Dies-herdenking Leidse Universiteit LEIDSE ga HUTSPOT Nieuwe ambulance-auto voor E.H D, WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prof.dr.B. A. v. Groningen over „de Griekse geest" Ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan heeft de rector magnificus der Leidse universiteit, prof. dr. B. A. van Groningen, gelijk bij de dies-herdenking gebruikelijk, een rede gehouden in een bijeenkomst in de Zuiderkerk, waarvoor grote belangstelling bestond. Prof. van Groningen sprak in de ze rede over kenmerken en waarde van de Griekse geest. Als eerst op vallend verschijnsel in de cultuur van 't oude Griekenland noemde spr. het tijdperk van 700 tot 300 na Christus, waaruit een grote vitaliteit sprak. In het oude Griekenland zijn de grondslagen gelegd van allerlei, dat essentieel deel uitmaakt van on ze West-Europeese beschaving, wel ke grondslagen b.v. waar te nemen zijn in de wetenschapsbeoefening in al onze universitaire faculteiten. De curve dier vitaliteit laat in de eer ste twee eeuwen van genoemde pe riode een zeer intense activiteit zien, die zich openbaart op alle gebieden van materieel en geestelijk leven. waarde der cultuur. Spr. verdiepte zich daarna in de vraag, waarop in dit licht gezien de enorme kracht der Griekse beschaving rust. Talrijk zijn de lijnen, waarlangs de geestelijke activiteit zich kan richten op het immaterieële, maar zij lopen parallel en raken elkaar in het oneindige, op het gebied van het Na vier eeuwen van hoge energie principiële, het ongeziene. Hiermede zien wij een inzinking in de levens' impuls met een beperking en wijzi ging van de richtingen, waarin zij zich doet gelden, maar nergens zo danig, dat men van onbelangrijk heid kan spreken. Waar het voornamelijk op aan komt bij de beoordeling van een cul tuur is het antwoord op de vraag waarop de geestelijke inslag en de activiteit gericht zijn. In de Griekse cultuur ontbrak het voor onze eeuw zo kenmerkende element van de techniek volkomen. Het instrument heeft de Griek ge kend en uitstekend gebruikt, doch de machine niet. Offensief en impe rialistisch is de Griekse cultuur ook niet geweest. Evenmin heeft de Griekse cultuur zich met een muur van afweer omgeven. Tenslotte streefde zij ook niet voornamelijk naar economisch en sociaal welzijn. De levensstijl bleef eenvoudig en de sociale structuur wekte minder in teresse dan het politiek bestel. Spr. concludeerde daaruit, dat de kracht van de Griekse geest zich niet bij voorkeur geeft aan het uiter lijke. De Griek gebruikte de materie goed, maar enkel als materiaal. Het is ook niet de hoogste taak van de geest zich in te stellen op de.mate rie, maar op het ideële. Het geeste lijk gehalte bepaalt de werkelijke FRANSE AVOND VAN DE NED. REIS VERENIGING. Warme chansons in een kille zaal. „Soyez la bienvenue", zei de heer J. A. A. van der Horst, voorzitter van de Ned. Reisvereniging, gister avond, toen hij in de kleine Stads gehoorzaal de „Grote Frankrijk avond" opende. Met dit welkomst woord leidde hij de heer J. Panman in, die een korte causerie hield over het Frankrijk van vandaag, dat in de huidige geschiedenis van West- Europa een belangrijke plaats in neemt. Maar niet alleen daarom is er in Nederland belangstelling voor Frankrijk. Onze Vaderlandse Ge schiedenis is nauw verbonden met dit land en eigenlijk draagt ieder van ons. een stukje Frankrijk in z'n ziel! Het moet dit stukje geweest zijn, dat vele leden naar deze avond dreef, om te luisteren naar de Parijse chansonnière Sonia Nerval en haar begeleider-accordeonist Quèquignon. En ware het niet zo akelig kil ge weest in deze akelig kale zaal met het akelig armoedige toneeltje, we zouden ons gewaand hebben in „La Bolée", aan de Parijse Boul-Miche, in „Dumesnil", „Bobino", of een an der café-cabaret in de Montparnasse. Nu ontbrak er te veel aan de sfeer van dikke tabakswalm, zure wijn- lucht en opgewekt gesnater, om er iets echts van te maken. Maar So nia deed haar best en eenvoudig, met warme stem, zong zij haar Franse chansons: La Seine, Vents, Mademoiselle de Paris, Chevaliers de la table ronde en andere liedjes, verhalend van Parijs, van de liefde en van het heerlijke, onvolprezen Frankrijk. Prachtige dia's werden vertoond. En we waanden ons weer in Parijs, bij de Eif feitoren, de Are de Triomphe, de Notre Dame, 't Palais Chaillot, de Seine, de Champs Ely- sées, de Sacré Coeur en de Opéra. Dichter nog benaderden we het ïand, toen na de pauze twee films ver toond werden. Eerst een rolprent kris-kras door het land. Van de blauwe Middellandse Zee, met bloeiende Mimosa, een in zon ba dend Nice en ski-tocht op de bergen. Dwars door het land van de wijn naar Parijs, de eeuwig bruisende stad, waar het verkeer drukker is dan ooit te voren, millioenen touris- ten zich vergapen aan de historische monumenten en iedere steen een woord spreekt over de grootse ge schiedenis van het Frankrijk uit de tijd van de Zonnekoning en Napo leon. De tweede film handelde over het leven in Saint Véran, het hoog ste dorp van Europa, op 2100 meter in de bergen, verstoken van alle comfort en contact met de wereld. En als men dit alles gezien en» g_ hoord heeft, wordt het moeilijk nog langer de pessimisten te geloven, die zeggen dat Frankrijk dood is en hoogstens teert op haar verleden. Hoe enthousiast sprak de heer Pan man over dit prachtige land, met z'n rijke cultuur en volk, vol char me en esprit. Over het wonderbaar lijke land, waar altijd een politieke en economische chaos heerst, waar staat elke ware cultuur in verband en hoe sterker het contact, des te krachtiger het werkelijk leven. Het idelaal van het zedelijk goede is een bezielende kracht geweest in de Griekse cultuur en parallel daarmee liep de lijn van het schone. Een volk, dat alleen reeds voor de niet-plasti- sche kunsten een koor van negen Muzen op de Olympus brengt, heeft de droom der schoonheid met wel grote levendigheid gedroomd. De vitaliteit van dat oude volk heeft zich gericht op dat aspect van het geestelijk leven, dat in dege abstraheerde en in die abstractie zo uitnemend bruikbare idee zijn in strument heeft gevonden. Bovenal heeft de oude Griek bijna overal steeds weten te voorkomen, dat ver schraling en ontlediging door gebrek aan contact met het object, de mens in de werkelijkheid, de idee tot in houdloze vorm zou maken. Door een nauw contact tussen werkelijkheid en het immateriële gaan theorie en practijk in de Griek se cultuur ten nauwste samen. Er is geen gespleten levensbeschouwing, maar cohaesie en drang naar werke lijkheid. Een dergelijke levensbe schouwing zal zich veelal kenmer ken door universaliteit, door een sterk verband tussen het subject, de mens, en de totaliteit van het object, de kosmos. De Griek heeft zijn geestescultuur en middels dien ook zijn materiële beschaving verworven doordat hij contact heeft gezocht met de wereld van het ongeziene, die wij in deze orde van gedachten beter de wereld van het eeuwige kunnen noemen. De Leidse academie, aldus, besloot prof. van Groningen zijn rede, dient te lieven in deze sfeer van de geest als product van de cultuur, die zij tevens voor een belangrijk deel on derhoudt en uitbouwt. Eerst dan zal zij dit kunnen blijven doen, wanneer zij zich daarbij blijft richten naar de ideële waarden van het menselijk leven, die tevens waarden zijn uit een wereld, hoger dan de menselijke en wanneer zij, aldus handelende, niet enkel het voorbeeld volgt van de klassieke Griekse geest, maar ook trouw blijft aan de geest, die kracht tot handhaven heeft geschonken, aan haar doorluchtige stichter Prins Willem van Oranje. UITBETALING BON 544. Aan de postkantoren heeft plaats de uitbetaling van 1 gld. op bon 544. Donderdag 9 Febr. voor de letters Sm tot en met Sto. Vandaag was het dan zover. Reeds een jaar geleden werd besloten een nieuwe ambulancewagen aan te schaf fen voor de G.G. en G. D. te Leiden. Men trok er op uit om modellen te zien en te proberen, een chassis te kopen, een modelbouwer te vinden, enz. enz. Dit alles verliep vrij vlot en thans staat een prachtige ambulance wagen in de garage van de Leidse Brandweer aan de Langebrug. Het is een Studebaker 2 R 10, model 1949,'geleverd door Kamsteegs Automobielbedrijf N.V. te Oegst- geest. De Carrosseriefabriek Chr. B. A. Deckers en Zonen te Zoeterwoude bouwde de carrosserie op het ver lengde chassis. Iets bijzonders is de z.g.n. riem-vis-brancard, met instel bare veerbaarheid, onafhankelijk van de temperatuur. Dit alles betekent een grote vooruitgang ten opzichte van de oude Ford 1929, die tien jaar -eleden eigenlijk al versleten was en thans zal worden gereviseerd, om nog enig? jaren als reserve-wagen dienst te kunnen doen. In de nieuwe wagen zijn twee lig plaatsen en twee zitplaatsen, zodat in het uiterste geval vier patiënten tergelijk vervoerd kunnen worden. Er is stromend water binnen en het geheel kan zowel verwarmd als ge ventileerd worden. Met enige plechtigheid werd van morgen in de cantine van de Brand weerkazerne de nieuw auto overge dragen. Allereerst door de fa. Dec kers aan het Leids Gemeentebestuur, van wie burgemeester van Kinschot de wethouders van Schaik, Menken en Jongeleen en secretaris J. Bool aanwezig waren. Burgemeester van Kinschot aan vaardde de auto en noemde het geen luxe, maar een noodzakelijk kwaad, dat hopelijk zo weinig mogelijk ge bruikt zal worden. In voorkomende gevallen echter kan thans aan hen, die een ongeluk krijgen, goede ser vice worden geboden- Met deze woor den droeg de burgemeester de wa gen over aan dr. C. Zijerveld, direc teur van de G.G. en G.D. te Leiden. Op zijn beurt aanvaardde deze de nieuwe ambulance-wagen en dankte de heren Hagendoorn en Kosten commandant en ondercommandant van de Brandweer, die waardevolle adviezen hadden gegeven betreffen de bouw en inrichting. Ook dank tot het personeel van de E. H. D., die in Leiden een zeer goede naam heeft. Hierna bezichtigden de aanwezigen de wagen, die een zeer soliede indruk maakt en in tien jaar zal worden af geschreven. Dr. Zijerveld was echter van mening dat een levensduur van 15 jaar niet te optimistisch geschat is. Dit hangt natuurlijk af van het gebruik. En we kunnen daarom slechte hopen, dat die levensduur inderdaad zeer lang zal zijn! LEIDSE UNIVERSITEIT. (Foto: „De Leidse Courant") HAZERSWOUDE (H. R.) Kindje overreden Bij het oversteken van de Rijndijk nabij Rozenburg werd de 4-jarige Geslaagd voor het doctoraal examen Anneke de Groot door een vracht- i Nederlands Recht: mevr. L. van Cra-1 T, T alles desondanks toch doorgaat en nenburgh—Taverne te Haarlem, en auto van Van Gend en k005' ?eSre" waar men de kunst verstaat datgene de heer G. J. H. H. Pereij te Den Pen en op slag gedood. De chauffeur te doen, wat men leven noemt! Haag. J D. v. d. H. treft geen schuld. Woensdag, 8 Februari. Vandaag een bijzondere dag, vrien den. Een historische dag, mogen we wel zeggen. Want vandaag, 9 Fe bruari, is het precies 375 jaar gele den, dat een plechtige optocht van het stadhuis naar de Pieterskerk en vervolgens naar het voormalige St. Barbaraklooster trok, ter opening van de Leidse Universiteit. Vandaag vieren we dus de Dies Natalis. En het is daarom» dat van openbare ge bouwen vlaggen wapperen. Maar ook om andere redenen was het vandaag een bijzondere dag. Want een collega van Stadskok, de heer René Vos, sportredacteur van het Leidsch Dagblad, trad vanmor gen in het huwelijk met mej. D. de Wit. O, heel eenvoudig hoor. Daar is hij tenslotte journalist voor.... Maar het was toch stemmig, Want na afloop van de plechtigheid in het Stadhuis vormden alle Leidse jour nalisten, die maar even gemist kon den worden, een erehaag voor het bruidspaar, dat onder een boog van opgevouwen couranten en blocnotes doorliep. Verwonderd bleven de voorbijgangers staan Wat heeft dat te betekenen? Welnu, u weet het nu. En is het u ook opgevallen dat het bruidspaar in stromende regen naar het Stadhuis ging? Maar juist toen bruid en bruidegom weer buiten kwamen, brak een bleke zon door het grijze wolkendek. Wat Stads kok een gelukkige symboliek leek en een gunstig voorteken! Maar, om nu weer zakelijk te wor den, vermelden we even dat gister avond de cursus van de E. II. B. O. voor dieren is begonnen, Mr, dr. Hu- genholtz, voorzitter van de Leidse afdeling van de Ned. Bond tot Be scherming van Dieren, sprak een welkomstwoord tot de 40 cursisten, wees er op hoe in Leiden gemid- reld 2 tot 5 per dag ongevallen met dieren plaats hebben en vroeg zich af wat het publiek in zo'n ge val meestal doet. Niets! Het dier wordt soms aan de kant gelegd en aan z'n lot overgelaten. Vooral als de eigenaar niet aanwezig is. Het doel van deze cursus is het opleiden van mensen, die gewonde dieren van straat kunnen opnemen en naai de dichtstbijzijnde verbandpost kun nen brengen. Deze verbandposten worden ingericht, zodra de eerste cursus ten einde is, dus over 3 maan den. Bovendien is men bezig een nieuw dierenasyl in Leiden te stich ten. Reeds een bedrag van 400 gul den is aanwezig. Dit alles om het gewonde dier te kunnen verzorgen. Maar veel belangrijker is dat auto mobilisten beter uitkijken en za- ker niet de walgelijke mentaliteit demonstreren, door moedwillig kat ten en honden dood te rijden. Daar naast is meer aandacht van de eige naar een vereiste. Zij moeten hun dieren niet los en zonder toezicht op straat laten lopen. Nadat de voor zitter dit alles gezegd had, kwam de heer v. d. Neut, vice-voorzitter aan het woord, om het technische deel van deze cursus uiteen te zetten. En PROF. MR. F. M. BARON VAN ASBECK. Bij Kon. besluit is aan prof. mr. F. M, baron van Asbeek ontslag ver leend als lid van de Commissie voor Internationale Samenwerking op het gebied van onderwijs, wetenschap en cultuur; tot nieuwe leden dezer com missie zijn o. m. benoemd dr. G. W. Locher, directeur van het museum voor Land- en Volkenkunde en prof. dr. F. L. R. Sassen, welke laatste tevens benoemd is tot vice-voorzitter van deze commissie. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JANUARI. Roeiboot, handschoenen, alpino muts, ceintuur, armband, wanten, sleutels, bankbiljet, tas, bril, dek zeil, distributiebescheiden, portemor.' naie, rubberlaarzen, breiwerk, mu j muntbiljet, gebit, vulpen, konijn, kralen ketting, parapluie, nummer- plaat (auto), sportbroekje en hand doek, boeken, jongenspet, zakmes, padvindersmes, padvindersriem, bro che, insigne, rijwielbei, gymschoenen, badhanddoek en zwembroek, motor handschoenen, touw, handkap (rij wiel), ventvergunning, duimstok, armbandhorloge, rozenkrans, R.K. kerkboek, autoband met velg, bood schappenmand, schooltas, actetas, ja pon, vulpotlood, zadeldek, veer valn dameshoed, schoudertas, schaats- beschermer, portefeuille, herenpet, enveloppe met inhoud, dasspeld, hoofddoek, Engelse sleutel, heren hoed, kous, gouden ring, sigaren aansteker. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornells Rijke, z. van C- Goudberg en H. M, Bleijie; Anto- nius Johannes, z. van A. de Bruin en T. Dubbelaar Louise Petronella Antbonia, d- van G. J. Altorf en R. Schriebl; Lourens, z. van L. Hor dijk en J. Maronier. Gehuwd: P. A. Liqui Lung jm. en C. Laurens jd. Overleden: E. M- van den Bosch, dr. 1 jaar; N. J. Kenbeek wednr. 73 jaar. ALKEMADE GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de Raad van Alkemade in voltallige vergadering bijeen. De voorz. sprak een belang wekkende nieuwjaarsrede uit. Het woningvraagstuk blijft de aandacht vragen. Spr. bracht hier op een belangwekkend plan om tot een gedeeltelijke oplossing te geraken. Het reeds veel besproken plan-Bussum, was oorzaak dat spr. naar een woningtype heeft ge zocht, dat zou voldoen aan de ge- Wederopbouw, om buiten 't bouw volume om, hierop een jaarlijkse bijdrage van 100,— te verkrijgen. In overleg met de gemeente-archi tect en het aannemersbedrijf van de fa. Jansen uit Nieuw-Vennep, is het spr. gelukt een geschikt type te doen ontwerpen. Een minimale bouw van 250 woningen is nodig en hierop gebaseerd zouden de kosten 7500,per woning be dragen, buiten de grondkosten. Gezien dit plan was men in over leg getreden met vele omliggende gemeenten, daar Alkemade als ge meente te klein is voor deze 250 Avoningen en bij een groter getal, de kosten per woning' zelfs lager zouden komen te liggen. Uit een bespreking met bevoegde ambtenaren van het Min. van Weder opbouw was gebleken, dat deze zeer gunstig tegenover dit plan stonden. De voorz. verzocht de raad om, na afwerking der agenda, een princi piële beslissing ten gunste van dit plan te nemen Daar voor diverse gemeenten uit de omgeving en ook voor Alkemade, voor 1950 geen bouwvolume was toegewezen, was spr. in overleg ge treden met deze gemeenten. Het re sultaat van deze gevoerde bespre king is geweest, dat de navolgende gemeenten principieel, behoudens goedkeuring, aan dit plan zullen deelnemen en wel: Zevenhoven 12, Nieuwkoop 24, Leimuiden 42, Alke made 54, Zoeterwoude 42, Woubrug- ge 6, HazersAvoude 42, Leiderdorp 36, Uithoorn 50, Ter Aar 56, Alphen a. c!. Ri.in 100 en Hillcgom 50, zodat ir dit plan naar alle waarschijnlijk' heid ruim 500 woningen zullen wor den opgenomen. B. en W. hebben de noodzaak aan gevoeld, dat een kundig sociaal-eco nomisch rapport over onze gem'eente Avordt samengesteld. In verband hiermede wees spr. op de moeilijk heden in de tuinbouw. Door hem waren daarom reeds besprekingen geopend om tot vergroting van het tuinbouw-areaal te komen. Hiertoe is een plan ontworpen om een gedeelte van de Googerpolder om te zetten in tuinland. 'Het bo demonderzoek had reeds een gunstig resultaat gegeven, alhoeAvel de moei lijkheden tot verwezenlijking van dit plan nog zeer groot waren. tenslotte begon dierenarts Stol met de eerste les. En als u dezer dagen iets bijzon ders ziet in of om het pand Bloemis tenlaan 7 weet dan dat daar een ge lukkig bruidspaar woont. Niet een jonggetrouwd stel, maar een diaman ten bruidspaar. Zestig jaar is het ge leden dat J. C. Tendeloovan Kem pen een paar werd. Bruid en brui degom genieten nog een puike ge zondheid en zijn resp. 83 en 82 jaar. Bijna een halve eeuw werkte de heer Tendeloo als typograaf bij Sijthoff. En zeven kinderen werden het echt paar geschonken. Inmiddels is hun nakomelingschap uitgegroeid tot 27 kleinkinderen en 21 achterkleinkin deren. Die op 20 Februari a.s. alle maal naar de Bloemistenlaan zullen komen. Om dat diamanten feest eens duchtig te vieren. Maar nu moet Stadskok eerst eens even iets rechtzetten. Want sedert twee dagen wordt hij schier -onop houdelijk lastig gevallen door men sen, die van hem kaarten willen heb ben voor de K.A.B.-Vastenavondvie ring op'Maandag 13 Febr. a.s. En natuurijk zou hij die mensen graag willen helpen. Maar hij heeft geen kaarten. Niet een! De zaak zit zo. Op de bijeenkomst van Maandag 1.1. is een verkeerde naam genoemd. En nu denken die mensen dat ze op de redactie van ons blad kaarten kun nen krijgen. Maar zij kunnen terecht bij de heer A. de Kruiff, Anna Pau- lownastraat 26. Zegt het voort! Morgen wordt in Leiden een ram pendepot, ingericht door het Rode Kruis, geopend. Het doel van dit depot, zoals deze overal in het land zijn of worden ingericht, is mate riaal gereed te houden voor even tuele rampen. Dus matrassen, bedde- goed, brancards, verbandmiddelen, verpleegartikelen, enz. Mocht zich dus onverhoopt ergens een ramp, hetzij een grote brand, een overstro ming o.i.d., voordoen, dan kan on middellijk vanuit re dichtstbijzijnde post materiaal gezonden worden. Voor de leden van de Leidse KJ. M.V. hebben we ook nog een be richt. De heren worden hedenavond om 8 uur verwacht in het Witte Huis te Oegstgeest. Voor een gezellige ontspanningsavond. Vanmiddag even een kleine con sternatie op de hoek Witte Singel— Noordeinde. Daar brak, zo maar, het voorwiel van een groen-auto'tje af en rolde over straat. Gelukkig geen persoonlij ijke ongelukken. En driowielige auto werd weggesleept. En de leden van „St- Cosmas", de katholieke bond van Kappersperso- neel, afd. Leiden, worden a.s. Dins dagavond om half acht precies ver wacht in het St. Antonius Clubhuis, Omdat daar het jaarfeest zal worden gevierd. Tenslotte nog iets belangrijks voor mensen, die tijdens de bezetting de gevangenkampen te Bandoeng (Ned. Inidië) hebben vertoefd. Vele onbeheerde films zijn gevonden en thans naar Nederland overgebracht. Lijsten met omschrijvingen van deze films liggen ter inzage op het Stad huis. zowel bij loket 1, van de Bur gerlijke Stand als op kamer 17 van de PI. Dem. Raad, van 9 tot 12 en van 2 tot 3 uur, met ingang van 13 Febr., gedurende een maand. En bo vendien vanaf heden op het bureau A'an „De Leidse Courant", aan de loketten, dagelijks van 9 tot 5 uur. STADSKOK, GEM. AANKONDIGING ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden maakt tej? voldoening aan artikel 15 van de Onteigeningswet, bekend: a. dat in de Nederlandse Staatscou rant van 11 Januari 1950, No. 8, is opgenomen het Koninklijk Besluit van 30 December 1949, No. 51, hou dende aanwijzing van de tenbehoeve van de verbetering van de ver- keers- en spoorwegtoestanden te Lei den, in deze gemeente te onteigenen percelen of pei-ceelsgedeelten; dat een afdruk van het sub. a genoemde besluit met ingang van 10 Februari 1950 tot en met 3 Maart v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter Gemeentesecretarie, afde ling Openbare Werken (Stadhuis, ka mer No. 111). Leiden, 8 Februari 1950. De Bui-gemeester voornoemd, F. H- VAN KINSCHOT. ZOETERWOUDE Gemeenteraad De raad verga dert op Vrijdag 10 Februari te 19.45 uur. De agenda omvat 20 punten waai-van de belangrijkste zijn: Voor stellen van B. en W. tot: Het instellen van een Grondbedrijf, het vaststellen van een beheersver- ordening en een verordening en een verordening regelende de samenstel ling en de werkwijze van een schat tingscommissie: verkoop van bouw grond aan J. A. Heemskerk; verhu ring van een voetbalterrein aan SJZ; nemen' van een besluit tot onteige ning van de laan van H. G. van Leeuwen; beëindiging huur gemeen tewoning H. Rijndijk 155 en verhuur aan J. L. Knauf; verhoging van het maximum aantal vergunningen verloven ingevolge de Drankwet; be noeming lid der commissie tot we ring van schoolverzuim en toeken ning presentiegeld aan de leden dier commissie; verzoek van het R.K. Kerkbestuur Zuidbuurt om tegemoet koming in de ondei'houdskosten het gymnastieklokaal: vaststelling van een vergoeding voor het in ge bruik geven van schoollokalen; vast stelling van een vei-ordening rege lende de subsidiëering van het be- waarschoolonderwijs; verzoek van H. W. Turk om rij wiel vergoeding voor het bezoeken van een leerling B.L.O. Leiden; beslissing tot het geven van namen aan straten. Een artiest van'4 jaar. In de keu rig gerestaureerde zaal wan het „Don Bosco"-huis, werd gisteren door de N- K J. B.. de katholieke jongeren, een goed verzorgde cabaret-avond ge geven. Ze hebben gewerkt, gesjouwd, de meisjes en jongens en wie het Don Bosco-zaaltje kende voorheen, zal gisteravond vol bewondering zijn geweest, voor dat echte, maar ook mooie jongenswerk wat in zo korte tijd gedaan werd. De toneelclub bracht ons in hun aardig spel wat onder de leiding stond, van de heer P. Onderwater, een stortvloed van grappige tonelen, afgewisseld met zang en muziek, een „knal"-avond. Jongenswerk, maar jongenswerk waar wat in zit, ze hebben laten zien dat zij 't zeif kunnen, wij willen geen namen noemen, maar wij kunnen toch niet nalaten even te herinneren aan die mooie pistonsolo van kleine Piet de Boer en het aardige lied wat de jongste „artiest" ons gaf. Pietje Obdam is 4 jaar, en we steken hem graag een piuim op z'n hoed. Het gaat' dóór en vóór de jeugd, en... Zaterdag 11 Februari, acht LAATSTE BERICHTEN Vrouw vermoord te Amsterdam Vanmorgen omstreeks tien uur heeft een 25-jarige bellenpoetser, wiens naam op het ogenblik nog niet vaststaat, in het perceel Aldebaran- straat 40 in Amsterdam-Noord een 21-jarige vrouw met bijlslagen van het leven beroofd. De man heeft zich inmiddels bij de politie gemeld en een volledige be kentenis afgelegd. Hij is ovei'igens nog zeer in de war, zodat van een verhoor nog geen sprake is geweest. De politie beschikt dan ook op het ogenblik nog slechts over vage ge gevens van het gebeurde. Vaststaat, aldus de politie, dat de man, een gewezen politieke delin quent hij is bij de SS aangeslo ten geweest reeds geruime tijd een verhouding met de vrouw had. Deze was gehuwd, maar leefde ge scheiden van haar man, met haar kind bij haar vader in de Aldebaran- straat. De laatste tijd was de ver houding tussen deze vrouw en haar vriend nog al gespannen en hij zou bij herhaling verklaard hebben haar naai- het leven te staan. Vanmorgen is hij bij de woning gekomen. Een zwager van de vrouw, die er van hoorde, begaf zich onmiddellijk naar de Alebaranstraat, omdat hij onge lukken vi-eesde. Hij nam een schoen makersmes deze man is schoen maker mee. Helaas kwam hij te laat. De vrouw was met b-lslagen op vreselijke wijze toegetakeld en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De dader was nog in de woning. Hij ontkende geen ogenblik en begaf zich op eigen gelegenheid naar het politiebureau Mosplein. De man was echter zo geschokt, dat hij behalve een volledige bekentenis niet in staat was iets mee te delen, dat licht werpt op het motief van zijn daad. Hij verklaarde slechts door liefde gedreven hiertoe te zijn gekomen. De v,ader van het slachtoffer, die in de woning aanwezig was, is niet als getuige gehooi-d. Deze man is na melijk hartpatiënt en zo aangegre pen door het gebeurde, dat de po litie hem nog niet kan verhoi'en. Het lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar morgen sectie zal worden veri-icht. Het kindje van de vi*ouw is bij buren ondergebracht. Voor zover de politie heeft kun nen nagaan, stonden noch de man, noch de vrouw ongunstig bekend. EEN DAG WERKEN TEGEN DE WONINGNOOD. De gemeenteraad van Gorinchem heeft een plan goedgekeurd voor het stichten van een tuindorp met 128 bungalow-woningen, die, zoals dat ook te Bussum met de woningen van het „plan-Bouma" gebeui-t, buiten het bouwvolume zullen worden gebouwd. Het betreft hier woningen van zeer licht materiaal, nl. s-chuimbeton, die geen fundering behoeven. Gorinchem zit met honderden krotten en men hoopt door dit plan de ouruiming van deze krotten te kunnen bevorderen. Er zal, om hen die uit de krotten in de nieuwe woningen trekken tege moet te komen, een lage huur worden geheven, zodat de gemeente er geld op toe zal moeten leggen. Inmiddels is de directeur van ge meentewerken te Gorinchem, de heer de Roever, met een plan gekomen om de Gorinchemmers vrijwillig een dag te laten werken voor de oplos sing van het woningprobleem, hetzij door een vacantiedag op te offeren, hetzij door het inkomen van een normale werkdag ter beschikking te stellen. Of dit plan kans van slagen zal hebben en in hoeverre het met het plan voor de bungalowbouw zal worden gecombineerd, moet nog worden uitgemaakt. uur, wordt hetzelfde spel gespeeld, en wij kunnen niet beter doen, dan deze avond door onze belangstelling te maken tot een steun aan het mooie werk, maar vooral tot een succes voor de jeugd. KATWIJK AAN DEN RIJN NA AANRIJDING OVERLEDEN. De jongeman A. v. D. uit Rijns burg, waarvan wij gisteren meldden, dat hij bij een aanrijding met een autobus zeer ernstig gewond was, is in het Academisch Ziekenhuis reeds aan de gevolgen overleden. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 8 Febr. Kaas. Aange voerd werden 91 partijen kaas 1ste soort 1.952-00, 2e soort 1.88 1.93 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3