STADSNIEUWS Twee Kinder-operettes LEIDSE m HUTSPOT MAANDAG 30 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde: de heren H. J. v. d. Berg te Pernis; P. Bijvoet te Leiden; G. G. F. Pareau Dumont, te Den Haag; J. G. Nijsingh te Zwolle en H. R. Pleiter te Den Haag; voor het arts-examen le gedeelte: de heren W. Klein Wassink te Alk maar en H. Volker te Heemstede; voor het artsexamen 2e gedeelte: mevr. A. M. van LeeuwenLeeflang te Leiden en de heren M. C. van Gemeren te Boskoop en J. H. C. Hil- gers te Oegstgeest. GOUDEN DOCTORAAT. Dinsdag 31 Januari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Klassieke Letterkunde de heer dr. H. M. Leopold, oud-rector van het Gymnasium te Hilversum en wonende aldaar. BONTE AVOND IN DE SCHOUWBURG. Sterren en sterretjes uit de revue wereld brachten gisteravond in de Schouwburg een bont programma voor het voetlicht. Lou Bandy was vanzelfsprekend de man die het grootste succes oogstte. Hij zong be kende liedjes uit zijn veeljarige, to- neel'oopbaan en het pnb^ek deed lustig mee. De Annabeïels namen een groot deel van de avond voor haa~ rekening met zang en dans, welke een verdiende waardering vonden. Het nummer van Stoethasoel hadden wij al eens eerder in Leiden gehoord en een van de s"hQ+"es waa-in hij dp hoofdrol vertolkte, stamde uit een Bouwmeesterrevue van jaren ge'e- den. Van de andere medewerkenden dienen we nog te noemen Henk Buck man. die vooral aa~dig was in ziin imitatie van een radiosoreker en Co van der Heide Wijma, de man aan de vleugel, die op voortreffelijke wijze de zangers begeleidde. Over het ge heel genomen, was het een aardige avond. VOORSCHOTEN Moedige redding. Gistermiddag omstreeks twee uur, zakte het zes jarig meisje Marijke Swonend aan de Rijndijk, door een dichtgevroren wrak op de Watering en verdween geheel onder het ijs. Een schaatsen de Leidenaar kwam op het hulpge roep van een zusje af en trachtte, plat op het ijs liggend, het kind te grijpen, bij welke poging hij echter eveneens geheel onder water ver dween. Inmiddels kwam een schaat sende Hagenaar assistentie bieden en tezamen wisten zij het kind aan haar haarvlechten omhoog te trekken en aan de ouderlijke woning af te le veren, waar de redders van droge kleren werden voorzien. Zonder hun moedige hulp zou het kind wis en zeker verdronken zijn. WARMOND Verlichte IJsbaan. Zaterdag1 middag organiseerde de Warmondse IJsclub wedstrijden voor haar leden over de 160 meterbaan. Twaalf rij ders verschenen aan de start. Dat de deelname niet groter was, vindt zijn oorzaak in het feit, dat War mond op het ogenblik over een aan tal zeer goede rijders beschikt, waardoor velen afgeschrikt werden mede te. doen. Niettemin was het een prachtige sportieve wedstrijd. 1. Piet van Hulst, 2. Jan Koppers, 3. Wout de Hoog en Henk Haverkort. Thans is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan waar de ijsbaan op het Poelmeer is verlicht en wel het gedeelte achter de Bui tenplaats van mr E. E. Minten. Voor velen, die overdag niet kunnen rij den, is dit een uitkomst. Men rijdt er heerlijk uit de wind. Vrijdag en Zaterdagavond was het geweldig druk. De baan was in prima condi tie. Maandag hoopt de W.IJ.C. de hardrijdersbaan uit te zetten om zo spoedig mogelijk de kamoioens- kortehaanwedstrijd van het Gewest Zd. Holland der K.N.S.B. te verrij den welke voor dit jaar aan War mond toegewezen is. Vanaf herten zijn de Kagermeren voldoende sterk om bereden te wor den. Men zij echter op zijn hoede voor het botenslob. „Steeds Vooruit". Ondanks het feit dat St. V. 1 met 2 invallers naar Alphen ging, wist zij toch met 82 over ATTC 3 te zegevieren. St. V. 3 verloor van BAT 2. In 4 B handhaaf de St. V. 2 zich aan de kop van de randlijst, door een 64 zege over Oegstgeest 1. Het programma ver meldt een uitwedstrijd van St. V. 1 naar BAT 2 en twee thuiswedstrij den n.l. St. V .2—Treffers 4 en St. V. 3Dolfijn 3. WASSENAAR Valk jaagt voor eigen rekening. In Nederland zijn nog slechts vier jagers die met een valk werken. Deze oude sport wordt gesteund door het valkeniersverbond „Adriaan Mollen". De ondervoorzitter deze bond, de heer J. v. d. Wall te Wassenaar, die tevens practisch met de valk jaagt, bemerkte gistermor gen dat zijn vogel weggevlogen was. Op onverklaarbare wijze heeft het dier zich kunnen losmaken en jaagt thans waarschijnlijk voor eigen re kening. De heer Van de Wall zit intussen niet stil. Hij is naarstig op zoek naar zijn vogel en verzoekt een ieder die over de vluchteling inlich tingen kan verschaffen hem te waar schuwen. Zijn adres is Duinweg 20 te Wassenaar (telefoon 9379). ZOETERMEER Hardrennerij. Zaterdagavond ic een hardrijderij voor paren gehou den op de 120 m. baan. le pr. 15) J. van Steenderen en mej. C. Bontje. 2e pr. 10) A. den Braber en mej. L. den Braber, 3e pr. 5) B. de No bel en mej. C. de Nobel, 4e pr. (ƒ5) door G. Heneken en mej. A. Stolk. JANTJE IN MODDERSTAD Door „d£ Leeuwerikjes". In .,de Burcht"' voerden ,.de Leeu werikjes van St. Leonardus" het kinderzangspel „Jantje in Modder- stad" op van de componiste mevr. Nelly van der Linden van Snelre- waard-Boudewijns. Vier kleine be drijven zijn aan het volgende gege ven gewijd. Jantje, een braaf en helder jochie, belandt in Modder- stad, waar alles en allen even have loos en vuil zijn en waar Jantje aanvankelijk wordt uitgejouwd en bespot. Maar hij laat zich niet in een hoekje duwen. Hij zet zijn plan, om al die viespoezen op te knappen, door. Hij sluit een bond met Spon- senvrouw, Kanneman en Borstelman en dit viertal spaart de zeepsop niet en Modderstad wordt een voorbeeld van netheid. Onder leiding van de heer Gé Heynen speelden en zongen de kin deren naar best vermogen. Aardig en welluidend is de muziek, maar voor het gebruik niet zo practisch, omdat telkens weer het gegeven met een of andere kleine wending in de muziek wordt herhaald; en dat is voor de jonge koristen enigs zins verwarrend. Sponsevrouw, Kan neman en Borstelman vormden met ons brave Jantje een aardig kwar tet; ook al weer een beetje moeilijk, maar moedig sloegen ze er zich doorheen. En was er wel eens een déraillement, al doende leert rr/en. Een volgende operette gaat natuur lijk weer vlotter en gemakkelijker. Het Poppenmoedertje moet nog even genoemd worden; wat deed die dreumes haar best! Het laatste be drijf was heel en al gewijd aan de arbeid, aan wassen, was-opmaken, haarkappen enz., en alles even keu rig en net. ODDassen. dat degenen, die een partijtje te zingen hebben, flink naar voren komen, en niet schuil gaan achter een of ander stuk wasgoed, 't Toppunt van pleizier was het schoonboenen van het vieze ventie, dat dat zó maar niet toeliet, 't Wac een succes van belang. Een groot aandeel in het welslagen had ongetwijfeld mejuffroüw Jo Maar- tense die haar klavierpartij vaar dig, met veel toewijding en boven dien ondersteunend uitvoerde. De Burchtzaal was prachtig bezet. Pas toor van der Schoot sprak een wel komst- en dankwoord. J. Kortmann, Swift Combinatie Bij de Zon dag gehouden „cycle cross"' in het Amsterdamse Bos w'st het Swiftlid J. v. d. Fits de derde plaats te be zetten achter G. Voorting (Haarlem) die winnaar werd en P. v. Roon (Haarlem. De vierde plaats werd be zet door Visser (Haarlem) 5 C. Bijs ter (Haarlem) 6. Th. v. Breenen (Amsterdam). Bij de prijsuitreiking mocht J. v d. Fits een prachtige beker geschon ken door de firma Domburg, in ont vangst nemen en complimenteerde de voorzitter van A.S.L. Olympia, de heer W. Steenbergen, de Swiftleden voor hun sportieve houding tijdens de wedstrijd, waarbij hij het Swift lid J. Slingerland een prestatieprijs aanbood. Wie mei te grote snelheid, rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! VEILIG VERKEER. DE PRINS VAN SIND Door „Zingende Jeugd" Nu naar 't Antoniusclubhuis, waar Emmanuel van Niekerk met zijn discipelen de Prins van Sind door A. H. L. bewerkt naar een sprookje uit „Duizend en een Nacht" uitvoerde. Over gebrek aan belang stelling heeft de heer van Niekerk niet te klagen. Bij zijn werk werd hij terzijde gestaan door de heer Snelderwaard als régisseur. Wij zijn dus aangeland aan 't hof van een of andere Oosterse vorst. Deze bespreekt met de gouverneur de wetenschappelijke belangen van zijn zoon en de geleerde man, die blijkens het lesrooster, dat hij op geeft, nogal aardig wat in z'n mars heeft, moet horen, hoe de lessen de Prins van Sind vervelen. Deze, avontuur en een bruid belust, neemt al gauw afscheid van vader en gou verneur. En dit naar aanleiding van het lied van een troubadour met een mooie stem, die vertelt van de char mante maar boze prinses. De prin wil haar veroveren, maar maakt zich eerst vrienden van de kabouters met hun koning, die hem terdege helpen, Hierna komt hij aan 't hof van Emir Ben Naoman, die hem aanraadt geen werk van zijn dochter te maken, maar geholpen door de dwergen, lost hij alle vraagstukken hem voor gelegd op en verbreekt hij de beto vering van de prinses, waardoor zij nu zijn lief bruidje wordt. Emmanuel van Niekerk heeft de jonge stemmen met zorg geleid. De koortjes klinken beschaafd, van de kleintjes zowel als van de groten, en de solozangertjes voldeden goed, en, waar een partij wat hoog lag, werd deze getransponeerd naar la gere regionen. De aankleding was sober maar netjes gehouden. De pau zes tussen de bedrijven waren wel wat lang, maar de pianist Theo Wis se zorgde voor entre acte muziek. Zijn begeleiding was wat simpel van klank, maar oefening baart kunst, 't Geheel was goed en opgewekt. Het is een aardig clubje kinderen, dat nog maar lang onder de bekwame leiding van deze mentor moet blij ven. De Sneeuwkoningin komt nu aan de beurt, een operette zou dezelfde schrijfster en - zeker niet minder mooi.. Aan het begin van de avond sprak van Niekerk een welkomst en een dankwoord tot allen, die hem metter daad hadden bijgestaan. Veel applaus na elk bedrijf. Zowel voor de jonge executanten, als voor de leraar, die de leerlingen zover bracht J.. Kortmann BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sjoei'd, z van G. Postma en A. Jungerius; Arie Corneiis, z. van C. Roskam er. T. Jeronimus; F.ancis- cus Antonius Maria, z. van F. A. M. Luykx en W. G. van der Wiel; Petrus Antonius Gerardus, z. van A. G. Groenendijk en M. A. Corel; Janne tje, d. van D. Schouten en M, Boon; Maria Jacoba d'. van E. J. van Ton geren en E. de Boer; Robert, z. van L. Brier en M. Tegelaar; Hélène Jo hanna Maria d. van W. H. van Om men en H. M. van Ellinckhuijzen; Cornelis, z. van A. Ouwehand en A, Dannijs; Cornelis Willem, z, van K. Hoekman en P. A. Fray. OveTeden: H- G. Kienjet man 73 jaar; H. A. M. Mühlmeijer va 72 jaar Maandag, 30 Januari. Neen, we beginnnen deze ijskoude Maanaagmorgen niet met ijsnieuws. Laat dat nog even wachten. We van gen aan met iets dat thans vele ge moederen verhit, daar worden we warm van. U raadt het reeds: Een- richiing-verkeer op de Breestraat! Daar is in de afgeiopen weken zo al heteen en ander over gezego en ge schreven; protestvergaaeringen wer den gehouden en fraaie leuzen, ais „Maak van de Breestraat geen Dorpsstraat" en „Waar verkeer is is Handel" zijn bijna al even popu lair geworden als „Blijf een heer in het vei;keer". Nu komt een lezer al weer met een nieuw gezichtspunt aandragen. „Als er eenrichtingver keer moet doorgevoerd worden, zo zegt hij, dan geldt dat toch zeker ook voor de tram? Want juist de tram is het die met z'n treinstellen van 40 meter het verkeer in' de war stuurt. Dat begint al op de Bostelbrug, als bij de halte het hele verkeer ge stremd wordt. Twintig meter verder, bij de stoplichten, hetzelfde liedje. Bij het Stadhuis idem, aan de Steen- schuur evenzo en tenslotte nog een keer op de Korevaarstraat. En voor al die last moet het autoverkeer om gelegd worden. Dat is niet billijk. Als men dus de concessies van de tram niet kan opheffen, ga dan ook het ander verkeer geen bepaalde richting voorschrijven. Dit is niet in het belang van de gemeente, evenmin van de middenstand. En eventuele verkeerstechnische voordelen wegen niet op tegen al de zakelijke nade len." Ziezo, dat vinden wij tenmineste eens kloek gezegd, En even kloek willen wij aankondigen de Meer- vreugde-avond van de K.A.B.-St. Leonardus-parochie. Die wordt a.s. Donderdag om 3 uur in het St. An tonius Clubhuis gehouden. Pater Re- tel zal een woordje zeggen; Gé Heynen za 1 wat onzin verkopen, Neerlands jongste accordeon-solist zal de zaal weer in vervoering bren gen, de speelgroep van „De Bata ven" zal de dolle klucht „Henkie" voor het voetlicht brengen en „De Grasniepers" zullen dit alles met een muzikaal sausje overgieten. Nog eens: Kinderen geen toegang. Het is alweer een tijdje geleden, dat we het laatste nieuws hoorden van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden. Maar geloof niet dat die bond ingedut is. Kijk eens aan wat er nu weer voor plannen zijn. A.s. Zondagmiddag wordt in „Den Burcht" eens even een kindermid dag gegeven die lang niet mis zal zijn. Wel eens gehoord van de avon turen van „Kees Deegmans" Neen? Welnu, de heer B. Devilé kopit het verte len. Het Jongenskoor van de fjJ;. Petruskerk zal zingen. En ver schillende fabrikanten zonden aller lei lekkers. Zodat het wel een enorm prettige kindermiddag moet worden. Dit allemaal ls uitloper en slot van het dertigjarig bestaansfeest. Ja, het moet gezegd worden, Stads- kok schaamt zich! Hij heeft Zater dag helemaal vergeten u nog een; aan té sporen die kolenbon, u weet wel mee te nemen als u naar de Zondagsmis ging. Maar het is nog niet te laat! Als u deze dagen eens langs een Leidse pastorie wandelt, of langs die van Oegstgeest, gooi dan die kolenbon (in enveloppe s.v.p.) even' in die pastorale bi'ievenbus. Dat spaart u een gang uit naar het Postkantoor; u hoeft niet in de rij te gaan staan voor zo'n onnozele gul den. En het Katholiek Sociaal Bu reau te Leiden is u er uitermate dankbaar voor! En nu het ijsnieuws. Tenminste, als u hét zo wilt noemen. De 34-jarige bakkersknecht J. H„ txok zich niets aan van de heersende koude en dacht Zaterdagmiddag, na afloon van het werk: Ik ga me eens flink wassen. Dat deed hij toen in een bad- cel van de Roterdamse Bioodfabriek. Maar wat een pech. Hij gleed uit over een stuk zeep (het wil in zo'n badcel soms deksels glad zijn!) en viel achtei'over. Het gevolg was een bloeduitstorting in een niet nader te omschrijven vlezig lichaamsdeel, in het onderste deel van z'n rug, zo gezegd. De E.H.D. kwam er aan te pas. En bracht de pech-hebbende bakkersknecht naar z'n woning. Om nu aan het echte ijsnieuws te beginnen, kost ons enige moeite. Want eigenlijk is daar niet veel over te vertellen. U hebt gisteren alle maal gezien hoe op singels en grach ten geschaatst werd dat het een lieve lust was. Stadskok heeft zich daar bij* beperkt tot het glimlachend toe zien op de bont uitgedoste schaat- sers(sters). Allemachtig, wat kan een mens toch onzinnige kleeding aan trekken! Alsof het Carnavalsavond is, zoeken ze de idiootste kleding stukken op. Waarom moet men bij het schaatsen nu beslist een rood- wit-blauw-oranje pet op z'n hoofd hebben. En waarom moest die dikke dame per se in een bloedrode man chester broek lopen Wat bezielde de man, die zich in de witte bontcape van z'n vrouw hulde? En wat de vrouw, die twee shawls als franjes onder haar plusfour gebonden had? En wat het meisje, dat aan haar kop pelriem een fluitketeltje en een soort electrische broodrooster torste? Alle maal vragen, waarop Stadskok het antwoord niet weet. Hij kan het slechts raden. U ook? „Erger je er niet over", zei een filosofisch uit ziend man. ,,'t Zijn meest Hage- naai-s, moet je maar denken". Nog meer ijsnieuws. Al heeft het dan niets met schaatsen te maken. Zaterdagmiddag had mej. v. d. W., wonend aan de Rijnsburgerweg in een van haar bovenkamers de kachel zo opgestookt, vanwege de kou na tuurlijk, dat zowel het vloerkleed als de houten vloer begon te branden. En als de brandweer er niet zo blik sems snel bij geweest was. zouden er wel eens erger dingen gebeurd kun nen zijn. Nu bleef de schade beperkt tot het interieur. Omdat die Leidse Brandweermannen met dat vuurtje wel raad wisten. In het Prentenkabinet, Kloksteeg 25, wordt 4 Febr. a.s. een tentoon stelling van prenten en tekeningen door Wim Noordhoek geopend, als eerste in Nederland. Dagelijks van twee tot vijf uur kunt u er gaan kij ken. Om nog eens even op dat een richting-verkeer terug te komen, al dreigt het eentonig te worden, ver melden we even het adres, dat 100 marktkooplieden Zaterdagmorgen aan de burgemeester een request hebben aangeboden. Daarin wordt verzocht maatregelen te treffen, die er toe leiden dat de Zaterdagse markt weer zo spoedig mogelijk op de oude plaats: Botermarkt, Vis markt en omgeving, terugkomt. De .spanning onder de kooplieden was zo groot, dat verschillenden Zater dagmorgen niet van zins waren hun bullen uit te pakken. In afwachting van het resultaat van dat request hebben ze het 's middaes toch maar wel gedaan. Al is het ons weer dui delijk geworden dat het aantal koop lieden nog steeds minder is, sedert de markt op de Hooigracht wordt gehouden, dan eertijds op de oude plaats. Tenslotte nog een ijsbericht. De Openbare IJsbaan op de Zoeter- woudse Singel is eindelijk openge steld. Vanmorgen zijn mannen van Gemeentewerken en Politie het zaakje nog eens gaan conti-oleren. En zij kwamen tot de conclusie dat de ijskorst thans sterk genoeg is om de schaatssportliefhebbende Leide- naars te kunnen torsen. En dit ver nomen -hebbend, haast Stadskok zich z'n schaatsen onder te binden. Zodat de Hutspot hiermede ten einde is. STADSKOK. ROELOFARENDSVEEN IJSZEILEN OP HET BRAASSEMERMEER. Door de strengere vorst is het thans reeds mogelijk geworden, dat de eerste ijsschuitjes zich weer met grote snelheid over het Braassemermeer verplaatsen. Al: de vorst aanhoudt, zullen wij dan ook deze week wel weer de prachtige ijszeilwedstrijden krij gen, waarvoor altijd in brede kring in den lande een grote be langstelling heeft bestaan. Het ijs is echter op het Braassemermeer nog niet overal betrouwbaar. Zoals in vroegere jaren zal men ook nu wel weer spoedig met af zetting beginnen. z IJsclub „Wilhelmina". Bovenge noemde ijsciub organiseerde haar eer ste wedstrijd voor de leden en alhoe wel nog niet op het Braassemermeer. was er toch een zeer grote belang stelling en een zeer goede deelname. Er werd een lange baan wedstrijd ge houden van 7 km. met een zeer span nende strijd Met miniem verschil werden de prijswinnaars tenslotte: le prijs Bas v. Meei\ 2e Jac. Bakker Gzn.. 3 M. Turk, 4. C. van Berkel, 5 Jac- v. d. Hoorn. 6 N. Bakker Nz. 7 P. Wesselman, 8 H. van Veen. De ver liezersronde van 5 km. bracht als uitslag 1 Jac. van Ruiten en als 2 een jongste deelnemer Wil Bakker Gz. LEIMUIDEN Ruiteravond. In de grote zaal- Sneeboer hield de Landeliike Riiver- eniging „Meer en Drecht" haar feest avond. De voorz., de heer J. de Vries, verwelkomde in het bijzonder burge meester en mevr. Bakhuizen. Hij bracht dank aan de heer C. Versluis, die weer een heel jaar de leden van de veren, geïnstrueerd heeft. Opge voerd werd het. vrolijk blijspel „Na poleon IV" door de R.K. Toneelver eniging „Dito" uit Aarlanderveen. Het toneelstuk werd vlot opgevoerd Het publiek genoot van het blijspel. Als beste speler kunnen wij wel noe men Dorus de Huisknecht, welke rol vertolkt werd door de heer W. Herr. In de pauze wist de heer G. van Mild met zijn compagnon de stemming er goed in te houden. Ten bate van de veren, werden loten ver kocht en veel mooie prijzen konden worden uitgereikt. Daarna bleef men nog lange tijd gezellig bijeen voor een dansje onder leiding van de heer G. van Mild. ZOETERWOUDE IJsclub. Op de prachtige ijs baan van de Noord-Aa werd Zater dagmiddag de eerste wedstrijd: korte baan heren gehouden. De deelname was zeer groot: 30 rijders aan de start. Hoewel technisch zeer vooruit gaande, verliest het schaatsenrijden zijn oude plaatselijke aard. Op het eind van de vorige eeuw werden de schaatsen nog hier gemaakt. De smid Gerrit van der Lely smeedde uit LAATSTE BERICHTEN SCHAATSENRIJDEN ELFSTEDENTOCHT OP ZATERDAG 4 FEBRUARI. Het Centraal Bestuur van de Elf- stedenvereniging is voornemens om bij doorgaand vriezend weer de Elf stedentocht te houden op Zaterdag 4 Februari a.s. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige sneeuw. Vannacht hier en daar nog strenge vorst. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. twee strippen metaal een bovenlaag van ijzer en een onderlaag van prima staal, handgesmeed, aaneen tot zuiver rechtee, dunne schenkels. Voor dit meesterwerk ontving de smid 5 per paar, waarvan de timmerman Kees v. Heteren voor de houtjes met de hoge nekken 1.50 kreeg. Een maal moest hij 's nachts werken, om 4 paar nieuwe schaatsen te maken, waarop Jan van der Poel, Thijs Kom pier, Jan van Diemen en Janus van Lgeuwen op één dag naar Marken gingen rijden. Willem van Benten, de schoenmaker maakte ijzersterke „hie lingen en neuzingen". Dat was in de tijd toen men „buitenover" zwieren kon met geweldige lange streken, totdat de Friese doorlopei'S voor de hardrijders „pietje-rechtuit" en blokschaatsen voor de kunstrijders in zwang kwamen. De volgende generatie had ook hel- denfeitei op haar naam: Cor van Veen, Arie Berg en Wim de Jong re den de beruchte koude elfsteden tocht uit. De favorieten van onze tijd gaan nu in de zomer trainen op een kunstijsbaan; tegen deze rivalen kan niemand op en de getrainden Gijs- bert Belt, Wim den Elzen en Jaap Slingerland wonnen dan ook resp. de le, 2e en 3e prijs. Gerard Vreeswijk verdiende de 4e prijs door het ver slaan van de oud-kampioen Henk Verstegen. De wedstrijd had een zeldzaam verloop want deze sterke rijders vielen niet tegen elkaar. Belt en den Elzen gaven twee spannen de ritten te zien. In de eerste hon derd meter lag den Elzen nog voor want Belt is in het starten zwakker. Het was voor de goede rijders in de eerste en tweede ronde teleur stellend tegen de besten te vallen en daardoor niet geplaatst te worden in de laatste 8, maar zij blijven volhou den en willen in de koppelwedstrijd als het op lange lengte gaat re vanche nemen in de mening, dat training op de lange baan niet zo'n groot voordeel speelt. Voor deze week is het wedstrijd program: Dinsdag korte baan voor jongens onder 17 jaar en korte baan James. Donderdag koppel wedstrijd heren 2000' M. en koppelwedstrijd dames 500 M. Zaterdag wedstrijden schoolkinderen 3, 4, 5 en 6e klas. ZOETERWOUDE (H. R.) Het nieuwe gidsenhol. Na enige jaren van zwerven langs de Hoge Rijndijk, de Rijnegommerstraat en zelfs te Leiderdorp in verschillende soorten van hutten, was het gisteren na de Hoogmis voor de gidsen een vreugdevolle plechtigheid, toen zij hun nieuwe hut, welke dank zij de medewerking van B. en W. en de zware zorgen van het Oudercomité mochten betrekken. Hierbij waren tegenwoordig de leden van het Oudercomité en enige belangstel lenden. Nadat volgens de vastgestel de regels de vlag was gehesen en ce gidsen waren opgesteld, verrich te de aalmoezenier, kapelaan Loer akker, de plechtige inwijding, waar na de aalmoezenier na al die moei lijke zwerftochten de gidsen gol'-k wenste met hun nieuwe hut en daar bij dank bracht aan het Ouderco mité, voor hun zorgen daaraan be steed. Hij hoopte dat zij zich nu nog meer dan voorheen zouden beijveren goede gidsen te zijn, door een jonge schone levenswandel, om later in het klooster of als goede huismoe ders hun levenstaak te volbrengen. RIJNSATER WOUDE Voorlichting veehouders. In café de Boer werd vorige week voorlich tingsavond gegeven voor veehou ders. Door de Fokvereniging „Voor uit", in samenwerking met de Mek controledienst werd een interessante film aangeboden getiteld: „Met koe en stier. hier'. Na afloop werden door burgemeester Bakhuizen talrij ke medailles uitgereikt van de fok- veedag. die dit najaar gehouden werd Brand in woonscheepje Zater dagavond bi^ak brand uit in een woon scheepje van de fotograaf Visser, ge legen aan liet Molenpad. Gelukkig werd de brand spoedig ontdekt en aan gezien de brandweer snel aanwezig was, kon het tot binnenbrand be perkt blijven Hoewel het meubilair .eered is, heeft de fotograaf toch een flinke schadepost. Voor de echtgenote van de bewoner, die Dinsdag uit het ziekenhuis zou terugkeren, is dit in ieder geval geen prettige thuiskomst. RIJP WETERING Wedstrijd om clubkampioenschap. Wedstrijd om het clubkampioen- schap voor heren. Veel te geringe deelname. Aan de wedstrijd om het clubkampioenschap moet eigenlijk iedereen meedoen, ook al weet men •_an te voren geen kans te hebben op een prijs. Waar blijft de club geest. heren? De clubmedaille, was deze keer voor C. Disseldorp, de kampioen voor 1950, 2. A. Hoge- boom, 3. J. Star Wz., 4. J. Ganzevles. Zaterdag 28 Jan. wedstrijd voor de schooljeugd, veel wind, veel te koud, pech. Winnaars: 2 en 3 m. 1. Truus van der Poel, 2. Janie Wol vers, 3. Truus je Ween ink; 2 en '3 j. 1. A. Hogeboom, 2. Ton van der Meer; 4 en 5 m. 1. Jopie Zoetemelk. 2. Loes Beelen, 3. Ria Koot. 4 en 5 j. 1 Kees v. d. Meer, 2. Leo Witteman, 3. Jan v. d. Meer; 6 en 7 m. 1. Mien Borst, 2. Nel v. d. Poel; 6 en 7 j. 1. Kees Zoetemelk, 2. Cor v. d. Geest, 2 Jan Castelijn. Zondag clubwedstrijd voor dames, mooi weer. De clubmedaille bleef bij mej. M. Juffermans, 2. mej. M. Dui venvoorden, 3. mej. J. Zwetsloot, 4. mej. D. v. d. Zwet Nederlanders varen uit Donderdag 19 Jan. 10 uur aan de kade van Antwerpen. Een ijzig-kou- de Oosten wind na de eerste stevige nachtvoi-st van het nieuwe jaar. Geen troepenschip dat onze jongens zon-gebruind uit de troepen huis waarts brengt; geen emigranten landverhuizers die met gezin en inboedel hun heil elders gaan zoe ken. Toch wel emigranten, maar niet voor eigen welvaart en andere toe komst. Veertien jongemannen trach ten hun weg te vinden naar de Ca- pitaine Paret een witte vracht boot, die zijn zes-weken-vertraagde reis dan eindelijk ondernemen gaat naar de Oostkust van Afrika, Mom basa. Veertien missionarissen van Mill Hill, negen priesters en vijf broeders vertrekken deze guur-kou- de morgen naar het zonneland Kisu- mu en Oeganda om daar hun langge koesterd ideaal te gaan uitleven in de sterkte en energie van hun man nenkracht. Ze zijn al min of meer ingesteld op de warmte die ze te- gemoetgaan, want sommigen dra gen slechts een grijs-witte regenjas als bescherming of hebben hun af gedragen zwarte hoed bij voorbaat thuisgelaten. De koffers zijn aan boord de douane controleert de papieren geen bezoekers mogen op het schip; een laatste handdruk aan familie en vrienden, die van thuis en diverse colleges zijn mee gekomen, en dan staan ze daar op het dek, hangen over de reling en wisselen zo nog een enkele groet, die herhaald wordt tot het schip ten lan ge laatste afvaart en uit zicht raakt. Was dat 'n vertrek van huis en dorp en vaderland voor tien jaren of langer? Daar zijn geen tranen ge stort, daar zijn geen hartioerende taferelen mee gemoeid geweest; zelfs de naaste familie heeft het niet erg moeilijk gehad, nu ze hun zoon of broer zo gelukkig en vol moed in gezelschap van collega's zien ver trekken. 't Is telkens weer hetzelfde met die missionarissen: ze voelen ook wel daarbinnen dat er iets breekt, iets losraakt, dat ze iets verliezen gaan, maar meer nog voelen en weten ze, dat het offer-, dat ze nu brengen, van hen gevraagd is is door Christus zelf op Wiens roep ze gekomen zijn van alle hoeken van Nederland om te gaan naar de verste hoeken der we reld, waar de Voorzienigheid en Congregatie-Overste hen heenzendt. In deze maand alleen reeds zond Mill Hill 19 priesters uit en 10 broe ders, verdeeld over de Missies van Kameroen, Boven Nijl, Kamhpala, Kisumu Belgisch Congo, India, Br. Noord Borneo, Sarawak en N. Zee- lnad. Veel te weinig nog inderdaad, maar velen ziin reeds voorgegaan en hoevelen zullen nog volgen. 1900 iaar heeft het woor-l van Christus: Gaat en onderwijst alle vorken, reeds zijn weerklank gevondpn in de har ten van de besten en de moedigsten over heel de wereld en Nederland heeft Goddank het puik zijner jon gemannen steeds geofferd. De Con gregatie van Mill Hill, die uitslui tend Missie-Congregatie is, zou geen reden van bestaan meer hebben, als Gods Kerk reeds over heel de aarde zou gevestigd z«m, als de genade middelen der Kerk reeds in het be reik lagen van iedere mens, als elk land zijn eigen priesters, broedei's, zusters reeds bezat voor de geeste lijke verzorging van ei«*en volk. Maar er is nog zovee1 te doen en zo hard te werken, dat hrf vertrek van deze groep M'll Hill Missionarissen tevens een spoorslag moet ziin om anderen in hun voetspoor te doen vo1 "en. Tot op heden zijn in totaal na de oorlog niet minder dan 330 Ned. Missionarissen van deze Congregatie naar de nrssie vertrokken: 352 pries ters en 33 broeders hebben thans hun actief deel in het werk der Mill Hill Congregatie, verspreid over 12 ver- schillijde missiegebieden. Allen zijn uitgetrokken vol goede moed in het bewustzijn, dat ze voortbouwen op de hechte grondslag van hun voor gangers en in het vaste vertrouwen dat God hun werk zal zegenen en dat, wat zij niet vermogen af te werken, zal worden overgenomen door de jeugdige knaoen van heden, wanneer deze tot jongemannen zijn uitgegroeid. SCRFJ-PSBEBIGHTEH GAROET, JavaR'dam. 29 Jan. van Aden KEDOE, R'damJava. 28 Jan. van Suez. MODJOKERTO R'damJava, 30 Jan. te Colombo. SIBAJAK, R'damDjakarta, 29 Jan. van Suez. SUMATRA. Am sterdamDjakarta. 29 Jan. van Ge nua. KFDOE, R'damDjakarta, 29 Jan. 1.45 van Suez. KOTA AGOENG. DjakartaR'dam, 28 Jan. 2.30 uur van Port Said. KOTA 1NTEN, R'damDjakarta, 28 Jan. 23 uur van Suez. TABINTA, Dja kartaA'dam, pass 29 Jan. Minicoy. -- ZUIDERKRUIS 28 Jan. van Dja karta naa" R'dam. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 30 Dec. Vee. Aan voer: 660 stuks totaal, waarvan 647 vette koeien 4 graskalveren, 7 nuch tere kalveren. Prijzen: vette koeien 2.10—2.35, 200—2.10 en 1.90— 2.00. Aanvoer iets groter. handel stroef, staande prijzen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3