3)e ftzidóeSoti/tci/nt Weer hard tegen hard in Berlijn? Russische stap kan ernstige gevolgen hebben Amerika overweegt represaille maatregelen Min. v. Maarseveen is zeer' tevreden De reddingsboot keerde terug Vtlrecteor: C. M. VAN HAMEBSVELD. Boofdredactenr: TH WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN JOE BURCHT" VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mud., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 et/p. mm. Telefoontjes f 1.50 Goed voorbeeld EEN waar verhaal, dat we dezer dagen in enkele bladen la zen: Burgemeester M. Schakel van Noordeloos heeft een voorstel van een der wethouders, dat de burgemeester aan een ambts woning moest helpen, afgesla gen, omdat hij vindt, dat hij, zoals hij zei, als kapitein van het woningnoodschip dit het laatste moet verlaten. De burgemeester woont nu in een houten nood woning. De heer Schakel is burge meester van Noordeloos, Hoorn aar en Hoog-Blokland. Het denk beeld van de wethouder was: laten de drie gemeenten samen werken en voor de burgemees ter een ambtswoning bouwen. Maar de burgemeester zei, dat het morele effect niet zo best zou zijn als hij een ambtswoning zou krijgen van een volume als drie arbeiderswoningen tezamen De raad bracht burgemeester Schakel dank voor zijn houding. Een mooi voorbeeld van die bur gemeester! Nu concludere men hieruit weer niet, dat in deze tijd nergens voor een burgemeester een ambtswoning mag worden gebouwd. En ook niet, dat de woning van een burgemeester niet groter mag zijn, dan een arbeiderswoning. Wat men wel uit dit voorbeeld mag concluderen is dit: Ieder moet meeleven met de wo ningnood en zich daarom voor zijn eigen huisvesting geen luxe veroor loven, waardoor anderen woonruim te wordt onttrokken of onthouden en waardoor hij vooral als hij in staat of stand uitsteekt ergernis geeft. Deze les ligt in het burgemeester- lij ke voorbeeld. Koninklijke onderscheidingen LIET gebéurt niet veel, dat, als 1 een wetsontwerp is aanvaard, de genen, die in woord en geschrift heb ben gepropageerd de gedachte, welke' aan dat wetsontwerp ten grondslag ligt een koninklijke onderschei ding ontvangen. Dit is nu gebeurd. Zoals gisteren vermeld, is prof. dr. J. A. Veraart, die in ons land concrete gestalte heeft gegeven aan de gedachte van de bedrijfsorganisa tie, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. F. J. H. M. van der Ven en mr. J. Woudstra, als erkenning van en waardering voor hun bijzondere verdiensten ten aanzien van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De regering heeft hiermede ge toond. dat zij in de P.B.O. een groot nationaal belang ziet. Als deze overtuiging leeft en steeds meer bewust gaat leven in alle kringen van het Nederlandse volk, dan zal de P.B.O. ook werkelijk een zegen voor héél het volk blijken te zijn. Het is vanzelfsprekend, dat de dankbare en waarderende herinne ring van ouderen en van jongeren, die de geschiedenis kennen, hier óók uitbaat naar de grote strijders voor de solidariteitsgedachte in ons vader land uit het jongste verleden, naar mannen als mgr. Aengenent en prof. Aalberse. ONDERNEMINGSRADEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp op de onderne mingsraden z.h.st. aangenomen. Al leen de communisten en de Staatkun dige Gereformeerden verklaarden zich tegen het ontwerp. De motie-Stapelkamp, welke be oogde de ondernemingsraden op te nemen in de P.B.O., werd met 50 te gen 19 stemmen verworpen. De K. V.P. stemde in haar geheel tegen. Alleen A.R., C.H. en V.V.D. stem den voor. SPANNING IN PARIJS In Parijs heerst een koortsachtige diplomatieke activiteit. De Russische erkenning van Ho Tsji Minh wordt opgevat als een schending van de grondbeginselen der internationale wetten en van de Franse souvereini- teit. In diplomatieke kringen te Londen wordt thans vrijelijk gesproken over c'.e mogelijkheid van een algeheel af breken der diplomatieke betrekkin gen tussen Frankrijk en de Sowjet- Unie als gevolg v.»n het fei dat Rus land de Franse nota van protest tegen de Russische erkenning van Ho Tsji Honger moet mrg. Beran murw maken De gezondheidstoestand van Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, is de laatste tijd aanzienlijk slechter ge worden. De oorzaak hiervan is, dat de communisten het voedselrantsoen van de in zijn paleis opgesloten aartsbisschop geleidelijk verminde ren. Mgr. Beran mag geen voedselpak ketten ontvangen. Zijn c tmmunistisch keukenpersoneel zet hem uitsluitend op Vrijdag vlees voor. Dit wordt steeds door de aartsbisschop gewei gerd. De Tsjechoslowaakse regering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij zij de priesters wil verplichten desgevraagd aan de communistische ambtenaren alles te vertellen wat een bepaald persoon in de biecht heeft gezegd. Weigering is volgens de opvatting van de regering een strafbare daad. De regeringscommissie voor kerkelijke aangelegenheden zal voortaan opge ven waarover in de kerken gepreekt moet worden. Preken over een an der onderwerp is strafbaar. De op heffing van een aantal parochies, die door de regering als „overbodig" worden beschouwd, is begonnen. Minh in Indo-China heeft verworpen. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Franse Na tionale Vergadering zal heden het Franse protest tegen de Sowjetrussi- sche. erkenning van de „regering" van de Indochinese rebellenleider Ho Tsji Minh, bespreken. De Franse rechtse bladen „l'Epo- que" en „l'Aurore" schreven heden, dat Frankrijk een regering moet krij gen. „sterk, genoeg om er toe over te durven gaan de Franse communisti sche partij en haar organisaties bui ten de wet te stellen". De Britse conservatieve „Daily Telegraph" is van mening dat de Sowjetrussische erkenning van hei „bewind" van de rebellenleider Ho Tsji Hinh het eerste schot is van een niuewe Russische campagne, welke geheel Zuid-Oost-Azië in gevaar brengt. Het blad voegt hieraan toe: „De opgeschrikte wereld zou hier nauwelijks minder heftig op moeten reageren als zij deed, toen Hitier Tsjecho-Slowakije inlijfde, daar ge vreesd moet worden dat deze nieuw ste Russische zet het sein is voor een nieuwe Russische campagne, welke tussen de Westerse landen en de Sowjet-Unie". DE OMGEKOMEN BEMANNING V.l.n.r. J. v. d. Heide, vlieger eer ste klasse, B. Slosser, vlieger derde klasser, F. J. de Raadt, vlieger derde klasse en Alexander Legg, vlieger derde klasse. Onderste rij v.l.n.r. A. van Seume- ren, telegrafist vierde klasse, C. J. de Mink, boordwerktuigkundige vierde klasse en de stewardess Cath. La- mers. In antwoord op de Russische blokkade UET AMERIKAANSE DEPARTEMENT van Buitenlandse Zaken "heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het een tegenblokkade van de Sowjet-zöne als represaille voor de Russische verkeersbelcmmerin- gen op de wegen naar Berlijn „in actieve overweging" heeft. Modermott, de perschef van het departement verklaarde: „Wij gelo ven niet, dat wij werkeloos kunnen toezien, wanneer de Sowjets op deze wijze internationale overeenkomsten schenden. Wij geloven, dat wij in actieve overweging moeten nemen, of er geen tegenmaatregelen dienen te worden getroffen". De internationale overeenkomst, waarnaar Modermott verwijst, is de overeenkomst tot beëindiging van de Berlijnse blokkade in Juni vorig jaar. Contact nuttig voor toekomstige samenwerking »^^VER DE RESULTATEN van mijn bezoek aan Indonesië ben ik zeer tevreden. Ik heb èen veelvuldig contact gehad met de regering der R.I.S. en er zijn inzichten uitgewisseld, die nuttig zullen zijn voor de toekomstige samenwerkingaldus deelde minister van Maarseveen me de aan de vooravond van zijn vertrek met de „Willem Ruys" naar Ne derland. En er is overeengekomen, dat de eerste conferentie van ministers der Unie op 20 Maart te Djakarta zal aanvangen." Over de kwestie-Westerling zeide minister van Maarseveen: „Het ver heugt mij, dat ik er toe heb kunnen medewerken, om het geval-Wester- ling tot de juiste proporties terug te brengen. Ik acht de actie van Wes terling even dwaas als misdadig en zij zou de goede verstandhouding tus sen de Indonesiërs en de Nederlan ders hebben kunnen schaden, indien niet duidelijk gebleken ware, dat de Nederlandese regering even sterk te gen deze actie is gekant als de rege ring der R.I.S." Op de vraag, of er tegen Wester ling eventueel Nederlandse troepen züllen worden ingezet, antwoordde de minister: „De R.I.S. is een souve- SNEÉUW EN VENETIë Ook Ita lië is niet van sneeuw verschoond gebleven. Op sommige, plaatsen was er zelfs de laatste jaren niet zoveel sneeuw gevallen als in de afgelopen week het geval was. Eén der met sneeuw bedekte kana len in Venetië. reine staat, alleen zij kan optreden. Indien er op het grondgebied van een der deelgenoten van de Unie samen werking moet plaats hebben, moet de deelgenoot, wien het aangaat, hier om uitdrukkelijk verzoeken," „De Nederlandse troepen zijn in Indone sië inderdaad a double usage", aldus antwoordde de minister op een an dere vraag, waarna hij zeide: „Laat ik het hierbij laten". Over de positie van de Nederland se ambtenaren zeide de minister: „De ambtenaren verkeren op het ogen blik in een veel zorgen barende overgangstijd en daarom is het zeer moeilijk om prognosen te stellen. Enerzijds bestaat het streven, de In donesische staat te doen steunen op een apparaat, dat uit Indonesiërs be staat. Aan de andere kant kan dit streven slechts geleidelijk worden verwezenlijkt, zodat de hulp van Ne derlandse ambtenaren voorlopig niet kan worden ontbeerd. Wil Indonesië voor zijn ambtelijk apparaat Neder landse krachten aantrekken, dan zal het land hun duurzame en redelijke voorwaarden moeten aanbieden." Met betrekking tot Nieuw-Guinea zeide de minister nog: „Over Nieuw-Guinea heb ik slechts in beperkte mate gesproken. De onderhandelingen over deze kwestie zouden kunnen worden voor bereid door een paritaire commissie. Het is niet uitges'oten. dat op de eerste conferentie der ministers van de Unie tot de instelling van een dergelijke commissie zal worden be sloten". Uit katholieke bron in Wenen is vernomen, dat kardinaal Mindszenty momenteel in een sanatorium in Boe dapest verblijft. Het gebouw wordt des nachts door schijnwerpers hel verlicht, waar schijnlijk om te voorkomen, dat po gingen worden gedaan de kardinaal te bevrijden. Van kerkelijke zijde is verder ver nomen, dat de kardinaal tijdens zijn verblijf in Tsjecho-Slowakije aan zijn hartkwaal is geopereerd. De Hon gaarse regering schijnt opdracht ge geven te hebben alles te vermijderi wat de gezondheid van kardinaal Mindszenty zou kunnen schaden. Desgevraagd verklaarde hij, dat tegenmaatregelen reeds werden overwogen. Er bestaat nog geen gevaar voor de voorziening van Berlijn, daar de reservevoorrraden daar groot genoeg zijn, zo zeide Modermott. Een we derinstelling van de luchtbrug op dit ogenblik is waarschijnlijk nog niet nodig, doch „wij blijven bereid hiertoe over te gaan, als dit nodig mocht blijken". In diplomatieke kringen te Lon den gelooft men, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten besprekingen voeren over het nemen van tegen-maatregelen. Generaal Hays, de plaatsvervan gende Amerikaanse hoge commissa ris in Duitsland, heeft gisteren een bezoek aan kanselier Adenauer ge bracht en men neemt aan, dat hij Adenauer ervan in kennis gesteld heeft, dat de Verenigde Staten de toestand ernstig opnemen en een wederinvoering van een algehele Russische blokkade van Berlijn niet uitgesloten achten. Algemeen is men te Londen van mening, dat de tegenblokkade vorig jaar een ernstige druk vormde op de economie van Oost-Duitsland en dat zij in de eerste plaats verantwoorde lijk was voor de opheffing van de Russische blokkade. Waarnemers te Berlijn vre echter, dat eventueele Westerse maatregelen met nieuwe Russische tegen-maatregelen zouden worden beantwoord. NIEUW HOOFD VAN OOST- BERLIJNSE POLITIE. De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren in de plaats van kolonel Paul Markgraf tot hoofd van de po litie in Oost-Berlijn benoemd de 41- jarige Waldemar Schmidt. Deze is reeds lang lid van de communisti' sche partij en heeft 10 jaar in nazi gevangenissen doorgebracht. Het laatste jaar is hij hoofd van de af deling personeel van het Oost-Ber- lijnse gemeentebestuur geweest. Paul Markgraf werd destijds door de Russen bij Stalingrad krijgsge vangen gemaakt. In 1945 keerde hij naar Duitsland terug om ten behoe ve van de Russische bezetting de politie in Berlijn te organiseren. In September 1949 meldden Westber- lijnse bladen, dat hij door de Russen gearresteerd was. Door het hoofd kwartier van de politie werd toen meegedeeld, dat Markgraf voor lan ge tijd „met verlof" .was. TOEGANG TOT CENAKEL IN JERUZALEM VERBODEN. De Joodse autoriteiten hebben aan alle bezoekers de toegang tot de Zaal van het Laatste Avondmaal verbo den. Ook aan priesters verlenen zij geen toegang. De reden voor dit ver bod is onbekend. Het Cenakel was sinds 1342 in het bezit van de paters Franciscanen. In 1551 kwam het in handen van de Mohammedanen, die het tot Moskee verbouwden. Wel kregen de christenen toestemming het Cenakel te bezoeken. Tijdens de laatste oorlogshandelingen kwam de zaal in handen van Israël. Sovjet-Unie heeft >ok waterstofbom Tenminste volgens Wisjinsky „Het feit, dat de Sowjet-Unie niet alleen de atoombom maar eveneens de waterstofbom bezit, betekent niet alleen een enorm succes voor een socialistische staat, maar brengt te vens een geweldige slag toe aan de imperialistische oorlogsstokers, die nu genoodzaakt zijn hun toon te ma tigen en in hun internationale be trekkingen meer omzichtigheid aan de dag te leggen" zo heeft Wisjins ky, de Sow jet-Russische minister van buitenlandse zaken, in een toe spraak te Moskou op 19 December j.l. verklaard, ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Stalin. Deze rede is pas gisteren in het tijdschrift „De Sovjet-staat en de Wet" gepu bliceerd. Slechts een paar restanten mee terug gebracht OISTERAVOND tegen 8 uur keerde de reddingboot „President Jan Leis" te Hoek van Holland terug. Het was een droevig gezicht de drij vend gevonden restanten van het verongelukte postvliegtuig achter de stuurcabine te zien liggen, doorweekt van het water. Als een triest symbool lag er een blauwe doek in wimpel vorm overheen mst erop de letters Exit. Er onder lagen twee zakken Zwitserse post, twee zakken met onbekende post en één, waarop nog te lezen stond Centraal Sta tion. Sommige zakken waren geopend. Die had men overgenomen van een Belgische kotter, welks bemanning de zegels had verbroken, mo gelijk uit onbekendheid met de vondst. Er is in ieder geval rapport van opgemaakt. Los zagen wij er°ens enige foto's liggen, verzonden door A.N.P.-foto uit Amsterdam. Zij zullen niet op tijd hun bestemming bereiken. Later op de avond vertelde schip per Brinkman, omstreeks half twaalf op de plaats van het ongeluk te zijn aangekomen. Het zicht was buiten gewoon slecht en zou tegen de mid dag nog slechter worden. Eenmaal bij de „Rigmor" gekomen, kon hij een onderhoud hebben met de Deen se kapitein. Deze vertelde, dat zijn eerste stuurman Donderdagochtend vroeg tijdens de duisternis nog een vliegtuigmotor had gehoord en daar bij had opgem'erkt, dat deze vrese lijk aan het sputteren was. Hij bleef de machine nakijken en zag toen plotseling een vlam uit het toe stel schieten, waarna het vliegtuig als een toorts in zee schoot. De be manning van de „Rigmor" had geen wrakstukken kunnen ontdekken. De reddingboot hééft ongeveer vijf uur lang ter plaatse rondgevaren en toen zij door „De Maas" werd afge lost een blauwe boei uitgelaten, waarvan elke reddingboot voorzien is. Op de boei werd de vlag van de maatschappij geplaatst. De Belgi sche kotter, waarvan sprake is, was „De Zeebrugge" 418. Deze vissers boot, had drie postzakken aan boord, die werden overgenomen. Voorts een bruin geruite overjas, wat na- vigatiekaarten en een tas. De red dingboot heeft op zee steeds contact gehad met de Mitchell's, die van Valkenburg uit waren opgestegen, maar de installatie van de redding boot was niet geschikt om antwoord te geven. De heer Sillevis, die namens de technische dienst van Schiphol aan wezig was, achtte het vrij onwaar schijnlijk, dat het wrak gelicht kon worden, ten eerste in verband met de diepte, die ter plaatse ongeveer dertig meter bedraagt en ten twee de door de sterke stroming. Om trent de oorzaak van de ramp tast ook deze dienst nog in het duister. DAKOTA MOET OPEN GESCHEURD ZIJN. Luitenant ter zee vlieger Haan, gezagvoerder van de eerste „Mit chell''', heeft gerapporteerd, dat hij gistel-morgen de omgeving van de opgegeven plaats van het ongeluk, over een oppervlakte van enige vier kante mijlen heeft afgezocht. Hij en leden der bemanning zagen overal drijvende stukken, o.a. roerklampen (die, zoals men weet, rood geschil derd zijn), kussentjes en lichtblau we bekledingsstof. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de roirtp van de Dakota openge scheurd is, door welke oorzaak is niet bekend. NADERE BIJZONDERHEDEN OMTRENT DE BEMANNING. De vlieger le klasse Johan van der Heiden werd geboren te Rotterdam. Tijdens de oorlog was hij in dienst BERECHTING VAN JAPANSE KEIZER GEëlST. Van de zijde der Russische ambas sade te Londen is een nota op het Foreign Office overhandigd, waarin de berechting van keizer Hirohito van Japan als oorlogsmisdadiger wordt geëist. Aangevoerd wordt, dat de keizer en andere vooraanstaande Japanners zich schuldig hebben ge maakt aan experimenten op Chinese en Russische krijgsgevangenen voor een bacterie-oorlog tegen de geal lieerden. Een dergelijke nota is eveneens te Washington overhandigd. van de C.C.D. Hij volgde voor de oorlog de rijksopleiding voor ver keersvlieger en kwam in 1938 van de Rijksluchtvaartschool. De vlieger derde klasse Barend Slosser werd te Amsterdam gebo ren. Hij was voor de indiensttre ding bij de K.L.M. tweede luitenant vlieger bij het Kon. Ned. Indische le ger en in het bezit van het groot militair brevet. De vlieger derde klasse Fredcrik Jan de Raadt werd geboren te Me- 'dan. Hij genoot schoolopleiding op de H.B.S. te Bandoeng en werd daar na vlieger bij het K.N.l.L. De vlieger derde klasse Alexander Austin John Legg werd te Birming ham geboren. Hij was voordat hij bij de K.L.M. in dienst kwam achtereen volgens piloot in de „Royal Air For ce" en bij de „Scandinavian Airlines System". De radiotelegrafist 4e klasse An- tonius van Seumeren werd te 's Gra- venhage geboren. Voordat hij bij de K.L.M. in dienst trad was hij werk zaam bij het Rijksbureau voor non ferro metalen; daarna was hij oor logsvrijwilliger. De boordwerktuigkundige 4e klas se Cornelis Johannes Mink werd te 's-Gravenhage geboren. De stewardess mej. Catharine Hen- drika Maria Lamers werd te Venlo geboren. Zij zou 2 Maart a.s. de K.L. M. verlaten. Zij had namelijk per die datum haar ontslag gevraagd in verband met haar voorgenomen hu welijk met een Australische piloot. Het huwelijk zou 2 April a.s. gesloten worden. Naar wij van de zijde der K.L.M. vernemen, is, hoewel er slechts een geringe hoop bestaat dat opsporingen nog tot resultaat zullen leiden, he denmorgen om acht ur een K.L.M. Dakota van Schiphol opgestegen, ten einde alsnog opsporingswerkzaamhe den te verrichten in de omgeving van de plaats waar de PH-TEU gis teren is verongelukt. De K.L.M. heeft van het Kon. Ned. Meteorologisch instituut opgave ge kregen van de invloed die stroom, wind en tijd kunnen hebben op het verplaatsen van eventueel nog in de Noordzee drijvende overblijfselen. In Hoek van Holland lag vanmor gen een sleepboot gereed om even tueel op het eerste sein van het vlieg tuig uit te varen. Het lag in de bedoeling om de op sporingspogingen met geregelde tus senpozen ook nog in de loop van de middag voort te zetten. Een fcaA'ie.Pjie. Een hart, leeg van gal, is meer waard, dan een beurs vol goud.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1