S)e &2ki6e(2oti/fcci/itt Nog geen rust in West-Java Z.H. de Paus tot Amerikaanse Journalisten De manschappen van de K.N.I.L. krijgen de schuld Afghanistan zwaait om 'Jlreetenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMES. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BERCHT" VRIJDAG 27 JANUARI 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Zoals het KNP bereids meldde, heeft Z.H. de Paus op Maandag 23 Januari een groep van Amerikaanse journalisten, die ter bestudering van de resultaten van de ECA in Europa vertoeven, in audiëntie ontvangen. De H. Vader sprak de journalisten in het Engels toe en spoorde hen aan door gewetensvolle berichtgeving mede bij te dragen tot de verwezen lijking van de doelstellingen van het H. Jaar. De Paus zeide daarbij let terlijk: „Dit jaar zal dat hopen Wij vu rig de grote terugkeer der wereld door Christus tot God betekenen en deze terugkeer moet, wil hij werke lijk geschieden, de weg der waarheid gaan. Wanneer de individuele mens als het evenbeeld van God met alle daaruit voortvloeiende rechten, die geen mens kan ontnemen, erkend zal worden; wanneer de Staat in zijn ware natuur als een goddelijke in stelling tot bescherming en verde diging en niet tot verslaving der burgers beschouwd zal worden; wanneer de gehele wereld één zal zijn in de belijdenis van haar abso lute afhankelijkheid van God, dan zal de wereld grote en beslissende stappen hebben gezet op de weg, die terugleidt tot God en daardoor tot welvaart, vrede en zekerheid." „Kunt gij hieraan medewerken? Zeker, want de waarheid heeft een stem nodig, en de grootste stem, die de mensheid bereikt, is ook thans nog de pers. Gij allen weet, dat een journalist feiten kan vervalsen of door het weglaten van bepaalde stukken de betekenis kan wijzigen en dat hij de waarheid kan verdoe zelen, die er recht op heeft gehoord te worden. De onvermijdelijke con sequentie is dan, dat de massa op een dwaalspoor wordt geleid. De menselijke tragedie voltrekt zich, in nerlijke tegenstrijdigheden, ja zelfs oorlogen worden opgeroepen, slechts omdat één onwaardig lid van Uw beroep zich om een of andere reden onttrokken heeft aan zijn zware Ver antwoordelijkheid jegens de waar heid", „Ja, deze verantwoordelijkheid is werkelijk groot, zowel voor God als voor de mensen. Nimmer was zij in zulk een mate vereist als heden, nu de berichtendiensten zo gemakke lijk zijn geworden en uitgebreid zijn en de invloed van de eenvoudige burgers in de regeringen der landen steeds meer tot uiting komt. Deze invloed eist door zijn belangrijkheid de plicht, de waarheid der geschil derde feiten te controleren een plicht, die eveneens voorkomt uit het recht de waarheid te weten". Na de ongeregeldheden te Djakarta jglJ GEVECHTEN in het centrum van Djakarta tussen gedeserteerde parachutisten (roodmutsen) en manschappen van het corps speciale troepen (groenmutsen) behorende tot het Koninklijke Nederlands Indi sche leger enerzijds en militairen van de T.N.I. anderzijds, zijn negen men sen gedood. Zeven van de T.N.I. en twee aanvallers. Redacteuren van Aneta zagen, dat er na de ongeregeldheden acht gevangenen, allen Indo nesiërs, door de T.N.I. zijn weggevoerd. Gistermiddag om half zes is de afzetting van de hoofdstraten en andere straten opgeheven. Daar de avondklok is ingesteld, maakte de stad na het invallen van de duister nis een verlaten indruk. Gewapende patrouilles van de Indonesische po litie en de T.N.I. doorkruisen de stad. Het Indonesische ministerie van defensie is versterkt, rondom het gebouw zijn loopgraven aangelegd en. er is een drie meter hoge prikkeldraadversperring aangelegd. In de avond heeft zich een klein j de overgang naar het nieuwe fede- incident voorgedaan, toen een be- fa'e leger. Er zijn verdere maatrege- stuurder van een personenauto geen gehoor gaf aan het bevel van een controlepost om te stoppen. De post opende het vuur op de auto, die een nummerbord droeg met de letters K.M. (Koninklijke Marine). De auto is doorgereden. Kolonel Simatupang verklaarde, dat de troebelen te wijten zijn aan het feit, dat er nog te veel Indonesi sche militairen van het Koninklijke Nederlands-Indische leger zich in de stad bevinden. Dat is een gevaarlijk verschijnsel, zei hij, want de Nederlandse leger- autoriteiten, die het Koninklijke Ne derlands-Indische leger jarenlang voor hun doeleinden hebben ge bruikt, laten er zich nu niets meer aan gelegen liggen. Dit is immoreel, verklaarde de ko lonel verder. De Nederlanders heb ben deze manschappen nog niet eens naar ons leger laten overgaan. De troepen zijn nog steeds trouw ver schuldigd aan Nederland, Aan iedere Indonesische militair is de gelegenheid geboden om bij onze "troepen dienst te nemen. Op Borneo zijn reeds verscheiden compagnieën in haar geheel naar het Indonesische leger overgegaan. De manschappen van het K.N.I.L: op Java zijn daar van door de Nederlanders niet in kennis gesteld. Ongeveer te zelf der tijd gaf het Nederlandse legerhoofdkwartier een communiqué uit, waarin het Neder landse leger een overzicht geeft van de voorlichting, die het aan de troe pen van het Koninklijk Nederlands- Indische leger over de nieuwe toe stand heeft verstrekt. Op dit ogenblik zo staat in de ver klaring kan er niet een enkele sol daat van het Koninklijk Nederlands- Indische leger zijn, die niet tot in bijzonderheden de feiten kent, over len getroffen en de manschappen verkeren in afwachting van een de finitieve regeling. Het Indonesische ministerie van defensie heeft intussen gedetailleer de bijzonderheden gegeven over de overgang van militairen van het Ko ninklijke Nederlands Indische leger naar het federale leger. De reorganisatie zal binnen zes maanden moeten zijn voltooid. De perschef van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties, Saskorosatorno, heeft verklaard, dat de affaire-Westerling voor de Veilig heidsraad zal worden gebracht, als de toestand verergert en de regering van Indonesië de indruk krijgt, dat de Nederlandse autoriteiten niet sa menwerken in de geest der Unie. Hij beschuldigde de R.T.C. een complot te hebben gesmeed om met de acties van Westerling de V.S.I. een slag toe te brengen. De perschef verklaarde, dat de Nederlandse regering niet bij het complot is betrokken, maar vol gens hem geniet de samenzwering w^l steun van hoge Nederlandse of ficieren. Donderdagochtend heeft het parle ment van Pasundan in geheime zit ting een motie van wantrouwen te gen het kabinet aangenomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 voor en 26 tegen en één blanco. Tevoren had de waarnemend premier, Raden Suradiradja, aangekondigd, dat de te Bandung aanwezige ministers, in geval de motie zou worden aangeno men, hedenmiddag hun portefeuilles beschikbaar zouden stellen. Een van de leiders van het leger van Wester ling, J. H. van der Meulen, die deel nam aan de aanval op Bandung en Dinsdag een vuurgevecht leverde in het gebied van Tjiandjur, heeft zich Woensdagavond laat op de onderne ming Maleber in het Tjiandjurse ge meld. Van der Meulen bevindt zich thans in arrest bijpolitie en T.N.I. in Tjiandjur. Woensdagochtend wer den te Patjet in de nabijheid van het sanatorium aldaar een deserteur van het K.N.I.L. en acht politieagenten, die uit Pemalang gedeserteerd wa ren, door T.N.I. en politie gearres teerd. De gearresteerden bleken 80.000 gulden bij zich te hebben. FRIESE BELANGSTELLING VOOR KORTEBAANWEDSTRIJDEN Zes bekende Friese kortebaanrijdsters hebben hun eerste wedstrijd reeds achter de rug. Vol spanning kijken zij in de krant in welke plaatsen zij de komende dagen kunen uitkomen, tenminste, als het weer haar niet in de steek laat. Het zijn v.l.n.r. Dirkje Kiers, Ike Nienhuis, de kampioene van Neder land, Rina Kooy, Jantje Bosscha, Saakje de Jong, en in het midden bo ven de hoofden van haar vriendin nen probeert Lien van der Mei ook nog een lettertje te lezen. De stem der waarheid T\E rede van Z. H. de Paus, waar- van wij hierboven een verslag plaatsen van het A. N. P., geeft ons op een waarlijk zonder de minste overdrijving kernachtige wijze aan hoe en hoe alleen kunnen worden gezet de „grote en beslissende stap pen", „op de weg, die terugleidt tot welvaart, vrede en zekerheid." Ie Erkend moeten worden de rech ten van de individuele mens, die hem niemand kan ontnemen. 2e De Staat moet de burgers be schermen en verdedigen en hen niet tot zijn slaven maken. 3e De wereld moet één zijn in haar belijdenis van de absolute afhanke lijkheid van God. Als deze drie voorwaarden worden vervuld dan mag worden verwacht welvaart, vrede en zekerheid. En de Paus wijst in zijn verdere rede op de verantwoordelijke taak, welke de pers heeft, om die vodr- waarden te doen vervullen. „De grootste stem, die de mensheid be reikt, is ook thans nog de stem van de pers", zegt de Paus. Niet alleen de grote bladen, die er in de wereld verschijnen, maar ook het kleine blad bereikt méér mensen dan er ooit onder het ge hoor van een redenaar in een kerk of openbaar gebouw zijn, en alleen gevierde radio-sprekers zullen dit aantal kunnen bereiken. Deze verantwoordelijkheid moge zich bewust zijn wij en allen, die enige verantwoordelijkheid voor de pers moeten en mogen dragen. Hans Kaart speelde niet voor Indonesiërs Hans Kaart, die met zijn gezel schap voor de Niwin in Indonesië op treedt, heeft geweigerd voor Indone sische officieren te Pekalongan op te treden. Hans Kaart deelde mede, dat op het ogenblik, dat men op het punt stond een uitvoering te beginnen, die georganiseerd was voor Nederlandse soldaten," die op hun repatriëring wachten, vier T.N.I.-officieren bin nenkwamen. „Ik verklaarde toen. dat ons contract inhield, dat wij alleen voor Nederlandse soldaten spelen, waarna wij het toneel verlieten," al dus Kaart. De Niwin acht dit optreden onjuist, aangezien het contract met Hans Kaart generlei beperkingen stelt aan het auditorium, zodat niet de artist over het optreden beslist, doch de plaatselijke Nederlandse militaire commandant. Kleine zelfstandigen RONDOM de in het vooruitzicht gestelde kinderbijslag voor klei ne zelfstandigen, is o.m. opgewor pen de vraag, of de zelfstandigheid van mensen met kleine inkomens, die vaak onder die van vele arbei ders liggen, wel hunzelf en de ge meenschap ten goede komt. Wij beantwoorden deze vraag in het algemeen (vanzelf sprekend zijn er uitzonderingen) zeer beslist be vestigend. Vele kleine zelfstandige, kleine „baasjes" (vaak zonder een mede helper) kennen hun vak uitstekend, >"Yoen liefde voor dat vak en be c ^en hun klanten perfect. in zelfstandigheid komt ten PRAAG MELDT: „GEESTELIJKEN BLIJ MET EED VAN TROUW". Radio Vaticana: „Bewuste verdraaiing der feiten". Officieel wordt uit Praag gemeld, dat de Katholieke priesters vol vreugde de eed van trouw op de Tsjechoslo waakse republiek afleg gen. De geestelijken zouden boven dien de Tsjeohoslowaakse regering hebben bedankt voor de ruime eco nomische steun, die hun tegen woordig wordt gegeven. Tezelfdertijd verneemt Radio Va ticana echter uit Praag, dat een zeer groot deel der priesters in de gevangenissen en concentratiekam pei) van Tsjechoslowakije is opge sloten. De Vaticaanse Radio voegt in zijn commentaar op beide be richten er aan toe, dat de officiële mededeling uit Praag een bewuste verdraaiing der feiten is en zuiver als propaganda betiteld dient te worden. goede aan henzelf zij kennen ar beidsvreugde! en aan de gemeen schap. Dat ook het materieel levens peil van zulke kleine zelfstandige omhoog wordt gevoerd, is een so ciaal goed van grote betekenis. NIEUWE INDUSTRIEHAVEN BIJ MAASTRICHT Te Limmel, even ten Noorden van Maastricht wordt bij het Julianakanaa] een nieuwe haven aangelegd, de Prinses Beatrixhaven. Op de foto: een bulldozer4 aan 't werk bij de aanleg van een nieuwe weg om de haven. Wapenverdragen worden ondertekend AMERÏKA'S MILITAIRE HULP. Nederland, België, Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Italië Dene marken en Noorwegen onderteke nen vandaag in Washington twee zijdige verdragen met de Verenigde Staten, waarin de Amerikaanse wa penschenkingen aan de landen van het Atlantisch Pact worden geregeld. Voor Nederland tekent de ambassa deur in Washington, mr. E. N. van Klef fens. Tegelijkertijd zal president Truman het gemeenschappelijk ver dedigingsplan van de Atlantische Unie goedkeuren. Hiermee zal aan de voorwaarden zijn voldaan voor het versturen van wapens naar Europa. Naar verwacht wordt, zal de stroom over een maand beginnen te vloeien. Het eerste verdrag is al onderte kend, namelijk dat met Zuid-Korea. Dit land behoort niet tot de Allan- tische Unie, maar toen 1 milliard dollars werden toegewezen aan de Eurpose landen, werd bovendien ruim 27 millioen uitgetrokken voor Zuid-Korea, Perzië en de Philippij nen. In het Januari-bulletin van de Gentse Kamer van Koophandel wordt vastgesteld, dat de jong ste devaluatie tot heden niet de re sultaten opleverde, die er in het ka der van het vrije goederenverkeer en de omwisselbaarheid der Euro pees munten van werd verwacht. Volgens de Kamer van Koophandel zijn de concurrentiemogelijkheden slechts zelden verbeterd en is duide lijk gebleken, dat de traditionele af nemers van België nog steeds te kam pen hebben met een gebrek aan Bel gische franken. „Het blijkt met ze kerheid vast te staan", zo wordt gezegd, „dat de economische toestand in België bij het begin van 1950 aan een grondig onderzoek onderworpen zal dienen te worden." NEDERLANDS MOTORSCHIP IN DE THEEMS GEZONKEN Het 200 ton metende Nederlandse motorschip „Delta'' is vanochtend vroeg in de Theems bij Tower Bridge gezonken na een aanvaring met een Britse kolenboot. De „Delta" is eigendom van de rederij Davids te Delfzijl. ,Sluipende blokkade" van Berlijn Uit kringen, die in nauwe betrek king staan met John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland, wordt vernomen, dat naar de mening van McCloy de toe nemende beperkingen van het ver keer naar en van Berlijn het begin betekenen van een „sluipende blok kade". De hoge commissaris zou van oordeel zijn, dat de nieuwe beper kingen een poging vormen om te voorkomen, dat de Westelijke sec tor te welvarend wordt. McCloy dacht niet, dat de Russen een blok kade in dezelfde vorm als verleden jaar zouden invoeren, maar hij meen de wel, dat zij een nieuwe tactiek 'n dezelfde lijn zouden proberen, aldus deze kringen. CONCESSIES AAN WEST- DUITSLAND De geallieerde Hoge Commissaris sen voor West-Duitsland hebben be sloten toe te staan, dat 289 van de 1500 mach ine werktuigen der voor malige Krupp-fabrieken, die voor demontage in het kader van de herstelbetalingen zijn aangewezen, gespaard worden, zulks nadat dr. Adenaueer de verzekering had ge geven, dat deze machine werktuigen over 6 maanden voor de herstelbe talingen beschikbaar zullen worden gesteld. Voorts besloten zij de Gel- senberg Benzin A.G. te Gelsenkir- chen toe te staan ruwe olie tot ben- zme te raffineren, zware residu-olie te vervaardigen en synthetische am monia en methonol te produceren. Het Duitse voorstel om de nieuwe regeling inzake de exportprijzen van kolen uit te stellen werd door de Hoge Commissarissen verworpen. Zij gelastten, dat de nieuwe rege ling met terugwerkende kracht van 1 Januari j.l. af in werking zal tre den. Op het hoogtepunt van de drukte in het verkeer in de zakenwijk van Mannheim is gisteren een tramwa gen in een scherpe bocht uit de rails gelopen en omgeslagen. Vijf der in zittenden zijn gedood, terwijl 55 an deren werden gewond en in een ziekenhuis moesten worden opge nomen. De toeestand van velen der gewonden is critiek. De Franse communistische partij heeft orders van de Kominform ont vangen om de actie in Franse havens ter vertraging van het verschepen van oorlogsvoorraden naar Indo- China en ter verhindering van het lossen van wapens, die in het kader van het Atlantisch Pact voor Frank rijk bestemd zijn, te verscherpen, aldus wordt in officiële regerings kringen te Parijs vernomen. Men verwacht in de komende acht of tien dagen toeneming van de com munistische acties. MIJNRAMP IN MIDDEN FRANKRIJK. Tengevolge van een mijntontplof- fing te Saint-Eloy-les-Mines, in Midden-Frankrijk zijn gistermiddag dertien mijnwerkers om het leven gekomen. Men schat, dat dertig mijnwer kers gewond zijn, van wie negen ern stig Ongeveer zestig mijnwerkers wa ren aan het werk, toen door de ex plosie de mijnstutten in een nieuwe gang op een diepte van drie hon derd meter werden opgeblazen. Volgens de laatste berichten zijn twee mijnwerkers aan de bekomen verwondingen overleden, zodat het antal doden thans vijftien bedraagt. TREINBOTING IN FRANKRIJK. Gisteravond werd gemeld, dat bij een botsing tussen twee personen treinen nabij Moncey 9 personen werden gedood en ongeveer vijftien ander verwondingen opliepen. Het is niet uitgesloten, dat er nog meer slachtoffers zijn. De ramp deed zich voor op de lijn BesanconVe- soul, die slechts één spoor heeft. De twee treinen hadden elkaar in het station te Moncey moeten kruisen. Verscheidene rijtuigen zijn volledig vernield. Moskou inplaats van Pakistan De Afghaanse regering heeft haar houding jegens India en Pakistan plotseling gewijzigd en is zich gaan oriënteren op de Sovjet-Unie. Rus sische technici zijn uitgenodigd de modernisering van de staat ter hand te nemen. Een officiële Russische handelsmissie heeft reeds een be zoek gebracht aan de hoofdstad Ka boel. De reden voor deze onverwachte ommezwaai van Afghanistan, dat werd beschouwd als anti-commu nistisch en generaties lang een buf ferstaat was tussen Rusland ener zijds en Brits-Lndië (India en Pa kistan) anderzijds, is een twist met Pakistan over het gebied, dat om de beroemde Khyber-pas ligt. Dit verlaten, bergachtige terrein, dat beide staten scheidt, werd tijdens de Britse heerschappij over India en Pakistan tot „neutrale zone" ver klaard. Het wordt alleen bewoond zijds en Brits-Indië (India en Pa thans. Toen Pakistan onafhankelijk werd en de Noordwestelijke grens provincies overnam, verklaarde het deze streek tot zijn machtsterrein. De Pathans willen thans een „onaf hankelijke staat" en worden in dit streven gesteund door Afghanistan. Volgens de Afghaanse regering zou Engeland de weigering goedkeuren van Pakistan om het gebied nu af te staan. STRIJD TEGEN KERK IN POLEN VERSCHERPT. Ook uit Warschau zijn berichten binnengekomen, die wijzen op een verscherping van de communisti sche strijd tegen de Katholieke Kerk. Zoals inmiddels bekend is geworden, heeft de regering de Ca- ritas-organisatie geliquideerd, daar bij aanvoerend, dat deze organisatie gelden, die waren gestort voor de verzorging der armen, had gebruikt voor ondersteuning van staatsvijan- delijke acties. Voorts grijpen de communisten ieder middel aan om de geestelijkheid op een of andere beschuldiging voor de rechter te brengen, ten einde op deze wyze de priesters bij het volk in discre- diet te brengen. IJSGANG OP DE DONAU In Oostenrijk is alle verkeer op de Donau en de Inn door ijsgang ge stremd. Er zijn maatregelen genomen tot bescherming van bruggen en steigers. EINDEXAMENS H. B. S. EN GYMNASIA. De schriftelijke eindexamens van de Hogere Burgerscholen en de Han delsdagscholen zullen dit jaar wor den gehouden op 24, 25, 26 en 31 Mei en op 1 en 2 Juni. Het schriftelijke gedeelte van de eindexamens der middelbare meisjesscholen zal worden gehouden op 31 Mei en 1 en 2 Juni. De eindexamens der gymnasia zullen worden afgenomen op 15, 16 en 17 Mei. In gezamenlijk overleg tussen de interdepartementale commissie voor de lonen en prijzen en de Stichting van de Arbeid is een commissie sa mengesteld voor de studie van het vraagstuk der noodzakelijke opvoe ring der arbeidsproductiviteit in ons land. Voorzitter dezer commissie is mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. DE LONEN VAN WERKNEMERS BENEDEN 23 JAAR. Minister Joekes he.eft bij het de bat in de Tweede Kamer over de 5 pet. loonsverhoging medegedeeld, dat over de vraag of ook gehuwden beneden 23 jaar en kostwinners be neden 23 jaar in de loonsverhoging volledig zouden moeten delen, advies te zullen inwinnen bij de Stichting van de Arbeid. Naar wij vernemen is dit advies inmiddels uitgebracht en was de meerderheid van het Stichtingsbe stuur van oordeel, dat de toekenning van de loonsverhoging van 5 pet. ook aan kostwinners en gehuwden be neden de 23-jarige leeftijd geen aan beveling verdient. £en (coAAtUje. Zorg, dat uw genot niet loopt over de bouwval van een anders geluk.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1