3)e ftzidaeSoii/fcci/ut De Saar blijft twistappel Schuman en Adenauer werden het niet eens Noorse protestantse geestelijke over de Katholieke Kerk Bewoners reeds naar Rusland Sovjets verlaten vergadering VN De aanvaring op de Theems Mreetonr: C. AL VAN HAMERS VELD, aoofdredactenr: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 17 JANUARI 1950 41ste JAARGANG Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., 1.40 p. mnd., 4.15 p. kwart. Franco p. p. 4.90. - Advert.: 15^ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BEROEP OP DE SAAR TOT VERZET ,De Katholieke Kerk in de strijd voor ons' Liquidatie Russische interneringskampen Generaal Vassily Tsjoeikof, hoofd van de Sowj et-Russische controle commissie, heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat drie grote internerings kampen in de Sow jet-Russische zóne gesloten zullen worden. Deze mede- dèling was vervat in een brief aan Walter Ulbricht, de Oost-Duitse vice-premier. 15.938 personen, o.w. 5.504 die door militaire rechtbanken werden veroordeeld, zullen worden vrijgelaten. 3.432 personen zullen aan het ministerie van binnenlandse zaken ter beschikking worden ge steld voor een onderzoek naar hun misdrijven en ter berechting. 10.513 personen zullen ter beschikking van het ministerie van binnenlandse za ken worden gesteld om de rest van hun door militaire rechtbanken op gelegde straffen te ondergaan. 649 misdadigers, die grote misdrijven te gen de Sow jet-Unie begingen, zullen in Sow jet-Russische handen blijven. De gebouwen en installaties van het kamp Bautzen zullen 'aan 't ministe rie wórden overgedragen. De gebou wen en installaties van de kampen Buchenwald en Sachsenhausen even wel zullen door de Russische bezet tingstroepen voor economische en an deder doeleinden behouden worden." In de afgelopen dagen hebben West-Berlijnse bladen de voorgeno men opheffing van de internerings kampen als „zwendel" gekenschetst en beweerd, dat vele duizenden be woners onlangs naar dè Sowj et-Unie waren gedeporteerd. LIEF WEERTJE IN AMERIKA. Tengevolge van storm en sneeuw jacht zijn Maandag in de V. S. min stens 52 personen om het leven ge komen, terwijl de materiële schade op millioenen dollars gechat wordt. In het Noord-Westen stierven 9 per sonen door een sneeuwstorm, terwijl anderen om het leven kwamen door verdrinking of ongevallen op glad de wegen. In Montana was de tem peratuur 43 graden onder nul. In Quebec kwamen vier personen om het leven tengevolge van de tot een orkaan aangegroeide storm. LEGER VAN WESTERLING BUITEN DE WET. Kapitein Westerling en zijn organi satie staan buiten de wet. Er is maar één wettig leger in Indonesië, aldus heeft Mohammed Hatta, de premier van Indonesië tegenover het dagblad Pedoman verklaard. Tegen Wester ling zullen dan ook de nodige maat- egelen worden genomen, zo ging Hatta verder. Hij heeft echter niet meegedeeld wanneer een eventuele actie zal worden ondernomen. West-Duitsland schalt de distributie al De distributie van levensmiddelen, suiker uitgezonderd, zal op 1 Maart eindigen. Aldus heeft het West-Duitse ministerie van voedselvoorziening gisteravond aangekondigd. Van Maart af zullen er alleen kaarten worden uitgegeven van suiker. Bepaalde ge deelten van de kaarten zullen blank worden gelaten voor het geval de distributie van een artikel plotseling weer noodzakelijk wordt. Maar daar voor zijn de Duitsers niet bang. Hun winkels zijn voller dan jaren het ge val was. De beslissing is Vrijdag genomen door Adenauers kabinet. Er was al eerder sprake van, maar vrees voor geallieerde ontstemming heeft de Duitsers toen, bewogen, op hun woor den terug te komen. De geallieerden maken er zich niet druk om. In theo rie konden zij hun veto uitspreken, maar zij zullen dat niet doen zolang de. afschaffing van de distributie geen extra kosten voor hen mee brengt. In vele plaatsen in het Ruhrgebied weet men niet goed, wat te doen met de distributiekaarten, die niet aan de kantoren worden afgehaald. In Bochum alleen al, een plaats van zestigduizend inwoners, wachten een en twintig duizend kaarten op toe komstige eigenaars. GUSTAV KRUPP OVERLEDEN. Dr. Gustav Krfupp von Bohlen und Halbach, de 79-jarige voormalige lei der van het geweldige Krupp-con- cern in de Ruhr, is Maandag overle den. De bejaarde voormalige industrieel werd geacht niet te kunnen ver schijnen voor het Amerikaanse tri bunaal, dat twee jaar geleden zijn zoon Alfred schuldig bevond aan roof en plundering en hem veroor deelde tot 12 jaar gevangenisstraf en verbeurdverklaring van eigen dom. OOK BELGIë ERKENT ISRAEL. De Belgische regering heeft, even als Nederland en Luxemburg, de staat Israël de jure erkend. Als gevolg van deze erkenning zal de vertegenwoordiging van Israël te Brussel verheven worden tot lega tie. België zal een gezant in Israël benoemen, die tevens de belangen van Luxemburg zal behartigen in Israël. Sterke geestelijke positie van de Katholieke Kerk in Noorwegen Ty. KONRAD ADENAUER, de Westduitse kanselier, heeft een direct beroep gedaan op het volk van het Saargebied om niet toe te staan dat zijn regering het nieuwe verdrag met Frankrijk sluit. Als tegenzet te gen het verdrag, dat Frankrijk 50 jaar de pacht van de steenkoolmijnen in.'het Saargebied zou geven, stelde Adenauer voor, dat „de werkwijze van het internationale statuut voor bet Ruhrgebied nuttig kon worden uitgebreid tot de steenkool van het Saargebied en mogelijk tot het ijzer erts van Lotharingen". Als Frankrijk een nieuw verdrag met het Saarge bied zou sluiten, zo zeide Adenauer, „zouden onvoorziene ontwikkelin gen in Duitsland kunnen plaats grijpen". In Londense officiële kringen is de verklaring van Adenauer een gere serveerde, doch uitgesproken criti- sche ontvangst ten deel gevallen. De Britse politiek ten opzichte van het Saargebied houdt definitief rekening met een politieke afscheiding van dit gebied van Duitsland en een econo mische integratie met Frankrijk, al dus werd te Londen van gezagheb bende zijde vernomen. Volgens dit standpunt zou het Saargebied een tweede Luxemburg, met douane- en monetaire banden met Frankrijk moeten worden. Engeland zou van mening zijn, dat Duitsland op het ogenblik niet in de mogelijkheid ver keert om onderhandelingen met de regering van het Saargebied aan te gaan. De „New York Times" merkt over Schuman's bezoek aan Duitsland op, dat „indien Frans-Duitse samenwer king tot stand wil komen, er aan bei de zijden betere pogingen daartoe moeten worden ondernomen, dan thans het geval is. Frankrijk verwerpt zonder meer de Duitse suggestie, dat de Duitsers ge raadpleegd dienen te worden in za ke eventueel pachten door Frankrijk van de Saarkolenmijnen, verklaarde een woordvoerder vap het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parys. Robert Schuman, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft reeds aan Adenauer meegedeeld, dat hij niet zou toestemmen in drie. mo gendheden besprekingen in zake de Saarmijnen. SCHUMAN UITGEJOUWD. Robert Schuman, die gisteren in Berlijn vertoefde, heeft aldaar zijn naam gezet in het gouden gastenboek van de stad en goede woorden in ont vangst genomen en gesproken over de begeerde toenadering tussen Frankrijk en Duitsland. In de Sowj et-sector werd de minis ter tijdens een wandeling, die hij op „Unter den Linden" maakte, onheus bejegend. Duitse jongelieden, die in een vrachtauto door het centrum j van het Oost-Duitse regeringskwar- i tier reden en de rij auto's met de Franse Tricolore bemerkten, begon nen te schelden. Andere voorbijgan gers, die Schuman herkenden, na men hun hoed voor hem af en Schu- hian beantwoordde hun groet. Gisteravond is de minister met een speciale trein naar Parijs vertrokken. SAARGEBIED-FRANKRIJK gers, „waar de Kerk in verhouding tot het aantal Katholieken zulk een grote sociale activiteit ontplooit, welke in alle kringen de hoogste waardering vindt". „De diepste oorzaak echter", ver volgt Mgr. Mangers, „waarom de Katholieke Kerk in Noorwegen thans een sterke positie inneemt, is Haar consequente houding tegen over de destructieve machten. Velen zijn tot de overtuiging gekomen, dat alleen de Katholieke Kerk de in vloed van het materialisme en van het atheïstische communisme kan stuiten. Daarom had de veroorde ling van het communisme door Z.H. de Paus een buitengewoon goede uitwerking in Noorwegen en werd het bericht met geestdrift ontvan gen. De meeste dagbladen bewon derden de moed van de Heilige Va der. Een ambtenaar uit de hoogste kringen kwam vol vreugde naar mij toe en zei: „Dat is een gelukkige ge beurtenis, een van de grootste in de kerkgeschiedenis". En Mgr. Mangers besluit: „Dat het communisme bij de laatste verkie zingen in October zulk een verras sende nederlaag boekte, zodat het thans geen zetel meer heeft in het parlement, is meer te danken aan politieke dan aan godsdienstige be weegredenen. Het is enerzijds de liefde voor de vrijheid bij de Noren, en anderzijds de afhankelijkheid van de communisten ten opzichte van Rusland. De christelijke kringen stemden echter ook uit religieuze motieven tegen het communisme en het lijdt geen twijfel, dat de open lijke houding van ons blad „St. Oilav", dat in brede kringen gelezen wordt, ook hier zijn sterke invloed heeft doen gelden". De prins te San Juan aangekomen Prins Bernhard is gisteren gearri veerd te San Juan op het eiland Porto Rico- Bij het uitladen is de Da kota van prins Bernhard beschadigd, zodat de Prins niet naar Curasao zal kunnen vliegen. De prins verklaarde, dat hij op Curagao een nieuw vliegtuig in ge bruik zal nemen, waarmee hij zijn reis naar Zuid-Amerika zal kunnen voortzetten. ZEVEN MEISJES GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK. Omstreeks negen uur is Zondag avond op de Boompjesdijk te Krab- bendijke een auto-ongeluk gebeurd, waarbij zeven meisjes van de R.K. Middelbare Meisjesschool Maria Me diatrix uit Bergen op Zoom werden gewond. Een groep meisjes van deze school had verlof gekregen een uitstapje te maken naar Walcheren m'et de auto van mevrouw Veraart uit Essen in België, moeder van één der kinde ren. Toen de auto op de terugtocht de Bolwerkdijk op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Goes passeerde, is de wagen waar schijnlijk geslipt en tegen een boom gebotst. Het ernstigst waren er aan toe Ria Coppes uit Eindhoven, die een schedelbasisfractuur en inwen dige kneuzingen heeft, en Agnes Veraart uit Essen met een zware hersenschudding en een gebroken arm, een gebroken kaak en enkele gebroken ribben. Minder ernstig ge wond waren de meisjes Verdonk uit 's-Herenhoek. Michel uit Eindhoven, Martens uit Deurne, Van Alphen uit Den Hout en Bakx uit Geertruiden- berg. De twee zwaar gewonde meisjes zijn in het Algemeen Burgerzieken huis te Bergen op Zoom opgeno men, de anderen werden naar het ziekenhuis te Goes gebracht. Me vrouw Veraart, die inwendige kneu zingen en veel snij- en schaafwon den had opgelopen, werd eveneens naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. „Trouw". NIJDIG RODDELPRAATJE. De firma Douwe Egberts te Joure en Utrecht is de laatste maanden het onderwerp geweest van een nijdig roddelpraatje; de firma zou namelijk personeel van een bepaalde religie hebben ontslagen. Deze lasterlijke aantijging wordt uit minderwaardige motieven rond gestrooid en van verschillende zijden is ze reeds tegengesproken, o.a. na onderzoek, door het Christelijk Na-, tionaal Vakverbond in Nederland (C.N.V.) en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.). De geruchten zijn van elke grond ont bloot. £en fccwie.ttfe. Doe uw plicht inderdaad! en laat de mensen praten. PRINSESJES IN DE SNEEUW. De Zweedse prinsesjes van het Haga Kasteel, dit zijn de dochtertjes van prinses Sibylla, hebben op het ogen blik bezoek van hun Deense nicht jes, de dochtertjes van koningin In- grid en koning Frederik. De prin sesjes in de sneeuw; v.l.n.r. Marga- retha, Desijrée, Benedikte, Kristina en Anne-Marie. Men wil de Chinees niet wegsturen Gisteïen hebben de afgevaardigden van de Sowj et-Unie drie vergaderin gen van commissies der V.N. verla ten. Dit betekent naar men verneemt, dat de Sowjet-Unie de werkzaamhe den der V.N. zal boycotten tot de Chinese nationalistische afgevaardig den uit de vergaderingen gewezen zijn. Inmiddels blijven de Oost-Europe- se landen bij hun boycott van de Kleine Assemblée. Men had aanvan kelijk gemeend, dat Joego-Slavië zijn standpunt ten aanzien van de Kleine Assemblée zou wijzigen, na de twist met Moskou, doch ook dit land zond geen afgevaardigde. Eerst verliet de Sowj et-afgevaardigde de procedu recommissie van de economische en sociale raad, gevolgd door de Tsje- cho-Slowaakse gedelegeerde. Hij protesteerde tegen het ihnemen van een zetel door de Chinese nationalis tische gedelegeerde, al was deze zelf niet aanwezig en al werd hij de ge hele dag niet verwacht. De Sowjet- afgevaardigde verklaarde, dat zijn land niet de wettigheid van door de commissie genomen besluiten zou aanvaarden. Een door hem ingedien de motie werd met zes tegen twee stemmen en een onthouding verwor pen. Ook de Sowj et-afgevaardigde in de commissie ad hoe voor de kwes tie der statenloze personen verliet de vergadering, gevolgd door de Pool se afgevaardigde. Hij diende een voorstel met betrekking tot de kwes tie der Chinese vertegenwoordiging in, dat echter met zes tegen twee stemmen en drie onthoudingen werd verworpen. De Sowj et-afgevaardigde in de sub-commissie voor discriminatie en bescherming van minderheden dien de eveneens een voorstel in om de Chinese nationalistische vertegen woordiger te verwijderen. Toen dit met negen tegen twee stemmen ver worpen werd verliet ook hij, gevolgd door zijn Poolse collega de zaal. Waarnemers te Lake Success ver wachten, dat de Sowjet-Unie in de loop van deze week ook de vergade ringen van de andere organisaties der V.N. zal verlaten, te weten de trust- schapsraad, die Donderdag te Genève bijeenkomt, en de eveneens Donder dag vergaderende atoomcommissie, waarin de zes grote mogendheden vertegenwoordigd zijn. Kapitein wist niet, dat het een duikboot was In een onderhoud met het Lon dense blad „Evening Standard" heeft kapitein Hommerburg van de Zweed se tankboot „Divina" verklaard, dat de radió-zend-installatie van zijn schip zeer primitief was en dat hij de enige was. die haar kon bedienen, aldus genoemd blad. Het dutude soms 20 miruien voor dat hij contact met een kuststation tot stand kon brengen. Daarom heeft hij niet getracht een S. O- S. uit te zenden. Eerst moest hulp aan de dren gelingen worden geboden. Kapitein Hommerson wist trou wens twee uur na de aanvaring pas. dat hij een onderzeeboot had aange varen. De kapitein was erg geschrokken toen hij later van een der overleven den van de .Truculent" hoorde, dat het een duikboot was, die hij had geramd. De loods is een man met grote ervaring, aldus kapitein Hom- meriburg, en wij voeren aan de goe de kant van het vaarwater. De Britse admiraliteit heeft nog geen juiste gegevens over het aan tal manschappen, dat zich nog in de gezonken duikboot bevindt, zois op de lijkschouwing van negen omgeko menen verklaard. Alle negen lijken waren in de nabijheid van de plaats van de ramp gevonden. Er is nog geen enkel lichaam De Apostolisch Vicaris van Oslo, Mgr. Jacob Mangers S.M., heeft in een brief aan het K.N.P. een uiteen zetting gegeven van de plaats, die de Katholieke Kerk in Noorwegen in neemt en waar Zij, ondanks het kleine aantal gelovigen, een „sterke geestelijke positie" inneemt. De in vloed van de Katholieke Kerk op het openbare leven is van geen ge ringe betekenis. Van de 3 1/4 mil- lioen inwoners van Noorwegen zijn er slechts 4000 Katholiek. Deze Ka tholieken wonen bijna uitsluitend in de twintig steden, waar d^ Kerk tot nu toe een levendige activiteit kon ontwikkelen. De Katholieke Kerk, wordt in tegenstelling met de Lutherse Kerk, die de volledige rechten van een staatskerk geniet, gelijk talrijke secten slechts officiël geduld en Zij ontbeert iedere steun. „De Katholieke literatuur", zo schrijft Mgr. Mangers, „is relatief genomen aanzienlijk. Veel dragen daartoe het Katholieke weekblad „St. Olav" en verscheidene apologe tische geschriften bij, daar zij niet alleen de vooroordelen tegen de Ka tholieke Kerk trachten weg te ne men, maar ook alles in het werk stellen om de godsdienstige grond slagen bij het volk levendig <e hou den. Deze geschriften vinden grote waardering ook in Protestantse krin gen. Vooral de romans en de Katho lieke propagandawerkjes van de Ka tholieke schrijfster Sigrid Unsed, die het vorig jaar gestorven is, hebben grote invloed. Haar werken vinden niet alleen de grootst mogelijke verspreiding, maar zij hebben de Katholieke Kerk ook een groot aan zien gegeven en bewezen, dat zij sterke wapenen zijn tegen de mate rialistische tijdgeest." „De Katholieke geestelijken is men in het algemeen sympathiek ge zind. Men groet hen overal met ach ting en voorkomendheid. Opmerke lijk is ook het feit, dat vele ontwik kelde Protestanten, als professoren van universiteiten, en protestantse geestelijken dikwijls de Katholieke godsdienstoefeningen bijwonen en openlijk in woord en geschrift voor de Katholieke Kerk in de bres springen." In veel Noorse dagbladen ver scheen onlangs-een opzienbarend ar tikel van de Protestanse geestelijke Sverre Riisöen. Het doeg de titel „De Katholieke Kerk in de strijd voor ons". Sverre Riisöen beschreef hier in de moedige en consequente hou ding van de Katholieke Kerk en hoe zij streed voor alle democratische waarden. Hij schreef ook, dat de No ren hun opvattingen over de Ka tholieke Kerk onvoorwaardelijk zul len moeten veranderen. „Geen Kerk in onze tijd heeft meer geleden. Geen Kerk verdient meer onze dank en onze eerbied". Verscheidene an dere Protestantse geestelijken heb ben zich in gelijke zin uitgesproken en toonden nog meer sympathie voor de Katholieke Kerk. „Het Noorse volk is", zo ver volgt de Apostolische Vicaris, „ook verheugd over het charitatieve werk i van de Katholieke kloosterzusters, die zich in twee en twintig modern ingerichte ziekenhuizen en inrich tingen wijden aan het lichamelijke en geestelijke welzijn van het volk. Er is geen land", aldus Mgr. Man- WERK Z A AM HEIDEN AAN SLUIS BIJ TIEL VORDEREN. De sluis bij Tiel, die het sluitstuk vormt van het AmsterdamRijnkanaal aan de Waalzijde, vordert goed. De totale lengte van de sluis wordt 360 meter, de breedte 18 meter en de hoogte van de muren 14 meter. Een over zicht van de sluis, die als de groot ste binnensluis van Europa geldt. De gematigde sociaal-democrati sche regering van Finland zal wei geren Finse onderdanen uit te le veren. die beschuldigd zijn van oor logsmisdaden tégen de Sowjet-Unie, zo werd Maandag van gewoonlijk zeer goed ingelichte diplomatieke zijde te Helsinki verklaard. ZWITSERLAND ERKENT MAO. De Zwitserse regering heeft be sloten, de communistische regering van China de jure te erkennen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1