doet, met MASCOTTE 8>*t-ie goed! JCaning, Wint&t leye&tde o-um aMe apmten KEES BROEKMAN EERSTE TE VIKERSUND Internationale schaatswed strijden in Nederland? De wereldskikampioenschappen nog steeds zonder sneeuw PUROL Ondanks de koude 664.000 toeschouwers bij Engelse voetbal MAANDAG 30 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA VLOEITJES Bij de te Drontheim verreden Noorse schaatskampioenschappen werd Hjalmar Andersen winnaar. Het eindklassement luidt: 1. Hjalmar Andersen 193.676 punten (nieuw re cord voor het nationale kampioen schap), 2. Henry Waihl 197.612 pun ten, 3. Reidar Liaklev, 4. Sverre Hauglie, 5. Ivar Martinsen. ATERDAG EN ZONDAG werden te Vikersund internationale wed- strijden gehouden, welke slechts matige belangstelling trokken, om dat de beste Noorse rijders deelnamen aan de kampioenschappen te Drontheim en omdat het zeer koud was. Het kwik stond op 15 graden vorst. Het ijs kleefde enigszins, zodat goede tijden niet konden worden gemaakt. Johnny Werket won de 500 meter in 45 seconden precies. Kees Broekman bezette met twee andere rijders de tweede plaats met 47,1 sec. Van der Voort nateerde 48,3 sec., Huiskes 49,1 sec. en Heus 50,2 sec. Op de 3000 meter reden Broekman en van der Voort tegen elkaar. Broekman begon in scherp tempo, hetwelk van der Voort niet wilde volgen. Kees won in 5 min. 4 sec., veruit de beste tijd van de dag. Met 5 min. 13,1 sec. bezette van der Voort nog de tweede plaats op deze afstand, gevolgd door Anton Huiskes met 5 min 13,5 sec. De laatste komt langzaam maar zeker in vorm. Heus werd achtste in 5 min. 26 sec. In het algemeen klassement na de eerste dag kwam Kees Broekman op de eerste plaats met 97.767 punten, gevolgd door Werket met 93.650 pun ten en van der Voort met 100.483 punten. Huiskes plaatste zich ze vende met 101.350. Heus klasseerde zich 11e. Op de tweede dag te Dramman deelden Kees Broekman met zijn vriend John Werket de eerste plaats op de 1500 meter in de tijd van 2 minuten 27,1 sec. Het weer was verre van fraai, in tegenstelling met Drontheim, waar de gehele dag de zon had geschenen. Het vroor 14 graden en het ijs was keihard, zodat goede tijden uitgesloten waren. Op de 1500 meter werd Sandanger derde met 2 min. 28,1 sec. en Wim van der Voort vierde met 0,2 sec. meer. Anton Huiskes eindigde met 2 min. 33 sec. op de achtste en Cor Heus met 2.36.1 op de 13e plaats. Op de 5000 meter reden Kees Eroekman en Wim van der Voort weer tegen elkaar. Kees won in 8 min. 46,8 sec. Van der Voort noteer de 8 min. 53,8 sec. Huiskes werd op deze afstand derde in 8 min. 59,5 sec. en Johnny Werket vierde in 9 min. 11,6,sec. Cor Heus bezette de zesde plaats in 9 min. 15,7 sec. Het algemeen klassement zag er over 4 afstanden als volgt uit: 1. Kees Broekman 199.480 punten, 2. Johnny Werket 202.243 punten, 3. Wim van der Voort 203.296 punten, 4. Sandanger 205.320 punten, 5. An ton Huiskes 206.300 punten, Cor Heus tiende met 212.136 punten. LANGEDTJK EP? MAARSE TE LARVIK Jan Langedijk en Gerard Maarse leden Zaterdag te Larvik een 5000 rreter onder gunstige weersomstan digheden. Het ijs bevond zich in. goede conditie. Eerste werd Gunnar Konsmo in 8 min. 54,8 sec., gevolgd door Ken Henry, de Amerikaan, in 9 min. 0,2 sec. Derde werd Jan Lan gedijk in 9 min. 6,7 sec. en vierde Gerard Maarse in 9 min. 10 4 sec. Gerard Maarse eindigde op de twee de dag over 500 meter op de zesde plaats met een tijd van 48,1 sec., ter wijl Jan Langedijk 12e werd met 49.2 sec. Op de 1500 meter werd Maarse achtste in 2 min. 33.1 sec. en Lange dijk twaalfde in 2 min. 37,4 sec. In het algemeen klassement werd Ken Henry eerste, Gerard Maarse kwam op de zesde en Jan Langedijk op de achtste plaats. MUSOLINO KAMPIOEN VAN ZWITSERLAND Te Davos werden de internatio nale kampioenschappen van Zwit serland verreden. Het algemeen klassement luidt: 1. Musolino (Italië) 195.613 pnt., 2. Potonniee (Frankr.) 203.187 pnt, 3. Kleiner (Zwitserl.) 204.080 pnt SALTO OP SKI'S Het was voor de toeschouwers adembenemend te zien hoe de ski-loper Henry Hansen uit Iron wood (Michigan) tijdens zijn sprong een salto maakte. „Voor zover mij bekend, ben ik de enige die een salto op ski's kan ma ken," zei Henry Hansen Goethe Hedlund bleek tijdens de kampioenschappen van Zweden de meest regelmatige rijder te zijn en behaalde met sleechts één overwin ning (10.000 meter) de titel met Sture Engstroem op de tweede plaats. Het eindklassement werd; 1. Goe the Hedlund 201.653 punten, 2. Sture Engstroem 202.017, 3. Karl Erik As- plund 204,707 punten. Kampioenschappen en wedstrijden in het land Zaterdag en Zondag zijn allerwege in het land wedstrijden op de schaats gehouden en daarbij werden ver schillende kampioenschappen verre den: e voornaamste resultaten laten we hier volgen: H. VERMEULEN LANGEBAAN- KAMPIOEN VAN ZUID-HOLLAND. De schaatskampioenschappen van Zuid-Holland werden te Rotterdam verreden. Het ijs bevond zich in pri ma conditie, doch er stond aanvan kelijk een felle oostenwind over de lengte van de baan, die niet naliet invloed uit te oefenen op de tijden. Desondanks waren de tijden over het algemeen goed te noemen. Het kam pioenschap. dat ging over de afstan den 500, 1500 en 5000 meter, kwam tenslotte terecht bij H. Veermeulen uit Ter Aar met minimale voorsprong op zijn broer W. Vermeulen. De uitslagen waren: 500 meter: 1. de Goede A'dam 48 sec.; 2. Alsthoorn, Naaldwijk 48.5 sec.; 2. H. Vermeulen, Ter Aar 48.8 sec. 1500 meter: 1. W-. Vermeulen, Ter Aar 2.38.4 min.; 2. Buven, A'dam 2.40 min.; 3. J. van der Hoorn, Ter Aar 29 3/4 min. 5000 meter: 1. Olsthoorn 9.24.5 min.; 2 W. Vermeulen 9.26.5 min.; 3. de Goede 9.28.1 min. Algemeen klassement: 1. en kam- pioen van Zuid-Holland: H. Vermeu- pioenschap van Drente. len, Ter Aar 159.75 punten; 2. W. Vermeulen, Ter Aar 159.95 punten; 3. de Goede, A'dam 160.34 punten. Zeeland: Provinciaal kampioen schap heren te 's Gravenpolder: J. L. de jager legde op de titel beslag door twee van de drie wedstrijden te win nen. Met algemeen klassement luidt: 1. J. L. de Jagert 178.22; 2. J. G. de Jager 177.3; 3. Blok, Krabbendijke 192.48. Overijsel: Kortebaankampioen- schap heren te Deventer: 1. van Marle (Kampen); 2. Schuurman (Kampen); 3. Gerzen (Neessen); 4. Bremer (Frieseveen). Friesland: Kortebaankampioen- schap dames te Dokkum: 1. Joke Hoekstra (Siegerswoude); 2. Ike Nienhuis (Makkinga); 3. Jantje Bos scha (Wolvega). Langebaankampioenschap te Hee renveen: klassement: 1. Charisius (Leeuwarden) 161.563 pnt.; 2. Strijbis Dirkshorn) 165.72; 3. Kortenoever ('s-Graveland) 169.466. Groningen: Kortebaankampioen- schap heren te Groningen: 1. Scheper (Veendam); 2. Warta (Groningen); 3. Wip (Groningen); 4. Groeneveld (Glimmen). Zuid-Holland: Kampioenschap Zuid-Holland schoonrijden dames te Wateringen: Gewonnen door mej. A. A. Waiboer (Anna Paulowna). Bij de paren werden mevr. B. Bouma (Dordrecht) en A. F. Klootwijk (Rot terdam) kampioen. Drente: Kampioenschap kortebaan dames te Dalen: 1. mevr. Beer-Bau- wers (Assen); 2. mej. de Vries (Veenoord); 3. mej. van Dalen (Oost- hesselsebrug); 4. mej. Oosting (Erm). Utrecht: Kampioenschap kortebaan heren te Amersfoort: 1. R. A. van de Eyk A'dam, 16.3 sec.; 2, 3. Theo Ekelschot, A'dam, en W. J. John uit A'dam, beiden 17.1 sec.; 4. A. Veen- stra Amersfoort 17.2 sec. De snelste tijd op de 160 meter werd gemaakt door van de Eyk met 16.1 sec. Noord-Holland: Kortebaankam- pioenschap heren te Assendelft: 1. Janmaat, Nederhorst den Berg 44.6 sec.; 2. van Eykeren. Badhoevedorp, 44.7 sec,; 3. Jan Jongert, Enkhuizen, 45.1 sec.; 4. Mol, Wervershoof, 45.9 Langebaankampioenschap te A'dam: W. Vermeulen uit Ter Aar heeft gistermiddag op de Amsterdamse ijsclub glansrijk het provinciaal kam pioenschap langebaan van Noord- Holland behaald. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. de Goede, 50.4 sec 2. W. Vermeulen, 51.0; 3. J. van den Hoorn 51.4. 1500 meter: 1. W. Veermeulen 2.37.6; 2. J. van den Hoorn 2.41.9; 3. Goede 2.45.0. 5000 meter: 1. W. Vermeulen 9.49.2; 2 J. van den Hoorn 10.00.9; 3. J. Stigter 10.03.4. Algemeen klassement: 1. en kam pioen van Noord-Holland W. Ver meulen, Ter Aar 162.453 pnt.: 2. J. van den Hoorn, Ter Aar, 165.457 pnt.; 3 de Goede, A'dam 165.850 pnt. KOMENDE WEDSTRIJDEN. De kampioenschappen voor dames korte baan van Noord-Holland zullen Dinsdagmiddag (31 Jan.) verreden worden te Uithoorn. Aanvang half twee. Morgen wordt te Eelde een lan ge baan wedstrijd voor mannen ge houden om het provinciaal kam- Als er in begin Februari nog ijs is J^LAAS SCHENK, die op het ogenblik als leider fungeert van de Ne derlandse hardrijders in Noorwegen, deelde tijdens het afgelopen weekeinde aan een redacteur van het A.N.P. mede, dat Kees Broek man, Wim van der Voort, Anton Huiskes en Cor Heus na de Europese kampioenschappen, welke 4 en 5 Februari te Helsinki plaats vinden, gaarne enkele wedstrijden in Nederland zouden rijden, ijs en weder 0e- nende. Op hun reis van Helsinki naar ons land zouden zij dan vergezeld wor den door twee bekende Noorse rij ders, n.l. Reidar Liaklev en Sverre Farstad en door de twee snelle Ame rikanen Ken Henry en Johny Wer ket, die alle vier zich in beginsel, cnder nadere goedkeuring van hun respectievelijke bonden, bereid heb ben verklaard de reis naar ons land te aanvaarden. Naar het A.N.P. verder verneemt Overbrenging naar Canada of Noorwegen I^OLONEL OESTGAARD (Noorwegen) de president van de F.I.S. ver- Klaarde in een persconferentie, dat de internationale skifederatie een oplossing zal zoeken, op welke wijze de wereldkampioenschappen der Noorse nummers alsnog doorgang kunnen vinden, dit in verband met het feit, dat te Lake Placid, waar het 12 graden vriest, geen sneeuw ligt. (Foto: N. v. d. Horst) De molentochten trokken duizenden deelnemers Het Hollandse polderlandschap in de winter is voor slechts weinig be voorrechten bekend, maar minnaars van de schaatsensport zoeken het op en zij komen uit ille delen van het land naar ons polderland. Dat was Zaterdag en gisteren het geval met de door het Gewest Zuid Hol land van de KNSB georganiseerde molentochten, die een groot succes zijn geworden. Rond 3000 deelnemers, 800 op Za terdag, 2200 op gisteren meldden zich aan de start in hotel „Bellevue" aan de Steenstraat te Leiden. Uit al le delen van het land: tot uit Steen- wijk, Tiel en zelfs Oostburg uit Zee land kwamen de deelnemers. Als eersten meldden zich gister morgen te 10 uur twee Hagenaars, de heren Bohe en Jenssen en te half één waren zij weer terug van de 50 K.M. lange tocht. Deze ging vanaf de Driegatenbrug aan de Zijl over Oud Ade, naar de Koppoel, Kleipoel en Hanepoel naar Nieuwe Wetering en via Roelofarendsveen langs Hoogmade terug. Negen molens op deze route hadden controleposten. Alle deelnemers waren vol lof over de organisatie, want overal was de route duidelijk door pölen aangegeven, zodat de weg gemakke lijk te volgen was. Men was vol lof over het werk van de heer Joh. van Zwieten, de organisator en ziel van deze tochten, tevens voorzitter van het Holl. Merendistrict van het ge west Zuid Holland. Aanmerkelijk viel de tocht niet mee. Er moest tegen de sterke wind opgetornd worden en dat viel niet bepaald mee. Toch werd de tocht uitstekend volbracht, want toen de eerste moeilijkheden overwonnen waren, ging het beter. Evenwel, de organisatoren hadden niet op zulk een overweldigende be langstelling gerekend: men kwam ins'gnes te kort om allen, die de tocht volbracht hadden, van het herinneringsteken te voorzien. De jongste deelnemer was de 11- jarige Polano uit Den Haag, de jong ste deelneemster het 12-jarige meis je Visser uit Wassenaar. De merentochten. De K.N.S.B. gewest Zuid-Holland organiseert morgen en volgende da gen de bekende merentochten, groot De mogelijkheid bestaat, dat de kampioenschappen naar Canada of zelfs naar Noorwegen zullen wor den .overgebracht", Maar indien Noorwegen wordt gekozen, dan zul len de Canadezen en Amerikanen wel niet komen en als,men Canada noemt, dan is het de vraag, of de Europese teams weer 14 dagen lan ger kunnen blijven. Noorwegen, dat de volgende maand de nationale kampioenschappen organiseert, kan de wereldkampioenschappen zo over- 20, 40 60 en 90 km. Start om 9 uur des voormiddags te Leiden hotel Bellevue; Oude Wetering paviljoen de Braasem; Langeraar café Hogen- dijk; Nieuwkoop café Kelder en Ze venhoven café Sluitkade. A.s. Zondag, aldus ligt het verder in het voornemen, zal een Bloemen stad—Sleutelstad-tocht worden ge houden over 70 K.M. Aalsmeer— Leiden v.v. Indien de Westeinderplassen be trouwbaar zijn zal ook een snel heidswedstrijd over 90 km. worden verreden. SCHOOLWEDSTRIJDEN TE TE LEIDEN. De traditionele schoolwedstrijden, Zaterdag door de Leidse IJsclub ge organiseerd, trokken ook nu weer grote belangstelling, ook al was de gure Noord Ooster zeker geen pretje. In de eerste ronden waren bij de Ju nioren van de Gem. H.B.S., Am bachtsschool en Gymnasium de ge lukkigen, terwijl in de einstrijd na spannende strijd de Ambachtsschool eerste werd, ook al was een klein valpartijtje oorzaak, dat de Gem. H.B.S. nu nummer twee werd. Bij de Senioren een finale tussen Gem. H.B.S. en Ambachtsschool. Ondanks taaie tegenstand werd hier de Gem. H.B.S. winnaar. (Vorig jaar de Chr. H.B.S.) Gereden werd met tien deelnemers van elke school. KOPPELWEDSTRIJD TE LISSERBROEK. De IJsclub „Lisserbroek'' hield onder grote belangstelling op haar baan een nationale koppel wedstrijd voor paren. Na verschillende spannende rit ten werd de volgende uiaslag ver kregen: 1. E. van 't OeverJo de Vlieger; 2. Izak de KokerM. de Koker; 3. M. WijnhoutRie v. Stein; 4. J. KerklaanJoop Zwetsloot. Verliezersronde: 1. Herm. v. d. Ham—Trompert; 2. H. v. Nobelen— Bep Trompert; 3. G. Hogenes—Dia van Oosten Tottenham Hotspur klopte Sunderland kansloos Do club, die met de grootste .voldoening op de Zaten dagmiddag gespeelde vierde ronde voor de F. A.-cup kan terugzien, is Tottenham Hotspur. Niet zo zeer om het feit, dat de Spurs een overwinning behaalden op de eerste divisie-club Sunderland, doch om de wijze waarop deze zege werd bevochten. Een 51 nederlaag had zelfs de meest pessimistische suppor ter van Sunderland niet verwacht. Eens te meer leverde Tottenham het bewijs, dat hun spel kan wedijveren met dat van de beste clubs uit de eerste divie. Zelfs de óngewone conditie van het terrein kon hieraan niets veranderen. Na de 61 overwinning op Derby County tijdens de League-wedstrij- zullen er in verband met het ver- j den van verleden week had men zoek van de heer Schenk in de loop van de komende week besprekingen worden gevoerd tussen verschillen de ijsclubs hier te lande teneinde na tc gaan waar de wedstrijden zullen kunnen worden gehouden en hoe de kosten, aan de overkomst per vlieg tuig verbonden, moeten worden verdeeld. Op deze conferentie zullen vertegenwoordigers aanwezig zijn van de Haagse IJsclub, de IJsver eniging Kralingen, de ijsvereniging Groningen en de Berger ysvereni- ging, terwijl ook het olympisch sta dion te Amsterdam een afgevaardig de zal zenden, teneinde te onderzoe ken of ook een wedstrijd in het Am sterdamse stadion kan worden ge houden. Het ligt in de bedoeling, dat pas Zondag 5 of Maandag 6 Februari definitief wordt beslist of deze in ternationale wedstrijden doorgang zullen vinden. Aangezien de rijders per vliegtuig naar ons land komen, zou reeds Dinsdag 7 Februari de eer ste wedstrijd kunnen worden gere den, waarbij een en ander natuurlijk afhankelijk is van het feit, of er dan nog ijs is! Sunderland meer verwacht. Zater dag werd het elftal volkomen over speeld. Sunderland slaagde er „in de score te openen in een periode, waar in Tottenham kennelijk nog niet op toeren was, maar toen de Spurs een maal los kwamen beheersten zij het veld. Van de zestien wedstrijden, die werden gespeeld, eindigden zes ont moetingen in een gelijk spel. Voor de clubs uit Noord-Oost Engeland was het een zwarte dag. Behalve Sunder land kreeg ook Midlesbrough een nederlaag van een tweede divisieclub te incasseren terwijl New-Castle van Chelsa verloor. Chesterfield kwam tegen Middlesbrough twee maal éch ter te staan, maar dank zij stug vol houden en schitterend voetbal van Dale, de jeugdige linksbuiten, werd een overwinning uit het vuur ge sleept. Charlton stond vijf minuten voor tijd nog met 10 voor in de wed strijd tegen Cardiff City. Op dat mo ment kwam Blair, Cardiffs beste aan valler, in botsing met een der Lon- denaren hy moest de kleedkamer gaan opzoeken. Het elftal der gasten was door deze tegenslag allerminst uit het veld geslagen, zij gooiden er zelfs nog een schepje op en zowaar gekikte het hun de stand op gelijke voet te brengen. De koude had de voetballiefhebbers niet thuis kunnen houden. Ruim 664.000 toeschouwers woonden de wed strijden bij. Meer dan een derde hier van bevolkten de tribunes bij de vijf in Londen gespeelde wedstrij den. De wedstrijden, welke in de vierde ronde van de F. A.-cup in een gelijk spel eindigden, zijn opnieuw voor de eerstkomende dagen vastge steld. De uitslagen zijn: ArsenalSwan sea Town 21; BlackpoolDoncas- ter Rovers 21; BournemouthNorth ampton Town 11; BurnleyPo"t Vale 21; EuryDerby County 22; Charlton AthleticCardiff City 11; ChelseaNewcastle United 30; Ches terfieldMiddlesbrough 32; Leeds UnitedBolton Wanderers 11; Li verpoolExeter City 3—1; Ports mouthGrimsby Town 50; Stock port CountyHull City 00; Totten ham HotspurSunderland 5—1; Wat fordManchester United 01; West Ham UnitedEverton 12; Wolver hampton Wanderers—Sheffield Uni ted 0—0. nemen, men is klaar met de voorbe reidende werkzaamheden. Het ziet er overigens naar uit, dat men de beslissing nog enkele dagen zal aan houden. De weerberichten voorspel len evenwel geen sneeuw. Woensdag a.s. zal het bestuur van de F.I.S. een definitief besluit nemen. Op de persconferentie werden en kele pijnlijke vragen gesteld. Zo was een der verslaggevers van mening, dat het bestuur van de F.I.S. in het geheel geen onderzoek had inge- sleld naar de mogelijkheden, toen men Lake Placid aanwees voor de wereldkampioenschappen. Kolonel Oestgaard weigerde hierop in te gaan. Intussen is gebleken, dat alle zes leden van het bestuur, de Rus An- dreev inbegrepen, te Lake Placid zijn om de situatie nader onder het oog te zien. Wereldkampioenschap 18 km uitgesteld. De internationale ski-federatie heeft bekend gemaakt, dat het we reldkampioenschap 18 km, dat oor spronkelijk heden zou worden be twist, voor onbepaalde tijd is uitge steld wegens gebrek aan sneeuw. De Noorse nummers zullen,, zoals was bepaald, op Dinsdag worden verwerkt en ook de springwedstrij- den op 5 Februari zullen normaal kunnen doorgaan. Wat de estafette loop en de 50 km betreft, kan op het ogenblik nog niets definitiefs wor den gezegd. De afstandlopen Vandaag beginnen te Lake Placid de spring wedstrijden voor de we reldkampioenschappen (Noorse num mers) op de Mintarvale heuvel, waarvan de glooiing met verpulverd ijs bedekt is. Leden van de Zwit serse ploeg hebben de schans en de baan geïnspecteerd en spraken hun voldoening uit over de staat, waar in zij verkeren. De bekende springer Tschannen gaf als zijn mening te Kennen, dat het hier mogelijk zou zijn tot recordprestaties te komen. Wat de afstandlopen betreft, die door de wouden en over de omrin gende heuvels zouden moeten wor den gehouden, is de situatie vrijwel hopeloos. Al bijna twee weken lang is er geen sneeuw gevallen, en het dunne laagje, dat er lag, is wegge smolten bij de hoge temperaturen van Woensdag en Donderdag j.l. De kansen op sneeuwval in de komende dagen zijn nihil, en er valt uiteraard riet aan te denken het parcours met vergruizeld ijs bruikbaar te maken. In verband hiermede heeft een groep officials van de internationale skifederatie Stow en Middlebury in "Vermont en Hanover in New Hamp shire bezocht teneinde te onderzoe ken of de afstandlopen daar wel licht kunnen worden georganiseerd. Sport in 't kort De interland volleybalwedstrijd BelgiëNederland, welke Zaterdag te Antwerpen werd gespeeld, ein digde in een overwinning voor de Belgen. De uitslag luidt 1511, 158, 15—13. De rugby-wedstryd Frankrijk— Ierland (amateurs is in een gelijk spel geëindigd: 3—3. Rustand 3—0 voor Franarijk. VOETBAL IN ENGELAND. Keu rig stompt de linksback van Swan sea, wier doelverdediger Perry reeds verslagen is, de bal uit het doel tijdens een aanval van Arsenal in de vierde ronde voor de Cup. Deze kranige redding mocht echter niet baten, want prompt daarop kondigde het scheidsrechtersfluitje een penalty tegen Swansea aan, welke door Barnes, Arsenal's links back, in een doelpunt werd om gezet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5