S)e CcidseSoii^atit Vissers met mitrailleur-vuur bestookt Rum vat geval-Westerling niet zwaar op Dat viel Mao niet mee! Russen noemen hun actie strikt nodig MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Directe ar: C. M VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WZLMEB. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. "torn. Telefoontjes f 1.50 Waren het Amerikanen oi Britten De Royal Air Force en de Amerikaanse luchtmacht zoeken inten sief naar een vliegtuig, dat in de wateren rondom Helgoland verscheide ne Duitse vissersboten heeft beschoten met boordmitrailleurs. Er is op enige boten lichte schade aangericht, maar niemand is gedood of gewond. De opwinding onder de vissers is groot. De vissersvloot uit Cuxhaven was aan het vissen in de buurt van het verlaten Helgoland, toen het weer slecht begon te worden. Verscheide ne schepen zetten daarom koers naar het eiland om er beschutting te zoeken. Enkele vissers gingen even aan land om de benen te strekken. Helgoland, dat kort na de oorlog volkomen verwoest is, is verboden gebied. Het was een belangrijk steunpunt van de Duitse vloot en het werd in vredestijd door vissers bewoond. Nu woont er niemand meer en het eiland is herhaaldelijk het doelwit van de bommenwerpers van de R.A.F. Daarom is het alle schepen, van welke nationaliteit ook, verboden om in de buurt van Helgoland te komen. De vissersschepen lagen er nog maar kort, toen er een viermotorige bommenwerper laag kwam aanvlie gen, een cirkel beschreef en het vuur op de scheepjes opende. Twee maal kwam het toestel terug en eL- ke keer floten de kogels over dek ken. Een man kreeg een kogel door zijn pet en grote splinters vlogen van de dekplanken af. De projectie len drongen door de wanden van de stuurhutten heen. Hoewel de bemanningen dekking zochten achter alles wat zij konden vinden, waren er verscheidenen die het vliegtuig goed konden waarne men. Zelfs de kentekenen op de vleugels en romp herkenden zij: een witte ster op een blauw veld. Dat is het kenteken van de Amerikaanse luchtmacht. Op het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesba den werd, zodra bekend was dat het een vliegtuig met Amerikaanse ken tekenen was geweest (althans vol- PICNIC MET DROEVIGE AFLOOP. Een autobus, met 42 mannen, vrouwen en kinderen, die Zondag avond terugkeerden van een picnic in de omgeving van Melbourne» (Australië), slipte op een eenzame landweg nabij Broadford, op onge veer tachtig kilometer van eerstge noemde stad. De bus viel van de weg op een lager gelegen dijkje en kwam tenslotte tot staan tegen een boom. Door de laatste botsing werd de wand van de bus ingedrukt. De gevolgen waren verschrikke lijk. Zes personen, waaronder ver moedelijk een zuigeling zijn gedood, terwijl 23 anderen werden gewond. gens de vissers), een onderzoek in gesteld. Resultaat: er bleek in de buurt van Helgoland geen enkel Amerikaans vliegtuig te hebben ge vlogen. Bovendien worden viermo torige vliegtuigen in die buurt alleen gebruikt voor reddingswerkzaam heden bij schipbreuken en lucht- rampen boven zee. Er waren echter ook nog twee vissers die bij hun terugkeer te Cux haven vertelden, dat er meer vlieg tuigen op de vissersvloot hadden geschoten. Dat zouden Britse toe stellen zijn geweest. Het Britse mi nisterie van luchtvaart maakte daarop bekend, dat er op het ogen blik van de beschieting geen Britse vliegtuigen hadden gevlogen boven de wateren rondom Helgoland. DE NEDERLANDSE SCHAATSEN RIJDERS, die deelnamen aan de Europese kampioenschappen op de schaats, welke Zaterdag en Zondag te Helsinki werden gehouden, be hielden hun goed humeur, ondanks de resultaten. V.l.n.r.: Van der Voort; Broekman; Huiskes en Heus. Hoge Commissaris arriveerde Zaterdag 'T'ATERD AG AVOND IS MOH. RUM, de eerste Hoge Commissaris van In- 1 donesië in Nederland, op Schiphol aangekomen. Over de actie-Wes- terling zeide hij: „Toen de actie van Westerling begon, waren noch de T.N.I. noch de Nederlandse legerleiding daarop voorbereid. Ik mag het zo wel uitdrukken, dat zowel de T.N.I. als de Nederlandse legerleiding tekort is geschoten. Deze laatste had verklaard, dat er geen Nederlandse soldaten zouden deserteren, maar de actie van Wester ling in Bandoeng is louter met deser teurs van het K.N.I.L. uitgevoerd. Maar de heer Rum neemt het geval- Westerling niet zeer ernstig, vooral nu er tussen de Nederlandse en Indo nesische autoriteiten tot nauwe sa menwerking is besloten. Over de algemene toestand zei de Hoge commissaris voor Indonesië nog het volgende: Men is nog bezig de juiste toon en de juiste houding te be palen onder de nieuwe omstandighe den. Vooral ten aanzien van de Ne derlanders, die thans in dienst staan van de Verenigde Staten van Indone sië, levert die nog wel moeilijkhe den op. Het onderlinge vertrouwen is een tere en gevoelige zaak. Er wor den wederzijde fouten gemaakt. Er zijn zekere groepen in Nederland, die leedvermaak hebben over onze moei lijkheden. Psychologisch is dit leed- ELTEN TIEN MAANDEN NEDER LANDS GRONDGEBIED Het is al weer tien maanden geleden dat Nederland werd verrijkt met een grondgebied aan de Oostelijke grens, waarvan Elten als de grootste plaats geldt. Velen zullen zich afvragen hoe het nu met deze nieuwe Neder landers staat. Willen zij nog steeds „Deutsch bleiben", of zijn zij al enigs zins aan hun Nederlanderschap ge wend? Deze foto's geven hierop een ant woord. Jeugd went snel aan nieuwe situaties. Ook de Eltense jeugd. Zij verblijft in haar vrije tijd veelvuldig bij de marechaussee. En het is vooral wachtmeester Dubbeldam (links) die de kinderen met zijn verhalen ver maakt (foto onder) Voor de ouderen is de overgang moeilijker. Zo zien wij nog steeds op de marechaussee-post staan: politie brigade, polizei amt. (foto boven) vermaak gemakkelijk te verklaren. Niet iedereen was het eens met de uiteindelijke oplossing, maar dit leed vermaak is schadelijk. Mohammed Hatta, de Indonesische premier en dr. Hirschfeld, de Hoge commissaris voor Nederland in Indo nesië, hebben een gemeenschappelij ke verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen nog onverminderd een ge coördineerd bandelen te beogen te gen acties, die een snelle opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië zouden kunnen belemmeren. Dr Hirschfeld heeft nogmaals te kennen gegeven, dat de Nederlandse regering het betreurt, dat bij de jongste onge regeldheden een aantal onder Neder lands commando staande militairen zijn gedeserteerd. Vrijwel alle deserteurs zijn overi gens weer gearresteerd. ZUIVERINGSACTIES ROND BREBES EN TEGAL BIJNA VOLTOOID De zuiveringsacties rond Brebes en Tegal die op ongeveer een maand ge schat werden, zijn thans bijna vol tooid. De omstreken van beide plaat sen zijn thans even rustig als voor heen. De achtervolging van vluchten de benden wordt voortgezet, soms tij ds worden sterk bewapende ben den aangetroffen, die zich niet wil len overgeven. Er zijn vrijwel geen grote gevechten geleverd. In de de sa Kaliasin werd een bende van de Darul Islam overrompeld en onscha delijk gemaakt. In de desa Tjilendek heeft de arrestatie van een bendelid geleid tot het ontdekken van een grote hoeveelheid rijst en mais en telefoondraden in een opslagplaats van de Darul Islam. HEFFING VAN SCHATTINGEN IN OOST-JAVA. Naar aanleiding van berichten in zake het heffen van schattingen aan ondernemingen verneemt de corres pondent van Aneta te Sur aba ja, dat inderdaad bepaalde klachten hier omtrent van ondernemers naar vo ren werden gebracht bij het plaat selijk bestuur van de regering der Republik Indonesia Serikat. De „Nieuwsgier" van heden be richt: „Wij menen te weten, dat de residentie Besuki o.m. voor de ko mende drie maanden een schatting van een kwartmillioen gulden eiste, waarvan veertig procent door de rijstpellerijen, dertig procent door de suiker- en tabaksondernemingen en dertig procent door de bergcultures moeten worden opgebracht. De commandant van de T.N.I. te Bangjuwangi eiste voor de komen de drie maanden volgens onze in formaties een schatting van vijf cents op iedere quintaal rubber en vijftig cents op iedere quintaal kof fie. Het schijnt, dat dergelijke hef fingen niet alleen van de onderne- mers, maar ook van de verbouwen- 1 de bevolking en de arbeiderslonen I geëist worden. Bij deze inzamelin gen staat als stok achter de deur, dat, indien de geëiste gelden niet i binnenkomen, de soldaten naar ben den en terreur-groepen zullen over lopen. Hierdoor is, naar het schijnt, onder de bevolking en de onderne mers grote onrust ontstaan en is krachtig en onmiddellijk ingrijpen door de centrale regering te Dja karta wel geboden,"' aldus de „Nieuwsgier". Russen eisen controle over Chinese leger Stalin heeft, na zes weken van moeizame onderhandelingen, aan het hoofd der Chinese regering, Mao Tse Toeng, een eis gesteld, die grote ongerustheid heeft verwekt in Pe king, aldus meldt de Londense cor respondent van de „Volkskrant". Volgens berichten die Londen uit communistisch China bereikten, heeft Stalin de controle verlangd over het nieuwe Chinese leger van vijf millioen man, dat de communis ten bezig zijn op te bouwen. De ureuk tussen Tito en de Russen was te wijten aan pogingen van Stalin om cie leiding van het Zuid-Slavische legei aan zich te trekken. Wat het Kremlin niet lukte in Zuid-Slavië, bereikte het in Polen, waar de Rus sische Pool, maarschalk Rokossofski werd benoemd tot opperbevelheb ber van het leger. Stalin wil Russi sche officieren naar China sturen om de opleiding der Chinese troepen ter hand te nemen, evenals dit gebeurd is in Hnogarije, Roemenië, Tscjecho- Slowaijke en Bulgarije. In politieke kringen in Londen is men geneigd geloof te rechten aan deze berichten In Whitehall is men van oordeel, dat Mao zich tot nu toe met veel succes tegen de eisen van Stalin heeft kunnen verzetten omdat hij in een sterke positie staat. Men ge looft ook, dat hij zich met alle kracht tegen de nieuwe eis van Stalin zal verzetten, omdat de Chinese commu nisten wel gaarne economische hulp van de Sovjet-Unie hebben, maar er op staan hun eigen zaken te regelen zonder al te veel dwarskijkerij van de Russen. riNDO-CHINA Protest van de hand gewezen ENER AAL KOTIKOF, de Russische bevelhebber in Berlijn, heeft het geallieerde protest tegen de hernieuwde blokkade van de stad van de hand gewezen en gezegd, dat de Russische actie nodig is om een ein de te taken aan het smokkelen over de grens van de Russische zone. „Er ontbreekt zo nu en dan wel iets aan de papieren van de auto's en er wordt bovendien erg veel gesmok keld. Daarom heb ik de politie opge dragen, strenger te controleren. Na tuurlijk kan het nu wel eens gebeu ren, dat er vertraging ontstaat bij de grensposten", zei Kotikox minzaam. Toch is er in de toestand aan de grens wat verbetering gekomen. De lange rijen van wachtende auto's zijn verdwenen. Er wordt streng gecon troleerd, maar het tempo van het ver keer lijdt er niet erg onder. Zodra een auto de grenspost bereikt, wordt zij gecontroleerd en doorgelaten. Van ernstige vertraging is alleen dan spra ke, wanneer de Russische grenswach ten gaan eten. Dan gaat de slagboom neer onverschillig of er veel of weinig auto's staan te wachten. DE AUTOWEG NAAR BERLIJN WEER VRIJ. De autoweg naar Berlijn, die gis terenavond door de Sow jet-Russi sche autoriteiten voor alle verkeer Indo-China (Franse invloed) heeft een oppervlakte van 740.000 vierkante km., waardoor het ruim 20 maal zo groot als Nederland. De bevolking telt 24 millioen personen, waarvan pl.m. 432.000 Europeanen. In 1945 riepen de nationalisten onder leiding van Ho Tsji Minh, de republiek Vietnam uit, hetgeen een gewapend conflict met Frankrijk ten gevolge had, hetwelk nog altijd voortduurt. Intussen verwierf Cam bodja zich een keizer en Laos een koning; een en ander in het kader der Indo-Chinese Federatie. In 1948 werd Vietnam door Frankrijk erkend als -onafhankelijke bondsstaat (bin nen het kader der Franse Unie) en werd een accoord gesloten met de keizer van Vietnam, Bao Dai, de te genspeler van Ho Tsji Minh, de lei der der (communistische) nationa listen. Deze laatste nam op felle Wij ze stelling tegen het met Frankrijk aangegane accoord en beroept zich op zijn rechten als leider van Viet nam, dat hij reeds in 1945 als on afhankelijk had uitgeroepen. Hoe groot de moeilijkheden in dit gebied thans zijn, is wel gebleken uit Jiet feit, dat de communistische Chi nese Volksrepubliek (zijn grote buurman) en ook Rusland hem reeds officieel erkend hebben. De Franse regeringscrisis Minister-president Georges Bi- dault heeft gisteravond medege deeld te hopen heden de vijf door het aftreden der socialistische mi nisters in zijn kabinet opengekomen posten wederom te hebben doen be zetten. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Bidault voor nemens is leden van zijn eigen par tij, de M.R.P. en radicaal-socialisten in zijn regering op te nemen. Hier aan wordt toegevoegd, dat Bidault niet voornemens is leden der recht se Franse partijen aan te zoeken voor de vervulling van de in zijn ka binet ontstane vacatures. Verder wordt verklaard, dat pre mier Bidault de regeringscrisis zo spoedig mogelijk wil oplossen zulks met het oog op het toenemende aan tal stakingen door arbeiders, die loonsverhoging willen en de steeds driester wordende pogingen van de communisten om het zenden van wapens naar Indo-China te belem meren. AARDBEVING EN KOU IN TURKIJE. Naar gemeld zijn 20 personen om gekomen en 32 gewond tengevolge van een aardbeving van tien secon den, welke het gebied van Erzerum in Oost-Turkije Zaterdagavond heeft geteisterd. De aardschokken hadden het district Karayozi als centrum. In paniek verkerende mensen liepen de met sneeuw bedekte straten op. Vol gens de eerste berichten zijn acht honderd personen dakloos, daar meer dan honderd huizen werden vernield. 250 stuks vee kwamen eveneens om. In de buitenwijken van Istanbul vertoonden zich gisteren wolven,, die door honger uit de omgeving naar de stad waren gedreven. In het gehele gebied heerst een strenge kou en er is sneeuw gevallen, waardoor het nor male leven geen voortgang vindt. De prins te Paramaribo Gisteren is prins Bernhard per vliegtuig te Paramaribo aangekomen. Tegen de avond landde zijn Dakota op het vliegveld Zanderij. Het toe stel had door tegenwind en door het dichte wolkendek vertraging onder vonden en moeSt in Brits Guyana landen om benzine in te nemen. In de vergaderzaal van de Suri naamse Staten heeft de Prins een re de gehouden, waarin hij er op wees, dat Suriname met de jongste hervor ming nu een op democratische grond slag zichzelf regerend deel van het Verenigde Koninkrijk der Nederlan den is. Aan de regering van een land in opbouw worden bijzondere eisen gesteld van moed, beleid, verbeel dingskracht en zin voor de realiteit. Zij moet in de aanvang werken met tekorten op velerlei gebied. U kunt er verzekerd van zijn, aldus de Prins, dat de Nederlandse regering bereid is te doen wat in haar vermogen ligt om de bijstand te verlenen, die u no dig zult oordelen. Prins Bernhard overhandigde ver volgens aan de voorzitter van de Sta ten twee brieven van het Wilhelmina- fonds en de Unac, die aan Suriname de beschikking geven over 675 dui zend gulden en 115 duizend Neder landse guldens voor medische verzor ging en jeugdzorg. In zijn antwoordrede zei de heer Van der Schroef f, voorzitter van de Staten, onder meer: Ik verzoek u na uw terugkeer in Nederland aan de Koningin de verzekering te geven, dat niettegenstaande de moeilijke verschillen op staatkundig terrein Suriname in Rijskverband blijft on der het huis van Oranje. gesloten werd, „omdat de weg te glad was" (het weerstation te Pots dam heeft bevestigd, dat de tempe ratuur beneden het vriespunt was), is Zaterdagmorgen weer vrijgege ven. De Sowj et-Russische comman dant bij de grenspost te Helmstedt heeft de Duitse grenspolitie van de Britse zóne meegedeeld, dat hij gaarne zou zien, dat de queue van wachtende vrachtauto's hedenmid dag om 3 uur verdwenen zou zijn. Thans worden ongeveer 60 voertui gen per uur doorgelaten. De docu menten en ladingpapieren worden slechts vluchtig gecontroleerd. VICARIS VAN BISDOM BELGRADO GEARRESTEERD. „Borba", het orgaan van de Joego slavische communistische partij, heeft :en artikel, waarin radio-Vaticana, het Amerikaanse weekblad „Time" en andere Amerikaanse bladen worden aangevallen, omdat zij zouden heb ben beweerd, dat de R.K. Kerk in Joego-Slavië aan vervolging bloot staat, toegegeven, dat de vicaris van het bisdom Belgrado de Sloveen mgr. Janez Janko, is gearresteerd. Moeder Maria Desolata zalig verklaard In de Sint Pieter is Zondagmorgen de Spaanse zuster Maria Desolata Torres Ocosta in aanwezigheid van duizenden pelgrims zalig verklaard. De nieuwe Zalige werd in 1826 in Madrid geboren. Op 22-jarige leef tijd begon ze zich toe te leggen op de verpleging van zieken in haar omge ving. In 1876 werd de door haar gestichte Congregatie der ziekenzus ters Dienaressen van Maria door de Heilige Stoel goedgekeurd. De leden van deze Congregatie zijn in vele landen in ziekenhuizen werkzaam. Bij de 500 Spaanse pelgrims, die de zaligverklaring van de in 1887 ge storven moeder Maria Desolata heb ben bijgewoond, bevond zich zuster Lucia Santiago Allenfe uit Vittria. Haar genezing van een ongeneeslij ke ziekte is door de Kerk aanvaard als één van de twee wonderen voor de zabg verklaring. Het proces voor de zaligverklaring van moeder Ma ria Desolata werd in 1915 in het bis dom Madrid geopend. In 1938 is het decreet over de heldhaftigheid van haar deugden verschenen. MELAATSEN-KOLONIE VAN PATER DAMIAAN ZAL GESLOTEN WORDEN. De melaatsen-kolonie van pater Damiaan op Molokai zal worden ge sloten, wanneer de 250 patiënten, die daar nog verblijven, zullen zijn overleden. Nieuwe patiënten wor den niet meer opgenomen. Een nieuwe kolonie is gesticht op het eiland Oahu, in de omgeving van Pearl City. De oude kolonie op Molokai zou reeds gesloten zijn geweest, ware het niet, dat vele patiënten hebben gesmeekt te mogen blijven in het geen zij reeds sedert jaren als hun tehuis beschouwen. De stichter van deze kolonie, de bekende Belgische pater Damiaan, begon zijn werk on der de melaatsen in 1873. Hij stierf aan dezelfde ziekte in April 1890. Het proces van zijn zaligverklaring is te Rome aanhangig. DELEGATIE VOOR AANBIEDING ZENDER AAN Z.H. DE PAUS. Naar de stichting tot schenking van een Nederlandse zender aan Vaticaan stad, Radio Anno Santo, ons mede deelt, is Donderdag jl. op het secre tariaat der stichting de trekking ge houden van de loterij tot de vorming van een delegatie uit het Nederland se katholieke volk voor de aanbie ding van de nieuwe Nederlandse zen der aan Paus Pius XII. De trekking uit de meer dan 56.000 briefkaarten, die waren binnengeko men, bracht de volgende namen te voorschijn: C- Andringa, Amsterdam; H- Benders, Schinveld (Limburg), H. V. Driessen, Monster Z.-H.; J. C. Dij kers, Utrecht; J. Schoenmakers, Den Bosch; J. H. Sluymer, Delft; E. Smeets, Maastricht; J. J. C. M. van Soestbergen, Den Bosch; A. M. Tim- mers, Amsterdam-Noord en S. Vis- her, Breskens. Een HcPiAettfe. Het christelijk leven is een. onder alle omstandigheden, wachten op God.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1