Vereniging van Katholieke Gemeenteraadsleden Grote belangstelling voor jaarfeest en Jaarvergadering Meim JWinceóó Matina MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT BERSTE BLAD PAGINA i Door de heren Deerenberg (Schoon hoven) Menken (Leiden) Engelhart (Gouda), Hoonhout (Gouda), Weck (Gouda) en van Mil (Zoeterwoude) was voorbereid de vergadering tot oprichting van een Ver. van Kath. Gemeenteraadleden in de kieskring Leiden, welke Zaterdagmiddag te Leiden werd gehouden in „Den Burcht" De voorzitter van de kieskring de heer A. C. A. Deerenberg, wethouder te Schoonhoven, leidde de bijeen komst. Hij hield na zijn openings woord waarin hij in 't bijzonder verwelkomde de Gedeputeerde mr Bolsius een korte inleiding, om te betogen, dat een Ver. van Kath. Gemeenteraadsleden in een bepaalde kring, samenwerkend in federatief verband met Ver. in andere kringen, nodig is, om verschillende "kwesties van gemeentepolitiek niet alleen die van direct-principiële aard onderling te bespreken of voor te leg gen aan een andere instantie: het federatiebestuur of het adviesbureau De heer St. Menken, wethouder te Leiden, hield een tweede inleiding „over de taak van een raadslid in het algemeen". Hij schetste de gro te verantwoordelijkheid van een Raadslid, welke in zich sluit de plicht om zich in de vele vraagstukken, die aan de orde zijn, te verdiepen en zijn kennis daarvan te verbreden. Het gezamenlijk overleg moet ook gaan over zaken, die voor vele ge meenten meer gemeenschappelijk liggen, dat wij, locaal gezien, vaak wenen. Door politieke scholing moe ten er worden gevormd all-round ge meenteraadsleden. Wij moeten er van uitgaan, dat door de katholieke raadsleden het algemeen belang moet worden gediend. Een fout is, dat katholieke raadsleden uitsluitend of te geaccentueerd letten op het ka tholiek belang. Het katholiek belang moet worden gediend in het kader van het algemeen belang. Spr noem de enkele moeilijke vraagstukken, waarover een raadslid zal moeten oordelen. De bundeling van krach ten in het sociaal-charitatieve leven; de gezondheidszorg, medisch-pae- dagogische bureaux en beroepskeuze bureaux, in samenwerking met ge westelijke arbeidsbureaux; maat schappelijke zorg voor zieken, waar bij alles wat sociaal-medisch is wordt saamgebundeld in de Kruisvereni gingen. Bij dit alles, aldus spr. moet er een juiste verhouding bestaan Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 301,5 m. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor do kinderen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 1.50 Godsdien stige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Metropole orkest. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Politiekapel. 14.00 Pianorecital. 14.40 Strijkorkest. 15.00 Schoolradio. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof 17.00 Declama tie. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Amusements orkest. 18.20 Sportpraatje. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Weense mu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.12 „Geen heiligen prent je", hoorspel. In de pau ze orgelconcert. 22.40 „Bewaar het u toevertrouwde pand", causerie. Daar na: avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Concertgebouworkest. HILVERSUM II. 416 m 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Ochtendblad. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling her sengymnastiek. 9.30 Waterstanden. 10.15 Fanfare-orkest. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Radio Volksuniver siteit. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cow boyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Fi nancieel weekoverzicht. 13.25 Pro menade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 15.15 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Radio Volksuniversiteit. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Man nenkoor. 19.25 „Paris vous Parle". 19.30 Zuid-Amerikaans orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Pianokwintet. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. tussen overheid en particulier initia tief; geen van beide mag eenzijdig naar voren worden geschoven. Als voorbeeld van verkeerde voorlich ling noemde spi;. veel van wat er geschreven is over geneeskundig schooltoezicht; wat daarover in het Katholiek Schoolblad is geschreven kwalificeerde hii als volkomen on deskundig. De bekende strijd in I.e'Qschenddi'i was niet, aldus spr y«n puur pri.icii. ;ële aard, maar daar in speelden eigenwijsheid en eigen zinnigheid een grote rol. Als katho lieke raadsleden zich door de hier bedoelde voorliching laten leiden, maken zij een bespottelijk figuur. Men moet ook bij deze en andere kwesties in het oog houden, dat zij in katholieke streken anders liggen dan in gemengde. Verder stipte spr. nog aan de belangrijkheid van onderwijs kwesties, verkeersproblemen, de zin van de rondvraag in 'n gemeenteraads vergadering, het feit, dat vaak le den uit één fractie over een zelfde zaak spreken, waardoor de Raad voor zulk een fractie geen respect heeft, enz. Spr. besloot met de verklaring dat de democratie moet worden hoog ge houden door verheffing van de plaatselijke democratie. Na deze inleiding stelde de voor zitter aan de orde de vraag, of de aanwezigen zich verklaarden voor de oprichting van een Ver. van Ge meenteraadsleden. De heer v. Ooyen (Leiden) meent, dat het doel even goed kan worden bereikt zonder een nieuwe vereniging als door het Kring- bestuur bijeenkomsten worden uit geschreven ter bespreking van kwes ties van gemeente-politiek. De aan wezigen bleken echter meer te voe len voor een aparte vereniging en besloten werd tot oprichting ervan. Op de convocatie stond, dat er na de beide inleidingen „gelegenheid voor gedachten wisseling" was. Er werd echter geen woord gesproken over wat door de heer Menken was gezegd, maar de nu volgende lang durige discussie liep uitsluitend over: contributie; wie zal deze (ze is nog niet vastgesteld) betalen? Wij menen deze bespreking aldus te kunnen sa menvatten; het bestuur zal de plaat selijke afdelingen in overweging ge ven, de contributie van de raads leden, die zich bij de Ver. hebben aangesloten, voor hun rekening 'te nemen. Benoemd werd een voorlopig be stuur, bestaande uit de raadsleden: Derenberg, Menken, Engelhart, Ver steeg (Kaag). Hoogervorst (Noord- wijkerhout), De Leeuw (Pijnacker) en v. d. Meer (Voorburg) De voorzitter bracht ten slotte hartelijk dank aan de secr. de heer H. L. van Mil voor het vele werk bij de voorbereiding verricht. Zaterdag is ook te Utrecht gehou den constituerende vergadering in zake oprichting van een federatie van Ver. van Kath. gemeenteraadsleden. Deze bijeenkomst was niet toeganke lijk voor de pers. NIEUWE PACHTERS IN DE NOORDOOSTPOLDER. Aan het e:nd van 1949 heeft de Wie- ringermeer-directie (afd. Noord-Oost polder werken) een aantal personen voorgedragen als pachters van tot nu toe door de staat beheerde boe renbedrijven in de Noord-Oost-pol- der. De minister van financiën heeft zich thans met deze voordracht ac- coord verklaard. De nieuwe pachters komen uit ne gen verschillende provincies. De per centages zijn als volgt: Groningen 12-7, Friesland 8.9, Drente 7.6, Over ijssel 10.1, Gelderland 7.6, Noord- Hoiland 5.1, Zuid-Holland 5.1, Zee land 24.1 en Brabant 19Bijna 40 procent van de 78 nieuwe pachters is dus afkomstig uit de vier Noorde lijke provincies. 21" van de mannen, die een bedrijf kregen toegewezen, hebben 8 jaren in ae polder gewerkt. 11 werkten er 7 jaren, 25 6 jaren, 13 5 jaren, 2 4 jaren, 2 3 jaren, 2 2^ jaar en 2 2 ja ren. De categorie „pioniers" is dus in overeenstemming met destijds door de directie gedane toezeggingen, goed vertegenwoordigd. Onlangs is door de directie van de Wieringermeer (Noord Oost Ra derwerken) beslist aan welke mid denstanders nieuwe winkelpanden, die tot nu toe zijn gebouwd, zullen worden verhuurd. Bovendien zijn er nog vestigingsvergunningen ver strekt aan enige middenstanders, die de bouw van hun pand zelf finan cieren. Een vestigingsvergunning hebben ontvangen, sinds 1 October 1949, voor Emmeloord: een zakkenrepa- ratiebedrijf tevens handel in lom pen, een administrateur; commis- sionnair;drukker-uitgever en han delaar in huishoudelijke artikelen en ijzerwaren. Voor Ens: een rijwielhandelaar; slager; schoenmaker; caféhouder en textielhandelaar. Voor Wraggenburg: een textiel handelaar en een kruidenier-melk handelaar. Voor Marknesse: een rijwiel en motorhersteller; bakker; kruidenier en een textielhandelaar. ER IS VOORLOPIG GENOEG AARDAPPELMEEL IN ONS LAND De productie van aardappelmeel zal worden beperkt. Er is op het ogenblik een voldoende hoeveelheid m ons land voor binnenlands ge bruik. De aardappelmeelfabrieken beschikken echter nog over een voorraad aardappelen, die nog niet zijn verwerkt. Het bedrijfschap voor aardappelen heeft nu bepaald, dat de aardappelen, welke voor menselijke consumptie geschikt zijn, niet tot meel mogen worden verwerkt. Op die manier wil men de aardappelen vrij maken voor de uitvoer, DE WINTER OVERWONNEN OP HET IJSSELMEER. Het ijs op het IJsselmeer heeft de strijd verloren. Vanmorgen omstreeks acht uur is het eerste beur-tdienst- schip, komende uit Nijkerk en op weg naar Amsterdam, de Oranje-sluizen gepasseerd. Slechts op de hoek van het Y ondervond het nog enige last van het ys. Op de sluizen is de ver wachting, dat in de loop van de och tend ook de andere beurtdiensten wel zullen worden hervat. De Gouwzee tussen Marken en_ het vaste land is evenwel nog steeds dicht- Het Gezelschap van de Stille Om gang houdt zyn jaarlijkse algemene vergadering op Zondag 19 Februari a.s. in Bellevue te Amsterdam, Als spreker is uitgenodigd pastoor H. Drost. De intentie van de Stille Om gang is dit keer dat de bedoelingen van de Paus met het H. Jaar ver wezenlijkt mogen worden in dt stad van het Mirakel en in geheel Ne derland. Het St. Ignatius-Ziekenhuis te Breda zal binnenkort aanzienlijke uitbreidingen en verbeteringen on dergaan. Niet alleen ligt het in de bedoeling twee nieuwe ziekenpavil- joens te bouwen, maar tevens zal het ziekenhuis worden verrijkt met een pathologisch-anatomisch labo ratorium. Het werk in dit laborato rium, dat in een geheel nieuw ge bouw zal worden gevestigd, zal on der leiding staan van dr. A. E, Harmsen uit 's-Gravenhage. Er zullen dit jaar te Amsterdam twee auto-tentoonstellingen worden gehouden. Van 23 Maart tot 1 April vindt de tentoonstelling van de be drijfsauto's plaats. Daarna, en wel van 20 April tot 29 April worden de personenauto's geëxposeerd. Op beide tentoonstellingen zijn alle plaatsen reeds door exposanten bezet. Een 5-jarig jongetje is met zijn autoped van een sluis bij Delfzijl ln de diepte gevallen. Met veel moeite kon het kind uit de kolk, waarin zich nog ijsschotsen bevonden, wor den gehaald. Kunstmatige ademha ling mocht niet meer baten; de le vensgeesten van de jongen waren reeds geweken. KINDJE VAN NEGEN MAANDEN TENGEVOLGE VAN MISHANDE LING OVERLEDEN? Zaterdag is aan de Wijnhaven te 's-Gravenhage een negen maanden oud kindje overleden tengevolge van mishandeling. Verdacht van deze mishandeling is door de Haag se politie gearresteerd de 24-jarige vader J. G. H. K. Het onderzoek wordt voortgezet. K. staat ais een niet toerekenings vatbare bruut bekend. Hij haatte zijn dochtertje, omdat het zo dikwijls huilde. Hij had het kind al meer mishandeld. Herhaaldelijk heeft hij gedreigd de baby te zullen vermoor den. Zijn vrouw, die steeds met plan nen rondliep om met het kind te vluchten had tot Vrijdagavond een vergrijp weten te voorkomen. In de' nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks half drie is een vracht wagen, bestuurd door de 37-jarige wasbaas L. H. Meyer, uit Zwolle, in het water van de Keulse vaart nabij Amsterdam gereden. De bestuurder is daarbij verdronken. Naar de poli tie ons mededeelt hebben twee ge tuigen gezien, dat de auto nogal slin gerde en plotseling in het water reed. Er is zo snel mogelijk alarm gemaakt en brandweer en geneeskundige dienst waren spoedig ter plaatse. Toen men de bestuurder uit de auto had bevrijd is nog geruime tijd kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder succes. De auto is later doo: de brandweer opgehaald. BOERDERIJBRAND TE VLANEN. Zondagmorgen te half een werd de brandweer gealarmeerd, doordat brand was uitgebroken op de boer derij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden van de brandweer bleef het woonhuis behouden. De schuur met inhoud ging verloren. Twee koeien kwa men in de vlammen om en twee andere moesten worden afgemaakt. Juist een uur voor het uitbreken van de brand was in het gezin een baby geboren. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kin deren werden met moeite uit het brandende perceel bevrijd. De oor zaak van de brand is nog niet be kend. PASTOOR M. M. v. d. EEM. De zeereerw. heer pastoor M. M. v. d. Eem te Vogelenzang is verleden week uit voorzorg voorzien van de laatste H. Sacramenten. De toestand van pastoor v. d. Eem, die verpleegd wordt in de Maria-stichting te Haarlem, is, naar wij vandaag ver namen, vooruitgaand. Het bedrijfschap voor aardappelen heeft zich in principe accoord ver gaard met fondsvorming voor con- sumptie-aardappeleii door middel .^an areaalheffing. FUSIE VAN ALBERT HEYN EN W. VAN AMERONGEN. Per 1 April gaat het Albert Heijn- concern een fusie aan met het groot winkelbedrijf W. van Amerongen. Dit betekent, dat de kruidenierswa ren van de N.V. Albert Heijn nu ook zullen worden verkocht in de winkels van de N.V. Van Ameron gen. Van de zijde van Albert Heijn deel men ons mede, dat het hier al leen een belangengemeenschap be treft. Van Amerongen blijft als een zelfstandigbedrijf voortbestaan. Albert Heijn heeft 260 winkels door het hele land, waarvan een twintigtal in Amsterdam. Van Ame rongen heeft 91 winkels, waarvan een kleine zestig in Amsterdam. Officieus is de samenwerking reeds thans een feit. „Parool". MAN NA ZEVEN JAAR NOG BEWUSTELOOS. Zeven jaar geleden werd een thans vijftigjarige man in het ziekenhuis van Cincinnati (V. S.) binnenge bracht. De man had, terwijl hij aan het werk was, een klap op zijn hoofd gekregen. Hierdoor is een staat van verdoving ingetreden, welke tot op heden heeft voortgedüurd. De man geeft geluiden, zoals snurken en soms kreunen. Van tijd tot tijd sluit hij zijn ogen, doch de staat van verdoving wijkt niét van hem. De dokters staan voor een raadsel. ,De man wordt gevoed door een buis, die door de neusholte naar zijn maag voert. R.K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius'1 r\AT HET JAARFEEST van de Ned. R.K. Bond van Transportarbeider „St. Bonifacius", afd. Leiden, voor de leden een hoogtepunt be tekent, werd gisteren wel bewezen, toen om negen uur 's morgens dt kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest geheel volstroom de. Pater Otto Thomaasse, O.F.M., droeg er de H. Mis op. En ook aan het ontbijt, hierna in het R.K. Mil. Tehuis gehouden, kwam deze be langstelling weer tot uiting, evenals 's avonds, toen het jaarfeest werd besloten in het St. Antonius Clubhuis, waar dl'. Paul Julien kwam spre ken en een film vertonen. Telkens mocht het bestuur tevreden zijn over de opkomst en het ware te wensen, dat dit ook op de gewone vergaderingen steeds het geval zou zijn. Volgens de heer v. Oyen ont breekt het daar echter vaak aan! Twee jubilarissen Na afloop van het ontbijt vond de jaarvergadering plaats. Een deel van deze morgen werd door weth. S. Menken bijgewoond. Ook de geeste lijk adviseur, pater E. Spruyt OFM, was aanwezig, evenals, afgevaardig den van de K. A. V. en de heren J. Oyen en Speel, namens het K.A.B.- bestuur. Voorzitter A. Juffermans verwel komde allen en wees op het werk loosheidsgevaar, waarvoor een vast houden aan de vakorganisatie nodig is, omdat er veel te verliezen valt. Van dat vasthouden werd een mooi staaltje gegeven, toen aan de leden J. v. Leeuwen, ere-voorzitter en J Voskuil de diploma's werden uitgereikt, wegens hun 25-jarig ju bileum. Beiden werden door de voorz. aan de leden tot voorbeeld gesteld. Het jaarverslag van secretaris W. Steenbergen hield een aansporing in tot propaganda voor de organisatie en trouwer vergaderingbezoek. Ge releveerd werd dat voor 8 groepen contracten werden herzien en ver beterd. Het aantal leden steeg in 1949 van 84 tot 90. Het financieel verslag van pen ningmeester J. A. Ouwerkerk meld de bij 3.876 13 aan inkomsten een batig saldo van 387,72. De heer A. Spierings bracht een verslag uit van het geslaagde Sinterklaasfeest. Dank werd gebracht aan de heer v. d. Mark, die lange tijd de contributies inde en thans voorzitter is geworden van de Kath. Fabrieksarbeiders- bond. Drie toespraken. Pater Spruyt spoorde de leden aan te bidden voor hun organisatie,' om dat slechts door Gods kracht iets kan worden bereikt. Spr. wees er op, hoe men door de organisatie de katholie ke principes kan uitdragen en hoe dit alles een gunstige invloed moet heb ben op anderen. De heer J. A. M. van Oyen, voor zitter van de K.A.B., kapittelde de leden over hun slechte vergadering- bezoek en releveerde het zilveren ju bileum van het K.A.B.-verbond. Ook de P.B.O. en de wet op de Onderne mingsraden hadden sprekers aan dacht, daarbij wijzend op de noodzaak om mee te leven met de K.A.B. Het hoofdbestuurslid, de heer van Spanjaard, behandelde ingekomen vragen, voornamelijk de 5 pet. loons verhoging betreffend. Voor de leden SCHEEPSBERICHTEN EMPIRE BRENT. Djakarta—Am sterdam, pass. 5 Febr. Kaap Guar- dafui. GAROET, Djakarta—R'dam, 4 Febr. 5.15 uur van Port Said. IN- DRAPOERA 2 Febr. van Surabaja naar Makassar. JOH AN VAN OL- DENBARNEVELT, Djakarta—A'dam pass. 5 Febr. Kaap Guardafüi. KOTA AGOENG, DjakartaR'dam. pass. 3 Febr. 23 uur Kaap Sagris. SARAN- GAN, R'damDjakarta 5 Febr. 9 u. te Genua. SIBAJAK, R'damDja karta, 5 Febr. 700 mijl West Minicoy. TABINTA. DjakartaA'dam, pass. 5 Febr. Elba Cape. BANTAM. DjakartaRotterdam 5 Februari van Belawan; LANGKOEAS RotterdamDjakarta 4 Febr. van Dabosinkep naar Pangkalpinang; MODJOKERTO, Rotterdam—Djakar ta 5 Febr. van Belawan; SARANGAN RotterdamDjakarta 4 Febr. van Marseille; WILLEM RUYS Djakarta Rotterdam. 4 Febr. van Singapore; ZUIDERKRUIS, Djakarta—Rotter dam, pass. 5 Febr. kaap Guardafui. van deze bond zijn er vele moeilijk beden, omdat met 40 bedrijfsgroepen rekening moet worden gehouden. Aan het Autotaxi-bedrijf is een ultima tum gesteld moeten worden, wat suc ces ten gevolge had. Alleen met de Nachtveiligheidsdienst is het nog niet gelukt; daar heeft men slechts 1. verhoging gekregen. Met alle Werkgevers-vakgroepen is overeenstemming bereikt. Wanneer dus de patroons de 5 pet. verhoging, waarbij de „gulden van Joekes" niet mag worden inbegrepen, niet uitbe taalt, aldus de heer van Spanjaard, dienen de leden zich tot hun bestuur te wenden, opdat maatregelen geno men kunnen worden. Inmiddels was het een uur gewor den, zodat de voorzitter deze geani meerde vergadering sloot. Dr. Paul Juliën spreekt 's Avonds ontmoetten de leden el kaar weer, thans met hun dames, in het St. Antonius Clubhuis, waar voorzitter Juffermans allen verwel komde, ook de geestelijk adviseur, pa ter E. Spruyt O.F.M. Met Hawaiïan-klanken van het be kende ensemble „De Bibaba's", werd het programma geopend. En daarna kreeg dr. Paul Julien, de bekende anthropoloog (volkenras-onderzoe kers) het woord, om iets te vertellen over zijn belevenissen, in Oost-Afri ka opgedaan. Vele malen zullen de leden deze bekende radio-spreker door de K.R. O.-microfoon géhoord hebben. De grote belangstelling voor deze lezing was daarom goed verklaarbaar. En zij, die hun huis verlieten om dr. Ju lien te horen spreken, zullen er geen spijt van gehad hebben! Op eenvoudige wijze, zonder in dé tails of wetenschappelijke objecten diep in te gaan, schilderde spr. de al- ler-primitiefste levensomstandighe den van de kleine Wa Kindiga-stam, die slechts 300 mensen telt en zeer bijzondere afwijkingen heeft. Langer stond dr. Julien stil bij de Masaï- stam, eveneens in Oost-Afrika, levend op de hoogvlakten van uitgestorven vulkanen. Aan de hand van zelf ver vaardigde lichtbeelden voerde spr. zijn aandachtig gehoor mee naar de steppen, waarin deze Nomaden rond zwerven, hun koemesthutten bouwen en bezig zijn uit te sterven, nu hun levens-element: het roven, hen on mogelijk is gemaakt. De typische gebruiken en opvattin gen, onbeschrijfelijk onhygiënische toestanden en tradities van deze stam, die zich afkeert van alles wat een' iets hogere cultuur betekent, waar door zij door het Christendom on grijpbaar zijn, beschreef spr. op een wijze, waaruit duidelijk z'n liefde sprak voor hen, die hij noemde „m'n bruine broeders". Na de pauze bewonderen de aan wezigen een korte film, die een dui delijk bewijs was voor de fotografi sche talenten van deze onderzoeker, die vijftien jaar in Afrika doorbracht en vele stammen aan een bloeds- onderzoek onderwierp. Ongetwijfeld zal door dit alles te aanhoren de be langstelling van de leden voor het donkere Afrika gestegen zijn, wat uiteraard de bedoeling van het be stuur was, toen zij deze avond or ganiseerde. Het is een waagstuk geweest dr. Paul Julien voor eep dergelijke avond te vragen. Gebruikelijk ver wacht men op zo'n jaarfeest een feestelijk programma. Maar de aan dacht, waarmede lezing en film wer den gevolgd, bewezen overduidelijk, dat het bestuur juist gehandeld heeft dit te organiseren. Waarmede we maar willen zeggen, dat ook deze avond uitstekend is geslaagd! MYSTERIE M OP DE 5) HOOFDSTUK II. Mortlake sprong op, ging naar de muurkast en haalde een ijzeren kist je voor de dag. Het bevatte al de authentieke stukken, die de heren Wicks, Carroll en Wicks hebben wilden. Dat was dus in orde. Het kistje bevatte ook nog iets anders een drietal biljetten van tien pond, vrucht van vele maanden spaar zaamheid. Algy stak ze nonchalant in zijn vestzak. Wat beduidde der tig pond voor iemand die maar voor ontvangst te tekenen had. om er vijfduizend te incasseren? Hij schel de, ging weer aan het raam zitten en las de wonderbaarlijke brief voor de derde maal. Mevrouw Hoover, de hospita, trad binnen. Haar gezicht stond op slecht weer, net als de barometer. ,,'k Word niet graag gestoord, als ik in dc keuken bezig ben," opende zij strijdlustig de besprekingen, ,,'t Eten is nog niet klaar. Wanneer het zo ver is, zult u 't wel merken." „Toen 'k de trap opkwam, meende ik zoiets te ruiken als zuurkool." ,,'t Was niet, zoiets als. 't Is zuur kool." Mevrouw Hoover plantte de handen in haar zijden. „Wenst me neer 's morgens soms het menu in te zien, voor hij naar kantoor gaat?" ,,'k Vind het wat laat in de tijd voor zuurkool, mevrouw Hoover," zei Algy op verzoenende toon. „Zo goed als half April, oen mens gaat dan naar iets anders verlangen. Voor jaarsgroenten, mevrouw Hoover. Spinazie bijvoorbeeld, met een sap pige varkens-cotelette. En dan aard appeltjes er bij, die niet aan water zucht lijden." „Jawel!" snoof de in haar eer ge taste mevrouw Hoover. „En wat wil meneer er bij drinken? 'k Zal u vet mesten in een hokje apart! Al die kouwe, kale complimenten voor een onnozele vijf pond in de maand!" „Drinken! Daar zei u zo wat, me vrouw Hoover! Uw dochter kan wel even een fles whisky voor me halen, hè?" Mortlake haalde een biljet van tien pond te voorschijn en speelde er achteloos mee. „Apro pos, waar is mijnheer Blynth?" „In zijn vel, als hij tenminste niet gestroopt is. En wat moet dat met die whisky? Wanneer soms bij u 't geld niet op kan, denk dan alsje blieft eerst eens aan uw verschot briefje! De grote meneer uithangen kan dan altijd nóg wel! 't Is van deze maand al aardig opgelopen. Tweemaal was, zolen en hakken, een broek naar de stoppage, verstel werk aan ondergoed en sokken bij mekaar elf shilling vijf pence, 'k Ben óók maar een weduwvrouw, die moeite genoeg heeft...." „Mevrouw Hoover," onderbrak Mortlake de woordenstroom, „bent u aan het eind van de maand ooit een penny tekort gekomen? Misschien was de bedoeling niet zo, maar u hebt me werkelijk beledigd!" „Sjongen toch! 'k Zal er voor in de rouw gaan, zodra 'k tijd heb!" „Niet doen!" glimlachte Mortlake. ,,'t Zou u niet flatteren! Maar om geen kwaaie vrienden te worden, als u uw verschotten tussentijds hebben wilt, 'hoeft u maar te kikken. U mag ze afhouden van 't wisselgeld, dat Mary meebrengt. Denk er om, het moet echte scotch zijn! Met de voor treffelijke zuurkool, speklappen en aardappelen kunt u de armen van uw wijk gelukkig maken dat wil zeg gen met de porties, die Blynth en mij toebedacht zijn. Wij eten vandaag buitenshuis." Hij maakte een bestudeerd, wui vend gebaar, dat te kennen gaf, dat de audiëntie afgelopen was. Mevr. Hoover mopperde iets tussen haar tanden van Niets, dat denkt te komen tot iets, en zeilde daarop demonstra tief snuivend de kamer uit. Mortlake had zich juist met een whiskey en eer- sigaret aan het raam geïnstalleerd toen Walter Blynth binnen kwam. Hij tuurde naar de whiskey-f'es, keek toen strak naar zyn vriend. Hi'<| „Voelt Fletvvwood zijn einde da- deren?" vroeg hij tenslotte. „Niet te veel geluk op een en de zelfde dag, ouwe jongen!" grinnikte Mortlake. „Hoezo?" „Drank op tafel in dit huls van armoedzaaiers! Echte scotch nogal liefst! Midden in de maand promotie gemaakt? of is het een gratificatie?" Algy schudde lachend 't hoofd. „Geen van beide, maar daarom toch wel goed nieuws!" Hij gaf Blyth de briefbrief van Messers. Wicks, Carrall en Wicks. „Lees. Onderwijl zal ik je borrel tappen." „Groote Grietje!" riep Blynth uit, toen hij geëindigd had. „Een mens weet toch maar nooit, wat hem bo ven 't hoofd hangt! 't Kan dus wer kelijk in dit wereldje nog gebeuren, dat iemand als armoedzaaier opstaat en als kaoitalist naar bed gaat! Enfin, altijd beter zó, dan andersom! Als et- genoeg is, ga je zeker een zaak op zetten en je concurrent Fletwood met zijn zuidvruchten doden?" „Fletwood!" Algy verslikte zich van louter pret in zijn borrel. Hij ver telde Blynth de scène van die dag cp de krant. „Fletwood zal morgen ochtend geduld moeten hebben, voor bij me op 't matje ziet, en dan zal "t heel anders uitvallen, dan hij het zich voorgesteld heeft! Ik wed. dat alle duivels uit de hel in 't gelid laat aantreden! Neen, ouwe jongen, -hoe gebrand ik ben op 't komend onder houd met hem 'k ga eerst naar die drie Onze-lieve-Heersbeestjes in Chancery Lane! Blynth, wat een wonderlijk ding is 't leven toch! Dik wijls heb ik me 's nachts uren lang in bed lekker liggen maken, dat ik Fletwood onder zijn neus sou wrijver. als ik 't geluk kreeg, hem op staande voet mijn baan te kunnen opzeggen, 't Zou niet zuinig zijn, dat beloof ik je. Maar natuurlijk, als je de dingen weer in 't nuchtere daglicht bezag, wist je, dat daar toch geen kijk op was. En nu heb ik hem! Daar komen me plotseling die heren Wicks, Car roll en Wicks uit de hemel gevallen! Ze dragen me zakken gouden souve- reigns in huis! Gezegend zijn die drie gratiën met bakkebaarden! Daar gaan za!" Mortlake dronk ad fundum. „Fletwood krijgt dus toch zijn vet!" gnuifde Blynth. „Hij heeft van mij ook nog altijd een portie tegoed. Re ken die meteen met hem af!" „En of!Help -me onthouden, dat 'k onderweg een vel zwaar bord papier, lijm en een potje beste zwarte lak koop, Die artikelen zijn nodig, om iets te vervaardigen, dat in geen geval morgenochtend op de feestvoor- stelling bij Fletwood ontbreken mag. En nu, maat, sla je borrel achterover! Ga mee naar Previtali 'k fuif op een fijn diner. In onze maag ditmaal geen zuurkool met speklappen!" 't Werd een diner met een staartje, waarvan zijn in een allergenoege- lijkste stemming huiswaarts keerden. Zo'n stemming, waarin iemand de wereld voor een oord aanziet, dat louter voor 's mensen plezier gescha pen is. Terug in hun gemeenschap pelijke zitkamer, ging Algy Mortlake onmiddellijk met zijn bordpapier aan de arbeid; de lijm had hij op 't spi- ritusstelletje aan 't koken gezet. Mortlake was een bijzonder handig knutselaar en na een kwartier had zijn werk reeds zoveel vorm aange nomen, dat Blynth gnuivend van de pret kon afleiden, wat 't worden moest. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2