'U Dankbaar Voorhout huldigt zijn geneesheer MAANDAG 30 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA HOOFDREDACTEUR VAN KATH. ARCHIEF IN AUDIËNTIE ONTVANGEN. Z. H. de Paus heeft op Maandag 23 Januari j.L Mr. Dr. C. Ch. A. van Haren, hoofdredacteur van „Katho liek Archief", uitgave van het Lan delijk Secretariaat van de Katholieke Actie in Nederland en pater Joh. C. L van Lent, Salesiaan, als medewer ker, in speciale audiëntie ontvangen. De H. Vader toonde zeer veCi belang stelling voor deze wekelijks publica tie en bestempelde deze als een waar devolle documentatie, waarin pries ter en leek de activiteit en de richt lijnen van de H. Stoel op het terrein van Katholieke Actie sociaal en we tenschappelijk leven, bijeen vinden. De Paus schonk Zijn Bijzondere Ze gen aan deze vorm van JACHT OP HORLOGES HAD SUCCES. Auto reed voor, terwijl politie huiszoeking deed. De Douane-Recherchedienst heeft te Amsterdam een complot ontdekt, waarvan de leden grote hoeveelhe den Zwitserse horloges uit België naar ons land hebben gesmokkeld. In een perceel in Nieuw-Zuid werd een inval gedaan, waarbij 700 Zwit serse horloges in beslag werden ge nomen. De onderhu s-. ders van het huis, Van T. en de Amsterdammer S. werden gearresteerd. Terwijl de rechercheuds bezig wa ren met de huiszoeking, reed een auto met een nieuwe voorraad hor loges weer 700 voor. De uur werkjes waren verborgen onder de motorkap. De twee inzittenden van de auto, de Belg B. en een zekere v. G, uit Zundert (N.-B.), werden aan- gehoudeji, evenals twee anderen, die verdacht werden van het feit. dat zij de horloges van de gearresteerden betrokken. De wekelijkse omzet van de horloges moet tienduizenden gul den hebben bedragen. De Douane-Recherche:! ienst ver denkt deze smokkelaars ook van een smokkelhandel in goud. Het onder zoek wordt voortgezet. RANTSOENBONNEN VOOR KOFFIE. Bij de aankondiging van de nieu we koffiebon 424 algemeen is ver meld, dat de rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD één rantsoen onveran derd 125 gram koffie per bon blijft. De rantsoenbond HD één rantsoen is evenwel nimmer voor koffie aan gewezen. De bedoelde koffie-rant- soenbon van de H-serie draagt de aanduiding H 16 125 gram kofiie (groene ondergrond) de laatstge noemde rantsoenbon blijft dus on veranderd zijn rantsoenwaarde van 125 gram koffie per bon behouden. DODELIJK ONGELUK IN BO VENKARSPEL. Te Bovenkarspel is gisteren een ongeluk geschied, dat aan de 19-ja- rige E. de Wit uit Hoogkarspel het leven heeft gekost. Met zijn broer reed hij op een tractor, waarachter een volgeladen wagen met takken op de Broekerhavenweg. Waar schijnlijk door een kuil in de weg kreeg de tractor een zodanige schok, dat de Wit er af viel en onder de volgwagen terechtkwam. Hij werd onmiddellijk het café van de heer Jong binnengedragen waar dokter Engwirda de eerste hulp verleende. Toen de ziekenauto arriveerde om het slachtoffer naar het ziekenhuis te vervoeren, waren de levensgees ten reeds geweken. AUTOBOTSING OP DE HAARLEMMERSTRAATWEG. Zate "dagavond zijn twee auto's, een komende uit de richting Amsterdam en een uit de richting Halfweg, op de Haarlemmerstraatweg nabij de z.g. eerste molen tegen elkaar ge botst. Deze botsing was zo hevig, dat de uit de richting Amsterdam komende wagen na een slag rond gemaakt te hebben rechtsaf de trambaan op reed en daar tegen een lichtmast tot staan kwam. De wagen werd vrijwel to taal vernield, terwijl de drie inzit tenden a'len vrij ernstig werden ge wond. Zij zijn opgenomen in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam. De andere wagen schoot het rij wielpad op en botste tegen een boom. De bestuurder en twee jon gens, die in deze v/agen zaten, wer den door glasscherven gewond. Naar de politie ons mededeelde heeft ver- moede'ijk de uit de richting van Am sterdam komende wagen om onver klaarbare redenen te veel links ge houden. DE 5 PROCENT VERHOGING. K. A. B. pleit voor de jongeren. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft stelling genomen tegen het act- vies der meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid om aan gehuwden en kostwinners bene den 23 jaar de loonsverhoging van vijf procent niet te verlenen. In een brief aan de voorzitter van de Re geringscommissie voor de Lonen en Prijzen heeft de K. A. B. uiteenge zet, dat zij om verschillende redenen met het advies van de meerderheid van het Stichtingsbestuur niet kan verenigen, De firma Jansen de Wit, kousenfa- briek te Schijndel, is thans gereed met de verbouwing van een voor malige sigarenfabriek, welke vorig jaar door haar in Boxmeer werd aan gekocht. Met enige plechtigheid zal 30 Januari het nieuwe filiaal in ge bruik worden genomen. Voorlopig wordt een 50-tal arbeidskrachten te werk gesteld. Het ligt echter in de bedoeling dit getal uit te breiden tot 200. VALSE BRIEFJES VAN TIEN. Al enige tijd speurt de politie, in het bijzonder de Centrale ter be strijding van falsificatiën. naar de vervaardiger van va'se Nederlandse biljetten van tien gulden. Met de a" in bes'ag cenomen va1 se bi^etten heeft men kunnen vaststellen, dat de onbekende fabrikant op kleine schaa' zijn duister bedrijf uitoefent. De cir culatie van het geld gaat n.l. zo sne1 dat de Nederlandse Bank die er nauwkeurige notities ove- aanhoudt vri.i spoedig weet of ev va" eoTi be paald bankbiljet veel of weinig fal- si'icaten in om oon zijn. Van de on d"*41 boni-.-*5 vnr tien weet men thans, dat zii Drachtig zijn nagemaakt en met ret blote oog nauwelijks van echte zijn te onder scheiden In een jaar konden te Am sterdam tien van dpze biljetten in beslag worden genomen. Men schat dat de onbekende da der er enige honderden per jaar maakt en deze biiietten zeer voor zichtig uitgeeft zodat men hem moei lijk op het spoor kan komen. Aangezien de oude b;lj*tten van tien gulden spoedig geheel en a1 zul1 en verdwijnen, is het de v~aag of de onbekende fabrikant de nieuwe biljetten ook zo goed zal kunnen na maken of dat hü ziin duister bedrijf staakt. Men zij 00 zijn hoede. „Algemeen Dagblad". etijaait In Indonesië J. L. VAN DER HEIDEN, Rijndijk 182, Hazerswoude, viert 31 Januari zijn 3e Ind. ver jaardag als chauffeur te Siantar (Sumatra). SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR VROUWEN TE WOLVEGA Janny Bosscha werd winnares tijdens de grote hardrijderij van vrouwen, wel ke Zondagmiddag te Wolvega werd verreden. Janny Bosscha (rechts) tij dens haar rit tegen Oepkje Coehoorn UIT DE OMGEVING NOORD WIJK A. ALKEMADE t Alhier is op 58-jarige leeftijd over leden de heer A. Alkemade, lid van de bloembollenkvveke ij fa. C. P. Alkemade. De overledene, een zeer bekwaam vakman, is één der grote pioniers geweest op het gebied der gladiolenveredeling, waardoor het gehele vak veel aan hem verschul digd is Bij diens 40-jarig iubileum in hun midden /"\P een nooit geziene spontane wijze, heeft geheel Voorhout de ge legenheid aangegrepen om Dr. Bots, bij gelegenheid van zijn 40- jarig ambtsjubileum, die genegenheid en dank te betuigen, waarop hy na een veeljarige praktijk onder ons ondubbelzinnig recht heeft. De belangstelling uitte zich reeds in de vroege morgen, toen honderden ge meentenaren aanwezig waren, bij de gezongen H. Mis die op plechtige wijze werd opgedragen. En machtig klonk dan ook na afloop uit alle kelen het Te Deum, de dank verkondigend van allen, die reeds zo dik wijls de hulp van deze geneesheer hadden moeten inroepen. Aanbieding van de ere-penning. Tijdens de plechtige raadszitting in de smaakvol versierde raadzaal hield burgemeester De Graaff een gevoelvolle rede, welke wij reeds in ons blad van Zaterdag hebben af gedrukt. Na aanbieding van de zilveren erepenning van de gemeente Voor hout, bood een dochtertje van wet houder Deutekom aan mevr Bots namens het gemeentebestuur een fraaie bouquet orchideeën en an jers aan. Nooit zal Voorhouts gemeentehuis zoveel mensen binnen zijn muren gehad hebben als op dit moment. Dokter Bots stelde het dan ook op zeer hoge prijs en was dankbaar bestemd, vooral dankbaar tegenover God. Ook dankbaar voor de grote steun, die hij steeds van ziin vrouw heeft ondervond°n en dankbaar te- gënover het college van B. en W. en raad Soreker liet zien hoe zijn functie tweeledig was, ten eerste in dienst der gemeente, en ten tweede in het STOMPW1JK Priesterfeest van pater dr. Y. Snabel Ruim 8 jaar zag Stompwijk prof. dr. Y. Snabel O.S.C., beter bekend als de „pater", elke Zaterdag pedde lend op zijn fiets Stompwijk inrijden op weg van het Kruisherenklooster te Zoeterwoude naar de pastorie, want pater Snabel is de assistent voor Zon- en feestdagen. Het is dan ook geen wonder, dat de parochie, toen uitlekte dat de pater op 22 Januari j.l. zijn 1212-jarig priesterfeest vier de op enigszins feestelijke wijze het feest wilde vieren. Langeraar, de ge boorteplaats van de jubilaris, had de eerste reohten, zodat Stompwijk het feest gisteren vierde. De voorbereidingen hadden in alle stilte plaats, waaraan hij onwetend ook zelf mee werkte. Zaterdagavond mocht de pater echter niet zijn fiets van stal halen op order van de prior. De jubilaris „voelde" wel iets, doch niet wat de oorzaak was. Zondag morgen werd hij met een auto afge haald en naar de kerk gereden, waar hij. voorafgegaan door bruidjes en misdienaars, de kerk betrad om de plechtige Hoogmis op te dragen, hier bij geassisteerd door de tijd. kape laan pater A. Emmen O.S.C. als dia ken en pater Juffermans als sub-dia- ken. De predicatie werd gehouden door pastoor Sistermans, die zeide, dat hij zeker de jubilaris zou kwet sen in zijn gevoelens door hem "per soonlijk in de hoogte te steken, al thans figuurlijk. Daarom had hij zijn preek afgesteld op het priesterschap in het algemeen en de eer, verschul digd aan de priesters, in het bijzon der. Zelfs in streken van ernstig en diep geloof wordt in deze tijd een priester beschouwd als een contro leur en zelfs lastige controleur, die alleen maar uit is op de centen. Priesters zijn mensen, die alles ge ven, altijd klaar staan, zich inspan nen om de jeugd te leiden, vergade ringen aflopen, verenigingen op de been houden. In één woord, het zijn zielzorgers, ja zwoegers voor de zie len. Het zijn middelaars tussen God en alle mensen. Een priester heeft besloot pastoor een altijd druk kende zware zorg en last, want hij moet u leiden, over u waken en ver antwoording afleggen over uw zielen sa" God. Het zangkoor zond de „Missa Ponti- fic is" van Lorenzo Perosi en na de mis de „Priester-cantate" van riaagh. Totaal onbekend met de plannen meende de jubilaris, dat hiermede het feest prachtig was gevierd. Om 11 uur 45 trok echter het Fanfare-gezel schap „St. Juliana"' door het dorp met het doel de jubilaris namens Stompwijk een muzikale hulde te brengen. Met de tonen van de mars „Kolonel Bogy" werd de pater naar buiten gelokt. De voorz. van het fan farecorps hield, ondanks de kou. een korte toespraak en huldigde de jubi laris namens alle Stompwijkers. Pater Snabel nam het woord en sprak er zijn verbazing over uit, dat Stompwijk zich zo veel moeite ge troostte om hem te huldigen want, "o zei spr., ik ben tot eigenlijk maar los-arbeider voor Stompwijk- Amper waren de tonen van de serenade ver klonken of pastoor Sistermans bracht de; jubilaris naar de kleuterschool, v/aar de receptie, waarvan een druk gebruik gemaakt werd, plaats had. Namens de parochie werd door pas toor Sistermans met een kort geestig woord een ets aangeboden van de kerk, alsmede een kostbaar boek over psycho-analyse, wat echter niet aan geboden kon worden, daar het werk rog niet verschenen is. 's Avonds was een groot aantal pa rochianen aanwezig in de zaal van café „Het Blesse Paard" waar als slot door het Rotterdamse toneelge zelschap „Amicitia" het blijspel „Een partijtje poker" werd gespeeld. Al de jaren, dat pater Snabel in Stompwijk komt zag ik hem, aldus pastoor Sistermans bij de opening, altijd opgeruimd en met een blij hart de pastorie inkomen. Pater Snabel is geen kniezeiEn daarom is een stuk gekozen, waar ook de vrolijkheid de boventoon voert. En inderdaad, sor. had gelijk. Er is gelachen tot het eihd toe. Het spel was uitstekend. Aan alles komt een eind, ook aan een feestdag. De jubilaris had deze dag het laatste woord. „Verstomd heb ik gestaan" dus spr. „over de zwijgzaamheid van de Stompwijkers. Ik heb er de laatste 14 dagen verscheillende ge sproken, allen wisten het, doch nie- mend zei iets. In ieder geval is het een goede oefening ook het zwijgen te bewaren, wanneer de Stompwij kers kwaad weten van anderen Na de serenade dacht ik, dat het nu af gelopen was. maar ik ben zeer er kentelijk voor al hetgeen wat gedaan is en dank ook de pastoor en de ka pelaan voor de organisatie van deze dag. Wanneer een priester bij zijn feest eens achteruit ziet en nagaat, v/at hij in die jaren heeft mogen doen en wat het had kunnen zijn, dan zal hij aan God Zijn zegen vragen j de komende jaren. Deze kan juist verkregen worden door de gebeden van de parochianen. Wil ook mij in uw gebeden gedenken, opdat ik een waardig priester voor u mag wezen." vrije beroep. Niettegenstaande de ver doorge dreven specialisatie op het terrein der medische wetenschap, liet de dokter uit komen, dat een huisarts toch steeds nodig blijft, omdat hij het contact vormt met de gezinnen. Na er de nadruk op gelegd hebben, dat hij deze 4Q jaren steeds met plezier heeft gewerkt, dankte hij no<?maals recht hartelijk voor dit huldebetoon. Met muziek naar Parochie-huis. Na afloop hiervan gingen allen, onder begeleiding van de muziek van „St. Caecilia" naar het Paro chiehuis voor de officiële receptie der genodigden. Het Parochiehuis was in een waar bloemenoaradiis herschapen. Wij za gen daar fraaie bloemstukken o.a. van de IJs-lub. R.K. Armbestuur, R°ad van Toezicht, bestuur en Kas sier der Boerenleenbank, Oranje veren5 "in» en bestuur en zuster van het W't-Gele Kruis. Op deze recentie werd thee met ehak ^eeervee-d door leerl;ntfen in koksnniform der B.N.S., welke thee als h!"k van waar^e-mg voor dok ter Bets, door de B.N.S. werd aan- croKf^n. Onder de gasten waren vele bur gemeesters, geestelijken en 'artsen. Aanbieding geschenk. Burgemeester de Graaff, als erej voorzitter van het huldigingscomité richtte zich met waarderende woor den tot de jubilaris. Hartelijke waardering betuigde spr. namens de gehele bevolking voor de zegen rijke arbeid Ook patiënten uit Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim zijn hier aanwezig, al dus spreker. Namens allen bood spreker aan de jubilaris de tekening aan van een fraaie boekenkast, welke over 14 da "en zal worden aangeboden. Hierna werd een kopje th?e aan geboden, en zorgde directeur Keyzer met zijn Knapenkoor voor enige muzikale opluistering, met piano begeleiding van de heer Schols. Mej. Rie v d. Voorn vergastte de aan wezigen op enige aardige declama ties. Pastoor Kramer noeihde het een eer de" jubilaris te mogen compli menteren. Hij sprak als herder- der parochie,-omdat oök voor een paro chie het een grote zegen is als er een geneesheer werkt zoals TT. Daar om namens de gehele parochie, pro ficiat. Dominé E. J. Beker, vertolkte symoathieke bewoordingen de voelens der gehele protestantse ge meenschap. Dit deed spreker gaar ne, bij zo'n bijzondere jubilaris. ,.U •uit aldus spreker met de gehele Voorhoutse bevolking vergroeid, en daarvoor zijn ook wij protestanten U zeer erkentelijk." Hoewel het Engelse spreekwoord zegt: „An anple a day keeps the doctor away" was Uw goedmoe'"'" humor en Uw vermogen om U de gedachten van anderen te ver plaatsen, steeds voor allen een grote steun. Namens de Broeders-congregatie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten complimenteerde de algemene Over ste, Broeder Tarcisirs, de jubilaris. Bloemen van en voor de oud ste baby. Wethouder Deutekom waardeerde de heer Bots als huisvriend in moeilijke omstandigheden. De eer ste baby, bij welks geboorte U as sistentie verleende 40 jaar geleden, aldus spr., is hier aanwezig en wil de U gaarne een souvenir aanbie den. Het was mevrouw Meeuwen- oord-Kortekaas uit Noordwijkerhout. Zij bood de jubilaris een schild aan met een Kinderkopje er op en de jaartallen 19101950 en de woorden „3000 babies". Mevr. Bots ontving een fraai bouquet. Wederkerig wer den aan mevr. Meeuwenoord door mevr. Bots bloemen aangeboden. Voor de jongste baby was 't te koud Was het weer niet zo koud geweest dan zou ook de laatste baby, geboren 15 Jan. 1.1. ook wel aanwezig geweest zijn. Mr. G. F. van Berckel, sprekende als oud burgemeester noemde de ju bilaris de „primus inter pares". Vele burgelijke en gessteMjke leiders zijn gekomen en gegaan. Gij zijt gebleven, Voorhout ten zegen. Als particulier dank ik u ook na mens mijn vrouw voor alles wat gij voor ons zijt geweest. Erelid van de K.A.B. De heer v. d. Aardweg, gemeente secretaris, bood namens alle ambte naren en gemeentepersoneel, een fraai wandbord aan van Delfts Blauw waarna de voorzitter der KAB in een gloedvolle speech, de gevoelens dei- arbeiders vertolkte. De heer v. d. Lans, bood aan de jubilaris de hoog ste onderscheiding der Arbeiders Beweging, nl. het erelidmaaatschap aan. De voorzitter van de Middenstand, de heef M. Jansen, mevr. v. d. Laan- Brouwer namens de moeder der grote gez'nnen, eii wethouder v. d. Nou- land spraken waarderende woorden tot de jubilris. Danktoon overheersend Tot slot dankte de jubilaris. De ge hele prakijk is mij vandaag voor de geest gekomen, aldus spr. Hoewel ook tegenslagen ons niet bespaard zijn, is toch de toon van dank van daag overheersend. Met veel liefde heb ik steeds mijn werk gedaan en hoewel ik in het geheel niet gesteld ben op uiterlijke feestbetoon, voelde ik wel dat ik mij daar vandaag niet aan mocht onttrekken. Woorden schiete'i mij te kort. Daarom dank, recht hartelijke dank, aan u allen, vooral voor het prachtige cadeau, de erepenning en de hoge onderschei ding der KAB. Wij dachten dat het nu afgelopen was, maar nu begon het pas. Rijen dik stonden de mensen op straat om binnengelaten te worden, terwijl bus sen vol met Noordwijkerhouters aan rolden, om deze- mensenmassa nog aan te vullen. Een dergelijk schouwspel van een receptie, hadden wij nooit gezien. Jubilaris, dit zegt u tocih wel iets? LISSE „De Zwart Pion" Lisse. Het 2de tiental van „De Zwarte Pionspeel de voor de competitie van de Leid- se Schaakbond 3de klasse A. tegen Vriendenschaar II. De Lissenaren verloren deze ont moeting met klein verschil, met de volgende resultaten: G. Monné, VriendschaarN. Simons Zw. Pion V*', A. BlonkL. C. Romein J. BeekmanW. Goedemans 10; F. v. d. KaayJ. Grimbergen y2 A; H. van WeizenW. v. Ruiten 0 1, A. de RooT. Brouwer 10; J. de RooS. van Ruiten 10; L. v. d. MeidenC. v. Ruiten 01: P. Sjar- djjnL. v. d. Lans 01; S Wels W. Koemans 10. Totaal 5 y24 A. De burgemeester biedt aan de jubile rende dokter een geschenk „in schets" aan. (Foto Van der Horst) föc ziCueteti AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 57) O, mijn kind, wat ben ik je ver schuldigd! Ik dank je zelfs mijn be houdEn dat jij hem gelukkig maakt! O spreek mij over hem! Hoewel door de dokters ook voor geschreven. vergeet zij toch telkens weer dat bevel, en vertelt, en vertelt! Ook mevrouw Von Turnwald spreekt over haar kinderen, vertelt, wat zij in de laatste tijd geleden heeft, welke verschrikkelijke dingen er gebeurden, zonder dat zij iets van hun samenhang vermoedde.... Hoe goed begrijpt nu Roland, dat zyn moeder weigerde, het verlovings feest by te wonen! Zij werd altijd gefolterd door de verschrikkelijke verdenking tegen de arme Ulrioh. Zeg, moedertje, is 't niet alsof Hela altijd bij ons is .geweest? roept Roland plotse ing en met gees.drift uit. Wat ben ik blij, dat nu ook Lilly kennis met haar zal maken! Dan zijn we met ons vijvenja, moedertje, vijf kinderen om van u te houden! Vera glimlachte half verlegen. Neen, Roly....zes! Want mr Sorel behoort ook tot ons. Ik heb mij gisteren met hem verloofd Tegen elf uur in de morgen komt er een telegram aan het adres van Hela Andagola. 't Is van Silas Hem- pel en luidt, zeer laconisch, als volgt: „Moordenaar gevat! Hempel". Helene slaakte een kreet van ver lichting. Goddank, roept zij uit. Nu mo gen wij hopen, dat hij ons spoedig Ulrich brengt XXVIII Het had tegen Hempels verwachting vrij lang geduurd vóórdat ten aan zien van Ulrioh's invrijheidsstelling alles in orde was. Eerst na wisseling van een aantal telegrammen kwam mr Ulleman tot de overtuiging dat met Juan Andagola de verkeerde man was aangehouden. En zeker zou hij er niet van over tuigd zijn geweest, had men hem niet uit Bruck rechtstreeks geseind, dat in de stad met medewerking van Si- las Hempel de werkelijke dader was aangehouden en dat deze reeds een volledige bekentenis had afge legd. In de morgen van de derde dag na de gepleegde aanslag kon Silas Hem pel eindelijk met Andagola naar Sperber-Eck vertrekken. Eerst onderweg vernam hij, hoe Ulrich Von Turnwald aan de naam „Juan Andagola" was gekomen; en de detective vertelde Ulrich, welkè zware verdenking op hem had gerust en tot zijn aanhouding geleid had. Mevrouw Von Turnwald, die zich opgewekt en sterk gevoelde, zat, om ringd door haar kinderen en haar schoondochter, toen de twee mannen binnentraden. Het weerzien van Ulrich met haar, met zijn broer, zijn zus en zijn vrouw was zo treffend, dat Silas Hempel, die zich in een vensternis had te ruggetrokken en met vochtige ogen op.het kiezelplein staarde, misschien voor de eerste maal van zijn leven tot het volle bewustzijn kwam van hetgeen hij als vrijgezel moest mis sen Mevrouw Von Turnwald was de eerste, die aan de detective dacht. Zij riep hem tot zich en zei: Waarom, beste vriend, houdt u zich afzijdig? Eehoort u vooral van daag niet bij ons? Hebben wij niet aan \x het grootste gedeelte van ons geluk te danken! Wie weet, wat er gebeurd zou zfjn. als u ons niet te hulp was gekomen! Ik heb eenvoudig mijn p'icht gedaan, mevrouw, en zeker zou ten slotte ook zonder mij de waarheid aan het licht zijn gekomen. De waarheid! Maar die kennen wij zelfs thans nog niet. Want naar ik zoeven van Ulrich verneem, hebt u hem ook nog niet gezegd, wie ei genlijk de misdaad heeft bedreven waarvan hij werd verdacht. Daarom. Ik wilde het u allen tegelijk ver tellen; want ik ben overtuigd, dat u allen verlangt, de naam te kennen van de ellendeling, die van plan was, later hier als Ulrich Von Turnwald op te treden en zijn erfdeel op te eisen Hij wilde dat werkelijk doen? Natuurlijk. Sinds de verdwijning van de acte van afstand was het dui- delyk, dat hij geen ander doel be oogde en wat er verder gebeurde liet geen twijfel daaraan over. Daarom moesten wij aanemen, dat achter dat alles de echte Ulrich Von Turnwald zich verscholen hield, te eerder nog omdat wij niets van zijn verdere le vensloop wisten en rekening moesten houden met de mogelijkheid, dat zijn hard lot hem tot een misdadiger had gemaakt. U zult ons dit wel verge ven, mijnheer Andagola Van ganser harte. Hoe had u anders kunnen denken, met 't oog op alles, wat ook mij nu bekend is? Welnuoch kreeg de tegen u gerichte verdenking menige stoot. Zo bijvoorbeeld, de pogingen tot moord op uw moeder; voor die aanslagen vond ik geen verklaring. Onze ver gissing sproot voornamelijk hieruit voort, dat wij telkens weer aan u zelf dachten en geen rekening hielden met de mogelijkheid, dat iemand, die de geschiedenis uwer jeugd kende en u sinds lang dood waande, op de idee had kunen komen, uw rol te spelen, teneinde zich in 't bezit van een groot vermogen te stellen. Was het zó gelegen, dan konden de op me vrouw Von Turnwald gepleegde aan slagen zeer goed verklaard worden. Zij moest uit de weg worden geruimd want heel spoedig zou vooral zij het bedrog ontdekt hebben. Zelfs na ver loop van zovele jaren kon haar moe deroog haar niet bedriegen (Slot volgt) UITBETALING BON 544. De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkan toren: Dinsdag: voor de letters Sche tot en met SI. Deze kolenbonnen zijn alleen be taalbaar op het hoofdpostkantoor niet bij de postagentschappen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2