Banketbakkers in Leiden en omgeving gaan jubileren OPEL OLYMPIA dpeC dlympia L EI D S E S3 HUTSPOT Kath. Jeugdbeweging in nieuwe banen dok in Leiden öeaonnen TWEE GRATIS KNIP- EN NAAILESSEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 r\E LEIDSE BANKETBAKKERS GAAN JUBILEREN. Een gouden ju- bileum zelfs! Want op 20 Febr. a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heren Kreune en Rijgers uit Amsterdam, leden van het hoofdbc- bestuur, in de Sleutelstad een afdeling kwamen oprichten voor Leiden en Omgeving van de Nederlandse Banketbakkers-vereniging. Zij von den wijlen de heer T. J. Willemsen, banketbakker aan de Mare, bereid het eerste voorzitterschap op zich te nemen. Deze heer Willemsen verza melde 19 collega's uit Leiden en omliggende dorpen om zich heen. Van hen zijn de heren G. A. Bots, ere-lid, (thans te Breda) en G. Hulst te Lei den nog in leven. Zij jubileren dus mee. Gememoreerd dient nog te worden hoe de afdeling na de bevrijding weer stevig op haar benen kwam te staan. De heer Jac. Speet, die ruim 25 jaar het voorzitterschap had bekleed en in 1939 was afgetreden, kwam niet meer terug. Hij werd tot ere-lid be noemd. Eveneens mag bij deze gelegenheid gememoreerd worden hoe de Leidse afdeling als eerste in het land sedert 1935 een aardige traditie onderhoudt. Op Moederdag worden elk jaar 100 taarten op de kraamafdelingen van de drie Leidse Ziekenhuizen ge bracht, als geschenk aan de jonge moeders, die daar wordei verpleegd. Andere plaatsen volgden later dit voorbeeld. Eenvoudige herdenking. De herdenking van dit gouden ju bileum zal eenvoudig geschieden. Op Maandag 20 Febr a.s. zal van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" gereci pieerd worden. Daarna zitten de le den aan een intiem feestmaal aan Voor de burgerij is aan dit feest een verrassing verbonden. Dat het een smakelijke attractie zal zijn, is dui delijk! Nationaal congres. De eenvoud van deze herdenking houdt verband met het Nationale con gres, dat dit jaar in Leiden zal wor den gehouden en wel op 5, 6 en 7 Juni a.s. in „Den Burcht" Dit jaar lijkse congres werd voor het laatst in 1929 te Leiden gehouden. Dat men deze keer weer de Sleutelstad hier toe verkoos, houd' verband met dit gouden jubileum. Dit alles brengt voor de afdeling vele zorgen en voor bereidingen mee zodat men het eigenlijke feest liever eenvoudig wil de houden. Op deze drie dagen wor den 300 deelnemers verwacht. De vergaderingen zullen met uitstapjes, excursies en een gezellige feestavond worden afgewisseld. Het huisvestings probleem baart grote zorgen, omdat de hotel-accomodatie in Leiden zo uiterst gering is. Waarschijnlijk zul len de deelnemers in Noordwijk moe ten worden ondergebracht. Eenvoudige viering van souden leest Over het wel en wee van deze af deling valt eigenlijk weinig te ver tellen. De afdeling is uiteraard nooit groot geweest, omdat alleen speciale banketbakkers lid konden worden, geen z.g.n. gemengde bakkers, die zo wel brood als banket bakken. Het aantal leden bedraagt thans 35, waar van de heer M. Felis, te Leiden, voor zitter is. De heer W. F. v. d. Reyden te Leiden is reeds 25 jaar secretaris, zodat ook hij jubileert. De overige bestuursfuncties worden waargeno men door de heren* C. Peterse, Lei den, penningmeester, K. Bron. Kat wijk. vice-voorzitter, en J. A. Boere- boom, 2e secretaris. Practisch alle in aanmerking komende banketbakkers zijn bij de afdeling aangesloten. Een van de eerste resultaten, waar van de Leidse afdeling getuige was, mag genoemd worden het oprichten van een eigen chocoladefabriek ..Union" te Haarlem in 1902, eigen dom van de landelijke vereniging, die toen 17 jaar bestond. Als een van de doelstellingen werd toen en thans nog gezien de vakopleiding. Daartoe wor den cursussen gehouden, die zich steeds in een grote belangstelling mo gen verheugen. Momenteel zijn er 40 deelnemers, terwijl de vervolgcursus door 20 aspirant-banketbakkers wordt bezocht. Deze animo voor de vakop leiding is te verklaren, aangezien voor deze omgeving alleen de B.N.S. te Voorhout tot banketbakker op leidt. Over deze kwestie heeft men vooral tijdens de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid" uitvoerig ge sproken. Dezer dagen is men ook in Den Haag begonnen. In navolging hiervan tracht men ook in Leiden te komen tot oprich ting van een banketbakkers-vak- school, waarvoor reeds onderhande lingen gaande zijn. Over de vorm, waarin deze school zal worden opge richt, bestaat nog geen zekerheid. Leerlingen van de B.N.S. te Voorhout aan het werk, op de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". Zal Leiden binnenkort een dergelijke oplei ding hebben? (Foto: Archief L.C.). ]Na dertig jaar muziek L.P.M.G. gaat jubileren Het Leidse Politie-muziekgezel- schap gaat jubileren! En daar is alle reden toe. Want reeds "dertig jaar, met een kleine onderbreking tijdens de wrlog, luitert dit kranige gezel schap menige feestelijke gebeurte nis met vrolijke tonen op. Hoe vaak hebben wij de blazende en tromme lende agenten al zien lopen door de stad. In een optocht, voor een lief dadig doel, bij het afhalen van stu- denten-reunisten, enz. enz. Boven dien verzorgt dit gezelschap reeds sedert vele jaren de reveille op het stadhuis-balcon, als eerste program manummer van het jaarlijkse Drie Octoberfeest. Al deze activiteiten rechtvaardigen een feestviering, te meer daar het zilveren feest, wegens oorlogsomstandigheden, niet gevierd kon worden. In Januari 1920 staken enkele po litiemannen de koppen bij elkaar en vroegen zich af, of het mogelijk was een eigen muziekgezelschap op te richten. De toenmalige commissaris, de heer P. Stapel, was wel voor dit plan te vinden en gaf zelfs een voor schot, om de eerste instrumenten te kunnen kopen. Zo kwam op 23 Jan. de oprichting. De heren Post en v. d. Schaft, die het feest thans nog meevieren, werden voorzitter en secretaris. De heer M. Kouprie werd le dirigent. Reeds na 2 jaar waagde men zirii aan een concours te War mond, zij het met een bang hart. Dat laatste wes overigens niet nodig ge weest, want de politiemannen kwa men met een tweede prijs uit de derde afdeling naar huis toe! In 1924 kwam het corps onder lei ding van de heer M. Bolderdijk en toen ging het snel opwaarts, tot de e. -afdeling was bereikt. Vele lau wertakken en medailles getuigen van de successen, in de loop der ja ren bereikt. Tot Mei 1947 heeft het corps onder kranige leiding van de heer Bolderdijk gestaan en thans neemt de heer B. Verweel op waar dige wijze z'n plaats in. Natuurlijk zijn er in de geschiede nis diepte- en hoogtepunten geweest. Op de eerste past het niet in te gaan bij een dergelijk feest. Op de laatste echter wel. En dan moeten we eerst noemen het ere-escorte dat in 1924 werd gevormd, toen Koningin Wil- helmina in Leiden het ere-doctoraat verwierf. Een grote dag was het ook toen het corps in Katwijk een sere nade bracht aan Prinses Juliana, bij het beëindigen van haar studietijd in Leiden. Inmiddels is het corps uitgegroeid tot 35 man, waaronder 9 leerlingen en een tamboercorps van 9 man, dat na de oorlog werd samengesteld. De heer J. Dragt is reeds 25 jaar bestuurslid en 2214 jaar voorzitter. Hij wordt in zijn werk terzijde ge staan door de heren D. A. M. Ver- straeten, secretaris, F. Teunissen, penningmeester (resp. 18 en 23 jaar lid) K. Klingeier, G. van Delft en G. Paling. De commissaris van poli tie, de heer R. J. Meyer, bekleedt het ere-voorzitterschap en niemand min der dan de burgemeester, jhr. mr. F H. van Kinschot is beschermheer. De feestelijke herdenking van dit jubileum bestaat uit een receptie, a.s. Maandagavond van 8 tot 10 uur in „Het Gulden Vlies", en een con certavond, waarop een cabaretpro gramma aansluit, in de Stadsgehoor zaal, a.s. Dinsdag en Donderdag avond. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 11 Februari 13 uur tot Zaterdag 18 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel 20552, en de Haven-apotheek, Ha ven 18, Tel 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. Zondagsdienst Huisartsen A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door dr de Bruyne, Hart man, Simons en Verbrugge. BENOEMING HOOGLERAAR. Een bericht in enkele bladen, als zou binnenkort zijn te verwachten de benoeming van dr. O. Brom te Utrecht tot hoogleraar in de Thorac- chirurgie te Leiden moet, naar wij uit de beste bron vernemen, als zeer voorbarig worden beschouwd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaatsexa- men Nederlandse-taal en Letterkun de: mej. N. C. v. d. Goes v. Naters te Wassenaar; voor het Candidaatsexa- men Indonesische-Letterkunde: mevr. L. W. v. d. Heide v. Doorn, te Delft; voor het doctoraal examen genees kunde: mej. M. C. H. v. d. Dorpe, te Leiden, en de heren: H. L. M. Brons- wjjk. te Wassenaar. J. v. d. Nat, te Leiden, en de heer C. M. Ruland, te Tilburg. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. E. M. UHLENBECK. In het groot-auditorium der Rijks- Universiteit te Leiden aanvaardde gistermiddag de nieuw benoemde hoogleraar in de Javaanse taal- en letterkunde, dr. E. M. Uhlenbeck, met een inaugurele rede „De tegenstelling Krama-Ngoko, haar positie in het Javaanse Taalsysteem" zijn ambt. Spr. achtte het bijzondere zin te hebben de Javaanse taaisoorten te bezien vanuit structueel gezichtspunt, waardoor hij in de gelegenheid was aan een aantal aan vele bekende taal feiten de structuele taalbeschouwing nader te illustreren. Aan het einde van zijn inauguratie richtte de nieuwe hoogleraar zich tot zijn Indonesische medewerkers der Universiteit van Indonesië en wees er op dat thans minder dan ooit we* tenschappelijke werkers in Indone sië gemist kunnen worden. Na afloop had de gebruikelijke re ceptie plaats. Door aanzienlijk verbeterde invoer zal het ons mogelijk zijn, de onver slijtbare en economische MODEL 1950 Vraagt inlichtingen bij: GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN TELEF. 23041 Dealer voor Leiden en Aljjhen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Franciscus, z. van M. Kriek en J. M. A. van Vel- zen; Wilhelmina, d. van A. Zaalberg en W. van Es; Marianne, d. van M. Strik en J. Broers- Alida, d. van C. Ouwehand en F. Bonarius; Martha Maria Hendrika, d. van G. J. M. Bou- mans en M. M. H. Bus; Jan, z. van A. Verschoor en A. van Rijswijk; Wil helm, z. van J. C. van Pruissen en H. van Tintelen; G^rtruida Liselotte. d. van K. Ravensbergen en A. de Mooij; Johannes Hermanus, z. van J H. Gunning en W. Verkoren; Jo hannes Hendrikus, z. van J. H. Muij- selaar en C. van der Linden; Ele, z. van J. H. Gillebaard en W. de Minjer. Overleden: P. van der Reijden wenr. 84 j.; G. L. de Goederen man 78 j.; E. Bleiji huisvr. van D. Bave- laar 68 j.; B. M. Stipdonk huisvr. van M W. Hoeks 31 j.; P. J. Klein man Zaterdag 11 Februari. Vandaag alweer e'en bijzondere dag. En wel omdat de Leidse Markt kooplieden feestvierden. Zij hebben daar alle reden toe. Omdat zij, na enige maanden naar de Hooigracht verbannen te zijn, vandaag weer te rug zijn op hun oude plaatsen op Bo termarkt, Vismarkt, Hoogstraat, enz. Vrolijke muziek klonk de vroege marktkopers tegemoet. En van alle tentjes wapperde de driekleur. Som mige kooplieden hadden hun tenten zelis gepavoiseerd. En de winke liers, rondom de markt, .deelden in deze vreugde. Zij uitten het door eveneens de vlag uit te steken. Het was weer het oude, vertrouwde ge zicht. Kleine tentjes onder de moe derlijke bescherming van het forse stadhuis. Wandelende mensen met grote boodschappentassen. Schreeu wende kooplieden, prijzende lapjes mannen, groene flesjes brillantine, glazige ogen in een viskop, klotsend water tegen de walkant en een wind, die alles wat los zit doet waoperen. Laat ons blij zijn, dat dit alles weer hersteld is. Zoals het vroeger was. En hopelijk nog heel lang blijven zal! Maar Ook om andere redenen was het vandaag een bijzondere dag. Niet zo'n erg prettige reden. Want nauwelijks was de ochtenddrukte in de .stad begonnen, of de Leidse Brandweer ijlde door de straten. Er was brand uitgebroken op de eerste verdieoing van de piano-werkplaats van Bik, hoek RapenburgBree straat. Door het aanmaken met ben zine van een kachel was de brand entstaan. Het vuur greep snel om zich heen. Maar omdat de spuitgas ten snel aanwezig waren, kon de brand gelocaliseerd worden En bleef de schade beperkt tot het uit branden van het vertrek op de eer ste verdieping. De jongens, die zich opgegeven hebben voor de diverse jongensclubs io de St. Petrusparochie, worden er aan herinnerd dat zij morgen om drie uur in het jeugdhuis. Garen- markt 36. aanwezig moeten zijn. Daar zullen films vertoond worden. En ondertussen wordt een en ander over de clubs verteld. Wie er reeds nu meer van weten wil. leze het artikel over de R K. Jeugdbeweging, elders in dit blad. Stadskok werd vanmorgen ooge- beld door de secretaris van de Kath. Middens'andsver in Leiden. Of hij zo goed wilde zijn even het gerucht met beslistheid tegen te spreken, dat al le kaarten voor het vastenavond feest van de N.R.K.M. uitverkocht zouden zijn. Niets is minder waar, al dus de secretaris. Weliswaar heeft het storm gelopen, maar er zijn nog kaarten te verkrijgen. De bonte avond wordt a.s. Woensdag in „Den Burcht" gehouden. De toneelgroep speelt „O Bella Donna Lucia"; het sextet van Jan Meerpoel zorgt voor muziek. En waarvoor de. heer Evert Castelein komt, behoeven we U niet te vertellen. Dat spreekt voor zich zelf! Laat U dus niet misleiden door valse geruchten. En zorg er voor dat U nog een kaart te pakken krijgt. Dezer dagen bracht de post bij Ine ke en Judi van Egmond, Oude Vest 27a Leiden, een leuke briefkaart, af gezonden van paleis Soestdijk. Het was een door prinses Beatrix zelf getekende kaart, waarop stond „Har telijk dank voor de goede wensen. Nu moet U weten dat die meisjes aan de jarige prinses gelukwensen had den gezonden. Vandaar dat leuke ant woord. Boffen die meisjes even! En de jongere garde van deze mid denstanders, de Leidse K.J.M.V.. gaat ook al Vastenavond vieren. Maar dat gebeurt morgenavond al. Ook in „Den Burcht". „De Blauwe Schuyte" voert „De Boksende Kan- geroe" op, een klucht in twee be drijven. En alweer is het Evert Cas telein, die voor een vrolijke finale komt zorgen. Laat ons nog even verder gaan op die Vastenavondfeesten. Tenslotte is het er nu de tijd voor. Weet u al dat de vereniging „Limburgia" a.r Maandagavond Carnavalsfeest viert? Prins Huub II doet om 8.11 uur zijn intrede in „Den Burcht", omgeven door de wijze Raad van Elf, dit al les naar folkloristisch gebruik. U moet namelijk weten dat dit Lim- burgiafeest niet zomaar wat onzin is. Neen, het is bedoeld om de Lim burgers in Leiden en omgeving al thans op Vastenavond iets te geven wat hen herinnert aan hun mooie provincie, waar in 't brons groen eikenhout. Ook gisteren is de Leidse Brand weer uitgerukt. Want om twaalf uur brak in een woning aan de Heeren gracht, bewoond door A. K., brand uit. Omdat een haardkachel overver hit was en de vloer begon te bran den. De brandweer kwam aanren nen. En door het uitzagen van de brandende planken, wisten de brand weermannen erger te voorkomen. Er is nog een tragisch* bericht ook. Want gisteren zijn de 58-jarige C. R. en de 42-jarige J. Z. beide uit Lei den, aangehouden wegens verduiste ring van jenever. In plaats van een borreltje te drinken, zitten zij nu te brommen in een cel op de Zonne veldstraat Niet bepaald tragisch, maar toch wel belangrijk genoeg om te ver melden, lijkt ons het bericht dat gis termiddag om vijf over twaalf een goederentrein, voortgetrokken door een sukkelend locomotiefje het ver tikte om op het noodspoor bij de Rijnsburgerweg over te gaan. Plot seling stond het gevaarte stil. Precies uitgerekend op de spoorwegovergang bij het Station. En juist op een uur dat het er geweld'? druk is. Het duur de wel 25 minuten voordat de trein weer verder kon rijden. Dus 25 mi nuten waren de bomen dicht. En 25 minuten moest het verkeer wachten. Aan beide zijden stond een lange queue van auto's te wachten. Aan de stadszijde zelfs tot aan de Blauw- poortsbrug! En om' te besluiten mogen U al vast voorbereiden op de collecte voor de N«win, die volgende week Zaterdag in Leiden wordt gehouden. Uit alle delen van Indonesië komen enthousiaste brieven binnen, naar aanleiding van de Niwin-film, over Leiden gemaakt en reeds verschil lende malen hier vertoond. Dit alles wijst er op dat de Niwin nog een taak heeft, vooral nog een taak heeft in de laatste maanden dat de jongens in de tropen zijn. Daarom reeds nu: van harte aanbevolen! En hiermede gaan we de Zondag in. Tot Maandag. STADSKOK. K.L. DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek-Leiden", Jan Lievens- straat 22, Leiden, telefoon 22761. Maandag 13 Februari 20 u. Stads gehoorzaal Vastenavondviering KAB. Maandag 13 Februari 20.15 u. „De Doelen" (Rapenburg 2) Bijeen komst Sint Adelbertver. Dr. K. Hahn houdt een inleiding over het huidige katholieke Duitsland. Dinsdag 14 Februari 20 uur Recto raat Hooigracht 29 maandelijkse bijeenkomst Katholieke Jeugdraad voor Leiden. Woensdag 15 Februari 20 uur in de zalen van de Burcht Vasten avondfeest NRKM „Comedia Ca- tholica" voert op: „O BellaDonna Lucia" na afloop dansen o.l.v. Evert Castelein met muzikale mede werking van het Leidse Sextet „Jan Meerpoel". Donderdag 16 Februari. Bijeen komst van de Organisatie-Commis sie van de Ver. „Katholiek-Leiden". Thans, naast de Verkennersbeweging, ook andere vormen Nu morgen in de St. Petrus-parochie de zg. n. „Jongensclubs" officieel gaan beginnen, menen we goed te doen hierop even nader in te gaan. Het zal velen bekend zijn, dat er de laatste tijd iets gaande is binnen de Kath. Jeugd beweging, nu men tot de overtuiging gekomen is, dat het spel van verken nen. na de bevrijding als enige R K. Jeugdbewe ging voor jongens beneden 17 jaar weer in het leven geroepen. niet zodanig lot de massa heeft gespro ken, dat het algemeen ingang gevonden heeft. Het spel van verkennen, hoe prachtig ook spreekt niet tot de verbeelding van alle jongens. Het eist een bepaa.de dosis romantiek gevoel, fantasie, discipline, tucht en uniformiteit. Niet alle jongens voldoen hier aan. Bii de meesten 'gaat het goed zolang zii tot de Welpen behoren, maar op 14-jarige leeftijd gekomen, zeggen velen de jeugdbe weging een vaarwel toe. En daar de Kath. Jeugd beweging de hele jeugd omvatten wil. terwijl bo vendien de uittreding on gunstig werkt op het toe treden tot de jeugd-stands- organisaties is de leiding andere middelen ghan be ramen. Dit was mede nood zakelijk geworden, omdat men ook de sport-junioren in een bepaald jeugd-ver- band wilde betrekken. Een en ander heeft ge- lcia tot een geheel nieuwe structuur van de Kath. Jeugdbeweging waarin nadrukkelijk vermeld de Verkennersbeweging niet de leidende figuur zal zijn. Mer. kwam tot een verti cale opbouw van vier ver schillende vormen. Vier vormen. De eerste is de bestaan de R* K. Verkennersbewe ging. Doel. streven en werkwijze mogen bekend verondersteld worden, zo dat wij hier kort over kun nen zijn. Daarnaast zijn in ver schillende pato-chies opge richt (o a. in de St. Leonar- aus-parochiej de z. g. n. Jongensgilden, bestemd voor jongens van 12 tot 17 jaar. die zich niet tot de Vei kennersbeweging voe len aangetrokken, maar meer tot andere vörmen van spel. waaraan een ideële vorming ten grond- Tenslotte de. vierde vorm de sport-junioren. Deze jongens richten zich door de sport al te eenzijdig op hun hobby. De junioren leiders volgen daarom thans cursussen, om in con tact-avonden de sport-ju nioren ook iets anders te geven dan sport alleen. Jongensclubs. Op deze vier verticale zuilen rust thans de Kath. Jeugdbeweging. Dwars door alle vie- heen lopen de z.g.n. Jongensclubs of hobbyclubs. Dit kunnen clubs zijn voor fotografie, toneel, houtsnijwerk, huis- slrg ligt. Men is begonnen zonder een vastomlijnd pro pramma van bovenaf te decreteren. Het moet van onderuit groeien! De afde lingen begonnen te wer ken en uit de ervaringen, reeds of in de toekomst opgedaan, zal een algeme ne lijn getrokken worden. Dit alles is nog lang niet gereed: het zal trouwens een aanpassen en impro viseren blijven, omdat de omstandigheden in iedere parochie anders liggen. De derde vorm is het z. g. n. Vrije Patronaat. Dus, zoals vroeger een ontspan ningsvereniging. waarin jongens gelegenheid krij gen te dammen, schaken, tafeltennissen, sjoelen kaar ten enz. Men hoopt door een geregeld contact met leiders en aalmoezeniers, deze jongens op die wijze iets mee te geven en te bir.den. door hen in hun belangstellings-sfeer te brengen. vlijt, plantkunde, vlieg tuigbouw. enz. enz., in een bijna oneindige verschei denheid. Iedere jongen, die lid is van een der vier genoemde voimen kan zich aanslui ten bij zo'n jongensclub. waarvoor hij belangstel ling heeft. Men vin dus b.v. in de foto-club zowel verkenners als voetballers, gildeleden en jongens van het. vrije patronaat. Naast het vruchtbare contact on derling. is de instelling van deze jongensclubs toe te juichen, omdat het een centralisatie is van hobby clubs die als onderdeel van de Verkennersbewe ging. sport-junioren. jon- gensgilde of patronaat af zonderlijk. veelal niet tot bloei kunnen komen, om dat de aantallen te klein zijn. Voor het oprichten van dergelijke jongensclubs is het niet noodzakelijk dat een parochie beschikt over alle vier de verschillende vormen van Kath. Jeugd beweging. De St. Petrus- parochie kent bijv. alleen maar de Verkenne "sbewe- ging en heeft uiteraard een aantal leden van sport clubs. Ook ongeorgani seerde jongens kunnen tot deze iongenscdubs toetre den. Men hoopt door dit contact te komen tot op richting van een jongens- gilde en een vrij patro naat. In de dekenale parochie heeft men al een vrij pa tronaat. Daar zijn de jon gensclubs al begonnen. Ook in Roelofarendsveen gaat men beginnen. Voor dit alles worden thans verschillende lei ders-cursussen gegeven. Er is vooral gebrek aan gilde-leiders- Bii de jon gensclubs gaat de aanmel ding tot leider vlotter, om dat dit veelal ook ouderen kunnen zijn. die bekwaam heid bezitten voor een of andere hobby zoals foto graferen houtsnijwerk, o. i. d.. en geen speciale op leiding van node hebben. Het lijkt allemaal wat ingewikkeld. Bii nauwkeu rige bestudering echter .is het toch vrij eenvoudig- Maar hoe het ook zij, het is in ieder geval een grote verbetering in de Kath. Jeugdbeweging, die nu zoveel mogelijkheden en vormen in zich draagt dat iedere jongen, onverschil lig z'n geaardheid, aanleg en talenten, een goede ge legenheid heeft zich aan te sluiten bil een van de vier vormen, waarin hij het meeste plezier heeft, terwijl hij daarnaast eventueel lid kan worden van een der hobby-clubs, welke hem het best ligt! WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN AFNEMENDE WIND Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele buien, maar morgen opklaringen. Vanavond en vannacht krachtige tot storm achtige, morgen geleidelijk af nemende wind hoofdzakelijk tus sen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Voor de lezeressen van E LEIDSE COURANT van Miep Olff-van Boven Zend dat annonce in open enve- INSTITUUT IM0VA HILVERSUM Zet Uw naam en adres op de achterkant van de enveloppe. Anti-huurverhoging riekt naar communistische actie Een voorbereidend comité in Lei den riep gisteravond belangstellen den op naar een vergadering in ,,'t Raedthuys", ter vorming van een anti-huurverhogings-comité. Slechts twintig mensen gaven aan de uitno diging gehoor, om te komen luiste ren naar een bestuurslid uit Den Haag, waar een dergelijk comité, evenals in Amsterdam, reeds werkt. Naar aanleiding echter van het geen daar werd gezegd, menen wij goed te doen de grootste reserve in acht te nemen. Er werd gesproken over de regering, die versobering propageert, terwijl de ministers ook niet iedere dag bruin brood eten. Over de rijken, die de Ralley Monte Carlo konden rijden. En over de groten, zoals verzekeringsmaat schappijen en banken, die groot huis bezitter zijn. Tegen hen voorname lijk is de actie bedoeld. Niet tegen de kleine eigenaars die thans in een bufferpositie verkeren. Dit alles vol gens spreker, die een en ander 'ci teerde uit het communistisch dag blad „De Waarheid"! Plannen werden bekend gemaakt om met lijsten langs de huizen te gaan. Overigens wex'd dit niet vol doende geacht. En daarom moesten de aanwezigen zich persoonlijk in zetten en propaganda maken, vooral in hun verenigingen. „Het volk moet in beweging komen", aldus de spr. Informaties uit Amsterdam beves tigden ons vermoeden, dat men hier met communistische activiteiten te doen heeft. Wij zouden er dan ook over zwijgen, ware het niet wij ver plicht menen te zijn te waarschu wen tegen het circuleren van lijsten langs de huizen. Men weet nu uit welke hoek de wind waai. Oppas sen is dus de boodschap. Het luchrie, dat aan deze actie zit, bevalt ons niet! GEVEILDE PERCELEN. Woonhuis Waardgracht 9: in bod: 1.580,koper de heer A. Reijn- goud q.q. te Leiden voor: 1.581, Woonhuis Geeregracht 20: in bod; 2.350,koper de heer J. F. Le- feber q.q. te Leiden voor: 2.410, Herenhuis met tuin Haagweg 38 is uit de hand verkocht. Een molen op het Vierkant Met trapgeveltjes rondom Gisteravond is is te Lisse een ver gadering van het „comité van actie ve winkelier", ter bespreking van de plannen van de middenstand tijdens de bloemen tentoonstelling „Keuken hof" gehouden. Nadat de voorzitter, de heer J. de Vos een verwelkoming had gespro ken, hield de burgemeester een in leiding. De heer W. Misselt uit Haarlem gaf een uiteenzetting van de door hem ontworpen plannen. De bedoeling is, het centrum van het dorp een oud-Hollands aan zien te geven. Er zal een molen verrijzen op het Vierkant (12 meter hoog en 8 meter breed). In deze molen zal een bureau voor de V.V.V. worden ingericht. Grote erebogen als stadspoor ten zullen aan de toegangswegen van het dorp verrijzen, terwijl alle gevels van de neringdoende winkelstand in oud-Hollandse stijl zullen worden omgezet. Er zijn zelfs plannen, dat de winkeliers en het winkelperso neel zich in oud-Hollands of in Volendams costuum zullen ste ken. Na een geanimeerde bespreking, gaven practisch alle winkeliers van het centrum zich voor deelname op. De decoraties en opbouwen zullen goed half Maart gereed móeten zijn. De tekeningen zijn vandaag en morgen te bezichtigen in de etalage van de Lisser Automobiel-handel N.V., aan de Heerenweg. Ondertrouwd: J L. van Stein 25 .j en A. G. Diemei, 27 j. Overleden: Pieter van den Berg 69 jaar; Anthonius Boon 79 jaar, echtg. van A. H. van Dijk.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2