Prins Bernhard onder de bosnegers Gemeenteraad van Wassenaar behandelde de begroting ÜWince&A Maüna ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 DE LEID SE CUURAN1 TWEEDE BLAD PAGINA 1 Zij wilden graag een kanon hebben r^ONDERDAG heeft Prins Bernhard een tocht gemaakt naar de Bosne- gerdorpen aan den Boven-Suriname rivier, waar zijn leven vrijwel de geheie dag in handen is geweest van de Bosneger Asinnie, in wiens corjaal (kano) de Prins, samen met gouverneur Klaassez, was gezeten. Asinnie stuurde het ranke bootje zonder ongelukken op kundige wijze door een zestal gevaarlijke soelas (stroomversnellingen), samen met twee andere bosnegers, die met koelas (vaarbomen) de corjaal van de rotsblok ken moesten afstoten. Er was een hachelijk moment, toen op een gege ven ogenblik de voorste koela-man miste en in het bootje viel. zijn van burggraaf Alexander, de Canadese gouverneur-generaal. De Pr-ns zal in zijn eigen Dakoto van New York naar Rockcliffe vliegen. Hij komt 10 Maart in Ottawa aan en vertrekt 13 Maart voor een bezoek van een dag naar Quebec en van daal naar New York en naar Neder land terug. Per tramwagen ging het gezel schap van Paramaribo naar het ka belstation, waar indertijd Prinses Juliana het zendingshospitaal van de Evangelische broedergemeente heeft bezocht. Aldaar stapte het ge zelschap over in een vlootje van 15 corjalen. Het eerst werd een bezoek gebracht aan het heidense dorp Ka- pasikree, alwaar de Prins werd ont vangen en rondgeleid door de hoofd man Diyon, die daarna door de Prins werd uitgenodigd om verder mee te reizen. Van Kapasikree volgde een moei zame tocht door waterversnellingen naar het Christendorp Gansee, al waar onmiddellijk na aankomst een plechtige dienst werd gehouden in het kerkje. Een inlandse katechist zegde dank voor de eer, aan het dorp verleend. Hij zeide, dat velen het on mogelijk hadden geacht, dat de Prins zo ver zou komen en sprak de wens uit, dat de Prins zou terugkeren met de overtuiging, dat tot in deze uit hoek van het koninkrijk de trouw aan het Huis'van Oranje leeft. Vervolgens werd er een kroetoe (raadsvergadering) gehouden met de drie hoofdlieden van Gansee die zeiden, hun vreugde niet onder woorden te kunnen brengen dat het de Prins had behaagd, hen in hun armoede te komen opzoeken. Zij verzochten de Prins, hun groeten aan de Prinsesjes te willen overbrengen. Zij spraken de wens uit, een kanon te mogen ontvangen, om dit bij feeste lijke gelegenheid te kunnen afschie ten, waarvoor de Prins beloofde, te zullen zorgen. Na de kroetoe werd een schitte rende voordracht bijgewoond. De sprekers droegen in uitstekend Ne derlands de geschiedenis der bosne gers voor hetgeen werd afgewisseld met zang en dans. Na afloop ver klaarde de gouverneur, dat Gensee de Prins het hart van Suriname heeft laten zien en dat hier de sterke band tussen blank Soestdijk en donker Gansee was getoond. Daarna werd vlechtwerk en houtsnijwerk aange boden. Na Gansee werd een bezoek ge bracht aan het dorp Lombe, waar een kleine influenza-epidemie heerst en liederen werden gezongen door hoestende kinderen. Onder een brandende zon werd de terugreis naar het kabelstation aangevangen. Pjrins Bernhard en de andere leden van het gezelschap ontdeden zich van hun bovenkleren, waarna er plotse ling een hevige stortbui viel, zo-dat het gehele gezelschap kletsnat werd. Van het kabelstation werd de reis wederom per tram voortgezet naar Paramabribo. OOK EEN BEZOEK AAN CANADA. Prins Bernhard zal de volgende j maand een bezoek van enkele dagen - aan Canada brengen. Hij zal de gast Een geheime inlichtingen-dienst ontbonden TWEE OGEN, ZO BLAUW.... Te Twello is een paartje getrouwd, dat wel mag zeggen, dat het weet wat liefde op het eerste gezicht is. Zondag voor Kerstmis kwam een jongeman de ouderlijke woning van het meisje binnen. Eerst begreep elkaar niet zo goed maar dat werd beter toen het meisje zelf thuis kwam. Aldus „Parool". De jongeman vertelde, dat hij een gewezen Canadees soldaat was, die bij de bevrijding van Twello een schot door de schouder had gekre gen. Men had hem in de kelder van dit huis gebracht. Het meisje had hem daar te drin ken gegeven. „Die ogen van jou heb ik nooit vergeten", zei hij. Spoedig was hij nuar Canada ge bracht. Vijf jaar lang spaarde hii voor een retour naar Nederland en een enkele reis voor het meisje. „Wil je met me trouwen?" vroeg hij nu. En dat is er dan ook van geko men. Binnenkort gaan zij samen naar Canada. Het onderzoek tegen de heer El- zinga, die onlangs te Rotterdam is gearresteerd ter zake van verduiste ring van gelden, die of aan de Staat of aan de illegaliteit hadden moeten worden afgedragen, heeft volgens het ANP geleid tot de ontbinding van de grootste particuliere inlichtingen dienst in ons land. Deze heette „Stich ting opleiding arbeidskrachten Ne derland". De heer Elzinga, oud- hoela van de POD in Rotterdam, was er secretaris van en de voorzitter „een in het politieke leven algemeen geacht man". Het ANP zegt, dat de officiële op sporingsorganen door al dit inlich tingenwerk zeer werden gehinderd. Bovendien zouden enkele agenten door „omkoping, pressie of zich uit geven voor representant van een of ficiële dienst bepaalde geheime gege vens in handen hebben trachten te krijgen." Het gevolg daarvan moeten con flicten zijn geweest. Bemiddelings pogingen van derden mislukten, omdat de Stichting zich aan de voor gestelde regeling zou hebben ont trokken en haar eigen weg zou zijn gegaan. Het inwinnen van inlichtin gen op zichzelf is niet strafbaar, zo lang er geen strafbare handelingen worden gepleegd. Volgens het ANP schijnt de justitlie nu bewijzen voor dergelijke handelingen in haar bezit te hebben. Onderzocht wordt nu welke amb tenaren aan de inlichtingendienst ge gevens hebben verstrekt. Voorhands zou niet zijn gebleken, dat geheimen voor de veiligheid van de staat van het grootste gewicht, in handen van onbevoegden zijn geraakt. Vele amb tenaren, die gegevens hebben ver strekt, moeten dit hebben gedaan, van oordeel een vaderlandse zaak te dienen. Diezelfde gedachte koesterde het merendeel van de leidende figu ren van de Stichting en de geld schieters. Naar het ANP mededeelt moet nu het grootste deel van de me dewerkers zijn steunverlening hebben ingetrokken. GEHEIMZINNIGE VLIEGTUIGEN De verkeersleiding op Schiphol breekt zich sinds enige weken het hoofd over geheimzinnige vliegtuigen die als de aarde donker is omstreeks middernacht laag over Schiphol sche ren zonder zich radiografische met de verkeerstoren in verbinding te stellen aldus het „N.v.d D." Op de oproepen van de telegra fist op de verkeerstoren wordt niet gereageerd en even geheimzinnig als zij het verkeersgebied van Neder land kwamen binnengevlogen. ver dwijnen zij weer. Reeds heeft men geconstateerd, dat hier sprake is van twee motorige machines een erva ren piloot heeft geen luisterappara ten nodig om dit vast te stellen) en dat de toestellen soms tot een hoogte van tien tot vijftien meter dalen om dan met een razende vaart weer in Oostelijke richting te verdwijnen. Zonder twijfel betreft het hier jacht vliegtuigen van een onbekend type. WET OP DE ZIEKENFONDSEN IN VOORBEREIDING Bij het departement van Sociale Zaken is een voorontwerp van wet op de ziekenfondsen gereed gekomen. Dit maakt thans een onderwerp van overleg uit. Het zou dienen ter ver vanging van het thans geldende Zie- kenfondsbesluit. MOEDER WERPT BABY UIT BRANDEND HUIS Het geschrei van een baby is oor zaak geweest, dat de vrouw van veldwachter Beijer haar drie kinde ren en zichzelf heeft kunnen redden uit haar brandende woning. De brand die de achterkamer van haar huis dat gelegen is in het buurtschap Den lip in de gemeente npendam in lichterlaaie had gezet, kon daarna vrij gemakkelijk worden geblust. De oorzaak dient te worden gezocht in kortsluiting, aldus het „N.v.d.D." Mevrouw Beijer, die met haar drie kinderen op de bovenverdieping slaapt, schoot wakker, omdat de ba by begon te huilen. Toen eerst be merkte zij, dat de slaapkamer vol rook hing die zo dik was, dat zij geen kans zag de trap af te lopen, die naar de benedenverdieping voert. Radeloos van angst schoof zij het slaapkamerraam open en liet de oud ste twee kinderen voorzichtig zak ken naar het dak van de daar onder gelegen erker. Inmiddels waren enige buren en 'n juist passerende autobuschauffeur op haar hulpgeroeo toe komen lonen en pakten, de beiden kinderen aan. Vervolgens wikkelde mevrouw Beiier de baby in een dekeii en wier deze de mensen in de tuin toe. Zijzelf sprong als laatste op 'het dak van de erker en vandaar in de tuin. Eigen buren en de buschauffeur drongen de achterkamer binnen waar de brand min of meer geiso- leerd was gebleven. Met een schuim- blusser uit een naburig bedrijf, had men het nog slechts smeulende vuur spoedig geblust. In September 1944 werd dok no 4, het Prins Hendrikdok, met het zich daarin bevindende Italiaanse schip, door de Duitsers tijdens de grote ver nielingscampagne in de Amsterdam se haven in de grond geboord. Kort na de bevrijding begon men het schip te lichten dat te dien ein de eerst, onder water, in stukken moest worden gesneden. Het dok zelf werd eveneens onder water in zijn acht secties uiteen gehaald en deze werden afzonderlijk gelicht met drijvende kranen. Het is thans zover, dat het dok vrijwel gereed is. He den worden de acht secties geplaatst en men verwacht, dat het dok half Maart weer geheel gebruiksklaar zal zijn. Er viel gistereri weinig verande ring te constateren in het koerspeil van de Amsterdamse Beurs. De han del was zeer kalm en de meeste hoe ken boden een verlaten aanblik. Over het algemeen was de stem ming niet ongunstig en sloot de markt prijshoudend. Algemeen nieuws was niet voorhanden. De couponbetaling van Serajudal en Se- marang-Cheribon Stoomtram-Mij werd gunstig ontvangen en de obli gaties van deze maatschappijen avanceerden ongeveer een punt. De staatsfondsen lagen goed prijshou dend met een behoorlijke vraag naar de dollarleningen. Op de Amerikaanse markt was de stemming niet onvriendelijk en vie len fractionele verbeteringen te be speuren. Een 28-jarige arbeider uit Pan- ningen, werkzaam in de magazijnen van de Ver. Landbouwbelangen te Helden-Beringen (L.) is, toen hij uit de cabine van de loskraan wilde stap pen waarin hij de gehele middag werkzaam was geweest, in aanraking gekomen met een hoogspanningska bel. Het slachtoffer werd op slag ge dood. HAAGS GERECHTSHOF Dat pakte slechter uit! J. P. R. en de huisvrouw A. M. B uit Wad- dinxveen zouden in een woning, die zo juist door hen was verlaten, brand hebben gesticht. De verhouding met de benedenburen liet nogal te wen sen over en een dag, nadat R. ver huisd was, brak des avonds brand uit waardoor ook de benedenburen werden geteisterd. Wegens het opzettelijk brand stichten waren beide verdachten door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, van welk vonnis zij in hoger beroep kwamen. Verdachten ontkenden enige schuld te hebben aan de brand, zij waren wel nog in de woning geweest, om dat een fiets was achtergelaten. En kele getuigen werden gehoord, waar na de proc. generaal voldoende be wijs aanwezig vond voor de schuld van beide verdachten. De opgelegde straf werd veel te laag geacht, zodat de eis thans luid- (Slot). De wethouder antwoordde op de vraag van de heer van Leusden over het inschakelen van de Wassenaarse Middenstand, dat het naar het oor deel van B. en W. te ver gaat om uitsluitend de plaatselijke onderne mers in te schakelen. Op de eerste plaats zou het gemeentebestuur daarvoor nooit de goedkeuring krij gen van hogerhand. En bovendien moet de gemeente terdege rekening houden met haar financieel belang. Mager bouwcontingent voor 1950. Op een vraag van de heer Van Gorcum antwoordde wethouder Ha zenberg, dat voor 1950 aan de ge meente is toegewezen een bouwcon tingent van 50 montagewoningen. Dat is beslist onvoldoende en het Gemeentebestuur stelt alle pogingen in het werk, om die toewijzing ver groot te krijgen. De twee auto-herstelplaatsen. Uitvoerig werd vervolgens gespro ken over de wenselijkheid om de beide autoherstelplaatsen van de po litie en van de gemeentewerken tot één werkplaats samen te voegen. B. en W. zijn van die wenselijkheid niet overtuigd en zij gronden hun conclusie op een daaromtrent uitge bracht rapport. De heer v d. Berg vroeg enkele inlichtingen over dat rapport, o.m. hoe het te verklaren is, dat de chefmonteur van de politie- garage in het afgelopen jaar voor 60 herstelwerkzaamheden heeft verricht terwijl de draaibank en de garageruimte volledig waren bezet, welke andere werkzaamheden heeft deze monteur nog verricht? De heer van Gorcum bleek geheel overtuigd te zijn door de argumenten die in het rapport worden aangevoerd te gen de centralisatie. Ook de heer Boender vond deze argumenten wei nig steekhoudend en de heer v. d. Vis wees op een elders door deskun digen uitgebracht rapport over de voordelen van de centralisatie. Het slot van het lied was, dat besloten werd de beslissing over het af of niet centraliseren uit te stellen tot na het efficiency-onderzoek. de een jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadslieden mr Loeff uit Bos koop en mr Geukers uit Den Haag concludeerden tot vrijspraak en vroeg verdachten onmiddellijk in vrijheid te stellen hetgeen het Hof weigerde. Arrest op 17 Febr. HAAGSE RECHTBANK Geknoei in auto's. De chauffeur S.' V. te Voorschoten had op zijn ma nier een beetje in auto's gedaan. Het ging wel een beetje raar, want hij kwam er door in aanraking met de justitie. Er zouden auto's in huur koop zijn genomen die echter al te spoedig werden verkocht. Er was tenlaste gelegd het doen verdwijnen van een auto, welke toebehoorde aan de N.V. Hollandse Disconto Mij. De officier vorderde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief, waarna de raadsman betoog de dat verdachte niets meer met auto's te doen wil hebben en de po litie over verdachte goede dingen had te zeggen. U: 'spraak over 14 dagen. Huwelijkszwendel en nog wat. De 56-jarige boerenarbeider B. stond terecht omdat hij in Leiderdorp diefstal had gepleegd, doch dat was niet het enige feit, dat hem kon worden verweten. Want de man had ook kans gezien een trouwlustige weduwe te verleiden, hetgeen haar aardig wat geld had gekost aan B. De officier eiste tegen B. zes maan den gevangenisstraf met ter beschik king stellen van de regering. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek preventief en tér be schikking stelling. - HAAGSE POLITIERECHTER Loonvoorschriften overtreden. P. R. t-e Ter Aar had de loon-voor- schriften overtreden, voor welk feit hij zich te verantwoorden had voor de Haagse Politierechter. De Officier vond dat de voorschriften er zijn om gehandhaafd te worden en eiste tegen verdachte f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter volstond met opleggen van f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Het strandleven aan het „Slag." De heren Boender en van Gorcum uitten de reeds vaak gehoorde be zwaren tegen de huidige regeling van het strandleven: het tekort aan kleedhokjes en de onmogelijkheid om op drukke dagen de naleving der bepalingen te controleren. De voorz. antwoordde, dat de strandregeling bevredigend werkt en ook haleefbaar is. Alleen is er een groot gebrek aan parkeerruimte en dat geeft de politie de handen vol, zodat niet altijd de gewenste aan dacht kan worden besteed aan de strandcontrole. Op een vraag van de heer van Gunsteren (Prot. Chr.) antwoordde de voorzitter, dat het euvel der ze dendelicten langzaam maar zeker beteugeld kan worden, als de bevol king door gaat met het geven van aanwijzingen. De heer Oosterling vroeg in dit verband meer controle op drukke dagen in Duinrell. Het verkeer in het dorp. De verkeerssituatie in het Dorp, die verbetering eist, werd ter tafel gebracht door de heer v. d. Berg. B. en W. hebben besloten in Langstraat en Kerkstraat een-richting-verkeer in te voeren. Dit achtte spr. een na deel voor de winkeliers.De huidige verkeersmoeilijkheden kunnen wel licht worden weggewerkt door het afkondigen van een parkeerverbod voor langer dan een kwartier en door het aanleggen van een parkeer plaats in de Langstraat tussen de Gravestraat en de Molenstraat. De heren Boender en v. d. Lee deelden die mening. De heren Aalberse en van Leus den pleitten voor hogere subsidië ring van resp. de Kruisverenigingen en de Kinderuitzending. De heer v. d. Berg vond het on verantwoord om aan het plantsoen in Deyleroord, dat door betrekke lijk weinigen wordt bezocht, grote bedragen uit te geven. De heer Boender sprak over de vervuiling van de Zijlwatering en achtte de mogelijkheid aanwezig om de Melkfabriek Rust en Vreugd te dwingen tot het installeren van een reinigingsinstallatie. Er werd nog over enkele andere onderwerpen gesproken, o.a. over de aanleg van een openbare begraaf plaats, die reeds lang op zich laat wachten, over de door de kath. frac tie wenselijk geachte instelling van een commissie van advies in onder wijszaken, over het opvangen van de te verwachten grote toeloop tot de lagere scholen enz. Daarna werden de begrotingen voor 1950 z.h.st. goedgekeurd en ging de Raad over tot het behande len van de overige -agenda punten. Tegen de verhoging der electrici- teitstarieven met Yi cent per kwh. had niemand bezwaar; ook de gas- prijsverhoging met 1 cent werd goedgekeurd, echtei met de 3 P. v. d. A.-stemmen tegen. De kwestie voor het financieren van het doorlichten der bevolking zal nog nader worden bezien omdat van vele zijden bezwaar is gemaakt tegen de daarvoor gevraagde ver goeding van f 1.per persoon. Het crediet voor de aanleg van een over dekt zwembad wgrd graag verstrekt. En ook de overige voorstellen wer den z.h.st. geaccepteerd. VEILIG VERKEER Snel verkeer en langzaam verkeer, Weest beleefd, over en weer! Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I (301 m). 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 3.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonm'uziek, 8.30 Morgenwij ding, 9.15 Kerkkoor, 9.30 Nieuws en waterstanden, 9.45 Kamermuziek, 10.40 Hoogmis, 12.00 Angelus, 12.15 Apologie, 12.35 Gramofoonmuziek, 12.40 Lunchconcert, 12.55 Zonnewij zer, 13.00 Nieuws, mededelingen en Kath. nieuws, 13.20 Omroeporkest en solisten (in de pauze: Uit het Boek der Boeken), 14.30 Klassieke muziek 14.45 „De kleine en de grote Oliver Cray", hoorspel, 15.25 Gramofoon muziek, 15.45 Boekbespreking, 16.15 Reportage, 16.30 Vespers, 17.00 Jeugd dienst, 18.00 Zangdienst, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Gramofoon- mtiziek, 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws, 19.45 Actualiteiten, 19.55 Boekbespreking, 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gevarieerd programma, 22.45 Avond gebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II (415 m). 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.: VARA. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.18 Gramofoonmuziek, 8.30 Voor de tuin, 8.45 Semï-klassieke muziek, 9.10 Sportberichten, 9.15 Verzoekprogr. (gr.pl.), 9.45 Causerie, 10.00 Voor de kinderen, 10.30 Kerkdienst, 12.00 Fanfare-orkest en koperkwartet, 12.30 Voor de jeugd, 12.40 Orgelspel, 13.00 Nieuws en mededelingen, 13.20 Cowboyliedjes, 13.40 „Even afreke nen, heren", 13.50 Boekbespreking, 14.15 Concert-orkest en zangsolisten 15.00 Filmpraatje, 15.15 Strijkkwar tet, 16.05 Klein a cappella koor, 16.25 Sportrevue, 17.00 „Gesprekken met luisteraars", 17.20 „Een kerklied", 17.30 „De avonturen van ome Kées- je", hoorspel, 17.50 Meisjeskoor, 18.05 Reportage, 18.15 Nieuws en sport uitslagen, 18.30 Cabaret, 19.00 „Ra- diolympus", 19.30 Lichte muziek, 20.00 Nieuws, 20.15 Promenade-ork. en solisten, 21.00 „De belevenissen van commissaris Maigret", hoorspel, 21.20 Metropole-orkest, 21.50 Caba ret, 22.15 Omroepork., 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG. HILVERSUM I (301 m). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 7.45 Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.20 Gewijde mu ziek, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Familiecompe titie, 10.05 Gramofoonm'uziek, 10.30 .Morgendienst, 11.00 Gramofoonmuz., 11.2*0 Voordracht, 11.40 Mezzosopraan en piano, 12.10 Pianoduo, 12.33 Koor concert, 13.00 Nieuws, 13.15 Mando- linemuziek, 13.45 Gramofoonmuziek, 14.00 Schoolradio, 14.35 Strijkkwar tet, 15.00 Gramofoonmuziek, 15.30 Sopraan, tenor en piano, 16.00 Bij bellezing, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.00 Voor de kinderen, 17.15 Orgel spel, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Pianovoordracht, 18.15 Sportuitzen- ding, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19-15 Engelse les, 19.30 „Een goed woord voor een goede zaak", 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Bach-orkest, koor en solisten, 20.30 „Djoeke Hilberts", hoorspel, 21.45 Vocaal kwartet, 22.00 Intern, evang. commentaar, 22.10 Amusementsmuziek, 22.45 Avond overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (415 m). 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoonmu ziek, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Radioochtendblad, 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gramofoonmuziek, 9.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwij ding, 10.15 Populair concert, 10.50 Gramofoonmuziek, 11.00 „Op de uit kijk", 11.15 Carillon en orgel, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.33 In 't spion netje, 12.38 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15 Musette orkest, 13.50 Gramo foonmuziek, 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie, 14.20 Alt en piano, 14.45 Voordracht en harp spel, 15.00 Pianoconcert, 15.30 Ge varieerd programma, 16.15 Gramo foonmuziek, 16.35 Voor de kinderen, 16,45 „Musicalender", 17.30 Voor de padvinders, 17.45 Gramofoonmuziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Zang en orgel, 18.30 Radio filmkrant, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Zuid-Amerikaans or kest, 19.30 Muzikale causerie, 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws, 20.05 „Radioscoop", 22.45 Gramo foonmuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Sfi£ T m MYSTERIE H OP DE 10) Niet zodra hij dit oordeel als juist aanvaard had, cf hij ..aatte de kere' mét zijn dikke lippen. Hij "kon onmo gelijk zo'n verrukkelijk schepseltje waard zijn. En Mortlake's afkeer groeide, toen hij meteen ook maar als vaststaand aannam, dat de uit drukking van bezorgdheid, nauw aan angst verwant, die hij telkens in de ogen van het meisje waarnam, door de verloofde te voorschijn geroepen werd. e '-ijkt al het moois van haar af!" gichelde Blynth, die een verstokt vrijgezel was. „De anderen zullen er ook wat van willen hebben!" Algy hoorde de opmerking van zijn vriend niet; voortdurend trok het meisje zijn ogen weer tot zioh. „Hebben jullie ooit iets zó vol- volmaakts gezien?" vroeg Hodson geestdriftig. „Als ik aanleg voor dichten had, schreef ik subiet een sonnet op haar!" verklaarde Parkins. De belangstelling, die zij aan de dag legden voor de tafel dicht bij de hunne, was hinderlijk, doch zij wa ren zioh er niet van bewust, Algy werd het pas gewaar, toen de twee heren hem scherp fixeerden en daar na iets tot elkander zeiden. Uit de expressie van hun gezicht viel af te leiden, dat het niet iets vriendelijks aan zijn adres was. Op het zelfde mo ment zag ook het meisje hem op merkzaam aan, bloosde en wendde de ogen af, toen Algy tegen haar glim lachte. Hoe verrukkelijk had zij er uitgezien, toen die blos haar wangen kleurde! Hij hoopte vurig, dat haar blik de zijne nogmaals ontmoeten zou, en bleef daarom, alle regelen der etiquette negerend, naar haar kij ken. De jonge man aan haar tafel draaide op een gegeven moment zich demonstratief om en nam Algy op uitdagende en beledigende manier van onder tot boven op en zei ver volgens weer iets tot zijn bejaarde metgezel, die als antwoord stug knik te, tegen zijn wijnglas tikte en met de kellner afrekende. Onmiddellijk daarop stond het drietal op en ver trok. Toen zij de tafel van Mortlake en zijn vrienden passeerden, hield de jongere man even halt. Hij sprak bin nensmond, maar toch wel zo duide lijk, dat zij het horen moesten, één woord: „Vlegels." Peter Hodson sprong op. Hij had meestal een lastige dronk over zich. „Laat gaan!" vermaande Algy luid „Het is maar een aangeklede knun- gel." De stemming zakte echter geleide- ijk na het onbetekende incident en 't werd haast als een opluchting ge voeld, toen de kellner, die hen be diend had, kwam mededelen, dat het café Anglais sloot, maar de gasten van het Metropole nog in de bar te recht konden. Hodson, Meadow en Parkins stapten direct op. Elynth wilde hun voorbeeld volgen; Algy trachtte hem te overreden, de nacht in het hotel door te brengen, dan konden ze in de bar nog een afzak kertje nemen. De vier jaar van gees telijke slavernij, gezamenlijk aan de N.V. „Tropea" doorworsteld, hadden een nauwe vriendschap tussen hen doen ontstaan. Zij waren twee vrij wel gelijk gestemde naturen, hadden geduld, omdat zij nu eenmaal voor de noodzakelijkheid gesteld waren hun brood te verdienen, maar beiden konden in rechtmatigen trots zich er op verheffen, dat hun rug zich althans niet, zoals van al de anderen, onder de zweep van Fletwood gekromd had. „Het zal een deksels lange tijd du ren ouwe jonge, vóór We weer eens zo vertrouwelijk samen kunnen zijn." pleitte Mortlake. „Ik neem de kosten natuurlijk voor mijn rekening. Er zijn twee bedden op mijn kamer; mooier kan het dus niet." Blynth maakte tegenwerpingen. „Het is over énen, kerel en ik heb juist de week dat ik om zes uur be ginnen moet. Zonde van het geld." „Dan praten we nog wat", drong Mortlake aan. „Ik heb helemaal geen slaap en ik breng je met een taxi naar je zaak. Eén fles champie moe- én we tot besluit nog knappen". Het eindigde er mee, dat Blynth zich liet overhalen. Het eerste ging het nog vrij goed, al had Algy's gast al een paar maal achter de hand ge gaapt, maar toen het half drie ge worden was, kreeg hij er schoon ge noeg van. Mortlake was hem te lang dradig van stof; hij zaagde aan één stuk door over het onbekende, zeld zaam mooie meisje En voor meisjes, hoe mooi ook was in het vrijgezellen- hart van Walter Blynth geen plaats. „Ik weet niet hoe jij er over denkt, Algy," verklaarde hij tenslotte, „maar Ik schiet onder de wol. Als ik niet een paar uur gemaft heb, ben ik de hele dag geen penny waard." Algy zocht de nachtportier op en gaf hem opdracht hem om kwart over vijf te laten wekken. Toen volgde hij het voorbeeld van Blynth. Zij la gen weldra in vaste slaap, dat een huisknecht niet dan met de groot ste moeite er in slaagde, hen wak ker te kloppen. Algy had geen flauw besef, wat er aan de hand was en bleef kalm in zijn mandje. Blynth daarentegen die halve nachten door- fuiven kon en na enige uren slaap zich weer kiplekker voelde, was zich de toestand onmiddellijk bewust en sprong het bed uit. Al had Algy er bilte» weinig zin in er zat niet anders voor hem op, dan óók er uit te komen. Woord was woord. Zij waren de enige in de ontbijt zaal op dat onmogelijke uur. Algy maakte de vriendelijke kellner, die hen bediende, zijn excuus over de vroege stoornis. „Betekent niets, mijnheer," glim lachte hij. „U bent trouwens de eer ste niet. Een jonge dame en twee heren zijn u vóór geweest." „Een jonge dame en twee heren?" herhaalde hij. „Toch niet een meisje, datHij gaf een enthousiaste be schrijving van de onbekende schone, die de vorige avond zo'n overweldi gende indruk op hem gemaakt had. „Precies, mijnheer," zei de kellner, begrijpend. „Ze hadden een taxi be steld, om hen naar Waterloo Station te brengen. Ik hoorde toevallig, dat zij zich te Southampton inschepen op de „Princess Marina" voor New York. Eén van de nieuwere mailsto mers, u weet wel." Of Algy het wist of niet wist, bleef de kellner verborgen. Hij liet zijn brood, ham en eieren in de steek, rende naar zijn kamer en was in een minium van tijd buiten adem terug, met in elke hand een koffer. „Hoe laat vertrekt de boottrein van het Waterloo?'5 hijgde hij. De kellner keek zeer meewarig. „Het spijt me ontzaglijk, dat ik 't zeggen moet mijnheer maar die haalt u beslist niet meer." Weg was Algy weer met zijn kof fers. Ditmaal naar de portier. „Tien pond vor jou, portier, als je een auto op de kop weet te tikken, die me nog bijtijds in Southampton brengt, om aan boord van de Prin cess Marina te komen! En tien pond voor de chauffeur boven de vracht als hij dat klaar speelt! Schiet op man De wagen moest al vóór staan!" Tien pond is, vooral in de tegen woordige tijd, een fooi, die het onmo- felijke mogelijk maakt. De portier weet zich dan ook met spoed van de hem gegeven opdracht. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6