De prins op Aruba De Rally-rijders bereikten ons land K^chtig.zKrampvrij LAXEER-AKKERTJES Kerkelijke statistiek van Leiden 40 jaar dokter SXe ziCaeien DINSDAG 24 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Wel echter linkervoet licht verstuikt. Het Romeinse nieu wagen tschap R.A.I. heeft, zoals bekend is, gemeld, dat Z. H. de Paus ?an rheumatische pijnen in het linkerbeen lijdt en se dert enige dagen oup Zijr dagelijkse verpozing in de Vaticaanse tuinen de automobiel niet verlaat om enige tijd te wandelen, zoals dit zün gewoon te is. Wij kunnen berichten, dat Zijne Heiligheid zich in een uitstekende ge zondheid verheugt. De H. Vader heeft dan ook heden de wekelijkse grote generale audiëtie aan enige duizen den personen verleend. De Paus heeft echter de linkervoet verstuikt en op medisch advies moet de H. Vader voor enige tijd het lopen tot een mi nimum beperken. NEDERLANDS SCHIP BIJ JUTLAND GESTRAND. Het Neder'andse motor-zeilschip „Molan" uit Rotterdam is bij Thy- boroen aan de Westkust van Jut land gestrand. Een sleepboot bevindt zich bij het schip. Er is geen gevaar voor de bemanning. Het schip strand de gistermiddag even voor twaalf uur. Prins Bernhard is gisteren op Aru ba aangekomen. Het was er warm en zonnig, na een week van koud, re genachtig weex\ De Prins is met enthousiasme begroet. Honderden auto's verstopten de nauwe straten van Oranjestad. Met megafoons uit geruste poütie-agenten regelden het verkeer. De stad was versierd met oranje en rood-wit-blauwe wimpels. Direct na de avondreceotie zou de Prins naar Curasao terugkeren. VILLABRAND BIJ GRONINGEN. Een felle brand heeft gisteravond gewoed in de villa van de familie J. Weeber te Harenermolen bjj, de stad Groningen. De brand is waarschijnlijk rond de schoorsteen van de oliestookin richting ontstaan en heeft gretig voedsel gevonden in het rieten dak Men vermoedt, dat een oververhit te schoorsteen de oorzaak van deze brand was. De villa brandde geheel uit. Dank zij de medewerking van de Franse regering is het directoraat- generaal van de scheepvaart er in geslaagd het grootste thans bestaan de troepenschip voor één reis te char teren voor de repatriëring van Indo nesië naar Nederland. Het schip, dat 4000 militairen kan vervoeren, zal de reis naar Nederland in 18 dagen kun nen afleggen. Behalve op dit schip heeft men voor een fom eer reizen beslag nuk- nen leggen op de volgende schepen van de I.R.O. (Internationale Vluch telingen-organisatie), die het vervoer van verplaatste personen verzorgt: de „Goya", „Skaugum", „Castel Bian co", „Nelly" en „Fairsea". Deze schepen vervoeren verplaat ste personen o.a. naar Australië; op de terugreis zuil enzij te Tandjong Priok Nederlandse troepen aan boord nemen met bestemming Nederland. LOONSVERHOGING EN PERSONEN ONDER DE DRIE EN TWINTIG JAAR. In overleg met de Stichting van de Arbeid is de vraag onder het oog ge zien, of de loonsverhoging van 5 pet. eveneens ten aanzien van gehuwden en kostwinners beneden de 23-jari ge leeftijd zou moeten worden toe gestaan. De minister van Sociale Za ken meent, dat dit geen aanbevling verdient. Daar het de bedoeling is, de loons verhoging in niéuwe loonschalen vast te leggen, zou de uitbreiding tot jeugdige gehuwden en kostwinners de noodzakelijkheid medebrengen van het vaststellen van afzonderlijke loonschalen voor deze categorieën, hetgeen niet wenselijk wordt ge acht. Bovendien is de loonsverho ging van 5 pet. berekend op basis van een gezinssamenstelling van man, vrouw en twee kinderen, wel ke men bij gehuwden beneden de 23-jarige leeftijd slechts bij uitzon dering aantreft De jeugdigen, aan wie de tijdelijke bijslag van 1.— per week of 4.50 per maand was toegekend, gaan echter in loon niet achteruit, ook al komt door de nieu we loonschaal deze bijslag te ver vallen. Aethe-I',a«ten WOENSDAG. HILVERSUM I 301.5 meter. 7.00—24.00 uur N.C.R.V. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gram., 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 11.15 „Het huis Lauernesse", hoor spel. 12.00 PoouTair concert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.20 Orgelcon cert. 14.35 Groot omroeokoor en sol 15.00 Striikkwartet. 15.45 Zigeuner kwintet. 16.15 Voor de kinderen. 17.30 Accordeon-ensemble. 17.45 Voor de kinderen. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Sportcommentaar en grani. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Com mentaar familiecompetitie. 2015 Klein koor en ork. met solisten. 20.55 Liturgische beschouwingen en over wegingen". causerie. 21.25 Concert gebouworkest. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA- 7.00 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.50 Voor de vrouw. 9.309.35 waterstanden. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.20 Voor de vrouw. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gram. 14.00 „Gesproken portret 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.35 Promenade-or kest. 19.00 Parlementaire overzicht. 19.30 „Onze spelregels", causerie. 19.40 Weekkroniek. 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Socialistisch nieuws. 20.20 Concertgebouworkest en soliste. 21.20 „Verloren grenzen", hoorspel. 22.20 Banjo-ensemble. 22.45 Populair-wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. De tocht was hier en daar zeer zwaar Uit Irun wordt gemeld, dat daar een ernstig ongeluk geschied is met de in Lissabon gestarte Citroën van de Fransen Picard en Brugairolles. Zij kwamen in botsing met een vrachtauto, waarbij hun wagen to taal vernield werd. Picard en Bru gairolles moesten beiden in een hospitaal worden opgenomen. In Bordeaux viel de Franse oor- logs vlisger Pierre Clostermans uit. Zijn ploegmaat Alin zet echter de rit in de Vedette voort met de be kende coureur Giraud-Cabantous als partner. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldde hedennacht uit Ven- lo, dat de équipe van de heer en mevrouw Verkammen-van Keulen met Vauxhall het eerst, om acht minuten over een, de controle pas seerde. Ook het vorig jaar was de ze équipe het eerst te Venlo range- werken tegen verstopping Zoals te verwachten was werd de stemming op de Amsterdamse effec tenbeurs gisteren beheerst door de actie van „kapitein Westerling". Reeds tijdens de ochtendbeurs wer den voor de leidende cultuurfond sen noteringen vernomen, die 4 a 5 punten lager waren dan Vrijdag. De openingskoersen van gistermiddag gaven iets kleinere verliezen te zien. De handel was, voor zover waar neembaar» niet zo actief als Vrij dag, toen voor 2.200.000 nominaal aan aandeelen werd omgezet, waar bij Koloniale Bank en Indische Han delsbank iefer een omzet van 63.000 bereikten en Verenigde Vor stenlanden Cultuur zelfs 84J300. Laatstgenoemde fondsen werden ook gisteren in een open hoek verhan deld, Koloniale Bank avanceerde 3 punten tot 87 V<. Indische Handels bank en Verenigde Vorstenlanden verloren ieder ongeveer 2 punten. Amsterdam Rubber sloot on 154 (Vrijdag 158), HVA 164 (167V<), en Deli 151 (154). Oo de Staats^ondsen- markt ging weinig om. 3314 pro cent conversieJening 947 was een kleinigheid lager. Wet lo ">"S s^brjiven Met groeiende ergernis en veront waardiging heb ik Maandagavond te 9 uur en velen met mij het hoor spel gevolgd dat door de N.C.R.V. werd uitgezonden. Het behandelde een geschiedenis tijdens de Hervor ming. doch de inhoud was voor ka tholieken zó kwetsend, dat ik mij af vraag, of de radio-vrijheid niet al te ver gaat. Dat de N.C.R.V. een hoor spel wil uitzenden over de Hervor ming en deze beziet vanuit haar principiëel standpunt, is haar goed recht, doch laat zij dat dan doen op een manier, die anderen niet ergert. de H. UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkantoren, De uitbetaling van 1 gld op 544 geschiedt op de postkantoren. Woensdag: voor de letters Li tot en met de Me. LAAKBARE BEHANDELING VAN POLITIEKE DELINQUENTEN. Het Eerste Kamerlid Reijers (C.- H.) heeft aan de minister van Jus titie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat Dinsdag, 10 Januari jL, een aantal politieke de linquenten, verblijvende in de cel lenbarakken te Scheveningen, des morgens omstreeks zes uur zonder voorafgaande waarschuwing, na ge fouilleerd te zijn, met achterlating van kleding en alle hun toebeho rende papieren, in nachtgewaad naar het Huis van Bewaring zijn overge bracht en daar geisoleerd zijn opge sloten. 2. Kan de minister, indien het antwoord op de vorige vraag beves tigend luidt, mededelen, op wiens last deze ongebruikelijke en laak bare wijze van overbrenging is ge schied, welk doel er mede werd be oogd, waarom deze mensen zijn ge isoleerd en welk gebruik er van hun schrifturen is gemaakt? 3. Kan de minister, daar onder deze gedetineerden personen voor komen, c'ie onder leiding van baron van Tuyll van Serooskerken werk zaamheden verrichten voor de parle mentaire enquête-commissie in ver band met haar onderzoek naar de kamp toestanden in 1945 mededelen, of genoemde autoriteit in deze over brenging is gekend, zodat hij ten opzichte van de achter te laten schrifturen de nodige maatregelen heeft kunnen treffen? 4. Is het juist, dat voor de duur van deze biizondere omstandigheden het verkeer dezer politieke delin quenten met hun raadslieden niet wordt toegelaten en dat zelfs de met hen gevoerde correspondentie wordt ge^<-r0ieQrd? 5. Kan de minister mededelen, of inmiddels kleding eigendommen en napieren weder vo'ledig ter beschik king van deze -gedetineerden zijn ge steld, en is de mmister bereid, maat regelen te treffen, ondat een zo aan Duitse methoden herinnerend optre den in het vervolg achterwege zal blijven? komen. Onze landgenoten vertelden, dat zij een zeer goede reis hadden gehad en alleen enige sneeuwval in Zwitserland had wat extra inspan ning gekost Na Luik was het een zacht eitje geweest, de wegen waren droog, het zicht was helder, de tem peratuur enige graden beneden het vriespunt en dc passage aan de grens was vlot gegaan. Trouwens, men was als het ware van het ene land in het andere gegleden, zo ge makkelijk waren de grensposten op getreden. Een honderdtal Venlona- ren had de nachtrust opgeofferd om de doortocht in het Limburgse stad je te aanschouwen en een luid ge juich ging op toen de eerste wagen een Nederlandse bleek te zijn. De leden van de motorclub „Gaef um Gaas" snelden toe en bonden een wimpel aan de wagen. Wij verna men van enkele ploegen, dat het team Modderkolk, van Riel en Prin sen met Citroën bij Digne geslipt was door de gladheid van de weg en daarbij tegen een bergwand was gebotst. Door de botsing spoorden de wielen niet meer en enkele on derdelen van de motor waren ont zet. De onfortuinlijke rijders had den niettemin met een ongelooflijke volharding in betrekkelijk korte tijd de meest dringende reparaties ver richt. maar te Venlo wist men nog niet of zij de controle van Luxem burg haddpn kunnen Dereiken. Veel belangstelling trok de Lilli putter G. Rinaldo (Frankrijk) met zijn 435 cc De Rovin. Hij was te vroeg aan de controle te Venlo en dat betekende dubbele winst, voor hem, want hij had in het kleine wagditje Rinaldo is een zeer lan ge man dubbel gevouwen gezeten en nu kon hij zich voor het eerst sinds de start in zijn volle lengte uitstrekken. Het vorige jaar heeft hij het ook geprobeerd, maar toen was hij te Venlo drie uur te laat binnengekomen en had te Parijs de strijd gestaakt. Dit keer ging het beter, verklaarde hij, en ik zal be slist Monte Carlo halen. Omstreeks vier uur werd het te Venlo zeer druk aan de controle. In tegenstelling met het vorig jaar bleven de deelnemers niet lang ter plaatse, aangezien Venlo slechts als route-controle maar niet als tijd- controle was bedoeld. Omtrent het team van m'ajoor J. D. K. Modder kolk met Citroën kan nog worden medegedeeld, dat het ongeval in een van de vele bochten op de weg tus sen Grasse en Digne was gebeurd. Na een voorlopige reparatie, aldus vertelde de heei van Riel, kon men met de controlekaart in de hand juist op tijd te Digne komen, waar na, het herstel van de wagen defini- tie'f in orde werd gebracht en de reis via Bern en Luxemburg zonder verdere stoornissen werd volbracht. Om half zes ^vanmorgen kwam te Venlo de eerste in Florence gestarte ploeg binnen Het waren de Neder landers Jlupert en Verbeek met Studebaker die aan een speciale A.N.P.-verslaggever het een en an der over hun reis vertelden. Het weer in Italië was buiten verwach ting koud geweest en een sneeuw storm m'aakte het er niet beter op. Vooral de smalle Vuta-pas tussen Florence en Bologna vergde de uiterste behoedzaamheid in de steile afdalingen. Even voorbij Milaan kwamen de Nederlander^ in een sneeuwstorm terecht, tiè sneeuw lag op sommige plaatsen een halve meter dik en er was zo weinig zicht, 1839 1899 Bevolking 37464 53657 Kath. 9927 26,49% 13847 25, Nederl. Herv. 27068 72,22% 31392 58,50% Geref. Kerk Christ. Geref. Geref, art. 31 Geref. gem. Evang. Luth, Doopsgez. Remonstrant Israëliet Andere gezindten Onkerkelijken 256 0,713% 872 2,42% 155 0,431% 151 0,417% 381 1,61% 2844 635 1092 500 873 397 861 1216 1930 70825 17625 24,41% 29837 42,11% 5,30% 4568 6,14% 1,18% 531 0,749% 2,03% 0,931% 1,62% 0,739% 1,60% 2,27% 1050 1,48% 514 0,725% 1090 1,54% 314 0,443% 2259 3,18% 13037 18,40% 1947 86914 23307 26.81% 32389 37,27% 4976 5,72% 576 0,662% 446 0,513% 684 0,786% 1,09% 956 0,719 1,44% 0,14% 1860 2,14% 19705 22,67% 1258 122 Bij de 1860 „andere gezindten" van 1947 waren 82 Oud-Katholieken. dat de rijders op een gegeven mo ment plotseling een spoorboom op de motorkap zagen terecht komen, een hindernis waardoor ze volko men verrast werden. Ze reden ge lukkig met matige snelheid, zodat ze tijdig konden remmen. Over de controlepost in Milaan was de heei Rupert niet erg te spreken. De controleurs daar zaten in een klein hokje, waarin alleen voor hen plaats was, terwijl er wel een uur met de controle verstreek. Aan de grens toonden de Italiaanse douanebeambten zich nogal erg arg wanend. Zij waren de enigen die de inhoud van de koffers inspecteerden en de wagens doorzochten. Het Franse team AnvelinBou- chet (Renault) heeft zich op de Florence route al vermaardheid ver worven doordat het op alle controle posten net op tijd wist binnen te «lippen. In Milaan ging het zelfs om één minuut. De grote stroom wagens uit Mon te Carlo en Glasgow was om half zeven Venlo gepasseerd. Het wach ten was toen nog slechts op drie wagens uit Florence. Te Amsterdam. Het was reeds vroeg een drukte van belang in het Apollo paviljoen te Amsterdam, waar vanmorgen om even voor vijf uur de tijdcontrole van de Rallye van Monte Carlo werd geopend. De Nederlandse Vauxhall-ploeg van de heer en mevrouw Verkam man-van Keulen, gestart in Monte Carlo, was de eerste, die de Apollo- laan indraaide, onmiddellijk ge volgd door Gatsonides en Baren dregt, die het ditmaal met een Humber-snipe probeerden. Het ren de vroege voorloners van het grote contingent uit Monte Carlo, dat zich soms met regelmatige tus- Sor^ozen, dan weer in eroeojes te gelijk voor de controletafel kwamen verdringen om hun carnet in te le veren en om daarna een aanval te doen op de kokende erwtensoep en een verkwikkend bad. Dat hiervan dankbaar gebruik werd gemaakt, is duidelijk, want het was flink koud vanmorgen, terwijl ook de ver moeidheid bij de rijders een duchtig woordje meesorak. Maar allen wa ren welgemoed en zeer tevreden over de reeds, af gelegd p etapnes. H°t algemene oordeel luidde, dat de TMly niet zwaar was. Koud natuur lijk en hier en daar, vooral in de buurt van Bazel, gladde wegen, maar voldaan, vooral omdat mist, meeuw of regen, het ergste wat een deelnemer aan een sterrit kan over komen, waren uitgebleven. Om 7.48 uur waren alle deelne mers, die in Monte Carlo waren ge start, uit Amsterdam vértrokken. Hierbij was ook het Hotchkiss-team van H de Rijk en C. J. Bijl, die bij Digne een defect aan hun achteras hadden opgelopen, doch er in ge slaagd waren het euvel te herstel len, waardoor 28 ïwinuten vertra ging werd opgelopen. Uit Hengelo wordt gemeld, dat de Nederlandse équipe B. A. J. Witt- kampf en C. W- J. Eisma met Fiat, die de controle te Hengelo had ge passeerd, in de omgeving van Al melo de strijd, doordat de lagers waren uitgelopen, staakte. Doortocht te Den Haag. Reeds in de vroege morgenuren had een groep belangstellenden zich bij het K.N.A C.-gebouw op de Vij verberg te Den Haag verzameld. Zij hadden de koude en vorst getrot seerd om de eerste rijders, die de controlepost te Den Haag zouden passeren, te zien binnenkomen. Hun moeite werd beloond, want vóór 7 uur reden al enkele wagens voor. Het Nederlandse équipe Verkam men-van Keulen was evenals te Amsterdam de eerste. In regelmatige volgorde kwamen de deelnemers daarna in de meest fantastische kledingcombinaties van lichtblauwe overalls, ijsmutsen, laar zen en bontjassen binnen. Koud en vermoeid, maar vol goede moed lie ten ze aan de balie hun carnets af stempelen. De bekers warme thee, chocolade en wat dies meer zij, als mede de traditionele doos met Haag se Hopjes waren een welkome ver sterking. Om kwart voor acht, tegen de tijd dat de populaire majoor Flinterman zou arriveren, had de groep belangstellenden zich reeds sterk uitgebreid. Aan de eerste bin nenkomende rijders, die te Glasgow waren gestart, de Franse teams LaureysOury en van Kilsdonk werd een blik biscuits uitgereikt en enkele pakjes sigaretten. De Amsterdamse taxichauffeur de Rijk liet even na half negen, ver moeid maar vrolijk zijn carnet af stempelen. Grote belangstelling trok ook de prachtige lichtgroene Rolls-Royce, met de ingebouwde cocktailbar, die om kwart voor negen arriveerde. De rijder, de heer Cooper, was in een uitstekend humeur, het weer was wel erg koud, meende hij, maar schitterend, zodat hij gemakkelijk de wegen hier in Nederland waren km per uur kon halen. De heer Cooper deelde nog mede, dat hij de terugweg langs de normale weg zou gaan, dus per boot, en niet, zoals op de heenreis per vliegtuig. Opgewekt en vergezeld door de beste wensen startten de rijders voor de etappe naar Brussel en Parijs. VOORHOUT Drs. H. A. G. Bots. Zaterdag a.s. wordt het 40-jarig ambtsjubileum gevierd van drs. H. A. G. Bots, arts alhier. Dokter Bots werd geboren te Wil ms 3 Jan. 1887, studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1908 slaagde voor het arts-examen. Daarna was hij 2 jaar werkzaam als assistent aan het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam. In 1910 vestigde hij zich te Voorhout. Gedurende 40 jaren heeft de heer Bots in Voorhout zijn ambt uitge oefend. Daarbij viel hem genegen heid en dank van de gehele bevol king ten deel. Niet alleen in de ge neeskundige practijk toont de jubi laris zijn belangstelling en medele ven met de ingezetenen, hij is ook reeds meer dan 20 jaar voorzitter van de Raad van Toezicht op de Coöp. Boerenleenbank. Hij was de stuwende kracht bij de totstandko ming van de Kath. Wijkverpleging en is thans voorzitter van het Wit- Gele Kruis. Bij zijn 25-jarig jubileum in 1935 werd de heer Bots vereerd met het kruis „Pro ecclesia et Pontifice". Ook nu, bij zijn 40-jarig jubi leum zal het een groot feest in Voorhout zijn. Zaterdagmorgen te 9.30 uur wordt een plechtige H. Mis opgedragen in de parochiekerk. Te 13.30 uur komt de gemeente raad in buitengewone vergadering bijeen om de jubilaris te huldigen als gemeente-arts. Te 3 uur begint een receptie voor genodigden in het parochiehuis. Na 16.30 uur wordt de gehele bevolking in de gelegenheid gesteld dokter Bots geluk te wensen. In het huldigingscomité hebben zitting genomen: Drs C. J. N. de Graaff, burgemeester van Voorhout, G. Bulten, oud-burgemeester van Voorhout, Mr G. F. W. van Berckel, oud-burgemeester van Voorhout, Pastoor A. Kramer, Ds 'E. J. Beker, Broeder Watherus, Overste der B. N.S., P. van den Nouland, wethou der, A. W. Deutekom, wethouder, J. W. van den Aardweg, gemeentese cretaris, A. Augustinus, Ir J. G. A. M. Bierman, C. H. F. Heuzen, Noord wij kerhout, Ir. A. J. Jacobs, directeur Landbouw-Winterschool, H. Jagers, administrateur B.N.S., M. Jansen, voorzitter N.R.K.M. afd. Voorhout, Adr. Jansze, Raadslid, Mevr. Wed. Klomp-Pfeiffer, Jac. Knoppert, Mevr. J. van der Laan- Brqmwer, A. J. van der Lans, voor zitter K.A.B. afd. Voorhout, L. B. van der Lans, voorzitter Landarbei- dersbond Voorhout, C. L. M Prins, Raadslid, B. P. Schulte, directeur Coöp. Boerenleenbank Voorhout, G. K. Spierenburg, Raadslid, C. van der Staak, wijkverpleegster, Mevr. C. van der Tang-Eigenbrood. Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 52) De auto hield stil voor het grote portaaL Hij zag de opzichter Fossel en de oude kamerknecht Paul, wiens gelaat was beschreid, buiten komen. Van hem vernam Silas het gebeur de. Fossel en Paul vertelden hem, dat zij zelf mevrouw Von Turnwald van de uitgang van het park naar het kas teel hadden gedragen op een baar, die zij snel uit het spuithuisje der brand weer van Sperber-Eck hadden ge haald. Mevrouw was onderweg weer tot het bewustzijn gekomen en had zelfs met hen gesproken; trou wens zij had er niet ongelukkig en droefs, achtig, maar integendeel opgeruimd en blij uitgezien. Zij was enkel zeer zwak, tengevolge van het sterke bloedverlies. Nu was de dok ter bij haar. Zijn ook graaf Roland en freule Vera bij haar? vroeg Hempel. Neen. antwoordde Fossel. Het eerste wat mevrouw zei, toen zij weer gebracht, die een jongen voor haar tot bewustzijn kwam terwijl wij haar had afgegeven. Of dat verband houdt droegen, was, dat de jonge graaf en met de zaak? Niemand weet het. Wij de freule in geen geval gehaald allen in huis dachten, dat mevrouw mochten worden. zich in haar kamer bevond, want nie- Waren zfj dan niet thuis, toen mand had haar het kasteel zien ver- de misdaad aan de uitgang van het laten. Eerst toen die vreemde mijn- park werd gepleegd? I heer Hirschfelder, die zich als beamb. Neen. Maar u weet misschien te der criminele politie voorstelde, nog helemaal niet, mijnheer de bi- de verschrikkelijke tijding bracht, bliothecaris, dat graaf Roland zich zagen wij, dat mevrouw niet meer een paar dagen geleden met freule Lansberg heeft verloofd en dat van daag op Drobny het verlovingsfeest wordt gevierd? Neen, dat wist ik niet. Dus om die reden Mevrouw moest er natuurlijk bij zjjn. De moeder van freule Lans berg was zelf gekomen om haar spoor? Jawel! Hirschfelder heeft hem onmiddellijk ter plaatse zelf van de misdaad gearresteerd. Heb ik waar lijk vergeten, u dat te zeggen, mijn heer de bibliothecaris? Geen woord heb je er van ge was niets aan te doen. Zo bleef me- zegd, riep Hemoel opgewonden uit. vrouw weigerde beslist. Zij gevoel- Aangehouden! Werkelijk aangehou- de zich te ziek om een feest van die den? Ben je daar heel zeker van, aard bij te wonen. Dat speet graaf Fossel? Roland en freule Vera zeer, doch er I was niets aan e doen. Zo b'esf me- Ik heb het zenf gezien. Hii heeft vrouw alleen thuis, alléén en in haar hem meegebracht. Hirschfelder zei kamer, nadat zjj de kamenier naar mij, dat hij, toevallig in het park de keuken had gezonden, om Ka- zijnde, een kreet had gehoord en thrine te helpen. daarop was afgegaan. Hij vond de Maar hoe kwam mevrouw Von moordenaar nog over zijn slachtoffer TurnwaM er toe, naar de uitgang van gebogen en maakte zich natuurlijk het park te gaan? onmiddellijk meester van hem. Hij Dat weien wij niet. De kamenier I was van plan, de ellendeling onver had haar tegen de avond een brief I wij ld over te brengen naar Graz om hem daar in verzekerde bewaring te stellen. Fossel zweeg een ogenblik, keek toen Silas Hempel op betekenisvolle wfjze aan en trok hem terzijde; Ik moet u nog iets zeggen mijn heer de bibliothecaris, iets, dat mij vreemd voorkomt en dat ik niet be grijp Nu? Toen Hirschfelder zich met de moordenaar dicht bij het kasteel be vond, hoorde ik zeer duidelijk, dat de beambte zijn gevangene als „mijn heer Von Turnwald aansprak; en toen we mevrouw hierheen droegen en zij ontwaakte uit haar bezwijming, wa ren haar eerste woorden: „Waar is mijn zoon Ulrich?'' Wij hebben het beiden gehoord, Paul en ik. Ik ge loof, dat zij ijlde en graaf Roland bedoelde. Maar toen ik zei, dat ik on middellijk iemand naar Drobny zou I sturen, maakt zij driftig gebaar en I verbod mij het ten strengste. Het 1 feest van graaf Roland's verloving mocht niet" worden gestoord. Later sprak ik met Paul over de zaak, maar Paul hield zich achterbaks. Hij zei enkel, dat mevrouw misschien nog een andere zoon had gehad, maar dat die in ieder geva1 sinds jaren over leden moest zijn. Hebt u iets daar van gehoord, mijnheer de bibliothecaris? Hempel was beurtelings rood en bleek geworden. Kan je je niet vergissen...... Heeft Hirschfelder werkelijk „mijn heer Von Turnwald" gezegd. Ja. Paul heeft het ook gehoord. Vraag het hem maaar. Hempel keek ontsteld voor zich uit Geen twijfel: men heeft de verkeer de aangehouden en de echte moor denaar is ontsnapt! Had hij Hem pel niet van de beginne af gedacht en gevreesd, dat de voorbarigheid der officiële politie nog alles in de war zou sturen? Dr Ullman had hii niets gezegd. En wat betreft het aanhou dingsbevel, dat aan Hirschfelder was meegegeven Hoe gedroeg zich de gevangene? Protesteerde hij niet tegen zijn aan houding? A^hans niet in mijn tegenwoor digheid. Hij sprak geen woord. Hoe laat hield een trein in de richting van Bruck te Sichelfeld stil? .vroeg Hempel snel. Om vijf uur En wanneer vertrekt de volgen de? Over een half- uur, als ik mij niet vergis. Sneltrein? Neen, een boemel; eerst van Bruck af een sneltrein. Op dat ogenblik kwam Dr ThO' mayer de trap af. Hempel en Fossel gingen naar hem toe. Hoe is het met mevrouw Von Turnwald? bestaat er kans op be houd? Ik ihoop het. De verwondingen zijn niet zo ernstig als ik in de begin ne vreesde. Hart en longen zijn onge deerd. Het mes is op de ribben afge stuit. Maar het bloedverlies is groot. Afwachten is de boodschap. Wel jam mer, dat we niet een bekwame ver pleegster bfj de hand hebben, die de werking van het hart kan contro leren, terwijl ik afwezig ben. Ik zal morgen in ieder geval naar Graz te legraferen om een verpleegster, want noch de kamenier noch freule Vera bezitten de nodige ondervinding. Is mevrouw Von Turnwald bij kennis. Ja. Ik heb haar twee inspuitin gen en een opwekkend midel toege diend. Zij is ingesluimerd en dat is voorlopig het beste. Ik hoop, dat zij zal slapen tot ik terugkom. Hempel trok de dokter terzijde. Ik zal u, zei hij, nog een ander middel aan de hand doen, om haar levensgeesten en vooral ook haar wil om te leven op te wekken Laat horen! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2