3)e CöidóeSoii^cml Westerling heeft Bandung verlaten Nederlandse regering dreigde met scherpe maatregelen Saargebied als twaalfde staat Wat willen de Russen in Berlijn? Hrcctenr: C. ML VAN QAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 24 JANUARI 195C 41ste JAARGANG No. 11886 Westerling kwam, zag en verdween weer Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn, 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15 c£ p. mm. Telefoontjes f 1.50 Qedeaeiteeide Medettandew, fdeipen hem De berichten over de toestand te Bandung, waar kapitein Westerling met zijn troepen Maandagmorgen vroeg is binnengetrokken, zijn schaars daar de verbindingen tussen Djakarta en Bandung nog slecht zijn. Een juist beeld van de toestand kan men zich dan ook niet vormen. De Indo nesische regering heeft hedenochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin wordt bevestigd, dat de troepen van Westerling Bandung hebben verlaten. Er worden geen redenen voor deze taktiek van Westerling opgegeven. In de verklaring wordt .verder gezegd, dat zich onder de troepen van Westerling 300 Nederlanders bevonden, die kort geleden uit hun troepenafdelingen waren gedeserteerd. Ultimatum van Hoge Commissaris Indonesische functionarissen, die uit Djakarta te Singapore zijn aan gekomen, hebben verklaard, dat de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, een ultimatum aan de „rebellen en de serteurs'' in Westerlings leger in het gebied van Bandung heeft gericht. In het ultimatum wordt gezegd, dat de Nederlandse troepen, in sa menwerking met de T. N. I. krachtig zouden optreden, indien deze rebel len en deserteurs niet onmiddellijk naar hun eenheden zouden terug keren. In een uit Djakarta te Singapore opgevangen Nederlandse radio-uit zending wordt gezegd, dat te Dja karta niets nieuws vernomen is om trent de verdere gebeurtenissen rond Bandung. De uitzending vormde 'n waarschu wing aan de Nederlanders in het le ger van Westerling, dat de Neder landse regering „niet altijd een hou ding van toegevendheid kan aanne men", indien de Nederlanders niet de zijde van wet en orde kiezen". De stafchef van de T.N.I. kolonel Si- matupang, heeft verklaard, dat 80 leden van de T. N. I- gedood of ge wond werden bij de gevechten rond Bandung. De toestand in Lembang ten Noorden van Bandung, was nog steeds verward. Wat te Bandung was gebeurd was in feite „een muiterij op grote schaal" onder de daar ge- stationneerde Nederlandse troepen. De Indonesische autoriteiten hadden de Nederlandse bevelhebber „ge neraal Engels", Zondag gewaar schuwd, voor de mogelijkheid van het uitbreken daarvan. De op standelingen, aldus Simatupang, pas seerden de Nederlandse posities, toen zij de stad binnen trokken, Minister Van Maarseveen, die op het ogenblik te Djakarta vertoeft ibeeft de actie van Westeling ten sterkste afgekeurd en de strengste maatregelen van Nederlandse zijde in het vooruitzicht gesteld. Alle Neder landse troepen in West-Java en Dja karta zijn in de kazernes geconsig neerd. Generaal-majoor van Langen, chef van de generale staf van het K.N.I.L, heeft zich per vliegtuig naar Ban dung begeven om zich ip de hoogte te stellen van de toestand, waarin de Nederlandse troepen aldaar zich be vinden. ARRESTxlTIES TE DJAKARTA. Militaire politie heeft volgens een A. P.-berich+ uit Djakarta'John Rit- man en J. Kosak gearresteerd. Ritman is voormalige eerste woord voerder der Nederlandse regering. Kosak stond voorheen in nauw con tact met Westerling. Ritman is thans adviseur van het ministerie van Voor lichting der R- I. S. Hij werd naar het bureau van de militaire gouverneur gebracht om te worden ondervraagd. Kosak, die deel uitmaakte van Westerling's staf, toen deze in Nederlandse dienst was, werd gearresteerd in het huis van Ritman, waar hij woonde. HOUDING VER. NATIES. Een woordvoerder van de Uno- commissie voor Indonesië deelde mee, dat de Ver. Naties de situatie nauwkeurig gadeslaan, maar geen maatregelen hebben genomen. Noch de Nederlanders, noch de Indonesiërs hebben de V. N. verzocht tussenbeide te komen. Het ziet er naar uit, meldt A. P. uit Djakarta dat de Nederlandse Krachten de huidige regeling steun kunnen bieden bij een optreden te gen kapitein Westerling, zonder daar door een onaangename situatie voor de Indonesische regering in het leven te roepen, welke zou leiden tot een rechtstreeks formeel verzoek om hulp. Westerling's dreigement, dat hij zou opmarcheren naar Djakarta om de regering Hatta te arresteren en een eigen regime te vormen, wordt zo wel door de Nederlanders als door de Indonesiërs als bluf beschouwd, zegt A. P. De werkelijke dreiging voor de nieuwe regering ligt in de mogelijk heid, dat Westerling andere afvallige elementen te zamen heeft gebracht. CONTACT MET OOST-JAVA? De staat Oost-Java werd door de Nederlanders in het leven geroepen, nadat dit gebied bij de politionele actie van 1947 aan deze republikein^ se controle was onttrokken. Sinds de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië is het bestuur van de staat vrijwel uiteengevallen. De republi keinen hebben op Oost-Java druk uitgeoefend om zich bij de originele republiek aan te sluiten. Sinds het hoofd van de staat en de premier verleden week met kapitein Westerling confereerden, doen onbe vestigde bencht.en de ronde, dat zij tot een accoord zijn gekomen, meldt A. P. DRIE LEGERTJES IN WEST-JAVA. In Pasundan (West-Java) heeft de nieuwe staat Indonesië het meest te kampen met ongeregelde strijdkrach ten, die de T N. I. bestrijden, aldus meldt U. P. Geschat wordt dat zij in totaal beschikken over 30.000 ge wapende mannen, die kunnen reke nen op de steun van minstens 100.000 burgers. De meest opzienbare strijd macht is die van kapitein Westerling, die thans een groot deel van Ban dung tijdelijk had bezet. Hij beschik-, te voor het begin van zijn actie over ongeveer 9000 man, van wie 300 Eu ropeanen Voorts opereren in West-Java de troepen van de Darul Islam, die tien duizend gewapende strijders zouden tellen. Zij heffen belastingen en heb ben een groot gebied ten Zuid-Oosten en ten Oosten van Bandung in hun macht. Aangenomen wordt, dat het legertje van Westerling eigenlijk deel uitmaakt van de Darul Islam- Tenslotte vechten nog in Pasun dan de „Bamboesperen', een groep Mohammedaanse strijders, die sterk geinfiltreerd wordt door commnnis- tische elementen. Zij zeggen een le ger te hebben van 8000 man van wie de helft nog vecht met bamboe-^ speren. Driehonderd man van deze groep kwamen twee weken geleden in botsing met de ,T. N. I. op slechts 30 kilometer afstand van Djakarta- GENERAAL-MAJOOR ENGLES BEMIDDELDE Generaal-majoor Engles heeft Dinsdagochtend een verklaring af gelegd, waarin hij zegt, dat hij en zijn staf bemiddelend zijn opgetre den, waardoor de actie van de A.P. R.A. werd stopgezet, terwijl de lei ders van de groepen werden bewo gen de stad te verlaten. Engles verklaarde géén enkele verantwoording te kunnen en wil len dragen voor eventuele deserteurs van het K.N.I.L., die zich bij- de A.P.R.A. aangesloten hadden, even min als de T.N.I.verantwoording kan nemen voor de T.N.I.-deserteurs, cie zich in de gelederen van de A.P.R.A. bevonden. Van Nederlandse militaire zijde te Bandung werd aan Anéfa medege deeld, dat de eenheden van de %A.P. R.A. Maandagmiddag om vier 'uur de stad ordelijk in Westelijke rich ting verlieten. Te Djakarta verklaarde een woord voerder van de regering aan Aneta, dat Bandung zijn normaal aanzien herkregen had en dat de kantoren, cok de particuliere bureaux geopend waren. De speciale correspondent van .£neta melded voorts, dat de rege ring van Pasundan Dinsdagochtend bij monde van vice-premier Suradi- redja een verklaring heeft afgelegd, waarin het gebeurde ten sterkste werd afgekeurd en waarin zij haar spijt hierover betuigt. WESTERLING TROK ZICH TERUG IN DE BERGEN. Een woordvoerder van het Neder landse leger verklaarde, dat 270 de serteurs van wie 127 behoorden tot -de Nederlandse strijdkrachten te Bandung en de overigen behoorden tot de onder Nederlandse comman do staande pre-federale strijdkrach ten Pasundan heden naar Dja karta waren gevlogen. De correspondent van Reuter te Bandung bericht, dat de Nederland se troepen gedurende de periode, die verliep tussen het terugtrekken door de troepen van Westerling om 17.00 uur gisteravond en de aan komst van eenheden per vliegtuig hedenochtend Bandung beheersten. Men meent, dat de strijdkrachten van Westerling zich in de bergen ten Noord-Westen van de stad bevinden. Een woordvoerder van de Neder landse strijdkrachten verklaarde, dat ongevCbr 50 gedeserteeerde Ne derlandse militairen vrijwillig naar hun onderdelen waren teruggekeerd na het terugtrekken van Wester ling. Ongeveer 100 Indonesische mi litairen, die enige weken geleden overliepen naar Westerling, zijn vol gens berichten op hun posten in Pa sundan teruggekeerd. WESTERLING. De commandant van het „leger van de Ratu Adil", voormalige reserve-kapitein van het K.N.I.L., Westerling. DE SLACHTOFFERS VAN DE ACTIE. Volgens het te Djakarta verschij nende blad „Indonesia Raya" zouden bij de gebeurtenissen van gisteren te Bandung 59 leden van de T.N.I. zijn gedood; onder hen zouden zich overste Lembong, diens adjudant Leo Kailela en majoor Djokosutikno bevinden. Volgens genoemd blad zouden de.T.N.I.-ers, die gedood zijn, zich ongewapend op straat hebben bevonden. De troepen van Westerling bleven gedurende hun bezetting van Ban dung goed gedisciplineerd. De waarnemers van de U.N.C.I. hebben geen gevallen van roof of bemoeiingen met burgers gerappor teerd. De regering van Pasundan is blijkbaar machteloos. De civiele po litie bleef gisteren de gehele dag ir de barakken. Pas hedenochtend be^ gaven zij zich naar buiten. Men is van mening, dat de een heden Van Westerling de bergpas sen naar Djakarta beheersen en dat zij pogingen om de stad te verster ken, zouden kunnen verhinderen. Nederlandse soldaten staken de duim op naar de strijdkrachten van Westerling, toen deze langs hun ba rakken kwamen. Indonesische leden van het K.N.I.L. toonden zich open lijk verheugd over het succes van Westerling, doch hadden strikte or ders van de Nederlandse officieren om in het kamp te blijven. Een dwaze eis, zegt Parijs IN EEN MEMORANDUM aan het Westduitse federale parlement van Bonn heeft de regering-Adenauer de politiek bepaald, die zij ge volgd wenst te zien in zake het geschil over het Saargebied. De' West- Duitse regering staat er op, dat het Saargebied bij de Westduitsche re publiek wordt gevoegd als twaalfde staat. Zij stemt er evenwel mee in, dat het Saargebied nauwe economische betrekkingen met Frankrijk onderhoudt. De regering-Adenauer zegt, dat zij de Saar-kwestie van het „ernstigste belang beschouwt in de betrekkingen tussen Duitsland en Frankrijk-" 'i"ET BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS I Bernhard een geschenk aan op het BERNHARD AAN DE WEST. Fortplein te Willemstad. Links: gou- rie welpen bieden Z.K.H. Prins verneur Ir. L. A. H. Peters. In Franse regeringskringen in Pa rijs werd de eis van Adenauer, het Saargebied als twaalfde staat bij de Westduitse federale republiek te voegen, een „dwaas voorstel" ge noemd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei vanavond, dat de Franse politiek in zake het Saargebied on veranderd zal worden uitgevoerd, wat de Westduitsers ook zullen on dernemen. Het standpunt van Ade nauer, die het Saargebied politiek met Duitsland en economisch met Frankrijk wil verbonden zien, wordt in Parijs „volslagen onzin" genoemd. Het Saargebied kan slechts econo misch met Frankrijk verbonden zijn, wanneer het zelf politiek onafhan kelijk is, zo meent men in de Fran se hoofdstad. De Franse Hoge Commissaris voor West-Duitsland, Frangois Poncet, heeft intussen bij de Westduitse fe derale kanselier, Adenauer, gepro testeerd tegen de rede, die de West duitse minister van Justitie, Dehler, Zaterdag in Hamburg heeft gehou den. Dehler heeft toen, zoéds ge meld, gezegd: „Het wordt hoog tijd, dat de wereld wordt verteld, dat Duitsland niet alleen schuld aan de oorlog draagt. Hitler was een pro duct van het verdrag van Versailles Vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse Hoge Commissaris sen meenden, dat'deze uitlatingen van een Westduise minister in func tie West-Duitsland geen goed zouden doen. Het Parijse dagblad „Le Monde", dat dikwijls de mening weergeeft van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken, zegt, dat de laatste dagen een bepaalde spanning is ge groeid in de Frans-Duitse betrek kingen. „Men moet niet vergeten, dat dit offensief geleid wordt door de Westduitse federale kanselier, dr. Adenauer, en een aantal ministers van zijn regering. Nog geen twee maanden geleden waren deze zelfde mensen een toonbeeld van beschei denheid en bezadigheid. Heeft dr. Adenauer bloot gestaan aan bepaal de invloeden of in deze vijandige sfeer tegen Frankrijk een schepping van zijn handen?" vraagt het Parij se blad. Met deze vraag bedoelt „Le Monde" de aandacht te trekken op de uitbarsting van nationalisme, die de laatste dagen in Duitsland onder anderen heeft geleid tot de vorming van een „Deutsche Reichspartei" met ongeveer driekwart millioen aan hangers onder leiding van Franz Richter. »SPELDEPRIKKEN«, ZEGT BRITSE GENERAAL De Russische maatregelen tot be lemmering van het verkeer tussen het Westen en Berlijn zijn slechts speldeprikken en maken geen deel uit van een plan om opnieuw een blokkade in het leven te roepen. Ge neraal-majoor Bourne, de Britse commandant in Berlijn sprak giste ren deze geruststellende woorden. Maar terwijl Bourne sprak, regen de het klachten over vertraging in het intér-zonale trein- en autover keer. Bij Helmstedt hebben, als de laatste dagen van de blokkade honderden auto's uren lang staan wachten. Russische soldaten en offi cieren legden een grote belangstel ling aan de dag voor de papieren van de reizigers. Generaal Bourne meende dat de vertraging slechts te wijten was aan onhandig optreden van enige Rus sen. Hij zei: „Sedert de opheffing van de blokkade van Berlijn, in Mei. hebben we vele van dergelijke ver- keerstoppingen meegemaakt en ik ben er van overtuigd, dat zij vrij wel alle zijn toe te schrijven aan in efficiënt optreden van de Russen of aan misverstand tussen de Oost- Westduitse autoriteiten". Het ophouden van de vrachtauto's begon Zondagavond laat, toen een hoge Russische officier toezicht be gon uit te oefenen op de Duitse communistische politie bij de con trolepost. Plotseling begonnen zij allerlei documenten over de ladin gen te vragen en als gevolg daarvan keerden sommige chauffeurs terug. MOET DE LUCHTBRUG WEER IN ACTIE KOMEN? „Wij houden altijd rekening met de mogelijkheid, dat de luchtbrug naar Berlijn weer in functie moet ko men", zo heeft John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, gisteravond op een pers conferentie te Washington meege deeld. Hij wist niet, wat de Russen met hun obstructietactiek tegen het wegverkeer 'tussen Berlijn en de Westelijke zones op het oog hadden. Het was hem een raadsel. Volgens de berichten van gister avond uit Duitsland zaten de Duitse chauffeurs te Helmstedt, die lang moesten wachten om doorgelaten te worden, rondom kleine vuurtjes aan de kant van de weg om zich tegen de bittere koude te beschermen. Op ten bepaald ogenblik stonden giste ren bij Helmstedt aan beide zijden van de controlepost 120 vrachtauto's in een rij te wachten. Twee of drie wagens werden toen per uur doorge laten. KOL. BABCOCK OVERLEDEN. Hedenochtend vroeg is de Ameri kaanse plaatsvervangende comman dant van Berlijn, kolonel William T. Babcock, plotseling aan een hart verlamming ovex-leden. GAAN SOVJETS FINLAND BOYCOTTEN? Rusland zal waarschijnlijk een economische boycot tegen Finland toepassen in verband met het feit, dat de Finse regering de Russische nota over de uitlevering van de „oor logsmisdadigers" van de hand heeft gewezen. Wat zegt U er van rvEZER dagen schreef een „bijzon- zondere medewerker" van de „Nieuwe Leidse Courant" een artikel, waaruit wij de volgende passage ci teren: „Wat zegt U er van, dat de Ned. delegatie in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties ge zwicht is voor het standpunt van de Paus inzake internationalisatie van Jeruzalem. Aanvankelijk had de Ned. delegatie een compromis voorstel ingediend. Er ontstond hierover een verschil van mening tussen van Hoeven Goedhart en pa ter Beaufort. De laatste verdedigde natuurlijk het standpunt van het Vaticaan en bepleitte in de delega tievergadering stemonthouding, op grond van het standpunt van de Paus, die vóór internationalisatie had geijverd. Van Heuven Goed hart wilde tegenstemmen. Tenslot te moest de Ned. Regering maar zeggen, welke beslissing de delega tie moest nemen. De Regering be sloot en zij besloot te doen, zoals pater Beaufort in de lijn van de mening van het Vaticaan wilde. Daar hebt U een betekenisvol staaltje van internationaal machts- gebruik van Rome. Ziet U het nü of ziet U het nóg niet?" Ja wat zegt U er van? Wat zegt U er van, dat prof. Beau fort niet een mening mag hebben, die ook de mening van de Paus is? Wat zegt U er van, dat de regering niet een mening mag hebben, die de zelfde is «gis die van prof. Beaufort, omdat deze mening overeenstemt met die van de Paus? Wat zegt U er van, als men dan spreekt van „internationaal machts misbruik van Rome"? „Ziet U het nü of ziet U het nóg niet" vraagt de bijzondere mede werker van de „N. L. Crt.". Ziet U het nü of ziet U het nóg niet, hoe anti-papisme iemand kan verblinden en benevelen zó dat hij de werkelijkheid niet meer ziet en blijkbaar niet meer redeneren kan. Als de Paus een mening heeft, dan hoe die mening ook zij dan staat ieder, die met de Paus die mening deelt onder het „internationaal machtsgebruik van Rome". „Ziet U het nü of ziet U het nog niet?" Ziet onze collega van de „N. L. Crt." nü niet, dat die „bijzondere medewerker" tè bijzonder is voor zijn blad, dat zich toch niet ten doel stelt, het anti-papisme aan te vuren? Of ziet hij het nóg niet? Wij houden ons graag er van overtuigd, dat hij het wèl inziet. BOERENOPSTAND IN ZUID- ITALIë. Zuid-Italiaanse boeren zonder land en zonder werk hebben in een snelle actie onbebouwde landerijen te Ca- tanzaro in bezit genomen. Men schat, dat ongeveer 300 boeren ruim 180 H.A. hebben bezet. De boeren gaven geen gehoor aan de bevelen van de gealarmeerde politie, die verder geen poging deed te interveniëren. „Om de openbare orde te handhaven" zijn verdere politieversterkingen naar dit gebied gezonden. DE JACHT OP GIULIANO De speciale politiemacht, die zoekt naar de bende van de Siciliaanse bandietenkoning Salvatore Giuliano, heeft de afgelopen 24 uur weer vier bendeleden gearresteerd. Naar men aanneemt, waren sommigen van hen als beul werkzaam. Een groep poli tiemannen heeft een grot vol men selijke beenderen gevonden. In to taal zijn bij de operaties van de laat ste dagen 27 gezochte bandieten ge vangen genomen. Een enorme hoe veelheid wapens en munitie is ge vonden in schuilplaatsen van de bende, o.m. twee stukken veldge schut, twee mortieren en ook twee radiozenders. BRITS VLIEGTUIG VERMIST Het Zweedse schip „Napoland" seinde gisteravond, dat het zich met spoed naar een plaats tussen de Noordkust van Cyprus en kaap Ana- mur aan de Zuidkust van Turkije begaf, waar, naar men vermoedde, eeen Brits vliegtuig in zee was ge stort. IMMIGRATIE VAN NEDELANDERS IN AUSTRALIë. De Australische minister van im migratie, Harold Holt, heeft gisteren verklaard, dat dit jaar op grond van een uitgebreid immigratieschema 50.000 Europese immigranten, van wie 10.000 Nederlanders, in Austra lië worden verwacht. De regering hoopte veel meer Ne derlandse immigranten te krijgen dan er tot dusver gekomen waren. De Nederlanders waren overal ter wereld uitstekende kolonisten ge bleken en de Australische regering zou er gaarne dit jaar 10.000 of meer opnemen. Bij onderhandelingen te Djakarta was gebleken, dat ongeveer 1500 Nederlandse ex-militairen in die plaats naar Australië willen. Een koJ/A&lt je. Een lach kan een masker zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1