Jtaliano Gemeenteraad van Ter Aar SCHEEPJESWOL VRIJDAG 27 JANUARI 1950 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De prins op de Bovenwindse Eilanden Ongeveer drie uur vliegen van Cu rasao, temidden van vele kleine En gelse en Franse eilandjes, liggen drie kleine stukjes Nederland: de Bovenwindse Eilanden Sint Maar ten (dat voor de helft ook nog Frans is), Saba en Sint Eustatius. Sint Maarten is het administratieve cen trum van de Bovenwinden: daar woont de gezaghebber en daar is het vliegveld, waar eens per week en K.L.M.-vogel uit Curasao neer strijkt. De verbindingen met de bei de andere eilanden worden onder houden met een motorschoener, de „Blue Peter". De voertaal op de drie eilanden is het Engels. Toen prinses Juliana in de oorlog een bezoek aan de Nederlandse An tillen bracht, was zij slechts in de gelegenheid Sint Maarten te bezoe ken, waarvan een gedenksteen nog getuigt. Wat Saba en Sint Eustatius betreft, moest worden volstaan met er overheen te vliegen en te cirke len, waarbij een boodschap van de prinses in vele exemplaren uitge worpen werd. Ook prins Berhnard bezocht in 1942 St. Maarten. Gisteren heeft prins Bernhard een begin gemaakt met zijn bezoek aan de Bovenwindse Elanden. De tocht werd gemaakt per vliegtuig. Het eerste eiland, dat werd bezocht, was St. Maarten. Het vliegtuig landde bij het in vallen van de schemering; de prins bleek het zelf te hebben gevlogen. Enthousitst toegejuicht door de bevolking, die langs de weg van het vliegveld Juliana naar Philipsburg was samengestroomd, reed de hoge bezoeker naar de stad, waar hij ont vangen werd in het gezaghebbers huis. IN UITZICHTSTELLING VAN EEN PREMIE VOOR VAKOPLEIDING. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van Economische Zaken gewend en zijn aandacht gevestigd op de wense lijkheid bij arbeiders en onderne mers meer belangstelling voor een vakopeiding te wekken door een pre mie in uitzicht te stellen. Het bestuur dacht daarbij voor de werkgever aan een bedrag van 500 per leerling en voor de leerling zelf aan een bedrag van 100. Een en ander zou slechts dienen te worden uitbetaald nadat de opleiding door het slagen voor een examen van het desbetreffende leer lingstelsel is bekroond. Naar de me ning van het Stichtingsbestuur zou- Aetherklanken ZATERDAG. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 10.00 Voor de kinderen. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole orkest. (12.3012.33 Medede lingen). 12.50 Sportpraatje. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Harmonie orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Jon genskoor. 15.00 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.35 Promenade or kest en soliste. 16.30 „De schoonheid van het Gregariaans". 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15- Actualiteiten. 19.25 Regeringsuitzen ding. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.51 „Lichtbaken". 20.40. Gram. (in de pauze: „Katholiek Thuisfront overal"). 21.00 Gevarieerd progr. 21.45 Puzzle. 21.55 Populair concert. 22.35 West-Indisch commentaar. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Concert gebouworkest. HILVERSUM H, 416 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.40 Orgelspel. (9.30—9.35 Wa terstanden). 10.00 Medische causerie. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Mededelingen. 12.35 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Poli- tiekapel. 51.15 Kamerorkest. 16.15 Amateursuitzending. 16.45 Sport praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 20.00 Actuali teiten. 20.15 Blaaskapel. 20.45 Geva rieerd progr. 22.25 „Onder de pan nen", hoorspeu. 22.40 Dansmuziek 23.00 Nieuws. 23.15 Kwartet. DAAR NIET HIER WEL &e£ iekketete middel, tegen vefikcmd&eid 30 cent per 100 gram den de benodigde gelden zeer wel uit het zg. „Local Currency Fund" van desoetreffende verdrag mag worden geput, daar deze tegenwaardereke ning volgens de bepalingen van het desbetreffende verdrag ma gworden aangewend voor doeleinden, welke de productiecapaciteit van Nederland vergroten. MEER VACANTIESPREIDING IN 1950 VERWACHT. Uit een overzicht van het bureau vacantiespreiding blijkt, dat terwijl door gemeente- en rijksdiensten voor resp. 84.2 pet. en 39.3 pet. gebruik werd gemaakt van de drukste 4 we ken, dit bij het bedrijfsleven voor 63 pet. het geval is geweest. In dit cijfer van het bedrijfsleven zijn -n;et de ondernemingen of de bedrijfsstakken begrepen, die gedu rende een week (of langer) gesloten zijn. Er is hier dus alleen sprake van bedrijven die, om aan de gang *te bliiven, wel moeten spreiden. De conclusie van het bureau luidt: het percentage, van 63 pet. is veel te hoog. Uit hetgeen de overheidsinstel lingen ten deze wisten te bereJken blijkt, dat het veel lager kan zijn. Het bureau vacantiespreiding ver onderstelt, dat een der oorzaken ge legen is in het late tijdstip, waarop tot het bedrijfsleven het verzo.ek werd gericht (Maart 1949). Dat zou betekenen, dat voor 1950 een gunsti ger uitkomst mag worden verwacht Want nu wordt het verzoek reeds in Januari gedaan en op vele wijzen gepropageerd er de volle medewer king aan te verlenen Gehoopt wordt, dat het bedrijfsleven op onmisken bare wijze gehoor zal geven aan de opwekking, die het thans bereikt. NEDERLANDS*? PELGRIMS NAAR KEVELAER. Kevelaer rekent ook dit jaar een grote stroom van pelgrims uit Nederland. Men verwacht zelfs een groter aantal dan het vorig jaar, daar er thans meer gelegenheid is om in Kevelaer te overnachten. In het voorjaar 1949 gaven de Britse bezettingsautoriteiten toestemming voor bedevaarten uit Nederland naar Kevelaer. Sindsdien bezochten ruim 13.400 Nederlandse pelgrims het oude bedevaartsoord van Maria. Elf drachtige koeien en een stier hebben één dezer nachten door de koude luchtlagen boven Europa, maar warm beschut in de romp van de vracht-Skymaster „Zeeland" in 10 uur de lange reis gemaakt van Ko penhagen naar Athene. Het inladen van deze kudde was zeer vereenvou digd door gebruik te maken van een loopbrug, zoals men deze bij de scheepvaart aantreft. Het betreft hier een partij eerste klas Deense melk koeien, die bestemd zijn voor het kroondomein van koning George van Griekenland. Voor het vertrek zijn alle dieren door een Deense veearts gekjurd. Uiteraard heeft de K.L.M. voor dit zeer speciale transport de nodige maatregelen genomen. Zo was spe ciale vloerbedekking aangelegd, die het toestel vrijwaarde voor „door lekken". de boxen, waarin iedere koe was gestald, wercen aange bracht, nadat de civiele dienst had gezorgd voor een zeer speciaal monstervoedseloakket. bestaande uit gedroogd hooi. Woensdagmorgen om uur is de vliegende kudde in Athene gearriveerd. De Deense pers spreekt van het grootste veetransport dat ooit door de lucht is gegaan. Het to tale transport heeft een gewicht van 6500 kg. Met ingang van 20 Januari 1950 is de loontoeslag van 5 met een mi nimum van f 2.per week toege kend aan personen van 23 jaar en ouder, werkzaam in het kappersbe- irijf, aldus deelt ons mede de Ne derlandse Kappersbond. Een toeslag van f 1.per week is toegekend aan weede bedienden in het tweede jaar, die de leeftijd van 22 jaar hebben be reikt. Deze toeslag is voor het gehele kappersbedrijf van kracht geworden. De Nederlandse Kappersbond heeft hierbij na overleg met de Neder landse R.K. Kapperspatroonsorgani saties en met instemming van de al gemene ledenvergadering besloten de tarieven voor de hiernavolgende prijsklasse 4: 80 ct. prijsklasse 5: ten- se 2; 55 cent, prijsklase 3: 65 cent; prijkïasse 4 80 cent, prijsklasse 5: ten minste f 1. e voltallige raad van Ter Aar kwam in vergadering bijeen. De voorz. sprak een korte nieuwjaars wens uit. Van Ged. Staten is bericht ontvan- jen, dat de bezoldiging voor de wet houders met ingang van 1 Jan. 1948 is bepaald op 450 gulden. De voorz. merkt hierbij op, dat aan de wens van onze gemeente niet is voldaan. De 5 pet. loonsverhoging zal ook voor de gemeenteambtenaren wor den toegepast. NEDERLANDS MOTORSCHIP IN DE THEEMS GEZONKEN. De bemanning van de „Delta" is door een motorboot overgenomen. Eén opvarende is in uitgeputte toe stand opgepikt en met spoed naar een ziekenhuis gebracht. TWEE KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT. Te Roden (D.) geraakte de 7-ja- rige M. Baving op het ijs van het zwembad in een wak. Het knaapje kwam onder het ijs terecht en kon eerst na enige tijd worden gered. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Het 9-jarig zoontje van de fami lie Hoeksema te Koekange (D.). ver dronk eveneens, toen hij op een zwakke plek in het ijs schaatste. Door brand is verwoest een schoenmakerij te Groningen en een lederwarenfabriek te Groenlo. De woning-nood. Van de Raad van Overleg tussen de Kath. standsorganisaties is een schrijven ontvangen waarin ernstig wordt aangedrongen op verbetering in de woonruimte-voorziening. De aandacht wordt gevestigd^ op de noodtoestanden waarin vooral grote gezinnen zich veelal bevinden. De voorz. deelt mede, dat deze ge meente voor 1950 een toewijzing is gegeven van 1540 M3. Deze toewijzing is een grote teleurstelling en abso luut onvoldoende. Reeds zijn ernstige stappen ter verbetering ondernomen. De behoefte is zeer groot. Onze ge meente heeft kleine woningen en weinig vertrekken. De woningtelling heeft uitgewezen, dat in Ter Aar de bezetting per woning bijna en de bezetting per vertrek het hoogste is in de provincie Zuid-Holland. Voor Ter Aar is de situatie zeer ongunstig. Voor industrie is in' 't geheel geen toewijzing ontvangen. De verkregen toewijzing is gegeven aan 3 particu lieren, die met gebruikmaking van de financieringsregeling 4 woningen zullen bouwen. De heer Bos heeft nooit gehoord dat de plaatselijke industrie moeite heeft gedaan voor woningen met fi nancieringsregeling. De heer v. Rijn wijst er op, dat er ook weinig animo zal bestaan, want als men een dienst woning heeft ondervindt men de grootste moeite om bij verandering van patroon de woning ontruimd te krijgen. De heer Sasse vraagt of nu met deze toewijzing alles ten einde is, en vraagt of B. en W. het niet van belang achten te bouwen voor eigen risico. Op de vraag van C. v. Vliet wordt gel ntwoord, dat buiten de finan cieringsregeling gebouwd kan wor den zonder gehouden te zijn aan een voorgeschreven volume. Een verzoek van J. A. Schouten om een tegemoetkoming in de vervoers kosten als bedoeld in Art. 13 der L.O.-wet 1920 wordt niet toegestaan omdat er een Openb. school binnen de voorgeschreven afstand aanwe zig is. Uithalen. Het voorstel tot het maken van een tweetal uithaalplaatsen in Korteraar in het gedeelte Korteraarseweg van af de Schoutenvaart tot Vrijhoeve gaf aanleiding tot een uitvoerige ge- dachtenwisseling. Aankoop van grond voor de aanleg is nodig. De eigenaar v. Woudenberg is bereid deze grond te verkopen voor 80 ct. per m2. De uitwijkplaatsen krijgen een lengte van 20 m. en een diepte van 3 m. De raming der kosten buiten de koopsom is f 2420.De heer C. v. Vliet is van mening, dat een uitwijk plaats genoeg is. De heer Bos ziet geen heil in de aanleg, omdat men uit vrees voor verzakking er niet op durft rijden. De heren Bos en v. Vliet keuren af, dat weggebruikers wegen belasting betalen moeten aan het Rijk en de Gemeente moet zorgen voor het onderhoud enz. Zij bepleiten, dat het Rijk voor dergelijke aangelegenhe den subsidie zal verstrekken. Ook vrezen zij, dat de constructie, zoals is voorgesteld, niet voldoende zal zijn. De heer Hollander is bekend met het rijden op deze weg en acht de aanleg noodzakelijk. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met voorbehoud, dat eerst nog een onder zoek wordt ingesteld of deze aanleg volgens plan sterk genoeg is. B. en W. hebben vrijheid om meer kosten ST. CLEMENS-RETRAITEHUIS TF. NOORDWIJKERHOUT Dinsdag 313Febr. meisjes f 9.5' Vrijdag 3—6 Febr. Jongemannen 9.50. Dinsdag 710 Febr. gehuwd-' mannen f 9.50 Vrijdag 1013 Febr. Jeugdleiders 9.50. SPORT EEN DRAAIENDE DOELLAT. De heer Julius Wandel, een oud- scheidsrechter te Stuttgart, heeft een nieuw soort doellat uitgvonden waar door, naar hij beweert, voorkomen zal worden, dat de bal, na de onder- te maken, indien meer versterkmg kant van de lat geraakt te hebben, nodig blijkt. terugspringt in het veld. Aanbieding Gemeenterekening en 1 BEURS: MARKT OPNIEUW BEÏNVLOED DOOR ACTIE VAN WESTERLING Opnieuw heeft de zaak Westerling de stemming ter beurze beinvloed. De berichten, waarin melding wordt gemaakt van de bezetting van een politiebureau te Djakarta, veroor zaakten gisteren, evenals in het be gin van de week een teruggang voor de cultures. Dat de berichten over een gunstiger handelsbalans en een daling van het invoeroverschot wat op de achtergrond raakten, is begrij pelijk. Amsterdam rubber sloot op 151 (155 1/4), HVA's 160 (165 1/4) Certificaten Deli 148 y2 (152 3/8). Ook de Indonesische bankaandelen waren gemiddeld 1 a 2 punten lager. HAAGSE RECHTBANK Helers en stelers De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen enkele lieden die be trokken zijn geweest bij de diefstal van een auto te Noordwijk ten nade le van iemand uit Oegstgeest en de helers in deze geschiedenis. Wegens diefstal werden veroordeeld J. B. uit Den Haag en D. O. uit Noordwijk resp. tot 1 jaar waarvan 5 maanden voorwaardelijk en 8 mnd waarvan 3 mnd voorwaardelijk; eis voor elk 1 jaar. Wegens heling kreeg D. de J. uit -Katwijk 6 mnd. waarvan 2 mnd voorwaardelijk en Th. J. D. uit Was senaar 1 jaar gevangenisstraf, allen met aftrek van preventief; eis resp. 8 mnd en 1 jr en 6 mnd. Rekening Grondbedrijf. In de gewone dienst beliepen de inkomsten 357.825. 99 en de uitgaven T 350.003.64., batig slot 7.822.45. Ka- pitaaldienst inkomsten f 673.664.70. Uitgaven f 667.030.22, batig saldo 6.634.48. De rekening grondbedrijf sluit in baten en lasten met 1.308.02. De kapitaaldienst inkomsten en uit gaven 51.636.99. Tot leden van de commissie voor het onderzoek der rekening 1948 worden benoemd de heren P. C. v. Rijn, C. v. Vliet en E. Langelaar. De begroting. Dan is aan de orde vaststelling be groting. Ten opzichte van twee pos ten stellen B. en W. nog een wijzi ging voor. Ten eerste de vergoeding der leerling als bedoeld in Art. 101, 5e lid der I.O.-wet 1920 te verhogen van 19 tot 21. Ten 2e de motortoe lage gem. architect te brengen van 150 op 400, omdat B. en W. een motor voor de gem.architect ver plichtend willen stellen. Als eerste spr. wil de heer Jos. v. Vliet zijn tevredenheid uitspreken over de keurige wijze waarop de be groting is verzorgd. De heer Hooger- vorst heeft bezwaar tegen de post, welke is uitgetrokken voor het plaat sen van betonnen witte palen langs de Langeraarseweg. Spr. is van me ning, dat daar waar straatverlichting is deze paaltjes overbodig zijn. De heren van Vliet en weth. den Hol lander bepleiten echter het tegendeel- Deze post blijft gehandhaafd. De heer Egberts is teleurgesteld dat de be groting geen perspectief biedt voor uitbreiding der straatverlichting. De heer Sasse bespreekt de wethouders salarissen. Deze worden zeer onvol doende geacht vooral voor de loco- burgemeester. De gehele raad is het hiermede eens. Men is van mening, dat deze op ƒ700 gebracht dienen te worden. Ged. Staten zullen van deze ontevredenheid in kennis worden ge steld. Voorts stelt de heer Sasse" voor om Ged. Staten te verzoeken het presen tiegeld voor de Raadsleden vast te stellen op 5. Spr. stelt ook voor om de motortoelage voor de gem.archi tect te schrappen. Motor vond geen genade. Dit voorstel wordt mede onder steund door de heren Hoogervorst en Egberts. De voorz. zegt, dat als deze toelage vervalt B. en W. de mo tor voor deze ambtenaar niet ver plichtend kunnen stellen. De toelage is niet aan de persoon maar aan de functie. Deze post kon echter geen genade vinden. Met 5 st. voor en 6 tegen wordt deze afgevoerd. Voor stemden de heren C. v. Vliet. Joh. v. Vliet, Bos en de beide wethouders. De heer Bos vraagt aan wie het be drag voor t.b.c.-bestrijding wordt uitgekeerd. Spr. acht ook het subsi die aan de R.K. Landbouwhuishoud- school hoog. De begroting wordt z.h.st. goedge keurd, sluitend in ontvangsten en uit gaven gewone dienst 263,059.17, ka pitaaldienst 269.374.46. Bij de rondvraag dankt de heer Joh. v. Vliet de voorz. voor de goede wensen uitgesproken aan het begin van deze vergadering. Al te zout. Alle wol Is geen Ongeëvenaard in kwaliteit laag in prijs!! n.v. V/H wed. d. S. van schuppen Zn. veenendaalo De heer Hoogervorst vraagt met klem, om maatregelen, dat afval van fabrieken niet meer gespuid mogen worden in polderwater. Aan de Oost zijde Aarkanaal is het water zodanig zout geworden, dat ernstig nadeel voor de tuinbouwbedrijven ontstaat. B. en W. zijn bezig een oplossing te zoeken en de voorz. verzekert, dat deze gevonden zal worden.. Ten slotte vraagt de heer Egberts een verbod, dat twee auto's elkaar niet mogen passeren op de nieuwe brug in Lan- geraar. Zowel de lat als de palen zijn bij deze nieuwe constructie niet hoekig maar rond. De beide palen hebben van boven kogellagers, waarin de dwarslat draaien kan, wanneer de bal er tegen aan komt. DE KWESTIE-VERDYCK. In een conferentie met sportjour nalisten heeft de heer Alfred Ver- dyck, gewezen secretaris-generaal van de Belgische Voetbal bond, punt voor punt het rapport besproken, dat de door het bestuur van de bond ingestelde enquête-commissie heeft uitgebracht, en dat voor hem aan leiding is geweest een post op te ge ven, die hij veertig jaar lang be kleed had. De heer Verdyck zei, dat het hem er niet om te doen was zijn „tegen standers" aan te vallen, maar dat hij slechts zijn eer wilde verdedigen. Hij stond uitvoerig stil bij alle fei ten, welke hem in het rapport ten laste worden gelegd en deelde te vens de antwoorden mee, die hij er op gegeven heeft. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat hij zich ook zou kunnen rechtvaardigen voor een ere jury, in te stellen door het Belgisch olympisch comité, aange zien de voetbalbond een dergelijk verzoek zijnerzijds had afgewezen. ZWEMMEN BEDRIJFSWEDSTRIJDEN IN LEIDSE OVERDEKTE Onder grote belangstelling vonden gisteravond in de Leidse „Overdek- bedrijfszwemwedstrijden plaats, georganiseerd door de fa. Krantz, maar waarbij wedstrijd zwemmers (sters) deze avond werden uitgeschakeld en men min of meer een zuivere krachtmeting kon zien tussen de bedrijven zelf. Onnodig te zeggen, dat het enthousiasme op di verse nummers „hoogtij" vierde en de luide aanmoedigingen velen tot waarlijk goede prestaties wist te brengen. Deelnemende verenigingen van deze avond waren van Wijk, Leidse Wolspinnerij en Krantz. De uitslagen waren: 50 m schoolslag dames: 1. B. Ver mond (LWS) 50.9; 2. C. Sierat (Kr.) 52.1; 3. G. v. d. Aar (Kr.) 52.2. 50 m schoolslag heren; 1. P. Hil- lebrand (v. W.) 43.2. 2. A. v. d. Burg fKr.) 43.2; 3. H. Hillebrand (v. W.) 43.4. 50 m rugslag dames: 1. B. Lauw- rier (Kr.) 52.—. 2. J. Witteman (Kr.) 52.4; 3. M. v. cL Hoogt (v. W.) 52.9. 50 m rugslag heren: 1. J. Pijnac- ker (v. W.) 50.2. J. Houben (v. W.) 52.3. H. Bronsgeest (v. W.) 52.8. 5 maal 25 m schoolslag estafette dames: 1. Krantz 1 min. 58 sec.; 2. van Wijk. 3. L.W.S. 5 maal 50 m schoolslag estafette heren: 1. Krantz 1 min. 43.1 sec.; 2. van Wijk en 3. L.W.S. 50 m vrije-slag dames: 1. J. Wit teman (Kr.) 40.4; 2. M. C. v. d. Hoogt (v. W.) 45.3 G. v. d. Aar (Kr.) 52.7. 50 m vrije slag heren: 1. C. D. Zandvliet (Kr.) 39.9; 2. J Blok (L. W.S.) 43.2. 3. J. v. d. Weijde (v. W.) 44.—. 3 maal 25 m wisselslag estafette da mes; 1. Krantz 1 min. 7.2 sec.; 2. van Wijk; 3. geen. 2 maal 25 m wisselslag estafette heren: 1. van Wijk 1 min.. 2. Krantz. De totaaluitslag over de bedrijven werd:: dames: 1. Krantz 487.2. van Wijk 519.6. 3. L.W.S. 583.9. Heren; 1. van Wijk 440.9; 2. Krantz 457.3; 3. L.W.S. 606.2. Rest ons nog te vermelden, dat bij de 50 m schoolslag boven de 30 jaar als prijswinnaars uit de bus kwamen: 1. J. Singeling (v. W.) 53.2. 2. H. Broers (L.W.S.) 62 sec. I Se ziCuetett «fit Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) xxvn 't Was Roland Von Turnwald niet gegund, zijn verlovingsavond in on gestoord geluk door te brengen, zo als zijn moeder het had gewild. Een neef der beide verloofden, die als jong geneesheer in Beneden- Stiermarken was gevestigd, de eer ste trein had gemist en die dag toch niet helemaal afwezig van Drobny kon blijven, bracht, toen hij na het souper nog onverwachts verscheen de schrikkelijke tijding van hetgeen er op Sperber-Eck gebeurd was. Bij zijn aankomst op het station had hij het treurige nieuws vernomen van de chef, die hem kende, en het verwonderde hem niet weinig op Drobny alles nog in feestelijke stem ming te vinden. 't Was over negen, toen Roland en Vera vreselijk otftsteld huiswaarts keerden; Zij vonden hun moeder te bed, bleek, zwak, nauwelijks bij machte om een paar geruststellende woorden te fluisteren en hun toe te lachen; doch haar gelaat had nu een uitdruk king van kalm geluk, welke zij sinds lang niet meer bij haar hadden ge zien. Bij het bed zat een vreemde jonge dame, die over haar elegante zijden japon een witte schort droeg. De kamenier had hen in de gang reeds verteld, dat het een verpleeg ster was, die zich uit eigen beweging had aangemeld en juist toen dokter Thomayer zijn tweede bezoek bracht, was gekomen. De vreemde dame had toen onmiddellijk een onderhoud met de dokter gehad en was op het kasteel gebleven. Zij had van de kamenier een schort geleend, in afwachting, dat haar eigen spulletjes zouden aan komen. Meer wist de kamenier niet. Op een wenk van mevrouw Von Turnwald verlaten Vera en Roland al spoedig dé kamer. Zij zien maar al te goed, dat hun moeder dringend behoefte heeft aan rust. Dr Thoma yer zal tegen middernacht nog even komen zien. Roland en Vera zullen de uitslag van dat nieuwe onderzoek afwachten in Vera's zitkamer, wejke naast die van haar moeder gelegen is. Zij laten Fossel en Paul komen, teneinde van hen alle bijzonderheden der misdaad te weten te komen. Maar alles, wat zij horen schijnt hun zo geheimzinnig en onbegrijpelijk toe. Nu zij weer alleen zijn, spreken zij samen, diep bedroefd, vol kommer en angst. Wie kon hun moeder naar het leven hebben gestaan, en om welke reden? Waarom is Hempel, die men zo lang vergeefs had verwacht, plotse ling teruggekomen en weer onmid dellijk vertrokken? En dat op zo'n ogenblik! En wat konden de woorden van hun moeder: „Waar is mijn zoon U1- rich?" betekenen?En hoe wist die vreemde dame, dat men op Sper ber-Eck een verpleegster nodig had? Zij zag er niet uit als een ver pleegster, maar wel als een dame van zeer voorname huize Roland en Vera kwelden zich nog met al deze raadselen de hersenen, toen er aan d e deur werd geklopt en de vreemde verpleegster binnentrad. Mama slaapt, sprak zij, en zo heb ik éven tijd om u mijn aanwezigheid hier in huis te verklaren, in zoverre dat mij-zelf mogelijk is. Óp de eerste plaats moet ik u zeggen dat ik het recht heb hier te zijn en onze arme moeder te verplegen, want ik ben de vrouw van uw broer Ulrich. Roland en Vera sprongen op. Ulrich?Leeft Ulrich nog? Men heeft ons toch gezegdsta melde Roland. Dat hij overleden was, ik weet het. In zekere zin was hij het ook. Men heeft het u gezegd omdat u, toen hij uit uw levenskring ver dween, kinderen waart en men ook later uw gedachten niet wilde bezig houden met zijn treurig lot.i. En nu vertelde mevrouw Andagola de jonge graaf en zijn zuster, wat hun broer gedwongen had zich in de Nieuwe Wereld te vestigen. Daar, ging zij voort, was zijn lot beter dan in zijn oude Heimat. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat hij weliswaar in onstuimige- drift een mens doodde, maar nooit de hem ten laste gelegde diefstal begaan heeft. Daarvoor werd hij onrechtvaardig veroordeeld. In Argentinië, waar hij zich als far mer wilde vestigen natuurlijk op de bescheiden voet, welke zijn midde len hem veroorloofden kwam hij in aanraking met een man, die alles deed wat in zijn vermogen stond, om hem te vergoeden, wat hij in zijn geboorteland had moeten achterlaten. Die man was Pedro Andagola, of zoals hij eigenlijk heette, Peter An- dermatt; want ook hij was van Duit se afkomst; evenals Ulrich had hij zijn geboorteplaats moeten verlaten, ornaat hij als jongeling had deelge nomen aan een politieke samenzwe ring. Zij leerden elkander toevallig ken nen in de trein tussen Buenos Aires en Corrientes en voelden zich als landgenoten onmiddellijk tot elkaar aangetrokken, ondanks het verschil van leeftijd. (Pedro Andagola was toen reeds over de vijftig.) Zij deelden echter op die reis el kander hun lotgevallen niet mede. Ulrich zei enkel, dat hij zich in Ar gentinië wilde vestigen en naar Cor rientes ging, om landerijen te be zichtigen die hem te koop waren aangeboden. Hij vroeg ook of Anda gola de streek kende, en of hij hem kon aanraden, zich daar te vestigen. Andagola dacht even na en zei toen, dat hij Ulrich moest afraden zich on middellijk en blijvend te vestigen, voordat hij het land en de toestanden beter kende. Een begirineling kon treurige ondervindingen opdoen. Hij zelf had indertijd leergeld betaald en zou missohlen tdt de bedelstaf zijn geraakt had hij niet, om zo te zeggen op het lai.tste ogenblik, zich op de veeteelt toegelegd, wat in Argentinië nog altijd de beste bron van inkom sten was. 't Sprak van zelf, dat men verstand moest hebben van de zaak en ondervindingen opdoen. Andagola stelde Ulrich voor, om fe beginnen naar zijn farm „Villa So- lis" was weliswaar geen bijzonder groot bedryf, maar toch een flinke farm, die goed rendeerde, en hij zelf was een bejaard, alleenstaand man, die best een jonge kracht kon ge bruiken. Om kort te gaan; Ulrich nam het voorstel aan en begaf zich met An dagola naar „Villa Solis". 't Heeft hem nooit gespeten Andagola, die kort tevoren zijn vrouw en zijn enige zoon Juan, een zoon van Ulrich's leeftijd had ver loren, hechtte zich innig aan hem. En Ulrich beantwoordde van ganser ■harte die genegenheid. En zijn jonge, stoere arbeidskracht vond op de farm een uitstekend terrein. Onder zijn hand kwam „Villa So lis"-tot bloei. Na verloop van vijf jaar werd Ulrich door Andagola tot zijn wettige zoon aangenomen en als erf genaam aangesteld. Ulrich verbond zich, voortaan de naam van Juan An dagola te zullen voeren, als herinne- 'ring aan de overleden zoon van zijn vriend en weldoener. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5