Begrotingsdebatten in Eerste Kamer 28ste R.A.I.-tentoonstelling op komst tpjiuice&ó, Matina WOENSDAG 15 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 A.R. steekt de hand uit voor samenwerking Komt er eeu bredere basis De Eerste Kamer is gisteren begon nen aan de begrotingsdebatten, welke nu voor het eerst sinds de bevrijding niet beinvloed werden door de Indo nesische kwestie. Bijne alle sprekers hebben dit feit gememoreerd. De A.R. heert Anema zeide dat door de oplossing van het Indonesische pro bleem een belangrijk contactpunt tussen de KVP en de P.v.d.A. was weggevallen, maar hij sprak de wens uit, dat beide fracties desalniettemin toch niet van elkaar zouden ver vreemden. Samenwerking blijft ge boden en aan die samenwerking kunnen wij meedoen, aldus prof Ana- ina. Ook mr Kolff (C.H.) benadrukte de wenselijkheid van een kabinet op bredere basis. De heer v. d. Kieft (P.v.d.A.) noemde de samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. gebaseerd op zeer reële gronden. Een andere re- NIEUWE GOLFLENGTEN NEDERLANDSE RADIO-STATIONS De Nederlandse Radio deelt mede: Nederland is gereed om de nieuwe golflengten volgens het plan Ko penhagen op 15 Maart in te voe ren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hilversum I dus wor den uitgezonden op een frequentie van 746 kilocycles, golflengte onge veer 402 meter, en het programma Hilversum II op een frequentie van 1007 kilocycles, golflengte ongeveer 298 meter. De steunzenders Hen gelo, Hoogeveen en Hulsbregen zul len uitzenden op een golflengte van ongeveer 189 meter. Aetherklanken HILVERSUM I (301 m). 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.40 School radio, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst, 10.45 Orgelconcert, 11.00 Voor de zieken, 11.45 School radio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunch concert (12.30—12.33 mededelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Viool en piano, 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Gramofoonmuziek, 15.45 Orgelmu ziek, 16.00 Bijbellezing, 16.45 Gra mofoonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Koorconcert, 1800 Gramofoon muziek, 18.15 Land- en tuinbouw- praatje, 18.30 Voor de -strijdkrach ten, 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Gevarieerd pro gramma, 22.05 Gramofoonmuziek, 22.15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gramofoonmuziek, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 HILVERSUM II (415 m). 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu ziek, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Radio och tendblad. 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramo foonmuziek (9.30—9.35 waterstan den), 10.00 Morgenwijding, 10.15 Populair concert, 10.50 Voor de kin deren, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.40 Voor de vrouw, 12.00 Semi-klassieke muziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 Surinaamse muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Dans muziek, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 Gramofoonmuziek, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Voor de zie ken, 16.00 Gevarieerd programma, 17.00 Voor de jeugd, 17.50 Rege ringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Orkestconcert, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gra mofoonmuziek, 19.20 Voor de vrouw, 19.30 Radio Volksmuziekschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Utrechts stedelijk orkest en soliste (20.55—21.30 ..de bewegelijke we reld", discussie), 22.10 Gramofoon muziek, 22.15 „Mensen en steden", causerie, 22.30 Dansorkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, delijke politieke mogelijkheid van samen I n-king achtte hij niet aanwe zig. De heer Molenaar (VVD) stem de in met het algemene beleid der regering, hoewel hij meende, dat het peil der uitgaven wel te hoog was. Over de,benoeming van staatssecre tarissen was hij weinig te spreken; z.i. had men voor buitenlandse zaken beter een politieke figuur als minis' ter zonder portefeuille kunnen aan stellen. Hij acht het onjuist 0°k psychologisch als men in het in stituut van staatssecretarissen een nieuwe ambtenarenrang gaat schep pen. De heer Kropman (KVP) betuigt zijn instemming met het optreden van het kabinet, zijn waardering geldt het hele kabinet. Hij verzekert er niet aan te denken de A.R. partij eigenmachtig het stem pel van conservatief op te drukken. De vraag is of samenwerking altijd wel gemakkelijk zal zijn. De verkla ringen ter zake worden in welwil lende overweging genomen. Verder zegt spr. niet te kunnen gaan, omdat hij geen overleg heeft kunnen plegen Voorts betoogt spr., dat in ons volk leeft de Uno, Straatsburg, de Bene lux. Nedexdand heeft een taak op het gebied der internationale samenwer king. De volksvertegenwoordiging wordt naar sprekers oordeel niet voldoende betrokken in deze interna tionale samenwerking. Hij wenst minister Stikker van harte geluk met zijn benoeming tot directeur van O.E.E.S., doch de benoeming van staatssecretarissen heeft ook zijn in stemming niet. Is het de bedoeling hoofdambtenaren tot staatssecretaris te benoemen? Dit zou bureaucratie kunnen doen vrezen. Ook de com munist Schalker voerde het woord en verweet de regering dat zij van Ne derland een bruggehoofd voor Ame rika maakt. De minister-president, de heer Drees, merkt op, dat in de verhou ding der partijen het kabinet zich zo weinig mogelijk heeft te mengen. Hij wil zoveel mogelijk buiten de ge- dachtenwisseling der partijen blijven. In Nederland kan niet anders worden geregeerd dan door samenwerking van personen en partijen. Er is geen reden om een hand als door de heer Anema uitgestoken af te stoten. Het kabinet meent zijn taak te moeten vervolgen, zolang er een stemmigheid onder zijn leden is als tot nu en zolang er insteming is van de Staten-Generaal. Er is een zekere beduchtheid, dat de regering de vrijheid der Staten- Generaal niet voldoende tot uiting zou willen laten komen. Men bedenke echter, dat vaak met zestien regeringen overleg moet worden. Hier is geen sprake van on wil om de Staten-Generaal te kennen Men moet uitgaan van de wezenlijke moeilijkheid, die nu eenmaal in dit soort overleg bestaat. Ten aanzien van de opmerkingen over de staatssecretarissen zegt spr. dat de regering in hun functies ze- kei niet de bekroning van de loop baan van een hoge ambtenaar ziet. De staatssecretaris heeft politieke verantwoordelijkheid op een bepaald gebied en dan niet in de zin van een lid van het kabinet. Er zullen nog enige staatssecreta rissen benoemd worden. Spr. meent, dat er door de benoe ming van min. Stikker weinig vrees is voor tegenstrijdigheid van belan gen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat in een vergadering van de O.E.E.S. Nederland een bepaald belang zal hebben te behartigen. In zq'n geval kan een andere minister worden aangewezen. Spr treedt evenals voor heen bij afwezigheid van de heer Stikker op als minister van buiten la.ndse zaken. In antwoord op een vraag van de heer Anema zegt spr. dat de orde in Indonesië nog niet overal verzekerd is, de toestand is in ieder geval guns tiger dan toen men met de guerilla rekening te houden had. Voorts geeft hij te kennen, uat er in regerings kringen aanwijzingen zijn voor de ?nede wil tot samenwerking met ons land. Uier breekt de minister-president zijn rede af. De vergadering werd te half elf verdaagd tot hedenochtend elf uur. Pas op Uw Borst Bestrijdt een beginnende hoest direct met de snelwer kende en slijmoplossende Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft naar aanleiding van het op 13 October van het vorige jaar bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot ophef fing van de handelingsonbekwaam heid van de gehuwde vrouw dit ac tuele vraagstuk aan de orde gesteld. Om de meningsvorming voor te be reiden, werd een commissie ingesteld, wier rapport thans gepubliceerd is: Over het algemeen stemt de commis sie in met het wetsontwerp en juicht zij de daarin vervatte regeling toe- Tegen bepaalde onderdelen bestaan echter min of meer ernstige bezwa ren. In een dertiental punten zet de commissie dan haar bezwaren uiteen. O.a. acht een minderheid der com missie het onjuist, het beginsel, dat de man het hoofd der echtvereniging is. niet langer in de wet tot uitdruk king te brengen. De bestaande wet gaat uit van het beginsel, dat de man primair de kost winner van het gezin is. Dit begin sel dient naar de mening van de commissie als uitgangspunt te wor den gehandhaafd. Verder merkt de commissie op, dat de crediteuren in staat moeten zijn zich op de hoogte te stellen van de huwelijksvoorwaarden enz. Daartoe wordt bepleit het aanleggen van een centraal register, op het voetspoor van het centraal testamentenregister. Tegen artikel 166 (nieuw) heeft de commissie ernstig bezwaar. Het zegt niet, gelijk het behoorde te doen. dat de man verplicht is aan zijn vrouw tevoren, d.i. vóór het aangaan van huishoudelijke schulden ter beschik king te stellen. De bedoeling van artikel 179a, eer ste lid is blijkbaar, handelingen uit liberaliteit ten koste van de andere echtgenoot te voorkomen. Dit wordt naar het oordeel der commissie in ve lerlei opzicht niet bereikt. Artikel 622, tweede lid, W.B. Rv. sluit de vrouw als arbiter uit. Daarvoor is, aldus de commissie, geen enkele re den meer. REISDEVIEZEN VOOR ZWITSERLAND ZONDER LOTING EN ZONDER WACHTTIJD. Volgens een mededeling van de Ne derlandse Bank is van het contin gent deviezen voor Zwitserland nog een vrij belangrijk bedrag in Zwit serse francs overgebleven, dat alsnog voor wintersport- en voorjaarsreizen in Februari en Maart van dit jaar kan worden toegewezen. Aanvragen daarvoor 'kunnen tot nader order bij de deviezenbanken en bij de erkende reisbureaux worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de Nederlandse Bank zonder loting en zonder wachttijd in de volg orde van het binnenkomen der aan vragen. Zolang het deviezencontingent toe reikend is kan dus zonder meer op toewijzing van een bedrag van maxi mum Zw. fr. 500 per persoon (van 14 jaar en ouder gerekend worden, in dien men, althans in 1950, nog geen reisdeviezen heeft opgenomen. DE DINK*1*- «TTTTEN HAAR OEVERS. De Dinkel is buiten haar oevers ge treden. Grote oppervlakten van de Dinkelvallei tussen Denekamp en Ootmarsum en tussen Losser en de Lutte staan onder water. De schade blijft gelukkig bepérkt, doordat slechts lage weiden en wat boster- reinen zijn overstroomd. De weg van Denekamp naar Ootmarsum staat over een afstand blank. Het ont spanningsoord van duizenden toeris ten, het Lutterzand. lijkt eerder op een merengebied dan op het beboste duinlandschap. Het kleine fiviertje, dat des zomers zo vredig langs de ho ge afgekalfde oevers vloeit, kolkt nu in wilde vaart onder de bruggetjes door en daar waar grote watervlak ken zijn ontstaan, is met geen moge lijkheid de Iood van het stroompje meer vast te stellen. Het water is door de grote toevloed uit Duitsland snel gestegen, doch het ziet er naar uit. dat bij aarhoudend droog weer, de Dinkel binnen enige dagen weer in haar bedding terug zal keren. Tweede ua de oorlog De 28ste automobieltentoonstelling van de Nederlandse Vereniging „de Rijwiel- en Automobiel-industrie" de tweede tentoonstelling na de laat ste wereldoorlog zal dit jaar we derom in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam worden gehouden. Voor de eerste maal in de geschie denis van deze vereniging echter is de expositie gesplitst in een bedrijfs auto-tentoonstelling, van 23 Maart tot en met 1 April, en een personen auto-tentoonstelling, van 20 tot en met 29 April. Het bestuur van de vereniging heeft dit besluit genomen, nadat in 1948 was gebleken, dat de belang stelling van de exposanten voor deze show zo groot was, dat men in de reeds enorme hal niet aan alle aan vragen voor een stand kón voldoen, met het oog op de grotere verkoop mogelijkheden voor de handelaren en de grotere belangstelling van het pu bliek, werd voorzien, dat de tentoon stelling van 1950 dit euvel in nog veel grotere <?mvang zou vertonen. Nu, ruim een maand voor de ope ning van de eerste expositie blijkt dat het R.A.I.-gebouw nog te klein is. zelfs voor een gesplitste tentoon stelling. Beide shows zijn „volgeboekt" en. nog steeds komen aanvragen voor stands binnen, die echter alle moe ten worden afgewezen. Voor de oorlog bevatten de R.A.I.- tentoonstellingen in één keer: auto's, motoren en rijwielen. Nu zal waar schijnlijk in het najaar of rond de jaarwisseling een aparte rijwiel en motortentoonstelling worden ge houden. Het R.A.I.-gebouw heeft voor de komende exposities een grondige res tauratie ondergaan. Een groot ge deelte van de vloeren is vernieuwd, het gehele plafond is geschilderd, de restaurant-accomodatie is uitgebreid en binnenkort zal het sintelterrein naast de hal, aan de Jozef Israëlskade, gereed worden gemaakt om als par keerterrein voor de auto's van de bezoekers te dienen. De van Hillegaertstraat, recht te genover de ingang van het R.A.I.-ge bouw, zal tijdens de shows „demon stratiestraat" zijn, dat wil zeggen, dat de kooplustige bezoekers in de hier geparkeerde auto's kunnen plaats ne men om een proefrit te maken. In tegenstelling tot vorige malen wordt de kleine hal ditmaal benut voor de stands met onderdelen enz. De auto's komen nu alle in de grote expositiehal. De bedrijfsauto-tentoonstelling. Op deze tentoonstelling, die de (reeks in 1950 opent, zullen 68 be- 'drijfsmerken, binnen en buitenland se, zijn vertegenwoordigd. Onder be drijfsauto's verstaat men: vrachtwa gens, autobussen, bestelwagens, trac toren, electrische auto's (die bijvoor beeld door expeditiebedrijven wor den gebruikt voor het overladen en verrijden van kleine vrachten-, trucks, aanhangers, opleggers, brand weerauto's, vuilnisauto's enz. Voor de eerste maal na de oorlog zullen behalve uit Amerika, Engeland. Tsje- cho-Slowakije, Zwitserland. Zweden. Frankrijk, Nederland en Italië, ook inzendingen van bedrijfsauto's komen uit Duitsland en Oostenrijk. Duitsland brengt o.a. de Mercedes Benz, de Opel, de Henschel, de Borg- ward, de Goliath en de Hanomag. En geland komt ook met een nieuwe creatie, de Sentinel. Ford en G.M.C. (General Motors), die in 1948 niet waren vertegenwoordigd, komen nu wel en zo zal men ook de Chevrolet en de Bedford op deze salon kunnen zien. De personenauto-tentoonstelling. Vrijwel alle bekende merken per sonenauto's zullen van 20 tot en met 29 April in het R.A.I.-gebouw aan wezig zijn. Alleen de exorbitant dure merken, zoals Rolls Royce en Bent- ley, die toch niet te betalen zijn, zul len verstek laten gaan. In vergelijking tot 1948 zal een veel groter aantal merken in to taal 66 op deze show komen. Uit Oostenrijk komt een renwagen: de Porsche. Maar ook de andere lan den. die ook op de vorige tentoon stelling waren vertegenwoordigd, hebben hun inzendingen uitgebreid. Zo komt Engeland o.a. met de Sin ger, de Armstrong-Siddely en de Lagonda .Van de Amerikaanse mer ken komen nu ook de: Buick, de Oldsmobile, de Crossmobile en de Cadillac. Voorts zal men de -Franse Bugatti kunnen, zien en brengt de Kaiser Frazer de Simca, die deze fabrieken in Rotterdam sinds 1 Januari 1950 fabriceren. Als zuiver Nederlands merk komt ook nu weer de „Gatso" van Gatso- nides uit Heemstede. Duitsland, dat in 1948 met de Volkswagen verscheen, brengt nu ook de Mercedes Benz en B.M.W., de D.K.W. en de Hansa op de Neder landse expositie. Tanden wit a/s a/pensneeuw met IVOROL TA N D PAS TA WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). ZACHT. Meest zwaar bewolkt en over wegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht voor de tijd van het jaar. ZOMERDIENST SPOORWEGEN, Met ingang van 14 Mei zal men op de lijn Den HaagRotterdamDor drechtEindhoven niet meer in Dordrecht behoeven over te stappen, Het drukke reizigersverkeer op de lijn Den HaagUtrechtEindho ven zal daardoor voor een groot deel worden ontlast. Reizigers uit Den Haag, Rotterdam, Haarlem en Leiden kunnen nu tweemaal per uur naar Eindhoven, over Dordrecht of over Utrecht. Uit Eindhoven zal men ook tweemaal binnen het uur naar het Westen kunnen reizen over deze verbindingen. Tussen Amsterdam en Rotterdam gaat een halfuurdienst lopen en met het station Roosen daal krijgt Amsterdam een uur- dienst. Enkele andere verbeteringen betreffen de lijn A'dam-Den Kaag- Maastricht, de lijn Amersfoort-Apel- doorn, waarop viermaal per dag die- sel-electrische treinen worden inge legd, de lijnen BredaTilburg en VlissingenNijmegen. Ook voor het Noorden wordt een belangrijke ver betering geprojecteerd: de diesel- electrische treinen stoppen met in gang van 4 Mei in Meppel. Ook op de aftakkingen naar Groningen en Leeuwarden zijn enkele stopplaatsen ingelast. GROTE SMOKKELHANDEL IN SIGARETTEN ONTDEKT. Te Wyler bij Kleef heeft de Duitse douane dezer dagen een grote smok kelhandel ontdekt in Amerikaanse si garetten. De sigaretten, een millioen bij elkaar, waren verborgen in een Nederlandse vrachtauto, welke tussen Nederland en Zwitserland reed. Zij waren al geplaatst in de Duitse zwar te handel, toen de Nederlandse auto werd aangehouden. De Dutise douane-recherche schijnt al lang het oog op deze smokkel te hebben ge had. Zij acht het voorlopig beter geen mededelingen over deze zaak te doen, ten einde het onderzoek niet te bemoeilijken. Ook de naam van de Nederlandse firma, van welke de auto is, mag niet worden genoemd. De zwarte handel in sigaretten bloeit de laatste tijd weer welig. De Ne derlandse douane ondervindt echter veel minder last van smokkelhandel dan de Duitse. PRINCIPIËLE UITSPRAAK KANTONGERECHT MAASTRICHT. Vrijdag 17 Februari a.s. zal de kan tonrechter te Maastricht een princi piële uitspraak doen inzake de staan plaatsen der woonwagens. Het gaat over de kwestie of de woonwagenbe woners gebruik kunnen maken van een andere, door de colleges van B. en W. aan te wijzen plaats wanneer de officiële plaats reeds helemaal be zet is. Blijkens de wettelijke bepalin gen hebben de woonwagenbewoners dezelfde rechten als andere burgers, en kunnen zich dus ook naar verkie zing vestigen, daar waar zij willen. De Maastrichtse politie had destijds verschillende van deze personen ver- haliseerd. aangezien hun wagens niet stonden op de door B. en W. aange wezen plaats, daar deze plaats reeds overvol was. Als hun verdediger zal optreden mr. W. Dassen te Maas tricht. BEURS: ONGEANIMEERD. Het viel niet te verwonderen dat de markt ook gisteren een ongeani meerd verloop had. Merendeels blij ven de vrij pessimistische berichten hun invloed uitoefenen en staat daar weinig of geen stimulerend nieuws tegenover. Het publiek was dan ook eerder geneigd om een stukje te ver kopen en dit aanbod veroorzaakte een afbrokkelend koersverloop. Voor al de cultures hadden een ongeani meerde markt. De koersen wisten zich hier niet te handhaven en de af faire was bijzonder gering. NIEUWE ARRESTATIES IN IN VERBAND MET OUDEWATERSE BANK. Naar „Trouw" verneemt, heeft de justitie in verband met de deconfi ture van de Oudewaterse Bank de Amsterdamse commissionnair in ef fecten J. K. en de employé van een Amsterdams bankiershuis, v. d. L., in hechtenis gesteld. Vermoed wordt, dat zij vier jaar geleden niet-geregistreerde fondsen hebben verhandeld. Hangende het onderzoek heeft de officier van Justi tie de inhechtenisneming van beide personen gelast. Men mag aannemen, dat de beide betrokkenen niet op de hoogte zijn geweest van de handelingen, die ten aanzien van de Oudewaterse Bank zijn gepleegd. IN EEN BOOM GEKLOMMEN! „De Tijd" bevat het volgende re laas van een Veluwse dokter: In de omgeving van Kootwijk ont dekte hij sporen van jonge wilde biggen. Bij de zandverstuivingen stond hy plotseling tegenover een wilde zwijnen-echtpaar, gevolgd door tien jonge biggen. De beesten schoten in draf op hem af en er bleef de dokter niets anders over dan in een denneboom te klimmen, waarin hij vier uur in koude en wind moest doorbrengen aleer de dieren de wijk namen. Met een jachtopziener trok hij er andermaal op af en na een spannende jacht partij wisten de mannen twee jonge biggen te verschalken. De groten en de overige jongen konden ont snappen. 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met'nvoorbi:gaande stramheid Maar als ge niet dadelijk Uw maat regelen neemt, voelt ge U met Rheu- matische pijnen allengs tat lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een onge nietbaar humeur. Kruschen Salts sti muleert op weldadige wijze de na tuurlijke werking Uwer bloedzuive rende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrrich- ten. nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven: durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen probe ren? Ge zurt verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het won der. dat over U kwam en waardoor ge U zelf weer leert kennen als een ander herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apotheken en Drogisten. Dr. S. E. P. Bierema, lid van.de Tweede Kamer, is gisteren overleden. De eerste aardbeien van dit jaar zijn aangevoerd op de veiling te Wa teringen door de kweker C. Kühne. In Zandvoort worden de eerste voorbereidende maatregelen getrof fen om de Zuid-Boulevard opnieuw aan te leggen. In 1951 kan de Zuid- Boulevard dan geheel gereed zijn. Zij zal een breedte hebben van 19 meter, een trottoir aan de zeekant van 8 meter, een rijweg van 8 meter en aan de landkant een trottoir van 3 meter. De nationale herdenking van gevallenen zal weer plaats hebben 4 Mei; er zullen in verschillende plaatsen „stille tochten" worden ge houden. Het aantal huwelijken in 1949 bedroeg 82.253 (v.j. 87.719, over 1947 98.683), het aantal levendgeborenen 235.917 (resp. 147.923, 267.348) waar van onwettig 3.735 (resp. 4.184, 5.143) en het aantal overledenen 80.932 (resp. 72.459. 77.646). De scheermesjesmaniak te Heerlen, die verleden jaar tal van damesmantels geruïneerd heeft, is v/eer opgedoken. Een dame, die een rit met de autobus had gemaakt, be merkte bij het uitstappen, dat haar mantel geheel was stuk gesneden. De Heerlense politie zoekt nu weer ijve rig naar de zonderling, met zijn mis dadig vermaak. #et m MYSTERIE H OP DE DOOR GUY HAMILTON 13) Het werd Mortlake te machtig. In de regel lieten zijn manieren weinig te wensen. Maar nu was zijn stem ming beneden peil, omdat hij zo on bekookt aan boord van een schip naar New York geklauterd was, en kel en alleen om aan een dwaze gril gevolg te geven. Daarbij plaagde hem een verschrikkelijke kater. Toen de heer met de hoge grijze hoed, waarop een circusclown ja loers kon zijn, was begonnen te ore ren had Algy zich zelfbeheersing en lijdzaamheid opgelegd. Het mocht dan nog zo'n vervelende vent wezen 't was in ieder geval de vader van het wonderbaarlijke meisje. Doch bij zoveel halsstarrigheid zou zelfs een Job het geduld verloren hebben. En Mortlake was lang geen Job. Hij kon slechts één repliek vin den, die op de situatie paste, en gaf haar prompt: „U lijdt aan waandenkbeelden, me neer! Laat me door! Een lange, benige vinger werd dreigend voor Algy's neus heen en weer gezwaaid. „Ik waarschuw u, jonge man! Ik waarschuw u in uw eigen belang! Ik weet nu, dat u aan boord bent. Ik zal Ti in de gaten houden. Ja meneer, dat zal ik! De eerste de beste keer, dat ik hinder van u ondervind, zal 'k de kapitein mijn beklag doen." „Als u nog één woord zegt, dat mij niet aanstaat, zal ik op staande voet naar de kapitein gaan, begrepen? Ik was in de veronderstelling, dat de Princess Marina een passagiersschip zou zijn en geen drijvend asyl voor zwakzinnige oude heren! Ga als 't u blieft opzij! Ik heb er meer dan ge noeg van!" Mortlake nam zijn valiezen weer op en zeulde de corridor verder af. Het was er leeg nu; alle passagiers waren zich in hun hut aan het in stalleren. Nog even hoorde hij achter zich het gemopper van de oude heer, maar hij schonk er geen aandacht aan. Algy was woedend op zichzelf; bovendien had het onprettige onder houd met de onbekende zijn humeur er niet beter op gemaakt. Bij een kromming aan het eind van de lange gang zette hij zijn valiezen neer en foeterde zachtjes in zichzelf. Goeie genade, wat had hij zich als een idioot aangesteld. Nu bevond hij zich aan boord van de Princess Marina, op weg naar New York een stad, waar hij niets voor gevoeld had! En dat enkel en alleen, omdat hij in een aangeschoten bui een allerliefst meisje had gezien en hals over kop verkikkerd op haar geworden was. Alweer: oorzaak de drank constateer de hij bitter. Hij liet zijn valiezen in de corri dor; ze stonden betrekkelijk veilig, buiten zicht. Zelf kon hij er onmoge lijk blijven; de eerste de beste ste ward zou hem vragen kunnen stel len, waarop hij naar alle waar schijnlijkheid een aannemelijk ant woord schuldig moest blijven. Mort lake slenterde weg, zocht en vond het promenadedek. Er waren ver scheidene passagiers; te midden van hen voelde hij zich safe voor lastige vragers. Hij plofte in een stoel neer, stak een sigaret op. En, rokende, overzag hij de situatie, waarin hij zich gebracht had. Eén ding stond vast hij moest allereerst aan een •hut zien te komen, hoe dan ook. Hij wilde er maar liever niet aan den ken, dat de boot wel eens vol kon zijn; dat zou het toppunt wezen! Maar in ieder geval bleef de groot ste vernedering hem bespaard als een betrapte verstekeling van boord gezet te worden! De Loods had het schip verlaten; de Princess Marina zocht zelf verder haar koers. Mort lake verkeerde niet in twijfel over de vraag welke weg hij te volgen had een bezoek aan het kantoor van de purser was het eerste wat hem te doen stond. Geld om de passage te betalen, was er plenty. Een enigs zins aannemelijke smoes zou toch ook wel te bedenken zijn! Bijvoor beeld een telegram, dat hem hals over kop naar New York riep waar een dierbare bloedverwant op sterven lag. Hij grinnikte. Ze zouden het ne men of niet nemen hem een zorg! Als hij maar een hut kreeg! Mortla ke besloot, nog één sigaret te rooken dan moest de kogel door de kerk! Hij liep het schip rond, op zoek naar het kantoor van de purser. Het was zijn eerste zeereis en hij ver dwaalde telkens in de gangen en zij gangen. Eindelijk belandde hij, waar hij wezen wilde. Nauwelijks was hij echter het kan toor binnen, of de purser bereidde 'n verrassing die hem een ogenblik de adem benam. „Nu, mijnheer Meisom!" riep de man lachend uit. „Dat was ook op 't nippertje hoor! We ontvingen van morgen vroeg uw telegram. Ik dacht niet anders, of u had de Princess Ma rina toch nog gemist, tot ik u een halve minuut voor het vertrek uit een taxi zag springen en naar boord ren nen! Ik had u eigenlijk direct bij me verwacht. Waar hebt u al die tijd ge zeten? Twee stewards zijn naar u op zoek geweest. Ze rapporteerden me, u nergens gevonden te hebben." Mortlake had de purser onder het spreken verbluft aangestaard. De idiootste vragen speelden krijgertje door zijn brein. Ten slotte werd hem dit ene duidelijk; dat ze hem voor 'n zekere Meisom versleten. Nu herin nerde hij zich ineens ook weer, dat hij die naam een keer of wat door een steward had horen roepen, toen hij op het promenadedek zat. Voor zichtigheid leek Mortlake geboden; hij mocht maar niet zo direct toehap pen. Ofschoon het hem niet gevaar lijk voorkwam, op de suggestie van de purser in te gaan. Wanneer toch de werkelijke meneer Meisom aan boord gekomen was, zou ongetwijfeld diens eerste werk geweest zijn naar het nummer van de hem toegewezen hut te informeren. „Ik was moe en ik geloof, dat ik op het promenadedek even ingedom meld ben," zei Algy om toch maar iets te zeggen. „Neen, ik heb mijn naam niet horen roepen. De noodza kelijkheid, om naar New York te ver trekken deed zich plotseling voor. Het kwam me erg ongelegen." Hij haalde de schouders op en zweeg. De purser kuchte bescheiden. „Uw bagage, mijnheer Melsom?" „Ach, drommels!" Algy lachte schaapachtig. „Mijn bagage! Die heb ik. ergens in een gang gedeponeerd, voor ik een rondgang over het schip ging maken. Ik dacht zo bij me zelf: Het is nog lang geen avond; met die hut komt het best in orde. Apropos, waar hebt u me ondergebracht?" „A dek. Nummer 32. Een tweeper soons hut." Mortlake fronste de wenkbrauwen. „Ik weet niet beter, of ik bestel de een eenpersoons." „Pardon, mijnheer Meisom, u ver gist zich." 't Kon Algy niemendal schelen, al zou hij een hut met drie of vier per sonen hebben moeten delen. Hij was alleen in hoge mate belangstel lend naar de opdracht, welke me neer Meisom gegeven had. Daarom bedacht hij een smoes, om 't tele gram even in handen te kunnen krijgen. „Ja eh?" vroeg hij weifelend. ,,'k Was er toch zo stellig van over tuigd „Wel, mijnheer Melsonï, dan zal 'k u bewijzen, dat ik gelijk heb." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2