Ook de Ruyter doet een gooi naar de titel tPjiince Ad Maiina ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Europees biljartkampioenschap 47/2 I JJE PARTIJ, DIE NIET ALLEEN NATIONAAL GEZIEN, maar ook in het kader van dit Europees kampioenschap 47/2, de middag van de tweede dag beheerste, was de ontmoeting tussen van de Pol en de Ruy ter. Een zenuwenpartij, waarbij de gevoeliger zenuwen van de Rotter dammer harder werden aangesproken, dan die van de meer onge dwongen de Ruyter, die niets te verliezen, maar alles te winnen heeft. te vee. hulp in van banden, maar zijn massé's en trekballen, zijn on navolgbaar zuiver. Hij maakte deze 250 in de dertiende beurt, nadat hij Chassereau in de zevende beurt al met een sterke 90 practisch had ver slagen. Galmiche schoot plotseling met zijn gemiddelde van 40.— in zijn partij tegen de zorgeloze Dufetelle, die hem geen strobreed in de weg legde, uit. En zo zeer ging deze plaatselijke favoriet in zijn spel op, dat hij in de 9e beurt zich langzaam maar moeilijk naar een serie van boven de 100 opwerkte (128), nadat hij in de daaraan voorafgaande beurt al met een 92 gevoeld had, dat deze 100 binnen zijn bereik lagen. De uitslagen luiden: Hij won tweemaal, ook van v. d. Pol En deze ongedwongenheid de monstreerde hij in een beginserie van 55, in de 8e beurt gevolgd door een goede maar niet grootse 101, een serie, die van de Pol had moe ten waarschuwen, maar bij de Rot terdammer schenen juist hierdoor de gewrichten vaster te zijn gaan zit ten en had hij in de zevende beurt nog 26 gemaakt, na deze serie van zijn jonge tegenstander faalde hij volkomen, alsof alle macht van hem was afgevallen. En dit sterkte de Ruyter, sterkte hem ondanks de zeer slechte beurten, die hij hierop liet volgen. Hij scheen zich op te la den voor een laatste krachtsexplo sie, die prompt in de 15e beurt volgde: een slotserie van 185, die hij erg abrzelend begon, maar waarin hij allengs sterker begon te spelen. En op 50 vond hij eindelijk zijn po sitie. Hoewel hij enkele malen een lastige en gewaagde massé te hulp moest roepen stond hij deze positie niet meer af. Sweering, die tegen van Hassel iets beter op dreef kwam dan Don derdag, blijft nog altijd verre bene den zijn gewone vorm. Het mate riaal ligt hem niet en hij krijgt er geen vat op. En tegen van Hassel had hij al heel weinig gelegenheid, zich beter in te spelen, want met een 99 en een zeer snelle 180 in drie kwartier gescoord legde de Belg de basis voor een overwinning in tien beurten, een zege, die hij zon der enige inspanning behaalde. De jonge Vervest, ontdaan van de last van twee grote tegenstanders, van Hassel en van de Pol, tegen wie hij hier zijn internationaal debuut moest maken, brilleerde met een knappe serie van 250, waarmee hij Chasereau diens eerste Nederlaag in dit tournooi toebracht. Het was een serie, zeer eenvoudig van opzet; geheel in het kader van de nog niet rijpe grootmeester, die deze 24-jari- ge Antwerpenaar zeer zeker zal worden. Het kleine spek is hem nog enigszins vreemd, hij roept nog al LEIDSE BILJARTBOND. Het programma voor de Leidse Biljartbond luidt: le klas cadre, Woensdag 8 Febr.: T.O.P. 1Spijkerbak 2; Carambole 1 Spijkerbak 2; Spijkerbak 1T.O. G. 2. 2e klas cadre, Maandag 6 Febr.: Spoortje 1Rijnegom 1; S.D.O. 1 Royal 1; T.O.G. 3Morschpoort 2; Morschpoort 1—U.V.S. 1. le klas libre, Maandag 6 Februari: Royal 2Spijkerbak 3; Carambole 3 T.O.P. 2; Morschpoort 3D.V.H. 1. 2e klas libre: Dinsdag 7 Februari: Vierkantje 1De Heul 1; T.O.G. 4 Spoortje 2. Woensdag 8 Februari Drei Pott. T.O.P 3. 3e klas libre, Donderdag 9 Febr.: T.O.G. 5D.O.H. 1; 't Zuid 2—De Hoek 1; De Valk 1Rijnegom 2. 4e klas libre. Donderdag 9 Febr.: Carambole 4O.G. 1; Drei Pott. 2 D.V.H. 2; Spijkerbak 5E.M.M. 1; 5e klas libre, Woensdag 8 Febr.: S.D.O. 2't Zuid 3; Morschpoort 5 Spoortje 3; Rijnegom 3De Heul 2. Maandag, 6 Febr.: Drei Pott. 3— De Hoek 2. 6e klas libre. Dinsdag 7 Februari: U.V.S. 3Vierkantje 2; Morschpoort 6—De Valk 2. Vrijdag 10 Februari: T.O.G. 6 Flora 1. 7e klas libre. Maandag 6 Februari: De Heul 3Spoortje 4; De Valk 3 Carambole 5; 't Zuid 4Vierkantje 3 8e klas libre, Vrijdag 10 Febr %ri: S.D.O. 3—Royal 3; 't Zuid 5—Mors- poort 9; Morschpoort 8U.V.S. 4; Rijnegom 4E.M.M. 2. grootse daden op het tournooi te Scheveningen, begon de Belg nog maals te bedreigen. Er volgde een grote serie, die op 71 afbrak, waar na van Hassel zijn laatste kans kreeg om de overwinning te behalen. Hij greep die kans met beide handen aan en kwam op 390, 395 en moest op 396 op een te zwaar getrokken bal zijn lot in handen van zijn te genstander leggen, Galmiche was hem genadig en bracht het niet ver der dan acht en de vier laatste ca ramboles van de Belg duurden nog geen minuut. De Ruyter Dufetelle Galmiche Van Hasel 400 11 136 169 11 32 16, 71 22.93 25.— De stand aan het einde van de tweede wedstrijddag .uidde: Van Hassel 8 1600 57 224 28.07 De Ruyter 8 1600 61 186 26.22 Van de Pol 6 1282 47 319 27.28 Vervest 4 1285 51 250 25.19 Chassei-eau 4 991 63 111 15.73 Galmiche 2 1089 59 128 18.45 Dufetelle 0 578 62 43 9.32 Sweering 0 316 54 30 5.85 400 14 250 84 14 33 400 10 128 Vervest Chassereau Galmiche Dufetelle van Hassel Sweering van de Pol de Ruyter Goede revanche van v. d. Pol Het is van de Pol eigen om zich zelf te revancheren voor een slecht gespeelde partij. En hij kreeg ziji) revanche in de eerste ontmoeting van de avond, toen hij tegen Chasse reau speelde: het beste partij-gemid delde, dat tot nu toe werd gescoord, 57.14! Dit gemiddelde steunde hoofd zakelijk op een voortreffelijk 171, waarmede hij begon en waarin hij het spelletje speelde, zoals tot nu toe hier nog niet vertoond was. Hij was zich zelf weer, de wereldkampioen, meer dan zich zelf. Want met het grootste gemak maakte hij stoten, waarvan hij Donderdag nog beweer de, dat deze hier op dit materiaal tot de onmogelijkheden behoorden. En deze vulde hij op met een wonderlijk 'raai en subtiel rappèlspel tot een choon geheel. Op 171 liet zijn con centratie hem even in de steek en een te zacht gespeelde bal naar de kaderlijn brak zijn serie af. In zijn drang om een hoog gemiddelde te maken zocht en kreeg hij in de vijf de beurt de ballen opnieuw op de kaderlijn bijeen. Om op 58 opnieuw at te breken. In een meningsver schil met de arbiter of de ballen de- dans waren gebleven, kreeg hij on gelijk. Maar met 43 en 67 bereikte hij toch zijn doel. Sweering bracht er tegen Vervest weer niets van terecht. En de Belg, die in volle vrijheid speelde, liet hem in elf beurten met series van 179, 73 en een slotserie van 53 op staan. Chassereau 106 7 43 15.13 van de Pol 400 7 171 57.14 Vervest Sweering 400 11 62 11 De Ruyter vastberaden In de laatste avondpartij had de Ruyter het aanvankelijk moeilijk tegen Dufetelle. Zijn maag was niet in orde. Het was voor hem maar ge lukkig, dat de Fransman er weinig van terecht bracht, hoewel Dufetelle beter op dreef was dan in zijn vorige partijen. Toen de Nederlander in de zaal terug kwam na zijn ongesteld heid, bestond de Fransman voor hem niet meer. Hij produceerde een serie van 104, waarmede hij de basis leg de voor een vrij snelle overwinning, die hij met een juweeltje van een slotserie van 136 bekroonde. Het scheelde niet veel of deze overwin ning had hem meteen de leiding ge- even. Op de andere tafel had van Hassel moeite om op dreef te komen tegen Galmiche. Wel produceerde hij 103, maar de Fransman kwam met robuste series van vertraagd spel de Belg achterop en kwam op een gegeven ogenblik bijna 100 pun ten voor. Van Hassel scheen zijn zelfvertrouwen te verlizen, toen hij in de negende beurt opveerde en een serie van 72 scoorde. Hierdoor raak te Galmiche enigszins uit zijn spel n met een 22 en een 75 bracht an Hassel de zege binnen zijn be- eik. (De stand was toen 288 tegen 316). Maar Galmiche, gedachtig zijn Ned. zwemsuccessen iii Kopenhagen Op de eerste wedstrijdavond der Nederlandse zwemsters en een zwem mer te Kopenhagen werden fraaie successen behaald, al waren de tijden verre van snel. Op de 100 meter schoolslag won Jannie de Groot in 1 min, 24.6 sec. Voor Kirsten Jensen met 1 min 26.3 sec. Geertje Wielema zegevierde gemakkelijk op de 200 m rugslag, maar zij bleef toch nog en kele seconden boven het wereldre cord, toen zij 2 min. 41.2 sec. noteerde. De tegenstand van Egon Olsen inspi reerde haar niet bepaald, de Deense zwemster deed er 2 min. 50.2 sec over Irma Schuhmacher werd eerste op de 200 meter borstcrawl in de tijd van 2 min. 30.7 sec. enkele seconden be neden haar persoonlijk beste prestatie Het was jammer dat Greta Andersen niet was verschenen wegens ziekte. Mette Ove Petersen werd tweede in 2 min 41.8 sec. dus juist iets langza mer dan Geertje Wielema op de rug slag. Op de 3x50 meter estafette zege vierden onze dames in 1 min. 45.1 sec. voor het Deense trio met 1.47.3 j Joop van Daatselaar tikte ook al I als. eerste aan in 2 min. 47.5 sec over de 200 meer schoolslag, waarbij hij I zijn Deense tegenstander Carl Ebbe met meer dan 3 seconden achter zich liet (2.50,7) De wedstrijden werden gehouden in de Oesterbro-zwemhal en trokken veel publiek. ATHLETIEK. NATIONALE BOSLOOP. Als opening van het athletieksei- zoen zal op Zondag 19 Februari a.s. te Leiden in de Leidse Hout een na tionale bosloop worden georgani seerd door „de Bataven". Het programma luidt: 12 uur: 1000 M. Junioren B; 12.15 uur: 1500 M. Junioren A; 12.30 uur: 3000 M. C- en D-klasse; 12.50 uur: 4000 M. A- en B-klasse. VOETBAL. Lugdunum. Lugdunum komt a.s. Zondag tegen de R.K.V.V. „Ve- lo" (Wateringen) als volgt uit: D. A. W. van Oudshoorn. J. Bronsgeest, P. v. Berkel. D. van Pijlen, H. van tEs, H. van Egmond. E. Quist, F. Fi- lippo, J. Verhoeven, P. Mizee, A. Kapaan. Voorts spelen om 12 uur: UVS- terrein: UVS 3—Lugd. 2; Lugd.- terrein: Lugd. 3UVS 4. „Meerburg". Wanne.er er mor gen gespeeld wordt, staat voor het eerste elftal de belangrijke wed strijd tegen Alphense Boys op het programma. Dat het geducht zal spannen staat wel vast. Moge de best spelende ploeg winnen! Aan vang 2 uur. De Junioren spelen op eigen ter rein tegen de V.N.L. Junioren. Aan- van 12 uur. Docos. Het eerste zal de lang ver wachte strijd moeten aanbinden te gen A.S.C. Thuis werd een behoor lijk resultaat behaald en wij ver wachten het nu ook. Aanvang 2 uur. De opstelling luidt: v.r.n.l. doel: G. Rooyakkers; achter: L. Mazurel, W. Varkevisser; midden: P. Pollman, C. Lith, Bas Smits; vóór: Th. Ludlage, C. Meiman, W. Verplancke, P. Dub- beldeman en N.N. Docos 2Teylingen 2 is afgelast. Docos 3 gaat op bezoek bij Rouw koop 3 vertrek per tram 11.10 uur vanaf de Korevaarstraat. Docos 5 gaat op bezoek bij ZLC 4; aanvang 12 uur; terrein Da Costa- straat II. „Versterkte degradatie" in de L. V. B. Minderwaardig gedoe! Enige weken geleden plaatsen wij te goeder trouw een bericht in onze sportrubriek, waarin door enkele met name genoemde verenigingen aan de L. V. B. het verzoek zou zijn gericht met een protest te gen de versterkte degradatie. Achteraf bleken wij het slachtoffer te zijn geworden van een minder waardig sujet, die zich niet ontzag door middel van valse handtekenin gen een schijn van waarheid te ver lenen aan hetgeen hij blijkbaar gaarne wilde. Bovendien was het uiterst dom om de verschillende verenigingen en de namen der secretarissen te misbrui ken, aangezien die opzet een a^- rechtse uitwerking moest hebben. Hetgeen ook geschied is. En we beschouwden de zaak met herroeping van het bewuste bericht als afgedaan. Nu ontvingen we' gistermorgen weer een stuk over deze kwestie, thans bedoels als ingezonden stuk, waarin betoogd werd, dat het in het eerste bericht genoemde protest toch nog niet zo gek zou zijn!" Wij vertrouwden begrijpelijkerwijs dit bericht niet. Het was bovendien duidelijk van dezelfde schrijfmachine afkomstig als het eerste Bij onderzoek bleek ons, dat de schrijver weer met een andersnaam heeft ondertekend, dus weer ge tracht heeft onze courant te mis bruiken voor zijn minderwaardig gestook! Daarvoor past slechts één woord: „misselijk"! ALLE WEDSTRIJDEN IN AFDELING 'S-GRAVENHAGE AFGELAST. Alle vastgestelde wedstrijden voor Zondag ook de junioren-wedstrijden van de afdehng 's-Gravenhaee van de K. N. V. B. zijn. in verband met de onbespeelbaarheid der terreinen, af gelast. KORFBAL ALLEEN IN NOORD HOLLAND WORDT GESPEELD De KNKB heeft bekend gemaakt dat, met uitzondering van de wed- stryden in het district Noord Hol- j land, alle voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Febr. vastgestelde wedstrijden in j verband met de onbespeelbaarheid der. terreinen zijn afgelast. Nederlanders lootten niet ongunstig voor Eur. schaatskampioenschappen /"JISTERAVOND vond te Helsinki de loting plaats voor de 500 en de 5000 meter der Europese kampioenschappen, welke hedenmiddag te Helsinki zijn begonnen. De Tsjechen, die aanvankelijk hadden inge- geschreven, lieten verstek gaan, zodat slechts 21 rijders op de deelne merslijst kwamen te staan. Kees Broekman rijdt op de 500 me ter tegen Reidar Liaklev, zijn oude rivaal op de 'langere afstanden, ter wijl zowel Wim van der Voort als Cor Heus'tegen twee Finnen hebben geloot. Tenslotte komt Anton Huis- kes op de korte afstand uit tegen Johnny Gronshey, die voor Engeland start. De loting op de 500 meter had het volgende resultaat: le rit: Wickstroem (Zweden)Ca- roli (It.); 2e rit: Heus (Ned.)Salo- maa (Finl.); 3e rit: Wahl (Noorw.)- Loerincz (Hong.); 4e rit: Gi'onshey (Eng.)Huiskes (Ned.); 5e rit: Me- renyi (Hong.)Laitinen (Finl.); 6e rit: Andersen (Noorw.)Hedlund (Zweden); 7e rit: Musolini (It.) Asplund (Zweden); 8e rit: Broek man (Ned.)Liaklev (Noorw.); rit: Parkkinen (Finl.)Karlsson (Zweden); 10e rit: van der Voort (Ned.) Suomalainen (Finl.). Elfde rit alleen Haugli (Noorw.). De loting voor de 5000 meter had het volgende resultaat: le rit AsplundHeus; 2e rit Crons- heyLoerincz, 3e rit SalomaaCa- roli, 4e rit HaugliHedlund, 5e rit LaitinenMerenyi, 6e rit Müsolino Andersen, 7e rit HuiskesParkkinen, 8e rit van der VoortLiaklev, 9e rit WickstroemSuomalainen, 10e rit KarlssonBroekman, 11e rit Henry "Wahl alleen. De Nederlandse rijders hebben niet ongelukkig geloot. Behalve Heus rij- IJSHOCKEY TILBURG VERLOOR De Tilburgse ij shockeyploeg ver loor Vrijdagavond van de I.F.K. (Stockholm) met 711. De tussen standen waren 24, 14, 43. SKISPORT AASTROM WERELDKAMPIOEN r OVER 18 KM De wedstrijd over 18 km welke te Rumford (Maine) in het kader van de wereldkampioenschappen werd ge houden, is gewonnen door de Zweed Karl Erik Aastrom in de tijd van 1 uur 6 min. 16 sec. Als tweede eindig de Enar Josefsson, eveneens een Zvtfeed in 1 uur 6 min. 41 sec. De der de plaats werd door een Noor Arnlpot Oyass bezet in 1 uur 7 min 6 sec. De deelnemers werden om de mi nuut gestart. Aanvankelijk stond er een stev:ge wind, welke 'at-u aan zienlijk minder sterk werd. De lo pers, die in de tweede helft van de stajtlijst stonden, hadden dus een be langrijk voordeel. De 23-jarige we reldkampioen Aastrom startte, even als Josefsson achter in het veld, na 9 km dus op de helft van de afstand lag Aastrom 17 seconden voor op de 33-jarige Josefsson, welke voorsprong hij op de tweede helft van de wed strijd nog vergrootte. In totaal na men 68 skilopers aan de 18 km wed strijd deel. Het resultaat van de Noorse com binatie van de wereldkampioenschap pen ski luidt: 1 Hasu (Finland) 4445.2 pnt, 2 Gjer- mundshaug (Noorwegen) 452 pnt, 3 Slaatvik (Noorwegen) 451.86 pnt. De juryleden hadden niet minder dan 4 uur nodig om de lijst van de eerste twaalf der combinatie samen te stellen. DE .DUITS—JAPANSE KWESTIE West-Duitsland en Japan hebben te kennen gegeven ,dat zij zich gaarne in de internationale skifederatie opge nomen zouden zien. Beide verzoeken zijn e Lake Placid op een besuurs zijn te Lake Placid op eèn bestuurs- van de 12 leden, die dit bestuur telt waren echter maar 5 aanwezig, zo dat besloten is pas een beslissing in deze kwestie te nemen op het FIS- congres dat volgend jaar te Venetië word gehouden. DE WERELDSKIKAMPIOEN SCHAPPEN 1954 De wereldkampioenschappen worden om de vier jaar gehouden en wel in het seizoen, dat precies tussen twee winter-olympiades inligt. De eerstvolgende wereldkampioenschap pen zullen dus in 1954 worden gptmu- den. Als gegadigden voor de organi satie hebben zich reeds gemeld: Zweden, Italië en Frankrijk. Een be slissing hieromtrent zal genomen worden op het congres van de Inter nationale Skifederatie (FIS), dat in 1951 te Venetië wordt gehouden. LAWNTENNIS EEN SET VAN 29—27 Tijdens hun tournee door de Ver. Staten speelden Gonzales en Kramer te Seattle de langste set, welke in de annalen van het beroepstennis kend is. Na twee uur spelen won Gon zales tenslote met 2927. Geen drie kwartier later had Kramer de partij gewonnen door 64, 63 in de twee de en derde set. Van de 63 partijen tusen Kramer en Gonzales heeft Kramer er thans 47 gewonnen. 7 FEBRUARI: LOTING VOOR DAVIS CUP 1950 De loting voor het Daviscup-tour- nooi 1950 zal Dinsdag 7 Februari te Lake Succes plaats hebben. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zal de loting ver richten. 26 Landen, in twee zones verdeeld, zullen dit jaar deelnemen. Het zijn: Amerikaanse zone: Austra lië, Canada, Cuba en Mexico. Euro pese zone: Oostenrijk, België, Dene- iparken, Egypte, Finland, Frankrijk, Groot Brittanië, Hongarije, Ierland, Italië, Luxemburg, Monaco, Noor wegen Nederland, Pakistan, Peru, Philippijnen, Polen, Zweden, Zwit serland en Zuidslavië. LEIDEN, BRtESTRAAT 143, TELEF. 25873 den zij allen na Hjalmar Andersen, zodat men een schema kan opzetten aan de hand van de prestaties van Andersen. Aan de andere kant kan het ook nadelig zijn om zo laat op de middag te starten aangezien de mo gelijkheid groot is, dat de tempera tuur aanzienlijk daalt. Het is voldoen de bekend, dat Kornel Pajor niet naar Helsinki is gegaan, aangezien zijn vorm te wensen over laat. Hij wei gerde vorig jaar naar Hongarije te rug te keren en woonde sindsdien te Stockholm. Hij heeft de organisatoren te Helsinki gevraagd of men voor zijn veiligheid, als hij toch zou komen, zou kunnen instaan, doch een derge lijke garantie kon men van Finse zij de niet geven De Tsjechen tenslotte zijn niet gekomen wegens moeilijk heden met hun paspoorten. Kees Broekman heeft tijdens de training te Helsinki een goede indruk gemaakt. De baan van Helsinki ligt hem wel. Maar vrijwel iedereen geeft Hjalmar Andersen de beste kansen voor de Europese titel met Broekman op de tweede plaats. WIELRENNEN Vrijdagavond is in het Kuipje te Gent de Zesdaagse begonnen. Van de vijf sprints, welke om 11 uur wer den gereden won Peters er 1. De stand na de sprints luidde: 1 SercuBuyl 13 pnt; 2 Schulte— Peters 5 pnt, 3 KintVan Steenber gen 4 pnt; 4 StromArnold, Bruneel Bruyland en DecorteRyckaert al len 0 pnt. Alle andere koppels lagen 1 of meer ronden achter. Swift Combinatie Morgen zal in de zaal Hooglandse Kerkgraoht 42 de derde rit van de hometx-ain com petitie worden gereden 2x3 km. Ver snelling 198 inch. De wedstrijden vangen aan om 10 uur. SCHERMEN VERZIJDEN WON IN BREDA. De Leidenaar D. J. Verzijden nam gisteren te Breda deel aan een sa belwedstrijd, uitgeschreven door de K.O.O.S. Uit 45 deelnemers wist hij in de 2e klasse de eerste prijs te veroveren. Door deze prestatie pro moveerde Verzijden naar de le klas se van die schermbond, waarin de 12 beste amateur-sabreurs van het Ne derlandse legér zijn opgenomen. DAMMEN. L.D.V.-NIEUWS. De uitslagen van de gehouden on derlinge borden wedstrijden luidden als volgt: L. GerritsenJ. Klinkenberg, 1 1, I. TelengM. van Leeuwen, 20, E. KlinkenbergH. Martijn, 20, J. v. d. MejjP. van Leeuwen 02, C. B. Janssens—L. Zitman, 2—0, M. Kruider—J. Huisman jr. 1—1, B. SlegtenhorstJ. W. Huisman sr. 2 0, J. Molenaar—A. Sladek, 11, L. Zitman—J. Zaalberg, 1—1, I. Te- leng—J. H. van Gent, 2—0, H. de Water—P. v. d. Stel, 1—1, B. Sleg tenhorst—N. Kruidei, 0—2, Th. Uyt- tenbogaard—C. Klinkenberg, 2—0, L. C. Gerritsen—M. Brinks, 1—1, E. Klinkenberg—M. J. van Houten. 2— 0, J. v. d. MeijB. de Kier, 02. In groep A. heeft na 9 ronden ge speeld te hebben M. J. van Houten de leiding op de voet gevolgd door P. v. d. Stel en B. Slegtenhorst ter wijl in groep B. I. Teleng met 17 punten uit 10 wedstrijden aan het hoofd der ranglijst gaat. W. Heems kerk heeft 8 partijen gespeeld en heeft hieruit 13 punten gehaald. Lisse Vooruit. De verdere uit slagen van de bord en wedstrijden zijn: A. v. Rossen—N. P. Dekker 20, P. HoekstraA. Balkenende Gzn. 02; A. Balkenende Jr.J. Algera 0—2; G. 't Hort—H. v. Dru- nen 11; G. 't HortJ. Duiven voorde 2—0. Het vier dorpen tournooi. De beide tientallen van de Damvereni gingen S.D.V. 1 (Sassenheim) en E.M.S. I (Bennebroek) speelden hun eerste wedstrijd voor het Vier-Dor- pen-tournooi. De voorlopige uitslag van deze ontmoeting werd een 6—6 gelijk spel. Vier partijen moeten nog uitgespeeld worden. #ET MYSTERIE H OP DE 3) De tweede borrel knapte hem weer wat op, herstelde zijn geeste lijk evenwicht. Waarom, verdorie, haalde hij zich toch al die muize nissen in 't hoofd? 't Zou Reggy Chadwick om de dooie dood zo mak kelijk niet vallen, hem de laan uit te laten sturen voor iets, waaraan hij part noch deel bad! Hij zou eisen, dat briefje in drukletters te zien, en dan kón 't hem niet moei lijk vallen, aan te tonen, dat hij 't niet geschreven had. Als ze hem dan nóg niet geloven wilden, moest er maar een schrift-expert aan te pas komen! Hij had het recht, dat te eisen. Hij zou verder een lijstje geven met de namen van de lui, die hij in staat achtte, hem zo'n sme rige poets te bakken de naam van Reggy Clhadwick zelf zou bo venaan staan! En onmiddellijk daar op volgde die van Price. Ze moes ten diezelfde woorden maar eens in drukletters op papier zetten! Na tuurlijk, zó zou hij 't aanleggen! Dan was er geen speld tussèn te krijgen! Chadwick's slinkse poging, om een hem minder aangenaam lid van het personeel weg te werken, zou geen succes hebben! Integendeel: Mort- lake zou de intrigant eens laten horen, hoe iemand lacht, die weet, 't laatst te lachen! Doch onderweg naar zijn pension in Bow Lane, leek Algy's optimisti sche stemming verdacht veel op een kinderballon, waarin geniepig een prik gegeven was. Bij elké stap zak te zij. Mogelijk lag 't aan het feit, dat het was gaan regenen een treiterige, koude motregen. Moge lijk had ook 't gebeurde op de zaak hem toch zenuwen op de maag be zorgd. Hij kon ten minste niet aan eten denken. En wat Voor eten zou het zijn, dat hem bij mevrouw Hoo ver weer te wachten stond! 't Zelf de als van iedere dag: vette spek lappen, glazige aardappelen, kool zó uit het water! Mevrouw Hop ver scheen te zweren bij kool. Natuur lijk voor vijf pond in de maand kon je geen diner verwachten met ettelijke gangen! Maar waarom, in naam van de lieve vrede, moest het dag in dag uit kóól zijn? Glazige aardappels? Walgelijk vette spek lappen? Een tafellaken, dat strijk en zet twee weken dienst moest doen? Mortlake had al menigmaal luchtkastelen gebouwd van gerief lijk ingerichte kamers, behoorlijk voedsel, properheid, enfin, van alles wat zijn deel zou worden, als de verwaohte salarisverhoging kwam. Maar hij was nog altijd even ver van dat ideaal af. De salarisverho ging liet op zich wachten; Bow Lane, twee hoog achter, was en bleef zijn toevluchtsoord. Mortlake snoof onsmakelijke lucht jes op, toen hij de kale uitgesleten trap beklom, 't Was vandaag zuur kool. En als Algy aan enige kool soort het land had, dan speciaal aan zuurkool. Hij kon die kost niet zien! Restten hem alzo voor maagvulling vette speklappen en droefgeestig starende piepers, die er zelf mee be gaan schenen te zijn, voor mense lijke spijziging te moeten dienen. Mortlake hing jas en hoed aan de kapstok in de gang en stapte de trieste kamer binnen, welke hij deel de met Walter Blynth. Op tafel wachtte hem een zeldzame verras sing: er lag een brief. En, naar het hoofd te oordelen, een gewichtige brief van de heren Wicks, Car roll en Wicks, notarissen, 48 Chan- eery Lane. Nu behoorde Algy Mortlake tot de gelukkige stervelingen, die geen on vriendelijk gestelde brieven van of namens schuldeisers te wachten hebben. Een maandelijks inkomen van twaalf en een half pond plaatst iemand nu eenmaal niet in de be geerde rij der credietwaardigen. Dit heeft evenwel aan de andere kant 't nut, dat het hem vrijwaart voor het maken van schulden. Met een gerust geweten ging Algy Mortlake dus aan het raam zitten, sneed de enve loppe netjes met zijn zakmes open en las. Bij ieder woord groeide zijn verbazing. Toen hij de brief uit had. vroeg hij zich schaapachtig af, of hij wakker was dan wel droomde. Voor alle zekerheid begon hij maar weer opnieuw. De heren Wicks, Carroll en Wicks berichtten hem, onberis pelijk getypt: Óp de vierde Januari 1936 over leed te Newport, eiland Wight, de heer Abraham Stedman. De notaris ter plaatse, de heer Robbins, heeft de verdere regeling van de nalaten schap in onze handen gesteld, nadat hem de gegevens waren verstrekt, dat de enige nabestaande en recht matige erfgenaam van de heer Sted man voornoemd te Londen woon achtig zou zijn. In zijn testament, dat aan alle wettelijk voorgeschreven formalitei ten voldoet, verklaart de heer Abra ham Stedman tot enige erfgename zijn zuster, mevrouw Amelia Mort lake, geboren Stedman, wonende 77 South Avenue, Brighton. Tussen broeder en zuster is een verwijde ring ontstaan, omdat wijlen Abra ham Stedman zich nimmer heeft gunnen verenigen met haar keuze van een echtgenoot. Hij stelt na drukkelijk vast dat zijn vermogen! uitsluitend ten goede zal komen aan 1 zijn zuster of, mocht zij zijn over leden, aan haar wettige kinderen. Zouden dezen er niet zijn, dan ver valt het kapitaal aan het plaatselijk algemeen ziekenhuis van Newport. Blijkens de navorsingen van de heer Robbins, door ons in orde be vonden, overleed te Brighton op 27 Augustus 1927 de heer Hubert Mort lake. Zijn echtgenote, mevrouw Amelia Mortlake, geboren Stedman, overleefde hem slechts tot 16 Febr. 1933. Uit hun huwelijk is een zoon ontsproten, Algernon Edward, gebo ren 20 Mei 1908 .te Brighton. Onze nasporingen hebben geleid tot de ontdekking, dat te Londen, 8 Bow Lane E.C., een Algernon Edward Mortlake woont, als employé werk zaam aan de N.V. „Tropea". Indien genoemde Algernon Ed ward Mortlake kan bewijzen, de wettige nakomeling te zijn van Hu- bert Mortlake, geboren 2 Januari 1875 te Brighton, overleden aldaar 27 Augustus 1927, en van Amelia Mortlake-Stedman, geboren 10 De cember 1881 te Brighton, aldaar overleden 16 Februari 1933, gelieve •hij zich met de desbetreffende authentieke stukken te vervoegen ten kantore van Messrs Wicks, Car roll en Wicks, notarissen, gevestigd te Londen, 48 Chancery Lane, al waar hem volledig overzicht van za ken gegeven zal worden. De kantooruren zijn 912, 26. Het vermogen van wijlen de heer Abraham Stedman is geheel belegd in leningen, aangegaan ten laste van het Verenigde Koninkrijk. Indien de rechtmatige erfgenaam van wijlen Amelia Mortlake, geboren Stedman, aan de notarissen voornoemd zijn belangen wenst toe te vertrouwen, verklaren zij zich volgaarne bereid, hem een onmiddellijk voorschot van vijf duizend pond te verlenen. Algy Mortlake keek met ver dwaasde blik naar de kalender aan de wand. Zowaar; 't ding loog niet. 't Was inderdaad Vrijdag de der tiende Hij lachte luid hoe kón 't bestaan? (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6