Drie Nederlanders aan de kop op de 5000 M WOENSDAG 25 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Bond van Bloem bollenhandelaren 50 jaar De belangrijkste organisatie o. het gebied van de bloembollen-expori de bond van Bioemboilenhandelaren, zal op 5 Februari a.s. vijftig jaar be staan- Deze bond heeft in de halve eeuw, die voorbij is gegaan, veel werk verricht in het belang van de uitvoer van bloembollen, een activiteit die in volle kracnt begon tijdens de eer ste wereldoorlog, nadat de bond in de eerste jaren van zijn bestaan zich nog slechts had bezig gehouden met voorlichting en incasso. In de eerste wereldoorlog begon het werk pas goed. De bond begon terstond na het uit breken van ae eerste wereldoorlog uit alle macht pogingen in het werk te stellen zoveel mogelijk bloembol len kwijt te raken, waartoe allereerst Rusland en de Verenigde Staten wer den bewerkt. Men wist enkele sche pen met vrijgeleide naar deze lan den te krijgen en al stokte de uit voer later aoor de intensivering van de oorlog ter zee geheel en al, dit was toch het begin van een ingespan nen campagne om de Hollandse bloembol een vaste plaats te verze keren op de buitenlandse markten. Nog voor de oorlog ten einde was leefde de handel met het buiten land. dank zij de bemoeiingen van de bond, op, en het na de oor.og op gerichte expeditiebed.yf „Copex', aat kantoren in Nederland en Ame rika heeft, stimuleerde deze handel in niet geringe mate. Schaduwbestuur. De tweede wereldoorlog deed de bond ogenschijnlijk van de aardbo dem verdwijnen door de organisatie der bezetters, doch na de bevrijding kon het bondsapparaat dank zij een „schaduwbestuur". dat zo goed mo gelijk tijdens de bezettingsjaren het heft in handen had gehouden, weer op volle kracht het werk hervatten. Sindsdien heeft de bond grote suc cessen kunnen boeken. De export naar tal van landen kon worden ge red en bevorderd, de afschaffing van contingenteringsmaatregelen kon wor den bereikt in tal van gevallen en het cijfer van de waarde der over 1949 uitgevoerde bloembollen 83 miilioen, wijst er wel op, dat dit be drijf zich zeer gunstig heeft weter te herstellen De bond werd op 5 Februari 1900 te Haarlem opgericht onder voorzit terschap van de heer T- van Waveren, nadat reeds jarenlang pogingen in het werk waren gesteld om meer een- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM 1 301,5 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.45 een wpord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 gewijde muziek; 9.00 voor de zieken; 12.00 populair concert; 12.30 mede delingen; 12.33 orgelspel; 13.00 nieuws; 13.15 koor; 13.20 Orgelcon cert; 14.35 groot omroepkoor en so listen; 15.00 strijkkwartet; 15.45 zi geunerkwintet; 16.15 voor de kinde ren; 17.30 accordeon-ensemble; 17.45 voor de kinderen; 18.00 kerk koor; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 nieuws; 19.30 sportcommentaar en grammofoonmuziek; 19.40 radio- krant; 20.00 niéuws; 20.05 commen taar familiecompetitie; 2015 klein koor en orkest met solisten; 21.25 concertgebouworkest; 22.45 avond- overdenking; 23.00 nieuws. HILVERSUM 2 416 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VA RA; 19-30 VPRO; 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.50 voor de vrouw; (9.30 9.35 waterstanden); 10.20 Voor de vrouw; 12.00 Orgel en zang; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platte land; 12.38 pianoduo; 12.55 kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 14.00 „Gesproken portret"; 14,15 jeugdconcert: 15.00 kinderkoor; 15.20 voor de jeugd; 15.50 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd; 16.30 voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17..30 kwartet; 17..45 regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.35 promenade or kest; 19.00 parlementair overzicht. 19.30 „Onze spelregels", causerie; 19.40 weekkroniek; 19.45 „Op bezoek de conversielening 1947 een nieuw 20.05 actualiteiten; 20.20 concertge bouworkest en soliste; 22.20 Banjo ensemble; 23.00 heid in deze tak van bedrijf te be reiken Ter gelegenheid van de op han den zijnde bioembollententoonstelling „Keukenhof' te Lisse, zal de bond zijn jubileum vieren in April. Voor dien zal een gedenkboek in vier ta len verschijnen, waarin het werk en de bereikte resultaten van deze or ganisatie zullen zijn geboekstaafd. EERSTE KAMER. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. De Eerste Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van het ont werp Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. In de Tweede Kamer was reeds zwaar staatsrechtelijk geschut in stel ling gebracht tegen de bepaling van artikel 67 van het wetsvoorstel, waar door de instelling van bedrijfschap pen en hoofdbedrijfschappen met ver ordenende bevoegdheid eventueel bij algemene maatregel van bestuur, dus zelfs zonder dat de wetgever er nog eens aan te pas komt, mogelijk zal zijn. Zulks achtte prof. Anema (a.r.) in strijd met de Grondwet. Die ver langt immers een wet voor h£t in le ven roepen van organen met veror denende bevoegdheid en nu kan men moeilijk bij voorbaat aan de uitvoe rende macht overlaten bedrijfschap pen enzovoort tot stand te brengen. Bij prof. Anema sloten zich aan mr. Vixeboxe (Chr. Hist.) en mr. Wendelaar (V.V.D.). Dr. Brongersma (P. v. d. A.) had ook wel enkele grondwettelijke be zwaren, maar verklaarde zich toch een warm voorstander evenals zijn partijgenoot Oosterhuis en later de heer de Bruin (K.V.P.) in een met overtuiging en gloed voorgedragen betoog. De vergadering is heden voortgezet. DAMPO-PASTIUES OUDEWATERSE ZAAK MET MINISTER LIEFTINCK BESPROKEN Naar „Trouw" verneemt, heeft een delegatie van vertegenwoordigers der betrokkenen bij het faillissement bij de Oudewaterse Bank Maandagmor gen een langdurig onderhoud gehad met minister Lieftinck. Deze de.ega- tie bestond uit de rechter-commissa- ris mr Schenk, de beide curatoren mr Moret en mr Elom, burgemeester H. F. Arke van Oudewater en mr J. I. van Doornink uit Gouda, vertegen woordiger van de comm'ssie van cre diteuren. Tijdens dit onderhoud heeft minister Lieftinck uiteraard nog geen definitieve toezegging kunnen doen over de mate, waarin hij eventueel de gedupeerden van het faillissement tegemoet zou kunnen komen. Hij toonde echter zeer wel wil1 end te staan tegenover de moeilijkheden en verklaarde zich bereid aan de betrok ken inspecteurs opdracht te geven «alle mogelijke clementie te betrach ten bij het innen van belastinggelden van gedupeerden. Deze maand is N.V. Schokbeton begonnen met het bouwen van de tweede partij betonnen boerderijen in de Noord Oost polder, in totaal 48 stuks. De 48 worden in twee ver schillende types gebouwd. Er zijn reeds 123 betonnen boer derijen gereed. De bouw geschiedt geheel onder toezicht van de direc tie Oost Polder Werken). Bij elke betonnen boerderij wordt ook een stenen woonhuis gebouwd. Deze maand zijn te Schokkerhaven grote stukken basalt aangevoerd, af komstig uit Duitsland. Zij zijn bestemd voor het droog maken van de Zuid Oost Polder. BEURS: STILLE MARKT. Ook gisteren bleven de berichten uit Indonesië het koersniveau be- invloeden, zij het niet in dezelfde mate als de vorige dag. De markt was vrij stil en behalve tijdelijke belangstelling voor een paar specia le fondsen verliep de handel traag. Het openingspeil was, vooral voor de cultures, twee a drie punten la ger, doch hierna trad geen verdere daling in, maar werd dit verlies ge deeltelijk ingehaald. Op de staatsfondsenmarkt boekte de concersielening 1947 een nieuw record na de devaluatie. Gehandeld werd van 98 5/8 tot 98 3/4. UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkantoren. Donderdag: voor de letters Mi tot met No. Deze kolenbonnen zijn alleen be taaibaar op het hoofdpostkantoor, niet bij de postagentschappen. Tweehonderdtwintig spaarders bij het bankierskantoor van Schalkwijk en Co. in Den Haag zullen genoegen moeten nemen met surséance van betaling, omdat een tekort van 600.000 gulden aan spaargelden is ge constateerd. De bank zal geliqui deerd worden. Donderdag zal de Haagse rechtbank beslissen, of inder daad tot surséance van betaling overgegaan kan worden. Dit zou neer komen op ongeveer de helft van het gesnaarde bedrag. Ook de Universele Verzekerings— Mij N.V. in Den Haag heeft met fi nanciële moeilijkheden te kampen. Reeds wordt sinds enige maanden geen uitbetaling meer gedaan. De aandeelhouders hebben besloten tot liquidatie over te gaan. ROOFOVERVAL OPGEHELDERD. Ongeveer tien dagen geleden werd A. v. d. S., chauffeur in dienst van de N.V. Nutricia te Cuik, volgens zijn zeggen slachtoffer van een roof overval in de buurt van de Piasmo len, waarbij men hem 2.600 gulden ontstal. De overval is inmiddels op gehelderd. v. d. S. heeft namelijk t.o.v. de Rijkspolitie te Gennep be kend de overval zelf en scène te heb ben gezet met medeplichtigheid van de 40-jarige H. L. E. te Cuik. Beiden bevinden zich thans in arrest. Op de* bewuste Zaterdagmorgen was v. d. S. met enkele duizenden guldens op weg om boeren-melkleve- ranciers in de omgeving van Cuik te betalen. Volgens afspraak stelde hij 2600 gulden aan zijn medeplichtige ter hand. Toen de hulpchauffeur zich naar een afgelegen boerderij begaf, heeft v. d. S. zich dusdanige verwon dingen toegebracht, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Toen de hulpchauffeur terug kwam vond hij v. d. S. in een greppel. Aan de politie verklaarde hij overvallen en van 2.600 gulden beroofd te zijn. Een groot gedeelte van het verdwe nen bedrag is bij H. L. gevonden, v. d. S. stond bij zijn directie als be trouwbaar bekend. Over de motie ven tast men dan ook in het duister. De politie zet het onderzoek voort. VROUW UIT TREIN GESPRONGEN Gistermiddag is de 48-jarige me vrouw M. uit Zutphen ter hoogte van het voormalig station Westervoort uit de trein gesprongen, die om 12.07 uur uit Arnhem vertrok in de rich ting Winterswijk. Zij was vrywel op slag dood. De trein kon na 38 minuten oponthoud de reis voortzetten. Het schijnt, dat de vrouw gehan deld heeft in een vlaag van ver standsverbijstering. Nieuwe Ned. successen in Kongsvinger ^E NEDERLANDSE schaatsenrijders hebben opnieuw enkele fraaie successen in Noorwegen behaald. Won Kees Broekman het afgelopen weekeinde te Oslo en Wim van der Voort te SanJelfjord, de wedstrijd van gisteravond te Kongsvinger werd gewonnen door Kees Broekman, die een klasse apart vormde op de 5000 meter, ondanks de zeer sterke deel neming. Op de 500 meter werd de Ameri kaanse sprinter Ken Henry Zaterdag te Oslo, eerste in 43.8 sec., met Farstad en Werket als tweede in prec:es 44 sec. Het ijs was iets kleve rig, het weer zacht en er stond een lichte wind met 1 graad vorst. Na Werket kwam Lamb met 44.8 sec. en Hugne Pettersen met 45.8 sec. Kees Broekman noteerde de goed tijd van 45.9 sec. en eindigde als zesde. De tijden van de andere Nederlanders waren 46.7, sec. van Gerard Maarse, 47.9 sec. van Huiskes, 48 sec. precies van Van der Voort en 49.5 sec. van Cor Heus, die een' foutje in een der bochten maakte, waardoor zijn slech te tijd werd verklgard. Op de 5000 meter werd Kees Broekman eerste in 8 min. 32.4 sec. Van der Voort en Huiskes reden te gen elkaar en hoewel zij het aan vankelijk wat ka'm aandeden ont spon zich toch een aardig duel, waar uit de Westlander als winnaar te voorchijn kwam. Met 8 min. 46.2 voor Van der Voort en 8 min. 46.5 sec. voor Huiskes bezetten de beide Nederlanders de tweede en derde plaats op deze afstand. De eerste drie plaatsen voor onze jongens, het was wel een daverend succes, hetwelk te Kongsvinger grote indruk maakte. Hugne Pettersen werd vierde met 8.48.4, Ken Henry vijfde in 8 min. 58 sec. rond en Cor Heus zesde met 8.58.2. Tenslotte werd voor Maarse 9 min. 7 sec. genoteerd en voor Lan- gedijk 9 min. 12 4 sec. In het algemeen klassement bezet te Kees Broekman de eerste plaats. Broekman zou wel in Noor wegen willen blijven. Kees Broekman heeft gereageerd op geruchten als zou hij van plan zijn zich blijvend in Noorwegen te ves tigen, maar hij heeft die niet regel recht tegengesproken. Volgens de geruchten die in Noor wegen reeds lang de ronde doen, zou de jeugdige Hollandse schaatskam pioen van plan zijn zich te vestigen in Kongsvinger bij de Zweedse grens in Midden-Noorwegen. Op een vraag naar aanleiding daar van gesteld door een verslaggever van „Dagb'adet" antwoordde Broek man: Ik heb erg veel met dit land en zijn volk op. Ik heb hier vele goede vrienden en vriendinnen gekregen. Ik zou graag in Noorwegen willen blijven als ik hier werk zou kunnen krijgen dat my ligt. Maar tot nog toe heb ik geen naturalisatie aange vraagd. Ik ben van plan hier nog een tijdje te'blij ven om over een en ander goed na te denken. Door dat antwoord aangemoedigd kwam de verslaggever met de vol gende vraag: Bent u van plan een Noors meisje te trouwen? Maar Broekman antwoordde dadelijk: Ik heb nog geen trouwplannen. PAJOR NOG STEEDS UIT VORM. Kornel Pajor, die het afgelopen weekeinde sterk tegenviel tijdens de internationale wedstrijden te Oslo bracht het er gisteravond niet zo veel beter af. Op de 500 meter werd hij zevende met een t(jd van 48.4 sec., terwijl zijn landgenoot Kilian als vijfde eindigde in 47.3 sec. De wedstrijd werd gewonnen door de Olympische kampioen Finn Helgesen met 45.7 sec. Malmsten (Zweden) werd tweede en Johnny Cronshey derde. Op de 3000 meter eindigde de Brit als eerste in 5 min. 5.6 sec. en Pa jor kwam nu op de tweede plaats met 5 min. 6.4 sec. Ruwe lippen ?PUR0L Op Zaterdag 28 Januari zal op de ijsbaan aan de Heulsweg te Waterin gen het kampioenschap schoonrij- den (vrouwen en mannen) voor Zuid-Holland verreden worden. Op 30 Januari a.s. zal eveneens te Wateringen het Nederlands kam pioenschap schoonrijden (vrouwen en mannen) worden gehouden. Aan het wedstrijdprogramma van de schaatsenrijders voor de komen de dagen zijn de volgende wedstrij den toegevoegd, die onder auspiciën van de KN.S.B. worden gehouden: Donderdag 26 Jan.: Langebaan- wedstrijden in. de Lier en wedstrij doen schoonrijden te Dordrecht. Vrijdag 27 Jan.: Kollum, Fries land, 50Ó, 1500 en 3000 meter. Oud- Beyer'and: proef wedstrijden over 500. 1500 en 3000 meter. Zaterdag 28 Jan.: Kralingen, Rot terdam. provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland over 500,, 1500 en 5000 meter. WEDSTRIJD TE EELDE. Gisteren werd te Eelde een korte- baan-wedstrijd gehouden. De uitslag luidt: 1. Van der Ploeg, Knijpe 100; 2. Van der Nagel. Zwammerdam 60; 3. en 4. Wynia, Wellingerga en Pomper, Haulerwijk ieder ƒ30. Het Hollandse merendistrict ge west Zuid-Holland van de K.N.S.B. organiseert Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari een molentoch: groo 50 km, geheel geprojecteerd over polderwater. Om 10 uur wordt ge start te Leiden, hotel Bellevue, Steenstraat, te Oude-Wetering bij paviljoen de Braasem. Wanneer Zondag de meren kunnen worden ingeschakeld, wordt met de merentocht begonnen. IJSHOCKEY TILBURG—RACING PARIJS. De ijshockey-wedstrijd om de West Europabeker tussen Tilburg en de Racing Parijs werd gewonnen door Parijs onder protest van Tilburg met 32. De tussenstanden waren: 20, 0—1, 0—2. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de Leidse Bil jartbond luiden: le klas cadres: T. O.G.2 T.O.G. 1 4—2; Spijkerbak 1— T.O.G. 1 uitgesteld; T.O.G. 2Ca- rambola 1 42; T.O.P. 1Suijkerbak 2 2—4. 2e klas cadre: T.O.G. 3Rijnegom 1 24;-Morschpoort 1Royal 1 42; Spoortje 1Morschpoort 2 42; S. D.O. 1—U.V.S. 1 4—2. le klas libre: Morschpoort 3Ca rambole 3 62; 't Zuid 1Royal 2 6—2; D.VH. 1—Spijkerbak 3 7—1. 2e k'as libre: Drei Pott. 1T.O.G. 4 8—0; U.V.S. 2—Vierkantje 1 6—2; T.O.P. 3—De Heul 1 6—2. 3e klas libre: De Valk 1't Zuid 2 44; Rijnegom 2T.O.G. 5 44; De Hoek Spijkerbak 4 80. 4e klas libre: Spijkebak 5Drei Pott. 2 80; Morschpoort 4Caram bole 4 2—6: E.M.M. 1—O.G. 1 8—0. 5e klas libre: De Heul 2Spoortje 3 44; 't Zuid 3Drei Pott. 3 44; S.D.O. 2—De Hoek 2 4—4. 6e klas libre: De Valk 2Flora 1 2—6; T.O.P. 4—T.O.G. 6 80; Morsch poort 6—U.V.S. 3 6—2. 7e klas libre: De Valk 3't Zuid 4 26; Morschpoort 7De Heul 3 44; Carambole 5Snoortje 4 26. 8e klas libre: 't Zuid 5E.M.M. 4 44; Royal 3Riinegom 3 44; Morschpoort 9TT.V.S. 4 26. S.D.O. 3Morschpoort 8 44. WATERPOLO DE BEKERFINALE 1948—'49 De finale om de K.N.Z.B.-beker 1948'49, die na een beslissing van de commissie van beroep van de K-N. Z.B. onnieuw tussen Zian en H.V.G.B. door de sportcommissie was vastge steld, werd gisteravond in het sport- fondsenbad te Amsterdam met 32 door Zian gewonnen. De ruststand was 11. Tegen het opnieuw vaststellen van deze wedstrijd is door H.V.G.B. pro test aangetekend, zodat deze netelige kwestie nog steeds niet is opgelost. DAMMEN WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Geleidelijk meer bewolking maar overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke richtin gen, later zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Vannacht en morgenochtend matige tot strenge en morgen overdag ma tige tot lichte vorst. Ook de tweede ontmoeting tussen L.D.V. en Noordwijk om het alge meen kampioenschap van de L. D. D. B., welke gisteravond in Noord- wijk werd gespeeld, is in een over winning voor L.D.V. geëindigd, nu werd het 128. De Leidenaars zijn door deze overwinning kampioen ge worden van de L.D.D.B. Was in de eerste ontmoeting sprake van span ning, deze 2e ontmoeting heeft zich doen kenmerken behalve aan span ning ook aan een algemene nervosi teit. Zelden zal dan ook in een wed strijd zo geblunderd zijn als in deze ontmoeting. Het zag er in de begin ne niet naar uit dat L.D.V. de over- w'nning zou behalen, want reeds spoedig verloren P. v. d. Stel en J. Huisman Jr. hun partij resp. tegen H. de Vries en J. C. Kruyt, waar door L.D.V. met 40 achter raakte. Jammer was het daarom voor Noo-dwijk dat J. Peschier door tijd- overschïijding zijn partij tegen I: Te- leng verloor. Deze overwinning gaf de leidenaren morele steun, hetgeen bleek uit overwinningen die W. Heemskerk, J. Klinkenberg en B. Slegtenhorst spoedig hierna behaal den, resp. op Th. Zwetsloot, J. Bouwmeester en H. de Reus en een remise van P v. Leeuwen tegen P. v. Schooten. Met deze 95 voor sprong rook LD.V. de overwinning, welke dan ook niet lang op zich liet wachten toen J Zaalberg zijn partij tegen J. v. Schooten fraai in winst wist om te zetten, 115. Dat hierna Th. Uiittenbogaard van H. Turk ver loor en A. Klinkenberg remise speel de fegen J. v. Houten was toen van minder belang. De 4 afgebroken partijen uit de eerste ontmoeting brachten overeen komstig de verwachtingen L.D.V. een 119 overwinning. De partij W. HeemskerkTh Zwetsloot, Th. Uyt- tenbogaardH. Turk en A. Klinken bergJ. v. Houten werden remise verklaard, terwijl H. de Reus zijn partij tegen B. Slegtenhorst gewon nen gaf. VOETBAL AMATEURS GESCHORST IN ENGELAND. Blijkens een mededeling van de F.A. heeft dit lichaam 139 amateur voetballers gescliorst. Van hen zyn er 33 geschorst van 6 Februari tot 1 December van dit jaar. De overige zijn met ingang van heden geschorst totdat zij gehooi gegeven zullen heb ben aan de oproep van de commissie. De R.A. verklaart in een toelich ting, dat de commissie van onderzoek zich er van overtuigd heeft, dat ze kere met name genoemde spelers inbreuk hebben gemaakt op artikel 29 van het reglement en op de daar mee samenhangende instructies van de F.A. Artikel 29 handelt over de wel en de niet toelaatbare uitkerin gen aan amateurs. Acht van de 33 tot December geschorste spelers be horen tot het eerste elftal van de Grays ahletic in de Corinthian League, een van de sterkste ama teurbonden in Zuid-Engeland. GYMNASTIEK GROEN-WIT-NIEUW. Nog een laatst appèl aan alle Groen-Witsters en Groen-Witters vóór de uitvoering op a.s. Zondag. Alle leden worden verwacht in de Heilige Mis van 7.30 uur in de Lode- wijkskerk van a.s. Zondag. Om 2 uur precies begint de Generale Repetitie, ingang aan de achterkant der Stads gehoorzaal aan de Aalmarkt. Er zal voor worden gezorgd, dat de medewerkers (sters) tijdig na de generale repetitie naar huis kunnen, zodat zij allen weer om 6.45 uur n.m. retour kunnen en moeten zijn, De Rhythmische club moet nog voor de laatste keer a.s. Donderdag om 10 voor 8 uur aanwezig zijn in de Os- en Paardenlaan. Ook diegenen, die meedoen aan Zweedse Banken. Het bestuur. BOKSEN JOEY MAXIM WINT VAN FREDDIE MILLS Achttienduizend boksliefhebbers een Brits record voor wedstrijden in een overdekte zaal vulden de are na van Earls Court te Londen tot de nok toen Freddie Mills gisterenavond zijn titel van wereldkampioen half- zwaargewicht verdedigde tegen zijn uitdager Joey Maxim, een Amerikaan van Italiaanse origine die eigenlijk Gerardo Bellardinelli heet. Het gevecht eindigde in de tiende ronde toen Maxim de kampioen k.o. sloeg en daarmee de titel op zijn naam bracht. TAFELTENNIS „Treffers". (R'veen). A.s. Zon dag wordt de zeer belangrijke en voorlopige wedstrijd Treffers 1K. K.K. 1 uit Amsterdam gespeeld. "\&2r- nog bekend gemaakt. Donderdag avond training door W. Zoelen voor dere mededelingen worden deze week a.s. Zondag. Uitslagen heren: Tref fers 3Dolfijn 2 73. Treffers 4 Oegstgeest 1 46. Dames: Treffers 3Treffers 2 7—3. Zondag jl. wist de Treffersspeler W. Heemskerk in het internationaal tournooi te Utrecht de Nieuw-Zee- lander Stenart uit te schakelen, waarna hij door de Belgische jeugd kampioen werd verslagen. Ü)e ziCaeten AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 53) Let scherp op mijn woorden Wanneer mevrouw Von Turnwald wakker wordt en u bij haar is zeg haar dan, dat ik hier ben geweest, maar onmiddellijk weg moest, om de moordenaar aan te houden. Voeg er bij, dat ik zo spoedig mogelijk zal te rugkomen. en wel met haar zoon Ul- rich vergeet vooral de naam niet! Zult u alles, wat ik u gezegd heb, nauwkeurig herhalen, dokter? O, zekerDoch leg my toch even uit Een afwijzend gebaar van Hempel: Verontschuldig mij dokter. Voor het ogenblik kan ik geen uitleg ge venGoede avond. XXXVI Marbler, die natuurlijk door de be dienden van alles op de hoogte was gesteld, bracht de auto naar de ga rage, toen Silas Hempel plotseling naast hem stond: Beste Marbler, een vraag op uw chauffeursgeweten: Ben jij en je motor tegen een nieuwe reis naar Bruck opgewassen? Wij moeten n.l. I onmiddellijk daarheen en wel met de snelheid van een express-trein. Is dat mogelijk? Marbler keek de spreker aan, als had hij met een krankzinnige te doen Had de bibliothecaris dan vergeten, dat zij van gisteren af bijna onafge- j broken doorgereden waren? dat hij Marbler ook maar een mens was, wiens zenuwen eindelijk slaap en rust nodig hadden? Al mocht de auto het uithouden ik niet, mijnheer, antwoordde hij bijna ruw. Ik weet het, beste Marbler, ik I weet het. Je bent vermoeid, bijna uit. geput, maar daar kan ik, tot mijn leedwezen geen rekening mee hou den. Er is niets aan te doen wij moeten weer weg. Maar ik zal je een voorsteldoen. Neem nla~fs ;n d° a •■n en s'aap zo lang je wilt. Ik zal zelf chauffeuren. Maar ik moet je bij mij. hebben; want te Bruck kan ik niet verder naar de auto omzien en van daar moet ik onmiddellijk per spoor naar Graz. Maar waarom, mijnheer, moet u weer naar Bruck? En van daar naar J naar Graz? Dat houdt u zelf niet uit! Toch wel; ik zal het uithouden,1 omdat het nu eenmaal gebeuren moet en omdat ik wil. Wij moeten naar Bruck om er de kerel aan te houden, die uw msest-^es be~f' <"i Ten "er- moorden. 't Is dezelfde, die zich Mel- ler noemt en die we van Wenen af achtervolgd hebben. Hij bad. zo^s :e weet, zijn koffers in de „Bruine Beer" en zeker laat hij ze niet in de steek, want zij bevatten al zijn souRen. Hij ^al ze dus afhalen en dan verdwijnen Wij mogen hem geen tijd daarvoor aten en moeten dus voor hem in de „Bruine beer" zijn. 't Is de enige mo gelijkheid om hem nog te pakken te krijgen. Nu weet je, waarover het gaat. Marbler schudde aarzelend 't hoofd. Het is zo gelegen, mijnheer, zei hij, dan zou ik natuur'ijk mijn laatste krachten insoannen. Voor mevrouw zou ik door het vuur lopen en de moordenaar zou ik met eigen hand naar de andere wereld kunnen hei- Den. Maar u vergeet, dat er een uur is verlopen sinds de misdaad werd "epleegd. Tij'd genoeg voor de ellen deling om zich in veiligheid te stel len. Zeker krijeen we hem niet meer te pakken, want hij moet reeds lang op weg naar Bruck zijn en zijn voor sprong halen we niet in. Je vergist je Marbler. Waar mee zou hij vóór ons Bruck berei ken? Hij heeft geen eigen auto en een andere kan hij niet hebben meege bracht van Graz, want hij zou hem verraden. Hier iri de buurt kan hij ook geen auto vinden, zodat hem niets anders overbleef, dan naar een der dichtsbijgelegen stations te gaan en daar de eerste trein te nemer». Deze houdt eerst over een half uur le Sichelfeld stil en de vorige ver trok om vijf uur. Veron^erst^d nu, dat hij ergens een rijtuig heeft kun nen bekomen, dan halen wij hem ge makkelijk in. Dus?! U hebt gelijk. Maar ik moet eerst benzine ir »emen, de radiator vullen en de motor nazien. i Hoeveel tijd is daarvoor nodig? Nog een half uur. Goed. Ik heb toch nog iets te doen hier in de buurt. Ik moet direct een rijwiel hebben. Aan de deur staat er een. Ik zal het lenen van Brömer en ermee vooruit rijden. Herinner je je waar de zilveren auto stond, toen wij die voorop reden. Op die plaats zal ik je wachten. Tot weerziens. De zilveren auto staat nog altijd op dezelfde plaats. Maar Helene An- dagola leest niet meer in haar boek. Zij staart zenuwachtig in het half duister van de zomernacht. Zij be grijpt niet, waar haar man zo schrik kelijk lang kan blijven. Zij wacht reeds anderhalf uur. Een ongeval? Hij is misschien gestruiked in het jonker heeft hij zich de voet be zeerd? Och, neenhij is een geoe fend turner. Hoort zij daar niemand op de weg? Zij buigt zich uit het portier en luistert scherp. Jamaar slechts een wielrijder.Teleurgesteld trekt zij zich terue. Maar de wielrijder houdt stil naast de auto en springt van zijn rijwiel. Mevrouw, mevrouw Andagola, mag ik u enige vragen stellen? Pardon, mijnheer, maar ik ken u helemaal niet U kent mij integendeel zeer goed, want in het hotel Imperial heb ik thee bij u gedronken, al was het onder een ander voorkomen en een andere naam. Toen heette ik Dr Merkler. Doch mijn echte naam is Silas Hemuel en ik ben detective. Detectiveo! 't Verwondert mij niet, dat de aanduiding van mijn beroep u on aangenaam aandoet.... Vergeef mij het bediog en al het andere, dat er mee samenhangt. Ik ben tot mijn leedwezen genoodzaakt, de ophelde ringen tot later uit te stellen. Voor 't ogenblik hebben wij ons enkel bezig te houden met uw man Heeft Juan u gezonden? Waar om komt hij niet zelf? Omdat hij voor het ogenblik door betreurenswaardige omstandig heden wordt opgehoudenAlleen dit, mevrouw, wens ik thans van u te weten! Was uw man vandaag voor nemens, persoonlijk met zijn moe der in aanraking te komen, laten wij maar ronduit zeggen; haar een be zoek te brengen? Hoe kunt u weten, dat Mevrouw Von Turnwald zijn moeder is? Dat is voor het ogenblik bijzaak, want ik kan geen tijdroven de uitleg geven. Wees nu zo goed, te antwoorden op mijn vragen. Welnu, mijn man was niet van plan, zijn moeder een bezoek te brengen; evenmin, persoonlijk met haar in aanraking te komen. Hij mocht dat niet, want vele jaren ge leden heeft hij zich formeel verbon den, geen pogingen daartoe te zul len aanwenden. Dat alles weet ik. Hij wilde zijn woord houdengevoelde zich nog atijd gebonden door de acte van afstand? JaAlleen het vurig verlan gen, zJjn moeder nog eenmaal te zien, zij het ook van verre, alvorens naar „Villa Solis" terug te keren, dreef hem naar Sperber-Eck. En met dat doel was u reeds eenmaal hier gekomen.... of meer dan eens? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2