Leidse Vereniging van Zeeuwen bestaat twintig jaar L E I D S E M HUTSPOT DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA i „LUCTOR ET EMERGO" Het was in het najaar van 1929, dus ruim 20 jaar geleden, dat op ini tiatief van de Heren Mr. W. Hugen- holtz en U. G M. van Wees een aan tal in Leiden en omgeving wonende Zeeuwen bijeen kwam met het doel om te komen tot oprichting van een Vereniging van Zeeuwen te dezer stede. Bedoelde oprichting kwam tot stand op 21 December 1929. Tot voor. zitter werd gekozen Mr. W. Hugen- holtz en als secretaresse mevrouw M. A. E. van Katwijkde Rijk. Eerstgenoemde, die verscheidene jaren voorzitter der Vereniging was doch wegens drukke werkzaamheden moest bedanken, is thans Ere-voor- zitter der Vereniging, terwijl mevr. van Katwijk tot op de huidige dag steeds de functie van secretaresse heeft vervuld. Al konden er nog veel meer perso nen uit Leiden en omstreken, die van Zeeuwse bloede zijn, lid van „Luctor et Emergo" zijn, er mag toch niet anders worden gezegd dan dat de Vereniging met haar pl. 200 le den in een behoorlijk bloeiende toe stand verkeert en ei dus zeker re den bestaat om de twintigste verjaar dag, die in Zeeland een .kroonjaar" wordt genoemd, te herdenken. Deze herdenking nu zal plaats vin den op Vrijdag 24 Februari a.s. in „Den Burcht'', alwaar een revue zal worden opgevoerd, getiteld ,Ier en Ginter" (Hier en ginds). De tekst voor deze revue werd ge schreven door de heer J. P. Paulus- se en fraaie decors werden geschil derd onder leiding van de heer G. A. Baljeu. beiden lid van de Zeeuwse Ve-eniging. Aan de opvoering zal. behalve door een flink aantal eigen leden, me dewerking worden verleend door le den van de Zeeuwse Studenten-Ver eniging „Non sordent in undis". door de Damesgvmnastiek-vereniging „Nieuw Brunhilde". door het Man nenkoor van Gemeentewerken o.l.v de heer H. J. Barentsen en door het Leids Kamerorkest o.l-v. de heer J Trouwee. Velen van de medespelen den zullen gekleed zijn in een fraai Zeeuws costuum, hetgeen aan de opvoering een bijzonder cachet zal verlenen. Het belooft voor de Zeeu wen een mooie avond te worden. H. HEESTERMANS t Gisteravond overleed geheel, on verwacht de heer H. Heestermans, sigarenwinkelier op de hoek Bees tenmarktSteenstraat. De overle dene was vooral in de Hartebrug- parochie een bekende figuur. Se dert Maart 1929 maakte hij deel uit van het Collectanten-college. Dit college had gisteravond in de Romanuszaal een intiem jaarfeest, waarop ook de heer Heester trans aanwezig was. Plotseling zakte hij ineen. De dokter constateerde een hartverlamming. De overledene be reikte de leeftijd van 67 jaar. DE LICHTINGEN 1941—1944 EN DE NATIONALE RESERVE. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld. Er bestaan plannen de jongeman nen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944 aan een keuring te onderwerpen, teneinde de mogelijk heid te openen hen geheel of gedeel telijk te kunnen inschakelen in df landsverdediging. Hieraan kan het voigende worden toegevoegd. Een zeer groot gedeelte van hen die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gun stige positie ten opzichte van dienstplichtigen, behorende tot lichtingen 1945 en latere jaarklassen, op wie de volle zwaarte van de dienst plicht, voor velen bestaande uit eni ge jaren tropendienst, drukt, alsme de tegenover de oorlogsvrijwilligers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waarvan velen tot d« lichtingen 1941 tot en met 1944 be horen. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgsmacht, moest men er noodgedwongen van afzien een be roep te doen op deze vier lichtingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was deze alsnog voor de dienstplicht op te roepen. Sedert dien zijn een viertal jaren verlopen, waarin de wenselijkheid is gebleken om, boven en behalve de in het kader der Westelijke Unie te vormen operatieve strijdkrachten, te beschikken ever territoriale troepen, bestemd voor de handhaving van or de en rust ir Nederland tegen aan slagen van binnen en van buiten. Mede om te vermijden dat daartoe alsnog een beroep zou moeten wor den gedaan op vorenbedoelde lichtin gen is de Regering overgegaan tot vorming der Nationale Reserve. De Nederlandse jongemannen op wie tot dusver geen militaire plich ten drukten, hebben het thans in eigen hand, om. door in ruime mate gevolg te geven aan de tot hen ge richte oproep en aldus op betrek kelijk weinig offers eisende wijze hun vaderlandse plicht te vervullen, het de Regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. Mocht het gewenste resultaat on verhoopt niet worden bereikt, dan zou moeten worden overwogen de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtingen. Aangezien het ogenblik voor deze beslissing nog niet is aangebroken zijn alle tot dusver hierover versche nen berichten prematuur. Voor aanmelding kan men zich wenden tot Kamer 17, Stadhuis, Lei den. VASTENAVONDBIJEENKOMST KATH. REIS VERENIGING. We leven op het ogenblik in de tijd van de Vastenavondvieringen en tal van verenigingen brengen de leden nu bijeen voor gezellige bij eenkomsten. e Kath. Reisvereniging wilde daarbij ook nu weer niet achter blijven en zo bevatte de „Harmo- nie"-bovenzaal gisteravond een grote groep reislustigen, die nu in een gezellig onderonsje eens aan wat anders dachten en wat anders deden dan reizen. Want in de eerste plaats ging de belangstelling uit naar het komisch toneelstuk ,,De Kangeroe", dat on der leiding van de heer G. Brussel door eigen krachten werd opge voerd. Dit stuk werd Zondagavond reeds voor de K.J.M.V. opgevoerd we brachten er gisteren een verslag van. Dit stuk van komische verwikkelingen „deed" het ook de ze avond uitstekend, getuige de wij ze waarop en de instemming waar mede het gevolgd werd. De heer G. Brussel heeft alle eer van zijn werk gehad en het geoogste succes was volkomen verdiend. Na het toneel was het woord weer aan de heer Driessen en dus gingen de benen van de vloer. Enige aangename uren werden ge passeerd en we geloven, dat nie mand zich verveeld heeft. We ho pen, dat ook bij 'n volgende bijeen komst weer talrijk velen van hun tegenwoordigheid zullen blijk ge ven. VER. „LIMBURGIA" VIERDE CARNAVALSFEEST. In twee bont versierde zalen van ,Den Burcht" werd gisteravond het jaarlijkse Carnavalsfeest ge vierd van de Vereniging „Limbur- gia", afd. Leiden en Omstreken. Het was weer een feest, zoals we dat van „Limburgia" gewend zijn, vol onzin, zotteklap en uitbundige vrolijkheid, waarin nog iets leeft van het echte Limburgse Carnaval, dat echter geen export-artikel blijkt te zijn en slechts binnen de grenzen van de provincie tot zijn volle recht kan komen. Desalniettemin is het een vrolijke avond geworden, al had de klok reeds lang acht uur elf aangewe zen, voordat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Huub II met zijn Raad van Elf plechtig de grote zaal werd binnengereden opeen biervat! Eerst de gebruikelijke pro clamatie, waarin iedereen gesom meerd werd „zo gek mogelijk te doen." Vervolgens een toespraak van de Prins (Leids student uit Limburg), die er op wees dat men in dit feest een handhaven moet zien van een oude traditie, die de Limburgers ook al zijn ze ver van hun provincie dierbaar is. En toen begon de pret. Een band speelde „Hopsa-heisa- muziek" en in een lange rij schaar den de feestgangers, in bonte kle dij uitgedost, zich achter elkaar voor de polonaise, die zoals het een goede polonaise betaamt na tuurlijk in het honderd liep. Dit was het sein voor de dans Excen trieke paartjes zweefden over de vloer. Verpleegster, met gipsen maskers, de Dood in wit gewaad, boeren in blauwe kiel, een clown en velen die zomaar wat bonte lap pen hadden aangetrokken en daar mede niets anders wilden voorstel len dan anders dan anders te zijn! Zo duurde het feest voort. De ene dans na de andere. Totdat om elf minuten over elf het sein tot démasqué werd gegeven en menig niet-gedacht gezicht achter het masker vandaan kwam. Hierop volgde de prijsuitreiking en tot diep in de nacht bleef het rumoeren in „Den Burcht", waar de Limburgers lieten zien aan hun Hollandse gas ten, hoe men in het land van 't bronsgroen eikenhout kan feest vieren! De prijzen voor de aardigste cos tumes werden gewonnen door: de lugubere dood, het Delfts Blauw, de arts en vier verpleegsters, Goede Morgen met „Need Pune" en de Spaanse groep. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid: de heer L. v. Os te Rijswyk. „ROUW PAST ELECTRA" Groots toneel voor K en O Volgens de noodlotsgedachte bij de oude Grieken een gedachte, waar van de drama's der Griekse dichters vol zijnrust er een vloek op som mige geslachten. Dat is o.a. ook het geival met het geslacht van koning Agamemnon waarvan Aeschylus ons verhaalt. Terugkerend uit de Tro jaanse oorlog vindt hij zijn vrouw Clytaemnestra terug als de minnares van Aegisthus, zijn neef. Hij wordt door zijn vrouw vermoord, doch la ter gewroken door zijn zoon Orestes, die op aansporing van zijn zuster Electra, Aegisthus en zelfs zijn eigen moeder doodt. Een van de geweldig- Alles goed en wel. De marktkooplieden zijn blij, omdat de markt op de oude plaats terug gekeerd is. De winkeli.ers zijn verheugd, omdat ze op de Botermarkt weer 's Zaterdags drukte hebben en omdat het twee-richtingverkeer op de Breestraat weer hersteld is. Misschien mop peren de wandelaars. Misschien ook de wiel rijders. Omdat de Breestraat thans geen dorps straat meer is, maar weer een echte ouderwetse drukke stadsader. Maar één bezwaar vind Stadskok toch wel belangrijk. Dat zijn de stop lichten. Want u moet weten dat de automatische regelaar werd uitgeschakeld, bij de restauratie van de Bostelbrug. Dat bleef zo, totdat he tweerichting verkeer hersteld werd. Nu staar de stoplichten echter weer star, d.w.z. ze gaar weer automatisch van groen op rood, enz., zon der rekening te houden dat aan de ene kan' de lamp groen staat, terwijl er geen kip meer passeert, terwijl aan de andere kant de lamp op oranje springt, als er nog een fille auto's moet passeren. En dat allemaal omdat de drempels in het wegdek, nog niet vervanger zijn. De oude zijn versleten. En de nieuwe zijr nog niet aangekomen. Ja, we missen de agent die bij de Gijselaarsbank enige maanden met een drukknop de lichten regelde, om de enf kant weinig groen te geven,, als het rustif was, en de andere kant veel groen, als het er; druk was. Slechts een foto'tje uit ons archie! herinnert ons nog aan dit prettige systeem. Dat helaas weer verdwenen Dinsdag 14 Februari. En als we nu weer even zakelijk mogen worden, vermelden we de herhaling van het K.A.B.-Vasten- avondfeest, die gisteravond in de grote Stadsgehoorzaal plaatse vond. De zaal was weer afgestampt vol. In het programma waren enige wij zigingen aangebracht met nieuwe liedjes, ezn. Hanna Myria zong weer keurig en alles liep van een leien dakje, al was het een beetje rommelig in de zaal. Een uur eerder dan vori ge week, om kwart voor twaalf, kwam Evert Castelein aan bod. Om de feestgangers tot twee uur met dansen bezig te houden. Wel eens gehoord van de Reisver eniging „De Trekvogels"? Wel, deze bestaat a.s. Zaterdag 5 jaar. Welk heugelijk feit op gepaste wijze ge vierd zal worden. En de Leidenaars die regelmatig door onze mooie oude stad plegen te wandelen, zullen wel gezien hebben hoe sinds enige tijd het pand van de Nutriciawinkel in de Korenbeurs- steeg leeg staat. Verliefde paartjes hebben al eens verlekkerd door de witte ramen trachten te gluren. Als dat eens waar kon zijn.... Maar de winkel heeft reedr. een bestemming gekregen. Reisbureau Metaal gaat er zich vestigen. Gisteren was het weer feest in Leiden. Speciaal in de Leidse Zout keet. Want daar vierde de heer J. J. Rozier zijn zilveren jubileum, 's Mor gens werd hij door de directeur jhr. C. C. Roëll met z'n echtgenote in het kantoor der directie ontvangen. Er kwam een enveloppe met inhoud te voorschijn. En een medaille van de Ned. Mij. van Nijv. en Handel. Voor de echtgenote van-de jubilaris was er een bloemstuk. Na dit alles vond in de fabriek een eenvoudige huldi- ste dramatische verhalen uit de Griekse oudheid. it gegeven heeft O'Neill ge transponeerd in het meer moderne leven, zodanig, dat men de figuren van de oude Aeschylus gemakkelijk herkennen kan. Hij laat zijn drama zich afspelen in 1865 na afloop van de oorlog tussen de Noordelijke en Zuidelijke Amerikaanse staten. Ge neraal Mannon komt thuis uit de oorlog en wordt door zijn vrouw Christine vergiftigd, omdat zij de ontdekking vreest van haar verhou ding met kapitein Brant. De moord wordt ontdekt door de dochter Lavinia die nu de terugkomst van haar broer Orin afwacht om haar vader te kun nen wreken. Dan neemt het verhaal bij O'Neill echter een andere wen ding: Orin doodt zijn moeder niet zelf doch deze pleegt zelfmoord, een zelfmoord waaraan Orin zich echter schuldig voelt, zodat ook hij ten slotte zijn toevlucht zoekt in de dood Lavinia (Electra) versmaadt zulk een laffe oplossing; zij blijft alleen achter, de vloek der Mannons dragend en haar rouw. O'Neill is er inderdaad jn ge slaagd het drama van Aeschylus, overgeplant in een ons meer ver trouwd milieu, aannemelijk te makon in een spel van waarlijk grootse al lure. Het is in de vorm van een tri logie geschreven, een drieluik, waar op eerst de thuiskomst geschilderd is, dan de wraak op de schuldigen en tenslotte de uitwerking van de vloek op de laatste overgeblevenen, de broer en de zuster, die de wraak vol tooiden. De opvoering neemt 5 uur in beslag. Men heeft dit spel van O'Neill in opzet heidenser genoemd dan het oude heidense drama van Aeschylus. Ook hier is 't het noodlot, dat de karakters bepaalt en de gevolgen van hun daden onontkoombaar op roept. De straf volgt niet alleen op de zonde, de straf zit reeds in de zonde en werkt door tot in het na geslacht. Bij Aeschylus is er nog gerechtigheid bij de goden, bij O'Neill, die geen oplossing en geen uitkomst geeft, is er niets dan het noodlot. Het spel is groots in al z'n som berheid en het is de moeite van de lange avond waard. Vooral om de vertolking, welke de drie hoofd figuren Fie Carelsen (de generaais- vrouw), Paul Steenbergen (Orin) en Caro van Eyck (Lavinia) ten beste geven. Hoe grandioos verstaat Fie Carelsen het, om de fatale vrouw uit te beelden, fel in haar haat en fel in haar liefde. Imposant spel, vooral ook in haar strijd met de wrekende Lavinia. Caro van Eyck had daarin de rol van haar leven en zij heeft getoond wat zij waard is. Paul Steenbergen was op best in de laatste gedeelten, toen hij de geslagen en niet tegen het nood !ot opgewassen zoon had uit t< beelden. Het was alles uitstekend spel en •ie aanwezigen hebben met beklem ming en gespannen zitten luisteren en na afloop hun bewondering geuit in een ovationeel applaus. Het enige wat een mislukking ge noemd moet worden, is de muziek, waarnaar trouwens niemand luis terde. 500 JAAR KALVERSTRAAT De Amsterdamse Kalverstraat is niet alleen de belangrijkste winkel en wandelstraat van de hoofdstad, doch is tevens bekend bij iedere Ne derlander, zelfs al is hij of zij nog nooit in de hoofdstad geweest. In April bestaat de Kalverstraat 500 jaar. Grote feestelijkheden worden georganiseerd om dit feit te herden ken. De Dam het beginpunt van de Kalverstraat en het kart van de hoofdstad en Nederland, zal in een oud-Hollandse marktplein worden veranderd. Deze foto toont u twee maal de Kalverstraat. Links de Kalverstraat van ongeveer 100 jaar geleden, naar een lithografie van Cornellis Spren- ger. Rechts hetzelfde punt dezer da gen gefotografeerd. Als u beide af beeldingen goed bekijkt, zult u op merken, dat Cornelis Sprenger voor het welslagen van zijn tekening de vrijheid heeft genofnen de Nieuwe Kerk circa 20 meter in de richting van de Kalverstraat te laten verhui- ging plaats. Fabriekschef P. Ver- sluys bood namens het personeel de gelukwensen aan. En een prachtige ganglamp. En bovendien alweer bloemen. Procuratiehouder D. Buys tenslotte sprak enige prachtige vol zinnen uit over de waarde van de ar beid. Waarna de jubilaris de verdere dag thuis ging doorbrengen. Paul Pubo's Amateur Cabaret gaf Zaterdagavond een feest voor dona teurs en genodigden. Paul bracht conferences. De Smiles Makers brachten schetsjes. De Swinging Cowboys zongen Cowboy-songs. En de Mama Iki Hawaiians (wat een naam!) hadden al evenveel succes. Evenveel als Paul in zijn creatie als ,,Abe Lenstra'De Klagiba's zorgden voor de dansmuziek tot slot. Een studentenorganisatie te Bonn (Duitsland) heeft het initiatief ge nomen studenten uit te wisselen. De ze maand nog wordt een begin ge maakt. Twintig studenten van Bonn zullen naar Leiden komen, om het Nederlandse leven te leren kennen. Daarna zullen Nederlandse studenten naar Bonn gaan. Deze uitwisseling is een deel van een groter plan, waarbij ook andere landen betrokken zijn. Bovendien zullen Duitse Uni versiteiten vacantie-cursussen gaan organiseren. En tot slot herinneven we alle le den van de Genootschap van den Stillen Omgang te Leiden aan de jaarijkse ledenvergadering, die a.s. Donderdag om acht uur wordt ge houden in het R.K. Militair Tehuis aan de Mare. Pater Hogenbirk O.F.M. zal een rede houden. En er moet een nieuw bestuurslid gekozen wor- j Turk. 71 j.; H. Blansjaar, hsvr. van BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. van H. van Leeuwen en N. de Vreugd: Rodolfo Romano, z. van I. Candido en E. L. Mion; Maria Frederika, d. van P. Mieloo en F. Sleijser; Johannes Ni- colaas, z. van A. Taverne en E. de l'Ecluse; Pieter, z. van A. van Vliet en S. Nieuwenhuijs; Koosje Johan na, d. van A. T. Reijken en Ridder; Johanna, d. van W. H. A. Hockx en J. Heijmans; Hans Frede- rik. z. van A. J. Verbeek Vellekoop; Peter Han, z. van L. M. van Putten en E. M. de Jong: Wil lem Frederik, z. van J. Filemon en T. van Tuil: Andrea Johanna, d. v. W. F. Honsbeek en C. Slierings; Maria Magdalena. d. van J. S? Ouds hoorn en C, K. Soepardjo; Hendrik, z. van R. de Jonge en G. J. Mun nik: Neeltje, d. van C. Smit en A. de Vreugd: Maria. d. van A. Neute boom en A. F Fakkel; Robert, z van J. Schouten en C. J. Koet; Her- mina Gerda, d. van J. de Zoete en G. Dekker. Overleden: J. M. C. Lagerberg, wed. van H. F. Kuiper 68 j.; J. W. de Jong, huisvr. van D. Bodegom, 33 j.: C. van de Rest, hsvr. van J. van Dijk, 75 j.: J. F. Kriek, dag: P^ J. J. van der Steen, wednr an den Berg. hsvr. van G den. wegens aftreden van de heer Th. B. van Ovost. Zodat het bestuur voor dit alles een grote opkomst verwacht. STADSKOK. J. Kluivers 65 j.; J. N. van der Salm man, 52 jaar. Gehuwd: J. P. de Ridder jm en L. M. Meier jd; J. Schols jm en J. M. de Haas gesch. GEM. AANKONDIGING INDELING GEDEELTE SCHELPENKADE IN WEGKLASSE B. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun besluit van 7 Februari 1950 de Schelpenkade voor zover gelegen tussen de perce len no- 7 en 30, in het belang van de instandhouding en de bruikbaarheid van dit weggedeelte, hebben inge deeld in wegklasse B, als bedoeld in artikel 36 van het Motor- en Rijwiel reglement. en gesloten hebben ver klaard voor motorrijtuigen en aan hangwagens waarvan de belasting van enig wiel het maximum van 1800 kg. overschrijdt. Het met rede nen omklede besluit ligt ter Gemeen- te-Secrtarie, Afdeling Algemene Za ken, ter inzage. Voorts hebben zij dit weggedeelte uit de richting Valdezstraat geslo ten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen en bespannen wa gens. 1215 Leiden. 14 Februari 1950. Burgemeester en Weth. v. Leiden, De Burgemeester, F. H- VAN KINSCHOT. De Secrtaris, J. BOOL. HAAGSCHE SCHOUW Oranjefeest. Het derde en laat ste feest, dat traditioneel tijdens de Vastenavond in ,,De Groote Vink" wordt gevierd, is het Oranjefeest. Dan kernen de feestgangers van Rijn dijk, Hooge Morsch en omgeving v/eer bii elkaar en is de grote zaal vervuld van feestelijk rumoer. Zo ook gisteravond op het Oranjefeest. De heet Van Egmond sprak wel komstwoorden, bij ontstentenis van de voorzitter en annonceerde het duo „Kees en Karei", dat met lied jes, conferences en een schetsje meer of min geslaagd een cabaret- programmatje bracht. Tegen midder nacht nam de heer W. Derogé de lei ding over en kregen jong en oud nog enige uurtjes gelegenheid zich op de dansvloer te vermaken. SCHEEPSBERICHTEN CHESHIRE, Djakarta-R'dam pas. 13 Febr. Gibraltar; DORSETSHIRE, Djakarta-A'dam verw. 14 Febr. pas. Malta; GAROET, Java-R'dam 13 Febr. te Londen; ORANJE, Djakarta- A'dam, 13 Febr. verw. te Colombo; SIBAJAK, R'dam-Djakarta 13 Febr. in Str. Sunda; SUMATRA, A'dam- Java pas. 13 Febr. Point de Galle; TABINTA. Djakarta-A'dam pas. 13 Febr. K. Piegata; FRIESLAND, R'dam-Djakarta 13 Febr. 6.45 van Southampton: KOTA INTEN, 13 Febr. van R'dam te Djakarta; SA- RANGAN, R'dam-Djakarta 13 Febr. 15 u. van Port Said; WATERMAN. R'dam-Djakarta, pas. 13 Febr. 2.35 Suez. LAATSTE BERICHTEN DE PAUS HEEFT LICHTE INFLUENZA. De dokters hebben voorgeschre ven dat de Paus hedert binnenshuis moet blijven, daar hij een lichte aanval van influenza heeft. De Hei lige Vader zal gedurende twee da gen geen audiënties verlenen. INCIDENT TUSSEN MILITAIREN DER T.R.I.S. EN VAN HET K.N.I.L. Nabij Tjfbinong heeft Maandag ochtend een incident plaats gehad tussen militairen van de T.R.I.S- en het K.N.I.L., aldus bericht de cor respondent van Aneta te Bogor (Buitenzorg). Op een plaats waar de weg door zandzakken was ver sperd. beschadigde een passerende fourage-auto van het K.N.I.L, de barricade. De bestuurder dier auto kreeg na een kort oponthoud toe stemming om door te rijden. Op de terugweg van Bogor werd de wagen op dezelfde plaats beschoten, even als een op een afstand van 200 M. volgende jeep, waarvan de chauf feur, een korporaal van het K.N.I.L. doodelijk werd gewond. De dienst voor legercontacten meldt, dat de zaak in onderzoek is- Intussen meldde de correspondent van Aneta nader dat de post te Tji- binong thans is bezet door leden van de Polisie Negara en Nederlandse militaire politie. De begrafenis van het slachtoffer had onder grote be langstelling plaats. DE LIQUIDATIE VAN PASUNDAN. e commissaris der R. I. S. in Pasundan zond aan de regering der R. I. S. een telegram met het ver zoek, de benoeming van 21 verte genwoordigers van Pasundan in het parlement der R. I. S. te willen an nuleren. Een telegrafisch antwoord meldde, dat aan dit verzoek gevolg is gegeven, thans moeten op zeer korte termijn nieuwe vertegen woordigers voor Pasundan wor den aangewezen, waartoe Dinsdag ochtend te Bandung een vergadering werd belegd tussen de commissaris der R. I. S. en vertegenwoordigers van verschillende politieke stro mingen. Als resultaat daarvan is een lijst samengesteld, welke thans ter goedkeuring naar Djakarta is gezonden. Het antwoord uit Dja karta wordt nog heden verwacht. WET OP DE BEDRIJFS ORGANISATIES IN WERKING GETREDEN. Vandaag is afgekondigd de wet tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grond wet (Wet op de Bedrijfsorganisa ties). Deze wet is te zelfder tijd in werking getreden met uitzondering van een aantal artikelen, welke betrekking hebben op bestaande organisaties, welke niet plotseling kunnen worden opgeheven. Dit zijn de economische raad, de organisa- tie-Woltersom, het mijnstatuut, de bedrijfsschappen voedselvoorzie ning, de middenstandsraad. de nij- verheidsraad, de hoge'raad van ar beid en de organisatie krachtens de Bedrijfsradenwet. De tijdstippen, waarop laatstge noemde oTganisaties zullen Worden opgeheven, worden bij Kon. Be sluit bepaald. SCHERMEN. A. E. W. BLIJFT WINNEN. Gisteren schermde de Leidse schermvereniging A. E. W. in de competitie van de K.N.A.S. haar tweede en derde sabclwedstrijd, resp. tegen Clubhuis Te Werve en „De Vrije Wapenbroeders", beide uit 's-Gravenhage. Van Te Werve werd met 90 gewonnen en de Wa penbroeders werden met een 54 nederlaag naar de Residentie te ruggezonden. Van Vliet was weer ongenaakbaar; hij won al zijn par tijen. P. Erades en Verzijden won nen ieder 4 partijen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Febr. Groente. Per 100 kg.: rode kool 11-5017, savoy e kool 1939, boerenkool 1057. prei 4688. kroten 4.60—8.70, kroten gekookt 818. uien 650 peen 10—45. spruiten 1262. aardappelen 11.40, andijvie 50- 118, witlof 1957. spinazie 72— 75, per 100 stuks: salade 1420. knolselderie 521, per 100 bos: selderie 7.8014.10 en rabarber 28—. Varkens Aanvoer 223 stuks. Prijzen: zware 166, 168, 170. lichte niet genoteerd, zeugen 150152. Handel matig afloop minder. ROTTERDAM, 14 Febr. Vee. Aanvoer totaal 4727 stuks, vette koeien 880, gebruiksvee 839. graskal veren 178. nuchtere kalveren 1661. varkens 153 biggen 549, paarden 233. veulens 6, schapen of lammeren 129, weide en zeuglammeren 5, bokken of geiten 94 Prijzen: vette koeien 2.20—2.40, 2.00—2.20 en 1.90 2.00 per kg.; graskalveren 290 230150; nuchtere kalveren 48 43—40, biggen 42—38—35; slacht- paarden 1.60, 1.40. 1.20, schapen 2.10, 1.90 en 1.80 per kg; kalf- koeien 950850700. varekoeien 590—480—400; vaarzen 625—525— 400 en pinken 500 —400325 per stuk BODEGRAVEN, 14 Febr. Kaas. Aanvoer 43 partijen. Eerste soort 1.93—1.96 2de soort 1.89—1-91 extra soort tot 2.03. Handel flauw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3