Regering wil ondernemingsbelasting dit jaar doen verdwijnen Wat is de gulden waard? De inhoud der Bilaterale overeenkomsten DINSDAG 31 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Voorstel om belastingdruk in de komende jaren verder te verlichten IN DE MEMORIE VAN ANTWOORD van de Regering aan de Tweede Kamer inzake wetsontwerpen tot belastingherziening en wijziging van de ondernemingsbelasting wordt gemeld, dat er enige wijzigingen in de wetsontwerpen worden gebracht. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat van de aanvankelijk voorgestelde verlichtingen over reeds verstreken jaren wordt afgezien. Maar de druk in de komende jaren zal verder worden verminderd. De ondernemingsbelasting verdwijnt dit jaar. Voorts komt minder dan aanvankelijk het geval was het verle nen van uitstel van belasting op de voorgrond. Daartegenover wordt meer definitieve verlichting van van lasten voorgesteld. In de nota inzake deze ontwerpen, welke de minister van financiën in October aan de Tweede Kamer heeft toegezonden, was al medegedeeld dat de Regering het wenselijk acht, de ondernemingsbelasting geleide lijk af te schaffen. De ondernemingsbelasting naar de bedrijfsopbrengst drukt op talrijke middenstandsbedrijven zeer zwaar, aldus de memorie van antwoord. Het zakelijke karakter van de be lasting heeft tengevolge, dat ook be lastingplichtigen met een matig in komen, van wie met het oog op hun gezin weinig of geen inkomstenbe lasting wordt geheven, vaak een be langrijk bedrag aan Ondernemings belasting verschuldig zijn. De aftrek baarheid van de ondernemingsbelas ting als bedrijfslast bij de ficale winstberekening baat hun weinig. Het ligt in de bedoeling de gelei delijke afschaffing van de onderne mingsbelasting zo te doen geschie den, dat de belasting over het boek jaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal worden geheven naar de beide thans geldende grondslagen. Over volgen de jaren zal de heffing als volgt ge schieden: Boekjaar 1948 (belasting jaar 1949): uitsluitend heffing naai de bedrijfsopbrengst (gewoonlijk 12 pet.); Boekjaar 1949 (belastingjaar 1950): eveneens uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst, doch naar een verlaagd tarief (gewoonlijk 7 pet). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet wor den, geen ondernemingsbelasting meer worden geheven. Valt het boekjaar van een onder neming niet samen met een kalen derjaar dan geldt voor dat boekjaar de regeling, welke geldt voor het jaar waarin het boekjaar eindigt. Over de winst van een boekjaar 1949/1950 wordt dus geen Onderne mingsbelasting meer geheven. LOONGRENS 4500.— De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend het wets ontwerp, volgens hetwelk de loon grens voor de ziekte-, ongevallen en kinderbijslagwet verhoogd wordt van ƒ3750 tot ƒ4500 'sjaars. Leek het aanvankelijk, dat de broodoorlog te Haarlem een einde had gekregen door het besluit der bakkers de prijs van het wittebrood met twee cent te verhogen, latei- bleek dat deze verwachting te opti mistisch was. Een der bakkerijen „Mercurius", heeft namelijk bekend gemaakt, dat zij de prijs van 27 cent zal handhaven. De exploitant van „Mercurius" wil de strijd niet opgeven, voordat ook te Haarlem de landelijke broodprijs geldt. Hij acht het niet juist, dat de regionale bakkerijcommissie hem met haar besluit voor een voldongen feit heeft gesteld. De „broodoorlog" is dus nog verre van geëindigd. Slechts de strijdende partijen hebben zich gewijzigd. In het rustige gemeenschausoord „Drakenburgh" bij Hilversum ver zamelden zich Dinsdag en Woens dag op initiatief van de Kath. Land en Tuinbouwbond een schare Kath. Bollenkwekers om zich te bezinnen op de morele, sociale en economische aspecten van hun bedrijfstak. Gedurende deze twee dagen hiel den de Bondsadviseur, rector v. d. Hoogte, mr. G. J. Vermeu'en, Ka merlid, Jac. Groen Azn. en de heer P. v. Leeuwen inleidingen, waarin bovengenoemde aspecten werden ontwikkeld. De dagindeling liet veel ruimte voor discussie. Hierbij viel het op, dat deze discussies niet alleen zeer vruchtdragend waren, maar ook hoe erkentelijk de deelnemers waren voor dit initiatief van de L.T.B. Op het Stonington-eiland in het Zuidpoolgebied bevonden zich reeds gedurende ruim drie jaar vijf Brit se geleerden, die het verzoek had den gedaan om van het edand te worden weggehaald. Een Canadese vlieger heeft, vanaf een basis in Argentinië, de gewaagde vlucht naar Stonington-edand de meest Zuidelijk gelegen Britse basis volbracht en is met twee der ge leerden in de bewoonde wereld te ruggekeerd De vlieger slaagde erin in een fjord, op ongeveer 15 kilome ter van het kamp der geleerden op het eiland, te landen. Later zal gepoogd worden ook de drie andere Britse geleerden te red den. Daarna is het de beurt van nog zes andere Britse geleerden, die „slechts" twee jaar op Stonington- eiland hebben doorgebracht. Compensatie: 40 procent Ven nootschapbelasting. Ter compensatie, van hetgeen de schatkist aan inkomsten derft tengevolge van het verlaagde tarief van de ondernemingsbelasting voor 1949 wordt over dat boekjaar de Vennootschapsbelasting naar een hoger tarief geheven dan thans het geval is, nl. 36 pet. Over de volgen de jaren, wanneer dus de onderne mingsbelasting geheel zal zijn afge schaft, zal het tarief van de vennoot schapsbelasting 40 pet. bedragen. Wat het wetsontwerp-Belasting; herziening 1950 betreft wordt er aan herinnerd, dat aan de oorspronke lijke voorstellen inzake de belastba re winst (daaronder begrepen de bepalingen inzake afschrijvingen, reserveringen en verliescompensa tie) de terugwerkende kracht wordt ontnomen. Dit betekent dat ver vroegde afschrijving pas mogelijk zal zijn met ingang van het boekjaar 1950 (of 1949/1950), op bedrijfsmid delen, welke zijn aangeschaft (of althans besteld) in dat boekjaar of volgende jaren. De herwaardering van voor-oorlogse bedrijfsmiddelen geschiedt bij de aanvang van het boekjaar 1950 (of 1949/1950). Gouverneur van JN. Guinea vertrokken „Ik zal mijn best doen, er iets van te maken" Met het lijnvliegtuig naar Djakar- ta, dat gisteravond met ruim een uur vertraging tegen negen uur Schip hol verliet, is de eerste gouverneur van Nieuw-Guinea naar zijn stand plaats, Ho'landia, vertrokken. De heer S. L. J. van Waardenburg zeide: „Ik ga er heen om er het ambte lijk apparaat op te zetten. De toe standen zijn ér zeer primitief en het vormen van een geregeld bestuur is de eerste taak. Het zal zaak zijn het land aantrekkelijk te maken voor particulier initiatief. Gouverneur van Waardenburg ziet er mogelij khef en voor de mijnbouw, voor de landbouw en voor houtexploitatie. Over de landbouw zei hij, dat het zeer belang rijk is om mogelijkheden voor Ne derlandse boerderijen op Nieuw- Guinea te scheppen. Hollandia zal de standp'aats zijn van de nieuwe gouverneur, die op 'n vraag vertelde, dat deze plaats er uit ziet als de eerste opzet van een mijnwerkerskamp. Van de aanwe zigheid van de geallieerde legers op Nieuw-Guinea zijn niet veel sporen meer over. Alleen de huidige resi dent van Eekhout, die straks dienst hoofd van binnenlandse zaken zal zijn, woont met zijn gezin in het huis waar destijds generaal MacAr— thur heeft gewoond. Uiteraard kwam ook de immigra tie uit de Verenigde Staten van In donesië ter sprake. Gouverneur van Waardenburg vertelde, dat kort voor de souvereiniteitsoverdracht onge veer duizend immigranten oo Nieuw- Gurnea zijn gearriveerd. Op het ogen blik geMt er echter voor Indonesië een verbod voor uitvoer van goede ren en van geld. zodat deze immigra tie stil staat. Lachend verlriaarde de gouverneur rit niet erg spijtig te vinden, omdat hij zeker geen voor stander is van wilde ko^nisatie". Vooral de gezondheidtoestand de malaria is oo N'euw-Gumea virulent eist grondiee voorbereiding en prondiee orPanisat'e. alvorens tot im migratie kan worden over^e^aan. „Ik zal mi,in best doen er iets van te maken", zo zei gouverneur Van Waardenburg bij het afscheid. verlaging kttbi^ke meter prijs bouwkosten. Reeds vóór de devaluatie lag het in het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de toegestane prijs per ku bieke meter bouwkosten van gesub sidieerde woningen te verlagen. De verlaging is sedertdien opge schort, doch thans acht de minister het tijdstip gekomen om haar in te voeren. Voor bouwplannen, welke op of na 1 Februari 1950 bij de provin ciale directies van de Wederopbouw en Volkshuisvesting inkomen, wordt de kubieke meter prijs verlaagd met cent tot 1.90, variërend met de grootte van de woningen. Opgemerkt zij, dat in de bestekken voortaan geen post voor onvoorzien meer mag wor den opgenomen. De heer F. C. Bouman, direc teur van de Holland-Amcrikalijn, is te Rotterdam na een kortstondige ziekte overleden. Hij werd 59 jaar oud. VIJFTIG M1LLIOEN VOOR T.B.C.- BESTRIJDING ONDER RUNDVEE. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van „Stad en Land" van Gooiland, heeft voor de voor zitter, de heer J. J. Klaarenbeek me degedeeld over inlichtingen te beschik ken, waaruit mag worden geconclu deerd, dat de regering binnenkort een wetsvoorstel zal indienen om een bedrag van 50 millioen gulden uit te trekken, voor een grondige bestrij ding van de t.b.c. onder het rundvee, Soldaten en korporaals van voor 1949 naar huis Alle dienstplichtige korporaals, soldaten eerste klas en soldaten, die voor 1 Januari 1949 voor eerste oefe ning onder de wapens zijn geroepen, kunnen uiterlijk met inpapg van 6 Februari met groot verlof worden gezonden. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor enkele mili tairen, die werkzaam zijn bij dien sten, die onder geen voorwaarde mogen stagneren, zoals bijvoorbeeld zij. die werk verrichten voor repa triëring en demobilisatie Zij kunnen met groot verlof gaan binnen tien dagen, nadat in hun vervanging is voorzien. Met 1 Maart gaan met groot ver lof de onderofficieren en korporaals met kaderopleiding die vóór 1 Ja nuari '48 in dienst zijn gekomen. Dit alles betreft alleen militairen van de Kon. Landmacht. Par ooi" DADERS VAN OVERVAL GEGREPEN Onlangs werd een landbouwer te Broek (gemente Eenrum) des nachts overvallen door twee mannen. On der bedreiging met een revolver en wapenstok werd hem gezegd zijn "eld af te geven. Door flink optre den ven de bewoners drooen de overvallers af. De rijkspolitie te Eenrum en Pietersburen stelde ten spoedigste een ond°rzoek in, waar uit bleek dat zich in de bewuste nacht een DKWT-auto. rood gekleurd met donkere kap in de omgeving had opgehouden. In samenwerking met de districts-recherche der rijks politie te Groningen werd de garage opgespoord, waar deze auto werd gehuurd voor deze nacht. Nader hand werden de beide mannen, die het nachtritje hadden gemaakt op gespoord. Het onderzoek werd' ver traagd doordat een der mannen kort na de overval naar zee was vertrok ken. Bij de terugkomst te Amster dam werd hij gearresteerd. De verdachten bleken te zijn J. H. W. en G. A. N., beide kok te Gro ningen, die door dit nachtelijk avon tuur dachten hun finanriële moei lijkheden op te lossen Na aanvan kelijk ontkennen legden zij tenslotte een volledige bekentenis af; zij wer den in arrest gesteld. BRAND LEGDE TELEFOON CENTRALE TE BERGEN OP ZOOM LAM. Gistermorgen te ongeveer kwart over 12 zagen voorbijgangers rook door het dak van het postkantoor te Bergen op Zoom komen. Spoedig was de brandweer ter plaatse en nog voor half een werden de eerste stra len door 't stuk getrapte zolderraam gespoten. De brand bleek te zijn ontstaan op ce bovenste verdieping van het post kantoor waar enige monteurs bezig waren een z.g. center loc installatie te bouwen, teneinde de abonné's in het bezit te kunnen stellen van het nieuwe K kiesschijf toestel. Deze in- sta latie, die voor een groot gedeel te uit in was getrokken draden be staat, had vlam gevat, vermoedelijk dordat men om de koude te weren bij de arbeid een straalkachel ge bruikt had. In korte tijd richtte de brandweer van drie zijden water op de brand haard, waar echter alleen rook was waar te nemen, die over een steeds groter wordend dakoppervlak naar buiten ontsnapte. Het vuur was men vrij spoedig meester doch de massa water die naar binnen werd gespo ten, veroorzaakte grote waterscha de in de een verdieping lager opge stelde verdeelkasten, het zenuwcen trum van de telefoondienst. Aanvankelijk was daardoor het te lefoonverkeer zowel locaal als in- terlocaal geheel lamgelegd doch de technische dienst stelde aanstonds alles in het werk om de storing te kunnen opheffen en nog in de loop van de middag kon het telefoonver keer gedeeltelijk worden hersteld, terwijl men hoopte binnen 24 uur de telefoondienst weef geheel normaal te hebben. Omtrent de schade kon men ons nog geen definitieve mededelingen verstrekken. LOODS TE UITHOORN AFGEBRAND Vermoedelijk tengevolge van een oververhitte kachel is gisteravond brand uitgebroken in een opslag loods van katoen en andere grond stoffen van het N.V. Nederlands Chemisch en Technisch bedrijf voor heen Elpewe te Uithoorn. De brand weer van Uithoorn en Mijdrecht be treden het vuur met vereende krachten en wisten te voorkomen, dat de fabriek zelf door het vuur werd aangetast. De loods werd gro tendeels verwoest. KONINGIN ORGANISEERT VERJAARSDAGSPARTIJ VOOR PRINSES BEATRIX. Eerst Zaterdag aanstaande zal Prinses Beatrix haar verjaardags feestje hebben. Dan komen tiental len vriendjes en vriendinnetjes naar het paleis Sosstdijk om het feest mee te vieren. Er worden dan weer kinderfilms vertoond en op een fees telijk versierde tafel zullen de lek kernijen prijken rond een verlicht aquiarium, waarin celluloid visjes ronddobberen. Lag de organisatie van het verjaardagsfeestje voor Prinses Margriet in handen van H.M. de Koningin en Prnses Irene, Za terdag aanstaande is het uitsluitend de Koningin, die de leiding heeft van de feestelijkheden. Woensdag komt een delegatie Haagse kinderen naar Soestdijk om de jarige gelukwensen aan te bie den. Vandaag is de dag der geschen ken en ongetwijfeld wacht Prinses Beatrix met spanning of een van haar grootste wensen, een telefonische ge lukwens van vader, in vervulling zal gaan. Voorts staat er vandaag op het programma een feestvoorstelling van „Assepoester" door de Oranjever eniging in Baarn. EMIGRANTEN NAAR CANADA. Vijftien Februari eerste extra vliegtuig. De eerste vliegtuigen, granten an de speciale K.L.M.- die Nederlandse emi- Canada zullen vervoe ren, vertrekt 15 Februari a.s. van Schiohol naar Montreal. De machines vliegen van Montreal via New- York naar Amsterdam terug. TRAANPRODUCTTE „WILLEM BARENTSZ". Tot 22 Januari jl. had de ..Willem Barentsz" geproduceerd 33.605 bar rels traan. In de overeenkomstige vangstperiode van het vorig seizoen (deze periode telt 2 daven meer) be droeg de product:e 31.448 barrels traan. Voor soerkoPe luiden de cij fers resp. 4644 en 3838 barrels. BEURS: RUSTIGE MARKT Het is opmerkelijk dat de effec tenbeurs de laatste dagen een zeer UITBETALING BON 544 De uitbetaling van de kolenbons aan de postkantoren is deze week stopgezet. De eerste uitkering heeft weer plaats op Maandag 6 Februari, voor de letters Po tot en met Rod. FILM OVER STUCADOORSWERK. Door de vakgroep en de beide vrije werkgeversorganisaties in het «tucadoorsbedrijf, is in samenwer king met de commissie voor meer en beter stucadoorswerk aan een Am sterdamse filmmaatschappij opdracht gegeven een film te vervaardigen van het stucadoorsbedrijf. Het doel van de opdrachtgevers is jonge mensen, die nog geen be roepskeuze hebben gedaan, te ani meren het stucadoorsberoep als vak te kiezen door hen in filmbeelden te laten zien wat door vakbekwame stucadoors in vroegere decennia en onder moderne architectuur aan sier werk is gemaakt. Tevens zal de technische waarde van het stuca- doorsvak als onderdeel van het bouwbedrijf worden gedemonstreerd. WEGENWACHTEN WAARSCHUWEN TEGEN GLADHEID In de nog komende wintermaanden zullen de A. N. W. B.-wegen wachten het verkeer langs hun routes weer waarschuwen tegen plotseling opko mende gladheid. Zij bevestigen daartoe rode wim pels met het opschrift „glad" aan bo men en palen langs de weg. Na be ëindiging van het slipgevaar worden de wimpels weer door de „gele rij der" opgehaald. Er zullen zoveel mogelijk wegge deelten in dit waarschuwingsysteem worden opgenomen, hetgeen echter niet betekent, dat een weg waarlangs geen wimpels voorkomen, niet glad kan zijn. Daar de dienst van de wegenwacht 's avonds te zes uur eindigt, zullen aangebrachte „gladwimpels", indien j de gladheid op het desbetreffende rustig verloop heeft. De belangstel- weggedeelte dan nog voortduurt, eerst kdmpt^erder «P» —den ingehaald. de markt was wel niet ongunstig, i maar de handel bleef klein en de j koersen vertoonden gisteren njetCOtlOtlllSCUe brief veel fluctuaties. Enige fondsen, die Vrijdag een reactie hadden onder- gaan, waren gisteren in herstel. Als bijvoorbeeld Koloniale Bank. Daar- entegen lagen de certificaten Twent- sche Bank ZV2 pet. gedrukt op 180, als reactie op het ietwat teleurstel lende dividend van 7,/2 pet. Een herstel op de reactie vertoonde ook Unilever. Niettemin bleef nog een kóërsachterstand besaan. De overige internationale fondsen waren goed priishoudend zonder meer. Ook de cultuurfondsen boden gisteren, in tegenstelling tot de vorige week, toen de berichten over de actie Wes terling beroering teweeg bracht, weinig nieuwe aspecten. Hri slot was een kleinigheid bóven de vo rige notering. Daarentegen was de scheepvaartmarkt 1V£ a 2 procent lager gedisponeerd. Ook de beleg- gingsmarkt was. uitermate kalm en merendeels prijshoudend. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavnd. Opgemaakt te 10 uur). VORSTGRENS OVER ONS LAND Ten Zuiden van de grote ri vieren meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Ten Noorden van de grote ri vieren zwaar bewolkt met nu en dan enige neerslag hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Aan vankelijk nog af en toe krachti ge, later afnemende wind tussen Oost en Zuid-Oost. Meest lichte vorst. IJZEL EN GLADDE WEGEN. Het weer en de plotseling opge treden gladheid hebben het verkeer in ons land vandaag veel last be zorgd. In de omgeving van Rotterdam, vooral bij de Delfshavense Schie had men veel last van ijzelvorming. Op de trajecten RotterdamAmster dam en RotterdamHoek van Hol land ondervonden de electrische treinen daardoor vertraging. Tengevolge van ijzelvorming moest het electrische treinverkeer Hoek van HollandVlaardingen op een lagere stroomspanning rijden. Ook op Zuid-Beveland speelde de plotselinge gladheid van de wegen het verkeer parten. De autobussen van de auto-maatschappij „Zeeland" konden niet rijden. In de z.g. „zak van Zuid-Beveland", ten Zuidwes ten van Goes was alle verkeer ge staakt, temeer daar het ijs op de igszins afhellende landwegen niet werd afgereden. De dienst op Oost Zuid-Beveland zou waarschijnlijk hedenmiddag beginnen, evenals de busdienst GoesMiddelburg. SCHEEPSBERICHTEN GAROET JavaR'dam 30 Jan. v. Djibouti, ORANJE, A'damDjakar ta 30 Jan. van Belawan, JOHAN v. OLDENBARNEVELT Djakarta— A'dam, 30 Jan. 660 mijl Z.O. Dondra- head, MAPIA A'damJava pass 30 Jan. Minicoy, SIBAJAK R'dam Djakarta pass. 30 Jan. Brothers, TA- BINTA DjakartaA'dam 30 Jan 390 mijl West Minicoy, ZUIDERKRUIS DjakartaR'dam 30 Jan. 280 mijl West Siberut. TIJDENS HET SCHAATSEN OVERLEDEN. De heer M. de Kuiper, oud-hoofd van de chr. school te Ameide, is, toen hij met zoon en dochter een schaatstocht maakte, nabij Noorde loos op het ijs in elkaar gezakt. Hij bleek overleden. President Truman heeft in zijn jongste redevoering betoogd, dat de Verenigde Staten nog mogelijkheid bieden om honderdduizenden nieu we, zelfstandige en concurrerende ondernemingen te stichten. Als van deze mogelijkheid geen gebruik zou worden gemaakt, zo verklaart hij, dan zou de hele Amerikaanse volks huishouding onder de controle ko men te staan van een paar domi nerende groot kapitalistische groe pen. En dat, zei de president, zou een uitdaging zijn voor de Ameri kaanse democratische instellingen! Ook moest er met de Marshall-hulp worden doorgegaan. Als men uit misolaatste zuinigheid hiermee zou stoppen dan zou dit hetzelfde effect hebben als bij de man, die naliet op zijn huis een dak te zetten, na dat hij wel de fundering had ge legd en de muren opgetrokken Inderdaad zijn ook wij Nederlan ders met de Marshall-hulp nog niet helemaal „onderdak". Volgens de voorzitter van de Kamer van Koop handel in Overijssel ontvangt de De bilaterale overeenkomsten, tussen de V.S. en acht Europese landen, o.a. Nederland, welke te Washington zijn ondertekend, zijn in grote lijnen vervat in zeven ar tikelen met een reeks aanvullende clausules. In de preambule wordt verklaard, dat het hier gaat om een overeen komst in het kader van het Atlan tisch Pact en van het program voor militaire hulp, overeenkomstig de grondbeginselen van de V.N. De Verenigde Staten zullen de nodige hulp verlenen, zonder het minste voorbehoud, met een uitzon dering evenwel wat betreft het doorverkopen zonder voorafgaande vergunning van het Amerikaanse materieel. In het eerste artikel wordt niet gesproken van het door de belanghebbende landen zelf ge fabriceerde materieel. Dit kan na melijk vrij worden geleverd. In artikel 2 wordt gezegd, dat de Verenigde Staten een beroep zullên mogen doen od de Europese landen om een bepaalde hulp in de vorm van levering van oorlogsmaterieel. Er is evenwel geen enkele bepaling ingelast wat betreft de hoeveelheid, het tydstip en de wijze van uitvoe ring van deze leveringen. Vastge steld wordt, dat terzake op een later te bepalen tijdstip besprekin gen zullen wordsn gevoerd. Artikel 3 verklaart, dat de door Amerika gesteunde landen de no dige maatregelen moeten treffen te gen spionnage. Er dient ook voor gezorgd te worden, aldus dit artikel, dat het publiek in voldoende mate van de wapenleveringen in kennis wordt gesteld. Artikel 4 betreft de kwestie van patenten en laat de mogelijkheid, bestaan voor latere onderhandelin gen over de uitwisseling van pro ductiemethoden. Artikel 5 geeft een regeling van de uitgaven voor het Amerikaans militair personeel, dat de landen, die Amerikaans materieel ontvan gen, zal komen helpen. Artikel 6 heeft betrekking op overleg langs diplomatieke weg over de toepassing van het verdrag. Dit artikel houdt eveneens in, dat het Amerikaans militair personeel, be last met de ontvangst van het ma terieel onder gezag van de ambas sades zal staan en beperkte diplo matieke voorrechten zal genieten. Artikel 7 vermeldt tenslotte, dat een overeenkomst onmiddellijk na ondertekening in werking zal kun nen treden en zelfs voordat de an dere regeringen de met haar geslo ten overeenkomsten hebben be krachtigd. De overeenkomsten zul len echter binnen 45 dagen be krachtigd moeten worden. In het laatste artikel behouden de Verenigde Staten zich het recht voor de overeenkomst op te zeggen in geval deze niet binnen de gestel de termijn bekrachtigd zou zijn. De Verenigde Staten behoeven de over eenkomst niet te ondertekenen, daar het Congres hiervan reeds de grote liinen in het kader van de wet op de militaire hulpverlening heeft vastgesteld. In de clausules, die aan de over eenkomst zijn toegevoegd, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten eventueel grondstoffen en onder delen voor wapens kunnen leveren, die in de betrokken landen kunnen worden gemonteerd; dat voor het Amerikaans materieel geen invoer rechten betaald behoeven te wor den en dat ieder land aanspraak kan maken op de clausule van meest- begunstigde natie, Ingeval het meent, dat van een der bilaterale overeenkomsten de vorm, de be woording of het princine beter zijn dan van zijn eige*i overeenkomst. Twentse industrie alleen toewijzin gen in Marshall-dollars, waarmee ze uitsluitend in de Ver. Staten ka toen kan kopen. Mexicaanse katoen is veel goedkoper, maar die mag niet gekocht worden. Ook de Peru aanse katoen, die voor tricotage garens onontbeerlijk is, kan al leen tegen „vrije" dollars worden gekocht. En die vrije dollars zijn alleen tegen héél veel guldens te krijgen. Onze gulden werd reeds vóór de devaluatie geacht niet meer waard te zijn dan 0,40, gemeten aan de kosten van het levensonder houd in het jaar 1914. Als men in deze zin de koopkracht van ons geld in 1914 op 100 stelt, daalde deze dus tot 40 in 1949 In 1920 hadden we ook zo'n dieptepunt. Toen daalde onze koopkracht tot 46. Maar ge- leidelijk-aan werd de toestand be ter, hoewel „de goede oude tijd" niet kon terugkeren, al hadden we dan in het jaar 1936 reeds weer een koopkracht die met 90 van die van vóór 1914 kon worden aange geven. De oorlogstijd met zijn schaarste en grote geldsomloop la ten we buiten beschouwing. Dade lijk na de bevrijding werd onze koopkracht op 50 aangegeven. De prijzen stegen inmiddels en vlak voor de devaluatie waren de kosten van het levensonderhoud zózeer ge stegen, dat men twee-en-een half maal zoveel geld nodig had om evenveel te kunnen kopen als in 1914. Intussen zijn echter de be hoeften zó gestegen, dat wij hier in Nederland zonder de Marshall-hulp onze armoede zó zouden hebben gevoeld, dat dit waarschijnlijk tot de heftigste sociale botsingen aan leiding zou hebben gegeven. De jongste statistische cijfers wijzen uit, dat de prijsindexcijfers voor het pe- zinsverbruik nog voortdurend stij gen. Stelt men de cijfers voor het gezinsverbruik (voor inkomens be neden 1800,per jaar) in 1938 op 100. dan waren deze volgens het Centraal-Bureau voor de Statistiek in Augustus 1949 gesteun tot 222 en in October zelfs tot 228! Waar gaat die ontwikkeling heen? Zal alles steeds duurder worden? De productie neemt over de hele wereld toe. Binnen afzienbare tijd moet de schaarste in zoverre over wonnen zijn, dat het aanbod tot prijsdalingen zal leiden. Indien men dan tegelijkertijd door verstandige maatregelen op internationale schaal kan voorkomen, dat de voordelen van de prijsdaling door werkloos heid worden teniet gedaan, dan zou er een gunstig perspectief worden geopend. Als President Truman liet in zijn be schouwingen een optimistisch geluid horen. Hij verklaarde te kunnen zeggen, dat het ergste gevaar, dat drie jaar geleden acuut was, toen de economische situatie in het grootste deel van Europa en het gebied rond de Middellandse Zee uiterst critiek moest worden genoemd, thans vrijwel overwonnen schijnt. In de Ver. Staten zelf zowel als in Europa en Azië achtte de president de fundamenten van vrede en vrij heid verstevigd. In hoeverre deze uitspraaje als „officieel optimisme" kan worden gewaardeerd, kan al leen de toekomst liter

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2