Weidse Koningin Juliana werd met honderden reünisten in Leiden hartelijk ontvangen De praeses, mej. H. G. Blom, sprak openingsrede uit „Maak van de Breestraat geen dorpsstraat I" hutspot] WOENSDAG 25 JANUARI 1950 OE LEIDSE COURANT PAGINA i Het gouden V.V.S.L.-feest is begonnen Feestelijke optocht door de stad Op waarlijk luisterrijke wijze is he denmorgen de officiële viering van het gouden bestaansfeest van de Ver eniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden ingezet. Luisterrijk vooral omdat onder de vele honderden reu- nisten zich ook „Julia van Oranje" oftewel H.M. Koningin Juliana be vond. Haar aanwezigheid verhoogde op zeer bijzondere wijze de feest vreugde, die alom in de stad heerst en duizenden mensen op de been brengt. En op het ogenblik dat wij dit schrijven, klinkt door de over volle straten nog vrolijke marsmu ziek, staan politie-agenten bijna schouder aan schouder, om de grote massa toeschouwers op veilige af stand te houden en is er op het al oude Rapenburg een grandiose stem ming van feest, zon, vlaggen, wim pels. opgewonden mensen, muziek en geroezemoes. Reeds om half elf stroomde 't Sta tionsplein vol met meisjes-studenten, die hun oud-leden opwachtten. Over al zag men bordjes meedragen, waar op jaartallen stonden die voor de per trein aankomende reünisten ver wijzingstekens waren, om te weten waar zy hun studiegenoten zouden kunnen terug vinden. Naarmate de klokwijzers dichter bij elf uur kwamen, werd het druk ker. Een politiemacht concentreerde zich voor het station, honderden mensen verdroneen zich achter de touwen, fotografen liepen in het rond, verslaggevers holden heen en weer, radioreporters en filmopera teurs stelden hun apparaten op. En steeds werd het drukker. Telkens als er weer een stroom de uitgang van het station passeerde, ging in alle groepen een luid gejuich op. Oud studenten ontmoetten elkaar, som migen na vele jaren. Klokslag elf uur verkondigde een luid gejuich dat de koningin gearri veerd was Zij was reeds eerder in de stad gekomen en verbleef in af wachting van het startuur bij een van haar studie-vriendinnen in een huis aan de Rijnsburgerweg. Even gingen haar ogen zoekend in het rond en weldra had H.M. haar jaar groep gevonden. Een hartelijke en onbedwongen ontvangst volgde. „Wil je een pepermuntje voor de kou?" vroeg haar een jaargenoot. „Graag," zei „Julia" en zij snoepte, zoals elke reuniste dat op zo'n dag zou doen! Na deze eerste spontane begroeting gingen bestuur, lustrumcommissie en commissie van ontvangst H.M. voor naar de wachtkamer, waar de offi ciële begroeting plaats vond. Hier bij waren ook burgemeester van Kinschot, secretaris Bool en de com missaris van politie, de heer R. J. Meyer aanwezig. Ondertussen stelde de ODtocht zich op. Voorop ging het Leids Politie- muziekge7elschap. dat vrolijke feest- marsen blies, gevolgd door een rui- KATH. KAPPERS BIJEEN UIT LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond kwamen een aantal R. K. Kapperspatroons uit Leiden en Omgeving in „Liberty" bijeen, om te komen tot oprichting van een af deling Leiden van de Kath. Kappers patroonsbond. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer J. Degger uit Lisse, die in zijn openingswoo-d speciaal ver welkomde de heer Th. Bos uit Am sterdam, secretaris van de landelijke bond en de heer W. Th. v. d. Holst, als afgevaardigde van de plaatselij ke katholieke middenstandsbond Spr. verheugde zich over de flinke opkomst uit de Bollenstreek, doch betreurde het dat zo weinig Leidse kapüers aanwezig waren. Een nieuwe actie zal vafl de Bol lenstreek uit moeten gaan aldus spr., vooral nu de P. B. O. eindelijk wer kelijkheid gaat worden. Hie-na gaf de voorz. het woord aan de heer Bos. die de vergadering in gedachte terugbracht naar de so ciale wantoestanden van vroeger en erop wees hoe grote verbeteringen zijn aangebracht door de vrije orga nisaties. De vakgroep is gedemocrati seerd en bestaat nu alleen uit de vrije organisaties; daar naast is er een vakraad, we'ke ook bestaat uit de vrije organisaties van patroons en bedienden. Wij hebben gevochten tegen hest z.g. bonnenstelsel, aldus spr., en reeds ruim 70 pet. heeft ge tekend voor de actie van de bedrijfs regeling. Door deze bedrijfsregeling en de actie voor minimumprijzen en in de naaste toekomst de P. B. O. moet ieder er van doordrongen zijn. dat p-incipiële vak- en standorganisatie nodig is Verder ging spr. uitvoerig in op het R- K. Vakonderwijs en de technische clubs. In Amsterdam is reeds een R. K. Vakschool voor het kaopersbedrijf. Met de wens. dat dit ook in Leiden moge komen eindigde spr. zijn he'dere en zakelijke rede. Hierna volgde de rondvraag, waar door vele tongen los kwamen, vooral over lonen en prijzen. Aan het eind van de vergadering verkreeg de heer W. Th. v. d. Holst het woord die het betreurde, dat zo wein;g Leidse kappers aanwezig wa ren. Wij mogen de moed echter niet oogeven, aldus spr. en ziin voldoen de kath. kappers in Leiden en Om streken, dus er kan en zal een kath. kappersafdebng Leiden komen. Spr gaf voorheelden en ideeën voor be tere resultaten en beter vergadering- bezoek en sprak propagandistische woorden over de Kath. Middenstands bond. wees tenslotte op de economi sche en juridische afdeling van de N. R. K. M. Hierna dankte de voorz. de heren Bos en v. d. Holst en in het bijzonder de heer C. van Steijn Sr. uit Warmond, voor de organisatie van deze geslaagde avond. terstoet van de Carousselvereniging van de V.V.S.L. met het vaandel. Ver volgens het bestuur van de diverse commissies. Daarachter tenslotte de jaargroepen. De oudsten gingen voor op. Grijze dames, die in het jaar 1900 hier studeerden, kwamen vandaag naar Leiden terug en liepen mee in deze feestelijke stoet. Achter elkaar volgden de steeds jonger wordende groepen. En midden tussen de reunis- ten in, onopvallend als alle anderen, gearmd tussen haar vriendinnen, liep koningin Juliana, die zichtbaar ge noot van deze ongedwongen omgang. Langs de hele route stonden de toeschouwers dicht opeen gepakt. Zo ging net over de Stationsweg, Steen straat, Blauwpoortsbriig, Prinsesse- kade, Apothekersdijk, Aalmarkt, Vis markt, Korenbeurssteeg, Breestraat, Steenschuur en Rapenburg, langs de Academie naar het gebouw van de V.V.S.L.. Rapenburg 65. De politie zorgde voor een voortreffelijke af zetting. Het Rapenburg was in feesttooi. De bewoners hebben begrepen wat zij verplicht waren ten opzichte van deze hoge gast. die in haar studieja ren zo vaak over het Rapenburg ge gaan is. Aan bijna alle huizen wap perden vlaggen. De bruggen waren met wimpels versierd. Het rood wit en blauw wisselde af met de blauw witte V.V.S L. kleuren. Het gebouw van de V.V.S.L. was met groen en vlaggen gedrapeerd. En over dit al les scheen een verrukkelijke win terzon. Het v/as weliswaar koud, maar er hing een feestelijke stemming over het in ijs verstarde grachtwater H*n Rapenburg voegde weer een hoog tepunt toe aan haar roemrijke ge schiedenis. die zo nauw verbonden is met alles wat met de Leidse Uni versiteit te maken heeft. Zc ontving de jubilerende V.V.S.L. heiai reünisten op een wijze, die bij zondere glans verkreeg door de aan wezigheid van koningin Juliana Het moet voor haar een vreugdevolle dag zi;n, om uit de dagelijkse zorgen, die haar hoogste ambt in den lande mee brengt, weer eens tQ proeven V3n de oude vertrouwde sfeer in Leiden, waar zij drie van de prettigste jaren in haar leven heeft doorgebracht. Om 12 uur werd in verschillende restaurants de lunch gebruikt door de reünisten. Koningin Juliana deed dit met haar vriendinnen in „De Doelen". Daarna begaven zij zich weer op weg, om aanwezig te zijn bjj de openingsrede, die de praeses, mej. H G. Blom om kwart voor drie in de Zuiderkerk zou uitspreken. Na de feestelijkheden voor de bur gerij, die Donderdag 11. begonnen, zijn hedenmiddag de lustrumfeesten van de V.V.S.L., die dezer dagen het vijftig jarig bestaan viert, officieel ingeluid met een rede van de prae ses, mej. H. G. Blom, uitgesproken in de Zuiderkerk, voor een talrijk gehoor van curatoren, leden van de Senaat, professoren, studentencor poraties uit Leiden, afgevaardigden van zusterverenigingen uit heel het land, reünisten en leden van de V.V.S.L. Bijzondere luister werd aan deze bijeenkomst gegeven door de aanwe zigheid van H.M. Koningin Juliana, die om elf uur, met de andere reünis ten, aan het station arriveerde en zich ook in de Zuiderkerk onopvallend tussen haar jaargenoten bewoog. In het begin van deze rede herin nerde de praeses aan de abdicatie van JI. .M. Koningin Wilhelmina. Ondanks de weemoed van dit schei den kon de V.V.S.L. zich dankbaar en gerust gevoelen, dat H.K.H. Prinses Juliana, met zulke hechte banden aan de Leidse Universiteit verbonden, het staatsbewind in han den is gelegd. Voorts wees zij er op, dat in een halve eeuw V.V.S.L. veel groeide en veranderde, doch dat het ideaal geen wijziging onderging. Evenals in 1900 zijn er thans vrouwelijke studenten, die de behoefte in zich gevoelen om met elkander de tijd, die rest naast de studie aan de Leidse Academie, te benutten, door op een zo ruim mo gelijke basis contact te hebben, va riërend naar ieders aanleg. Een woord van bijzondere hulde bracht zij vervolgens aan het adres van hen, die de durf en de doelbe wustheid hebben gehad om een or ganisatorische verandering in het bestel der studentenwereld aan te brengen. Nimmer hebben de op richtsters der vereniging, de dames Cohen Stuart, Reudler en de Waal, kunnen vermoeden, dat de V.V.S.L. na 50 jaar tot de grootste der zus terverenigingen in den lande zou uitgroeien. Uitvoerig weidde mej. Blom ver volgens uit over de geschiedenis en de groei der V.V.S.L., waarvan wij de voornaamste bijzonderheden reeds publiceerden, om in aanslui ting hierop te "wijzen op de talrijke sub-verenigingen en het nauwere contact, dat door de Civitas-gedach- te is ontstaan. Vroeger was het anders. Vervolgens wees zij er op, dat de mogelijkheid, dat men kan studeren en dat daarnaast een studentenle ven tot bloei kwam, al te vaak wordt beschouwd als een vanzelf sprekendheid. Het is echter goed ons steeds te realiseren wat aan de hui dige toestand is voorafgegaan. Aan vankelijk wus daar een strijdperio- de, waarin men de wereld bewees, dat een vrouw evenzeer een studie aan een universiteit zou kunnen volgen, zoals de man dat reeds jaren deed. Slechts zeer enkelen hebben de moeilijkheden durven trotseren, waardoor later de mogelijkheid voor velen openstond te gaan studeren. Doch zelden werd de periode, die op de studie volgde, tot ieders be vrediging opgelost, omdat voor de vrouw steeds andere maatscnappe- lijke functies, openstonden dan voor de man, of omdat zij een functie kreeg te vervullen, welke niet ge heel met haar studie samenhing. Hoe het echter ook zij, haar studie tijd bleek steeds een belangrijke periode van haar leven uit te maken. Zij heeft geleerd zelf haar leven in te richten, zij kent haar eigen be langstelling en weet die een plaats te gunnen in het geheel. Zij leerde ve le studiegenoten kennen en maakte enkelen tot haar vrienden. Het lid maatschap van een studentenver eniging, en in het bijzonder de V.V. S.L., heeft bijgedragen tot deze on schatbare waarden, welke behouutfi blijven, wat ook het verdere levens doel mag zijn. De tijd brengt echter voor iedere generatie een andere vormgeving van al deze begrippen mede. V.V.S.L. moet wakker blijven. Daarom dient de V.V.S.L. steeds wakker te blijven voor de verande ringen in de maatschappij, waar door de verhouding van de student ten opzichte 'van de niet-student zich wijzigt. Een verhouding, welke van de kant der studenten met grote interesse gevolgd dient te worden om te voorkomen, dat de bezwaren tegen een te groot isolement der studentenwereld bestaansreden zou den krijgen. Studenten, zijn immers in de meest krachtige en onderne mende periode van hun leven! Daarom zullen wij er voor waken, aldus spr., om binnen onze kring energie te verspillen met het klak keloos navolgen der tradities. Of schoon het goed is ze te volgen, is het wijzer van hen af te wijken in dien een wijziging de band en het leven der leden ten goede zou ko men. Zo zal ook de V.V.S.L. zich dienen te beraden wat haar koers wordt, als de studie aan de Universiteit gere organiseerd zal zijn en waardoor een andere categorie meisjes toela ting tot de Vereniging zal verzoe ken, doch waardoor bovendien de vrijheid beperkt zal worden, hetgeen voor de studenten zal betekenen, dat er bijzonder weinig tijd zal res teren om een functie in de studen tenwereld te vervullen, omdat het tenslotte diegenen die een functie bekleden zijn, die de organisatie in stand houden. Aanpassen aan de tijd. Reeds nu moet de V.V.S.L. haar leefwijze aanpassen om financiële bezwaren, die helaas de besten on dervinden, op te lossen. Hiertoe zou enerzijds uitbreiding van het leden- fonds een oplossing bieden, ander zijds zal wellicht met meer fantasie en vindingrijkheid gezocht moeten worden om minder kostbare uitingen van het verenigingsleven tot stand te brengen. Dit behoeft echter geen afbreuk te doen aan de strijd en de luister, die alle gedragingen ken merkt, want deze worden wellicht waardevoller door een sobere op vatting. En dan nog betreft dit de uiterlijke vorm. De kern zal blijven bestaan in de innerlijke waarden, welke door alle jaren heen hebben geleefd en in de toekomst zullen le ven en welke een onverbreekbare band zullen vormen tussen de op richtsters en de na ons aankomende novieten. Het is vooral deze band, die steeds weer voor alle generaties de moge lijkheid zal scheppen om gezamen lijk het lustrum feestelijk in de Sleutelstad in te halen, de stad on zer Alma Mater, waaraan wij zovele van onze beste herinneringen te danken hebben. Mej. Blom besloot met het uit spreken van de beste wensen voor de groei en bloei der Vereniging, waarna zij het tiende lustrum der V.V.S.L. voor geopend verklaarde. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Neder lands recht: de heer H. J. Jansz. te Den Haag: doctoraal examen Nederlands-In disch recht: de heren Siek Tjien Tjiak te Leiden. A. A. Zorab te Leiden en A. A. Bouvy te Leiden. candidaatsexamen Kunstgeschiede nis: mej. C. J. E. Adriaanse te Mid delburg voorbereidend Kerkelijk examen: mej. W. H- Buys te Arnhem; propaedeutisch examen Godgeleerd heid: de heer P. H. van Lent te Lei den. BURGERLIJKE STAND Geboren; Hendrikus Antonius Ma ria z. v. F. J. Buis en H. C. M. Sin- geling, Hendrik z. v. W. Tegelaar en H. M. van der Kroft, Magdalena Cor nelia d. v. H. v. d. Berg en M. C. Meiier: Maatje d. v. A. F. Brandt en S. Wilderom, Jacob z. v. N. W. Kor- suize en N. v. d. Bent; Margaretha d. v. J. van Duijn en L. van der Plas; Irma d. v. A. J. de Wit en M. C. de Joode. Overleden: M. J. v. d. Bosch hsvr van J. Meel 40 jr; F. Batelaan man 57 jr. M. L. Tinholt wed. v. F. E. Boeschoten 87 jr, W. B. v. d. Ham dr 6 mnd; J. D. Capel man 51 jr, P. Braggaar man 71 jr, A. G. E. Hamer huisvr van C. Dekker 53 jr. BEGRAFENIS P. HAGOORT. Gisteren vond onder zeer grote be langstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van de heer P. Hagoort, in le ven halte-chef le klasse bij de N. Z. H. V. M. alhier, die vorige week vrij onverwacht is overleden. Ten teken van iouw hing nabij het Administra tiegebouw aan de ïlijnsburgerweg de vlag halfstok. Voordat de stoet naar Rhijnhof vertrok werd even voor het gebouw der N. Z. H. V. M. halt ge houden, alwaar door de heer A. van Zijp. vriend en oud-collega van de overledene op de v.m. paarden tram een krans aan de lijkwagen werd gehangen. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op: de heren J. J. Jurrissen uit Haarlem, directeur der N. Z. H. V. Mij.. D. M. v. d. Vijver, inspecteur van vervoer uit Haarlem. Th. M. P. H Janssen, chef van de uitvoerende dienst uit Leiden, Th. Thomassen ass.-chei' U- D. uit Haar lem, verder collega's, personeel, oud- pe-soneel en kennissen van de over ledene. Controleurs droegen de overledene grafwaarts. Achter de stoet sloot een groot aantal personeelsleden zich aan. Toen de kist i* de groeve was neer gelaten trad de heer J. J. Jurrissen, directeur der N. Z. H. V. Mij. naar voren, die in korte trekken de in trede van de ove~ledene bij de N. Z. H- V. M. in herinnering bracht na dat hij eerst werkzaam was geweest bij de R. T. M en later als halte chef te Katwijk in 1910 en daarna in 1926 te Leiden. Hij was een tram man in hart en nieren en had een buitengewone kennis in de tram beweging. Hij bezat een grote gave om met het personeel om te gaan. Het verlies is voor de Mij. en het personeel zeer groot aldus spr. Hij bezat een bijzondere plichtsbetrach ting. Aan de vooravond van zijn pensionering ontviel hij ons. Hierna sprak de heer A. Hollinga hoofd-controleur by de N. Z. H. V. M. Het personeel, aldus spr. is diep getroffen door het schielijk verschei den van ons aller vriend Hagoo-t. I Hij was een goed mens en goede vriend en deed alles met oprechtheid. Hij bezat ook één doel en één ideaal Hierna sprak een neef van de over- ledene nog een persoor lijk afscheids woord, waarna bloemen in het graf werden gestrooid. De zoon van de overledene dankte allen hartelijk voor de betoonde belangstelling. Een groot aantal kransen dekten de kist. Protest tegen éénrichtingverkeer „Onze commissie sluimert wel, doch slaapt nooit". Met deze voor geen tweeërlei uitleg vatbare uit spraak opende gisteravond in „Het Gulden Vlies" de voorzitter van de Breestraatcommissie, de heer J. J. A. v. d. Horst, de vergadering, welke was belegd om stelling te nemen te gen de eventuele bestendiging van het éénrichtingsverkeer in de Bree straat. De heer J. H. C. J. Lambermont, die in deze vergadering een toelich ting gaf op de thans aan de gang zijnde proeven met het verkeer in de Breestraat, zette uiteen, dat ook de Breestraat-winkeliers schade onder vinden bij de momenteel nog tijde lijke verplaatsing van de markt naar de Hooigracht. In dit verband wees hij op de requesten, welke reeds verzonden zijn door de café-restau ranthouders van de Breestraat en de Winkeliersvereniging „Het Centrum" die beogen om wederom een twee richtingsverkeer in de Breestraat in te voeren en de markt op haar oude plaats terug te brengen. In aansluiting hierop wees de heer Van der Horst op de betekenis, wel ke het vreemdelingenverkeer voor Leiden heeft. Door de thans doorge voerde verkeersregeling worden ve le vreemdelingen langs achteraf-we- gen de stad uitgeleid, waardoor zij b.v. geen kennis kunnen nemen van het om zijn uit architectonisch oog punt zo hoog-geprezèn Rijnlandhuis en Leidens niet minder bekende So ciëteit Minerva. Vooral in tijden van druk vreemdelingenbezoek zal di1 funest blijken te zijn. Uit de hierna gevolgde gedachte wisseling viel op te maken, dat alle aanwezigen een groot voorstander waren van een terugkeer naar de oude toestand. Met een verwijzing naar de Kalverstraat en de Leidse- straat in Amsterdam, was men van oordeel, dat waar drukte heerst ook handel is. Vandaar de verzuchting: „Maak van de Breestraat geen dorps straat". Met het oog op de op handen zijnde enquêtte onder de Breestraatbewoners, werd de wense lijkheid onder ogen gebracht om de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, groep K.A.V., hield jaarvergadering In het Antonius-clubliuis vergader de gisteravond de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging groep K.A.V. om kennis te nemen van de traditionele jaarverslagen van se cretaresse en penningmeesteresse. Maar eerst moest er geluisterd wor den naar een vermanend woord van mevrouw H. J. M. van Oyen-van Kerkhof, voorzitster van de afdeling. Zij drukte de leden op het hart de critiek in opbouwende zin uit te oefe nen, zodat het bestuur, dat na drie jaar werken wel wat ervaring heeft gekregen, maar nog bij lange na niet onfeilbaar is, er zijn voordeel mee kan doen. Een bijzonder woord van dank richtte zij tot mejuffrouw Stringa: „Als de diocesane leiding in de per soon van mejuffrouw Stringa de richtlijnen niet uitgestippeld had, was er waarschijnlijk niet veel van te recht gekomen!" De secretaresse, mevr. C. Dries- sen-van Dijk, vertelde in haar keurig verslag van het wel en wee van de £.fdeling in het afgelopen jaar. Ver heugend was, dat het aantal leden nog steeds stijgt en per 1 Januari 438 bedroeg. Zij dankte de geestelijk ad viseur, pater Calesanctius, voor zijn HANS HENKEMANS VOOR HET ACAD. KUNSTCENTRUM Hans Henkemans vond bij zijn op treden een flink bezette concertzaal n het Volkshuis. Hij is een jong ta lentvol pianist, die een groot en zwaar programma voor zijn gehoor ten beste gaf. Hij speelt heel muzi kaal, intelligent en geestig, en 't toucher is prachtig, behoudens persoonlijk werk in de afdeling. Nadat mevrouw J. C. Pelgrims- Kuipers enige gedichten had voorge dragen, deelde mevrouw M. de Groot- Houdijk op geestige wijze mede, hoe de kas er voor staat. Er dat is bij alle onvermijdelijke en grote uitga ven lang niet slecht: ƒ115.46 als ba tig saldo!! Huwelijk als sacrament. Pater Calesanctius hield een korte toespraak over de waarde en de moei lijkheden van het huwelijksleven. Hij ging daarbij uit van Vondels Gijs- brecht, behandelde het huwelijk als sacrament, d.w.z. als genadebron, voor twee mensenzielen en wees er op, dat vooral de vrouw in het hu welijk een grote dosis offerzin moet meebrengen. Tenslotte behandelde spr. het vraagstuk van de huwelijks trouw. Hierna was de bestuursverkiezing aan de beurt. Secretaresse en penningmeesteres se, aan de beurt van aftreden, stel den zich beiden hierkiesbaar. Er wa ren echter ook tegencandidaten, zodat er schriftelijk gestemd moest worden. Desalniettemin werden zij herkozen met een zeer duidelijke meerderheid. Hetgeen bewees, dat men vertrouwen heeft in haar beleid. Mevrouw A. Zaalberg-vanden Wey- d.en en mevrouw H. van Houten-van der Pol verzorgden hierna nog enige declamatie-nummers. De opkomst was ondanks het ijse- lijke weer zeer goed. Door locomotiet gegrepen en gedood Hedenmorgen heeft zich bij de on ze uitsluitend te doen houden onder de winkeliers. Voorts oordeelde men het gewenst, dat de bestaande ver- keerscontmissie, welke straks over de opgedane ervaringen zal hebben te beoordelen, zich ook in verbin ding stelt met enkele Breestraat- winkeliers, teneinde zich op hoogte te kunnen stellen van hetgeen er on der deze kringen leeft. Tram moet weg! Algemeen was men voorts van oordeel, dat de interlocale tram- dienst uit de Breestraat dient te ver dwijnen. Waarom, zo werd opge merkt, eindigt deze dienst niet op de Korevaarstraat, met een eventueel emplacement op het nog te dempen gedeelte van het Levendaal. Verder werd de gedachte aan de hand ge daan om de Garenmarkt te bestem men als parkeerplaats voor de di verse autobusdiensten. Ook dit zou ontlasting van de Breestraatgeven. Tenslotte werd nog gewezen op het gering aantal ongevallen onder de oude toestand. Ook het invoeren van een ver keersregeling bij het Gangetje werd bepleit. Aan het einde van deze discussie werd besloten aan alle Breestraat bewoners een „manifest" te richten, waarin nog eens duidelijk gewezen wordt op de belangen, welke pleiten voor een terugkeer van de oude toe stand. Ook aan het College van B en W zal men een schrijven richten, waarin wordt verzocht zo spoedig mogelij!, het verkeer in beide rich tingen vrij te geven. Met een enkel woord is hierna nog gesproken over de a.s'. lustrumfees ten der studenten. Ofschoon men in principe wel iets voelde om in die dagen goed voor de dag te komen, wenste men toch eerst op de hoogte gesteld te worden van de feestelijk heden, welke omtrent die tijd bin nen Leiden zullen plaats vinden, het forte,, of bij afsluiting van de j bewaakte spoorwegovergang aan de muzikale zin, wanneer de toon niet Melchior Trrublaan een ernstig on- altijd welluidend klinkt. Mogelijk is het, dat de accoustiek hiervan en ander op haar geweten heeft. Technisch doet hij wat hij wil, en j gedood. eval voorgedaan, toen de 50-jarige fabriekarbeider P. J J. B. door een locomotief werd gegrepen en op slag zijn pedaalspel is sober en knap aangewend. Over de diverse Deebus- sy's, die hij meestal met veel charme speelde, mag men content zijn. De „Suite bergamasque" vertolkte hij met veel fantasie en vindingrijkheid, zodat de waardering niet achterwege bleef voor de begaafde pianist. Dan de „Etudes" van Debïissy, moeilijk als geen ander, honderdvoudig van klank en kleurschakering, en bij al deze moeilijkheid zo rustig en intel ligent gespeeld, alsof het dagelijkse oefeningen waren en toch met fan tasie en klaar van visie, opbloeiend in de wonderlijke klankensfeer van Debussy. Ten slotte de Preludes 2me libre wat een kleur heeft Debussy aan één instrument gege- Om kwart voor acht passeerde B., werkzaam ir. de textielfabriek van Gebr. van Wijk, de onbewaakte ove-gang en lette niet op of de baan veilig was, met het tragische gevolg, dat hij door de losse locomotief uit de richting Woerden werd gegrepen en meegesleurd. Het slachtoffer was weduwnaar. AUTOMOBILISME DE RALLY VAN MONTE CARLO. Na Parijs is het niet meegevallen. Zo werd hedenmiddag om 12 uur uit Lyon gemeld, dat verblindende sneeuwstormen en spiegelgladde we- HHB. gen de deelnemende equipes ven. Dit is één fantastische extase, grote moeilijkheden stelden, voor- ''t Is dan ook geen gewoon piano- namelijk op het traject tussen Ne- spel meer, zo'n reeks Debussy's te Vers, 230 kir. ten Zuiden van Parijs vertolken. Dat wordt herscheppen en Monte Carlo, een afstand van on en Henkemans heeft een loffelijke interpretatie gegeven, niet alleen door techniek, maar hij wist het kla vier ondergeschikt te maken aan de wedergave. Hen was vaak heel mooi van kleur, boeiend van voordracht en dichterlijk. Soms ragfijn en dro merig en vaag van effect, dan weer helder, exact, met uitzondering ge veer 700 km. Er werd ontzettend veel van het uithoudingsvermogen der rallyrijders gevergd, voorname lijk ook, omdat de vermoeidheid zich duchtig deed gelden. Op de weg naar Lyon is het Nederlandse team H. Engelsma, S- L. Wynia en S. Kingma met Austin A 40 tegen een boom ge reden. Gelukkig kwamen de inzit- genoemde momenten, vleiend tenden met de schrik vrij, doch de van toon tegen een donker fond. wagen was zo zwaar beschadigd, dat Men heeft begrepen, hoe en wat de men de strijd moest staken. Verschei- pianist speelde en het werd een ova- dene kleine ongevallen kwamen op tioneel applaus. Dankend zette hij het gedeelte tussen Nevers en Lyon zich opnieuw aan 't klavier en speel- i voor en er werd zoveel van de wa de „Reflets dans l'eau" waarin hij gens geëist om het gemiddelde van 50 weer zijn beste eigenschappen de- J km. per uur te halen, dat de moto- monstreerde. J. Kortmann. ren heet liepen. Woensdag, 25 Januari. Vandaag, nu de V.V.S.L.-feesten alle aandacht opeisen en Leidens in woners slechts belangstelling heb ben voor het grote nieuws dat Ko ningin Juliana in onze Sleutelstad vertoeft, vandaag zullen Stadskoks lezers weinig trek hebben in de een- vovudige dagelijkse Hutspot. Maar komaan, er moet toch gegeten wor den. En daarom in het kort het vol gende. Allereerst dan het p ft :tige nieuws, vooral voor onze jeugdige lezers, dat de Leidse Ijsbaan vanmorgen om tien uur werd geopend. De vorst had goed z'n best gedaan, zodat het ijs thans sterk genoeg is. De baan blijft van middag open tot half zes en van avond van zeven tot tien uur. De nieuwe verlichting zal dan branden, zodat het in 't licht van scherpe schijnwerpers heerlijk rondjes draaien moet zijn. Maar het ijs brengt ook tragisch nieuws. Dat kan nu eenmaal niet an ders. Zo ook gistermiddag. Want toen is de 11-jarige W. de R., wonend in de Nic. Beetsstraat, door het ijs ge zakt. Hij wilde het ijs even gaan proberen op een sloot, achter de Rijn en Schiekade. Wel, het is hem slecht bekomen, want hij kreeg een flinke vleeswond aan z'n rechterbeen. Die er zó uitzag, dat de E. H. D. dacht: „laat ons hem voor alle zekerheid maar even naar het Acad. Ziekenhuis brengen". En dat deden die mannen toen. We stappen weer gauw over naar het prettiger nieuws. En vermelden even, speciaal ten behoeve van de leden van de Kath. Korfbalvereni ging, dat de verenigingsavonden in het vervolg gehouden zullen worden Donderdagavonds om 8 uur in de school aan het Rapenburg. Nieuwe leden zijn als steeds van harte wel- j kom. Op deze avonden zullen zij uit bundig begroet worden. En voor de personeelsvereniging I.E.M.C.O. hebben we ook goed nieuws in het vat. De leden worden Vrijdag 3 Febr. a.s. in „Den Burcht" verwacht. Omdat daar dan een feest avond gehouden zal worden. Toneel club „Thabur" voert „En Jacob diende.op. Bovendien zal de Kinderoperette „De Prins van Sind" worden opge voerd. Neen niet voor de I.E.M.C.O. Maar voor iedereen. En wel a.s. Zon dag om zeven uur in het St. Anto nius Clubhuis. Directeur E. van Nie- kerk zal zijn „zingende jeugd" vijf bedrijven lang laten zineen als nach tegalen. En regisseur M. Snelder- waard zorgt er voor dat alles voor treffelijk zal marcheren. Toch moet er nog even wat tra gisch nieuws vermeld worden. Dit betreft de achttienjarige bakkers knecht A. R. uit Zoeterwour'e. Hij werkte gisteren op de zolder van een bakkerij aan de Steenstraat. En had het ongeluk door een luik om laag te vallen. Het gevolg was een gebroken rechteroog. En een reis naar het Acad. Ziekenhuis. En we besluiten vandaae met het prettige vooruitzicht op de liefdadig heids-predikatie die pastoor W. Ben de, oud-kapelaan van de St. Petrus- oarochie. a.s. Zondag in de Petrus- kerk houdt voor de St. Petrus-con ferentie van de St. Vincentius-ver eniging. STADSKOK. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 25 Jan. Kaas. Aan gevoerd 70 partijen. De prijzen waren le soort /2.052.10, 2e soort 1.95 2.03, extra ƒ2.15.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3