Westerling is vanmorgen Bandung binnengetrokken Westerling verrast de T. N. I. Weinig verzet van de zijde der T.N.I. Eerste zaligverklaring in het Heilig Jaar Amerika's militaire steun Pact gesloten te Moskou S)eGcldóe(Sou^<mt MAANDAG 23 JANUARI 1950 41ste JAARGANG Jlrectenr: C. M. VAN HAMERSVELD. Boofdredactenr: TH. W1LMEH. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15 ct. 'p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZuCCett de MedetCandew mede itig.iifp,eti? ^E commandant van het „leger van het „leger van de Ratu Adil," de voormalige reserve-kapitein van het K.N.I.L'. Westerling, is van morgen vroeg Bandung binnengetrokken. Zijn troepen hebben Tjimahi en het hoofdkwartier van de T.N.I. bezet. Van enig verzet der T.N.I. schijnt nauwelijks sprake te zijn geweest. Af en toe verbrak een geweerschot of het geratel van een machine geweer de stilte in de nog lege straten, aldus een correspondent van Reuter. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische Republiek. Gezamenlijk optreden Een woordvoerder van het Indo nesische leger te Djakarta heeft ver klaard, dat Bandung was aangeval len door „meer dan zeshonrerd man ongeregelde troepen, die de stad uit het Westen en Noorden binnen vielen." Het Indonesische kabinet was te Djakarta in vergadering bijeen, toen de aanval begon. Drs Hatta, de eer- ste-minister, onderbrak de vergade ring voor overleg met de Neder landse Hoge Commissaris. Daarna gaf hij een verklaring uit, waarin wordt gezegd, daa hij en de Hoge Commissaris besloten hadden, dat „gezamenlijk zou worden opgetre den." Een Indonesische woordvoer der legde dit uit als te betekenen,, dat de Nederlandse legerautoriteiten zouden pogen de Nederlandse de serteurs in bedwang te houden, die in het leger van Westerling dienen. Het Nederlandse leger heeft nog een divisierhoofdkwartier te Ban dung, maar alle Nederlandse strijd krachten zijn daar, evenals elders in Indonesië, in kazernes geconsig neerd. Zij bleven daar vanmorgen geconsigneerd in afwachting van na dere instructies. Volgens Reuters correspondent stonden Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele peletons van Wes terling. De aanvallende troepen wa ren in groene uniformen gekleed, gedeeltelijk gemotoriseerd en had den de beschikking over voldoende automatische wapens. Zij vertelden aan de cprrespondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandung bezetten, naar de heuvels waren uit geweken. VERKLARING MINISTER GOETZEN. Minister Goetzen, de minister zon der portefeuille, die tevens optreedt als waarnemend minister van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, deelde vanmorgen mede, dat toen nog geen bevestiging van de Hoge Commissaris binnen was van de be richten, welke hedenmorgen door de persbureaux werden gegeven. Met grote bezorgdheid heeft de minister deze berichten door de ra dio beluisterd. „Ik moet", zo zeide hij, „een der gelijke actie ten sterkste veroorde len, omdat ik voorzie, dat de conse quenties daarvan niet anders dan funest voor Indonesië kunnen zijn." BETREKKELIJK RUSTIG TE~ BANDUNG. In een officiële mededeling van republikeinse zijde wordt het vol gende' gezegd: 1. Op Zondag zes uur in de avond vingen onverantwoordelijke troepen een actie aan en vielen de politie- en T.N.I.posten in het gebied van Tjililin ten Zuiden van Bandung aan. 2. Om acht uur Maandagochtend hebben bovengenoemde groepen het politiekantoor van Tjimani kunnen bezetten. 3. Eenheden van de T.N.I. uit Bandung en omgeving hebben dade lijk maatregelen getroffen. De ge vechten zijn nog steeds gaande. 4. Het volk blijve kalm en ver- trouwe op de machtsapparaten van de regering. Deze mededelingen werden om 11 uur te Bandung uit gegeven. Op dat moment was de toe stand te Bandung, voorzover viel na te gaan, betrekkelijk rustig, al valt omtrent de werkelijke situatie niets te zeggen, aldus telefoneerde de cor respondent van Aneta .te Bandung te ongeveer half twaalf. EEN OFFICIEEL COMMUNIQUé. De Indonesische premier, drs. Hat ta, en de Nederlandse Hoge Com missaris, dr. Hirschfeld, zijn over eengekomen, dat gecoördineerd ge handeld zal worden in verband met de gebeurtenissen te Bandung, aldus het officiële communiqué van de re gering der R.I.S., dat luidt: Er zijn berichten ontvangen, dat zich gewapende benden in de om geving van Bandung en in Bandung bevinden. Van deze benden maken gedeserteerde militairen van de on der het Nederlands bevel staande landstrijdkrachten deel uit. De mi nister-president der R.I.S. en de Hoge Commissaris van het konink rijk der Nederlanden hebben de si tuatie 'besproken en 'zijn overeenge komen, dat- in deze aangelegenheid gecoördineerd zal worden gehan deld. EEN AFSPRAAKJE MET WESTERLING? Volgens berichten beheersen de Nederlandse troepen de stad Ban dung,' blijkbaar na een informele overeenkomst met de troepen van Westerling, aldus Reuter. De Indonesische troepen, die zich uit de stad hebben teruggetrokken, bereiden, naar men meent, in Lem- bang, een tegenaanval voor. SUKARNO NAAR INDIA President Sukarno is heden naar India vertrokken, waar hij op uit nodiging van Pandith Nehru, de her denking van het uitroepen van de republiek India zal bijwonen. NIEUWE KERK TE HEUSDEN OP HISTORISCHE GROND In 1944 lieten de Duitsers te Heusden de protestantse, en de katholieke kerk alsmede het raadhuis in de lucht vliegen en. Van deze drie gebouwen wordt de katholieke kerk thans weer herbouwd, doch niet weer op de oude plaats. De kerk krijgt namelijk een plaats op de historische grond waar in zich nog de fundamenten bevin den van het beroemde Heusdense middeleeuwse kasteel. Er zal in deze kerk, die wordt opgetrokken in zgn basiliekstijl, plaats zijn voor 560 per sonen. Op de voorgrond de opgravingen van het oude kasteel Heusden, op de achtei-grond de nieuwe in aanbouw zijnde kerk. DE „MISSOURI" AAN DE GROND. Luchtfoto van het aan de grond geraakte Amerikaanse slagschip „Missouri". Links ziet men een bag germachine bezig de grond onder het gestrande slagschip weg te zui gen. Rechts ligt het tankschip, -dat de olievoorraad van de oorlogs bodem overnam om de diepgang te verminderen. Duizenden pelgrims uit alle landen der wereld vulden Zondagmorgen de rijk versierde Sint 'Pietersbasiliek om getuige te zijn van de Zaligverklaring van cte Dienaar Gods Vincent Pallotti, stichter van de Sociëteit van het Ka tholieke Apostolaat. Voor deze eerste zaligverklarig van het H. Jaar waren vooral talrijke pelgrims gekomen uit die landen, waar de Sociëteit van het Katholieke Apostolaat haar stichtin gen heeft, onder andere uit Noord- en Zuid-Amerika, Frankrijk, Engeland, Ierland en tot zelfs uit Australië en Indië. Het aantal van hen, die alleen voor deze zaligverklaring naar Rome v/aren gekomen, wordt op vijfduizend geschat. Aan de loggia van de voorgevel van de Sint Pieter boven de voornaamste ingang prijkte een schilderij van de nieuwe Zalige. De plechtigheid begon des morgens om 10 uur met het zin gen van de Nonen door het Vaticaans Kapittel, dat zich in de basis van de basiliek aan de Epistelzijde had op gesteld tegenover het College der Kardinalen, die lid zijn van de H. Congregatie der Riten. In de „Gloria" van Bernini was de beeltenis van de Zalige nog met een doek overdekt. De voorstellingen van de wonderen, die door de voorspraak van de Zalige Vincent Palotti zijn verkregen, sierde de twee voorste pi laren onder de koepel van de Sint Pieter. Na het beëindigen van de Nonen begaf de Postulator van de Zaligver klaring zich naar Clemens Kardinaal Micara, Prefect der Ritencongregatie en verzocht hem de Apostolische Bre ve van de Zaligverklaring te willen bekendmaken. Onmiddellijk daarop deed een der Kanunniken van de Sint Pieter voor lezing van het pauselijk decreet, waarin dè H. Vader beveelt de Die naar Gods Vincent Palotti onder het getal der Zaligen op te nemen. Op dat moment hief de Capella Giulia het Te Deum aan, het doek van de „Gloria" viel weg en de beeltenis van de Zalige straalde in het licht van honderden lampen en kaarsen. Het was alsof de duizenden pelgrims en de Romeinen op dit ogenblik gewacht hadden om los te breken in een mi nutenlange ovatie, die de zang van het koor nog overstemde. Aan het einde van het Te Dehm werd de Oratie ter ere van de nieuwe Zalige gebeden. Deze Oratie werd ook gebeden in de plechtige pontifi cale H. Mis, die hierna door mgr. Pisani werd opgedragen. Door deze Zaligverklaring wordt de verering van de Zalige Vincent Pallotti toegestaan in het diocesaan Rome, waar deze Apostel der Nasten- liefde geboren is en het grootste deel van zijn leven heeft gewerkt, en in alle kerken, kapellen en huizen van de Congregatie der Pallottijnen. In de namiddag begaf de H. Vader zich naar de Sint Pieter om de re lieken van de nieuwe Zalige gedu rende een plechtig Pontficaal Lof te vereren. Reeds geruime tijd voor de aan vang der plechtigheid stroomden de gelovigen wederom naar de Sint Pie ter. Dit woord stromen is het juiste woord, Want het was een mensengolf, een waterval van mensen, een zee van mensen, die zich reeds vroeg bin nendrong in de Sint Pieter. Gelukkig de bezitters van bijzondere toegangs bewijzen, die een plaats kregen op de tribunes tegen de kolommen van dè koepel rondom het Confessie-altaar. Onder hen bevonden zich de leden van het Corps Diplomatique, de le den van de Romeinse adel en de hof houding van de Paus. In een luister van brandende lus ters straalt boven het cathedra-al- taar, waar anders het venster is van de H. Geest, de beeltenis van de Za lige Vincent Pallotti. Én de mensen menigte wacht, de tijd schijnt ein deloos. Dan opeens, precies vijf uur, schal len bij de ingang van de Sint Pieter de zilveren bazuinen. En het klinkt door de menigte: „II Papa! II Papa!". De Paus is in aantocht. Pius de Twaalfde, opvolger van de Prins der Apostelen. Voorafgegaan door een kleine, doch indrukwekkende stoet verschijnt aan het einde van de basi liek, gezeten op de pauselijke draag stoel, Z. H. de Paus. Een afdeling van de Zwitserse Garde in groot tenue opent de rij. Na hen volgende Geheim Kamerhe ren, gehuld in paarse mantels en de Curiekardinalen in hun scharlaken rode gewaden. De draagstoel van Z. H. de Paus, door acht in rood damast geklede la keien op hun schouders getorst, is omringd door leden van de Pauselij ke Edelwacht in hun van goud blin kende uniformen met metalen hel men en getrokken sabels. Wij spreken van dragen, maar het is alsof de Paus van verre komt aan gevaren over een golvende zee van mensen, die wuiven met zakdoeken en armen als het geluid van vele wa tervallen het geroep klatert van „Ev- viva il Papa!", „Leve de Paus!" Men juicht niet meer voor Eugenio Pacelli, maar voor de Plaatsbekleder van Je zus Christus op aarde. En de Paus zegent met zijn bekende milde en grootse gebaar, zegent naar alle kan ten. Voor het pauselijk altaar aangeko men, neemt Z. H. de Paus plaats op Zijn bidstoel. Nadat het Allerheiligste was uitgesteld, voerde het zangkoor van de Sint Pieter de gezangen van het Lof uit, en voor het eerst klonk het „Iste Confessor" ter ere van de nieuwe Zalige. Op het pauselijk al taar waren de relikwieën van de Za lige Vincent Pallotti geplaatst. Ne de zegen met het Allerheiligste bood de Postulator van het proces aan Z. H. de Paus een relikwie van de Zelige aan, die in een kunstig re liekschrijn was vervat, alsmede een kostbaar bloemstuk van rozen. Na deze plechtigheid nam de H. Vader wederom op de Sedia Gestato- ria plaats. De trompetten schalden, de Paushymne weerklonk. De gelovi gen wuifden met hun zakdoeken en klapten in hun handen. Het „Evviva il Papa" bleef weerklinken, totdat de Paus door de deur, die met het Apos tolische Paleis van het Vaticaan in verbinding staat, de basiliek had ver laten. De tot de eer der altaren verhe ven Vincenzo Pallotti is een priester uit Rome, die beschouwd wordt als de voorloper van de Katholieke Actie en als promotor van de bidweek voor de eenheid van de Kerk, welke een- 'heid door de Paus als een intentie van het H. Jaar is aangegeven. De Congregatie voor het Katholiek Apostolaat, die door Pallotti in 1835 is gesticht, bestaat thans uit 250 mis sies in 21 landen, en telt 3500 pries ters en 3080 zusters. De plechtigheid van de heiligver klaring had plaats in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Con gregatie, met aan hun hoofd de over ste van de Congregatie, Turowski. Dorp door gletscher bedolven ALLE INWONERS OMGEKOMEN Het bergdorp Tangesar in de ber gen van Perzisch Koerdistan aan de Turks-Iranese grens is geheel ver dwenen onder een reusachtige glet scher, die de bewoners heeft ver rast. De totale bevolking 44 fa milies wordt vermist. Tot nu toe zijn reeds 55 lijken uitgegraven. Reddingsploegen zijn nog bezig. Men vreest echter, dat er geen overle venden meer zijn. AANSLAG OP SPAANDE AM BASSADE TE ROME VERIJDELD De politie heeft Zondag te Rome een 63-jarige man gearresteerd, die in het bezit was van een landmijn. Volgens de politieverklaring had de man bekend „een onafhankelijke anarchist" te. zijn, die van plan was de Spaanse ambassade op te blazen ..teneinde het verdrukte en gemar telde Spaanse volk te wreken". Men vond in de koffer, waarin de mijn was opgeborgen, ook nog een handgranaat. De man, een Italiaan, had ook nog een pistool in zijn zak. Hij werd gearresteerd, toen hij voor de ambassade heen en weer slen terde. PROCES TEGEN MOEDER VAN GIULÏANO Voor een gereohtshof te Palermo verscheen Zaterdag de 52-jarige, vriendelijk uitziende moeder van de Siciliaanse „bandieten-koning" Sal- vatore Giuliano. Zij is beschuldigd van het helpen ,van Siciliaanse ban dieten en van het afdwingen var geld van een bakker te Palermo, het geen zij zou hebben gedaan door de naam van haar zoon te gebruiken. Verdragen zullen vóór 1 Febr. getekend worden Het is thans vrijwel zeker, dat de bilaterale verdragen betreffende mi litaire steun tussen de V.S. en de acht landen van het Atlantisch Pact (waaronder Nederland en België), welke sedert twee maanden onder handelingen hebben gevoerd, vóór één Februari getekend zullen wor den, aldus verneemt A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspondent uit be trouwbare bron te Washington. Een der moeilijkheden, waardoor de onderhandelingen enige tijd wer den opgehouden namelijk de Britse bezorgdheid over betaling van de kosten voor vergroting en onderhoud van luchtbases voor de zwaarste Amerikaanse bommenwer pers in Engeland zal in een af zonderlijke overeenkomst worden behandeld, waardoor het verschil tussen het Brits-Amerikaanse ver drag en de bilaterale verdragen m'et de andere mogendheden, voor wie het probleem van luchtbases niet bestaat, wordt weggenomen. Onmiddellijk na ondertekening van de verdragen zullen door de Amerikaanse regering honderd mil- lioen dollar ter beschikking van de deelnemende landen worden gesteld voor de financiering van de eerste verschepingen van militaire voor raden. Berlijnse spoorwegbureaux weer ontruimd ZIJ WAREN EEN BLOKKADE NIET WAARD De Amerikaanse autoriteiten heb ben Zaterdagmiddag de West-Ber- lijnse politie opdracht gegeven de bureaux van de onder Russisch toe zicht staande spoorwegdirectie te ontruimen. Het gebouw was bezet, omdat slechts een 40-tal van de 600 er in zijnde kamers gebruikt werden. „De 600 kamers zijn de toestand, die de Sowjets thans scheppen, niet waard; de werkelijke verliezer is de stad Berlijn, en dat spijt mij op recht". Aidus zeide de Amerikaanse commandant, generaal Taylor. De Sowjet-Russische autoriteiten hadden, zoals gemeld, na de inbeslag neming van het gebouw verklaard, dat het hierdoor onmogelijk was de Berlijnse bovengrondse normaal te laten blijven functioneren. Zij stel den daarom een beperkte dienstre geling in, die een ernstige vervoers probleem schiep. Tussen Stalin en Mao Tse Toeng IN HONGKONG werd van gewoonlijk betrouwbare Chinese zijde ver- nomen, dat de Chinese communistische leider Mao tse Toeng en maar schalk Stalin in Moskou een Chinees-Russische vriendschapsverdrag heb ben gesloten. De twee leiders hebben ruim een maand lang in Moskou onderhandelingen gevoerd. De Chinese communistische minister-presi dent en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en Lai, is in Moskou aangekomen om het vriendschapsverdrag namens de Chinese communis tische regering te ondertekenen. Officieel is (nog) niets over een verdrag bekend gemaakt. In Hong kong wordt echter aangenomen, dat het verdrag onder meer zou bepalen, dat de Sovjet-Unie China zal helpen bij de ontwikkeling van de petro- leuminstallaties in de provincies Sin- kiang en Kansoe en een aanzienlijke hoeveelheid spoorwegmaterieel zal léveren. Voorzien zou zijn in de vor ming van een gemengde Chinees- Russische petroleummaatschappij on der Russische leiding met het oog op de exploitatie van de petroleum- velden in Joemen en Woesoe. De Chinezen gouden 51 percent van de aandelen in handen krijgen. Ook zouden regelingen zijn getroffen voor de oprichting van staalbedrij- TRAWLER VOOR FRANSE KUST GEZONKEN. De trawler „Korrigan G. V. 6533" is in de nacht van Zaterdag op Zon dag op twee mijlen van de kust bij Quimper op een klip gelopen. Zon dagochtend zijn de lijken van 5 van de 6 bemanningsleden aange spoeld. Men meent dat de schipbreu kelingen die voorzien waren van reddingsgordels, een prooi der kou de zijn geworden. De zesde is nog niet teruggevonden. ven en andere industriële installa ties. Wat de Sovjet-hulp tot verbete ring van de transportmiddelen in China betreft wordt in een niet be vestigd rapport gewag gemaakt van een ontwerp tot de aanleg van we gen langs de beide hellingen van de Tiensjan-bergketen en van de mo gelijkheid tot het aanleggen van een spoorweg in hetzelfde gebied. De Sovjet-Unie zou de Chinezen 125 lo comotieven en duizenden goederen wagons leveren evenals het nodige materieel tot verdubbeling van de spoorweg MandsjoerijePeking. Het nieuwsbureau „Central News" op Formosa meldt, dat 30.000 com munisten van het leger van Lin Piao bij een aanval op Langson en Cae- bang Frans Indo-China zijn binnen gerukt. Van Franse officiële zijde is verklaard, dat geen berichten dien aangaande zijn ontvangen. Een HoJiiettie. Geen enkel wetenschappelijk vast gesteld feit der wetenschap is in strijd met de leer der Kerk Mr Marchant

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1