S)e ftridóe(SotiAci/iit Truman geeft machtiging tot wapenleverantie Wapens uit Amerika WESTERLING OOSTERLING VOOR VERDEDIGING VAN N. ATLANTISCH GEBIED R.I.S. heeft geen klachten te Den Haag Wanneer zullen de Ver. Staten ertoe overgaan? Het graf van St Petrus Veertig Nederlandse auto's door Belgen vastgehouden Jireoteor: C. M. VAN BAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 28 JANUARI 1950 41ste JAARGANG N Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mud., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15, ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WAT GEVREESD WERD bij de overdracht van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië dreigt bewaarheid te zullen worden. De ons^ opgedrongen overhaasting van deze souvereiniteitsoverdracht zonder dat o.i. voldoende waarbor gen aanwezig waren, dat de nieuwe regering van Indonesië sterk genoeg was om haar taak naar behoren uit te voeren, borg het gevaar in zich, dat er moeilijkheden zouden kunnen komen, welke noch voor de Indone siërs noch voor ons aangenaam zou den zijn. Zulk een moeilijkheid is nu deze week opgedoken, toen kapitein Wes terling, die een soort eigen legertje op West-Java er op na houdt, Maan dagmorgen een aanval deed op de stad Bandung. Het incident had niet die ernstige gevolgen, welke aanvan kelijk gevreesd werden, omdat de strijdkrachten van Westerling zich *tfank zij het persoonlijk optreden van de Nederlandse commandant Engles 's avonds weer terugtrok ken. Maar enige dagen later herhaal de zich een soortgelijk incident, nu in het hartje van Djakarta zelf Een en ander ging zoals dat de laatste tijd met de Indonesische gebeurtenis sen meer het geval geweest is ge paard met de nodige verwarring. Het was direct duidelijk, dat de Nederlandse regering de actie van Westerling afkeurde, maar minder duidelijk was het, of er onder de in Indonesië nog achtergebleven strijd krachten geen elementen waren, die Westerling heimelijk steunden. Som mige Indonesiërs publiceren zure beschuldigingen aan het adres van „de Nederlanders" en wekken de in druk, dat dezen feitelijk verantwoor delijk zijn. Wat wil nu eigenlijk deze fameu ze kapitein Westerling? Het komt ons voor, dat wij er goed aan doen, twee dingen wel te onder scheiden: le. wat was de bedoeling van Westerling met zijn actie van deze week, en 2e wat is de bedoeling van Westerling in 't algemeen. Wat het eerste betreft, herinneren wij aan zijn ultimatum van enige we ken geleden, waarin hij verlangde erkend te worden als de officiële strijdmacht van de Pasundan. Dit ultimatum is inmiddels verlengd en het heeft er de schijn van, dat Wes terling thans wil laten zien, waar toe hij in staat is, en dat men hem niet als een te verwaarlozen factor kan beschouwen. In dit licht bezien kan men zijn „bezetting" van Ban dung 'begrijpen. Ook andere even tuele partiële acties, schijnbaar zon der enig verband of direct waar neembaar doel. Hij probeert kracht te zetten achter zijn ultimatum. Wat het tweede betreft de poli tiek van Westerling in 't algemeen herinneren wij er aan. dat Wester ling in zijn ultimatum betoogd heeft, dat hij niets anders beoogt, dan zich te verzetten tegen de pogingen van de Republiek om de deelstaat Pa sundan te doen opheffen; hij wil een sterk en zelfstandig Pasundan bin nen het kader van de R.I.S. F\E ACHTERGROND van Wester- lings optreden wordt 1 dus ge vormd door de verhouding van de Pasundan tot de Republiek. Men zal zich herinneren, dat West-Java zeer tegen de zin van de republikeinse machthebbers na een van de politio nele acties tegen Djokja tot zelf standige deelstaat werd geprocla meerd. „Een marionetten-staat" var de Nederlanders, zei men. Maar des alniettemin werd Pasundan als deel staat in de Ronde-Tafelovereen komst erkend. De Republiek, nu zelf deelstaat, doet echter alle moeite om Pasundan weer te kunnen inlijven. Daartoe heeft het nu een mooie kans, omdat de T.N.I. als het officiële leger van de Verenigde Staten van Indo nesië is erkend en dus vrijelijk kan penetreren ook in de Pasundan. Of het nu komt doordat de Sundanezen zelf niet goed weten wat zij willen of doordat de regering van Pasun dan slechts kan beschikken over de „hulp" van de T.N.I. als machtsfac tor, het is in elk geval een feit, dat deze regering allesbehalve een krach tige indruk maakte. (Sinds gisteren is zij er zelfs helemaal niet meer!) Vandaar Westerling's aanbod om als officiële krijgsmacht van de Pa sundan te worden erkend. Lukt hem dat, dan heeft hij meteen een legale basis voor zijn troep. Het ziet er evenwel niet naar uit. dat 't hem luk ken zal. De Indonesische regering heeft reeds een bevel tot arrestatie tegen hem uitgevaardigd en Pasun dan maakt geen aanstalten om zijn hulp te aanvaarden. Nederland dis tantieert zich niet alleen van hem, maar keurt zijn optreden openlijk af. De situatie wordt nog verwarder doordat er verschillende leden van het K.N.I.L. zijn gedeserteerd en naar Westerling zijn overgelopen. Dit houdt verband met een algemene ontevredenheid onder het K.N.I.L. over de wijze, waarop zij kunnen worden ingelijfd in het leger van de R.I.S. Vele soldaten zijn er niet erg op gebrand om in het leger van de Ver. Staten van Indonesië te worden opgenomen, vooral niet nadat de Indonesische regering geweigerd heeft om officieren van het K.N.I.L. over te nemen in de staf. Zodoende is het een verwarde toe stand geworden in West-Java, door sommigen met een zeker leedver PRESIDENT der Verenigde Staten van Amerika, Harry S. Truman, heeft gisteren te Washington zijn goedkeuring gehecht aan het defen sieplan voor het Noordatlantische gebied en Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken gemachtigd, onverwijld te beginnen met de ver scheping van kanonnen, tanks, vliegtuigen, schepen en grondstoffen naar acht Europese landen. Vertegenwoordigers van deze acht staten: Grooi- Brittannië, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen, hadden tevoren de afzonderlijke wapenhulp-overeenkom sten getekend. Engeland tekende als eerste, Nederland als tweede, vóór de officiële plechtigheid. Acht landen tekenden overeenkomsten De overeenkomsten met Engeland, Italië, Frankrijk. Nederland en De nemarken zijn op het ogenblik van de ondertekening van kracht gewor den. Die met Noorwegen, België en Luxemburg moeten door de parle menten van die landen goedgekeurd worden alvorens in werking te tre den. Een hoge militaire autoriteit ver klaarde, dat de eerste verschepingen van Amerikaanse wapens en mate rieel ongeveer 1 Maart zullen begin nen. Andere autoriteiten veronder stellen, dat dit Teeds omstreeks 15 Februari zal zijn. Van officiële zijde werd verklaard, dat de strijdkrachten der acht lan den, indien de behoefte daartoe zich voordoet, gebruik mogen maken van de oefencentra en terreinen in West- Duitsland. Officieren van de verschillende ver- dragslanden zullen naar de Verenig de Staten gaan om daar aan de mili taire academies de opleiding te be studeren. Indien een land het vraagt, kunnen Amerikanen behulpzaam zijn bij de oefening van de strijdkrach ten. De volgende bedragen zijn door de verschillende landen uitgetrokken om de kosten van de Amerikaanse mis sies te betalen: Engeland 150 000 dollar, Frankrijk „Leopold zal worden neergeschoten" Een fel incident in Belgische Kamer De debatten in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers over het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold werden gisteren gekenmerktdoor een ernstig inci dent. Toen de voorzitter van de Belgische socialistische partij Buset aan het woord was en op een zeker ogenblik in de loop van zijn betoog verklaar de: „Indien de koning naar België te rugkeertviel zijn partijgenoot Fievet, voordat Buset zijn zin had uitgesproken hem in de rede en riep uit: on l'abattra" dan zal hij worden neergeschoten). Deze uitroep ontlokte niet alleen felle protesten van de katholieke en liberale banken, doch verwekte even eens heel wat ontsteltenis in de so cialistische gelederen. Buset ver klaarde onmiddellijk, dat hij deze op vatting persoonlijk niet kon onder schrijven en andere socialisten poog den de onvoorzichtige verklaring van hun partijgenoot te verzachten door te betogen dat de uitdrukking „on l'abattra" op tweeërlei wijze kan worden uitgelegd en Fievet niet be doelde te verklaren: „Dan schieten wij hem neer", doch „dan zal men hem neerschieten". Fievet verklaarde evenwel, dat hij in naam van het ondergronds verzet bad gesproken en liet niet veel twij fel bestaan over de juiste waarde van zijn uitroep. Spaak, die kennelijk ver legen was met deze uitlating van zijn partijgenoot, begaf zich onmiddellijk naar diens zitpiaats om hem te be wegen zijn woorden in te trekken. Aan het einde van de zitting deed de heer Fievet amende honorable en verklaarde met „on l'abattra" slechts bedoeld te hebben, dat de toestand bij een eventuële terugkeer van de ko ning zeer ernstig zou zijn en de ko ning gevaar zou lopen. Een gewelddaad zou hij echter ten stelligste afkeuren. De voorzitter nam genoegen met deze rechtzetting, doch handhaafde de inscriptie in het ana lytisch verslag dat hij de heer Fievet voor zijn uitlating tot de orde had geroepen. 525.000, Noorwegen 300.000, België- Luxemburg 335.000, Italië 400.000, Nederland 275.000, Denemarken 175.000. Deze bedragen houden geen ver band met de hoeveelheid wapenen die elk land ontvangt. In feite zullen de acht landen waar schijnlijk bijna 1.500.000.000 dollar aan hulp ontvangen, omdat het Con gres de regering toestemming heeft gegeven tevens voor 450.000.000 dol lar aan surplus-voorraden te versche pen. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, heeft bij gelegenheid van de onder tekening van het defensie-verdrag een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: De overeenkomst is een nieuwe en positieve stap van de zijde der vrije naties der wereld ter bestrijding van de dreiging van agressie. De bedoelingen van al onze landen zijn vreedzaam doch de genomen stap is een blijk van onze vastbesloten heid ons geen rad voor ogen te laten draaien en ons niet te laten verlei den tot een vals gevoel van veiligheid. Het is inderdaad een nieuw con structief onderdeel van een algemeen program tot verzekering van vrede, veiligheid en algemene welvaart van de Westeuropese landen", aldus de heer Chapin. SKYMASTER VERMIST. Een Skymaster van de Amerikaan se luchtmacht, met 34 passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord wordt sinds gisteren vermist zo heeft de Canadese luchtmacht me degedeeld. Het vier-motorige toestel was op weg van Anchorage (Alaska) naar Great Falls (Montana). Vlieg tuigen zullen langs de gevolgde rou te vliegen op zoek naar het vermiste toestel. AMERIKAANS MATERIAAL OP PHILIPPIJNEN VERDWENEN? Amerikaans materiaal ter waarde van meer dan twee milliard dollar op de Philippijnen, dat oorspronke lijk was opgeslagen voor de invasie van Japhn, is verdwenen, aldus meldt de „New York Herald Tribu- in een telegram uit Washing ton. Volgens berichten van de afdeling voor crimineel onderzoek van het leger, waarvan het blad beweert af schriften in handen te hebben, werd er per week voor 500.000 dollar ge stolen en waren militairen van het Amerikaanse leger, alsmede van an dere nationaliteiten in dëze zaak betrokken. Verklaard wordt, dat tot dit mate riaal o.m. behoorden olietanks en een buisleiding van bijna zestig km lengte. De Amerikaanse minister van de fensie,Louis Johnson, heeft een on derzoek gelast. PRINS BERNHARD OP ARUBA Tijdens zijn verblijf op Aruba, heeft Z.K.H. prins Bernhard een krans ge legd bij het monument van Boy Ecu- ry, een in Nederland gevallen ver zetsstrijder. Westerling in het hol van de leeuw? F\E NEDERLANDSE ambassade te vVashington heeft, volgens Aheta van de Nederlandse regering bericht ontvangen, dat de Nederlandse re gering geen klachten hebben bereikt van de regering der R.I.S. in ver band met de acties van kapitein Westerling en diens benden. Er werd op gewezen, dat het geen verwonde ring behoeft te wekken, dat geen klachten ontvangen zijn, omdat de samenwerking tussen de vertegen woordigers van de Nederlandse regering te Djakarta en de autoriteiten der R I S. uitstekend is, hetgeen speciaal is gebleken in de affaire-Wes terling, waarbij de vertegenwoordigers der Nederlandse regering in In donesië op ruime schaal materiële hulp ter beschikking hebben gesteld van de Indonesische autoriteiten, zu lks teneinde te kunnen optreden te gen Westerling's acties, die door de Nederlandse regering zonder enige reserves worden veroordeeld. Gisteren geraakte de Indonesische regering in verlegenheid door be richten, dat Westerling zich in Dja karta verbergt. Een bevestiging hier van kon weliswaar niet verkregen worden, doch Wester lings tactiek en methoden kennend, mag volgens de Ass. Press worden aangenomen, dat hij inderdaad kans heeft gezien in het „hol van de leeuw" binnen te dringen. Indonesische en Nederland se militaire waarnemers menen, dat slechts een vonk nodig is om de strijd in heel West-Java te doen ont vlammen. Het bevel tot arrestatie van Westerling heeft de spanning doen toenemen. KABINET PASOENDAN AFGETREDEN Nadat het parlement van Pasoen- dan met 32 tegen 26 stemmen een motie van wantrouwen tegen minis- Amerika en de waterstof-bom De Verenigde Staten komen langzamerhand een stapje dichter bij de fa bricage van de waterstof-bom. Gisteren verklaarde David Lilienthal, de voorzitter van de atoom-commissie, na een bezoek aan president Tru man: „Beweringen dat ik tegenstander ben van het maken van deze bom op morele of andere gronden zijn absoluut niet waar." Machtige stemmen beginnen er nu op aan te dringen, dat Amerika de bom zal gaan produceren. Bernard Baruch, die het oorspronkelijke plan voor de wereldcontrole atoom-energie heeft ontworpen, verklaarde zich een absoluut voorstander van de bom. Hij werd gevolgd door Carl Vin son, die zei: „Amerika moet onmid dellijk met de vervaardiging van de waterstofbom beginnen. Amerika moet elk wapen fabriceren dat mo gelijk is zolang dergelijkea wapens binnen het bereik liggen van de wetenschap van landen die eens vijanden zouden kunnen zijn." Een andere Amerikaanse atoom geleerde zeide: „Het is mogelijk, dat de Sovjet-Unie inzake de ontwikke ling van de waterstofbom een voor sprong heeft op de V. S. Amerika maak aanschouwd, door anderen tnet bezorgdheid, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat tenslotte Ne derlandse militairen zullen moeten ingrijpen. Tot nu toe hebben de Ne derlanders geheel volgens de be palingen van de Rondetafelovereen- komst zich afzijdig gehouden en voorlopig willen de Indonesiërs trach ten hun eigen boontjes te doppen. Het is natuurlijk de vraag of zij er in slagen de situatie meester te wor den. Want het ziet er niet naar uit, dat Westerling de strijdbijl spoedig zal willen begraven. H. VADER ZAL ROZENKRANS VOORBIDDEN OP MARIA LICHTMIS. Op verzoek van velen zal de H. Va der op 2 Februari, het feest van Ma ria Lichtmis, voor de tweede maal in de Pauselijke Kapel de Rozen krans voorbidden en al de geloviger over de gehele wereld in de gele genheid stellen deze mee te bidden. De eerste maal geschiedde dit enkele weken geleden na de prediking van de Kruistocht der Liefde door Pater Lombardi S.J. Radio Vaticana zal dit rozenkransgebed uitzenden des avonds om 9.15 uur op de korte golf in de 41.42, 48.47 en 50.26 meter en op de middengolf op de 202 meter band. heeft zich niet gehaast met de ont wikkeling van deze nieuwe bom, om dat wij aannamen, dat de Sovjet- Unie 10 a 15 jaar nodig zou hebben om een atoombom te produceren zoals die al in Japan gebruikt is. Het gevolg hiervan is een hoogst gevaar lijke toestand voor de V. S.: in feite hebben wij de bewapeningswedloop misschien al verloren." ter-president Anwar Tjokroaminoto had aangenomen, is het kabinet van Pasoendan afgetreden met de ver klaring, dat het zich niet langer de vertegenwoordiger van het volk voelt. In Vaticaanse kringen werd giste ren verklaard, dat Z. H- de Paus op 2 Maart de elfde verjaardag van zijn verkiezing bekend zal maken, dat de tombe van de H. Apostel Pe trus onder de basiliek St. Pieter is gevonden. Tevens zal de Paus op die dag de grotten openstellen, die bij de opgra vingen onder de reusachtige basiliek zijn ontdekt. Deze bekendmaking zou de aloude katholieke traditie bevestigen, dat St. Petrus werd begraven naast het circus van Nero, waar hij stierf, en dat keizer Constantijn 300 jaar later boven zijn graf de St. Pieter bouwde. Tien jaar lang hebben archeologen onder de St Pieter gegraven. Naar gemeld, is hun werk enige maanden I geleden met succes bekroond.- Grote opwinding onder beroepsvervoerders ^ISTEREN zijn veertig Nederlandse vrachtauto's met groente door Belgische ambtenaren aan de Belgisch-Franse grens vastgehouden. De lading was bestemd voor Noord-Frankrijk en Parijs. Onder beroeps vervoerders- en groentenexporteurs heerst grote opwinding over deze maatregel. Na lang delibereren is de Nederlandse groente overgeladen op Belgische vrachtauto's en naar de plaats van bestemming gebracht. De ze Belgische wagens hebben een door lopende vergunning om Frankrijk binnen te komen. In verband met de weersomstan digheden kunnen de exporteurs grote hoeveelheden groente naar Frankrijk vervoeren. Per week gaat er onge veer 2500 ton heen. Aan dit transito vervoer is nu door de Belgen een einde gemaakt, omdat zij een mach tiging eisen om Frankrijk binnen te komen. Nederlandse groentenexporteurs zijn niet van zins meer groente naar Frankrijk te zenden, want zij wil len eerst opheldering over deze kwestie hebben. Men vraagt zich af, waarom de Belgische ambtenaren tot deze maatregelen zijn overge gaan. Evenals de beroepsvervoerders wij zen zij op de bestaande overeen komst voor transitovervoer, die voor West-Europa geldig is geworden. Volgens deze overeenkomst zal ieder land transitovervoer langs .de IN BONN WORDEN BESPREKIN GEN GEVOERD tussen vertegen woordigers van het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van financiën over de mogelijkheid nieuwe industriën te vestigen in het gebied van Salzgitter. Door de de montage zijn grote getalen arbeiders werkloos geworden.Wanneer de nieu we industrieën zijn gevestigd, en de reeds bestaande zijn uitgebreid, zal er voor deze mensen weer volop werkgelegenheid zijn. De hoogovens bij Watenstedt-Salz- gitter, die grotendeels zijn gedemon teerd. weg toelaten, indien de vrachtauto een machtiging heeft van het land van bestemming. Nederlandse wagens krijgen deze machtiging per rit en de papieren daarvoor moeten uit Frankrijk ko men, hetgeen acht tot tien dagen vergt. Maar omdat men bij het ver voeren van groente niet zo lang kan wachten, is het gewoonte geworden, dat deze documenten in Frankrijk worden verstrekt. Zij worden dan te Rijssel opgesteld en aan de grens overhandigd. Deze regeling werkte goed, omdat Frankrijk vrachtauto- vervoer binnen een afstand van der tig kilometer van de grens vrij toe laat. En nu wordt dit vervoer door Belgische ambtenaren onmogelijk ge maakt. De mosselexporteurs, die be gin Februari weer op grote schaal aan Frankrijk gaan leveren, is de schrik om het hart geslagen. De vleesvoorziening van Londen dreigt gevaar te lopen door een „slagersopstand". 450.000 slagers in geheel Engeland hebben geweigerd een, Maandag ingaande, door de Britse regering ingevoerde verhoog de belasting op vleesaankopen te be talen. De accijns op 't vlees is verhoogd. Vanwege het Britse ministerie van voedselvoorziening is aan meer dan 5.000 slagers medegedeeld, dat geen vlees voor de hoofdstad de volgen de week zal worden toegewezen als zij niet accoord gaan met de nieuwe verhoging. Abattoirs in Sunderland (Durham) hebben van het ministerie van voedselvoorziening opdracht ge kregen geen slachtingen meer te verrichten. Men gelooft, dat deze in structie aan abattoirs in geheel En geland is gegeven. Een &oJiAe£tj,e. Verachting voor het kwaad als zo danig is de enige wraak van edele zielen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1