PROTESTANTS THEOLÖOG OVER BEDEVAART NAAR EEUWIGE STAD Dr. Drees over het Marshall-plan Engels elftal tegen Nederland fZ)e ztfveten $6^ DINSDAG 31 JANUARI 1950 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Ook voor uiet-Katkolieken kan Rome een loutering betekenen Duizenden zullen ter gelegenheid van H- Jaar pelgrimeren Het Noord-Europeesch Comité voor het H. Jaar maakt bekend, dat 3000 Scandinavische Protestanten naar Rome zullen gaan ter gelegenheid van het Heilig Jaar. Gelijkluidende berichten komen ook dagelijks bin nen over Protestanten uit Amerika, Egypte, Duitsland, Frankrijk en vele andere landen. Protestanten waren aanwezig bij de opening van de H. Deur, woon den de Nachtmis op Kerstmis in de St. Pieter bij en zongen het „Stille Nacht" mee. „Is het voor een Protestant moge lijk om als Evangelisch Christen op bedevaart naar Rome te gaan? Het antwoord hierop geeft de Protestant se Theoloog Dr. Jürgen Bachmann uit Hannover, die tezamen met een Evangelisch Lutherse professor in de Theologie de bedevaart van de bijna duizend Katholieke Duitsers mee maakte om de opening van de H. Deur bij te wonen. In een zeer be langrijk artikel in de Allgemeine Kölniscshe Rundschau van 18 Januari beschrijft Dr. Jürgen Bachmann de indruk, die hij in Rome onderging en beantwoordt hij de vraag, hoe een Protestant als Evangelisch Christen de bedevaart kan maken. Dr. Jürgen Bachmann antwoordt op die vraag: Velen zullen aan de bedevaarten deelnemen om hun ken nis betreffende het wezen en de po sitie van de Katholieke Kerk te ver rijken. Zeker zal de protestant niet naar Rome gaan om de Jubileumaflaat te verdienen, die voor de godvruch tige Katholieken aan deze bede vaart verbonden is. Aan de Kerk der Reformatie is de aflaat vreemd. En ook vele andere dingen zullen hem op deze reis vreemd blijven." Dr. Jürgen Bachmann wijst dan op het grote belang, dat ook de Pro testanten de Katholieke Kerk nader leren kennen. „Vele onaangename spanningen en veel misverstand in het kerlijke, maar ook in het poli tieke leven zouden vermeden kun nen worden, indien wij meer van el kaar geweten hadden en met een betere kenis van de geloofsleer van de andere elkaar tegemoet waren ge treden, zonder dat dit een bep'er- king van eigen geloofspositie zou hebben meegebracht. Vele Protes tanten hebben, aldus dr. Bachmann. hun kennis van de Katholieke Kerk te danken aan boekenwijsheid of hun wijsheid geput uit de tweede of derde hand. Maar thans, nu de aan vallen van de vijanden van het Aetherklanken HILVERSUM I (301 m) 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Ochendgymn. 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gewij de muziek, 9.00 Voor de zieken, 12.05 Populair concert, 12.30 Mededelingen, 12.33 Orgelconcert, 13.00 Nieuws, 13.15 Koorzang, 13.20 Strijkkwartet, 14.00 Blaaskwintet met piano, 14.30 Koor en solist, 16.00 Voor de jeugd, 17.30 Mondaccordeonclub, 17.45 Voor de jeugd, 18.00 Gemengd koor, 18.30 Strijdkrach+en, 19.00 Nieuws, 19.30 Sportcommentaar, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Commentaar fa miliecompetitie, 20.15 Geestelijke liederen, 20.45 Concertgebouworkest 22.15 Strijkorkest, 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 m) 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20-00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 8.00 Nieuws en weer berichten, 8.18 Orgelspel, .8.50 Voor de vrouw, 930 Waterstanden, 10.20 Voor.de vrouw, 14.00 Gesproken portret, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Voor de kinderen, 15.50 .muziek voor de jeugd, 16.00 Vragenbeantwdording, 16.30 Voor de zieken, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Orgelspel, 17.45 Regeringsuitzending, 18.00 Nieuws, 18.20 Trio, 18.35 Banjo, ensemble, 19.00 Causerie over ge heelonthouding, 19.15 Kwartet, 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.20 Dansmuziek. 21.00 De huizen van de weduwnaar, hoor spel, 22.20 Sopraan en piano, 23.00 Nieuws, 23.15 Licht programma. Christendom zo sterk zijn, mogen wij daar geen genoegen mee nemen Er moeten aan beide zijden voor aanstaande figuren zijn, die de dra den, welke tussen de Kerken tijdens de „Kirchenkampf" en in de concen tratiekampen gesponnen zijn, verder spannen en versterken, en die zon der vooroordelen de mogelijkheden overwegen om samen te gaan waar 't gaat om de verdediging tegen de aanvallen van de vijanden van 't Christendom. Maar dan is ook nodig dat men de „geloofsvooronderstellingen" van de ander werkelijk kent. Deze ken nis is echter niet alleen bij leken, maar vaak genoeg ook bij Theologen uiterst gering"^ „Natuurlijk kan men hier tegen in brengen, dat 't, om het Katholi cisme te leren kennen, niet nodig is- naar Rome te reizen Voor ieder is dat dan ook niet nodig. Maar ze ker is, dat men het Katholicisme ner gens anders beter leert kennen dan in Rome". Dr. Jürgen Bachmann wijst nog een ander voorbeeld aan: Het feit, dat een Protestant tijdens zo een bedevaart tien of twaalf dagen lang voortdurend verkeert in een groot gezelschap Katholieken, met wie hij tezamen optrekt; dat.feit alleen al geeft hem een diepere kennis van 't Katholieke geloof en lost vele vra gen op. Zo een gelegenheid ontmoet men nergens. Dr. Jürgen Bachmann bekent van zichzelf, dat hij juist als Evangelisch Christen deze bedevaart niet zou willen missen wegens de schat van ervaring, die hij opdeed. En hetzelfde verging zijn Evange lisch Lutherse metgezel. „Daarom, zo vervolgt hij, zal ook de Protestant de Paus dankbaar zijn, dat hij voor Lutheranen, Anglika- nen, Orthodoxen en Calvinisten enz. de mogelijkheid opende, eveneens aan de bedevaarten deel te nemen. Al speelt de wens, dat de afgescheiden broeders zullen terugkeren bij de Katholieke Kerk daarbij een grote rol, toch moet men erkennen, dat geen poging tot bekering onderno men wordt. Hoe de uitwerking is van een bedevaart naar Rome op een in dividuele Protestant is niet beslis-1 send. Van groter belang is het, dat wij in persoonlijk en levendig con tact met elkaar komen en eerbied voor elkaar krijgen." En Dr. Jürgen Bachmann besluit: „De Jubileum-aflaat kan de Protes tant niet verdienen. Maar de con clusie is: Wij moeten ons geloof ern stig leren opvatten en niet zelfvol daan en phariseïsch op onze mede christenen van andere belijdenissen neerzien. Zou een bedevaart naar Rome ons, Protestanten, niet zó kunnen louteren?" Europese toestanden zijn geen Amerikaanse De Nederlandse minister-president dr W. Drees heeft in de „United Na tions World" een artikel gepubli ceerd onder de titel „Een Nederland se zienswijze van het plan Marshall" De minister-president wijst er in dit artikel op, dat Nederland niet vol doende graan kan produceren om het eigen volk te voeden. „Nederland heeft reeds lang bemerkt, dat het eenvoudig onmogelijk is een zekere mate van zichzelf kunnen bedruipen te bereiken." aldus de minister. Ne derland moet in het buitenland op grote schaal verkopen, teneinde in staat te zijn de noodzakelijke grond stoffen en granen in te voeren. Ne derland wil op het ogenblik zeer gaarne medewerken om de economi sche beperkingen voor dat soort han del zo snel en doeltreffend als mo- lijk is te verminderen, overeenkom stig het pleidooi van Hoffman voor een doeltreffender integratie van'Eu ropa. Dr Drees herinnert er aan, dat onmiddellijk na de tweede wereld oorlog Nederland, evenals andere door de oorlog getroffen landen, be perkingen aan de vrije handel moest opleggen, teneinde zeer ernstige in flatie en armoede voor de meerder heid der bevolking te voorkomen „Thans moeten wij ons concentreren op vrije handel, deze ontwikkelen en SPORT DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOOR GEOPEND VERKLAARD. Ds wereldkampioenschappen ski werden gisteravond door de president van de internationale ski-federatie, kolonel Oestgaard, te Lake Placid voor geopend verklaard. Het grootste deel van de deelne mers was op dat moment reeds op weg naar Rumford Maine, waar de lange afstand-nummers zullen wor den betwist. Het was voor de eerste maal in de geschiedenis van de wereldkampioen schappen, dat de openings-ceremonie werd gehouden op de plaats waar niet alle wedstrijden zullen plaats vinden. Te Lake Placid zal thans alleen het kleine springnummer voor de Noorse combinatie worden gehouden. Zoals bekend zal hiervoor gemalen ijs wor den gebruikt. Van Lake Placid naar Rumford Maine. Nu Lake Placid nog steeds versto ken blijft van een behoorlijk pak sneeuw heeft de Internationale -Ski- federatie besloten de lange afstand- nummers van de wereldkampioen schappen te doen houden in Rumford Maine een plaats bijna 500 km. van Lake Placid gelegen. Er ligt 60 cm. sneeuw- Vrijdag wordt begonnen met de 18 km., welke tevens geldt voor de Noorse combinatie. De ove"ige nummers, die in Rumfonrd zullen worden verwerkt, zijn de 50 km en de 4 x 10 km. estafette uitbreiden en doen functioneren. „Voor dat doel zal het nodig zijn de samenstellende delen van West-Eu ropa tot een nieuw economisch or ganisme samen te stellen. Dr Drees waarschuwt de Amerikanen echter, dat zij zich voldoende moeten reali seren, dat dit doel niet zó spoedig bereikt kan worden als velen van ons wel zouden wilen en zegt, dat zij de neiging hebben te vergeten, dat in Europa de politieke eenheid ont breekt, die in de Ver. Staten ook de economische eenheid doen ontstaan, en toch, zo vervolgt de schrijver, hebben zelfs de Ver. Staten genera ties lang het nodig geacht hun indus trie en landbouw te beschermen te gen vrije concurrentie van andere landen. Denkend aan de beschermde Amerikaanse boer, zal het Ameri kaanse volk kunnen begrijpen, dat bijvoorbeeld Frankrijk en België aar zelen om landbouwproducten'uit Ne derland in te voeren, die dat land goedkoper kan verkopen dan de boe ren in beide eerstgenoemde landen. Ondanks alles is het steeds duidelij ker geworden, dat alle gevestigde be langen niet beschermd kunnen wor den tegen de eisen, die de nieuwe eco nomische tijd stelt. Om op het ge bied van de eenwording practische resultaten te bereiken, moeten wij het feit aanvaarden, dat enkele conces sies onvermijdelijk zul7en zijn, hetzij deze van tijdelijke of permanente aard zijn, en op de lange duur moeten de West-Europese landen bereid zijn geleidelijk 'n deel van eigen souve- reiniteit op benzonder terrein prijs te geven en internationale beslisingen, die het gemeenschappelijk welzijn dienen te aanvaarden. TAFELTENNIS NEDERLAND—ISRAEL OP 9 FEBRUARI. De tafeltennisploeg van Israël, die op het ogenblik aan de wereldkam pioenschappen te Boedapest deel neemt. zal Donderdag 9 Februari de gast zijn van de Nederlandse tafel- tennisbond. De Nederlandse ploeg, welke die dag in het Minerva-pavil- joen te Amsterdam de strijd tegen het Israëlitische team zal aanbinden, be staat uit de volgende spelers: C. du Buy, W. van Zoelen, C- Pelser, reser ve is P. Kreuger. B. A. T. In een zeer matige wed strijd zegevierde B.A.T. 1 over hun stadgenoten Match I. Met een 82 nederlaag gingen hun tegenstanders ten onder. Het tweede team klopte op een verdienstelijke wijze Steeds Voor uit 3, zodat B.A.T. zich uit de on derste regionen heeft gewerkt. De B.A.T.dames konden het echter niet bolwerken tegen Sleutels 9 en verloren dan ook met 100. A.s. Woensdag staat weer een moei- 'ijk programma klaar. Het eerste team gaat op bezoek in Wassenaar, om een wispelturig Tempo-team te ontmoeten. B.A.T. 2 ontvangt de lei der van haar afdeling nl. Steeds Vooruit 1, terwijl de B.A.T. dames Treffers 2 op bezoek ontvangt. Al deze wedstrijden vangen om 8 uur aan. Het Engelse B-elftal, dat 22 Febr. te New-Castle tegen het Nederlands elftal speelt, is als volgt samenge steld: Doel: Middleton (Chesterfield). Achter Dicks (Middlesbrough) en H. E. Swift (Sheffield Wednes day), aanvoerder. Midden: Quested (Fulham), Hu ghes (Liverpool) en Dickingson (Portsmouth). Vóór: Walters .Tottenham Hot spur), Mannion (Middlesbrough), J. Milburn (New-Castle), R. Froggatt (Sheffield Wednesday) en J. Frog gatt (Portsmouth). Als reserves voor de B-ploeg zijn aangewezen Fairbrother van New- Castle, Sewell van Nottscounty en S. Mi'burn van Chesterfield. Scheids rechter is de heer P. F. Power van Yorkshire. Ook uit de samenstelling van deze ploeg blijkt de bedoeling, die bij de F.A. voorzit bij dit soort wedstrij den: aan veelbelovende spelers een k3ns te geven in ontmoetingen met continentale ploegen. De enigen, die nog aan geen enkele internationale match hebben deelgenomen, zijn Middleton, Hicks, Quested en Wal ters. Van de B-ploeg, die 14 dagen ge leden Zwitserland overweldigde, zijn Swift Hughes, Dickingson en Frog- gat van Sheffield Wednesday aange houden. Een ervaren kracht als Mannion zal naar verwacht wordt de voorhoe de tot goede prestaties kunnen op stuwen. Walters en J. Froggat die naast zijn neef R. Froggatt is opge steld zijn doortastende vleugel spelers. Walters is een van de snel ste wingers in Engeland en heeft ruimschoots zijn aandeel gehad in de, successen van Tottenham Hotspur sinds hij de schoolbanken verliet. Wanneer een van de twee gekozen backs om de een of ander reden ver hinderd mocht zijn zal de ploeg nog een tweede nevenpaar tellen. De re serve Stanley Milburn is namelijk een neef van Jack Milburne de be kende midvoor van Newcastle. De beide B-wedstrijden, en de aan staande Interleague match, stellen samen de Engelse keuzecommissie in staat alle candidaten voor een „cap" de revue te laten passeren. De keuze van de ploeg en de reserves voor Rio de Janeiro zal, met zoveel gegevens voorhanden, een ingewikkeld kar wei worden. DE RODE DUIVELS IN TRAINING. Met het oog op de wedstrijden, die twee Rode Duivelselftallen Dinsdag 12 Februari a.s. respectievelijk te Gent tegen de Zwaluwen en te Luik tegen een Londense combinatie spe len, zal 9 Februari in het Heijsel- stadion te Brussel een centrale trai- ning beginnen waarvoor de volgen- j de spelers zijn uitgenodigd: Bogaerts j Standard; Segers, Tilleur; Decorte. j CS Brugge: Segers. Gantoise; Anoul, FC Luik; Crepain, CS Brugge; Dale mans, Eendracht Aalst: Gillard Stan dard; Saeren. FC Luik; van Hoff. Eendracht Aalst; Blaise Standard: Bovie, Gantoise; Carré, FC Luik; E. Chaves Gantoise. Debucq, Eendracht Aalst; Niheul, Tilleur; Sauva^e, Ton geren; Van Pottelberghe. FC Brugge; Anr.ica, FC Renaix; Bench. Boerin gen: Binet, Seraing; F. Chaves. Gan toise: D-iessen, Fxce^ior; Givard. Herstal; Hirr.pe, FC Brugge; Irgel. Tilleur: Lacroix, FC Luik: Maseyn FC Brugge; Van Dierendonck Oosten de; Van Steelandt, St. Nicolaas. SCHAATSENRIJDEN ROTGANS KAMPIOEN OP DE KORTE BAAN VAN NEDERLAND Gistermiddag wedd te Westzaan het kampioenschap voor mannen ver reden op de korte baan. Abe Lenstra die had ingeschreven liet verstek gaan. Rotgans uit Den Oever, die 3 ritten verloor, werd, doordat hij een betere totaaltijd behaalde, eerste voor Janmaat, die in al zijn zeven ritten zegevierde. De uitslag luidt: 1. N- Rotgans, den Oever; 2. h. Janmaat, Nederhorst den Berg; 3. A. van der Nagel, Zwam- merdam; 4. J. Jongert, Enkhuizen. NATIONALE DORPENTOCHT DOOR KRIMPENERWAARD. Voor de 6e maal wordt Donderdag morgen in Stolwijk het startschot ge lost voor de 9-dörpentocht. De af te leggen afstand bedraagt 60 km. Zij, die aan de wedstrijd deelnemen star sten om 10 uur, degenen, die de tocht als prestatie binnen een bepaalde tijd wensen af te leggen, vertrek ken om half 11. De route is Stolwijk, Gouderak, Ouderkerk aan de IJssel, Krimpen aan de IJssel, Krimpen aan de Lek, Lekkerkerk, Bergambacht, Schoon hoven, Vlist (gem. Haastrecht). Eindpunt is Stolwijk. MEJ. KOOPS WINT PROV. KAMP VAN GRONINGEN KORTE BAAN- Te Visvliet werd het provinciaal kampioenschap van Groningen voor vrouwen op de korte baan verreden. De uitslag luidt: 1. Mej. Koopt, Uit- huizum; 2. Mevr- Reinaldavan der Velde, Zuidhörn; 3. Mej. Schuur, Reiderwolderpolder. PROV. KAMPIOENSCHAPPEN ZUID-HOLLAND. Op Donderdag 2 Februari a.s. om 13.30 uur zullen te Warmond wed strijden gehouden worden om het kampioenschap van het gewest Zuid- Holland van de K.N.S.B. korte baan voor mannen. Deze vinden plaats op de banen van de Warmondse IJsclub en het Poelmeer. LANGE BAANWEDSTRIJD TE APPINGEDAM. Te Appingedam werd een lange baan wedstrijd gehouden voor ama teurs. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. De Groot. Oldeboorn 51 2 sec.; 2. Santema. Wijngaarden 52.3 sec-; 3. De Jong, Groningen 53.7 seconden. 1500 meter. 1. De Groot 2.47-4 min.; 2. Santema 2.49.6 min.; 3. De Leeuw, Grouw 2.54 9 min. 3000 meter: 1. De Groot 5.53.7 min-: 2. De Leeuw 5.54.1 min-; 3. Santema 5.58.9 min. Het algemeen klassement luidt: 1. De Groot 165.95 punten; 2. Santema 168.646 punten; 3. De Leeuw 171.216 punten. HET K.N.S.B.-WEDSTRIJD- PROGRAMMA. Het bondsbureau van de KNSB verstrekt de volgende aanvulling van het wedstrijdprogramma: Vrijdag 3 Februari: Lisse: grote nationale koppelwedstrijd voor he ren, 14 uur. Zaterdag 4 Februari: Nieuwe Nie- dorp: nationale langebaanwedstrij- den 11 uur. SCHIPPER MAG IK OVERVA RENIn vele gevallen is er zoveel ijs in de rivieren, dat het overzetten per pont onmogelijk is geworden, terwijlhet ijs ook niet goed is om zich er wandelend over heen te begeven. Een roeiboetje is dan vaak de enige oplossing. De pont veerbaas te Olst zet op het ogenblik ook zijn klanten per roeiboot over. Ruwe huid?PUR0L LUC VAN DAM OP PUNTEN GESLAGEN. In het Palais des Sports te Parijs werd de Nederlandse middengewicht- kampioen Luc van Dam door de Fransman Claude Ritter geklopt. Het gevecht dat over tien ronden ging, werd door Ritter op punten gewon nen. SCHAKEN COMPETITIE L.S.B. Overgangsklasse: Het eerste tien tal van de „Zwarte Pion", Lisse, be haalde een stevige overwinning op de Leidse club Vriendenschaar I. 1. J. Kanbier (Vr.)P. Koetsheid (Z.P.) 01; F. KriekPastoor De Groot 01; F. TelengJ. Smit y y: C. ZandvlietG. Scholten 10; A. SjardijnN. v. d. Mey 01; C. SjardijnH. v. Diemen 01; G. PardonA. Rotteveel 10; B. Ou- werkerkJ. Goedemans 10; P. GaljaardP. Langeveld 01; RijnsburgerA. Elferink 01. To taal Vriendenschaar I 3J4 pnt; Zk. Pion I 6y pnt. In de 3e klasse was het tweede tiental de gast van Vriendenschaar n. Hier mocht het de thuisclub ech ter gelukken de overwinning te be halen. G. L. Monnee (Vr.)-H. Simons (Zw. Pion) yy,\ A. BlonkL. Romijn yy.\ J. BeekmanW. Goedemans 10; F. v. d. KaaiJ. Grimbergen yy; H. v. Weizen M. v. Ruiten 01; A. de RooTh. Brouwer 10; J. de RooS. v. Rui ten 10; L. J. 'v. d. MeidenC. van Ruiten 01; P. M. SjardijnL. v. d. Lans 01; S. WelsW. Koeman 1 0. Totaal Vriendenschaar II 5y pnt; Zwarte Pion II 4 y pnt. LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP. Het 2e tiental van L.S:G. heeft met 5y4 y van Katwijk I gewon nen, doordat het hoger beroep te gen de arbitrale beslissing van de partij PootModderman (L.S.G.) werd toegewezen. WINTERWEDSTRIJD L.S.G. Het eerste deel van de winter- wedstrijd van het Leids Schaakge nootschap is beëindigd. De eindstanden zijn: Groep I: 1. R. H. van Dijk 5; 2 t/m 5. Dr. P. C. van Arkel, G. Bos scha, W. G. Demmendal en W. H. van der Nat, allen 4 p.; 6. A. E. J. Modderman 3 p.; 7 en 8. M. M. Se- gaar en Mr. Ir. J. Westra 2 p. Groep II: 1. J. Boot 6 p.; 2. Th. v. d. Oord Jr. 4 y,; 3, 4 en 5. Mr. A. G. de Blécourt, J. v. Steenis en J. P. W. Weyermars elk 4 p.; 6. M. Bloem 3 y p7. J. van Deventer 2 p. en 8. A. H. A. Vlasveld 0 p. Groep in: 1, 2 en 3. P. S. Anes, W. L. Groeneveld en P. Kuiper elk 5y p.: 4. Hessels 5 p.; 5 A. F. G. A. Zandvliet 4y p.; 6 en 7. P. v. d. Bosch en Drs. A. Schors 3 y p.; 8. L. H. de Jong 3 p. Groep IV: 1. C. v. Drimmelen 6 y p.; 2. Th. v. d. Oord 6 p.; 3. P. A. C. D. Verstraaten 5 p.; 4. C. Elzin- ga 3y p.; 5. J. M. D. Lekkerkerker 3 p.; 6. M. J. Dieben 2 p.; 7. Mr. Chr. de Jong 2 p. en 8. J. Kirberger 0 pnt. Het tweede gedeelte zal in Fe bruari beginnen. ZWEMMEN Wedstrijden Watervrienden. Gisteravond vonden in „de Leidse Overdekte' onderlinge zwemwed strijden plaats, georganiseerd door de zwemvereniging de Watervriendem, en als altijd bestond hier, ondanks de tegenwerking van de ijsvreugd over grote belangstelling. De uitslagen der wedstrijdgroepen luiden: 25 M. borstcrawl Meisjes: 1. Tiny Meurs 19.6; 2. Else Vergunst 19-8; 3. Willy Jansen 21.2- 25 M. borstcrawl Jongens: 1. Hen- ny van Gent 17.4; 2. Piet Bres 20.0; 3. Piet v. d. Linden 20.6. 50 M. schoolslag meisjes: 1. Janny Springer 44.5; 2- Willy Filippo 44.6; 3. Benschop 50z 50 M. schoolslag Jongens: 1. Jan Stouten 44.2. Hans Postma 46.9. 50 M. rugslag Jongens: 1. Gerben Dijkstra 43.4; 2. Piet Bres 46.6. 50 M. rugslag Meisjes: 1- Riek Heus 50.2; 2. Else Vergunst 51.3; 3. Janny Linschoten 60. 50 M. borstcrawl Dames: 1. Tiny van Meurs 42.2; 2. Janny Witteman Dool 42.4. 50 M. borstcrawl Jongens: 1. B. van Meurs 36.4; 2- Henny van Gent 38.6. 100 M- schoolslag Dames: 1. Janny Springer 1.41.8; 2. Willy Filippo 1.43.6. 100 M. Schoolslag Heren: 1. Jan Stouten 1.39.8; 2. Hans Postma 1.52-6. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 48) Wat bij de rijke Andagola niet te begrijpen was, werd onmiddellijk be grijpelijk bij een meerder of minder arme stumper met een ruim geweten, die zich een onbezorgde toekomst wil. de verschaffen. Maar dit alles werd mij niet volkomen duidelijk vóórdat ik de naam te weten kwam van de man, die ik reeds lang achtervolgde, omdat ik hem voor de handlanger van de echte Ulrich hield. Andagola was intussen zeer bleek geworden. U zei, mijnheer Hempel, een man, die de geschiedenis mijner jeugd kende en daarvan gebruik wilde ma kenIk ken maar één persoon, die tot zulke dingen in staat mag worden geacht En uw vermoeden is juist. Die man heet: Otto Malten! Andagola sprong op; van bleek was hij nu rood geworden; zijn opgewon denheid had haar toppunt bereikt. Hij! Alweer hij! Was het niet genoeg dat hij mijn jeugd verwoestte en mijn leven brak. Het is nauwe lijks te geloven! Is u er volkomen zeker van, mijnheer Hempel? Ja, volkomen zeker. Ik heb hem eergisteren te Bruck gearresteerd en tot bekentenis gedwongen. Wat zegt u? Heeft hij bekend? In de beginne lachtte hij mij uit, toen ik al zijn misdaden opsomde en hem bij zijn eohte naam aansprak. Hij speelde de onschuldige en noem de a*es bedenksels van een zieke lijke verbeelding. Maar toen ik hem zei, dat u nog leefde en u hier waart greep er een verschrikkelijke veran dering met hem plaats. Hij staarde mij aan als een krankzinnige en niet lang duurde het, of hij gaf zich he lemaal gewonnen en legde een vol ledige bekentenis af En zei hij, dat hij werkelijk als Ulrich Von 'Turnwald wilde optre- dpn? Ja. Hij was vast overtuigd van uw dood; want hij is herhaaldelijk in Zuid Amerika geweest en had tel kens naar u geïnformeerd. Maar daar u de naam Andagola had aangeno men, vernam hij eerst later dat u zich indehtijd van Buenos Aires naar het binnenland had begeven, en dat men sindsdien niets meer van u had gehoord, zodat u ongetwijfeld over leden was. Dat stelde hqgn gerust en op die zekerheid bouwde hij zijn plan Trouwens, hij behoorde sinds lang tot een internationale misdadigers- bende, die hem valse papieren be zorgde en ook hielp bij de uitvoering van zijn ondernemingen. Anders zou 't hem niet zijn gelukt, zo lang aan alle nasporingen te ontsnappen, want ik zat hem vlak op de hielen.Eerst het vorig jaar begon hij zich ernstig met de uitvoering van zijn plan be- zig te houden. En nu? wat zal er met hem ge beuren? - Niets, want hij is dood. Deze morgen, kort vóór ons vertrek uit Graz, werd mij bericht, dat hij gister avond bij een ontvluchtingspoging werd doodgeschoten. Verschrikkelijk! Een korte pauze. Toen ging Ro land naar zijn broer, die in naden ken verzonken scheen. Ulrich, zei hij, ik wens je op dit ogenblik vóór al de hier aanwezige personen te verklaren, dat je van heden af meester bent op Sperber- Eck, zoals je dat van rechtswege toekomt; en ik. Ulrich liet hem niet uitspreken. Hij sloeg zijn arm om Roland's schouder en zei hartelijk; Mijn beste jongen, hoe kom je op zulke gedachten? Wij moeten te rug naar „Villa Solis" wat zou ik dus met Sperber-Eck aanvangen? Als je het goed vindt zullen we nog een poosje logeren, totdat mama vol komen hersteld is. Voorts hopen wij, u van tyd tot tijd een bezoek te ko men brengen. Maar hier blijven neen, jongen, dat gaat niet. Hij wendde zich tot Vera: Nu, en jij zusje? Mogen we ons vleien met de hoop, dat je ons ver gezelt, om een paar maanden op „Vil la Solis*' door te brengen? Vera glimlachte. Dat Ulrich kan ik je met de bes te wil niet beloven; want eergisteren heb ik mij met mr Sorel verloofd en reeds in Augustus zouden we te gelijk met Roland en Lilly trou wen Zo, zo! Wie is die mr Sorel? Een jong advocaat uit Wenen. Je zult trouwens spoedig kennis met hem maken, want hij was van plan, voor het diner nog even aan te open, om naar de toestand van mama te in formeren. Mevrouw Von Turnwald -streelde de hand van haar oudste en greep met de andere Heia's rechterhand. Wat ben ik gelukkig! sprak zij. Wil je mij nog een verzoek toestaan! Q ja, mama alles wat u wilt. Welnu, blijf hier totdat de twee kinderen trouwen en neem mij dan voor een poosje mee naar Argentinië Ik zou zo graag „Villa Solis*' leren kennen, waar Ulrich zoveel jaren heeft geleefd en gewerkt. O, mama, dolgraag! Niets kon» ons zo gelukkig maken als dit besluit van u. EINDE Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! VEILIG VERKEER.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5