Universitaire en studenten-problemen in deze na-oorlogse tijd LEIDSE H HUTSPOT Woningbouw in Leiden Oude fundamenten gevonden DINSDAG 17 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prol. dr. B. A. van Groningen over i pNIGE DAGEN GELEDEN publiceerden wij een kort interview met de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. B. A. van Groningen, die de taak van onze Universiteit na driehonderd vijf en ze ventig jaar in principe nog volkomen gelijk noemde aan die, welke bij de oprichting in 1575 werd gesteld. Daar echter de Universiteit zeer nauw verbonden is met het nationale leven wat uiteraard zeer sterk veranderde moet zij haar taak op geheel andere wijze vervullen. Wij beloofden hier nog eens nader op in te gaan en geven hieronder het ver volg van dit interview weer. Gebrek aan ruimte Sprekend over de grote verande ringen, die de oorlogsjaren op veler lei gebied ook in het universitaire leven hebben gebracht, noemde prof. van Groningen een van de be langrijkste huidige taken de zorg voor verschil/lende speciale facultei- ten, die kampen met een groot ge brek aan modern instrumentarium. „We zijn een arm volk geworden", merkte de rector-magnificus op, „en dat kunnen wij in onze Universiteit heel goed merken". „Maar behalve kostbare apparaten en instrumenten, hebben we vooral ook meer ruimte nodig. De Universi teit is met haar ruim 4.000 studenten en 112 hoogleraren uit de gebouwen gegroeid. Er moet b.v. een „audito rium maximum" komen, bestemd voor grote plechtigheden, waarvoor bet groot-auditorium met 300 plaat sen veel te klein is. Het moet een ruimte worden met minstens 2.000 zitplaatsen, een fraai orgel en een podium, zodat het ook geschikt is om concerten te geven". Of er nog meer wensen waren? Nog een lange lijst! Er zijn geen geschikte receptieruimten; verga derruimte is er veel tekort, al wordt er mee gewoekerd, de pedel heeft geen eigen kamer, de decaan van een faculteit beschikt niet over een ont vangkamer; vooral de faculteiten der medicijnen en wis- en natuurkunde kampen met een groot tekort aan college-ruimten. Er worden reeds dubbele colleges gegeven! Boven dien moest er voor zieke studenten, die alleen op kamers vaak geen goede verzorging genieten, iets zijn waar zij behoorlijk en voor niet al te hoge kosten verpleegd konden worden, wanneer de aard van hun ziekte geen opname in het zieken huis vordert. Dan moest er een „men sa" zijn, een z.g.n. studententafel, waar de studenten goedkoop en goed konden eten. Daarvoor is ëen ge bouw nodig Enenfin, prof. van Groningen maakte er maar een ein de aan. Luchtkastelen bouwen is vaak zo onvruchtbaar en beter dan zich aan fantasieën die mogelijk ooit nóg eens werkelijkheid worden over te geven, is het aandacht te be steden aan tastbare dingen. Sociale problemen. Daarover sprekend, noemde de rec tor-magnificus het leven van de stu dent, dat met de hele Universitaire gemeenschap vooral door de oor logjaren sterk was veranderd. „Het is heel wat moeilijker geworden. Een zeer groot percentage van de studen ten moet toekomen met' een zeer kleine geldelijke toelage. Vroeger was het normaal dat een student over een zitkamer en een slaapkamer be schikte; thans is hij al zeer dankbaar voor een zolderkamertje. De voeding laat bij velen zeer te wensen over. In dit verband is het belangrijk te wijzen op de z.g.n. studentenhuizen, o.a. het voormalige Maison Bruins, Rapenburg 8, waar studenten samen- en en voor zichzelf zorgen. Dit alles is samen te vatten onder de categorie „sociale problemen van de student". Bijzondere aandacht moet hieraan besteed worden". „Kan men nog steeds de eis, althans de uitdrukkelijke wens, handhaven dat studenten in Leiden moeten wo nen?" „Als beginsel en ideaal is slechts één mogelijkheid acceptabel: de student moet verblijf houden in de slad van zijn Universiteit, welke stad liefst niet te groot moet zijn, zoals Amsterdam b.vomdat de Universi teit in de grootte niet mag verdrin ken, maar een bijzonder cachet aan de stad moet geven En bovendien: liever op kamers dan thuis! Maar in ieder geval: een eigen kamer. Voor zijn studie heeft de student even dringend rust nodig, als veel mensen om zich heen in het dagelijkse uni versitaire verkeer. Het spoorstudent schap is thans een helaas onvermijde lijke kwaal". Saamhorigheid. Sprekend over de huidige student zelf, merkte prof. van Groningen op dat een bepaalde problematiek thans veel sterker naar voren komt dan VToeger ooit het geval was: zij moeten thans veel meer op elkaar zijn aan gewezen. En dat zijn de meesten dan ook. Het oude typisch-Nederlandse individualisme heeft een flinke knauw gekregen. Studenten dienen immers te begrijpen dat ze met elkaar te maken hebben en met iedereen, die lid uitmaakt van de universitaire gemeenschap. Tussen haakjes wilde onze gastheer opmerken, dat in deze universitaire gemeenschap ook zij GEM. AANKONDIGING De Wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen. is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Burgemeester van Leiden zal Woensdag 18 Januari a.s. spreekuur houden van 11.3012.30 uur. 437 De rector-magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen. thuishoren, die hun doctoraal examen gedaan hebben en Leiden reeds ver lieten. Dit contact met oud-allumni komt bij de Dies-vieringen sterk tot uiting. Vooral door de ooi log, toen de Uni versiteit spoedig haar poorten sloot, is deze saamhorigheid de studenten typisch sterk bewust geworden. Haast met afstuderen. Een ander sterk opvallende veran dering, maar dan niet ten gunste, bij de student, noemde prof. van Gro ningen de omstandigheden die vaak haast eisen met het afstuderen. Dit brengt mee een toespitsen van de aandacht op slechts datgene wat per sé noodzakelijk en onvermijdelijk ge kend moet worden. Dit gevolg van economische omstandigheden is een gevaar voor de algemene vorming, studie dus die niet direct bij de eigen lijke richting behoort. Zoveel moge lijk wordt dit thans ondervangen door het jaarlijks inrichten van cur sussen, onder de algemene naam van „Studium Generale". De Civitas-ge- rJar,Me doet ir dit opzicht ook veel goeds en probeert de student ook voor andere onderwerpen te activeren, mede om hem bewust te maken dat de Universtieit een levende gemeen schap moet zijn. 320 woningen voor 1950 toegewezen Naar wij vernemen zijn aan Lei den toegewezen 320 woningen (met inbegrip van de 150 montage wonin gen, welker toewijzing in ons blad reeds is vermeld). Er is menen wij, reden, om ons over deze toewijzing te verheugen. Of: denkt het dagelijks bestuur der gemeente er anders over? Het verwondert ons nl. dat daar van nog geen enkele mededeling door B en W is gedaan noch (als wij goed zijn ingelicht) aan de gemeente raad, welke zich toch voor het al lerbelangrijkste vraagstuk van de woningbouw vóór alles interesseert, noch via de pers aan de burgerij, voor wie de woningbouw vanzelf sprekend van de grootste betekenis is. Zo men ons mededeelt, is bedoeld besluit reeds een of twee weken vóór Kerstmis bij het gemeentebe stuur bekend. P. C. MUYZERT OVERLEDEN. Zondag overleed de 89-jarige heer P. C. Muyzert, gepensionneerd lui tenant-kolonel paardenarts, die vele jaren werkzaam was bij het voor malige 6e Regiment Veldartillerie, gelegerd in de Doelenkazerne te Leiden. ,De overledene was bestuurslid van het Fonds 1815 voor de Gewa- pende Dienst en nagelaten betrek kingen, district Rijnland, en officier in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Deze onderscheiding was hem verleend wegens zijn grote verdiensten voor het Ned. leger, op veterinair gebied. Woensdagmorgan om half twaalf vindt op „Rhijnhof" de begrafenis plaats. Dinsdag, 17 Januari. Vandaag gaat allereerst onze wel gemeende hulde uit naar de heer V. v .d. Linden, employé le klasse bij de P.T.T. te Leiden. En wel omdat deze heer gisteren zijn veertigjarig jubileum vierde. De directeur va® het Leidse Postkantoor, de heer JT H. Habermehl kwam zelf naar de woning der jubilaris, in het Wilhel- minapark te Oegstgeest, om hem na mens het hoofdbestuur geluk te wensen. Enveloppe met inhoud en oorkonde bleven niet achterwege. De heer S. Hoogteyling, chef de bu reau, zei namens de collega's enige vriendelijke woorden over prettige samenwerking en zo. En hij besloot met een prachtige schemerlamp aan te bieden. Er waren nog enkele spre kers. Erv tenslotte nog heel veol colle ga's en vrienden, die de heer v. d. Linden een handje kwamen geven. Volkomen op z'n plaats lijkt ons dit bericht aansluiten bij het vorige. Want het is alweer een jubileum. Maar dan een jubileum dat nog ge vierd moet worden. Geen 40, maar 60-jarig. En geen dienst- maar een zakenjubileum. Komaan, laat ons niet langer in raadselen spreken, maar direct vertellen waar het om gaat. Vlasveld's Manufacturenhandel. La ge Rijndijk 2840 en Douzastraat 20, gaat Donderdag 26 Jan. a.s. het zes tigjarig bestaan feestelijk vieren. Vanmorgen heeft Stadskok de eer ste boze brief van dit jaar ontvan gen. Het heeft onderdaad lang ge duurd, maar nu is de eerste toch aangekomen. Een heer een keurige heer mogen we wel zeggen schreef dat hij secretaris van een vereniging is een katholieke vereniging nog wel. En omdat die heer dat is, vindt hij het zo pijnlijk dat van sommige verenigingen steeds maar weer allerlei nieuwtjes in de „Leidse Hutspot" staan. Over zijn keurige katholieke vereniging nooit een enkel woord. Of Stadskok soms be vooroordeeld was! Ja, moet u mee maken, Stadskok bevooroordeeld. Maar allerbeste secretaris, als uw vereniging iets nieuws te melden heeft, stuur het dan a.u.b. naar Stadskok. En het komt wis en zeker in de Hutspot. Want heus, u kunt het geloven of niet, Stadskok heeft niets tegen welke R.K. vereniging dan ook. Zeker niet tegen de uwe Afgesproken? Kom, laat ons weer goede vrienden zijn en blijven! Want ziet hier komt het nieuws van een andere vereniging. Die krijgt het immers ook in de Huts pot. De leden van de R.K. Bond var Spoor- en Tramwegpersoneel, afd Leiden worden er aan herinnerd dat a.s. Vrijdag om acht uur de be^ngrij- ke jaarvergadering wordt gehouden. In „De Harmonie" nog wel. Die jaar vergadering is mede hierom zo be langrijk, omdat de nieuwe sreestelijk adviseur, pater Retel O.F.M., wordt geinstalleerd. Daarom worden de le den, nu eens zonder uitzondering, allemaal verwacht. Willen de heren zo vriendelijk zijn er aan te den ken? En hier komt het nieuws van een andere vereniging. De Leidse K.J. M.V. trouwe klant van Stadskok gaat morgen haar wekeliikse bij eenkomst houden in „De-Valk", Sta tionsweg. Wat er te dd'n is? Wel, de reis naar België wordt er be sproken. Als U soms denkt, dat de taak vari het Kath. Thuisfront geëindigd is, nu Indonesië souverein geworden bent U er naast, glad naast. Zolang er jongens overzee zijn, blijft het Thuisfront werken, ook het Kath. Thuisfront van de Hartebrugparo chie. Nu de jongens daar meer vrije tijd hebben, wordt het thuisfront werk zelfs dubbel noodzakelijk. Daarom Zaterdag en Zondag alle maal naar het St. Antonius Club huis, waar „The Lucky Strikes" het tweejarig bestaan vieren met een grootse show en Evert Castelein voor de rest zal zorgen. e kunnen ons voorstellen dat er lezers zijn die denken: ik zou wel eens graag iets nieuws willen horen - de Raad van Arbeid te Leiden. Wel, dat kan. Want mej. J. de Groot en d.e heer J. G. Lamers zijn roir;mies benoemd.. En de heer G. de Gunst tot adjunct-inspecteur. Is maar dat U het weet.. Het is een onverwoestbare ge woonte van Stadskok om steeds tussen al het prettige nieuws zo nu en dan iets tragisch te behandelen.' Ook vandaag. Want gisteren werd Leiden door een ramp getroffen. Al was het gelukkig maar een heel klein ramp je. Stel U voor, nauwe lijks was de fam. J. D. R., wonepd aan de Hoge Morschweg, gistermor gen uit bed gestapt of ze schrokken zich een hoedje Want door overver hitting van een electrische lamp was de lampekap in brand gevlogen. En daar die brandende lampenkap uitgerekend precies boven een bed hing, vielen de brandende brokken zomaar op de wollen dekens. Die onmiddellijk zeer enthousiast be gonnen te branden. Daar zijn het nu eenmaal wollen dekens voor Neem ze het maar eens kwalijk. Enfin, zélfs het matras begon te branden. "RTnor ais U nu denkt' dat tenslotte het hele huis in brand was gevlogen, dan kent u de familie R. nog niet. Manhaftig werd met eigen midde len het vuur bestreden en toen de brandweer kwam aanvliegen, was het hele zaakje alweer in kannen en kruiken. Aldus werd Leiden gis teren voor een grote ramp behoed. Wat die Nationale Reserve betreft, Der 31 Jan. a.s. vertrekt de lande lijk propagandist serg. van Bree uit Leiden, om eldei-s zijn propagandis tische tenten op te slaan. Dit bete kent dat deze sergeant vanaf heden geen zitting meer kan houden om in lichtingen te verstrekken. Maar de genen, die er alsnog iets over willen horen, kunnen zich altijd aan het Stadhuis, kamer 17, vervoegen, al waar zij door leden van de plaatse lijke commissie van Steun Wettig Gezag geholpen worden. Laten de cediolomeerde leden van de R.K. E.H.B.O .Peerke Donders", die in 1948 hun diploma behaalden, er aan denken dat dit in 1950 af loopt. Willen zij het verlengd zien, dan moeten die leden zo spoedig mo gelijk schrijven naar de secretaris, de heer H. C. Piëte, Prinsenstraat 31A. Maar wat veel beter is: laten zij a.s. Woensdagavond om acht uur naar de cursusavond komen, ten huize van mevr. de GrootFrjezema, Haarlem merweg 49B. Het personeel van Gemeentewer ken heeft bij zichzelf gedacht: waarom anderen wel en wij niet? Laat ons ook eens feestvieren. En fin van het een kwam het ander. En Bij het verrichten van grondwerk, ten behoeve van de uitbreiding der Universiteits-bibliotheek, zijn dezer dagen in de tuin hiervan oude fun damenten gevonden, die hoogst waarschijnlijk afkomstig zijn van de Commanderij van de Pieters kerk. In 1263 droeg Floris V het pasto- raatsrecht van de Pieterskerk over aan de commandeur en priesterbroe ders van de Duitse Orde, gesticht aan het einde der 12e eeuw, tijdens de Kruistochten. Twee priesters wer den met de zielzorg belast. Spoedig daarna werd de Commanderij ge bouwd. In de loop der eeuwen verwis selde het gebouw verscheidne malen van eigenaar. Thans is het als Rijksprentenkabi net in gebruik. Vele wijzigingen en verbouwingen, afsplitsing en bijtrek king maken het moeilijk de oor spronkelijke toestand in te denken. De huidige voorgevel in de Kloksteeg dateert uit 1826. Men neemt aan dat de nu gevonden fundamenten de plaats van de vroegere keuken aan geven, temeer daar ook resten van een waterput gevonden zijn, even als vele scherven, potjes en tegels. In opdracht van „Oud Leiden" wordt thans een onderzoek ingesteld. „JA EN NEE" VOOR HET SCHOUWSPEL. Gisteravond hadden de leden van ,Het Schouwspel", een Rotterdams amateur-toneelgezelschap, „De M^as- stadspeiers", op bezoek, die 'n opvoe ring gaven van het b1 ij spel „Ja en Nee". Het gegeven van dit stuk is bijzon der aardig. De hele kwestie gaat om een huwelijksaanzoek, dat bestemd is voor een jongdame, die naar de naam Jo luistert. In het eerste be drijf laat de schrijver zien, wat er al lemaal zou gebeuren, wanneer hel aanzoek met „Nee" beantwoord werd. In het tweede bedrijf lijkt de jongeman meer succes te hebben, om dat Jo dan „Ja' zegt. Het grappige is echter, dat het uiteindelijk resul taat in beide gevallen gelijk is nl.: Jo trouwt met een hulp-predikant en de jongeman, die naar haar hand dingt, stapte in het huwelijksbootje met de zuster van de uitverkorene. Het eerste en het tweede bedrijf zijn een samenbundeling van aller lei dwaze situaties, die vaak zeer geestig, maar enkele malen wat ge forceerd aandoen. Een epiloog, die aan het geheel is toegevoegd, toont in enkele minuten aan, hoe de liefdeszaken zich had den kunnen ontwikkelen, als men al les van te voren geweten had. De kwestie lijkt dan erg eenvoudig, maar men zegt ook niet voor niets: „Als je alles van tevoren weet, heb je aan een dubbeltje genoeg". „De „Maasstadspelers hebben 't amateurpeil in acht genomen een goede opvoering van dit stuk gegeven zodat de aanwezigen zich best amu seerden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Marinus, z. van J. Vincourt en M. Noest; Hendricus Johannes Maria, z. van H. J. Dick- hoff en M. A. Thorn; Hans, z. van D. de Meij en J. van der Nat; Maria Everdina. d. van P. Sijbesma en E. M. van Dijk; Hendrika Catharina Maria, d. van G. Blok en H. Floris- son; Johanna Sara Elisabeth, d. van S- Dreef en A. H. Beijer; Wanda Lu cia van E. W. van Popta en L. W. van der Plank; Theodorus Hendricus Johannes Antonius. z. van T. C. Hoo- gervorst en A. P. Hermans; Wilhel mus Johannes, z. van W. Plasmeijer en A. Schalks; Anna, d. van J. W. de Jong en M. E. Kwaadgras; Cornelis, van J. A. Duijndam en P. A. Wij- nands: Hendrika Maria. d. van G. R. van Straalen en H. F. Borghoudt; Grietje, d. van A. J. de Leeuw en L. Koekebakker; Franciscus Josef Nico- laas, z. van C. van den Berg en C. M. van Eijk; André, z. van D. Jacobs en M. Vergunst; Jacob, z. van S. van den Hoek en B- van Leeuwen. Gehuwd: L Bos jm en N. van der Graaf jd. Overleden: C. J. van Velzen vr. 33 jaar; M. van Berge Henegouwen m. 55 jaar; H. BrusChe man 78 jaar; K. Wielinga wednr. 66 jaar; M- Harms wed. van I. Jasperse 84 jaar. tenslotte kwam uit de bus: Vrijdag 27 Jan. a.s. in „Den Burcht" grote feestavond. De reeds gevierde jubi lea van de heren A. Galjaard, chef Plantsoendienst en H. Wolting, straat maker, zullen herdacht worden. En men gaat officieel afscheid nemen van de collega's,, die in het afgelopen jaar de dienst verlaten hebben. En in de foyer van de Stadsgehoor zaal heeft de Leidse afd. van de Ned. Chr. Reisvereniging een bij eenkomst gehouden. Wij vermelden dat deze keer, omdat de bekende schrijfster-journaliste-reizigster Ma ry Pos er een lezing gehouden heeft „Naar het land van de Pharao's". Zij vertelde er over de oude cultuur, de zeden en gewoonten van dit volk. En sprak zich zeer waarderend uit over het werk van de Missie en Zending. Als „toetje" bij deze Hutspot van vandaag geven we tenslotte de uit slag van de klaverjaswedstrijd van de Federatie van Pers.ver., tussen de L.B.F. en de K. N. Grofsmederij I. De smeden wonnen met 770 punten verschil. STADSKOK. Wat in de Leidse Raad aan de orde komt De gemeenteraad van Leiden ver gadert Maandagmiddag te 2 uur. Industrie Morsweg. De N.V. Fabriek van verduurzaam de levensmiddelen vh. L. E. Nieuwen- hüizen heeft verzocht te bevorderen, dat de gronden, begrensd door de Lopsenstraat, de Morsweg en de spoorbaan LeidenWoerden, wor den bestemd tot industrieterrein, zulks met het oog op een uitbreiding haar fabrieksgebouwen. Bedoelde gronden zijn bij het uitbreidingsplan aangewezen voor arbeiders- en klei ne middenstandswoningen en zijn voor het overgrote deel eigendom der naamloze vennootschap. Er zijn naar de mening van B. en W. wel termen aanwezig om aan dit verzoek voldoen. Het komt hen echter wenselijk voor, dat het industrieter rein aan de Morswegzijde wordt af gesloten door bebouwing met kan toren en/of woningen en dat het in dustrieterrein aan de zijde van de spoorbaan door een strook groen aan het gezicht wordt onttrokken. De naamloze vennootschap kan zich hiermede verenigen. De steile Trekvaartbrug. De Trekvaartbrug, gelegen over de Haarlemmertrekvaart in de voor het verkeer gemoderniseerde Rijnsbur ger- en Maresingel, is hinderlijk hoog met stelle opritten en smal, terwijl haar ligging ten opzichte van de Warmonderbrug zeer ongunstig is. Deze brug voldoet dan ook in geen enkel opzicht meer aan de eisen van het moderne landverkeer. Verder verkeert de brug in slechte staat, zodat daarover uit constructief oog punt slechts voertuigen met een zeer beperkte wielbelasting kunnen wor den toegelaten. De nieuwe Trekvaartbrug, die als gewapend betonboogbrug is ontwor pen, krijgt een buitenwerkse breedte van 13 m„ terwijl de trottoirs, die de nodige, met het gewapendbeton- lichaam mee te storten, kabel- en leidingkokers zullen bevatten, aan beide zijden een netto breedte van pl.m. 1.80 m. en de rijbaan een netto breedte van 8.50 m. zullen verkrij gen. De brughellingen zullen niet te steil worden, zodat het mogelijk zal zijn, dat tegenliggers elkaar tijdig zien naderen, wat bij de bestaande brug veelal niet het geval is. De breedte van het rij dek sluit volkomen aan bij de breedte der sin gels. Op het kruispunt bij de Haar lemmerweg zal een voldoende ruim plein ontstaan. In verband met de te maken oprit aan de kant van de Rijnsburgersingel zal een niveau verschil ontstaan tussen de rijweg en de straat voor ter plaatse aan de sin gel staande woningen. Dientenge volge moest aldaar een gewapend be ton grondkeerwand worden ontwor pen tot afsluiting van het trottoir en hierop een (open) hek worden ge plaatst. Voor de aldaar gelegen wo ningen is een trapje voor voetgan gers ontworpen. Tijdens de uitvoering van de ver nieuwing van de Trekvaartbrug zal het van de Haarlemmerweg of Mare- singel komende autoverkeer, dat be stemd is voor de Rijnsburgersingel en omgeving, worden geleid over de Warmonderbrug, Marepoortsbrug, Lammermarkt en brug bij de molen „De Valk". Voor het lichte verkeer is het leggen van een hulpbrug noodzakelijk. De enige plaats, waar deze zal kunnen worden gelegd is, over de Rijnsburgersingelgracht naar het terrein van de N.V. Leidsche Broodfabriek met een aansluitend pad over dat terrein. De directie der naamloze vennootschap heeft daar tegen geen bezwaar, mits de hulji brug en het pad door middel van een schutting van bedoeld terrein worden afgescheiden en na beëindi ging der werkzaamheden de oude toestand ter plaatse van gemeente' wege wordt hersteld. De kosten van vernieuwing van de Trekvaartbrug met inbegrip van die van het maken van een hulpbrug c.a. worden ge raamd op 182.400. Dit bedrag dient op de kapitaaldienst te worden ge bracht en in 40 jaren ten laste de gewone dienst te worden i schreven. Wegen naar de Morswoningen Voor de aanleg van straten naar de 80 montage-woningen aan de Lage Morsweg wordt een bedrag van f 123.000 aangevraagd. Gemeenschappelijke voortui nen voor de 120 montagewo ningen. Bij de opzet van het plan voor de bouw van 120 montage woningen „systeem W. Pont" was een bedrag van 150,— per woning opgeno men yoor de kosten van de afschei ding van de voor- en achtertuinen. Vanwege de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting werd dit bedrag terugge bracht tot 30,Deze geringe som laat zelfs niet toe langs de voortuinen een afscheiding van hou ten palen met daartussen 2 draden en een eenvoudig houten draaihekje te maken, want de kos ten daarvan zijn te stellen op f 35,- per woning. Voor de afscheiding van de achtertuinen was daarbij in het geheel geen geld toegestaan. Aangezien de afscheiding van voortuinen noodzakelijk op 'n meer solide wijze zou moeten plaats vin den en een afscheiding van de ach tertuinen niet achterwege kan blij ven, zouden de niet te vermijden kosten, uitgaande boven de 30. niet bij de berekening van de voor dit plan toe te kennen rijksbijdrage in aanmerking worden genomen maar uit de huren gevonden moe ten worden. Dit heeft B en W doen besluiten de voortuinen van deze wo ningen als gemeenschappelijke voor tuinen te doen aanleggen. Welis waar zullen de kosten van eerste aanleg en die van het jaarlijks on derhoud door de bewoners door een wekelijkse bijdrage boven de huur moeten worden gedragen, daartegenover vervallen voor hen UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkantoren. Woensdag 18 Jan. voor de letters Gr tot en met Ha. de hogere huur voor het maken dei- afscheidingen en de kosten van de aanleg en het onderhoud van de voortuin. Voor de afscheiding van de achtertuinen kan dan het toege stane bedrag van 30,worden gebruikt. Door de Dienst van Gemeentewer ken is een beplantingsplan ontwor pen, waarvan de kosten thans wor den geraamd op 3.375,De on derhoudskosten zijn begroot op 478,80 per jaar, waarin het onder houd van de haagbeplanting langs de afscheidingen der achtertuinen niet is begrepen: dit onderhoud zou- worden overgelaten aan de bewoners individueel. Door de bewoners aal nu een bij drage moeten worden voldaan, waar uit bestreden kunnen worden: a. het afschrijvingsbedrag van de aanlegkosten waarbij wordt uitgegaan van een afschrijvingstermijn van 15 jaren; b. de jaarlijkse onderhoudskosten! c. de vorming van een reserve, waaruit weggevallen beplanting kan worden vernieuwd. Gerekend wordt dat met een en an der per jaar een bedrag van f 945.05 gemoeid is, wat betekent, dat per huurder f 0.15 per week moet wor den bijgedragen. Door de aanleg van de gemeen- schaopelijke voortuinen is een vrien delijk en wel verzorgd aanzien van de straten in dit woningcomplex ver zekerd, terwijl de ten laste van de bewoners komende kosten zeker ge ringer zijn dan zy zouden bedragen, indien de huurders zelf de zorg voor de voortuinen zouden hebben. Waar het hier een complex gemeentewo ningen betreft, zal de aanleg van de bedoelde stroken en het onderhoud daarvan van gemeentewege plaats hebben. Huisaankoop aan de Langebrug Voorgesteld wordt aan te kopen het perceel Langebrug 60 voor f 8.500. Het Pesthuis wordt weer aan het Rijk verhuurd voor f 1500 per jaar. Voorgesteld wordt een bedrag van f 2200 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een mattenpers en twee toestellen voor het vlechten van mat ten ten behoeve van de Gem. Werk plaats. WASSENAAR Dodelijk ongeluk Gisteravond om kwart over negen heeft zich op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Maaldrift een dodelijk ongeval afgespeeld. De 58-jarige schoenmaker W. uit Wassenaar werd bij onvoorzichtig oversteken van de rijweg aangereden door 'n personen auto, bestuurd door S. uit Den Haag. Hij werd zodanig verwond, dat hü ter plaatse overleed. '.aat<5te BERICHTEN MINISTER VAN MAARSEVEEN IN DJAKARTA AANGEKOMEN. Minister van Maarseveen is Dins dagmiddag op het vliegveld Kema- joran aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de adjudant van president Sukarno, de majoor Su- gan-dhi, de minister president der R. I. S-, Moh. Hatta, de heer Pringgo- digdo secr. generaal van de Unie voor de R. I. S., de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. Hirschfeld. luit. generaal Buurman van Vreeden en vice-admi'-aal Kist. De minister deelde mede niet te weten, hoe lang hij in Indonesië zal verblijven. Hij achtte het niet uitge sloten, dat hij ook een bezoek zal brengen aan Nieuw Delhi. Op een vraag, of hij ook naar Nieuw Guinea zal gaan, antwoordde hij. zulks niet waarschijnlijk te achten. Hij voegde hieraan schertsend toe: „Ik ben al wat ouder en dat zijn van die grote tochten." UCHTF.N LEIDEN, 17 Jan. Vette Varkens. Aanvoer 111 stuks. Prijzen: zware 1.601.66, lichte 1.40 per kg. le gewicht. Har del zeer matig. LEIDEN, 16 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 6-8013, savoyg kooi 7.6013.40, groene kool 7.30 23.90, boerenkool 1124, rapen 1316, prei 1441. kroten 6 7.50 kroten gekookt 718 uien 3 32, peen 5.5030, spruiten 12 53, andijvie 7889, sla 82, wit lof 1039, tomaten A 114; per 100 stuks: salade 8.209.80, knol- selderie 634, per 100 bos: pieter selie 2.50 en selderie 3.509. BODEGRAVEN, 17 Jan. Kaas. Aanvoer: 81 partijen kaas. Prijzen le soorc van f 2.062.20. 2e soort van 1.90205 oer kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 17 Jan. Vee. Aan voer: Totaal 4315 stuks. Vette koeien en ossen 880, gebruiksvee 1179. gras kalveren 197, varkens 86, biggen 504, paarden 222, veulens 11, schapen of lammeren 306, bokken of geiten 114. Prijzen: vette koeien 1.952.25, 1-80—1.95 en f 1,65—1.80: graskal veren 280—220140; nuchtere kal veren 50--4540; biggen 4035 30; slaehtpaarden 1.50, 1.35 en 1,10; lammeren 21.80 en 1.70, kalfkoeien 925825700. melkkoeien 925825700, vare koeien 580480400. vaarzen f 600 —500—400, pinken 500—400—325. Handel: vette koeien als vorige week, levendige, hoger dan vorige week Dinsdag; graskalveren als vorige week, lui, goed prijshoudend; nuch tere kalveren als vorige week, rede lijk, iets hoger; biggen iets ruimer, kalm. iets stijver in prijs; slaehtpaar den iets korter, willig, met stijgende prijzen; lammeren kleiner, stroef, iets hoger; kalf- en melkkoeien als vorige week kalm, iets stijver; vare koeien iets korter, vlot, met omhoog gaande prijzen; vaarzen en pinken gewoon, slepend, onveranderd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3