SM GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De beste Service Internationale Bidweek 18—25 JANUARI LEIDSE ga HUTSPOT DINSDAG 24 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 STADSNIEUWS „VICTORIA UND IHR HUSAR" Deze operette, welke de „Hoofd stad Operette" gisteravond bracht in de Leidse Schouwburg, speelt zich nu eens niet af in of rondom Wenen, maar is een Hongaarse geschiedenis, welke via een royale omweg langs Siberië, Japan en Petersburg in een Hongaars plaatsje haar ontknoping vindt. De muziek van Paul Abra ham is weer 'ns iets anders dan van Franz Lehar of Straus, zij ligt niet altijd zó in het gehoor evenmin als de meeste 1 edjes, maar overigens is het een onvervalst operette-verhaal, waarbij de gelieven, Victoria en haar huzaar, elkaar krijgen Geluk kig, dat de geschiedenis kort na de eerste wereldoorlog ligt, want na de tweede wereldoorlog ontkomt men niet zó gemakkelijk aan Russische gevangenschap. Toen had een Ame rikaanse diplomaat ook nog iets te vertellen en kon Jiij nog feesten ge ven in Tokio en Petersburg, hetgeen absoluut noodzakelijk is voor een operette. Paul Harden was deze Amerikaanse diplomaat en al was hij maar een operette-diplomaat, hij maakte er een zó fijn gespeelde fi guur van, dat hij bij zijn heengaan met een spontaan applaus werd ge ëerd. Verder waren er natuurlijk de paren Fritz Steiner (Janczi) met Hel. Rajewska (het kittige kamer meisje) en Otto Aurich (graaf Fer ry) met Ruth Rhoden (als Japanse schone), die behoorlijk voor de ko mische noten in alle toonaarden zorgden. En dan de twee geliefden Tini Alma (Victoria) en Herman Valsner (haar huzaar), die door alle hoogten en diepten van de liefde heen hun .iederen zongen. De zang was goed, er was sfeer (vooral in de laatste twee bedrijven) en de mu ziek onder leiding van Julius Susan was weer uitstekend, zoals wij dat van dit orkest gewend zijn. Er werd internationaal gedanst, Japans, Rus sisch en Hongaars, door het dans paar Elisabeth Hermann en Walter Frank; wij kunnen de „echtheid" van de exotische dansen niet beoor delen, maar er zat in elk geval pit in. De volle Schouwburgzaal waar deerde het gebodene met rijkelijk applaus. Hef laagste tarief Telefoon 22444 GILDE VAN K.N.V.B. BESTUDEERDE FILM PROBLEMEN. Inleiding door overste van 't Hoff. Of het de overvloed aan uitgaans- avondjes was, of de plotseling op komende koude, of mogelijk nog iets anders, we weten het niet. Maar wel weten we dat de opkomst, gister avond in „Den Burcht" niet bijster groot was, toen overste van 't Hoff sprak voor het Gilde van de .Kath. Ned. Vrouwenbeweging, afd. Leiden, over filmproblemen. Ingeleid door de presidente, mevr. Bergers, ging spr. de ontwikkelings gang van de film na en wees uit voerig op de bijzondere aantrek kingskracht, zelfs van kleine kinde ren, voor bewegende beelden, die in opeenvolgende phasen iets weer geven. Nader komend tot zijn onderwerp benadrukte overste van 't Hoff dat het grootste gevaar van de film niet zozeer gelegen is in hetgeen er wordt uitgebeeld, als wel in de intentie, de wijze waarop en de bedoeling van de regisseur, die een bepaalde scène in beeld brengt. Niet wat er te zien wordt gegeven, maar hetgeen gesug gereerd wordt, is meestal het ge vaarlijkst. Ook de K.F.A. en de K.F.C. had den sprekers aandacht. vooral toen tijdens een interessante gedachten- wisseling op beide instellingen nader werd ingegaan en men de nadruk legde op het kind in de bioscoop. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: de heer J. de Vries te Voorthuizen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Maria Jbsephi- na, d van F. G. van Duuren en C. M. Adema: Theodorus Leonardus, z. van A. van der Pluym en A. P. van der Zwet; Piet, z. van P. Selier en W. Boer; Afke Jantje, d. van J. J. Rijnsbureer en A. J. Neuteboom; Arthur Willem Jan, z. van E. A. Mostert en M. E. P. W. Cornelisse; Petrus Franciscus. z. van P. F. Coert en C. Gorree; Adriana. d. van D. Kruit en H. G. E. Haverkamp; Ma ria Gerdina, d. van G. Goor en M. J. van der Bijl; Petrus Johannes, z. van J. P. A Bocxe en A. M. Klijn; Thomas Nicolaas, z. van D. A. Ver- bree en J. Nobel; Cofnelia Hen- driksie, d. van J. Kauffman en C. W. Buquet; Gijsbertus, z. van G. C. l'Ami en J. Hockx; Diederic Jan Hendrik Maria, z. van J. H. N. van Bouwdijk Bastiaanse en C. C. M. de van N. Brands en M. Hoogenboom; Nerée tot Babberich; Gerardus, z. Philippus Jacobus, z. van N. van Hooidonk en P de Leeuw; Olaf Ma ria, z. van H. S. E. van Benthen en C. J. M van de Zand; Mijntje Ger- ri, d. van H. H. van Oosten en M. IJ. K—^ur®. Overleden: J. Meeuwis, hsvr. van M. J. Lafeber, 49 jaar. Gehuwd; A. W. Hafkamp wdnr en E M. W. van der Stok jd.; G. Berg man jm. en C. Otterspeer wed. De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in openbare verga dering bijeen. De Nieuwsjaarsrede van de voorz. werd beantwoord door mevr. Brag- gaar-De Does, die waarschuwde te gen pessimisme en moedeloosheid. De Trekvaartbrug en de War- monderbrug. Bij het voorstel vernieuwing Trek vaartbrug zeide de heer Knetsch (Prot.) de doorvaarthoogte nóg te hoog te achten, aangezien het toch in de bedoeling ligt het gedeèlte van de Mare tot de Langegracht te dem pen. Spr. wijst erop, dat aan de aan grenzende Warmonderbrug tot de dag van vandaag nog niets en nog niets is gedaan. Wanneer komt de Trekvaartbrug welke blijkens de stukken zeer slecht van conditie is dan in aanmerking? Weth. Jongeleen was eveneens van mening, dat de brug te hoog was, doch pogingen bij Ged. St. tot ver laging zijn niet. gelukt. Het is geens zins de bedoeling, om de Mare te dempen. Dit zou zeker niet goedge keurd worden. Bovendien zou de Mare nodig kunnen zijn voor de wa terdoorstraling van de Lichtfabrie ken. Deze week of volgende week zal met de Warmonderbrug worden begonnen. De Trekvaartbrug is zeer slecht, maar kan op 't ogenblik niet in het verkeer gemist worden. Eerst moet de Warmonderbrug gereed zijn. Het voorstel werd z.h.st. aangeno men. De gemeenschappelijke voortuinen in het complex Lage Morsweg ont lokten bezwaren bij mevr. Vijlbrief (Com.). De wethouder antwoordde, dat het onderhoud van de tuinen altijd bij de huizen, en niet bij de gemeente hoort. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Het woonwagenkamp. De Raad besloot een beroep in te stellen tegen een beslissing van het bestuur van de Broek en Simontjes- polder inzake de inrichting van een woonwagenkamp. De heer Knetsch vroeg, hoe lang de termijn is om in beroep te gaan. De voorz. antwoordde, dat B. en W. reeds in beroep zijn gegaan. De Raad. gelieve te bekrachtigen. De beschikbaarstelling van vuil nisemmers gaf de heer Boesaard (Comm.) aanleiding te verzoeken, wat clementie te betrachten bij het beoordelen van de staat der vuilnis emmers. Weth. Jongeleen lichtte toe, dat Leiden een zeer gunstige uitzonde ring maakt vergeleken bij andere steden. De heer Van Weizen vond, dat bij deze verordening toch wel een ad dertje onder het gras school. Waar om moet nu precies omschreven worden, hoeveel vergoed moet wor den? De verordening werkte toch goed. Weth. Jongeleen antwoordde, dat de verordening is gewijzigd om on billijkheden te voorkomen. Zij is ge heel in het belang van de ingezete nen. Het voorstel werd aangenomen. De communisten stemden tegen. Te veel crediet. Bij het voorstel, het bedrijfskapi taal van de Gem. Volkscreditbank te verhogen zeide de heer De Hos- son (K.V.P.) dat blijkt, dat verschil lende mensen te grote credieten hebben opgenomen bij het financie- rings-instituut. Weth. Van der Kwaak antwoord de, dat de cijfers vertrouwen geven in de ontwikkeling van het financie- rings-instituut. Gemiddeld 1/3 der aanvragen wordt afgewezen. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. Voor de behandeling van het rap port van B. en W. inzake de critiek, door de heer Schüller uitgeoefend op het beleid van de directeur van de Gem. Reinigingsdienst, ging de Raad geruime tijd in geheime zit ting. Na heropening der openbare ver gadering sprak de heer Schüller (P. v.d.A.). Spr. is van mening, dat B. en W. hun conclusie niet op een éénzijdige voorlichting van de dir. hadden moeten baseren, doch het advies der commissie voor perso neelszaken erin hadden moeten be trekken. Vooraf verklaart spr., dat de verstrekte inlichtingen door de firma Gesink niet juist zijn geble ken. Hfj is bereid voor het stellen van de daarop betrekking hebben de vraag, zijn verontschuldiging aan de dir. aan te bieden. Spr. acht de door de dir. gegeven cijfers over het aantal kath. arbeiders ,,op zijn zachtst misleidend"; er zijn niet 21 doch 13 kath. bij de dienst werk zaam. Dit geeft spr. bij wijze van voorbeeld, want het aantal kath had spr. niet op 't oog. Op 't ogenblik is de stand zo: van de 81 werklieden (de heer De Jong, die Prot. is, zelf inbegrepen), zijn er 46 Prot., 13 kath 19 lid van de Alg. Bond en 3 onbekend. Spr. wees op andere slor digheden in de mededelingen van de dir., met name bij het opgeven der promoties. In twee jaren werden 11 Prot. personeelsleden gepromo veerd, slechts 4 leden van de Alg Bond en geen enkele kath. Waarom krijgen andere mensen geen promo tie? De Prot. personeelsleden wor den naar voren geschoven aldus spr. om betere functies waar te nemen, waarna zij er vanzelf in be noemd worden. Spreker hield een uitvoerig betoog over de salariëring van de peroneels- leden Blitterswyk—Vos. „En dan mag je nog niet zeggen, dat er vriedjes-politiek achter zit!" Spr. ver wonderde zich, dat er geen hulp chauffeurs zijn aangesteld. Spr. be toogde, dat er voor 2 smeden vol doende werk is. De dienstcommis sies zijn bij de resp. besturen hunner organisaties geweest; de dienstaan gelegenheden zijn toen in Unie-ver band besproken. Van de Unie is spr. toevallig voorzitter Bij zijn beoorde- Intentie voor morgen: BEKERING VAN ALLE HEIDENEN. ling van het organisatorisch optre den, blijkt de directeur wel heel ver van het werk der organisaties af te staan. Ook de zaak-De Koning be schouwt spr. zuiver als protectie Spr. las verschillende verklaringen voor van personeelsleden, waaruit grote ontstemming sprak over het optreden van de directeur. Spr. is overtuigd, dat als B. en W. het ad vies van de commissie van perso neelszaken hadden opgevolgd, zij tot een andere conclusie zouden zijn gekomen. Spr. meent, dat de direc teur zijn houding dient te herzien. Op voorstel van de heer Vos za! de bespreking van deze zaak in de volgende vergadering weer worden voortgezet. De salarisverhoging. Weth. Menken vroeg machtiging, namens B. en W., een voorschot van 5 pet. salarisverhoging voor het ge- meentepersoneel gedurende de maan den Januari en Februari te verle nen, in voorbereiding van een aan sluiting bij de 5 pet. salaris-verho ging der Rijksregeling. Salaris-ver hoging zai een zware last op de ge meente leggen. Dekking van deze uitgave moet nog worden gezocht. De heer Pina (P. v. d. A.) vroeg eenzelfde verhoging voor de onder steunden. De weth. zeide, dat deze aangele genheid eveneens wordt onderzocht en eveneens een zware financiële last op de gemeente zou leggen. De woningbouw. Bij de rondvraag vroeg de heer Wilmer met verwijzing naar het bericht omtrent het bouwvolume van 320 woningen of B. en W. spoe dig met een concreet plan zullen ko men. Weth. Jongeleen antwoordde, dat omtrent de verdeling van de „tra ditionele" bouw nog geen verdeling was gemaakt Over de montage-bouw (150 woningen) zullen in de volgende raadsvergadering 2 plannen kunnen worden ingediend. De heer Questroo (Prot.) ver zocht, nu de verkeersproef op de Breestraat een mislukking is geble ken, verdere proeven achterwege te laten, en, zo men er mee doorgaat, al thans voor het kleine verkeer de één-richting-bepaling op te heffen. De voorz antwoordde dat het de bedoeling is het éénrichting-verkeer op de Breestraat nog even te bestu deren. De heer Van Iterson (Prot.) vroeg bij het toegestane bouwvolume ook aan particuliere bouw te denken. Dinsdag, 24 Januari. Allereerst vandaag, nu het vriest dat het kraakt, een ysbericht. Neen, het is nog niet zover dat de Leidse Ijsbaan open' gaat. Althans vandaag nog niet. Maar morgenochtend om kwart voor negen gaat het bestuur van de Leidse IJsclub eens even een voetje wagen op het gladde ijs. Zak ken zij er niet door, wis en zeker dat dan het seintje komt: de baan gaat open. Maar dan moet de vorst na tuurlijk aanhouden. In ieder geval zijn er goede vooruitzichten voor de vrije Woensdagmiddag der lieve schooljeugd. Maar zulks is niet voor Stadskok weggelegd. Schaatsenrijden is er niet bij voor hem. Hij moet slechts Huts pot koken. Zo b.v. dat de K.A.B., afd. Leiden a.s. Donderdagavond in het St. Antonius Clubhuis jaarvergade ring houdt. Behalve bestuursverkie zing enz. vermeldt het programma het optreden van Thomasvaer en Pieternel, die weer eens eventjes zul len vertellen wat er in het afgelopen jaar gebeurd is. Mochten er soms dames zijn, die belangstellen in dit alles, komt gerust. Ze zijn van harte welkom. Laat ons nu eerst maar het tragi sche bericht van vandaag verwer ken. Dan zijn we daar vanaf. Welnu, het gebeurde gisteren op de Apothe- kersdijk, nummer 14. Daar was de vlam van een gasstel in de gummi slang geslagen. Nu moet u zo'n gum mislang kennen om te begrijpen dat zij enthousiast begon te branden. Zulks tot groot gevaar voor inboe del, huis, Apothekersdijk, en laat ons er niet aan denken, de hele stad. Maar zover is het niet gekomen. Want de bewoners grepen kordaat in en blusten de brand. Nog voordat de brandweer er overigens vlug bij was. Nu bleef de schade beperkt tot wat verbrand behang, stoffering en meubels. En op „Duinzicht" in Oegstgeest was er een bijeenkomst, waarop oud pastoor Smitz van de Hartebrug een referaat hield over de moderne ziel zorg. Nu de tijd van Carnaval nadert, gaat de vereniging „Limburgia" in Leiden zich weer roeren. Om te be- einnen wordt morgenavond in „Den Burcht" een culturele avond gegeven, waarop pater H. J. K. Herman,s O.Carm., met muzikale medewerking van enige leden, een causerie zal houden over „Limburgse Folklore. Belangrijk is dat ook niet-leden welkom zijn. Bovendien worden er krasse voorbereidingen gemaakt voor het grote Carnavalsfeest op 13 Febr. a.s. Dat zal wat worden. Pret, jolijt en uitbundig plezier! En de voetbalvereniging R.C.L. had gisteravond in de Stadsgehoor zaal een propaganda-avond, waarop voorzitter G. A. Zonneveld de bur gemeester en wethouders van Lei derdorp verwelkomde, evenals verte genwoordigers van andere clubs. Gé Hofenk's Variété-show gaf met veel elan een show-programma weg. Ook de R.K. Politie-mensen gaan feestvieren. De leden van de R.K. Politiebond „St Michael", afd. Lei den heeft een programma in elkaar gedraaid voor a.s. Vrijdagavond in „Den Burcht". Van het programma verklappen we nog niets. Maar u kunt er van op aan dat die politie agenten feest kunnen vieren, ho maar! De leden van de Leidse K.J.M.V. echter horen daar niet bij. Die heb ben het liefst niets met de politie te maken. En daarom komen zij niet Vrijdag, maar Woensdagavond bij een. Om klokslag acht uur worden zij op het Stadhuisplein verwacht, vanwaar een excursie begint door het Leidse Stadhuis, het paleis van beton en marmer. Machtig interes sant om eens te zien. De Leidse Amateur-fotografen vereniging heeft gisteren een bij eenkomst gehad in „De Doelen" De leden luisteren er naar de heer Poll, vertegenwoordiger van Govaert, die ontstaan en groei van de fabriek be schreef. Aan de hand van lichtbeel den werd een fabricage van de ge voelige film en papieren te zien ge geven, evenals de vooruitgang van de kleurenfilm. Tenslotte gaf deze heer Poll een demonstratie met de Transoarex diaoositiefplaat met opaalachtige tussenlaag (verslik u niet). Het was iets nieuws voor de meeste leden. En nu tenslotte nog even de V.V.S. L. Vandaag werden de gouden jubi- teumfeesten, voor zover de burgerij daarin betrokken werd, afgesloten. Dit gebeurde op lofwaardige wijze. Want de meisjesstudenten gingen vanmorgen 42 Leidse hofjes bezoe ken. En gaven iedere bewoner een kwart taart. Denkt u zich dat eens even in. Er waren 700 liefhebber^ voor. Dat betekent zevenhonderd kwart-taarten. Oftewel 175 hele taar ten. Hoe blij de hofjesbewoners wa ren, behoeft niet vermeld te worden. En hoeveel grappige momenten de weefsters hebben beleefd, al evenmin. En dit was dan het einde van do feestelijkheden voor de burgerij. Morgen begint het feest pas goed. Dan komen om elf uur de reünisten de stad binnen. Met politie-muziek voorop worden zij van het station gehaald, 's Middags om kwart voor drie houdt de oraeses, mej. H. G. Blom. haar openingsrede in de Zui- derkerk. STADSKOK. De heer De Hosson (K.V.P.) wees er op, dat door het zware verkeer over de Botermarkt reeds 2 gebou wen verzakken. Weth. Jongeleen antwoordde, dat er altijd zware auto's over de Boter markt hebben gereden. Spr. achtte het daarom moeilijk uit te maken, of de verzakkingen het gevolg waren van de verkeers-omlegging. Hierna sluiting. VORST? PRIMA ZUIVER WOLLEN DEKENS 150 x 200 f24 85 180 x 220 f 32.30 190 x 250 f 43.50 Voetzakken f 13.50 Plaids f27.50 Profiteert vaa de prijzen van voor de devaluatie. - Aange sloten bij het Financ.-Instit. HASSELMAN 4 PANDER BREESTRAAT 146 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 .LEIDEN, DE ZILK Dubbele bruiloft Alhier werd het niet alledaagse feest gevierd, dat moeder en doch ter tegelijk huwden. De weduwe Bon trouwde met de heer J. v. d. Logt. mej. Theodora Bon met de heer H. Boon. Vele belangstellenden woonden de gezongen Trouwmis met Veni Creator bij. VOORHOUT Posthuum onderscheiden. Door het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. is aan de gesneuvelde militair G. J. Bel posthuum toege kend het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen 1947-1948-1949. Het certificaat behorende bij het reteken voor Orde en Vrede en het ereteken zelf werd door de burge meester op het gemeentehuis ter hand gesteld aan de vader van G. J. Bel, die ontroerd deze voor de ouders zo dierbare onderscheiding in ontvangst naam. LEIDERDORP Getrouwd: M. P. d .Hollander 23 j. en M. Kalkhoven 20 j. te Leiden. F. Tuythoff 65 j. te Leiden en M. M. Smit 52 j. LAATSTE BERICHTEN De operette-putsch van Westerling EEN ZUUR COMMUNIQUé. Het Indonesische ministerie van defensie heeft heden verklaard, dat de pogingen om normale toestanden in West-java te hersieilen „door de Nederlanders werden bemoeilijkt". In een uitgebreid communiqué wor den de oorzaken van ae incidenten te Bandung samengevat. Voor en na de overdracht van de souvereiniteit waren de Nederlandse autoriteiten gewaarscnuwo ïnzaxe ae muge.ijjv- lieid van desertatie van Nederlandse militairen, die op repatriëring wacht ten. „De Nederlanders hebben nooti maatreegelen genomen, ofschoon algemeen bekend was, dat de bewe ging in West-Java steeds sterker werd. De beweging werd door Ne derlanders geleid, zelfs toen de Ne derlandse regering vóór de souverei- niteitsoverdracht verantwoordelijk voor recht en orde in Indoneesië was, aldus het communiqué. „Na de overdracht berust de verantwoorde lijkheid voor de gedragingen van de Nederlandse strijdkrachten nog bij de Nederlandse regering. Naar ver wacht wordt, zullen zij nog invloed uitoefenen op de burgers, die zich nog in Indonesië bevinden, om te handelen als gasten in het buiten land". Het communiqué zegt, dat op 22 Januari en vroeg in de ochtend van 23 Januari het Nederlandse comman do te Bandung bij herhaling op de hoogte gehouden werd van de bewe gingen van zekere groepen Neder landse deserteurs, die geleid werden door twee gedeserteeerde inspecteurs van politie In de ochtend van 23 Januari heeft „de Nederlandse commandant" op een bijeenkomst van de chef-staf van het Indonesische leger en de Nederlandse commandant te Ban dung, die werd bijgewoond door drie militaire waarnemers van de UNCI, ..verklaard, dat hij geen maatrege len tegen leden van Nederlandse strijdkrachten die aan het muiten waren, kon nemen", aldus het com muniqué. Deze verwarde situatie werd opge helderd, toen het schieten in de stad begon. „Om 12 uur gistermiddag overhan digde generaal-majoor Engles aan de Indonesische commandant een voorstel van de opstandelingen, waarin werd aangeboden besprekin gen te houden. Het voorstel werd door de Indonesische strijdkrachten SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA, Java-A'dam pas. 23 Jan. Oporto; GAROET, Batavia- R'dam 21 Jan. van Sabang; INDRA POERA, 23 Jan van Singapore R'dam-Batavia; KEDOE, R'dam-Ba tavia, pas. 23 Jan. 14 uur Malta; KOTA AGOENG. Java-R'dam pas. 22 Jan. 23 uur Perim; LANGKOEAS, R'dam-Java 21 Jan. 5 uur van Aden; MATARAM, Java-R'dam pas. 23 Jan. 7 uur Gibraltar, 27 Jan R'dam verw.; MODJOKERTO. Londen-Java, 22 Jan. van Aden; REMPANG, Batavia A'dam 23 Jan. rede Belawan; TA- BINTA, 23 Jan. van Batavia naar A'dam; WILLEM RUYS, R'dam-Ba tavia pas. 23 Jan. 7 uur Sabang. ftiaovTKHRlCHTRN LEIDEN, 23 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7—13.60, savoye kool 6.8013.30, groene kool 15 20 boerenkool 17—42, prei 39 68. kroten 67-50 kroten gek. 619, uien 441. peen 8.40—38. spruiten f 1475, andijvie 4895. sla 85 witlof 20—49, per 100 stuks: salade f 3.7019, knolselderie 2449, pieterselie 13-4014.40, sel derie 6.70—17.80. Vette Varkens. Aanvoer 125 stuks. Notering in centen per kg. le vend gewicht: zware 1.601 64 lichte 1.56- l.?0 zeugen 1.45 1.50 Handel tamelyk vlug. ROTTERDAM. 24 Jan. Vee. Aan voer: Totaal 4096; waarvan 850 vette koeien, 1081 gebruiksvee. 179 gras kalveren, 812 nuchtere kalve-en, 81 varkens, 410 biggen, 275 paarden, 17 veulens, 230 schapen en 55, bokken i geiten. Prijzen: vette koeien 2.10 2.25, 2.00—2.10 en 1-90—2.00, gras kalveren 280220140, nuchtere kalveren 534845. biggen 42 —35. slachtpaarden 1.50. 1 35 en 1.10, lammeren 2.00 1.80 en 1.70, kalfkoeien 925—825—700: melkkoeien 925825700; vare koeien 580480400; vaarzen f 600 -500—400 pinken 500—400—325- Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen als gisteren; graskalveren aanvoer als vorige week handel lui, prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer iets ruimer, handel redelijk, iets stijver in prijs; biggen: aanvoer iets korter, handel traag, orijzen iets hoger; slachtpaarden aan voer iets groter handel vlot. goed prijshoudend; lammeren: aanvoer iets ruimer, handel stug, prijshou dend; koeien aanvoer als vorige week handel stug, prijzen als vorige week; "arekoeien aanvoer iets korter, han del kalm, prijzen stabiel: vaarzen en pinken: aanvoer iets kleiner, handel dm nrüTon o"veranderd. BODEGRAVEN. 24 Jan. Kaas- Aanvoer 61 partijen. Prijs le soort 2—2.10, 2e soort 1.95—1.99. extra zwaar f 2.16. per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 23 Jan. Bloemen. Tulpen: Rose Copland 4056 cent. Golden Harvest 4661 cent, E. Eddy 4769 cent, Piquante 5056 cent, Amidonette 3851 cent, W. Pitt 70—74 cent, White Sail 36— 48 cent, v. d Eerden 3549 cent, Nansen 3944 cent, Scarlet Wonder 3137 cent. Krelage 29—39 cent. Pink Gem 3548 cent. Peach Blossum 30 —35 cent. Crown Imperial 31—39 cent. Fred Moore 3237 cent. Nar cissen: Magnificence 2835 cent. Buxton 2732 cent. Early Glory 32 36 cent, Scarlet Elegans 3338 ct., verworpen. Om 17.00 uur verlieten de opstandelingen de stad in Noor delijke richting. De moeilijke en ver warde toestand ir. West-Java was het gevolg van het voormalige Ne derlandse koloniale bestuur. De po gingen om normale toestanden te herstellen worden door de Neder landers bemoeilijkt Hiervan bestaan verscheidene bewijzen. In het com muniqué wordt een beroep op de be volking gedaan om samen te wer ken met de regeringsstrijdkrachten bij hun taak dc vrede te vestigen. EEN ANDER GELUID. De orde en rust in Bandung zyn geheel hersteld, aldus luidt een be richt, dat Dinsdagavond te Djakarta door de dienst voor legercontacten werd gepubliceerd. De troepen van de Apra, die Bandung binnenrukten, ontruimden nog dezelfde dag de stad. Een en ander werd, met medewer king van de betrokken plaatselijke commandant van de R. I. S. bewerk stelligd door de Nederlandse troepen commandant te Bandung, die door zijn beleid tevens wist te bereiken, dat het overgrote deel der deser teurs zich nog dezelfde avond on voorwaardelijk. met bewapening en uitrusting terug meldden bij hun onderdelen. Aldus werden verdere gevechten met de daaraan verbon den verliezen en verwoestingen voor komen. Dat ondanks de van Neder landse zijde getroffen maatregelen toch deserties plaats vonden wordt zeer betreurd, temeer omdat de ove rige onder Nederlands bevel staande troepen tijdens de ongeregeldheden een grote gedisciplineerdheid aan de dag hebben gelegd, aldus de dienst voor legercontacten. GEEN SLACHTOFFERS ONDER NEDERLANDSE MILITAIREN. Naar wij vernemen zijn bij dc in cidenten in Bandung onder de Ne derlandse militairen geen slachtof fers gevallen. De minister van buitenlandse za ken mr. Stikker en de minister van financiën, mr. Lieftinck, zijn heden naar Parijs vertrokken ter bijwoning van vergaderingen der West-Euro- pese Marshall-organisatie O.E.E.S. Verwacht wordt, dat deze bijeen komsten slechts enkele dagen zullen duren. IJS OP HET IJSELMEER. Na een vertraging van meer dan zes uur is het schip „Jan Nieveen" uit Amsterdam vanmorgen om ruim elf uur de haven van Lemmer binnen gelopen. Deze vertraging werd ver oorzaakt door ijs op het IJselmeer en tengevolge van het feit. dat de „Jan Nieveen" een drietal schepen, die op eigen kracht niet verder konden tus sen Urk en Marken uit het ijs heeft verlost. Tussen Urk en Lemmer is geen ijs van betekenis. SCHEEPVAARTVERBINDING MET AMELAND VERBROKEN. In verband met het ijs op de Wad denzee is de bootdienst tussen Hol- wera en Nes (Ameland) gestaakt moeten worden. TRAGEDIE AAN OOSTENRIJKS- HONGAARSE GRENS? Volgens het Oostenrijkse blad Die Presse, heeft de Oostenrijkse politie °P streng bevel van de Russische autiriteiten twee Hongaarse meisjes en een jongen, die met levensgevaar over de grens naar Oostenrijk waren gevlucht, aan de Hongaarse politie uitgeleverd. De drie jongelui, de 17-jarige gra vin Juliska Nadasdy, de 23-jarige Gi- sela Kardos en een 22-jarige student wiens naam onbekend is, waren ge kleed in ziekenhuiskleren en leden nog aan ernstige verwondingen, die zij hadden opgelopen, toen zij door mijnenveld en prikkeldraadversper ringen uit Hongarije ontsnapten. Volgens hun verslag aan de Oosten rijkse politie hadden zij deel uitge maakt van een groep van 21 jonge Hongaren, die op 1 December tracht te uit het land te vluchten. Toen de groep de prikkeldraadver sperringen aan de grens bereikte, ge raakte zij in een mijnenveld. Enkele mijnen ontploften en de Hongaarse grenswachten begonnen in het schijn sel van de onmiddellijk ingeschakelde zoeklichten op hen te schieten. Acht jor.gens en meisjes werden gedood, negen gevangen genomen en vier slaagden er in Oostenrijks grondge bied te bereiken. Drie van deze, ech ter, die zwaar gewond waren, werden ill een ziekenhuis opgenomen. On danks protesten uit Wenen en de verontwaardiging van de plaatselijke bevolking zijn zij thans uitgeleverd. BONN KRABBELT TERUG. Een woordvoerder van de West- Duitse kanselarij heeft heden ver klaard, dat dr. Adenauer het niet eens is met de voorstellen, die zijn vervat in het gisteren gepubliceer de memorandum van het departe ment voor zaken geheel Duitsiand betreffend over het Saargebied. De woordvoerder ve'klaarde, dat de voorstellen nog slechts in een ontwerp stadium waren en door „een indiscretie" zijn gepubliceerd. Dr. Adenauer vernam pas van het memorandum door dc Duitse pers. ONBEKEND VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het vliegveld van Bombay heeft een radio-boodschap van een schip opgevangen, dat een niet-geïdenti- ficeerd vliegtuig in de lucht in brand is gevloeen ergens boven de Perzi sche Golf en in zee is gestort. VOETBAL ALS LEERVAK. Het Oostenrijkse ministerie van opvoeding heeft medegedeeld, dat voetbal zal worden opgenomen in het programma van de lichamelijke op voeding op de Oostenrijkse scholen. De leerlingen van de hoogste klas sen zulen verplicht worden de wed- strijduren te bezoeken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3