Se Cekióe (Bou^nt McCloy zet de puntjes op de i McCloy waarschuwt de Duitsers Hoe staan de Chinezen tegenover Moskou? Voorstel tot ontwapening Bidault wijzigt zijn kabinet De „verovering" van W. Berlijn Chantage met verduisterde dossiers DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG YJIrecteor: C. Al- VAN HAMERSVELD. Boofdredacteur: TB W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMS1 REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15'ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De te hoge belastingdruk ONDER de hoge belastingdruk lij den instellingen van kerkelijk, charitatief, cultureel karakter al dus wordt geconstateerd in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van financiën. De burgers, zo lezen we verder in het verslag, zijn immers niet meer in staat, aan deze instellingen steun te verlenen in de mate, waarin zij dat vroeger gewoon waren. Inderdaad: hier wordt gewezen op een funest gevolg van de hoge te hoge belastingen. Die belasting druk remt niet alleen op uitgaven, welke al zijn ze niet strict nood zakelijk kleur en fleur in het le ven brengen; die druk ontrooft ook instellingen, welke van groot maat schappelijk belang zijn, van de be nodigde inkomsten. De Kamerleden, hier bedoeld, we zen op v/at men in Engeland doet, om bedoelde instellingen tegemoet te komen. Indien een contribuant overeen komt, dat hij voor een periode van meer dan zes jaren van zijn inkomen een deel aan zulk een instelling af staat, wordt de door hem over dit bedrag betaalde inkomstenbelasting aan de gedoteerde instelling uitge keerd. Dit Engelse voorbeeld verdient overweging. Maar er moet ons toch hier ook iets anders van het hart. Zijn er niet te vele, die als zij gaan bezuinigen het eerst en misschien zelfs wel uitsluitend denken aan instellingen van sociaal nut, aan kerkelijke, charitatieve, culturele instellingen? Zou mijnheer en me vrouw nu heus niet meer de do natie, welke ze vroeger gaven, kun nen missen? Hoe vaak schiet er haast ongemerkt hetzelfde of het dubbele bedrag door de vingers voor een persoonlijke liefhebberij? Zeker het is volkomen waar: de te hoge belastingdruk moet fu nest zijn voor de inkomsten van de bovenbedoelde instellingen. Maar het is óók waar, dat hij niet in die mate funest behoeft te zijn, als hij het in werkelijkheid is. Zij kunnen nog niet doen waar zij zin in hebben AL IS WEST-DUITSLAND nu min of meer een zelfstandige staat, de Duitsers kunnen volstrekt niet doen waar zij zin in hebben. Dac is hun gisteren zeer duidelijk aan hel verstand gebracht door John Mc Cloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, die enkele dagen geleden uit Washington in Duitsland is teruggekeerd. „Wij Amerikanen zijn niet alleen in Duitsland om het Duitse volk var levensmiddelen te voorzien", zei de Hoge commissaris. „Ons voornaam ste doel is, Duitsland te helpen bij bij zijn politieke herstel Dit is mijn antwoord aan die Duitsers, die af en toe zeggen, dat wij niet het recht hebben, ons te bemoeien met Duitse politieke problemen." Het was geen toeval dat McCloy te Stuttgart sprak. Op dezelfde plaats heeft, nu drie jaar geleden, minister Byrnes voor het eerst de Amerikaanse politiek jegens Duits land uiteengezet. Maar toen was Duitsland nog een chaos en nu is het een geordende republiek, die het zich echter nog niet kan permitteren, op politiek gebied een grote mond op te zetten. McCloy liet daarover geen twij fel, toen hij zei: „Bepaalde sprekers hebben de laatste tijd de neiging gehad om of- 1 alle collectieve schuld te ont kennen, ofwel te betogen, dai an dere landen en volken verantwoor delijk zijn voor de na-oorlogse moei lijkheden en problemen van Duits land. In alle ernst wil ik u doen weten, dat dergelijke uitingen onbereken bare schade aanrichten en de zaak van Duitsland nadeel berokkenen. Zij herinneren aan wat men op het ogenblik zo gemakkelijk vergeet: de verbazingwekkende volgzaamheid en inschikkelijkheid van het groot ste deel der Duitse bevolking ten opzichte van de uitspattingen der Nazi's'". Hij verklaarde onomwonden, dat Onenigheid in de hoofdstad Peking BERICHTEN UIT PEKING maken duidelijk, dat in de communistische regering van China een diepe kloof is ontstaan over de kwestie der ver houding met Moskou. De leider der vakbonden, Lioe Sjai-Tsji, een ver beten voorstander van Stalin, doet zijn best de hulp van de Russen op te hemelen. Tegelijkertijd heeft de premier, Tsjoe en Lai, de vriend van Mao Tse Toeng, gepoogd contact op te nemen met industriëlen uit het Roergebied. Hij heeft vrij duidelijk doen weten, dat hij liever Duitse technische adviseurs heeft dan Russische. Andere leden van de Chinese re gering, tegenstanders van Mao Tse Toeng, hebben een verklaring afge legd, waarin zij de Russische rech ten op enkele Chinese spoorwegen erkennen. Zij zeggen, dat China en de Sovjet-Unie samen „Port Arthur en Dairen verdedigen tegen de nieu we bedreiging van Japan en Japans vrl.nden." Deze houding is nieuw. Tct nu toe hebben de Chinese com munisten te verstaan gegeven, dat de Russische troepen zich wel zou den terugtrekken uit de Chinese ha vens en dat de spoorwegen terug gegeven zouden worden. Er is reden om aan te nemen, dat de nieuwe verklaring is afgelegd achter de rug van Mao om, die juist over deze kwesties met Stalin onderhandelt. T.B.C.-BESTRIJDING BIJ RUND VEE. De regering zal binnenkort een wetsvoorstel indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken voor een grondige be strijding van de T.B.C. onder het rundvee. Het ligt in de bedoeling in vijf jaar de gehele veestapel vrij van T.B.C. te maken door het be smette vee op te ruimen. Deze foto toont U een veearts, die op een boerderij de veestapel op T.B.C. onderzoekt. Fuchs gal Moskou gegevens over de waterstofbom Senator McMahon, de voorzitter van de Amerikaanse congrescommis sie voor atoomenergie, heeft mede gedeeld, dat dr. Fuchs „zeer gehei me gegevens aan de Sovjet-Unie heeft verstrekt" en „uitgesproken sympathiek staat tegenover de com munistische ideologie". McMahon legde deze verklaring af nadat hij gedurende twee uur achter gesloten deuren had gesproken met J. Edgar Hoover, hoofd van de Amerikaanse contra-spionnage, en twee van diens belangrijkste medewerkers. Volgens McMahon blijkt uit de naspeuringen van de F.B.I., dat dr. Fuchs de Britse atoomgeleerde, die thans in Londen in arrest is op de hoogte is met de constructie van de waterstofbom. het de Amerikaanse politiek is: Duitsland een leger of legermacht te onthouden en hij ontwikkelde in negen punten het Amerikaanse pro gram voor West-Duitsland. Het hoofdmotief daarvan was, dat het Tuitse volk in een zo groot moge lijke mate van vrijheid zijn plaats moet vinden in het vrije Europa, waar echter geen plaats zal zijn voor ultra-nationalistische of anti-demo cratische stromingen. Berlijn, dat al le sympathie geniet van de vrijheid lievende volken ter wereld, zal van hulp verzekerd zijn. Wat ook de oplossing van het Saarprobleem moge zijn, zeide Mc Cloy, het moet de grote gedachte van de deelneming van Duitsland aan de West-Europese samenwer king niet in de weg staan. Ondanks verschillen van mening belang van tijd tot tijd worden de Westelijke bezettingsmogendhe- den fundamenteel door dezelfde doelstellling geleid, waarschuwde hij. Duitsers voor Russische verdedigingswerken De K.N.P. meldt dat 200 gedepor teerde Duitse geleerden werken aan verbetering van het Russische oor logspotentieel. Deze werken niet al leen in Rusland zelf, doch Duitse in genieurs staan ook aan het meest vooruitgeschoven front van de Rus sische politiek, namelijk in de Adria- ische Zee. De Duitsers, die daar wer ken, kunnen wel eens een zeer be langrijke taak te vervullen krijgen, wanneer een oorlog zou uitbreken. Het zijn namelijk de vroegere con structeurs van de verdedigingswer ken bij La Rocehlle in Frankrijk. Zij verblijven thans op het eilandje Sa- seno in de Adriatische Zee voor de Albaanse kust in de buurt van Valona Het eilandje heeft slechts een opper vlakte van 3 vierkante kilometer, maar er bevinden zich reeds vele onderaardse gangen en schachten in de rotsen. Italiaanse genietroepen hadden deze eertijds bij de bezetting van Albanië aangelegd. De Duitse in genieurs moeten deze onderaardse gangen nog verder uitbouwen en versterken, zodat zij zelfs beschut zijn tegen eventuele atoombom-aan vallen. Met behulp van Duitse ingenieurs worden Saseno en Velona een Malta van het Oostelijk blok en een Gibral tar van het Sovjet-imperialisme. Het Duitse militairisme vindt ook nog een andere uitweg: het Franse Vreemdelingenlegioen dat volgens een waarnemer gedurende de laatste jaren een Duits leger geworden Een Zweeds officier, die gedurende een jaar in het Vreemdelingenle gioen had gediend, en thans naar huis is teruggekeerd, verklaarde, dat bijna vier vijfde van alle recruten Duitsers zijn. De meesten tussen de 16 en 19 jaar. Waar men ook de Vreemdelingenlegioenen hoort zin gen, in Noord-Afrika of in Indo- China, men herkent de Duitse liede ren. Maar juist in Indo-China is het offer, dat de „Germans on the front" brengen, wel erg hoog. De Indo- Chinese partisanen verspreidden een foto, waarop men vierhonderd hoofden van Duitse legionaires op bamboestokken gestoken ziet. Deze foto verspreiden zij om anderen af te schrikken dienst te nemen in Vreemdelingenlegioen. OFFENSIEF VAN VTETMINH. Troepen van de Vietminh hehben in de nacht van Zondag op Maan dag een offensief ingezet tegen de stad Caolanh in de provincie Sadec, 120 km ten Zuid-Westen van Saigon, aldus heeft de radio van de Viet minh medegedeeld. Reeds gedurende verscheidene maanden doet de radio van Vietminh aankondigingen van een algemeen offensief doch in officiële Franse kringen zegt men, dat de troepen van de Vietminh op grote moeilijk heden stuiten bij het opslaan van rijstvoorraden en niet over voldoen de zware wapenen en ammunitie beschikken. Teneinde de Vietminh te beletten een nieuwe toegangsweg tot de zee te krijgen en een nieuwe bevoorra- dir.gsweg voor haar sterkten in de bergen, voeren Franse troepen acties uit in het bergachtige gebied van de grens tussen Tonkin en Laos in Noord-Indo-China. PER TAXI NAAR NEPTUNUS. - Te Miami (Florida) is een twee persoons watertaxi gedemonstreerd, die slechts een lengte heeft van vier meter. Dit klein model onderzee boot werd in acht maanden tijd ge bouwd en is in staat 300 meter te duiken. Hij zal worden gebruikt voor het nsmen van foto's onder water, bij scheepsrampen, enz. Droombeeld van Amerikaans senator De Amerikaanse senator Millard Tydings, voorzitter van de senaats commissie voor de gewapende strijdkrachten, heeft een resolutie ingediend, waarin president Truman wordt verzocht een internationale ontwapeningsconferentie bijeen roepen. De resolutie van de democratische senator uit Maryland verlangt van deze conferentie een verbod voor de fabricage en het gebruik van alle wapens met uitzondering van die, welke bezettings- en politietroepen nodig hebben voor het uitoefenen van hun taak. Algehele ontwape ning is de enige manier om de vre selijke vernietiging, die de water stofbom kan veroorzaken, te voor komen, aldus de resolutie. Senator Tydings verklaarde ir een toelichting op zijn resolutie in de Senaat: „De vernietiging, die met de wapens, die thans worden vervaardigd, kan worden veroor zaakt, is zo goed als onbeperkt. Wij moeten allen de grimmige werke lijkheid voor ogen houden, dat thans wapens worden vervaardigd, die zó vernietigend zijn, dat niet slechts een stad of een land, doch de beschaving zelf met de onder gang wordt bedreigd." Volgens senator Tydings zal een internationaal toezicht op de water stof- en de uraniumatoombom een vrome wens blijven. Zelfs als inter nationaal toezicht tot stand kwam en een oorlog uitbrak waarin alleen het gebruik van „gewone" wapens was geoorloofd, zou ieder land zo snel mogelijk iwet de productie van waterstof- en uraniumatoombommen beginnen, verklaarde hij. LAKENS 200x225 f9.90 Extra kwaliteit 200 x 250 f 12.25 Geen socialisten in de regering Georges Bidault, de Franse minis ter-president, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag dé namen be kend gemaakt van de vijf nieuwe ministers en vier staatssecretarissen ter vervanging van de vijf socialis tische ministers en vier socialistische staatssecretarissen, die Vrijdag hun ontslag namen. Dit is het eerste Franse kabinet na de bevrijding waarin geen socialisten zitting heb ben. De namen van de nieuwe ministers luiden als volgt: Henri Queuille (radicaal, reeds vice-premier): bin nenlandse zaken; Jean-Marie Louvel (MRP): industrie en handel; Paul Bacon (MRP); arbeid; Jacques Chastellain (gematigd): vervoer en openbare werken; Charles Brune (radicaal, lid van de raad der re publiek): P.T.T. Dinsdagmiddag om 15 uur zou Bi dault in de Kamer een algemene politieke verklaring afleggen en na een debat om een motie van ver trouwen verzoeken. Nieuws uit Indonesië NEDERLANDERS ONTRULMEN GAROET EN TASIKMALAJA. De Nederlandse strijdkrachten zijn gisteren begonnen met de ontrui ming van Tasikmalaja en Garoet, welke plaatsen nu zullen worden be zet door het Indonesische leger. De Nederlandse troepen zullen worden overgebracht naar Bandoeng. Tasik malaja en Garoet liggen in het Cen trum van de Islamietische beweging, in het gebied, waar de Dar-ul-Islam zich in Augustus tot staat heeft uit geroepen. Sindsdien zijn duizenden dessabewoners uit de omtrek voor de terreurbenden gevlucht naar de bei de steden. BANKSTAKING TE DJAKARTA. Bij drie grote bankbedrijven te Djakarta zijn stakingen uitgebroken onder het Indonesische en Chinese personeel. Gisterochtend stonden groepjes employé's voor de ingang van de bankgebouwen en sommige stakers droegen borden met opschriften waarin werd aangespoord mee te staken. Werkwilligen zijn gemoles teerd. Houdt Marshall-hulp in 1952 op De leider van de E.C.A.-missie in Italië, James D-Zellerbach, die gis teren te Rome is teruggekeerd van een bezoek aan Washington, waar hij met de Amerikaanse autoriteiten overleg heeft gepleegd, verklaarde tegenover Reuter het ten zee te betwijfelen, of de Marshall-huip na 1952 zal worden voortgezet. Hij deelde mede in de Ver. Staten „een ernstig gebrek aan kennis" van het Europese herstelprogramma te heb ben ontmoet. Naar hij zeide, had hij de indruk gekregen, dat ook het Congres de mening deelt, dat de E. C.A. niet in voldoende mate door de het plan-Marshall deelnemende landen wordt gewaardeerd. Een communistisch plan Volgens gewoonlijk welingelichte Duitse kringen is gisteren op het hoofdkwartier van de socialistische eenheidspartij te Berlijn een specia le communistische commissie bijeen gekomen om een plan de campagne op te stellen voor de „verovering" van West-Berlijn tegen October, wanneer de Oost-Duitse verkiezin gen zullen worden gehouden. Volgens deze bronnen zou de com missie reeds besloten hebben tot een mars van een half millioen jon ge Oost-Duitse communisten door West-Berlijn als hoogtepunt in een campagne om de Westelijke sectoren van de stad binnen de Oost-Duitse republiek te brengen. Tegen Pinksteren, wanneer deze actie zou worden gehouden, zou de Oost-Berlijnse politie van 12 tot 30.000 man zijn versterkt en gereed zijn West-Berlijn binnen te trekken om zo nodig de jonge demonstran ten „te beschermen''. Dr. Schumacher, de leider van de Duitse sociaal-democratische partij, had Zondag reeds een beroao op de geallieerden gedaan op de toegangs wegen tot West-Berlijn tanks te zet ten om te voorkomen, dat de com munistische jeugd de gehele stad zou bezetten. J_JET ONDERZOEK, dat leidde tot de arrestatie van het ex-hoofd van de P.O.D. te Rotterdam T. E. en zijn medewerker J. P. S.( die kor te tijd geleden werden aangehouden, heeft, zo vernam het A.N.P. van doorgaans weingelichte zijde, licht geworpen op de methoden, die na de oorlog ontstane particuliere inlich tingendiensten toepassen en de sfeer, waarin vele agenten dezer diensten werken. niet behaald. Wel zorgden de agen ten er voor, dat zij steeds weer met fantastische verhalen bij hun op drachtgevers verschenen uit vrees, dat zij anders hun salaris zouden verliezen. Werden deze verhalen op de juiste waarde getoetst, dan bleef er veelal niets van over. Aldus wer den verschillende particuliere inlich tingendiensten steeds meer een dek mantel voor de intriges van som mige hunner agenten. Geheimzinnig heid en gewichtigheid waren de suc cesvolle middelen, waarmede zij ook een aantal argeloze ambtenaren wis ten te bewegen tot afgifte van ver trouwelijke papieren. Deze ambte naren leefden daarbij in de veronder stelling, dat zij door het geven van inlichtingen de vader'andse zaak dienden. Twee van deze ambtenaren zijn intussen gearresteerd namelijk de kap;tein J. M. van de cryptologi- sche dienst aan het ministerie van Oorlog en de Haagse rechercheur van politie A. V. Particuliere inlichtingendiensten, aldus de zegsman, waren op tal van gebieden actief. Doorgaans waren de topmensen van deze organisaties betrouwbare personen, die meenden, dat de opsporingsorganen en veilig heidsdiensten der overheid niet vol doende resultaat boekten. Hun aan- doorgaans welingelichte zijde licht ge bestrijding van bewegingen, die ge lijk het nationaal-socialisme, in we zen totalitair en dictatoriaal waren. Tal van „tipgevers" en agenten na men zij in dienst, onder welke agen ten vogels van zeer diverse pluimage voorkwamen. Men vond er goe: wil lenden onder en betrouwbare mensen maar ook duistere figuren, die hun dacht was voornamelijk gericht op de zelf te verrijken en eigen duistere practijken uit te oefenen. Hun salaris varieerde van gemid deld 100 tot 250 gulden p. m. Daar naast trokken zij dikwijls niet on aanzienlijke inkomsten uit hoge on- kostennota's, die bestaande uit som tijds gefingeerde uitgaven, meestal werden gehonoreerd zonder nader onderzoek. Op een zeker moment kwam aan het licht, dat het voormalige hoofd van de P.O.D. te Rotterdam, T. E., tot een bedrag van 45.000 gulden uit illegale fondsen had verduisterd. In het verloop van het verdere on derzoek kwam de politie nog meer onregelmatigheden op het spoor. Men constateerde, dat agenten van particuliere inlichtingendiensten, die lid van de P.R.A. of P.O.D. waren ge weest, uit de eerste tijd na de bevrij ding doorslagen van processen-ver baal hadden achtergehouden en ge hele dossiers verduisterd hadden. Dergelijke papieren werden soms gebruikt om lieden, voor wie ze com promitterend waren, te bewegen tot het geven van inlichtingen of tot uitlevering van geheime stukken. Bij een huiszoeking werden stapels verduisterde dossiers aangetroffen. Andere agenten gebruikten compro mitterende papieren voor chantage- doeleinden. Op deze wijze intrigeerde men on derling tegen elkaar in, maar resul- aten bij de bestrijding van totalitai re bewegingen werden niet of bijna EEN WEEK OP DE NOORDZEE. De 25-jarige Deense Timmerman Jensen en een 23-jarige vrouw zijn gisteren door een Amerikaans schio in Dover aan land gezet, nadat zij een week in hun 6-m^ter lanrte boot op de Noordzee hadden rondgedre- Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar dagen langs de Deense kust in zee gestoken, doch toen een sterke wind oostak. haddon zij de boot niet lan°er onder con trole en dreven de Noordzee on. Zij zagen dagen lang gpen seh'n en moesten spaarzaam ziin met hun voedsel, omdat zij niet wisten hoe ]ane zij nog moesten blijven rond zwalken. Beide onfortuinliike zeelieden zijn thans in een ziekenhuis in Dover op genomen. daar zii te lang aan het ruwe, koude weer zijn blootgesteld. Sen toAAeffii. Waar geen zelfverloochening is, is geen ware menselijke grootheid.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1