S)e £ckA6c(Eoii4atvt SUPER- BOMMEN Europa mag zich niet verdedigen Atoomgeheimen lekten uit naar de S.U. Zekere Ned. elementen zouden Westerling steunen Nog oplo geen ssing De reis van prins Bernhard Jlrecteor: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. W2LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG No. 11896 Geen geheimen blijven minder geheim dan atoomgeheimen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv, 20S26, Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90i - Advert.: 15 ct. 1>. mm. Telefoontjes f 1.50 ZIJN TROTS op onze bescha- ving, op de vooruitgang van on ze wetenschap, op de geweldige vlucht van onze techniek. Of liever: wij waren eens trots; nu niet meer. Twee wereldoorlogen hebben ons geleerd, dat de mensheid zich nog altijd niet kan verheffen tot de hoogte van een beschaving, waarin het brute geweld kan worden over gelaten aan de verscheurende die ren. Vroeger hadden wij een terug val in de barbarij, zoals Duitsland onder Hitier ons te zien heeft gege- ven, voor onmogelijk gehouden. Na de ervaring van de laatste 15 jaren weten wij beter. Hadden wij ooit kunnen denken, dat in Europese landen, waar het Katholicisme heeft gebloeid, een kerkvervolging zou ontstaan en geduld zou worden als wij nu beleven? Hebben wij, in één woord, veel reden om trots te zijn op onze moderne beschaving, wan neer wij zien, wat et rondom ons in de wereld gebeurt? Het grote nieuws van de afgelo pen week was de bekendmaking, dat Truman zijn toestemming had gege ven voor de aanmaak van de water stofbom. Wanneer wij over de ver woestende kracht van deze super- bom lezen en horen, dat één bom zeker half Nederland van de kaart kan vegen, dan vragen wij ons toch wel eens af, in welk een tijd wij eigenlijk leven. „De wereld is in haar moraal 2000 jaar teruggegaan", 'schreef de „Os- servatore Romano'' in haar commen taar op het besluit van Truman. In- der daal, wij leven weer in een tijd perk, waarin de een tegen de ander opbiedt met steeds meer vernietigen de wapens. De bewapeningswedloop, die reeds op twee wereldoorlogen is uitgelopen, is weer volop aan de gang. Eeuwen van Christelijke cul tuur hebben aan de wereld blijkbaar niets geleerd. HOE TELEURSTELLEND dat al les ook moge zijn, toch kunnen wij het Truman niet kwalijk nemen, dat hij tot dit besluit is gekomen. Wanneer een deel van de wereld zich zover verwijdert van alle be ginselen van de Christelijke moraal, dat men het letterlijk tot alles in staat moet achten, dan is er maar één redmiddel en dat is te zorgen dat het andere deel van de wereld sterker blijft. Daar is niet aan te ont komen. Amerika daar zijn wij allen van overtuigd wapent zich niet met atoom- en waterstofbommen om de rest van de wereld aan zich te onder- wemen maar uitsluitend om te ver hoeden, dat een meedogenloze tegen stander zich straks verheft en zijn oogmerken ongestraft ten uitvoer kan leggen. Wij behoeven ons geen illusies te maken; een klein overzicht van het geen deze laatste week ons te zien heeft gegeven is reeds voldoende, om aan te tonen, dat de scherpste defen sie-maatregelen inderdaad gewet tigd zijn. Te Berlijn zijn de Russen weer zonder enige aanleiding begonnen om het wegverkeer naar Berlyn te versperren, terwijl het er naar uit ziet, dat nog veel meer plagerijen te wachten zijn. Men kan dit nog als een kwajongensspelletje beschouwen, hoewel het geenszins een onschul dig spelletje is, want het is spelen met vuur. Erger is, als de Sovjet regering een rebellenregering als die van de communist Ho Tsji Minh in Indo-China openlijk erkent, waar mede zij de Franse regering een klap in het gezicht geeft. Te Parijs vat men deze Russische stap dan ook hoog op en overweegt men reeds een afbreking van de diplomatieke betrekkingen. Er wordt druk over leg gepleegd met Amerika en Enge land, teneinde na te gaan of men ge zamenlijk zich te weer zal stellen tegen het agressieve optreden van Moskou. In zulk een wereld, waar de ene helft er voortdurend op uit is om de andere helft afbreuk te doen, is de enige weg: zich sterk maken. „Qui se fait brébis, le loup le mange", zeg gen de Fransen, „Wie zich tot een weerloos schaap maakt, wordt door de wolf opgegeten". r\E GROTE VRAAG een angstige U vraag is nu, of de nieuwe wa terstofbom in staat zal zijn een oor log te voorkomen, dan wel of hij juist geschikt is om een oorlog aan te trekken. Dat is de grote vraag, wel ke bij alle bewapening kan worden gesteld. Wie zichzelf wapent lokt daarmee de bewapening van een an der uit; wanneer een land zich een sterker leger gaat opbouwen, zal zijn buurman zich niet veilig voelen, vóór hij een minstens even sterk en liefst nog een sterker leger heeft ge vormd. Men gaat elkaar met steeds groter argwaan beschouwen, er ko men boze woorden, gevolgd door bo- ^qripn en voor dat men er ere in heeft, is een oorlog onvermijdelijk. Wij hebben dat proces zich reeds vele malen zien afspelen. Maar aan de andere kant: wat zal er gebeuren als de ene partij zich tot aan de tanden wapent en de ander in goed geloof aan de nobele gezind heid van zijn buurman zich geheel bloot geeft? Is die buurman werke lijk van goede wil, dan zal hij zijn bewapening eveneens afschaffen- maar wat er zal gebeuren als die buurman niet van goede wil is, laai zich gemakkelijk raden. En wie zal durven beweren, dat er nergens een land is. dat onmidde'liik gebruik zal maken van de zwakheid van een ander om hem in z'n macht te krij gen Er is dus geen keus. Amerika be wandelt een gevaarlijke weg, maar de enice we? die niet ner se naar de afgrond voert. Want ook een bliksem afleider trekt de bhksem aan en toch beveiligt hij het gebouw, waarop hij geolaatst is. T atpn wii honen, dat deze water stofbom de functie van bliksemaflei der zal kunnen vervullen en slechts zal behoeven te dreigen zonder ooit tot uitbarsting te "komen Anders ziet bp* p" voor de wereld weinig hoop vol uit. Communistisch verzet tegen de Amerikaanse wapens DE COMMUNISTISCHE aanvallen op het «Atlantische pact en het plan van Marshall manifesteren zich steeds duidelijker en breiden zich verder over Europa uit. Frankrijk is op het ogenblik het voornaamste slachtoffer en het moet zich op twee fronten verdedigen: in zijn koloniën en in het binnenland. De communisten streven in Frankrijk twee doelen na: 1. Het voorkomen van de ontscheping van Amerikaanse wapenen, 2. De pogingen van Frankrijk om zich te verzetten tegen het opdrin gende communisme in zijn koloniën te niet te doen. Een Brits atoomgeleerde gearresteerd ^AAR AANLEIDING van een van Amerikaanse zijde ingesteld onder zoek naar het uitlekken van atoombomgeheimen naar de Sowjet Unei is zekere Klaus Fuchs, die werkzaam was aan het Brits laboratorium te Harwell in Berkshire, gearresteerd. Fuchs heeft van 1943 tot 1946 aan een atoomproject in de V.S. gewerkt. Hij zou inlichtingen over de water stofbom van vitaal belang zijnde en geheime gegevens betreffende de ver vaardiging van de atoombom aan de Sowjet-Unie verstrekt hebben. Hei is mogelijk, dat thans een spionnage-complot zal worden onthuld, dat zijn vertakkingen veel verder uitstrekt dan de vier jaar- geleden in Canada opgerolde samenzwering, waarbij het eveneens om atoomgeheimen ging. leiders van de Amerikaans^ De vader van Fuchs is professor in de Sowjetrussische zóne van Duitsland. Fuchs is in 1942 Brits burger ge worden, na in 1933 in Engeland te zijn aangekomen. In November 1943 ging hij naar de V.S. met een op dracht van de Britse regering terza ke van atoomgeheimen. In de V.V. werkte hij aan het bureau van het Britse ministerie van bevoorrading te New York en vervolgens bij de atoomlaboratoria in Oeakridge en Los Alamos. Voordat hij naar Enge land terugkeerde,maakte hij reizen naar Mexico en Canada. In Novem ber 1947 kwam hij weer naar de V. S. voor conferenties met Amerikaanse functionarissen op het gebied van de atoom-energie. Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie, voor bui tenlandse zaken en lid van de Con grescommissie voor atoomenergie, heeft aan de pers verklaard, dat de toestand, ontstaan in verband met de arrestatie van Fuchs, „ernstig" is. De kansen dat Amerika en Enge land meer atoomgeheimen met elkaar gaan delen zijn plotseling tot het nul punt gedaald. Een dergelijke overeenkomst zou zowel door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden als door de Senaat moeten worden goedgekeurd, en nu is gebleken, dat een Britse geleerde uit de school heeft geklapt, voelt nie mand er in Amerika voor om nog meer geheimen met Engeland te de len. Wat zegt Moskou over de waterstofbom Drie dagen nadat president Truman zijn verklaring heeft afgelegd, dat de Verenigde Staten de waterstofbom zullen vervaardigen, heeft de Sow jetrussische pers nog steeds het stil zwijgen hierover bewaard Radio-Moskou gaf gisteravond evenwel commentaar op het besluit van president Truman om de water stofbom te doen vervaardigen. De omroeper verklaarde onder meer: „Met grote ophef is het besluit van de president der Verenigde Sta ten, om het werk aan de waterstof bom, die ook wel eens de „bom uit de hel" wordt genoemd, voort te doen zetten, bekend gemaakt. Het is gemakkelijk genoeg te raden, dat deze nieuwe aanval van oorlogshyste- rie is geïnspireerd door de zakenbe- langen van Wallstreet, die haar ter bevordering van zowel binnenlandse als buitenlandse doeleinden nodig hebben. Sinds de Amerikaanse militaire leiders niet meer kunnen pochen over het monopolie, dat, naar zij dachten, de Verenigde Staten op het gebied van de atoombomvervaardi- ging zou bezitten, hebben zij zich een nieuwe legende geschapen: die der waterstofbom. Doch Wallstreet was niet in staat de volken van de wereld te doen op schrikken door zijn beweringen over het Amerikaanse monopolie betref fende het bezit van de atoombom en het zal dit resultaat evenmin berei ken met zijn sprookjes over de „wa terstofbom", aldus radio-Moskou. De Franse regering verzet zich met alle mogelijke middelen. Er zul len soldaten worden gebruikt om de binnenkomende Amerikaanse wa penen te bewaken. Men verwacht ze aan het einde van deze maand. Er zijn reeds nieuwe detachementen aangekomen in de voornaamste ont schepingshaven, Cherbourg. Men heeft reeds troepen gebruikt om goederen, die voor de Franse soldaten in Indo-China bestemd zijn, te laden en president Auriol heeft verklaard, dat de voorraden aan de strijdende soldaten geleverd zullen worden, wat er ook gebeure. Frankrijk is ongeveer de zwakste schakel in de Westelijke defensie keten en het meest aan gevaar bloot gesteld ten gevolge van de toestand in zijn koloniën. Zowel in Indo china als in de Afrikaanse koloniën zijn de communisten, actief. OOK IN ITALIë. Frankrijk is niet het enige slacht offer van de communistische aan vallen. In Italië heeft de bodemverfleling bloed doen vloeien en de communis ten hebben er van geprofiteerd door te trachten aan te tonen, dat zij al leen de vrienden van de Italiaanse boeren en arbeiders zijn. Ook daar hebben de communisten aangekondigd, dat zij zich met hand en tand zullen verzetten tegen de ontscheping van wapenen uit Ame rika. Hoever zij daarbij willen gaan, kan niemand voorspellen. atoom-projecten hebben het niet on der stoelen of banken gestoken, dal de voornaamste reden waarom zij er niet voor voelen atoom-geheimen met Engeland te delen is, dat men niet zeker is van de politieke betrouw baarheid van sommige Britse geleer den. Volgens de mening van Mohammed Rum j^R. MOH. RUM, de Indonesische Hoge commissaris in Nederland, heeft gisteren op het vliegveld van Karatsji „zekereNederlandse elementen" in Indonesië er van beschuldigd de voormalige kapitein Westerling in zijn opstand te steunen, aldus bericht Reuter. Hun actie, zo zeide mr. Rum, beoogde „de republikeinse regering in de ogen van de buitenwereld in discrediet te brengen". Hij voegde eraan toe, dat de opstand thans geheel beheerst wordt en dat „de toestand verre van gevaarlijk is". DE RAMP MET DE PH-TEU Donderdag kwam de reddingboot van de NZHRM, de „President Jan Leis" met de op de plaats van de ramp op geviste postzakken in Hoek van Hol land terug. De stuurman van de Jan Leis, G. 1 (met pijp) en de Schipper G. Brinkman met de gevonden stukken. Rum zei verder, dat er geen vast bewijs bestond, dat zekere elemen ten in Nederland Westerling hadden gesteund, maar het was volgens hem mogelijk, dat dit het geval was. Hij sprak de berichten tegen, vol gens welke Westerling de sympathie had van de communisten of actieve steun van de gewapende groepen van de Darul Islam had. Mr. Rum zeide, dat de opstand „in het geheel niet ernstig was" en slechts beperkt bleef tot een zeer klein gebied. Westerling houdt zich thans verborgen en zijn beweging zou slechts kunnen bestaan zolang deze voorraden heeft, „want hij kan niet rekenen op steun van de zijde der bevolking". „Wij zijn in staat de toestand te beheersen zonder steun van buiten", aldus mr. Rum. KNIL-OFFICIEREN IN STAF R.I.S.- STRIJDKRACHTEN. Naar aanleiding van het bericht in zake besprekingen tussen Indonesi sche officieren van het KNIL en de Indonesische minister van defensie heeft de minister van voorlichting bekend gemaakt, dat volgens inlich tingen van de zijde van de minister van defensie de regering der R.I.S. van plan is bovengenoemde officie ren onder meer te plaatsen in de staf van de strijdkrachten der R.I.S. Het Chinese dagblad „Keng Po" heeft vernomen dat als resultaat van bovengenoemde besprekingen bin nenkort een gemengde staf zal wor den gevormd onder voorzitterschap van de minister van defensie, bij staan door kolonel Sugondo van het KNIL als adviseur. Kolonel Sugondo zal echter geen deel uitmaken van de staf. Als vice-voorzitter zal kolonel Simatupang worden aangewezen en voorts zullen zes leden worden aan gewezen, namelijk voor land-, zee- en luchtmacht van zowel het KNIL als het T.R.I.S. Het bewijs, dat de re gering der R.I.S. de leden van het KNIL meer vertrouwen begint te schenken, ligt in het besluit'van de regering om bekwame officieren van het KNIL ook als attaché in het bui tenland te benoemen De namen van de leden voor de gemengde staf zul len nader worden bekend gemaakt, aldus „Keng Po". De Belqische kouingskwestie DERTIG DELI-PLANTERS NAAR ATJEH VERTROKKEN. Deels per vliegtuig en deels per jjeep zijn Vrijdag dertig Deliplan- tgrs uit Medan naar Atjeh vertrok ken als resultaat van de onlangs te Kotaradja gevoerde besprekingen. Deze planters zullen de in Athjeh gelegen ondernemingen inspecteren en nagaan of de sedert 1942 gestaak te exploitatie kan worden voortgezet. De groepen worden vergezeld door republikeinse autoriteiten van Atjeh. Het betreft hier zowel Nederlandse als Belgische grootlandbouwonderne mingen. Autoverkeer naar Berlijn stopgezet „De weg was te glad" De Russische en Duitse grenswaca- ten te Helmstedt hebben gisteren alle interzonaal vrachtautoverkeer op de autoweg naar Berlijn stopgezet gens ijsvorming op het wegdek in de Sowjet-zone". De Duitse grertspolitie in de' Britse zone zegt, dat zij de reden van de stopzetting „niet helemaal begrijpt", daar het enkele uren geleden op de autoweg is beginnen te regenen. Men wacht thans af, of het om een zuiver tijdelijke maatregel gaat dan wel om een echte blokkade. Op het ogenblik van de stopzetting stonden aan de Britse kant van de zonegrens 250 vrachtauto's die naar Berlijn moesten. Sommmige wagens wachten al 40 uur op doorlating. Amerika overweegt ernstig of er geen maatregelen moeten worden ge nomen tegen de Russische belemme ringen van het verkeer op de wegen naar Berlijn, de „sluipende blokka de". Een Britse woordvoeder te Berlijn verklaarde, dat ook Engeland d( verkeerstoestand ernstig opvat. D( geallieerde hoge commissie onder handelt over de toestand. De Britse militaire politie in West- Berlijn heeft gemeld, dat de autoweg inderdaad zeer glad is. Uit Kassei wordt gemeld, dat het interzonale wegverïceer uit Hessen (Amerikaanse zone) naar de Russi sche zone normaal is. In Berlijn herinnert men er aan, dat de Russen op 12 Januari eveneens een deel van een autoweg, tussen Maagdenburg en Berlijn wegens gladheid enkele uren hebben geslo ten. DR ALI SASTROAMIDJOJO IN AMERIKA AANGEKOMEN Dr Ali Sastroamidjojo, de eerste Indone sische ambassadeur in de Verenigde Staten van Amerika, werd bij aan komst op het vliegveld Idlewild door journalisten met vragen bestormd. Dr Ali Sastroamidjojo was verge-; zeld door zijn vrouw en twee kinde- Alle belangrijke Belgische minis ters zijn Vrijdagochtend onder voor zitterschap van Eyskens bijeengeko men. Segers, de minister van Ver keer, las na afloop het volgende communiqué voor aan de pers: „De eerste-minister heeft de kabinets raad op de hoogte gebracht van de suggesties, die Donderdag door Spaak, Huysmans en Buset, de so cialistische ministers van staat, in zake de koningskwestie zijn gedaan, Alle C.V.P.-ministers verklaarden van oordeel te zijn, dat deze sug gesties geen nationale oplossing van het probleem kunnen brengen in de door de regeringsverklaring beoogde zin. Onder deze omstandigheden stelde de regering eenparig vast, dat de nieuw voorgestelde procedure geen oplossing van de koningskwes tie kan waarborgen." Prins Bernhard is gisteren in Ma racaibo, het grote olie-centrum ir West-Venezuela, een hartelijke ont vangst bereid. De prins vloog Donderdag van Punta Cardon in de naburige staat Flacon, waar hij door de plaatselij ke autoriteiten en de Nederlandse gemeenschap was ontvangen, naar Maracaibo. De prins bracht een officieel be zoek aan de gouverneur van de staat Zulia en gebruikte later de lunch met hem. Des middags woonde hij de opening bij van een nieuw park, dat naar prinses Wilhelmina „Guil- lermina" is genoemd. De prins keerde daarop naar Ca racas terug. Mgr Pessers OFM weer terug in zijn kathedraal Plaatselijke mandarijn gaf hem zelfs weer verlof tot pred.king. Mgr. Q. Pessers, Apostolisch Pre fect van Kiangchow, en de vier Zusters, die sinds jaar en dag in het achterland van de provincie Sjansi verblijven, afgesneden van de bui tenwereld, en zelfs van hun mede broeders en medezusters in Peking, hebben de laatste tijd weer contact gekregen met de Chinese hoofdstad. En zeifs hebben de regeringsinstan ties Mgr. Pessers weer toegestaan terug te keren in -zijn kathedraal. Na een verblijf van acht maanden in de gevangenis werden zij door de communisten vrijgelaten. In de stad Kiangchow, waar de kathedraal van Mgr. Pessers staat, kregen zij een heel kleine woon ruimte ter beschikking, tezamen met enige Chinese families. Naar eerst thans langs velerlei omwegen du- kend is geworden, mochten zij up 18 November naar de kathedraal terug. Veel bleek er te zijn gestolen. Zodra zij waren overgehuisd, luidde de klok weer en Mgr. Pessers mocht in zijn eigen kathedraal een Hoogmis celebreren. In een oog wenk liep de hele kerk vol. Mgr. Pessers heeft, aldus het K.N.P., van de plaatselijke .mandarijn schrifte lijk verlof gekregen, vrij het geloof te verkondigen. Zoals bekend is hebben destijds geruchten de ronde gedaan, dat Mgr. Pessers door de communisten ver moord was, waarna het K.N.P. kon melden, dat Mgr. Pessers in leven was, maar dat zijn medepater L. J. Bruns inderdaad door de commu nisten in China was gedood. MEDISCHE MISSIE ACTIE. Alhoewel nog in het geheel niet te schatten is, hoe groot het eindbe drag zal zijn van de kerkdeur-col lecte op Zondag 5 Januari jl. wijzen de eerst binnenkomende cijfers nu reeds op een goed succes. Het comité heeft in de laatst ge houden vergadering besloten aan de Oversten van alle Missionerende Or den en Congregaties een verlang lijst te vragen van alle Missiepos ten. Zo spoedig mogelijk zal begonnen worden met het verzenden van de feestgave, bestaande uit medicijnen, verbandmiddelen, instrumenten enz. Beeldende kunst in de Protestantse kerk Tijdens een vergadering van Pro testantse zijde te Weesp gehouden is ernstig de mogelijkheid besproken van toepassing van beeldende kunst in de Protestantse kerken. Met uit zondering van orgels en preekstoe len, zo werd gezegd, is het meubilair in die kerken wel zeer strak gehou den. Nu wil men een oplossing vin den zonder het karakter van de kerk te storen. Men vraagt naar kunst uitingen, die bij het leven aanslui ten. De heer Smit, die de bespre kingen inleidde, zei o.m.: „Ook de kunst als uitbeelding van wat God in Zijn schepping ons nog heeft ge laten, is een gave Gods en wij zul len daaraan niet voorbij mogen gaan. De muziek aanvaarden we wel, waarom dan niet de andere uitingen kunst?" £en Hafi&ttjz. ,t Geen zachter hoofdkussen, dan de wetenschap de afgelopen dag goed te hebben beleefd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1