Weer leven in een oude school te Zoeterwoude Chante encore dans la nuit TATERDAG 4 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI AD - PAGINA 4 Kajotters en teruggekeerde soldaten maakten een gezellig huis Er is in Zoeterwoude buiten de kerkgebouwen geen huis waarvan de muren, als zij spre ken konden, zoveel zouden kun nen vertellen als de voormalige parochiale jongensschool aan de Zuidbuurtse weg. Het was in 1869, dat meester van der Ven huilde, toen de „roomse" jongens en meisjes zijn school het Dorp verlieten om naar nieuw gebouwde parochiële school naar meester Streefkerk te gaan. In de eerste dertig jaren bleef de school een school met twee lokalen, waarin de kinderen in banken van acht op één rij zaten, maar vóór de intrede van de Leerplichtwet 1901 onderging zij de eerste modernise ring en later werd het derde lokaal bijgebouwd. In 1903 begon men aan de school ook een andere bestemming te ge ven. Vóór de laatste Zondag voor de Vasten, werden de banken uit de school gezet en een toneel opgesla gen en het historische feit: de eerste toneel- en muziekuitvoering in Zoe terwoude, door de fanfare en de jon gelingenvereniging had op 14 Febr. 1903 in de jongensschool plaats. Nadat de „kneip" van Leen van Leeuwen op het dorp was opgeheven werd Zondagavonds het patronaat in de school ondergebracht en tot 1923 was dus de school ook gelijktijdig jeugdhuis. Steeds meer werd beslag gelegd op de schoollokalen en in de eerste jaren na de oorlog toen er nog geen enkele zaal was werd de school telkens gebruikt. In de Kerstweek was er elke avond groot feest; de grote tienjaarlijkse tentoonstelling voor Handel, Indu strie, Huisvlijt en Onderwijs en later daverde de revue „Zoeterwou je bent goud waard," en haar opvol gers, tegen de wanden. De school geen school meer. Totdat opeens in 1923 de school geen school meer was en de verenigingen haar niet meer nodig hadden, want er was een nieuwe school en een parochiehuis gebouwd. Enige jaren was het er doodstil en er werden al plannen gemaakt om arbeiderswoningen van het gebouw te maken, maar de grote opleving van de sport gaf het een andere be stemming: geheel gerestaureerd tot sportgebouw, later ook huisvesting van de St. Joseph Gezellen-vereni ging. Toen daverde de ruimte meer dan in al de jaren van haar bestaan en de opleving ging voort tot in 1931 het grote bloeitijdperk werd inge luid. Krachtige helers. Daar was in die jaren een onge kende krachtige schare van gezellen, fier aangevoerd door praeses van Dael en het plan werd gemaakt het grote lokaal om te bouwen tot Ge- zeüenhuis. Zelf hebben de Xolpingszonen toen de grote heistelling overeind gezet en de Senior Nelis van der Krogt z.g. zong het heilied „één twee drie haal op die hei" en in de avond tot in de nacht trokken de gezellen het heiblok omhoog, totdat de laatste paal „gewassen was in de klei" één twee drie haal op die hei. Zo wist die onvergetelijke senior en praeses de gezellen aan de gang te houden totdat het gebouw klaar was: een prachtig gezellenhuis, waarin de geest van Kolping vaar dig was. Een schoon tijdperk in de oude school. Daar werd de Keulse reis voorbereid en een heerlijk jong le ven geleid. Tanend tijdperk. Toen kwamen de crisisjaren: werk loosheid. En met sombere gezichten slenterden al die jonge mannen naar het Gezellenhuis, om daar de tijd dood te slaan en het werd een ont spanningslokaal voor werklozen, met al de ellende daaraan verbonden. Ook de sport taande in die dagen en A.S.L. ging weer ten gronde. Inmiddels was de schoolvrije jeugd weer in de lokalen teruggekeerd: want de grote patronaatszaal vol deed niet meer aan de nieuwe eisen van jeugdorganisatie. Er moesten groepslokalen komen en in de school werden kleine ruimten afgetimmerd; totdat voor de oorlog bij de uitbrei ding van de leerjaren de schoolban ken en de borden weer werden bin nengedragen om de 7e en 8e leer jaren te huisvesten; de oude school werd weer een school. Toen de oorlog kwam werd het Gezellenhuis ontruimd en de inboe del veilig opgeborgen. De furie van die jonge kerels! Na de oorlog was de oude Kol- pingsgeest geheel uitgedoofd en men zocht naar andere vormen, maar de geestdrift ontbrak. De furie van die jonge kerels aan de heistelling van 1931 was ver te zoeken. Dat kon ook niet anders. Vijf ja ren lang was er geen vóór-opleiding geweest. Vanaf de school waren de jongens losgelaten en niet rijp ge maakt voor een verdere taak in de jcngemannenbeweging. Er werd een Kaj otters-beweging opgezet en de land- en tuinbouw- jongeren begonnen ook wel, maar het wilde toch maar niet vlotten. Langzaam komt er bezinning en deze week mochten wü de eerste glimp van goed willen opvangen. Met jeugdig vuur hebben de kajotters en vooral zeer prij-1 zenswaardig onze uit Indonesië gerepatrieerden te zamen ge werkt om hun huis, nu Don Bosco-huis geheten, gezellig te maken. In de grote serre is nu een podium opgeslagen en tot to neeltje ingericht Nu kan alvast de kleine kunst weer op gaan le ven als middel om een aardige sfeer te brengen in de bijeen komsten van kajotters en L.T.J.-ers. Dit is een goed begin, een po gen, dat aanmoediging verdient. De oude Kolpingsgeest, gericht naar de eisen van onze tijd moet weer vaardig worden. ..^a*. er g°e(le kernen te vormen zijn, is deze week van hard werken bewezen. Weer moeten er een paar goede bekwame leiders opstaan, want onze jongemannen wachten op aanvoering. Daarom zouden wij naar het klassieke woord van Napoleon de jongemannen willen toeroepen als zij daar binnen de muren van de oude school bijeenkomen: beschaam Zoeterwoude niet, want niet de 20 eeuwen van de pyramiden zien op u neer maar de muren van onze school; tientallen van jaren verwachten van u, wat eens door haar werd inge sloten. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEUWE INDUSTRIE. „Contrico" Verbouwing van Ned. Herv. pastorie begonnen. Zoals wy in November van het vo rig jaar reeds berichtten, heeft de N.V. Verenigde Confectie- en Trico- tagefabrieken te Amsterdam, door bemiddeling van de gemeente, in huur genomen het pand Juliana- straat 34. Zoals men weet is hierin sinds mensen-heugenis de pastorie gevestigd geweest van de Ned. Herv. i Kerk aan dezelfde straat. Het pand werd door de gemeente aangekocht en verhuurd aan genoemde N.V. Het ligt in de bedoeling van de N.V. in het royale pand een filiaal te vestigen voor haar confectie-afde- ling. Het bedrijf is in 1924 te Amster dam gesticht. Er wordt hoofdzake lijk vervaardigd dames-lingerie in rayon charmeuse. Het gehele productie-proces vindt in eigen bedrijven plaats, uitgezon derd het spinnen van het garen. •Hiervoor heeft men de beschikking over twee weverijen, waarvan één een kettingstoelbreierij is en de an dere een rondstoelbreierij waar in terlock vervaardigd wordt, terwijl de door het bedrijf geproduceerde stoffen veredeld worden bij de N.V. Palthe's Textielveredelingsbedrijven te Almelo, waarna ze in de eigen confectie-afdeling tot eindproducten worden verwerkt. De directie vertrouwt dan ook, in onze gemeente voldoende vrouwelijk personeel te kunnen vinden, hetwelk men zich voorstelt zo langzamerhand uit te breiden tot een 100 a 150-tal. Mocht men in deze plannen slagen, dan is de directie van plan het gehele bedrijf naar Alphen aan den Rijn over te brengen. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer. Wegverbinding bij Koudekerk. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur van Koudekerk om de wegverbinding KoudekerkAl phen, via de over de Lagewaardse Wetering gelegen brug, te verbete ren. Deze brug zal worden verlegd en komt dichter op de Rijn aan. Hierdoor verdwijnt de bocht, welke thans ter plaatse in de weg ligt. Van de zijde der gemeente Alphen aan den Rijn zal een aansluiting van de weg aan de nieuwe brug op Alphens grondgebied worden gemaakt. De gronden, waarover deze verlegging tot stand moet komen, behoren toe aan mevr. K. A. van GaaienVoor bij te Alphen aan den Rijn en de heer N. A. van der Velden te Utrecht alsmede de provincie Zuid-Holland. Voorstellen daartoe zijn bij de Raad ingediend. Gemeentelijke nieuws B en W stellen de raad voor het visrecht van een gedeelte van de „Molenvliet" te verpachten aan de beroepsvisser de heer P. Verkade tegen f 1.50 per jaar Het IJsbaanterrein kan weer voor de tijd van 5 jaren aan de ver eniging „De Alphense Ijsbaan" wor den verhuurd, doch moet een op zeggingsclausule in het contract op genomen worden om het terrein, zo nodig eerder vrij te krijgen. De voor gestelde prijs bedraagt f 100 per ha. De oppervlakte bedraagt 1.73.40 ha. (Een gedeelte van het oorspronkelij ke terrein is intussen verkocht aan de Stichting voor Christelijk nijver heidsonderwijs). De drie bomen op de hoek van de StationsstraatPrins Hendrik straat, welke daar sedert enige tien tallen jaren gestaan hebben en eigen dom zijn van de heer Bontje (slage rij) vallen deze dagen ten offer var. het toenemend verkeer op de Rijks straatweg, waarvan de genoemde lo cale verbindingsstraten een deel uit maken. Op grond van de gemeente lijke politieverordening is thans de heer Bontje verzocht de bomen om te hakken. Vrijdagavond stond het gehele „Rooije Dorp" op stelten, toen acht politiemannen dit deel der gemeente afzetten en een soort razzia hielden. Bij informatie bleek ons, dat het hier ging orr een knaap van 13 jaar, dia al reeds enkele dagen er een ge woonte van maakte om verschillen de dames en meisjes in de gemeente op te bellen. Hij gaf zich dan voor als de een of andere achtenswaardige ingezetene in de gemeente, waarna hij de betreffende dame allerlei fraais toesprak. Een gewezen -schoolvriendinnetje had de stem herkend. Het bleek, dat de kwajongen zich verscholen had achter een bureau van een pakhuis achter de limonadefabriek der fa. Zijerveld aan de Emmalaan en daar gepakt kon worden. Uit het ingestel de onderzoek bleek ook, dat hij er niet voor terug schrok bepaalde fa- milie's op te bellen en te waarschu wen, dat er een ernstig ongeluk ge beurd was met het een of ander fa milielid. Kwam zo iemand dan thuis dan bleek er niets aan de hand te zijn. De jongen heeft zich eveneens schul dig gemaakt aan tal van kleine op lichterijen. Geboren: Joannes Franciscus z. v. J. H. Bruines en J. J. Dongelmans Matthijs Willem Nicolaas z. v. A. Rietveld en J. v. Amsterdam ;Gerar- dus Adrianus Marie z. v. W. P. Brui nes en A. M. Dangel; Cornelis Pieter z v. C. P. Verburg en L. Dieijen; Jan z. v. J. Oskom en A. Verweij; Mathea Adriana d. v. J. Otte en J. de Wit; Jan z. v. J. Blaauw en A. H. Koelewijn, Huibert z. v. W. Witte- bol en E. Kloek, Christiaan Willem z. v. D. Rijswijk en C. W. v. Heus- den, Willem z. v. W. v. d. Bijl en E. T. Buising; Wilhelmus Johannes Henricus z. v. J. W. L. v. d. Velden en C. M. Hoogervorst; Catharina Christina d. v. H. L. Bruning en C. Brandt. Ondertrouwd: Willem de Ridder 19 jr te Leiderdorp en Lena Bek 21 jr; Hendrik Pijen Hoogendijk 26 jr en Diderica Oudshoorn Phillippina 23 jr. Getrouwd; Roelof Cammenga 29 jr Trijntje Oppelaar 24 jaar. Overleden Cornelis Boon 85 jr wedn. v. M. Dirkzwager, Stephanus Cornelis v. d. Pelt 88 jr wedn. v. Jets- ke de Bruin; Pieter v. d. Spek 79 jr echgn. v. M. J. Freund, Mourits Cor nelis Hozee 70 jr echtn. v. J. Groene- veld Mattheus Meerburg 78 jr onge huwd. BOSKOOP G-D.S. turnt. De jaarlijkse win- teruitvoering van de afd. Gymnas tiek van de R.K. Sportvereniging G.D.S. op Donderdag en Vrijdag avond was weer een hoogtepunt in het leven van deze vereniging. Ge zien de prestaties van vorige jaren waren de verwachtingen hoog ge spannen, doch deze werden niet be schaamd. Na een kort openingswoord van de voorz. van het hoofdbestuur werd een aanvang gemaakt met het gevarieerde en daardoor aantrekke lijke programma. Ondanks de uitge breidheid hiervan, konden de talrij ke aanwezigen, dank zij de zeer vlot te afwerking toch nog tijdig en ten zeerste voldaan huiswaarts keren. Het is niet goed mogelijk de verschillen de oefeningen op de voet te volgen, doch wel viel te constateren, dat de vrije en rhythmische oefeningen het meest in de smaak vielen, waarvan de baloefening voor dames opviel door zijn zeer gelijkmatige uitvoe ring terwijl de meisjes met hun vrije oefening hier niet voor onderdeden. De staafoefening voor meisjes deed het eveneens zeer goed, waarbij de weerkaatsing van het licht in de glimmende staven een aardig effect gaf. Het reidansje viel eveneens zeer in de smaak van het talrijke publiek, terwijl de kleutergymnas- tiek, door de expressieve gezichtèn der kleuters danig op de lachspieren werkte. Zoals altijd was het bok springen doch meer nog het tremplin hoogspringen der jongens een at tractie, waarbij een goede sprong luide werd toegejuicht. Het laatste nummer voor de pauze, grondgym- nastiek voor jongens liet zien, dat G.D.S. over meerdere goede krachten beschikt waarop zij in de toekomst kan bouwen. Na de pauze gaven de heren een nummer hoogrek te zien, wat vrij wel zonder haperen werd uitgevoerd. Hierbij bleek zeer goed, dat het met G.D.S. steeds crescendo gaat, zoals de g. a. in zijn slotwoord zeer te recht opmerkte. De brugoefeningen voor dames en meisjes werden over net algemeen zeer correct uitge voerd. De vrije oefening met we derkerige ondersteuning ontlokte menige uitroep van bewondering, hetgeen zeker op zijn plaats was, want deze oefening lijkt ons nauw verbonden met acrobatiek. Een aan hen gerichte voorstel van het Groene Kruis betreffende oplossing van het probleem „Consultatie-bu reau", besproken. Het Groene Kruis heeft n.l. een pand aangekocht ge legen aan de Nieuwveense weg, met het doel hierin een wijkgebouw te vestigen. Zij wilden dit tevens be nutten om er het consultatiebureau, dat het Groene Kruis met het Wit- Gele Kruis gezamenlijk exploiteert, onder te brengen. Na uitvoerige be sprekingen kon het W. G. Kruis met dit voorstel niet accoord gaan. Af gezien van de woningnood zou dit consultatiebureau in een voor de meeste moeders zeer ongunstig gele gen gedeelte van het dorp komen te liggen, hetgeen het bezoek, naar het gevoelen van het W. G. Kruis, eer der zou remmen, dan stimuleren, daar zij overtuigd zijn, dat het wo ningcommissie en B. en W. het voor nemen koesteren dit pand voor een dubbele woning te reserveren, zijn zij overtuigd, door het aanbod van het Groene Kruis te accepteren, me de actie te voeren tegen de plannen van de woningcommissie en van B. en W. Dit wensen de besturen niet, daa rzijn overtuigd zijn, dat het wo ning-probleem altijd nog urgenter is, dan het vraagstuk „wijkgebouw". Zij achten het voorts mogelijk, dat de kwestie van een definitief con sultatiebureau ook op andere wijze kan worden opgelost. Besloten werd in een gemotiveerd schrijven het bestuur van het C-roene Kruis van hun opinie in deze op de hoogte te brengen. ROELOFARENDSVEEN Liefdadigheidsuitvoering voor de liieuwe kerk. Met verwijzing naar de advertentie in ons blad van he den, maken wij volgaarne melding van de liefdadigheidsuitvoering ten bate van de nieuwe kerk van pas toor Ligthart, op Zondag 5 Febr. in de St. Pancratiuszaal des avonds te 8 uur. Deze uitvoering wordt gege ven door de R.K. toneelver „Von del" uit de Kaag, die reeds met groot succes het mooie uitvoerende toneel stuk „De Moordenaar en het meisje" heeft opgevoerd. Dit stuk behandelt het aangrijpende verhaal van Maria Goretti, die vorig jaar is zalig ver klaard. Om haar eer te bewaren heeft zij haar leven geofferd. De moèder van Maria Goretti is nog in leven. Zo ook haar mordenaar, die na zijn gevangenisstraf te hebben uitgeze ten, in het klooster getreden is. Deze enkele regels zullen reeds voldoende zijn, om een grote belangstelling op te wekken. Niet alleen krijgt men een zeer mooie toneelavand voor weinig geld. maar tevens steunt men de bouwpastoor, door een steentje bij te dragen voor de nieuwe kerk. Wij geloven daarom wel, dat het goed zal zijn, zich tijdig van kaarten te voorzien, wil men deze mooie toneel- is dit heengaan een verlies, nu de kapitein, rijk aan ervaring opgedaan in vele jaren, heen gaat. Hartelijk werd de heer Lok dank gebracht door het gehele corps voor de goe de samenwerking en zijn strijd voor goed materiaal. Goede wensen be sloten deze toespraak met de aan bieding van een cadeau, passend bij de door de gemeente aangeboden rookstoel n.l. asbak op voet (tuime laar). Oud-commandant Lok dankt de heer Vos voor de hartelijke woor den, door hem mede namens het corps gesproken. Scheiden zegt de heer Lok geeft iets weemoedigs. Je verlaat een stuk werk, waaraan je ir3t liefde en kracht gearbeid heeft. Onder-comm. C. Heemskerk prees de scheidende comm., omdat hij hem had leren kennen als een humaan mens. Na afloop van dit officieele gedeelte bleef men nog gezellig bij een. ZWAMMERDAM Geboren: Aria Jan z. van G. Ruardjj en H. W. Verweij, Helena Petronella d. vafi J. A. N. van Leij- den en J. G. van Wijk. Overleden: Francina Bakker 49 jr echtgenote van Corn. Verheul. rhythmische oefening voor dames avond niet behoeven te verzuimen. met gekleurde belichting was een! u„rixr waardig slot van deze zeer geslaag-Handbalclub W.I.K. Reeds enige de avond. In zijn slotwoord dankte ''Jd SeMenis er hier ter plaatse de ff a kar, de lonee in 't biizon-een handbalclub voor meisjes opge- der de'leider der gfm.afdeling de i ^ht-.Zijkozentot naam voor deze heer J. J. Vos. Na afloop werd door ^remgmg „Willen is kunnen Om de leden eveneens dank gebracht j nat kunnen op een nog hoger peil aan de heer Vos, hetgeen vergezeld ^„brengen^^er^na^de^ldtra^ ging van het overhandigen van en kele fraaie geschenken. De heer W. Korver behaalde op de knip wedstrijd voor kappers te Schiedam een le pr„ bestaande uit een fraaie zilveren beker. HAZERSWOUDE (H. R.) De heer Tempelman, is aange steld als concierge der gemeente secretarie aan de Rijndijk. NIEUWKOOP Consultatie-bureau. De besturen fan de afd. Nieuwkoop en Noorden van het "Wit-Gele Kruis hebben in een gecombineerde vergadering het I ning in de zomermaanden, thans ook binnen-training en wel in de speel zaal van de meisjesschool op Dins dagavond Opgeven bij de secr., mej. Ans Koek, Westeinde 4. TER AAR Afscheid brandweer-commandant. Ten gemeentehuize heeft het brandweercorps afscheid genomen van zijn commandant C. Lok sr. De nieuw benoemde commandant, de heer Vos, was de eerste spreker. De ze wees erop, dat de heer Lok niet is heengegaan op aandrang, noch vrijwillig, doch omdat de verorde ning dit vordert bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Voor het corps BRANDSTICHTINGSZAAK TE WADDINXVEEN VOOR HAAGSE HOF. De 25-jarige A. van B. en zijn.zwa ger, de 20-jarige P. B. M. uit Wad- dinxveen waren in beroep gekomen tegen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarvoor zij terzake van brandstichting beiden tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek waren veroordeeld. Ook de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank was tegen dit vonnis in appèl gekomen. Gistermorgen diende deze zaak daarom voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Tijdens de behande ling vertelde appellant van den B., dat de verhouding van zijn oom K„ bij wie hij met zijn vrouw in huis was getrokken, niet zo goed goed- was, en hij uiteindelijk maar was verhuisd naar de woning van zijn schoonmoeder. In de nacht van 26 op 27 Juli 1949 brak er brand uit in de woning van de oom K., nadat appellant van den B. met zijn zwager, omstreeks 8 uur, in de woning waren geweest om een flesje eau de cologne te ha len. Van den B. had nog steeds de bovenverdieping in huur. De oom K. was toen voor een weekje op vacan- tie. Om 3 uur 's nacht werd de brand gemeld en de getuige-deskun- dige dr. W. F. Hesselink bevestigde gisteren de verklaringen in zijn reeds Uitgebracht rapport, dat zijns in ziens het dressoir met petroleum was overgoten. Een -brandende kaars had de rest moeten doen. Gezien het feit, dat alle ramen en deuren geslo ten waren, achtte deze getuige het zeer aannemelijk, dat- het ettelijke uren geduurd heeft, voordat het vuur goed om zich heen greep. De procureur-generaal was niet van de onschuld der appellanten overtuigd, en nam als vaststaand aan, dat zij de avond van de 26ste Juli hun maatregelen terdege heb ben genomen om zich door een brand doeltreffend te wreken op de plagerijen, die over en weer tussen de oom K. en de neef waren gewis seld. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen doch de opgelegde gevan genisstraf te laag. Hij requireerde derhalve tegen beiden een jaar ge vangenisstraf met aftrek. De beide raadslieden mr. C. H. Loef uit Boskoop en mr. J. A. Geu- kers uit 's-Gravenhage, bepleitten clementie. Uitspraak over 14 dagen. 90* 99 Geslaagde Visie-film 'in het Lido-theater Wanneer men de nieuwe verzet-sfilm „L.O.-L.K.P.", welke thans in het Lido- theater wordt vertoond, aanschouwt, kan men eigenlijk niet rustig in zijn stoel blijven zitten. Bij el ke nieuwe phase in deze voortreffelijke rolprent er vaart men telkens opnieuw de wetenschap, dat de Duitsers vijf jaar lang heb ben gepoogd de Nederlan ders tot slaven van het na- tionaal-socialisme te ma ken, maar evenzeer blijkt uit deze film hoe de gehate Duitsers uit die dagen heb ben ondervonden, dat zij hier te maker hadden met mensen, die in een eeuwenoude strijd hun vrijheid hadden veroverd enlief gekregen. Wat een enig bezit deze vrij heid toch geweest is, dat leerden de bange oorlogs jaren. Was het wonder, dat, hoe groter de bestialiteiten der veroveraars werden, hoe scherper de mensonterende bepalingen, het verzet steeds ernstiger vormen ging aannemen? De vreselijke mensen jacht, de mannenroof, die lyerd georganiseerd om slaven te krijgen ter op voering van het oorlogspo tentieel, deed dat verzet steeds meer groeien en het beroep van„onderdui ker" vond steeds meer aan hangers. De werkers uit het westen doken onder in het oosten, die uit het noorden trokken naar het zuiden en omgekeerd, het geen nodig was om de re gisters van de burgerlijke stand en die van de ar- beidsbureaux waardeloos te maken en velen hebben daaraan hun behoud te danken. Deze film laat dit zien op onbevangen wijze, zon der veel pretenties, maar naar waarheid. Het zijn geen filmhelden-a la Hol lywood. die hier hun kunst uitdragen, ook geen avon turiers, die hun krachten aan deze film gaven, doch ordelijke burgers, die twij fel, angst en zorg kenden als ieder ander. Zij kozen het verzet en dat tot het uiterste. Zij klemden zich, vaak onder de meest be narde omstandigheden, aan de vrijheid vast.... vrij heid in hondenhokken en varkenskotten, in kelders, in schuilplaatsen van al lerlei aard, een vrijheid, die slechts een minimale bewegingsvrijheid toeliet, omdat men steeds wacht te op dai merg en been doordringende waarschu wingswoord: „De moffen!" De onderduikers leefden vaak als opgejaagd wild, dat nu en dan' een drink plaats vindt, in het donker beschutting zoekt en bij het naderen van de jagers in het struikgewas vlucht. Dodelijke schoten deci meerden hun aantal, maar het legioen der onderdui kers bleef groeien, omdat iedere dag nieuwe recruten bracht, allen gesterkt door het besef, dat het beter was te sterven met de verstikte democratie dan te leven met het verstikkende na- tionaal-socialisme. Nog dreunen de spijker- laarzen der barbaren over de wegen der lage landen, nog klinken hun liederen in de verte, nog hoort men het geweeklaag dergenen, die worden weggevoerd in die duistere onbekend heid.... Och, laat ons er over zwijgen. Ttvelen kun nen slechts met afschuw denken aan het barbaarse regiem, dat zo talloos ve len onzer beste zonen en dochters de dood injoeg. De film geeft daarvan een maar al te waar en droevig beeld. Zij werd vervaardigd in opdracht van de Landelijke Organi satie voor hulp aan Onder duikers en Landelijke Knokploegen door de N.V. Columbia Film Booking Office te Amsterdam en het grootste gedeelte der opbrengst komt ten goede aan de Stichting 1940 1945. De film werd geregis seerd door Max de Haas, slechts twee beroepsac teurs spelen er in mee, alles is zo natuurgetrouw mogelijk weergegeven de film verdient aller be langstelling! Trianon. Een normaal filmver haal is het niet, dat Noël-Noël ons in zijn product onder de titel „Les cassie-pieds" voorzet en dat met me dewerking van de stem van Cor Ruys in het Nederlands gesproken Zegluister 'ns even" gedoopt werd. Noël-Noël is een geestige Fransman, die als conferencier ons gezellig weet te vertellen over de mensen in onze eigen omgeving, die wij allemaal kennen. Speciaal heeft hij het gemunt op de mensen, die hij „klitten" noemt; het oude heertje, dat je op straat aanspreekt, je een eindeloos verhaal vertelt, telkens stilstaand, en niet begrijpt hoe gren- zenloos vervelend hij is. de dame, die op bezoek komt en met een on mogelijk verhaal, dat je niets inte resseert, je van je werk afhoudt; de kennis, die altijd met je mee wil lo pen, enz. In één woord: er zijn van die „klitten", die je tussen de benen lopen (casse-pieds) en die je fat soenshalve moet dulden, en omdat wij ze allemaal kennen uit eigen ervaring, hebben wij er schik in om te zien, hoe ze in deze film zo heer lijk te kijk gezet worden. De manier waarop dat gebeurt is typisch Frans, los, levendig, voor ons misschien al te vlot, maar in elk geval amusant. De stem van Cor Ruys past zich uitstekend aan bij de bewegingen van Noël-Noël, zodat men al goed op de lippen moet letten om te zien, dat deze Fransman geen Hollands spreekt. Een film, waarmee allen zich kunnen vermaken. Luxor draait deze week „De slan genkuil", een film, die hier te lan de reeds enig opzien heeft gebaard. Zij is vervaardigd naar de gelijkna mige roman van de jeugdige Ameri kaanse schrijfster Mary Jane Ward, die enige tijd in een inrichting voor geesteszieken verpleegd werd en haar ervaringen daar opgedaan te boek stelde. De hoofdpersoon in deze film prachtig gespeeld door Olivia de Ha- villand is een jonge vrouw. Voor de behandeling van een zielsziekte wordt zij opgenomen in een staats- krankzinnigengesticht, waar 'n sfeer heerst, die wij in ons land gelukkig niet kennen. Toch is het niet de spe ciale bedoeling van deze film, om op bestaande wantoestanden critiek te leveren. In hoofdzaak wordt een I inzicht gegeven in de oorsprong jaar. EINDELIJK VOLOP (import) DINA KETTIJ achtergrond van de onderhavige zielsziekte en de lange, moeilijke weg zowel voor geneesheer als patiënte die moet worden afgelegd om tot een volko men genezing te geraken. Het is vanzelfsprekend, dat dit on derwerp uiteraard enig voorbehoud vraagt. Er komen voorts passages in voor, die niet bepaald geschikt zijn voor mensen met een zwak zenuw gestel. De verfilming van deze roman als zdoanig is zeer knap. De regisseur Anatole Litvak heeft zijn taak zorg vuldig verricht en deze film onder scheidt zich derhalve van de lopende band-productie, welke wij van de Amerikaanse studio's gewend zijn. Casino. De belangstelling voor „John Doe" is zo groot, dat Casino ook deze week deze film nog ver toont. Vorige week bespraken wij reeds uitvoerig dit indrukwekkende werk, dat vóór alles een amusements film is, maar daarnaast een stuk waarachtige kunst, waarin de regis seur verbluffende staaltjes toont. Het verhaal is evenredig. Capra voert de toeschouwer mee in een climax om hem dan plotseling te overstelpen met een reeks geestig heden, die als spetterend, vrolijk vuurwerk zijn. John Doe wordt gespeeld door Gary Cooper, die evenals Frank Ca pra steeds gelooft in goedheid en vertrouwt op ziin naaste. Wanneer hij dit overbrengt oo de bioscoopbezoekers, zou de film alleen hierom al een zeer grote verdienste hebben! Nogmaals: een film. die eigenlijk iedereen móet zien! Mits boven 14 jaar. Rex vertoont deze week „Diamond City" ofwel „Diamontstad", een film waarin de knallende revolver weel een belangrijke rol speelt. Boven 14

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8