S)e CeidóeSoutomt Met de Russen valt niet te praten Oost-Duitsers krijgen rode Gestapo Demonstratie met hindernissen Golf van stakingen in Indonesië Volksraadpleging over Leopold aanvaard Vreemde kinder-ziekte 'Jirectenr: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. fVILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. US Afbouw St. Elisabeth ziekenhuis Leiden Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p, w., f 1.40 p. mud., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Alleen krachtpolitiek is mogelijk, zegt Ackeson J^E SOWJET-UNIE zal niet opnieuw gepolst worden over een internatio nale controle op atoomwapens de waterstofbom inbegrepen heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pean Acheson, giste ren op een persconferentie verklaard. Een dergelijk optreden zou volgens Acheson de vorming van een krachtige Amerikaanse buitenlandse poli tiek in de weg kunnen staan. Het enige orgaan, dat zich leent om het probleem te bespreken, wordt ge vormd door de Verenigde Naties. Sinds 1946 waren pogingen gedaan om met de Sowjet-Unie tot een ac- coord te geraken, totdat de Sowjet- russen de vergadering verlieten, waarop de kwestie behandeld werd. „Wij hebben de ervaring, dat met de Sowjet-Unie bereikte overeen komsten nuttig zijn. wanneer zij fei ten betreffen en dat overeenkomsten, waarin geen feiten worden omschre ven, geen nut hebben. Een zwakke positie zou een onweerstaanbare uit nodiging zijn voor de Sowj et-regering cm in troebel water te vissen .Krachts vertoon blijkt de enige basis om tot een vergelijk te kunnen komen", al dus Acheson. Hij verklaarde, dat Amerika tracht kracht te ontwikkelen in Duitsland en Japan door middel van het Marshall-plan, het programma van Truman en door andere methoden. „Wij zijn bezig de gebieden voor mogelijke overeenstemming met de Sowjet-Unie uit te breiden door een situatie te scheppen zo sterk, dat daaruit overeenstemming kan groeien". Moskou is een mengsel van impe rialisme en een ideologie, die onver enigbaar is met de wereldvrede en de onafhankelijkheid der volkeren. De Sowj et-regering is ook „zeer realis tisch" en past zich aan bij werkelij- Zij zijn er niet veel op vooruit gegaan De Volkskamer van Oost-Duitsland heeft twee voorstellen aanvaard, die de communisten onwrikbaar in het za del zetten. Ten eerste werd een af zonderlijk ministerie van staatsvei ligheid, dat onbeperkte bevoegdhe den zal bezitten om personen te ar resteren en op te sluiten, ingesteld. De tweede maatregel voorziet in een nog straffere discipline in de com munistische jeugdorganisatie „Vrije Duitse Jeugd" dan de Hitler-Jugend ooit kende. Officieel wordt het nieuwe ministe rie belast met „de bescherming van de economie", maar het is overduide lijk, dat de „rode Gestapo" haar in trede zal doen, die naar willekeur kan handelen. Vier der Oostduitse ministers, die een maand geleden hun portefeuille nog beheerden, zijn thans politieke vluchtelingen. Gisteren kwamen Schwob uit Brandenburg en Kunisch van Saksen Anhalt in West-Berlijn aan. Vóór hen vluchtten Moog uit Thuringen en Rohner uit Saksen. De drie ministers behoorden tot niet- communistische partijen. Reuter ver neemt, dat in de afgelopen weken vijf ministers of autoriteiten van verschil lende Oostduitse ministeries zijn ge arresteerd. ke situaties. Bij de Berlijnse blokka de, de toestand in Griekenland, Tur kije en China heeft de politiek van kracht van Amerika een vreandering gebracht in het Russische optreden, uitgezonderd toen in zake China zwakheid getoond werd. want toen namen de communisten het over. Zo gaat het in Berlijn Door de West-Berlijnse sociaal democratische partij was gisteren een openlucht-bij eenkofst belegd aan de Franse zijde van de grens tus sen de Franse en Sowjet-Russische sectoren van Berlijn, waarop de bur gemeester van West-Berlijn, profes sor Ernst Reuter, het woord zou voe ren. én uur vóór het begin van de bij eenkomst trokken ongeveer duizend man West-Berlijnse politie over een afstand van 50 meter een cordon langs het plein, waarop de vergade ring zou worden gehouden. Op nog geen honderd meter af stand, juist over de sector-grens, stond in zwarte uniformen gestoken Oost-Duitse „Volkspolitie" en kleine .groepjes toeschouwers, die met inte resse, doch onbewogen naar het cordon van de West-Duitse politie keken. Doch toen professor Reuter begon te spreken, kwam er leven in de brouwerij bij de tegenstanders „over de grens". Luidsprekers vielen de burgemees ter, toen hij nauwelijks zijn eerste woorden had gesproken, reeds in de rede. „Kom op professor Reuter, wij wachten op u!", klonk het door de luidspreker aan de Russische zijde van de sector-grens. Het naar schatting uit verscheide ne duizenden personen bestaande ge hoor van professor Reuter barstte hierop in een woedend gehuil los. Doch de luidspreker in de Sowjet- Russische zóne bleef zijn interrup ties spuien en riep telkens weer op spottende toon: „Wat is er terecht gekomen van de beloften, die de so ciaal-democraten in 1947 hebben ge daan, professor Reuter?" Doch professor Reuter vervolgde onverstoorbaar zijn toespraak, tel kens onderbroken door de luidspre ker. Aan beide zijden van de zone- grens stond de politie gereed om in te grijpen. Hetgeen evenwel niet no dig was. De winkeliers in de Bernauer Strasse sponnen zijde bij dit alles; zij hadden een grote verkoop van worst jes en - sigaren en zij lieten zich kennelijk aan de politiek niets gele gen liggen. IJSLAND TOEGETREDEN TOT RAAD VAN EUROPA. IJsland is officieel lid geworden van de Raad van Europa, aldus is te Straatsburg bekend gemaakt. Vol gens een door de algemene secretaris van deze raad ontvangen telegram van de minister van buitenlandse za ken van IJsland heeft het #parlehnent 7 Februari zijn goedkeuring gehecht aan de toelating van IJsland tot de Raad. KASTEEL NEDER-CANNE WORDT GERESTAUREERD Kasteel Ne- der-Canne bij Maastricht, het enige zg. terrassen-kasteel in Nederland, wordt binnenkort gerestaureerd. Deze restauratie is zeer noodzakelijk, wil niet dit bouwwerk verloren gaan. Men zal beginnen met het poortge bouw aan de zuidzijde. CONTACT VAN NEDERLANDSE BISSCHOPPEN MET CANADEES EPISCOPAAT. Mgr. Hanssen eventueel naar Canada Het Bisschoppelijk ordinariaat van het bisdom Roermond maakt offi cieel bekend: „De Nederlandse bisschoppen heb ben contact opgenomen met het Ca nadees Episcopaat ter behartiging van de geestelijke belangen van de Katholieke Nederlandse emigranten naar Canada." Besprekingen hierover zijn gaande. Eventueel zal Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, naar Ca nada gaan, om met verschillende bis schoppen ter plaatse te spreken". Door verscheidene steden van In donesië gaat een golf van kleine sta kingen om hogere lonen en verbete ringen der arbeidsvoorwaarden. In Djakarta staken de bedienden van de „Escomtobank" en de „Handelsbank". De employé's van de „Nederlandse Handelmaatschappij" hebben enkele dagen gestaakt, maar zullen vandaag het werk hervatten. De directie van de factorij van deze maatschappij heeft zich bereid verklaard nadere besprekingen te voex-en over een wij ziging van de regeling betreffende de duurtetoeslag. In Makasar op Celebes zijn een aantal havenarbeiders Maandag in staking gegaan otn hogere lonen, een halve vrije dag op Zaterdag en vrij stelling van werk op Vrijdag ten be hoeve van moskeebezoek. In Sema- rang in Midden-Java zijn de arbei ders van de British-American Tobac co Cy weer aan het werk gegaan op de oude voorwaarden. Zij hebben echter toezegging gekregen, dat deze binnen een maand zullen worden herzien. In Medan en Sumatra heb- ben'de arbeiders van de Medanse Ma chinefabriek het werk hervat na tien dagen staken, na de toezegging te hebben, gekregen, dat de lonen met dertig tot veertig procent zullen wor den verhoogd. Sinds Woensdag staken tweehon derd arbeiders van de „Petroleum Board" in Gloegoer bij Medan. De benzinetoevoer naar deze stad ligt geheel stil. Alle benzinepompen zijn Onderwijs vernieuwing WERKZAAMHEDEN TE DEVEN TER VORDEREN Na twee jaren - van hard werken aan de aanleg van haven- en industrieterreinen aan de Zuidzijde van Deventer, begint er thans tekening in te komen. De nieuwe haven wordt toegan kelijk van de IJsel uit door een sluis van 105 meter lang en 12 meter breed voor schepen van 2000 ton. Een overzicht van de werkzaam heden. Foto boven: het is een stof fig baantje de gehele dag zakken ce ment van 50 kg in lorries te storten. Foto onder: de sluis. thans leeg en wat er nog aan voor raad over is wordt alleen verstrekt aan militairen en overheidsorganen. De vakverenigingen die achter de stakers staan, eisen een loonsverho ging van vijftig percent. Volgens In donesische bladen stuurt de Bond van Petroleumarbeiders aan op een sta king van alle arbeiders in de petro- leum-industrie in Oost-Sumatra. Hali Maart zullen Belgen zich uitspreken /GISTERMIDDAG heeft de Belgische Kamer met 117 tegen 92 stem men het wetsontwerp op de Volksraadpleging aangenomen. De voor zitter zalohet ontwerp ter ondertekening aa nde Prins-regent voorleggen en binnen 40 dagen na de ondertekening zullen de Belgen met een een voudig „Ja", of „Neen" moeten antwoorden op de vraag of zij de mening zijn toegedaan, dat koning Leopold III de uitoefening van zijn grond wettelijke bevoegdheden moet hervatten. Na de restauraie zal het fraaie kasteel worden ingericht als t c aa- tieoord en worden bestemd voor het houden van congressen en cul turele en wetenschappelijke bijeen komsten. De Maastrichtse bevolking zal de omgeving als wandelterrein mogen gebruiken. De pogingen van de socialisten om amendementen toe te voegen aan het voorstel, zoals dit van de Senaat was gekomen, zijn mislukt. Bij de eind stemming, gistermiddag om half vijf, vóór de Volksraadpleging. De libe rale voorstemmers zijn allen Vlamin gen. Het wetsvoorstel heeft een lange en moeilijke weg achter zich. Oud-minis ter Struye heeft het op 27 Augustus van het vorige jaar ingediend. Op 27 November Wérd het door de Senaat aangenomen en een dag later ging het naar de Kamer. De Bijzondere Kamercommissie wijdde er negen zit tingen aan en na drie weken, op 10 Januari van dit jaar, drong het ont werp door in de Kamer, die er der tien zittingen aan besteedde. Het de bat nam 78 uren in beslag. De Volksraadpleging zal naar alle waarschijnlijkheid op 12 of 19 Maart worden gehouden. De uitslagen zul len per arrondissement bekend wor den gemaakt. De volksraadpleging zal niet beslissend zijn. Zij wordt ge houden om het parlement een inzicht te geven in de openbare mening. De koning heeft onlangs meegedeeld te zullen aftreden, wanneer minder dan 55 percent der stemmen ten gunste van zijn terugkeer worden uitge bracht. Vóórdat de koning op de troon kan terugkeren, moet een ge zamenlijke zitting van Kamer en Se naat stemmen voor de opheffing van het regentschap. Tijdens het debat ontstond gisteren in de Kamer een incident toen de communist Dispy op zijn zetel klom en een felle aanval deed op de Ame rikaanse wapenleveranties aan Bel gië. Hij maakte het zo bont, dat alle katholieke leden de Kamer verlieten. Voorzitter Van Cauwelaert schorste de zitting en liet de publieke en de perstribune ontruimen. Na hervat ting der vergadering werd Dispos ge drag bij stemming afgekeurd. DE CLASSIFICATIE VAN GEMEENTEN. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de begroting van Binnen landse Zaken heeft minister Teulings toegezegd een noodvoorziening te zullen overwegen ten aanzien van de meest dringende gevallen met be trekking tot de classificatie van ge meenten. Thans vernemen wij, dat deze kwestie een punt van bespreking zal uitmaken in de volgende week te houden vergadering van de salaris commissie ad hoc, die het georgani seerd overleg voor het overheids personeel sinds de bevrijding uit maakt. Daarna zal het kabinet een beslissing moeten nemen. OOSTENRIJKS PLEEGKIND DOOR STROOM GEDOOD. Gistermiddag is te Olst een acht jarig kind gedood door aanraking met een electrische stroomdraad, aangesloten op een motor in een boerderij. Vermoedelijk was de aard- leiding van deze stroom: raad niet in orde. Het slachtoffertje was Hel- muth Jung, een van de twee Oos tenrijkse kinderen, die tijdelijk zijn ondergebracht in het gezin van de landbouwer. Het jongetje was het enige kind van een oorlogsweduwe. Helmtuh Jung is ongeveer zes we ken geleden met een groep Oosten rijkse kinderen te Doetinchem aan gekomen voor een verblijf van drie maanden. Het is inmiddels komen vast te staan dat Helmuth Jung uit Wenen kwam. Sedert enige dagen heerst in Frankrijk te Duinkerken en te Mau- beuge een eigenaardige ziekte, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deed zich tot dus ver een twintigtal ziektegevallen voor. waarvan de meeste met dode lijke afloop. De ziekte, die, volgens de artsen, met een soort griep is te vergelijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt sriel en bereikt spoedig 40 tot 41 gra den. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziekte te wijten is aan een virus, die de ze nuwen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die het hart van de zuige lingen niet kan verdragen. Door de bevoegde overheid zijn maatregelen getroffen om de uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Met de „Zuiderkruis", die op 28 Januari uit Tandjong Priok vertrokken, repatrieert, als eerste onderdeel van de 2e divisie, 4-10 R I. Post voor militairen aan boord van de troepentransportschepen „Pasteur" en „Atlantis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet respectievelijk uiterlijk op 9 en 13 Februari in Ne derland worden ter post bezorgd. Op het adres moet onder andere voorkomen de naam van het schip, met de toevoeging „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. ven, maar karakter is voor hamer" Van deze stelling ging prof. Ir. Jos Gielen uit, toen hij voor de Gooise afdeling van de Sint Adel- bertsvereniging sprak over de nood zakelijkheid van onderwijs-vernieu- wing. Men heeft weliswaar ver nieuwd doch verschillende oude kwalen bleven ongemoeid, aldus spr. Men moet de fundamenten raken. Natuurlijk is kennis een factor in het leven, maar karaktervorming is voor namer. Zoals het onderwijs in Neder land thans nog geldt, wordt het door zeker intellectualisme volkomen be heerst. De opleiding van leerkrachten, al dus ging spr. verder, is nog steeds enkel gericht op het aanbrengen van kennis. Van de paedagogische en psy chologische opleiding kan men nau welijks zeggen, dat ze slecht is, want ze ontbreekt. De professor zeide het nog al boud. Laat zijn bewering te algemeen zijn; dat er een kern en een grote kern van waarheid in ligt, zal niet worden ontkend. Zo is 't ook met de bewering van prof. Gielen inzake het testen. Prof. Gielen noemde het niet waar, dat men met een test kan uitmaken wat er in een leerling zit. „De hemel be ware ons voor een getest volk, zeide hij, want dan is de menselijke waar digheid zo goed als verdwenen". Oók wel 'n tikje overdreven o.i. Doch het is zeker waar, dat de waarde van het testen wordt overschat. Eerstens ge schiedt lang niet alle testen weten schappelijk-verantwoord. En vervol gens, als het wèl zo geschiedt, dan zegt inderdaad een test nog niet alles. Er is nog geen methode uitgevonden, waarbij men in een of twee uren de mens kan leren kennen! Prof. Gielen wees er ten slotte ook nog op, dat ondanks alle toela tingsexamens en alle testen! van de 8% leerlingen, die na de lagere school verder studeren, slechts de helft een eindpaal bereikt, terwijl er van die helft onderweg nog velen doubleren. En, aldus prof. Gielen, wie doubleert moet alle vakken overdoen, hetgeen ook economisch schade betekent; in Amerika gaat de leerling per vak over. Er is nu zo langzamerhand wel ge noeg gepraat en geschreven over on derwijs-vernieuwing. Wanneer komt er nu iets van? DIRECTEUR OUDEWATERSE BANK IN HOGER BEROEP. De directeur van de Oudewaterse Bank, die is opgesloten in het Huis van bewaring te Rotterdam, heeft hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Rotterdamse recht bank inzake zijn faillissementsver klaring. Naar wij verder vernemen wordt er op het ogenblik in Oudewater ge tracht de zaken zo vlot mogelijk te laten marcheren. Zowel het bijkan toor van de Amsterdamsche Bank, als het borgstellingsfonds te Gouda, betracht de grootste soepelheid met het aanvragen en verstrekken van credieten. Het onderzoek is nog steeds gaan de, Een belangrijke aangelegenheid is de effectenregistratie. Deze regis tratie is sedert de laatste tien jaar op foutieve wijze gevoerd. Een. koJi>ieV.l\t. Wie aan de top wil blijven moet harder werken, dan toen hij de top trachtte te bereiken. GRONDBORINGEN BIJ WIE- RINGERWERF In de omgeving van Wieringerwerf is men op het ogenblik bezig met grondboringen en opmetingen in verband met de stichting van het vierde dorp in de Wieringermeer. De boringen worden uitgevoerd door het Laboratorium voor Bodemonderzoek te Delft. Tijdens de borings- en opmetings- werkzaamheden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1