Buurman weet het altijd beter De indeling van de Hollandse Missie Mogen lijfrenten-premiën bij aangifte inkomstenbelasting worden afgetrokken ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 1 XIJAT ZULLEN WLJ nog meer van f* onze stille achtertmur zeggen? Wanneer men levens-bizonderheden van hem weten wil: hij is van een voudige en zelfs armelijke kom-af. De bitterheid en troosteloosheid van het leven heeft hij tot aan de lippen geproefd. Lichamelijk lijden heeft hij in overstelpende mate ondergaan. Hij heeft dat alles met mannen-moed en overgave gedragen, maar een lachje komt er sindsdien maar zelden op zijn lippen. Ook zijn levenswerk draaide en het draait nog. ogenschijnlijk, uit op een faillissement, en toch zag en ziet hij kans vele schaapjes op het droge te brengen. Zijn rijpe ervaring van het men selijk gedoe en zijn bizondere rela ties stellen hem in staat, iedereen met raad en daad ter zijde te staan. Onze goede achterbuur onze stille Heer in de teruggetrokkenheid van zijn H. Sacrament verzocht mede te delen, dat iedereen welkom is. Hij zal een juk en een last opleggen. Laten we daar niet van terugschrik ken, want uiteindelijk zal het juk zacht en de last licht blijken te zijn- EEN STER-BEDEVAART Op 5, 6 en 7 Mei van dit jaar wordt door de afd. Nijmegen van de Pax- Christi-beweging een internationale sterbedevaart georganiseeerd' naar Onze Lieve Vrouw in 't Zand te Roermond. Vanuit Nijmegen, Maas tricht, Eindhoven en Vaals zullen ge durende twee dagen naar ruwe schat ting 2000 deelnemers in groepjes van ongeveer 20 personen naar Roermond trekken in persoonlijke en gemeen schappelijke meditatie, gebed en zang en in onderling gesprek. Aan deze sterbedevaart zal naar alle waar schijnlijkheid deelgenomen worden door pelgrims uit Duitsland, Frank rijk, Nederland en België. Tevens worden verschillende kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders uit bin nen- en buitenland verwacht. ST. CLEMENS-RETRAITENHU1S IN NOORDWIJKERHOUT. Vrijdag 1720 Febr. Jongeman nen (9.50). Zaterdag 2528 Febr. Dienst plichtigen (9.50). Dinsdag 28 Febr.3 Maart gehuw de Dames Middenstand (15). TWEE SCHUTTINGEN grauw grijs geverfd en daartussen een slop scheiden ons van de ach terbuur. Ieder mens is geneigd zich zelf tot middelpunt te nemen, want onze achterbuur beschouwt ons na tuurlijk weer als zijn achterbuur. Het is dus onpartijdiger te zeggen, dat we elkanders achterburen zijn. Het is niet om ons te beklagen dat wij over buurman spreken. Het is een stille gast, maar een die zijn ogen goed de kost geeft. Soms is dat wel eens ongemakkelijk! Men kan er staat op maken, dat hij door het ven ster ons beziet, terwijl we zitten te schrijven, en wel weet, wat we schrijven. Of we de glasgordij nen toeschuiven, of straks als de avond valt de overgordijnen, daar helpt weinig aan. Buurman kijkt. Buurman luistert. Buurman weet. NOGMAALS: het is niet om ons over hem te beklagen. In vele moeilijkheden zijn we naar buurmans huis gegaan, en, al kon hij ons niet in alles gelijk geven, hij heeft ons toch dikwijls uit de "Rood geholpen vooral in de voorbije oorlogsjaren. Het spreekwoord: ,,een goede buur is beter dan een verre vriend" wordt in hem ten volle bewaarheid. Als er iemand zich te beklagen zou hebben, dan zou buurman het zijn: over^ms op de eerste plaats en over vele anderen Hij gaat zo stil zijn gang. dat we hem gemakkelijk ver geten. Komen we, op straat, hem te gen, dan nemen we wel onze hoed af en zeggen: „Dag buurman!", maar om een ogenblik stil te staan en een vriendschappelijk gesprek met hem te voeren, daarvoor gunnen we ons geen tijd. En toch weten we, dat hij daar zeer op gesteld is Hij heeft het ons zelf verzekerd: „Of je 's morgens vroeg of 's avonds laat bij me over de vloer komt, je zult altijd welkom zijn, buurman." En hij voegde er peinzend aan toe: „We hebben samen al zo veel mee gemaakt!" DIT LAATSTE was duidelijk een zachte wenk, om er ons aan te herinneren, dat, als we in de penarie zaten, hij altijd voor ons klaa** stond en als achterbuur van achterbuur tegelijkertijd een flinke ruggesteun was. Nu moet men niet denken, dat onze buurman op dankbaarheid aast- Hij is een zeer bemiddeld man die zich letterlijk alles kan veroorloven. Eertijds heeft hij wel een§ ge meend. dat mensen dankbaar kon den zijn maar deze inbeelding heeft hij zich reeds lang uit het hoofd ge zet. Hij is nu al tevreden, als de men sen. die hij in stilte ontzaglijk goed doet, maar een beetje- vriendelijk ffio-e.&be.ip'ieAnq, voor hem zjjn, hem op straat niet honds voorbij-lopen en hem van tijd en wijle eens komen opzoeken in zijn grote huis. Hij bewoont namelijk een groot huis te zamen met zijn moeder, een door-en-door lieve vrouw en enkele gedienstige geesten. Het is eigenlijk verbazingwekkend, dat in deze tijd van woning-nood daar door de Woningwet-commissie nooit aan merking op is gemaakt. Maar het is weer zo als altijd: buurman, bemid deld, heeft veel invloed en veel relaties. T^ERECHT zult ge opmerken, dat het niet erg verstandig van ons is zulk een buurman niet meer te vriend te houden. Met die opmerking heeft men groot gelijk. Niet iedereen heeft zo'n buur man! Dit beamen we volmondig. Ofschoon hij geen abonné is van de „L. C.", vermoeden we, dat hij dit artikel toch wel leest en we hopen er hem een pleziertje mee te doen, om goed te maken de vele teleurstellin gen, die we hem bezorgd hebben. Onze goede achterbuur! We zijn werkelijk erg op hem gesteld, maar hoe dan te verklaren, dat we zo wei nig notitie van hem nemen? Nog nooit hebben we iets belang rijks in ons leven klaargespeeld wat dan al in een mensenleven „be langrijk" mag heten! of hij heeft er voor gezorgd, dikwijls op een on doorgrondelijke manier, op een ma nier, die ons aanvankelijk helemaa1 niet aanstond, maar achteraf toch steeds de beste bleek te zijn. Hij heeft ons, als al onze vrienden ons in ons hemd lieten staan, nooit of. te nimmer in de steek gelaten. En toch hebben we altijd moeite om de oplossing van onze moeilijkhe den hem in handen te geven ver moedelijk juist, omdat hij zo ondoor grondelijk is. Hij kan soms zeer hard zijn en ge voelloos schijnen; hij moet niets heb ben van ouders, die het leven en de magen van hun kinderen met snoepgoed bederven. Geeft men hem een zaak over, dan kan hij ogenschijnlijk die gehele zaak in 't honderd sturen. Als ge hem dan vast bouwend op zijn mensenken nis het vertrouwen niet opzegt; als men de moed niet opgeeft en niet op eigen houtje buurmans plan gaat doorkruisen dan blijkt ten slotte, ►dat deze harde man een gouden hart heeft. Hij doet niets liever, dan anderen uit de knoei te helpen, maar eist dan ook onverbiddelijk, dat men gedwee en stipt doet, wat hij zegt. Een zach te heelmeester is hij niet maar reeds stinkende wonden kan hij op zijn manier genezen. Men zou zelfs zeggen, dat de wal gelijkste wonden zijn warme belang stelling het meest gaande maken. Het lijkt ons voldoende belangrijk hier de aftrekbaarheid van premiën van lijfrenteverzekeringen voor de inkomstenbelasting te bespreken. Immers er zijn vandaag aan de dag velen, die een polis hebben lopen, waarvan de betaalde premie geheel of ten dele als een persoonlijke ver plichting in de aangifte op het in komen in mindering kan komen. Laten we allereerst eens zien wat het Besluit op de Inkomstenbelas ting hiervan zegt. Artikel 16, waarin de aftrek van de persoonlijke verplichtingen wordt geregeld, bepaalt in het tweede lid, dat per geheel kalenderjaar mag worden afgetrokken: indien men valt in tariefgroep I 600,—, indien men valt in tariefgroep II 1200,—, indien men valt in tariefgroep III met aftrek voor niet meer dan drie kinderen 1500, en indien men aftrek heeft voor meer dan drie kinderen 1800, Al direct willen we opmerken, dat deze begrenzing van de aftrek niet geldt, wanneer het een bedrijfspolis betreft en de premiën drukken op de winst in een bedrijf of een zelf standig uitgeoefend beroep. Het is natuurlijk alleszins redelijk, dat aftrek wordt toegestaan van be taalde premiën, immers de lijfrente- uitkeringen worden ten volle belast als inkomen. Toch is voor het be drag der prerrrieaftrek een maximum gesteld, waarbij de overweging heeft gegolden, dat het niet mogelijk mag zijn het inkomen naar eigen goed dunken omlaag te brengen door het afsluiten van lijfrenteverzekeringen. Dat de wetgever hierin niet geheel is geslaagd, zullen we hierna nog zien. Wanneer men in goede jaren tot afsluiting van een polis over gaat. zou door de sterke progressie van het belastingtarief de hoge top van de belasting wegvallen, wat thans door de grens in artikel 16 ge steld, wordt voorkomen. Wanneer hebben we met een lijfrente te maken? Hiervoor is m.i. de volgende omschrijving te gebruiken. Een lijfrente is een recht op periodieke uitkeringen welke een vast en gelijkmatig ka rakter dragen en die afhankelijk zijn van het leven van een be paalde persoon. Ze kan dus wel van meer dan één leven afhankelijk zijn. Neemt A een lijfrenteverzekering op zijn eigen leven en tevens op dat van B en C zodat de rente bij de dood van de laatstoverlevende eindigt, dan is er nog sprake van een lijfrente. Zijn de uitkeringen echter aan een ter mijn verbonden, b.v. 20 jaar, onge acht vooroverlijden, dan is een zo danige verzekering niet aanwezig. Alleen de premie voor lijfrente is aftrekbaar. Is dus bij een polis te vens iets anders dan een lijfrente j bedongen, bijvoorbeeld restitutie van betaalde premie indien de ver zekerde vóór het ingaan van de lijf rente overlijdt of als er naast de rente een kapitaalsuitkering plaats vindt, dan wordt geacht, dat er optraden als tussenpersonen tussen de Ap. Vicaris en de geestelijken van het district. Sasbout Vosmeer heeft al enkele priesters bevoegdheden gegeven, die later de aartspriesters bezaten, maar eerst onder Rovenius werd de Hol landse Missie systematisch verdeeld in aartspriesterschappen. Omstreeks 1635 waren er in het oude aartsbis dom 5 aartspriesters en wel een van Den Haag, van Gouda, van Zuid- Holland, van Delft en van Rijnland. Was de indeling aanvankelijk vrij wel overeenkomstig de grenzen van de oude bisdommen, later blijkt men dat te hebben prijs gegeven en werd de gehele Missie verdeeld in totaal 17 aartspriesterschappen: daarvan zijn er onder het bestuur van Codde als Ap. Vicaris 6 in het Utrechtse en wel: Rijnland, Delfland, Schieland, Utrecht, Arnhem en Kleef en Berg. Waartoe de bollenstreek behoorde. Maar de tegenwoordige bollen streek hoort dan niet tot een van deze aartspriesterschappen; het be hoort tot het aartspriesterschap Kennemerland, hoewel vroeger deze streek tot het aartsbisdom had be hoord. In totaal telde dit district in 1701 toen Codde zijn verslag maakte, 27 staties met 31 priesters, waarvan 6 regulieren. Naast deze aartspriesters was het vroegere kapittel van het Haarlemse bisdom blijven bestaan; het hand haafde angstvallig zijn oude rech ten, wat van tijd tot tijd aanleiding gaf tot moeilijkheden in de verhou ding tussen kanunniken en aarts priesters. Pastoor van de Velde bleef tot 1770 te Sassenheim; hij overleed te Brugge op 2 Augustus 1799. Van 1750 tot 1768, dus nagenoeg gedu rende het gehele pastoraat van pas toor van de Velde werden er 417 kinderen tot de eerste H. Communie toegelaten en stierven er 356 mensen van zijn statie. Zijn opvolger werd Adrianus Hen- ricus Heydendael, die in het najaar van 1770 er pastoor benoemd werd. Hij was geboren te Zevenaar en ka pelaan te Berkel bij de aartspriester Elsacker; daarna van 1763 af pas toor te Assendelft. In 1796 werd hij rustend en bleef te Sassenheim wo nen waar hij op 16 Juli 1802 kwam te overlijden. Als kapelaan van deze pastoor vindén we vermeld: Joannes Ver meer (1771 tot 1778); hij was daar na pastoor te Nibbixwoude, te Mid delburg en overleed als pastoor van Rijswijk in 1801; Richard Tholen (17781788), die de eerste pastoor van de zelfstandige statie Hillegom werd; Martinus Kouwenhoven, ge boortig uit Nootdorp (1788-1796), la ter pastoor van Veere, van 't Veld en in 1812 gestorven als pastoor te Oudorp. naast de lijfrenteverzekering nog sprake is van een andere verzeke ring. Als iemand een dergelijke polis heeft lopen, moet de polis worden gesplitst voor de toepassing van het Besluit op de Inkomstenbelasting in een polis van lijfrente en een andere polis. Wanneer de verzekeringsmaat schappij bij het aangaan van het contract deze splitsing niet heeft verstrekt zal zij dit bij aanvrage als nog binnen twee maanden nïoetïjn doen. Het gedeelte van de premie, dat betrekking heeft op de lijfrente verzekering kan dan op de gewone wijze als een persoonlijke verplich ting worden afgetrokken. Veelal worden verzekeringen af gesloten waarbij een kapitaal ver zekerd is, doch dat uitsluitend kan worden aangewend tot aankoop van een lijfrente. Deze polissen worden gelijkgesteld met polissen van lijfrente. De eis is echter ge steld, dat de maatschappij op de polis een aantekening stelt, dat zij niet beleenbaar is. Zou immers de polis beleend worden dan is de mo gelijkheid niet denkbeeldig, dat het kapitaal te zijner tijd niet meer be schikbaar zou zijn voor de aankoop van de lijfrente. Zo kan dus elke kapitaalsverzekering worden omge zet in een lijfrenteverzekering met aftrekbare premie. Wil men op zeker tijdstip de „niet- beleningsclausule" laten vervallen dan verdwijnt ook de lijfrentever zekering en is de contante waarde daarvan als inkomen belast. Hierop is dan het speciale tarief (waarbij de progressie wordt gematigd) van toepassing. Indien iemand een koopsom stort voor het verkrijgen van een lijf rente dan wordt dit bedrag als een éénmalige premie beschouwd en kan deze koopsom in het jaar van betaling in aftrek worden gebracht. Hetzelfde geval doet zich voor als men een polis van levensverzeke ring omzet in een lijfrentepolis. Alsdan is als premne aan te merken het bedrag dat aangewend zou moe- ten worden voor de verkrijging van laatstgenoemde polis. Ofschoon bij artikel 16 de af trek is beperkt tot een maximum van f 600,— tot 1800,afhanke lijk van de tariefgroep waaronder men valt, zou men van deze aftrek toch geheel kunnen profiteren door, vooral in jaren waarin men een hoog inkomen heeft, een kleine lijf rente te kopen tot het bedrag der gestelde grens en daardoor dus de zwaarbelaste top weg te nemen. Vraag: Ik ontvang per week f 10, vrijw. ouderdomsrente. Volgens de inspecteur der belastingen moet deze lijfrente gekapitaliseerd worden. Is dit juist? Van de ambtenaar v. d. Raad van Arbeid krijg ik andere in lichtingen. Antwoord: Volgens art. 6, letter c der wet op de Vermogensbelasting wordt het recht op ingegane lijfren ten, voorzover deze niet meer bedra gen dan f 1200 per jaar, niet onder bet vermogen begrepen. Er zijn ech ter twee eisen gesteld nl. Het recht moet verkregen zijn door betaling van een gelijk blijvende premie ge durende minstens 10 jaar en men mag buiten de lijfrente geen vermo gen van f 16000 of meer bezitten. Voldoet men niet aan deze eisen dan is het gekapitaliseerde bedrag als vermogen te belasten. Wat uw inlichtingen van de ambte naar der Raad van Arbeid betreft: hij heeft buiten de Wet Verm. bel. geredeneerd. Vraag: Ik ontving een aanslagbil jet (voorlopige 1949) in de onderne mingsbelasting ad f 38,40. Ik heb 8 minderjarige kinderen. Mijn zuiver inkomen bedroeg f 3440. Is deze aan slag juist? Antwoord: De ondernemingsbelas ting wordt geheven van de bedrijfs opbrengst. Deze w ordt bepaald op het bedrag van de winst van het voor gaande jaar verminderd met f 3.000 (welke aftrek een beloning geacht wordt te zijn voor eigen arbeid). Kinderaftrek wordt niet toegepast omdat de belasting een zakelijke be lasting is van de onderneming. Laten we eens zien of uw aanslag juist is. De bedrijfsopbrengst is f 3440 af 3000, is f 440. Er wordt naar beneden op honderdtal guldens afgerond, dus f 400. Hiervan moet het grondbedrag berekend worden. Dit is voor de eerste 2000 bedrijfsop- brengt 4 percent en daarboven 5%. Van f 400 dus f 16. Voor de bereke ning van het belastingsbedrag wordt het grondbedrag vermenigvuldigd met 2.4 zodat de aanslag moet luiden 2,4 x 16 is f 38.40 Er is dus geen fout begaan. We willen nog opmerken, dat voor het belastingjaar 1949 de belasting van het bedrijfskapitaal is vervallen Thans is de minister voornemens de ondernemingsbelasting geheel af te schaffen. VERHOGING BENZINEBELASTING MOET DOORGAAN De regering is van oordeel dat de verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine met spoed Int siand moet 'komen. Zij erkent dar. tegen de voorgestelde maarregel bepaal ie be zwaier- zijn aan te' voeren, doch de n itwikkeling van 's Rijks financiën eist deze verhoging. Aldus deelt de regering in haar Memorie van Ant woord op het onderhavige wetsont werp aan de Tweede Kamer mede. Verhoging van de benzinebelasting vormt een bestanddeel van het rege ringsprogramma op het stuk der be lastingen en tevens maakt zij een onderdeel uit van de nagestreefde unificatie van de accijnzen in Bene- luxverband. Nu het bijzonder invoerrecht op benzine met ongeveer 50 pet al wor den verhoogd, zou er aanleiding zijn ook de verhoging van motorrijtuigen belasting voor dieselauto's, welke ver hoging thans 150 pet bedraagt, in de zelfde verhouding te verhogen. De verhoging zou dan afrondingen bui ten beschouwing gelaten van 150 pet op 225 pet moeten worden ge bracht. De technische commissie heeft evenwel voorgesteld de verhoging te beperken tot 200 pet met welk voor stel de regering zich kan verenigen Koningin lunchte in klooster Kreeg een „nonnen-popje" mee Na een bezoek aan Groesbeek, waar H.M. een bezoek bracht aan de Ned. Centrale van Practische Hulp aan Alleenstaanden, kwamen kwam de Koningin gistermiddag om half twee aan in het klooster van de zusters Dominicanessen van Bethanië te Stevensbeek in Noord-Brabant. Deze zusters leiden het reclasseringsinter- naat „Maria Regina", dat in een drietal paviljoens bij het klooster is ondergebracht. Hier worden voorna melijk ter beschikking van de rege ring gestelde meisjes boven de straf rechtelijke meerderjarige leeftijd op genomen. H.M. de Koningin had verzocht, van te voren geen ruchtbaarheid aan dit bezoek te geven omdat zij voor enkele uren in de „couleur locale" wilde worden opgenomen. Zij gebruikte de lunch in het klooster. Onderwijl werd haar een en ander verteld over het werk der zusters. Hierna bezichtigde H.M. klooster en internaat. De zusters boden haar een in kloosterdracht geklede pop aan voor de Prinsesjes. In het meisjestehuis gaven de meisjes hierna in een korte revue een overzicht van hun dagtaak. Na afloop hiervan verblijdde de Koningin de meisjes met een vrije dag. Dr. Veraart, de aan het inter naat verbonden psychiater, gaf een uiteenzetting, waarbij hij vooral wees op het belang van een goedé nazorg. Om ongeveer vier uur verliet H.M. de Koningin Stevensbeek. PASTOOR BEDREIGD MET KLAPPERPISTOOL. Een Eindhovense pastoor heeft dezer dagen enige benauwde ogen blikken beleefd, toen hem, door een dame, die de pastorie was binnen gedrongen, een revolver onder de neus werd geduwd. Het ging alle maal zo vreemd in zijn werk, dat de parochieherder geheel onverwacht in een moeilijk parket kwam, waar uit hij slechts, cank zij de hulp van de kapelaan, ontzet kon worden. 's Avonds op het moment dat de pastoor aan tafel zat, werd er ge beld. Er was een vrouw, die hem onmiddellijk wenste te spreken. Het kon geen ogenblik uitstel lijden. De geestelijke verliet de tafel en ont ving de bezoekster in zijn spreek kamer. Daar duwde ze hem een re volver onder de neus. Onthutst sprong de overvallen pastoor op en hij kon de hand, waar in zich de revolver bevond, naar be neden drukken, doch' het wapen kreeg hij niet los. Doordat een groot beeld op de grond aan stukken viel, kwam een kapelaan op het lawaai af en kon toen de pastoor uit zijn be narde positie bevrijden. De vrouw werd later door de gealarmeerde po litie in arrest gesteld, waar bleek, dat zij gebruik had gemaakt van een klapperpistooltje, hetgeen de aan gevallene in zijn verbouwereerdheid niet had bemerkt. De vrouw had ge handeld in een vlaag van verstands verbijstering. „Vrije Volk". HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied Tan on roerende goederen louw-en Makelaarsbedrijf v.dc Drift Oude Vest 29 - Leiden Telet. 20513 BON 544. Aan de postkantoren wordt op bon 544 een gulden uitbetaald. Maandag voor de letters U tot en met Ver. 3{,a*te De eerste kas-komkomnier is gistermorgen te Loosduinen geveild en bracht 1,25 op. De St. Vincentius-vereniging te Haarlem gaat in April en Mei haar eeuwfeest vieren. Ter gelegenheid van de viering zullen 6000 Haarlemse kinderen een „busjes-actie" houden onder het motto: „Het ene kind doet iets voor het andere." De opbrengst van deze actie, die 14 dagen zal duren, komt ten goede aan de minstbedeelden van de Haarlemse jeugd. De vrouw, die de plundering van Arnhem leidde, L. M. H. Ga- zille, is tot 7 y2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een hevige ontploffing had gis terenmorgen plaats in een koper gieterij, Hagestraat 25 te Haarlem. Het huis werd vrijwel een rufne. De inwonenden bleven wonder boven wonder ongedeerd. Het A.B.C.-cabaret heeft te Hilversum een auto-ongeluk gehad, 's Nachts strandde hun auto in een hoop puin. Mevr. Baay werd vrij ernstig gewond, de heer Baay licht. Het radioprogramma voor de Ned. strijdkrachten zal morgen tus sen 18.30 en 19.00 uur via Hilver sum I een reportage uitzenden van de uitreiking ener onderscheiding in Venezuela aan prins Bernhard. Een meisje en een jongen, Joan Brandsrwa uit Groningen en Jaap Schipper uit Oud-Beyerland mogen van 10 Maart tot 16 Mei een studie reis maken door Engeland, omdat zij de beste Nederlandse opstellen gemaakt hebben over het onder werp: „Mijn land en de wereld vrede." Korte Kommentaar in vraag en antwoord op de Katechis- mus ten gebruike van de Nederlandse Bisdommen door pater Cunibertus Sloots O.F. M. Achtste druk. Rijswijk, Uitgeverij Nieuwvoorde, '49. Bij het verschijnen van een nieu we Katechismus in 1948 hebben de Nederlandse Bisschoppen in een be langrijk rondschrijven gewezen op het groot gewicht van dit uiterlijk zo eenvoudig schijnend boekje. Een korte samenvatting gevend van ge heel de Katholieke Geloofs- en Ze denleer, wensten zij dit boekje ech ter niet te zien als een schoolboek je voor kinderen alleen. Zij wil den, dat het een huisboek zou zijn in alle gezinnen, waarin ieder bij tijd en gelegenheid zijn kennis van de grote waarheden kan opfrissen, om des te beter naar het geloof te leven. Zeer terecht echter heet de Kate chismus een korte samenvatting. Wie wat dieper wil ingaan in de rijke schat van zijn geloof, moet ook eens een uitgebreider boek inzien. Een aantal vragen behoeven bovendien wel een nadere verklaring. En de Katechismus kan nu eenmaal niet meer geven dan wat wij zouden wil len noemen, een globaal overzicht. Pater Sloots O.F.M. heeft de kans gezien in een klein en klaar boekje een korte commentaar te geven op de Katechismus en wel zó, dat hij niet alleen de Katechismus zulf ver klaart, kort en krachtig, maar die ook aanvult met al die bijzonderhe den, die in het dagelijks katholieke leven voorkomen en die zaken geeft van katholieke leer en katholiek le ven, die iedereen toch wel behoorde te weten. Deze korte Kommentaar, die spe ciaal voor de U.L.O.-scholen ver scheen onder de titel van U.L.O. Katechismus, is vooral ook bestemd voor de leerlingen van onze katho lieke inrichtingen van elk soort, waar uitgebreider onderwijs gege ven wordt, als H.B.S., Gymnasia, Huishoudscholen, Mater Amabilis- scholen, Ambachtsscholen en allerlei cursussen. Het succes, dat deze uitgave had, kan men opmaken uit het feit, dat in ruim een jaar tijds de achtste druk verscheen en in 1949 meer dan tien duizend exemplaren in de han den van de katholieken gebracht werden. De prijs kan voor niemand een bezwaar zijn. Per exemplaar be draagt die 1.50, per 36 exemplaren 1.25 per stuk. Voegen wij er tenslotte bij, dat een uitgebreid register dit boekje van 272 bladzijden, tot een waar na slagwerkje maakt op elk terrein van het godsdienstig leven. Y. H. SASSEMSE DIEPDELVINGEN Niet alleen de baljuw, maar ook aan andere overheid s- personen werden door de Gec. Raden infoimaties gevraagd over de katholieken. Voor het district rondom Leiden antwoordde Joh. van den Bergh; ook hij gaf een lijst van priesters in zijn district aanwezig en hij vermeldde er bij, dat er alleen pastoors waren we zijn dan in het jaar 1730 en geen enkele kapelaan er dienst deed. Zij waren er niet „als synde deselve altyd by ons judicieus geweest om aen de Roomsche reli- ,gie geen voet en oorsaek van aanwas te geven dewyl twee Roomsche priesters gestelt tegens een predikant van de dominante en ware Religie meerder tydt en gelegenheid hebben om het volk ten platten lande, die doorgaens niet seer in de gronden van de religie ervaeren syn, tot haere bygelovige sentimenten over te halen". Werd er een heel enkele keer een kapelaan toegelaten, dan gebeurde dit alleen, „om gedurende de siekte van den ordineris-priester de functie te doen". Toch zijn er van tijd tot tijd kapelaans geweest te Sassenheim; we noem den er reeds enkelen. Volledigheidshalve zij hier vermeld, dat van 1678 tot 1679 te Hoogmade Joannes Vis pastoor was die voorheen kapelaan was te Sassenheim en omgeving. Hij zakte als pastoor van Hoogmade door het ijs en verdronk op 4 Januari 1679. Een waakzaam en goed herder. De opvolger van pastoor Veldhoen was ook voor dat hij naar Sassen heim kwam, pastoor geweest te Hoogmade, van 1726 tot 1750; op 3 Maart van dat jaar werd hij te Sas senheim benoemd. Hij was Theodo- rus Aloysius van de Velde, even eens te Zutphen geboren en tot zijn benoeming tot pastoor te Hoogmade kapelaan bij pastoor Melchior te Leiden. Een ander bericht zegt, dat hij te Emmerik werd geboren op 18 Juli 1699 en te Keulen priester gewijd; daar staat vermeld, dat van Beau mont, aartspriester van Rijpland, hem te Esselijkerwoude benoemde, maar zonder officiële zendingsbrief. Hfj werd daar als pastoor toegela ten door J. van Kauïtenaer als ge machtigde van de graaf van Cultre- mont, de heer van Esselykerwoude. Zijn statie strekte zich ook uit over Woubrugge, Hoogmade, een deel van Rijp wetering en van Lei derdorp. De aartspriester prees pas toor van de Velde als een waak zaam en goed herder; een ijverig priester, die zijn statie goed bestuur de. Die statie telde toen 712 com municanten. In 1763 kreeg de pastoor verlof een kapelaan te hebben; Cornelis Witzenburg te Hoogmade geboren, werd kapelaan te Sassenheim; hij stierf in 1809 als pastoor van Oudorp. We hebben al een maar maal ge sproken over aartspriesters en het lijkt me voor de lezers niet ondien stig daarom een en ander te vertel len over de indeling van de Holland se Missie.. Na de hervorming berust te- het hoogste kerkelijke gezag in onze streken bij de Apostolische Vi caris, die namens de Paus de katho lieken van Nederland, dat missie land was geworden, bestuurde. De eerste was Sasbout Vosmeer van 1583 tot 1615, opgevolgd door Philippus Rovenius. Vóór de Nederlandse bisdommen in 1559 onder de regering van Phi lips II opgericht, werden, voor elk bisdom een, provicarissen aange steld, die in het oude bisdom Haar lem (Sassenheim behoorde tot het aartsbisdom Utrecht) ook wel vica ris-generaal heet. Alleen in het oude bisdom Haarlem was het kapittel blijven bestaan, terwijl het Utrecht se een vicariaat kreeg, een raad van de Ap. Vicaris; de bisdommen Gro ningen, Leeuwarden en Deventer bezaten geen kapittels meer. De z.g. „aartspriesters". De oude indeling van een bisdom in dekenaten bleef niet bestaan; in de plaats daarvan kwamen de aarts priesterschappen, feitelijk niets an ders dan dekenaten. De aartspries ters waren eigenlijk landdekens, die een zeker toezicht uitoefenden in een bepaald district en van tijd tot tijd

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5