen. aan te sluiten bij die landen, welke zich tegen mogelijke agressie keren. In dit verband gaf de minister presi dent de communist Schaiker de ver zekering: de wapens, die Amerika zendt, zullen worden gelost en nie mand zal bukken voor de terreur van de communisten. De heer Schaiker: Maar niet door de arbeiders. (Gehamer van de voor zitter). De minister-president zet voorts uiteen, dat Nederland ondanks alle onvruchtbaarheid van vele bijeen komsten de Ver. Naties zullen blij ven steunen. De Amerikaanse militaire trein van Berlijn naar Frankfort is gisteravond ruim twee uur door de Russen op gehouden aan de zónegrens. zo heeft een Amerikaanse woordvoerder te Berlijn megedeeld. DEN HAAG OP STELTEN GEZET. Dinsdagavond werd op een jonge man, die voor de ingang van het Astatheater stond, uit een auto drie maal uit een pistool gevuurd. De jongeman wankelde, steunde en strompelde r.aar een wachtende taxi. Hij klom in de wagen en. terwijl deze wegreed, gleed hij van de bank. De politie werd gewaarschuwd en in de kortste tijd waren radio wagens, een onderzoekingsteam en andere manschappen voor het theater aan wezig. Inmiddels werd de politie opnieuw gealarmeerd voor vier jongelieden, die in twee taxi's door de stad raas den er. in sommige straten de zaak met gillen, schreeuwen en schieten overhoop zetten. Zij hadden het spe ciaal op vrouwen voorzien. Alras suisden de politiejceps door de straten en kort nadien bracht een der jeeps taxi's en delinquenten triomfantelijk naar het bureau Bui tenhof. De politie heeft de vier achttien jarige jongens die uit de taxi's wer den geplukt een warme ontvangst bereid. Deze „avonturiers" vertel den. dat zij. na gebruik van een slap likeurtje per hoofd, in een zodanige stemming waren geraakt, dat zij met behiulp van een alarmpistool ..over valletje" waren gaan spelen. Zij had den daartoe een paar taxi's gehuurd. Het gevolg van hun daden was. dat zij niet slechts de nolitie in actie brachten, doch ook de ziekenhuizen, bij het zoeken naar iemand, die met schotwonden om hulp zou kunnen aankloppen. De vier jongens, kantoorbedienden uit Den Haag, zijn voor hun streken met een proces-verbaal wegens er gerlijke baldadigheid en veroorza ken van vals alarm beloond. ^Xerugkerende miidaiten Met het troepentransportschip „Joh. v. Oidenbarnevelt", dat ver moedelijk op 22 Febr. a.s. tc Amster dam zal aankomen, keren de volgen de militairen uit Indonesië naar huis terug: Leiden: Th. Crama, wmr., Stiel tjesstraat 30, H. B. de Groot, serg I, Vondellaan 16, N. M. Halvemaan, 4e Binnenvestgracht 68, G. dc Stormer, sergt., 5e Birinenvestgracht 9, G. R. Tiemstra, Nieuwsteeg 41, S. H. Tijm- str, wmr., J. de Witstr. 24, D. v. d. Valk, korp., Doelengracht 11, M. L. Herreur, Molenstraat 18a, A. de Wit, Plantsoen 3a, J. B. N. Beurze, Nw. Beestenmarkt 3a, A. J. Dcvilé, korp., Oude Rijn 25, Th. M. A'. Huigsloot, Gasstraat 26, P. Meuldijk, Munniken- straat 80, J. Th. de Groot, Beesten markt 3, D. Hakkenberg, korp., Klok- steeg 19, A. C. A. Romijn, le luit., Sophiastraat 58, M. Turenhout, Bak- huys Rozenboomstraat 17, M. H. Dröge, off. Marva, Korte Mare 12, E. van Sonsbeek, Dijkstraat 19, G. R. ten Wolde. P. J. Blokstraat 16, M. Rozier, Javastraat 75. P. P. Jansen, Prinsenstraat 79, I. Leeuwen, Bloe mistenlaan 25, J. Sieders, Groen- oordstraat 29, P. Zandvliet, Kanaal straat 25, J. M. Post, Oude Singel 68, J. C. v. d. Linden, Dozystraat 32. Leiderdorp. L. C. Snel, v. d. Valk Boumanweg 21. Zoeterwoude: A. M. Onderwater, Miening 11; F. M. Uljee, Hoge Rijn dijk 136. Oegstgeest: H. H. G. Belgraver, lt. kolonel, W. de Zwijgerlaan 41. iilexjacvct In Indonesië n C. W. VAN VELZEN, Schenkelweg 34, Zoeterwoude, viert vandaag zijn 2e Ind. verjaar dag te Probolingo (Java). MARKTBERICHTEN WOERDEN, 15 Febr Kaas. Aanvoer 51 partijen. Prijzen: le soort 190—195, 2e soort f 186—189, extra kwaliteit tot 203. Handel traag.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3