Z1 Kleinhandelaren in groente en fruit organiseren een tentoonstelling DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ,,'t Is de groente, die het 'm doet!" Onder dit motto hebben de organisaties van de detail handel in aardappelen groente en fruit in samenwerking met het Gentraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in de Haagse Dierentuin een tentoonstelling ■georganiseerd, die een voorbeeld mag heten voor de gehele Ne derlandse detailhandel in deze branche. Want de nadruk bij de ze tentoonstelling valt niet op de namen van de deelnemende standhouders, maar de expositie is veel meer een manifestatie van de georganiseerde detailhandel tegenover de niet-georganiseerde collega's. Wij zijn gisteravond in de gelegen heid geweest een kijkje te nemen in de ruime Dierentuinzaal, waar nog volop gewerkt werd aan de inrichting van de diverse stands. De heer Tanja, voorzitter van het werkcomité zette uiteen, dat er in de na-oorlogse tijd ook in de groente- en fruithandel een andere geest is ontwaakt. De han delaar is zich bewust geworden van zijn taak in deze tijd. Hij weet, dat bij de vooruitgang op elk gebied zijn zaak niet mag blijven stilstaan. Het publiek vraagt een grotere service en de handelaar die zijn taak verstaat zal aan die wens zoveel mogelijk te gemoet komen. De heer J. D. Mol, voorzitter van Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM 1, 301.5 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuz.; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gewijde mu ziek; 8.45 gramofoonmuziek; 9.00 voor de zieken; 9.30 gramofoonmuz. 10.30 morgenwijding; 11.00 gramo foonmuziek; 11.30 pianorecital; 12.00 populair concert; 12.30 mededelin gen; 12.35 metropole orkest; 13.00 nieuws; 13.15 koorzang; 13.20 cem balo-gezelschap en soliste; 13.50 gramofoonmuziek; 14.00 „Djoeke Hilverts", hoorspel; 15.15kameror kest; 16.00 voor de jeugd; 17.30 gramofoonmuziek; 17.45 voor de jeugd; 18.00 koorconcert; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.15 boekbespreking; 19.30 sport- commentaar en gramofoonmuziek; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws, 20.05 commentaar familiecompetitie; 20.15 „Apocalypse", oratorium; 21.00 „Amerikaanse reisindrukken", cau serie; 21.20 klein koor en orkest met solisten; 21.50 gramofoonmuz.; 2.05 strijkkwartet; 22.45 avondover denking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 416 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VA RA; 19.30 VPRO; 20.0C— .24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 gramofoonmu ziek; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.19 orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gramofoonmuziek; (9.309.35 waterstanden); 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 lichte mu ziek; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.38 banjo-ensem ble; 12.55 kalender; 13.00 nieuws; 13.15 dansorkest; 13.45 pianospel; 14.00 gesproken portret; 14.15 jeugd- concert; 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de kinderen; 15.50 muziek voor de jeugd; 16.00 vragenbeant- woording; 16.30 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.30 pianoduo; 17.45 regeringsuitzending; 18.00 nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Trio; 18.35 promenade-ork.; 19-.00 „Heb ben wij recht op sociale zekerheid", causerie; 19.15 kwartet; 19.30 voor de jeugd; 20.00 nieuws; 20.05 actua liteiten 20.15 socialistisch nieuws. 20.20 „Faust", opera; 21.40 „De Blauwe Ridders van dei; Helder", hoorspel; 22.25 orgelspel; 22.45 po pulair wetenschappelijke causerie. 23.00 nieuws; 23.1524.00 lichte programma. de vakgroep Detailhandel in Aard appelen, Groente en fruit omschreef het doel der tentoonstelling als volgt: het gebruik van de Nederlandse groente en fruit te bevorderen en bij het publiek meer belangstelling te kweken voor de mogelijkheden, die er op dit gebied te verwezenlijken zijn. De tentoonstelling is bedoeld als een weerspiegeling van de evolu tie, die zich op dit terrein voltrekt. Interessante cijfers over het groen te- en fruitverbruik in Nederland verstrekte ons de heer N. Laarman, directeur van de Economische afde ling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het gemiddeld verbruik per hoofd van de Neder landse bevolking bedraagt thans 65 kg groente (verduurzaamde groente meegerekend) en 40 kg fruit per jaar Dat is vergeleken met de jaren vóór de oorlog een stijging van 12 kg groente en 10 kg fruit per hoofd per jaar. (Bij het fruit zijn de verse zuidvruchten als sinaasappelen, ba nanen en citroenen meegerekend). Deze stijging is aldus de heer Laarman op zichzelf een verheu gend verschijnsel, maar toch nog niet voldoende. In de Verenigde Staten van Amerika bijvoorbeeld wordt per hoofd per jaar verbruikt: 106 kg ver- segroente, 75 kg fruit en 24 kg verse zuidvruchten. Ook Nederland zal met dit ver bruik omhoog moeten. Groente maakt in Nederland volgens de voedingsge- leerden een zeer essentieel bestand deel uit van de voeding. Het opvoe ren var het gemiddeld verbruik is dan ook mede een belang van de volksgezondheid. Hoe kan dit be reikt worden? Verschillende midde len staan ons ten dienste aldus de heer Laarman maar al deze mid delen moeten er tenslotte op gericht zijn om de Nederlandse huisvrouw ervan te doordringen en te overtui gen, welke voorname functies verse groente en fruit bij de voeding van het Nederlandse publiek vervullen. Binnenkort zaI wederom door het Centraal Bureau een grootscheepse propaganda-actie voor het gebruik van verse groenten worden gevoerd onder het motto ,,'t Is de groente die het 'm doet" hetzelfde motto, dat voor deze tentoonstelling gekozen is. Op de tentoonstelling is te zien hoe hygiennisoh met behulp van de modernste machines groente pan klaar worden gemaakt. Ook is aan dacht besteed aan de gedroogde groente, al zijn die nu nog alleen NIJMEGEN BOUWT. Volgende week zal in Nijmegen een begin worden gemaakt iwet het leggen van rioleringen in de oude ver woeste binnenstad. Waar vroeger de Houtstraat, Broersestraat, Korte Molenstraat en Doddendaal waren, zal dit jaar nog het Centrumplein verrijzen met grote winkelpanden en flats. De rioolbuizen liggen reeds klaar, zódat men volgende week onmiddellijk met het kan beginnen. UITBETALING BON 544. Aan de postkantoren heeft plaats de uitbetaling van 1 gld. op bon 544. Woensdag voor'de letters Was tot en met Woe. Donderdag voor de letters Wof tot en met Z. voor export bestemd. Aan het vakonderwijs is op de^ ex positie een grote plaats ingeruimd, omdat voorlichting en vakkennis onontbeerlijke factoren zijn bij het verheffen van het groente- en fruit- bedrijf. Een modelwinkel ontbreekt op de tentoonstelling al evenmin als de nieuwe electrische carrier. Inte ressant is de zending machines, die bij de groentehandel in gebruik zijn of zullen komen. Er is gelegenheid een glaasje appelsap en vruchtenwijn te drinken. En een enorme inzending van 15 bij 8 meter en 2 meter hoog te vestigt de aandacht op het werk van het centraal Bureau van Tuin bouwveilingen. Zeer aantrekkelijk is de tentoonstellingen van een 100-tal fruitmanden, vervaardigd door Haag se kleinhandelaren. De tentoonstelling is geopend: he denavond tot 11 uur en Woensdag en Donderdag van 10 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds. Dokter nodig - Vlag uit! Meppel kent hetzelfde probleem als iedere stad: hoe krijgt men in de morgenuren, als vrijwel alle dokters tegelijkertijd niet thuis zijn omdat zij hun patiënten bezoeken, in geval van nood zo spoedig mogelijk medi sche hulp? Meppel gaat daartoe met ingang van Woensdag de vlag uitsteken. Op verschillende adressen in de stad zijn Rode-Kruisvlaggen onderge bracht. Als bij een ongeval geen der plaatselijke artsen bereikbaar is, worden deze adressen door de politie telefónisch gewaarschuwd, de vlag uit te steken. Zij ontvangen tevens mededeling van de plaats van het ongeval. Heeft een dokter een dergelijke vlag ontdekt, dan behoeft hij dus slechts te informeren waar hij heen moet. Als een arts zich op een der adressen heeft gemeld, wordt on- middelijkaan alle adressen per te lefoon verzocht, de vlaggen in te halen. „Parool". BORGSTELLINGSFONDS IN LIQUIDATIE. Het bestuur van het Borgstellings fonds dat destijds door het gemeen tebestuur van Utrecht werd inge steld, heeft besloten de werkzaam heden van deze instelling stopt te zetten en tot liquidatie over te gaan. De overgrote meerderheid van cre- di et-behoevend en bleek zich in de loop der jaren van dit -fonds afzij dig te hebben gehouden. Men maakte liev-r gebruik van andere middelen om uitgaven te doen zonder contante tegenprestatie. MR. S. J. BARON VANTUYLL VAN SEROOSKERKEN GEVOLMACHTIGD MINISTER. Bij K.B. is aan mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, administra teur van het departement van buiten landse zaken, terzake en voor de duur van zijn werkzaamheid als hoofd van het Nederlands Bureau voor het Europees Herstelplan te Pa rijs, dë persoonlijke titel van gevol machtigd minister verleend. BEDRIJFSAUTO VERKEER TEGEN VERHUUR VAN AUTO'S VIA S POOR WE GEN De bond voor bedrijfsautoverkeer in Nederland, de BBN, heeft zich met een brief gewend tot de Ver. van Ned. Gemeenten, inzake het plan van de Nea. Spoorwegen om in samen werking met de BOVAG personen auto's zonder chauffeur aan particu lieren te gaan verhuren. Behoudens de BBN-opvatting, dat een dergelijke samenwerking tussen spoorwegen en particulieren bij wel slagen uiteindelijk zou leiden tot ex ploitatie van personenauto's door de spoorwegmaatschappij zelve, bevat deze brief een waarschuwing voor de mogelijkheid, dat de N.S. op de duur zal gaan treden in het gemeentelijke vervoerbeleid. Op Schiphol zal binnenkort een nieuwe hangar worden gebouwd. Het zal de grootste hangar van Euro pa worden, waarin de grootste vier motorige machines gemakkelijk kun nen worden geborgen. Deze kolossa le hangar zal deuren krijgen van 75 meter lang. De hangat zal de naam krijgen van de beroemde vlieger Kingsford Smith „St Auton" wacht de Koningin St. Anton schrijft de correspon dent van het A.NP. am Arlberg is er kennelijk zeer vereerd mee op nieuw te zijn uitverkoren als win- tervacantie-oord voor de Nederland se koninklijke familie. De kruier, die aan het gemoedelijke stationnetje, waar de Arlberg-Orient-Express de skiërs aan de voet van de sneeuw hellingen afzet, mijn koffer aannam, had daarop nog maar nauwelijks een Nederlands kenteken gezien of hij zei al spontaan: „Und die Koenigin kommt auch wieder". In het hotel Post hing het portret van de koninklijke familie in de hal temidden van de ski-groten, die in dit internationale sportcentrum roem hebben geoogst. En toen de kabelbaan mij omhoog had getrokken naar de Galzig, vanwaar de ervaren lopers zich in suizende vaart langs Oosten rijks meest befaamde skihelling naar beneden stortten, hoorde ik van de waardin van de blokhut opgetogen verhalen over de charme van Konin gin. prins en prinsessen. Ofschoon het hoogtepunt van het seizoen nog moet komen heeft St. Anton reeds drukke maanden achter de rug. En hoewel St. Anton geheel en al op het vreemdelingenverkeer is in gesteld is het een dorp, waar men een volmaakte rust kan genieten. Zijn lange en kleurige huizenrij ligt diep verscholen in het dal, zo diep, dat de zon slechts weinige uren per dag over de witte bergruggen komt gluren. Maar zij geeft het volle pond aan die weldadige mengeling van koude reine winterlucht en voor- jaarswarmte. wanneer men met ka belbaan of postautobus de hellingen beklimt. Roomboter goedkoper Er is grote kans, dat de roomboter- prijs thans f 5.28 per kilo spoe dig belangrijk gaat dalen. Thans is de situatie aldus, dat er ruim vol doende export van boter is, vooral door de grote hoeveelheden, die Bel gië afneemt. Maar op 1 April a.s. ein digt het export-contract met België en omdat dit land dan hoopt zelf in de eigen behoefte te kunnen voor zien. zal de overeenkomst zeer ver moedelijk niet worden verlengd aldus het N. v. d. D. Deze export-vermindering zal te vens gepaard gaan met de in het voorjaar ook in ons land te ver- v/achten sterke toeneming der melk productie, zodat deze twee factoren de binnenlandse botervoorraden zeer zullen doen toenemen. Trouwens verwacht wordt, dat over heel Europa de boterprijs een dalende tendenz zal vertonen, omdat door de grote droogte van verleden zomer de melk vloed overal lager was dan normaal. Gezinsverzorgsters zwermen uit DOOR HET BISDOM HAARLEM „Het is een apostolaat van naasten liefde, waaraan ge u gaat wijden", zei rector Van Steyn gisteren tot de ge zinsverzorgsters, die in het internaat' van de Katholieke Gezinszorg in het bisdom Haarlem aan het Ledeganck- plein 27 te Den Haag him opleiding hebben genoten en aan wie thans het diploma of het getuigschrift van ge zinsverzorgster werd uitgereikt. Het werk van de gezinsverzorgster is, in een gezin de moeder te vervan gen, als deze door ziekte, afwezigheid of andere oorzaken haar moederlijke taak niet kan vervullen. Dit werk, verricht uit liefde tot God en tot de naaste, is een waar apostolaat. Vopr het beroep van gez ins verzorg ster, wel eens „het jongste sociale be roep" genoemd, bestaat onder de meisjes grote belangstelling. De cur sussen aan het Ledeganckplein zijn maanden tevoren reeds geheel volge boekt. Zondag kon aan 41 gezinsver zorgsters, die na een half jaar inter- naats-opleiding een jaar van volledige practijk hebben doorgemaakt, het landelijke diploma worden uitge reikt. Deze meisjes gaan nu naar ver schillende plaatselijke afdelingen om daar onder leiding van een sociaal werkster in de gezinnen, waar het no dig is, de "moederlijke taak over te nemen. De thans gediplomeerden vertrek ken in groepen naar Alkmaar, Nieuwer-Amstel, Beverwijk, Delft, Den Haag en Haarlem. In 60 plaat sen van het bisdom zijn thans ka tholieke gezinsverzorgsters werk zaam. Nieuwe afdelingen zijn op gericht te Gouda, Zaandam, Voor burg, Maassluis en Leidschendam. Een getuigschrift werd uitgereikt aan 25 gezinsverzorgsters, die haar halfjaarlijkse internaat-opleiding hebben beëindigd en nu haar prac- tijkjaar ingaan, waarin zij proeven van bekwaamheid afleggen in haar volle taak. Voor deze uitreiking van diploma': en getuigschriften bestond uit de kringen van de diocesane en plaat selijke besturen van de Katholieke Gezinszorg grote belangstelling. VERMIST KIND LAG IN BOS TE SLAPEN. Een tweejarig kindje uit Kerkrade dat sedert Zondagavond 7 uur werd vermist, is gistermorgen ongedeerd door de Kerkrader gemeentepolitie in het Ehrensteinerbos gevonden. Het jongetje dat op Zondagsbezoek was bij zijn oom, die in het uitge strekte Ehrensteinerbos woont, heeft zich aan de opmerkzaamheid van de familie weten te onttrekken en is toen blijkbaar aan het dwalen gesla gen. Toen men de kleine niet vond waarschuwde men de t politie.. On middellijk werd het bos afgezet en trekken groepen politiemannen met speurhonden het bos in, evenwel zonder resultaat. Ook de brand weer en burgers hebben de gehele nacht het terrein afgezocht zonder de kleine te vinden. Het Ehrenstei nerbos is zeer moerassig en midden door deze dichte bosschage stroomt een beek. De radeloze vader heeft in de nacht de gehele beek door waad op zoek naar het kind. Gister morgen vohd een patrouille van de gemeente-politie de kleine midden in het bos slapend op een hoop blade ren, onbewust van wat zich rond hem heeft afgespeeld. De kleine was volkomen ongedeerd en een voorlo pig onderzoek wees uit dat naar alle waarschijnlijkheid het avontuur geen kwade gevolgen zal hebben. NEONVERLICHTING OP 4 BIOSCOOP IN BRAND. Gisteravond omstreeks tien uur, tiidens de laatste avondvoorstelling in de „Rex"-bioscoop aan de Lange Poten te 's-Gravenhage, ontstond brand in de schakelkast voor de neonverlichting, die op de gevel is aangebracht. De bezoekers van het theater kre gen de raad rustig naar buiten te gaan. Daaraan voldeden ze. De brandweer kwam met twee motor spuiten en een ladderwagen ter plaatse. Om kwart over tien onge veer was zij het vuur meester. De oorzaak is, naar men ons van de zijde der politie mededeelt, ver moedelijk kortsluiting in de schakel kast Hexjacvtt in Indonesië J. J. v. d. POEL, Korte Hansenstraat 9, Leiden, viert zijn 1ste Ind. verjaardag op 16 Febr. te Batavia. GERARD MOURITS, 's-Gravendamseweg 27, Voorhout, geboren 16 Febr. 1927, viert zijn 3e Ind. verjaardag thans te Sürabaja. C. W. VAN VELZEN, Alphen a. d. Rijn, viert 15 Febr. zijn 2e Ind. verjaar dag te Probolingo (Java). VADER EN ZOON VIELEN.^ Toen de heer L. uit Ruurlo Zon dagmiddag per auto van Zutphen naar Ruurloo reed opende L.'s zoon tje plotseling het portier, waardoor het uit de auto viel. De heer L. wil de zijn zoontje grijpen en viel even eens op de straatweg. De stuurloos geworden auto botste tegen een boom en werd zwaar gehavend. Vader en zoon liepen lichte verwondingen op. BEURS: STEL EN PRIJSHOUDEND De beurs en het publiek wachten af, hetgeen duidelijk tot uiting kwam in de koersen, vooral in die der In donesische fondsen, die zich vrijwel rond het niveau van Vrijdag bewo gen. Alleen de suikerwaarden lagen, eerder wat lager, HVA's golejen 156 157 y, tegen 159 Vrijdag. Bij de industrie-aandelen viel een prijs houdende stemming waar te nemen en ontstonden tegen slot zelfs kleine winsten. Vooral internationale soor ten waren goed prijshoudend. Uni levers wisten na een prijshoudende opening een winst van 1% punt te behalen. Certificaten Hoogovens daarentegen waren 4 punten lager hetgeen werd toegeschreven aan het feit, dat de beurs met een spoedige emissie rekening houdt. De claims Muller met een theoretische waarde van ongeveer f 2.15 werd ook op de ze prijs vernomen. In de scheepvaarthoek valt de laatste dagen een vrij vaste tendens te bespeuren, vooral voor aandelen KNSM. ET MYSTERIE fff OP DE SWince&A Maiina 12) De chauffeur zwenkte roekeloos langs een logge, langzaam voortzeu lende tankwagen, scheerde hem op een haar. Hij deed dingen die een verkeersagent de haren te berge zou den doen rijzen. Kriskras holderde- bolderden ze over spoorwegrails balken en planken, tussen loodsen door, recht op het doel af, tot de auto met een formidabele schok bleef staan. Algy sprong uit de wagen, graai de zijn valiezen weg, stopte de chauf feur een biljet van vijf en twintig pond in de hand. „Ik heb niet kleiner!" hijgde hij. „Geen tijd om te wisselen! Geluk er meel'l' De sirene loeide wederom; Mort- lake pakte zijn koffers op. Vóór hem *ag de grote zware romp van de Princess Marina. Hij begon te rennen Een man maakte aanstalten, de tros sen los te gooien. De gebruikelijke tonelen bij het vertrek van een mail stomer speelden zich af. Aan de wal stond een dichte menigte met zak doeken een laatst vaarwel te wuiven Boodschappen, die men zich klaar blijkelijk nu pas herinnerde, af scheidsgroeten werden over en weer geroepen. Mortlake baande zich een weg door de menigte aan de wal, zijn valiezen bonkten rechts en links en hij deelde er, zonder dat hij het zich bewust was, gevoelige opstoppers mee uit. Heel wat onvriendelijke be namingen werden hem naar 't hoofd geslingerd. Hij hoorde ze niet. Hij was dicht bij de loopplank, toen twee matrozen haar begonnen in te halen „Stop!" gilde hij. „Ik moet nog mee!"' Hijgend naar adem snakkend, kwam Algy Mortlake aan boord. En op datzelfde moment was het hem, alsof eensklaps een gordijn, dat voor zijn denken gehangen had opgehaald werd. Het drong thans fel tot hem door, met een duidelijkheid, welke hem verbijsterde, wat hij zich op de hals gehaald had als een gek was hij achter een meisje aangerend, dat hij helemaal niet kende, dat naar al le waarschijnlijkheid een verloofde bezat en dus wel allerminst van zijn attenties gediend zou blijken te zijn! Dit waren dus voor hem de gevolgen van de fuif in het Metropole te laat kwam de ontnuchtering en te laat daarme? het berouw! Zijn sla pen hamerden, een dof gegons was in zijn oren, zijn handen beefden en waren klam. Hij had een gevoel, alsof hij geradbraakt was. Diep in zijn hart legde hij de gelofte af, dat voor lange, lange tijd de matigheid en een ingetogen leven het deel van' Algy Mortlake zouden zijn. Maar met dat al schoot hij voor 't ogenblik een bedroef klein beetje op. Daar stond hij nu, aan boord van een mailstomer naar New York, zon der plaatsbewijs, zonder hut. Hij had er wat moois van gemaakt! Algy maakte zich bovendien bezorgd, dat, als zijn escapades aan het licht kwa men hij grote kans liep even gauw van de Princess Marina afgegooid te worden, als hij er op gekomen was. Dat vertikte hij. Dat zou niet ge beuren; 't kwam zijn eer te na. Er was op het moment geen steward in de buurt; lastige vragen konden hem dus niet gesteld worden. Algy over legde, hoe van de nood een deugd te maken. Hij geloofde, in de gegeven omstandigheden het verstandigst te handelen met zich de eerste tijd ach terbaks te houden, Als de loods een maal goed en wel vap 't schip zou zijn, was het grootste gevaar voor hem geweken. Dan moesten ze maar proberen, hem weer kwijt te raken! Mortlake nam zijn valiezen op, volg de op goed geluk de stroom van eer ste klas passagiers. Hij zag, dat hij zicht op 't A dek bevond; het zei hem niets. Maar hij keek rechts en links, de air aannemend van een reiziger, die geen andere zorg aan het hoofd heeft dan het nummer van zijn hut te vinden. Langzaam schoof de stoet in de corridor voort. Mortlake had er geen erg in, dat iemand vóór hem eensklaps het hoofd omdraaide, hem scherp opnam en toen bleef staan, met het gevolg, dat Algy met zijn valiezen vrij onzacht tegen de man opbotste. „Pardon," mompelde hij, terwijl hij trachtte te passeren. Tot zijn verbazing versperde de an der hem de doorgang en zei op steke- ligen toon: „Zo? U laat het er dus niet bij? U bent dus werkelijk voornemens mij 'op hinderlijke wijze te blijven vol gen?" Mortlake, van de prins geen kwaad wetend gaapte de spreker aan. Hij zette zijn valiezen neer. „Vergis ik me, of hebt u het inder daad tegen mij?" Hij nam de onbekende op met een blik, die niet direct van welwillend heid getuigde. Een eerste, flauwe herinnering kwam in Mortlake op, toen hij een bril ontwaarde met gro te glazen zonder montuur. Die her innering werd sterker bij het zien van de benige neus, de dunne lip pen, die één strakke lijn vormden. Vervolgens kreeg Algy de hoge grij ze hoed in de gaten het won denkbaar, dat twéé mannen in het Verenigd Koninkrijk de moed zouden hebben, zulk een antiquiteit op hun hoofd te laten balanceren. Hij was ed Die man had hij eerder ontmoet, kort gejeden nog op die dolle avond met zijn vrienden in het Me tropole te Londen. Het moest de va der wezen van het mooie meisje! „Ja meneer! Ik heb het tegen u, meneer!'' zei de geprikkelde oude heer. „Houd u maar niet van de dom me! U bent dezelfde, die mij en mijn gezelschap gisteravond in Café Anglais van het metropole zat aan te staren, alsof u voorwereldlijke dieren voor u had! U verkeerde in een toestand, waarop iemand zich waarachtig niet hoeft te beroemen! Ik zou met het oog op uw jeugd, dat misschien nog door de vingers heb ben kunnen zien. Maar uw aanwe zigheid op de Princess Marina doet de maat overlopen. Nogmaals, en wees duidelijk als 't u blieft, is het uw voornemen mij uw gezicht te blijven opdringen?" Mortlake sloeg bijna achterover van louter verbazing. „Dring ik mijn gezicht aan u op?" vroeg hij op een toon, alsof hij het in Keulen had horen donderen. „Hoe komt u er bij? Welke reden zou ik er voor hebben?" „Dat weet u heel goed meneer! Even goed als ik na gisteravond het voorgevoel had, dat ik nog niet van u af was! U bent toevallig aan boord, hè? Een doodgewoon onschuldig rei ziger?" De oude heer lachte scham per. „U vergist zich jonge man, als u mij met 'n kluitje in het riet denkt te sturen! U vergist zich lelijk! Ik zag u als een dolle Dries in die taxi komen aanstuiven, dwars over de kade, Holderdebolder tussen de lood sen door! 't Was me direct duidelijk, dat u alles er op gezet had met de zelfde boot naar New York te reizen als ik!" „Larie!" antwoordde Mortlake meer openhartig dan beleefd. „Waar om zou ik op uw gezelschap gesteld zijn? U bent te laat naar bed gegaan en zult onrustig gedroomd hebben!" De oude heer was niet te overtui gen. Stijf en strak hield hij vol; „Ik zag u uit die taxi springen en naar boord hollen! Met geen ander doel, dan om mij te volgen." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5