R.K. Bouwvakarbeiders hielden een Sociale Zondagmorgen L EI D S E Sd HUTSPOT Knap tekenwerk van een jonge Limburger Brand in Alphen een aan bioscoop te den Rijn MAANDAG 6 b^BRUAKl IflU DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 i Zo langzamerhand is het ook van de Kath. Bouwvakarbeidsbond „St. Joseph", afd. Leiden, een goede tra ditie geworden jaarlijks een Sociale Zondagmorgen te houden. Deze tra ditie werd gisteren voortgezet, toen bijna 200 leden om half acht in de kapel van het St. Elisabeth-Zieken- huis bij elkaar kwamen en de gees telijke adviseur, pater G. Engering, O.F.M., het H. Misoffer opdroeg, tot intentie van de leden. Na het Evan gelie hield de g.a een korte predica te, naar aanleiding van het Epistel van deze dag. Nadien ontmoetten de leden elkaar weer..in het St- Antonius Clubhuis, waar een gemeenschappelijk ontbijt gereed stond. Alle eer werd hieraan bewezen. En toen vond voorzitter A. J. Canbier het tijd worden de aan dacht van de leden te vragen. Aller eerst voor een onprettige medede ling. Want de heer W. J. Andries- sen, oud-bondsvoorzitter en voorzit ter van de KVP, was wegens griep verhinderd als spreker op te treden. Hulde bracht de voorzitter aan de distritsbestuurder H. Werkhoven, die tot 2e bondsvoorzitter is benoemd. Hem werd een kistje sigaren aange boden. Vanzelfsprekend volgden hierop welkomstwaarden tot de nieu we districtsbestuurder, de heer J. v. d, Meché, eveneens op de vergade ring aanwezig. De heren Feiten en de Kruiff vertegenwoordigden het K. A. B.-bestuur. Strijden voor waardering. Hoewel overtuigd dat hij spreker Andriessen niet zou kunnen ver vangen, wilde de g. a. toch een woord je zeggen. En hij deed dit naar aan leiding van het Evangelie, waarin alle werklieden in de wijngaard een tienling ontvingen. „Wat billijk is, zal ik u geven", zegt de Meester. Dat is de conclusie die men hieruit trek ken moet Er zijn grote, verschillen in de we reld en het werk der arbeiders wordt vaak niet gev/aardeerd; men ziet er laag op neer. Daar moeten we tegen1 vechten. De wereld kan niet draaien zonder mijnwerkers en 'huizenbou wers! Wij moeten daarom waardering hebben voor hen die het vuile werk opknappen. Daarbij moeten de ar beiders niet afgunstig zijn op hen die hoger geplaatst zijn. Slechts de exces sen moeten bestreden worden, niet zij die door hard werken en studeren een hoge positie verworven hebben. Want onder de laatsten zijn er ook veel die sociaal voelen. Natuurlijk mag de arbeider trach ten hogerop te komen en meer te verdienen. Maar niet door de pa troon zwarte lonen af te dwingen, want dan moet hij zwarte prijzen gaan invoeren, enz. Wijzend ten slotte op het goed recht van arbeiders om voor betere voorwaarden te strijden, benadrukte spr. de kracht van de K. A- B- en haar leiders die werken voor de be langen der arbeiders. Acties moeten dus door de K. A. B. gevoerd worden UITBETALING BON 544. Aan de postkantoren heeft plaats de uitbetaling van 1 gld op bon 544. Dinsdag 7 Febr. voor de letters Roe tot en met Scha. Kindermiddag van de Kath. Bond voor het Gezin Het dertigjarig bestaansfeest van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, ligt al we-er enige maanden achter ons- Maar voor de kinderen der leden zat er nog een feestmiddag in het vat. En gistermiddag was het dan zover. Toen v/erd bewaarheid: „Wat in het vat zit, verzuurt niet." Want het is een feestmiddag gewor den, waar bijna 300 kinderen nog lang met veel plezier aan zullen te rugdenken. Voorzitter A. van Dijk maakte het kort met z'n openingswoord, waarin hij ook verschillende ouders ver welkomde. die met hun kinderen naar „Den Burcht" gekomen waren.' Direct daarop opende het Sleutelkoor van de St- Fetrusparochie. onder lei ding van de heer A. Devilé, met di recteur H. A Rijnbeek aan de piano, het programma. De frisse, welluiden de jongensstemmen van dit gedici- plineerde koor hadder, een stiller en aandachtiger auditorium verdiend! Het jeugdig publiekje had meer aandacht voor de heer B.^ Devilé, die met goocheltrucs de spanning er in bracht en veel bewondering wekte met het sneltekenen. Het hoogtepunt kwam echter pas na de pauze. Toen traden de heren Devilé op met hun poppenkast en brachten spannende belevenissen van Kees Deegmans voor het popperige voetlicht. W:g leefde het jonge volk je mee! Hoe werd de slechte bakker, die een wedstrijd in het taai'tenbak- ken wilde winnen, door een mooie taart te stelen, uitgejouwd. En hoe werd de goede bakker, die de mooi ste taart gemaakt had en van de ko ning de eei'ste prijs van duizend gul den kreeg, aangemoedigd en toege juicht! Het was kostelijk, de span ning te voelen, waarin met dit alles werd meegeleefd. Zó spontaan en zó enthousiast, als alleen een 'kinder feest maar zijn kan. Tegen zulk ge noegen kunnen de bonte feestavonde/ niet op! Maar er was nog meer. De heer A. Devilé zong kinderliedjes met de hele zaal. het Sleutelkoor trad nog enige malen op en. dank zij de royale geste van verschillende zaken, kon aan de kinderen' een tractatie wor den aangeboden. Voor dit alles na tuurlijk veel dankbaarheid en een hartelijk applaus voor het bestuui*. dat deze prettige kindermiddag zo goed georganiseerd had en daarvan minstens evenveel genoegen beleefde als de kinderen, waarom het was begonnen! Daarvoor moet de Beweging sterk zijn en de leden hebben daarom tot taak propaganda te maken onder hun niet of verkeerd georganiseerde colega's. Districtbestuurders aan het woord „Pater Engering, die op alle be stuursvergaderingen alle sigaren af wijst, lean nu niet weigeren," aldus de voorzitter. En uit erkentelijkheid voor de grote medewerking van de g. a., bood spr. hem een kistje siga ren aan. Toen achtte de nieuwe districts-be- stuurder z'n tijd gekomen om zich voor te stellen. Hij deed dit en wees daarbij op de noodzaak van een prin cipiële vakorganisatie en van meer ontwikkeling der leden vooral nu de P. B. O. tot stand gekomen is. De. heer Werkhoven bracht veel lof, hem toegezwaaid, terug op de afdelings besturen, die hem steeds ter zijde hadden gestaan. Sprekend over enige eisen van deze tijd, wees spr. op de sterk toenemende bevolking in Ne derland. Behalve in emigratie, zal de oplossing in industrialisatie gevonden moeten worden. Daarbij hebben ook de bouwvakarbeirers een taak, met name vooral waar het woningbouw betreft. Intussen moet met de pro ductie-verhoging, verbonden aan de 5 pet. gewaakt worden tegen kansen op werkloosheid. Maar zou er vraagd worden eens een half uur langer te werken, dan moet daar aan voldaan worden; het is een eis van deze tijd Ook de heer Werkhoven betrok de P. B. O. in z'n toespraak, er op wij zend dat de arbeider eindelijk z'r waardige plaats als mens in het pro ductie-apparaat zou krijgen. Spreker zette in het kort de functies van be drijfschap, hoofdbedrijfschap en pro ductschap uiteen.. Ook hierbij kwam weer de noodzaak van meerdere ont wikkeling bij de arbeiders naar voren Tenslotte ging spr. nader in op de tot stand gekomen werkloosheids-wet en de verschillende voorwaarden, hieraan verbonden. Wethouder St. Menken, was bij de toespraak van de heer Werkho ven aanwezig. dankwoord van de voorzit ter, werd nogmaals het woord ver leend aan pater Engering, die aan twee leden diploma's uitreikte. De heer G. Beek is al 40 jaar lid van de Bond en de heer W. Romijn vier de z'n zilveren jubileum. Voor beide had spr. gelukwensen en dankwoor den voor hun activiteiten in de R.K. organisatie. Inmiddels was er koffie geser veerd en» kwam er tenslotte zelfs een glaasje op tafel. Dit betekende het officiële einde van deze in prettige stemming gehouden en daarom goed Sociale Zondagmorgen. HUMORISTEN-PARADE. Het valt tegenwoordig niet meer mee om volle zalen te trekken, maar als in één programma de beste hu moristen van het land optreden, kan zelfs de Stadsgehoorzaal te klein zijn. Dat bleek gisteravond toen Lou Bandy, Peter Pech. Daan Hooykaas, Coos Speenhoff, Mr. Doodle, Cees de Lange en Willy Alfredo voor het voetlicht verschenen. Er was gedrang van sterren, dat men slechts mét grote moeite het programma kon afwerken vóór de klok 12 sloeg. Lou Bandy wist met zjjn oude en nieuwe liedjes de harten te verove ren en er werd natuurlijk flink mee gezongen door de aanwezigen. Cees de Lange trad voor de pauze als conferencier op; na de pauze nam Koos Speenhoff deze taak over. Het is ondoenlijk om over het op treden van alle medewerkenden te gaan uitweiden. Over het geheel ge- romen stond de avond op zeer goed peil. Alleen Peter Pech was nogal vaak aan de goedkope kant met zijn grapjes. Voor de muzikale omlijsting zorg de Joop de Leur aan de vleugel. MATHESIANEN HIELDEN HUN JAARFEEST. „Schorpioenen en millioenen". Het jaarfeest van de Verenigipg van Mathesianen geeft nu al vele jaren steeds weer een avond van vrolijk vertier en hartelijke onge dwongenheid. Bestuur, directeur, leraren en leerlingen ziet men dan in grote harmonie bijeen, om het feest van de vereniging en daarme de ook dat van hun school te vieren. Zo ook Zaterdagavond in de Stads gehoorzaal. De voorzitter der ver eniging, de heer J. Bredeveld, sprak het welkomstwoord, in aan sluiting waarop hij er nog eens op wees, dat het toch van zo veel be lang is, dat men over een degelijke vakopleiding beschikt. De directeur, de heer A. v. d. Hoogt, zette vervol gens de betekenis der vereniging uiteen, waaraan hij een propagan distisch woord verbond. Naast een goede vakontwikkeling is het van belang, dat de jongeren van tijd tot tijd in de vertrouwde sfeer van de Vereniging van Mathesianen wor den opgenomen. Hier worden con tacten gelegd, welke ook voor het latere leven van belang kunnen zijn. Het V.V.M.-toneel, dat tal van goede krachten in zijn midden heeft, gaf nu een vlotte opvoering van het door Henk Bakker en E. J. M. Ter- lingen geschreven toneelstuk „Schorpioenen en millioenen", een griezelspel, dat zich afspeelt in de werkkamer van de Chinese arts, Lo Ping en dat de avontuurlijkste ver halen brengt van Grace Parker, de knappe millionnairsdochter en waar aan ook nog een medium, Helen Murphy, een sadistische secretaris, .een lugubre huishoudster en een traditionele butler aan te pas komen. Kortom een spel van opwinding, waarmede de opvoerenden groot succes oogstten. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer Wielings en met medewerking van Hofenks Melody Makers, besloot de ze geslaagde jaarfeestviering. Maandag. 6 Februari. Deze week, vrienden-Hutspoteters, begint wel zeer mager. Omdat er vandaag weinig Hutspotnieuw ssi. Maar toch willen we u op iets be langrijks wijzen. Dat betreft het ver keer op de Breestraat. Om in de ter men van de verkeerspolitie te spre ken, vermelden we dat vandaag de B-phase is ingegaan. Dit betekent dat vanmorgen' op de Breestraat enige richtingborden zijn weggenomen. En als u daar goed op let, zult u be merken, dat op deze Breestraat het tweerichtingverkeer hersteld is van af het Noordeinde tot aan de Koren brugsteeg. En ook op Apothekers- dijk, Aalmarkt en Vismarkt. Het tweede deel van de Breestraat ech ter, dus van Korenbrugsteeg tot het Gangetje mag nog steeds alleen be reden worden in de richting Hooge- werd. Vanzelfsprekend dus de Boter markt alleen maar in de richting Stadhuis. Het lijkt allemaal erg in gewikkeld, maar het valt wel mee. De Verkeerspolitie wil dezer dagen enige verkeerstellingen houden. Van daar deze phase. A.s. Zaterdag echter is het feest. Dan komen de markt kooplieden op hun oude plaatsen te rug, welk feit zij enigszins feestelijk zullen herdenken. Men mag dan weer in beide richtingen de hele Breestraat rijden. Gesnapt? Een van de voordelen van het een richting-verkeer noemen de voor standers vermindering van gevaar voor voetgangers en wielrijders. Na tuurlijk, ze hebben gelijk. Maar Stadskok wil alleen maar even op merken, dat men tenslotte overal een ongeluk kan krijgen. En in deze mening werd hij gesterkt, toen Za terdagavond om kwart voor negen de 62-jarige dame G. A. M.C.. lo pende op de Lammermarkt, wilde uitwijken voor eer. auto en daarbij, zonder dat de auto haar ook maar een haar krenkte, kwam te vallen. Het gevolg was een gebroken rech ter bovenarm en met de E.H.D.-wa gen een reisje naar het Acad. Zie kenhuis. Ja, men kan letterlijk overal een De grootste eh de beste! Lezing en filmvertoning. Zeer velen hebben Zaterdag in de kleine Stadsgehoorzaal de onder aupiciën van K. en O. gehouden Zwitserland-middag bijgewoond, waar de heer H. Tienstra van het Nat. Zwitsers Verkeersbureau te Amsterdam een lezing met lichtbeel den hield over dit land van de eeuwige sneeuw. Spr. die er op wees, dat Zwitser land een zeer grote verscheidenheid biedt aan cultuur, natuur en fol klore, gaf allereerst een beschrijving van de Zwitserse Jura, het vriende lijke heuvellandschap met zijn be boste hellingen en zo imponerend rijk aan natuurschoon. Vervolgens werden beelden getoond van het z.g.n. Mittelland, de graanschuur van Zwitserland en van de Alpen met hun bergruggencomplexen. Hierna stond de heer Tiemstra stil bij de differentiatie in de Zwitserse huizenbouw, die zich aanpast aan de 'natuurlijke omgeving, om vervol gens nog aandacht te schenken aan de merkwaardige staatsinrichting en de vreedzame mentaliteit van het Zwitserse volk. Een kwart van de Zwitserse bodem is improductief, doch hiertegenover staat, dat de be volking grote vorderingen heeft ge maakt in het vervaardigen van kwaliteitsproducten. Daarnaast vormt uiteraard het vreemdelingen verkeer een belangrijke bron van in komsten. Ter afwisseling werd een film vertoond van een reisje langs de ri vier de Aare, waarna spr. tenslotte nog enkele treffende lichtbeelden toonde van Bazel, Zurich en Lucar- no. Na de pauze volgde nog een firn over de wintersport. BURGERLIJKE STAND Geboren; Geertruida Maria Sylvia d. v. B. v. Elswijk en A. v. Tol Dirk z. v. J. Pardon en M. v. d. Blom Bas- tiaan Henrikus Jacobus z. v. A. A. Kluts en G. M. Wijnen, Gerardus z. v. P. D. v. Zeist en J. Tegelaar, Ca- tharina Johanna Maria d. v. H. P. Onderwater en T. A. Keijzer, Jan z. v. P. Venema en J. W. van Zijl Do nald Robert z. v. J. L. Kanbier en L. C. v. d. Ouweelen, Antonius Petrus z. v. A. P. Schrijver en B. J. de Mun- nik, Tineke Johanna d. v. J. J. Bon net en A. M. van Eigen, Tineke d. v. M. v. d. Gaag en T. v. Onselen Wil- lempje Maria d. v. E. v. Haaren en W. H. Hagers, Jan z. v. J. G. Kralt en C. Hoek, Jan Jacobus z. v. J. v. Dijk en A. v. Rijn; Janny d. v. R. v. Leeu wen en N. Varkevisser, Alida Jacoba d. v. J. W. v. d. Laken en G. G. Brus- see. Overleden P. de Vrind huisvr van I. J. P. Ruitenbeek 80 jr, J. de Roode wed. van J. J. v. d. Walle 66 jr, N. Weersma wed. van H. J. W. v. Meurs 80 jr, J. J. v. d. Berg man 68 jr ongeluk krijgen. Behalve op Bree straat en Lammermarkt zelfs ook op een voetbalveld. Dat ondervond gistermiddag de keeper J. G. van de voetbalvereniging Hillinen uit Hil- legom. De Hillegommers speelden in de Leidse Hout tegen Roodenburg. En toen voor het doel van de Hille- gomse keeper een scrimage ont stond, wilde hij eens even dractisch ingrijpen. Had hij het maar niet ge daan. Had hij de bal maar laten lo pen, desnoods ten koste van een doelpunt. Maar neen, dan zou het geen goede keeper geweest zijn. Hij wierp zich heldhaftig in het strijd gewoel en kwam in onzachte aanra king met een Roodenburg-speler. Die aanraking koste de dappere keeper een ribfraetuur. Prompt kwam de E.H.D. het veld op rennen. Om de keeper even naar het Acad. Zieken huis te brengen. Ziezo, dat was het tragische nieuw. Laat ons nu weer opgewekt zijn. En de leden van de Kath. Korf balvereniging eens even iets gaan vertellen. Deze leden worden van avond om 8 uur ten huize van rector Vester, Zoeterwoudse Singel 33, ver wacht. Want daar wordt jaarverga dering gehouden. Belangrijke punten staan op de agenda. En de aanwezi gen wacht een verrassing. Zodat i alle leden natuurlijk aanwezig zul len zijn. We moeten toch ook even vertel len dat pater Oudejans O.F.M. gister morgen om acht uur van Schiphol naar Batavia vertrokken is. U moet weten dat hier een hele geschiedenis aan vooraf gegaan is. Want eigenlijk was het vertrek op Donderdag be paald. Dus ging pater Oudejans Don derdag naar Schiphol en werd Uit geleide gedaan door studievrienden v. ,.St. Augustinus". Zolang mogelijk bleven de vrienden bij hem, maai bij een hekje moest het afscheid ko men. Dat kwam dan ook. De vrien den keerden terug en pater Oude jans stapte opgewekt naar het vlieg tuig. Wie beschrijft de stomme ver bazing der vrienden, toen zij de pa ter, die zij hoog in de lucht, ergens boven zee, waanden, weer in de stad zagen lopen! Het bleek dat het vi sum niet in orde was. Maar ook dat kwam voor elkaar. Zodat pater Oudejans thans echt ergens boven zee vliegt. Dc Harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht" gaat op 25 Febr. a.s. het 48ste jaarfeest vieren in de Stadsge hoorzaal. Voor de pauze wordt een concert gegeven. En daarna komt Fred Fagel met z'n succes-variété een non-stop-programma brengen. De heer W. F. van Wijk besluit het programma nvst een bal. Denk nu niet dat Stadskok geen goede studentengrap kan waarderen. Integendeel! Maar wat Zaterdag avond gebeurde, vond hij toch wel wat al te ver gaan. Twintig studen ten in boerenpak gestoken, verschaf ten zich op luidruchtige wijze toe gang tot de Stadsgehoorzaal, waar de Mathesianen feest vierden. De suppoosten wilden hen niet toelaten. Daarop forceerden de heren studen ten een toegangsdeur tot de garde robe en begonnen zo'n beetje te smijten met de jassen en mantels, die daar in (veilige!) bewaring wa ren gegeven. Uit de zaal kwam ver- WEERSVERW ACHTING WEERSVERWACHTING. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER BEWOLKING. Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele verspreid optredende buien maar later overwegend droog weer. Krach tige tot matig© Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. sterking. En rake klappen werden uitgedeeld. Ook in „Den Burcht", waar V.T.L. feestvierde, trachtten tien studenten iets dergelijks uit te halen. Gelukkig met minder succes. Bah! STADSKOK. EXPOSITIE IN HET PRENTENKABINET In het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit werd Zaterdag een prenten- en tekeningen-ten- toonstelling geopend van Wim Noordhoek, een jong kunstenaar uit het Limburgse Kuyelc, die 55 exemplaren uit z'n verzameling naar Leiden bracht. Het is de moeite waard dit alles aan een rustige en aandachtige beschou wing te onderwerpen. Pas in 1944 begon Noordhoek te tekenen. Hij is nog jong. En zijn werk draagt daar de sporen van. Weliswaar is er chronolo gisch een stijgende lijn te con stateren, maar het is nog niet al tijd evenwichtig en beheerst. Zijn potloodtekeningen zijn zeer fijn uitgewerkt en doen soms denken aan het werk van Peter Spier. Zijn conté-tekenin- gen daarentegen zijn krachtiger, forser van opzet en uitwerking. Anderen weer simpel en ro mantisch, wat soms herinnerin gen wekt aan de tekeningen waar Felix Timmermans z'r boeken mee illustreerde. Ty pisch is zijn visie op bouwwer ken, die hij ziet als door een fo to-camera op verre afstand m.a. w. de beelden zijn vertekend en de opwaartse lijnen naderen elkaar, zoals in zjjn „Kerk te Cuyck", die wij hierbij afdrukken. Opvallend is de oprechtheid, die uit dit werk spreekt. Hij dringt door tot op de kern van hetgeen hij uit beelden wil, vaak beheerst en zon der sentiment. Ietwat romantisch wordt Noordhoek, wanneer hij naar OEGSTGEEST Cabaret Herman Tholen. Dc af deling Oegstgeest van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging bood in samen werking met de L.T.B. en de K.A.B. de parochie een gezellig Vasten avondprogramma aan en liet deze avond verzorgen door het trio Her man Tholen, Lizzy Valesco en Pim Tholen. En men had een slechtere keuze kunnen doen. want dit trio heeft het publiek een uitstekend ca baret-programma voorgezet. Herman Tholen als leider van het gezelschap nam het leeuwenaandeel van het ge varieerde programma voor zijn reke ning met liedjes en praatjes, waar bij hij het toch niet zo heel gemak kelijk te benaderen Oegstgeester pu bliek vlot uit de plooi kreeg. En de liedjes die Lizzy Valesco zo uitne mend wist te brengen, werden zeer gewaardeerd; vooral het ,,50-jaren- Lied" lokte een langdurig applaus uit. Pim Tholen toonde zich een uit nemend begeleider op de piano, een vlotte medewerker in de sketches en een virtuoos op dc accordeon. Als geheel was dit een zeer goed ver zorgd en beschaafd kleinkunst-pro- gramma, en toen Herman Tholen aan het eind daarvan zeide, dat het pu bliek zo welwillend en dankbaar was geweest, sprak hij (misschien voor het eerst die avond!) volkomen de waarheid. En zijn groepje had die dankbaarheid ook volkomen ver diend. Mevrouw Tepe vroeg in de loop van de avond ook nog even de aan dacht voor de Leken-Missie-Xctie en het werk van dokter H. Niemer op het eiland Flores, en haar beroep op de gulheid van het publiek was niet tevergeefs. WASSENAAR 101-JARIGE IN WASSENAAR. Gisteren herdacht mevr. de Wed. W. BrouwerVerboom, Burcht laan 14, oudste ingezetene van Wassenaar haar honderdeneer ste verjaardag. In alle stilte ove rigens, want mevr. Brouwer is kort geleden vrij einstig ziek geweest. En al is zij daarvan wel weer her steld toch vond de dokter het be ter druk bezoek te verbieden. Van een grootse feestviering als ver leden jaar, toen mevr. Brouwer bij haar honderdste verjaardag werd gehuldigd, kon dus geen sprake zijn. Wel kwam gistermiddag kort na het middaguur de loco-burge meester, mr. A. J. M. van Moorsel namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aanbieden. Pauiek voorkomen ^TIJDENS EEN FILMVOORSTELLING in dc „Luxoi -bioscoop te Al- phen aan den Rijn vloog Zaterdagavond een spoel met film in brand. Na grote inspanning en met gevaar voor eigen leven is het ae operateur, de heer F. G. Meijer, zijn assistent, de heer W. v. d. Kwaak, de concierge, de heer F. Zaal en toegeschoten slager, de heer J. den Ot ter Wzn., gelukt, met brandblusapparaten de meters-hoge vlammen te doven, nog voordat een en ander tot de talrijke bezoekers was doorge drongen. Gelukkig bekwam niemand ernstige brandwonden. Wel is er aanzienlijke brandschade.' de Nutszaal, als in het naast dit ge bouw staand hotel „Centraal" aan wezig waren. Hierdoor is het hun ge lukt de brand weldra tot de keuken te lokaliseren. Toen de brandweer, die spoedig arriveerde de materialen in gereedheid had gebracht en de slangen had uitgelegd, bleek verder ingrijpen behalve met het eigen schuimblusapparaat, niet meer no dig. Onmiddellijk nadat de brand was geconstateerd, werd het publiek ver zocht de zaal te verlaten. Slechts schoorvoetend werd hieraan gevolg gegeven. Men wilde de rest van dc filmvoorstelling, waarvoor men be taald had, ook wel zien. Eerst buiten drong het tot hen door aan welk groot gevaar zij waren ontsnaDt. Op deze wijze is een paniek voor komen. Ook de Zondagse voorstel lingen zijn afgelast. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. het Zuiden zijn voorliefde? trekt. Een straatje in het oude Fran se Arles, een landschap in de Alpen, het Provencaals kerkhof en, een rotsmassa in de Pyreneeën, inspi reerden hem tot gevoelige tekenin gen en prenten, evenals de roman tiek van een kloostertuin, een poor tje, een zonsondergang en een ver laten strand. Voor wie belang stelt in dit illu stratief en decoratief tekenwerk, zi: een gang naar deze tentoonstellin aanbevolen. Men ziet en waardee. er het eerlijk streven van een jon kunstenaar, die door zijn oprecht heid en eenvoud aan z'n werk eer. bijzonder cachet geeft, zonder in een al te modern experimentalisme te vervallen. De expositie is tot 4 Maart door de week van 2 tot 5 uur gratis voor iedereen toegankelijk. Zoals gewoonlijk was ook Zater dag de pas gerestaureerde Nutszaal, waar de „Luxor"-bioscoop- onderneming driemaal per week film voorstellingen geeft, vrij goed bezet. Vertoond zou worden de film „Al ways in my heart". Tot zover is het echter niet gekomen. Omstreeks ne gen uur, toen het journaal en en kele teken- en voor-films waren ver toond, bracht een brand in de film cabine abrupt een einde aan de voor stelling. Door onbekende oorzaak bleek nl. een der filmspoelen dermate verhit te zijn geworden, dat toen de heer Meijer in de stalen filmcabine, wel ke is ingebouwd in de keuken van de concierge op de eerste' etage, de spoel uit het toestel nam, de films welke hierop zaten, met een gewel dige steekvlam in brand vlogen. De heren Meijer en v. d. Kwaak be dachten zich geen ogenblik. Zij ij pak ten ieder aan een eind de spoel op transporteren om haar vervolgens door de keuken uit 't raam te werpen op een binnenplaatsje, teneinde hier door vernieling van het kostbare toe stel en de ondergang van het Nuts- gebouw te voorkomen. Zij zijn even wel in deze goede bedoelingen niet geslaagd. Door de grote hitte en de dreigende vlammen moesten zij het brandende voorwerp midden in de keuken loslaten. Hier dreigde het ge- aar groter te worden. De hoge lammen bereikten weldra de zol- •ring. De hitte was zo erg, dat de >rf zelfs in de naast gelegen woon- imer begon af te bladderen van mren kasten en enkele ruiten het 'gaven. Intussen was de concierge toege sneld en kort na hem de slager. Met uiterste krachtsinspanning bestreden zij het vuur met behulp van enkele brandblusopparaten, welke zowel in MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 6 Febr. Vee. Totaal aanvoer 570 stuks, waarvan 552 vette koeien en ossen, 1 graskalf en 17 nuchtere kalveren. Prijzen: vette koeien f 2.102.35, 2.002.10 en 1.302.00. Vette koeien aanvoer korter, handel kalm en prijzen onver anderd. UTRECHT, 6 Febr. Paarden Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 526 paarden. De prijzen varieerden voor; luxe paar den 650800, werkpaarden 500700 oude paarden 500580, paarden bo ven drie jaar 400600, paarden be neden drie jaar 300500, veulens 200 300, hitten 200400. De handel was redelijk. UTRECHT, 6 Febr. Vee Aan gevoerd werden 100 runderen en 72 nuchtere kalveren. De prijzen waren: runderen f 2f 2.40 per kg slacht- gewicht, nuchtere kalveren f 35— 45 per stuk D harJol \y?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3