Hoeveel wamnie 'Uvtjaatt In Indonesië neslë DINSDAG 31 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT rWEEÜE KLAD - PAGINA 2 NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN DE RIJN WEER OPENGEBROKEN. Gistermiddag is de Rijn vanaf 's-Molenaars tot aan de hefbrug aan Gouwsluis weer opengebroken door een ijsbreker waarachter een twee tal grote dekschuiten, waarop twee enorme tanks vervoerd werden voor de Shell te Pernis. Vanzelfsprekend trok dit openbreken grote belangstel ling, maar de breker had niet de min ste moeite. Zij, die nu het ijs in de rivieren sterk genoeg is, telkens over steken, zullen ter dege moeten infor meren, of niet de een of andere ijs- breker intussen de vaargeul weer open gemaakt heeft. Men zij gewaar schuwd. Reparatie gashouder en uitbreiding bergingscapaciteit. Ter voorko ming van een storing in de gasvoor- ziening is een spoedige reparatie van de 3e gashouder noodzakelijk, waar mede 3000.gemoeid zijn. Voor het verrichten van de nodige reparatie behoeft deze niet buiten bedrijf ge steld te worden. De totale bergings capaciteit van 4000 m3 beloopt pl.m 45 pet. van de dagafgifte, welk per centage daalt naarmate de afname toeneemt. Dit percentage behoort minstens 70 te zijn. Na de nodige herstellingen zullen ook voorzienin gen tot uitbreiding van de bergings capaciteit moeten worden getroffen B en W. stellen de raad voor 3000 beschikbaar te stellen voor de repa raties, welke voor ongeveer 2 jaar voldoende zullen zijn. Gastarieven een halve cent per m3 omhoog. Met ingang van 1 Januari zijn de kolenpriizen, verhoogd. Dit brengt een derving van inkomsten voor bet gasbedrijf over 1950 mee van 12.500.Gezien het nog steeds onrendabele gasbedrijf en overwegen de, dat in de naaste toekomst nog be langrijke bedragen ten behoeve van dit bedrijf zullen moeten worden ge ïnvesteerd. stellen B .en W. de raad voor met ingang van dezelfde da tum, de gastarieven me Y ct. per m3 te verhogen. Deze verhoging betreft alle groepen. Men is. na grondige be studering n.l. tot de conclusie geko men, dat een tariefsverhoging slechts voor een gedeelte der verbruikers, bij de huidige tariefregeling tot moei lijkheden en onbillijkheden zou lei den ten opzichte van andere ver- bruiksgroepen. Vastenavondviering L.T.J. en L.T.B. Nauwelijks waren de ern stige klanken van de 7e lustrumher denking der middnestanders verstor ven. of de St. Josephzaal vulde zich tot de uiterste hoeken met L.T.B.'ers en L.T.J.'ers, jong en oud te zamen, die, vergezeld van hun dames, met accordeon-muziek en drum-geroffel werden binnengeleid voor de tradi tionele vastenavondviering. Slechts de mooie, stemmige versiering aan de wand en de vele mooie bloemen op de met splinternieuwe kleedjes be dekte tafeltjes, herinnerden nog aan de plechtige bijeenkomst daar vóór. Overigens was ihet'nu geen tijd voor ernst. Luim en jolijt, vreugde en pret waren de hoofdschotels. Er was veel te genieten. Zo allereerst, na het kort openingswoord van de voorz. der L.T.J.'ers, de heer H. Straathof, was het de goed gespeelde klucht in 2 bedrijven ,,Het wereldwonder". Hierin hebben zich heel verdienste lijk getoond de dames Nel Vergeer en Truus Capteijn. die een rolvast- en inge.eefd spel te genieten gaven. Ook hun medespelers, de heren Jan Koot, Coop Verkleij, Bert Vergeer en Han Straat-hof, leverden op verdienstelijke wijze het hunne tot het algeheel suc ces bij. Een extra pluim voor de re gisseur, de heer Egbert Odijk! Vervolgens demonstreerden de he ren Piet Boere en Nico Pouw hun kunnen op mondorgel en gitaar. „Zelf moordenaar". een declamatie door de heer Coop Verkleij gebracht, werd gevolgd door „Belasting-tragedie", een schets, gemaakt en voorgedragen door Bert Vergeer als „Doedeltje". Piet Boere als „Dit" en Jan van Nie- kerk als „Dat", dat eveneens zeer in de smaak viel. De heer Bert Vergeer ontpopte zich deze avond vooral als een goed non-stop-conferencier, bij wie de leiding van deze avond in goede handen was. In lied werd ten slotte de schijnwerper gericht op de L.T.B. en de L.J.J., door de auteur Bert Vergeer. Het was geestig en goed! Zoals Bert dat kan! De Gebrs. v. d. Poel uit Oud-Ade, ook L.T.J.'ers, verleenden in dit kader, op ver dienstel iike wijze hun muzikale me dewerking. Wedstrijden met hindernissen. Door de IJsvereniging „Het Goudse Rijpad" zijn op de Rijn nabij het Ho tel „Rijnlust1' schaatswedstrijden ge houden met hindernissen. Voor deze Maandagavond gehouden wedstrij den bestond grote belangstelling. Niet minder dan veertig deelnemers gaven zich op. Na hardnekkige strijd wer den na afloop van de wedstrijden de prijzen in het hotel door het bestuur uitgereikt: 1. R. Schonewille, 2. La- gerweij, 3. J. v .d. Schee en 4. A. de Jong. AARLANDERVEEN Uitvoering D.S.S. De R K. Mu ziekvereniging D.S.S. heeft haar uitvoeringen gegeven met medewer king van de R.K. Gem. Toneelver eniging D.I.T.O. De voorz., de heer Joh. Poelwijk zeide, dat er dringen de behoeften is, enige instrumenten te vernieuwen; daarvoor zal, na ver kregen goedkeuring deze zomer een grote verloting worden gehouden. Aangezien deze muziekvereniging haar zilveren jubileum heel nabij is. deed de voorz. een beroep op de me dewerking van alle ingezetenen, op dat zij bij de viering van dit feest kan bogen op een keur van instru menten. Het eerste deel van het program ma was gewijd aan de muziek, welke 1" 'ond uit enige marsen en ouver- t üc's, van de directeur, de heer C. Dam uit Langeraar. Hierna de opvoering van „Napoleon de Vierde", vrolijk spel door Mar. Janssen en G. Nielen. In de pauze werd door de heren C. v. d. Berg, W. Herr en Th. Herr een solo gegeven op trompet en piston, begeleid op de piano door het hoofd der school, de heer v Doorn. Met deze twee mooie solo's hebben bovengenoemde heren in '49 op het concours te Pijnacker een 2e prijs behaald. Het waren de solo's „Herfstbloemen" en de „Helena- polka." Beiden avonden was de zaal tot in alle hoeken bezet, wat.ook niet te verwonderen is, want wan neer deze twee verenigingen, D.S.S. en D.I.T.O.voor het voetlicht komen is er altijd iets te horen en te zien, wat af is. Boerenleenbank. De directeur, de heer Chr. Kempen, bracht dank aan de voormalige kassier de heer Jac. Rozestraten, die 23 jaar de gel den accuraat heeft beheerd.«De aftr. bestuursleden Chr. Kempen, A. de Jong en J. M. van Egmond werden herkozen. In de raad van toezicht werden herkozen de heren J. Ver- nooy, J. Kempen Cz. en gekozen de heer J. J. van Veen. In de balans commissie werden benoemd de he ren J. Vernooy en H. Pennings. Het ledental is met 13 gestegen. Ook bij deze bank is het spaar-systeem voor kinderen opgesteld. Het bezoeken van de jaarvergadering bleef ver plichtend gesteld. Bij de rondvraag sprak de heer Rozestraten wederkerig een dank woord tot de directeur voor zijn vriendelijke woorden.Spr. herin nerde eraan, dat de directeur en de heer A. de Jong vanaf de oprichting 2 Juli 1925, deel hebben uitgemaakt van het dagelijks bestuur, en hem als kassier van een pas opgerichte afd. van een boerenleenbank, terzij de hebben gestaan, om de belangen op een juiste wijze te behartigen, waarvoor hij zijn oprechte dank bracht. BOSKOOP Kinderoperette „Goudmuiltje". Dc eerste opvoering van deze ope rette, door de schoolkinderen, ter gelegenheid van het zilveren kloos terjubileum van Zr. Ancilla, oogstte zoveel succes, dat terstond besloten werd een tweede opvoering te ge ven, ten bate van de R.K. Gezins zorg. Deze tweede opvoering had Zondagavond plaats in het R.K. Ver. gebouw. Ondanks de felle koude hadden velen aan de uitnodiging ge hoor gegeven, waardoor de kinde ren, die maar al te graag als echte toneelspeelsters en -spelers op wil den treden, hun uiterste best deden, en zodoende de talrijke volwassenen een prettige avond bezorgden en te vens de jonge onderafdeling van de R.K. Vrouwenbeweging een flinke financiële bijdrage. Het was dan ook bijzonder aardig om te zien hoe deze jeugdige .ongeschoolde krach ten in hun spel opgingen en daar door een ongedwongen spel te zien gaven. Hieruit blijkt weer eens te meer, wat met toewijding en regel matige oefening bereikt kan wor den. De onderwijzeressen, die deze zware taak op zich hadden genomen hadden dan ook alle eer van hun werk. De pastoor was dan ook zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij aan het slot, niet alken dank bracht aan de jeugdige sceelsters en soe- lers voor hun goede spel, maar ook aan de onderwijzeressen, die dit door hun opofferend werken moge lijk hadden gemaakt. HAZERSWOUDE IJswedstrijd. Maandagmiddag hield de Hazerswoudse IJsclub een hardrijderij op de Poel, voor jongens van 13 tot en met 16 jaar. Aan deze strijd namen niet minder dan 32 jongens deel. Aan 16 winnaars wer den geldprijzen uitgereikt. Van de tweede wedstrijd, die die middag werd gehouden, waren de winnaars als volgt: 1. N. Sloot weg, 2. J. Zandstra, 3. W. Zintel, 4. F. de Gelder, 5. J. van Reeuwijk. Maandagmiddag werd ook door de IJsclub vereniging „De Water- rr/an" alhier een wedstrijd in het hardrijden georganiseerd. De eerste wedstrijd werd gehouden voor jon gens van 14 tot 17 jaar. De prijzen kwamen in handen van: 1. J. de Kwaasteniet. 2. D. van Klaveren, 3. G. M. van Teijlingen, 4. A. v. Vliet. De tweede wedstrijd werd gehou den voor personen boven de 17 jaar. Hiervan waren de prijswinnaars: 1. W. Ravensberg, 2. S. van Tol, 3. C. van Ooijen. Om het kampioenschap. Hazerswoudse IJsclub hield een hardrijderij op de Poel om het kam pioenschap van Hazerswoude. Voor deze wedstrijd was veel belangstel ling. Een twintigtal personen na men er aan- deel, onder wie de 13- jarige Kees Jor. Er werd gereden op de korte baan 130 meter. De prijswinnaars waren als volgt 1. 15,plus de medaille als kampioen) W. Ravenberg; 2 10) H. van der Voort; 3. f 5,W. den Haan: 4. 2.50) A. Heijmans. Ter wijl Kees Tor een troostprijs kreeg in de lage afdeling van 1,50. Geboren: Gerarda Clementina Agnes Maria, d. van J. A. Sturken- boom en C. H. J. Koeleman; Gerar- dus Hendrikus, z. van P. J. van Nu land en M. Nobel; Maria Theo dora, d. van J. A. A. van Vliet en C. K. Kempen. Ondertrouwd: Johannes A. Ver voorn, 22 j. en Catharina W. M. v. Goozen, 20 j. HAZERSWOUDE (H. R.) Wedstrijden voor schoolkinderen. Uitslag wedstrijd schoolkinderen, ge houden door de IJssportvereniging Hazerswoude-Rijndijk Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Beppie v. d. Ploeg. 2. Nellie Wil'e Far, 3 Magda ~ds 4- Ineke Heijneman. Meisjes 10 en 11 jaar: 1 Willy Ver- degaal, 2. Lies de Jong, 3- Greetje Boers en 4 Ali Duiker. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Jo v. d. Ploeg, 2. Jo Pont, 3. Maartje Lange- veld, 4 Ellie v. d Poel. Jongens 8 en 9 jaar- 1. Bennie de Hollander; 2. Marnix Roeloffs: 3. Jan van Haastert en Jan v. d. Heijden. Jongens 10 en 11 jaar: 1. Dik S~hel- lingerhout; 2. Henk Ps-nnirgs; 3. Nico Bakker, eh 4. K. de Rooij. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Piet Pont: 2. Arie de Jone: 3. Cor Vogelaar, en 4. Wim v. d Vis. Mooie, spannende wedst-ijden. HOOGMADE Hardrijden. Op de Does werd gistermiddag om het hardst gereden. Na scannende ritten: 1. H. Wolvers. 2. J. Borst Czn-, 3. Jac. van der Star Jacz., 4. G. van Levden. Troostprij zen- Nko Lieverse, Karei Zeestraten en F. Otte. LANGERAAR „Pro Ecclesia et Pontifice". Toen de heer C. v. Dam op 8 Jan. I.1. zijn gouden zangersfeest vierde, is hem door de pastoor medegedeeld, dat de aangevraagde onderscheiding nog niet uit Rome was aangekomen. Thans was het gouden ere-kruis met bul ontvangen en in intieme kring van de jubilaris met echtgenote en kinderen, de leden van het kerkbe stuur en de bestuursleden van het zangkoor „Soli Deo" heeft pastoor Halkes met de wens dat dit ere teken nog vele jaren deze jubilaris mocht sieren, het hem op de borst gespeld. De iubilaris dankte de pas toor en kerkbestuur dat zij op deze wijze hun waardering hebben wfPen uitdrukken voor hetgeen hij als lid van het zangkoor heeft mogen doen. „Arti et Re'.igioni" Deze R.K. muziekver. heeft o.l.v. voorz. C. Vol- gering haar jaarvergaderinfg gehou den. De pas overleden penningm. v. d. R.K. Bond van Muziekgez. in Z.- H., -de heer G. Petersen, werd in ge bed herdacht. A. Wassenburg gaf een financieel verslag. Hieruit bleek, dat er een batig saldo aanwezig is. De heren A. v. Dam en J. Pieterse hebben kas en rekening gecontro leerd. De secretaris, de heer J. Hoo- gervorst, liet in een uitgebreid jaar verslag alls gebeurtenissen uit het afgelopen jaar de revue passeren. De g.a. sprak nu een opwekkend woord tot de leden. Door de afge- vaav."~de naar de Bondsvergadering wer. een verslag van deze vergade ring voorgelezen. De voorz. spoorde bijzonder de jongere leden aan tot meer muzikale ontwikkeling te ko men. Spr. ried aan de studie te vol gen voor het muziekdiploma A, waarvoor de R.K Bond het examen organiseert. Besloten werd, ook dit jaar weer deel te nemen aan het Bondsconcours te Naaldwijk. Bij de bestuursverkiezing werden de perio- r'iek aftredend heren J. Hoogervorst en P. v. d. Vlugt met algemene st. herkozen. In de vacature, ontstaan door bedanken van de heer Joh. Ver sluis, werd gekozen de heer J. Pie terse. In de commissie van controle werden benoemd de heren W. Ver laan en A. v .d. Hoorn. OUD-ADE Wedstrijden voor de jeugd. Maandagnamiddag werden wedstrij den georganiseerd voor de school kinderen. Hier volgen de clubkam pioenen van de toekomst: Jongens, 45 kias: 1. G. v. d. Fits, 2. H. Uljee en 3- K. Bartels; Jongens 67 klas: 1. C. Verlaan, 2. G- van Leeuwen, 3. L. de Haas; Meisjes, 45 klas: 1. F. Pennings 2. B. de Haas, 3 Annie v. d. Geest; Meisjes, 67 klas: 1. A. v. d. Poel, 2. Fr. v. d. Poel en 3. C. Verlaan. Dank zij de goede zorgen van de IJs-club was er ook voor de niet- prijswinnaars een smakelijke verras sing. ROELOFARENDSVEEN IJsclub Wilhelmina. Was Maan dagmorgen de Braassemermeer nog een verlaten ijsvlakte, dezelfde avond was er reeds een prachtige baan uitgezet. Deze baan bevat één baan voor korte, één baan voor lan ge baan wedstrijden en één baan voor het publiek. Het is de bedoe ling, dat a.s. Woensdag 1 Febr. (zie advertentie van hedenavond) de baan officieel in gebruik wordt ge nomen met een districts-koppelwed- strijd. Donderdag is er een estafette wedstrijd voor dames en heren leden. Vrijdag wordt het clubkam pioenschap op de korte baan verre den. Zaterdag korte baan voor schooljongens 5e, 6e en 7e en 8e klas. En tenslotte a.s. Zondag een koppel wedstrijd voor de leden, waarvoor grote deelname wordt verwacht. Ten minste dat zijn de plannen. „Ons aller belang." De klein- handelarenver. „Ons aller belang" kwam Maandagavond in jaarverga dering bijeen. In zijn openingswoord kon voorz. H. F. van Ruiten met vreugde constateren, dat ruim 60 der leden aanwezig was. Hij sprak de wens uit, dat 1950 voor de leden met hun zaak en gezin enige verbe tering zal brengen. De secr. N. v. d. Berg bracht het jaarverslag uit. De penn., de heer A. C. Bocxe, ver meldde in zijn finantieel verslag een batig saldo van f 191,09. Namens de kascommissie verklaarde Henk v. d. Meer boeken en bescheiden in orde In het bestuur werden de heren N. v. d. Berg en A. C. Bocxe met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heren H. v. d. Meer en J. v. d. Meer. De voorz. deed hierna mede deling, dat het conflict van de klein handel en groothandel, aangaande het weren van de kleinhandel van diverse veilingen, was bijgelegd. Na enkele huishoudelijke mededelin gen, werd besloten om twee afge vaardigden te sturen naar 't Bonds- congres in 's-Hertogenbosch. Op voorstel van voorz. werd besloten om een gezamenlijke excursie te or ganiseren naar de a.s. tentoonstel ling, georganiseerd door de 3 lande lijke bonden in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage, waarvoor opgave bij de secr. Als datum werd vastgesteld Woensdag 15 Febr. De heer P. van Zanten bracht verslag uit van de Kringvergadering te Rotterdam. De bespreking vrachtprijzen der ver voerders naar de ochtendmarkt te Leiden werd aanleiding tot een uit gebreide discussie. Hieruit bleek, dat verhoging van de vrachtprijs voor het grote fruit zeer waarschijnlijk zal zijn. Het bestuur werd gemach tigd in nader overleg te treden even als met de grossiers te Leiden voor een eventuele vergoeding op deze vrachtprijzen, om tot een algemene regeling te komen, opdat de leden dan alleen van deze grossiers hun producten zouden betrekken. De gratis verloting van fruitzakken bracht als gelukkigen J. v. d. Meer P. Heemskerk. Schaakclub „Utile Dulci" (R'vee.U De schaakclub „Utile Dulci" speel de voor de competitie de schaax- wedstrijd tegen Boskoop II haar naaste concurrente voor de onderste plaats. Jammer dat Roelofarends- veen met 9 man moest spelen want een volledige ploeg had mogelijk een gunstiger uitslag dan het 55 gelijk spel ten gevolge kunnen hebben. De gedetaillerde uitslagen zijn; Ih. Olijerhoek (U.D.)C. van Veen (Boskoop II) Yiy2, niet opgeko menW. J. Spaargaren 0—1, G. A. van RiinH. Trimp 10, A. P. PeltN. van Gemeren 10, H. A. BakkerA. van Gemeren 10, v. d. Meer Jacz.W, v. Nieuwkjoo 10, W. Oom enJ. Kordes 0t, P. SeipJ. Erkelens 01, Jac. OomenA. van Ooijen 01, L. KoppelaarC. Slingerland Yz—Yi- Totaal uitslag 55. Op de Bakkersvakschool te Amsterdam slaagde voor het vak diploma broodbakkerij de heer H. Boeker. RIJP WETERING K.V.P. Centrale Alkemade. Op de agenda van de in spoedvergade ring bijeengekomen Centrale stonden twee punten. Het eerste betrof de Commissie van Advies voor de can didaatstelling voor de Prov. Staten. Deze commissie stelt de candidaten- lijst samen voor de a.s. verkiezin gen. De bedoeling van de bespre king was, de stemmnig hierover op de vergadering van de Statenkring Gouda zo te doen uitvallen, dat in deze commissie het platteland rede lijk vertegenwoordigd wordt, waar door ook in de candidatenlijijst het belang van het platteland tot uit drukking kan komen. Punt 8 ging over heel wat anders, Het was een voorstel van de afd. Oud Ade maatregelen te beramen, zover te komen, dat de K.V.P. bij de regering gaat aandringen op een krachtige politiek inzake Nw. Gui nea. Bij monde van de heer Pon- sioen kreeg de vergadering te horen, wat dit land voor Nederland beteke nen kan. Hierbij werd gedacht aan 1. Behoefte aan emigratie, waarvoor het !and, gelet op de opbouw en de beschrijvingen daarvan, geschikt moet zijn. 2. Een toevluchtsoord voor hen, die zich in de R.I.S. niet thuis voélen. 3. Een oplossing voor het ne telige vraagstuk van onze militai- rep, in kazernes geconsigneerd. (Zou den velen niet liever gaan helpen om in Nw. Guinea voor velen van onze landgenoten, misschien ook voor zichzelf, een toekomst te gaan bou wen?) 5. Arbeidsterrein voor onze koloniale deskundigen b.v. de afge studeerden van de „Suikerschool". 6. Ons land industrialiseert Ligt hier geen mogelijkheid voor afzetgebied in de toekomst? Kort en goed. Nieuw Guinea is een land, waar alles van te maken is. Zou een deel van ons volk niet liever floreren naar een eigen land, zij het in wording, met eigen wetten, eigen taal, eigen aard. enz., dan naar een vreemd land te trekken, waar het ook geen Luilekkerland vindt? Bes'oten werd op de vergadering van de Statenkring Gouda met de daarvoor aangewezen personen de eerste besprekingen te voeren daarna verdere acties op touw te zetten. Nu iedere week biina een. troe- pentransportschip weer militairen huiswaarts brengt mag als uitzon dering wel vermeld worden, dat Jac. Vangmyn, die drie jaar geleden als dienstplichtig soldaat naar Indonesië vertrok, dat niet zal doen. Althans voorlopig niet. Hij heeft bij de be kende maatschappij Ross Tayler de functie van technisch assistent aan vaard. TER AAR Gistermiddag heeft onder grote belangstelling op de Poel de hard rijderij om het kamoioenschao van Ter Aar plaats gehad, over een lengte van 25 k.m. De uitslag was: 1. Wim Vermeulen (51 m. 26 sec.) 2. Hein Vermeulen (51 m. 27 sec.!) 3. J. van der Hoorn Jz. (51 m. 41 sec.). 4. Woud van der Jagt. 5. W. van der Hoorn Jz. 6. Cor van der Hoorn Czn. 7. J. van der Hoorn Gz. W. Vermeulen werd ook in 1946 -1947 winnaar van de burgemees ter Hogenboom-wisselbeker. Bij de prijs-uitreiking wenste de burgemeester de beide Vermeulens geluk met de provinciale kamoioen- schappen op de lange baan in Noord en Zuid-Holland. Tijdens deze bijeenkomst is een fonds gesticht, waaruit de middelen geput zullen worden voor deelname van Ter-Aarse-rijders aan het kam pioenschap van Nederland, dat te Zutfen zal worden verreden en eventueel later uitzending naar Noorwegen. Emigratie. In het gymnastiek lokaal te Aardam sprak de heer A. Warnaar, burgemeester van Wad- dinxveen, over het onderwerp Emi- kan een mens verdragen In de uiterste luchtlaag om de aardbol is de temperatuur 10.000 graden Celsius! De herinnering aan de zomer, die helaas met warme dagen vrij spaar zaam was, ligt al ver in het verle den. Men kan zich nauwelijks voor stellen dat er mensen waren die over de hitte klaagden. Nu men dus niet meer door een overmatige warmte geplaagd wordt is het wel interessant eens na te gaan, welke temperaturen een mens kan verdra gen. Slechts op weinig plaatsen ter wereld is het klimaat zo, dat er re gelmatig een hitte van 60 gr. C heerst: deze wordt evenwel door ge zonde mensen, die toch aan een ge matigd klimaat gewend zijn, heel goed verdragen, als het maar een droge warmte is. Vochtige lucht is bij 3040 gr. al onaangenaam. In Bagdad kan het bij 44 gr. aangena mer van temperatuur zijn dan bij voorbeeld in het vochtige Basra bij slechts 32 gr. In de Franse kolonie Gabon geeft een hitte van 40 gr. meer aanleiding tot klachten dan een temperatuur van 50 gr. in het vroegere Duitse Zuid-West-Afrika. In de woestijn Namib, in de Sahara en op de enorme zandvlakten van Arabië en Azië kunnen blanken temperaturen van 60 gr. en meer verdragen. In dergelijke gebieden heeft de blanke evenwel zeer veel water nodig. Ontbreekt dit, dan wordt zijn huid droog,, zijn ogen zijn bloeddoorlopen en beginnen te tra nen, tong en lippen krijgen een zware, kleverige aanslag. Hij heeft het gevoel alsof zijn keel dichtge- snoerd.is. Wanneer de dorst langer duurt verliest hij tenslotte het be wustzijn en sterft spoedig daarna. De inheemse bevolking is minder snel uitgeput. Bij 50 gr. hitte kan zij toch dagenlang zonder water blijven. Een gezonde Europeaan kan een kwartier lang lucht verdragen die tot het kookpunt verhit is. De En gelse dokter Fordyce verbleef, ge kleed in een hemd en klompen, twin tig minuten achtereen in een kamer, die met hete stoom gevuld was bij een temperatuur van 50 pr. Celsius en hij stelde bij deze gelegenheid vast, dat de thermometer, welke hij onder de tong hield, niet meer dan 40 pr. aanwees. Bij een andere proef neming verdroeg hij gedurende vijf tien minuten 55 gr., waarbij zijn lichaamstemperatuur evenmin 40 gr. overschreed. In een kamer, die door een grote kachel werd verwarmd, hield een geheel gezelschap, volledig gekleed, het twintig minuten lang uit bij een temperatuur van 65 gr. Wat later brachten dezelfde mensen het tien minuten lang tot 90 gr. Dr. Salander kwam tot 100 gr., Banks zeven minuten achter elkaar tot 101 gr. C. De kleding omgeeft het lichaam als het ware met een be schermende laag van koelere lucht Een oud boerenspreekwoord uit het Oosten zegt dan ook: „Wat goed is tegen de koude is ook goed tegen de warmte." Zo ziet men dat de Hon gaarse schaapherders op de puszta ook in de hete zomer hun grote mantels dragen, die aan de ene kant met schaapwol bedekt en aan de an dere kant van leer zijn. Op 23 Juli 1809 bracht Chabert in Londen on der medisch toezicht bij een tempe ratuur van 110 gr. Celsius acht mi nuten door in een bakoven. Hij nam twee stukjes rundvlees in een pan netje mee in "de oven, die toen hij weer te voorschijn kwam geheel gaar waren. In sommige mijnen wordt er twaalf uur per dag gewerkt bij temperaturen, die ver boven de lichaamstemperatuur liggen. En in de Finse en Russische stoombaden bedraagt de temperatuur ongeveer 70 gr. De warmte om de aardbol. Aan de hand van de atoomleer, de gas-theoriën en metingen van radio-' golven hebben medewerkers van de „Rand Corporation", een weten schappelijk research-maatschappij in Californie, nieuwe gegevens over de atmosferen rondom onze aardbol verzameld. Tot nu toe had men al tijd aangenomen, dat de luchtlaag om onze planeet slechts 100 kilome ter dik was. De nieuwste berekenin gen hebben aangetoond, dat deze luchtlaag zich ongeveer 24.000 kilo meter ver in het heelal uitstrekt, en dat er zelfs daarbuiten nog kleine hoeveelheden stikstof worden aan- len van deze luchtlaag zijn op lenlen van deze luchtlaag zijn op zichzelf ook zeer interessant. Wan neer men zich van de aarde los maakt en zich in de wereldruimte begeeft, vermindert de temperatuur gestadig en daalt op een hoogte van circa 80 kilometer tot 45 graden onder nul. Dan begint zij langzaam weer te stijgen en bereikt na 640 km reeds een temperatuur van 2.000 gr. Celsius. Aan de uiterste rand van de atmosfeer bedraagt de temperatuur 10.000 graden: dat is heel wat war mer dan de oppervlakte van de zon! De geleerden hebben echter ver klaard, dat deze hoge temperaturen niet geschikt zijn voor het verkeer in de ruimte. Toch is het heel goed mogelijk, dat de jongste onderzoe kingen voor toekomstige experimen ten met het verkeer in de ruimte van het grootste belang zullen zijn. Misschien kunnen latere generaties bijzonderheden daarover wel in een gids voor „heelal-toeristen" naslaan. C. G. LEK, Amstel 324, Nieuwveen, korporaal, viert op 1 Februari zijn 3e verjaardag te Batavia. Dames! Vooral 1111 Hamea-Gelei voor Uw handen gratie. Na allerhande mogelijkheden bekeken te hebben, kwam spr. tot de conclusie, dat voor velen, willen zij een bestaan vinden, niets over blijft dan emigreren. Dit is een harde zaak en mag dan ook nooit dwang worden, doch moet geheel uit vrije wil geschieden. Ook wordt gewaarschuwd tegen emigratie uit zucht naar avontuur. Op de vraag: waarheen moeten wij emigreren toont spr. zich het meest enthou siast voor Canada. Dit land kan veel emigranten opnem'en, want zijn eigen welvaart vraagt dat de bevolking van 13 millioen wordt opgevoerd tot 35 millioen. Naast Canada noemt sor. ook Zuid-Ame- rika en Australië. Dit laatste land biedt ook economisch goede moge lijkheden. Naar Frankrijk is er al leen kans voor boeren. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk ge bruik wordt gemaakt. Het was een leerzame avond vooral voor hen die emigratieplannen hebben. posthuum onderscheiden. Door het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen is aan de op 2 Januari 1949 in Tndor,oc,1"ë gesnè^^e mili tair C. A. v. Zwieten, posthuum toe gekend de medaille „Orde en Vrede" met de gespen 1947-1948-1949. Deze medaille en de daarbij behorende documenten zijn door de burgmees ter aan de ouders en nabeestaande van deze militair op het gemeente huis uitgereikt. IJsongeval. De 16-jarige P. v. R. kwam doordat hij te-^en de draad, gespannen rond de ba~n, reed, zodanig te vallen dat hij be wusteloos naar huis werd gebracht. Hier werd hersenschudding gecon stateerd. Geboren: Cornelia d. van G. Bogerd en M. H. Pijper. Ondertrouwd: H. Th. Hijman 19 j. f-n E. W. Hoogeboom 21 j.; J. J. Ver sluis 28 j. en W. M. Sassen 23 j. ZEVENHOVEN IJswedstrijden. Door het be stuur van de ijsclub „De Vooruit gang" was een wedstrijd georgani seerd in het ringsteken, hardorik- ken en hardrijden lange afstand. Hier volgen de prijswinnaars. Ringsteken; 1 W. de Boer en B. de Boer, 2. F. B. Beekman en F. van Rijn, 3. W. de Groot en Th. Rijneker, 4. L. Kool en C. Könst. Hardprikken: 1. J. van der Sluis, 2 F. Lauwers, 3. W. de Groot. Hardrijden lange afstand: dames: i. B. de Boer, 2. Th. Rijneker. heren: 1. F. Lauwers, 2. P. de Boer. OECUMENISCHE CONFERENTIE TE SALZBURG OVER HET VLUCHTELINGENPROBLEEM. Ook de Katholieke Kerk neemt aan het Congres deel. Van 17 tot 20 Januari heeft de We- reldraar der Kerken in Salszburg conferentie over het vluchtelingen probleem georganiseerd. Aan deze conferentie namen ruim 150 afge vaardigden uit vele landen en van verscheidene kerkgenootschappen deel. De conferentie stond onder voorzitterschap van dr. Elfan Rees, voorzitter van het Vluchtelingen comité van de Wereldraad der Ker ken. Ook de Katholieke Kerk heeft aan deze conferentie deelgenomen. Aan het einde van deze vierdaagse besprekingen stelde de conferentie verscheidene resoluties op. Zij vraagt om een „Charter voor vluchtelingen". Aan Joego-Slavië zal zij verzoeken, de 40.000 kinderen, die daar worden vastgehouden, aan hun verwanten in Oostenrijk terug te geven. Boven dien drong de conferentie er op aan, de gezinnen, die uiteenges'agen en verspreid zijn over Oostenrijk en de Duitse Bondsrepubliek, te herenigen. Ook achtte de conferentie de oprich ting van een internationaal fonds, noodzakelijk voor de oplossing van het vluchtelingenprobleem. Tenslotte stelden de Katholieke en de Evangelyische Kerken een ge zamenlijk schrijven op, waarin zij tot de politieke machten het verzoek richtten, het onrecht jegens de ent- heemden te herstellen. VEILIG VERKEER. Wilt U de rijweg oversteken? Dan eerst naar links en rechts gekeken

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6