„Mijn werk is vredeswerk" zegt Montgomery S)e ziiaeten «Qb ZATERDAG 14 JANUARI 1950 DE LEIDSE COïIRANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KONINGIN ONTVANGT PATER C. MEUWESE. Ontdekker Juliana-rivier op particuliere audiëntie. Hare Majesteit de Koningin heeft vandaag Pater C. Meuwese M.S.C., ontdekker van de Juliana-rivier en de doodskopstammen op Ned. Nieuw-Guinea, in particuliere audiëntie ontvangen. Pater Meuwese heeft Hare Maje steit een album met foto's van gebied en bevolking, door hem ontdekt, overhandigd. MINISTERS GOETZEN EN VAN DEN BRINK NAAR INDONESIë? Naar wij vernemen is het zeer waarschijnlijk, dat in Februari de minister zonder portefeuille, de heer L. Goetzen, en de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zich naar Indonesië zullen begeven. Omtrent de reis van de minister van uniezaken, mr. J. H. van Maar- se veen, die, gelijk bekend, Zater dagavond naar Indonesië zal ver trekken, kan worden gemeld, dat zijn verblijf in Indonesië niet van lange duur zal zijn. Geen import-koffie meer te verwachten Nog niet bekend of surrogaat gedistribueerd zal worden. Het wordt langzamerhand ernst met het koffiesurrogaat drinken. Zoals bekend zou het handhaven van aankopen naar behoefte van Braziliaanse koffie op 25 millioen dollar per jaar komen. Daar dit ten aanzien van de nationale economie niet verantwoord zou zijn, is geen import van koffie meer te verwach ten, behoudens geringe hoeveelhe den, welke met compensatietrans acties verkregen worden. De vraag is gesteld waarom geen Oegandakoffie geïmporteerd wordt. De productie van Oeganda beloopt echter slechts de 16.000 ton (waar op Engeland een zeker prae kan doen gelden) en de behoefte van Nederland is 20.000 ton jaarlijks. Het aflopen in ongunstige zin van de distributie zal waarschijnlijk in het najaar vallen; wellicht kan daarna het rantsoen nog even gerekt wor den met minder dan 125 gram per zes weken. Het is nog niet bekend of het kof fiesurrogaat al dan niet gedistri bueerd zal worden; het lijkt voorals nog niet waarschijnlijk. In het sur rogaat zal geen echte koffie worden verwerkt; de bestanddelen zijn gerst, erwten en cichorei. Over de prijsontwikkeling van het artikel valt weinig te zeggen, daar voor dit surrogaat geen prijsvast stelling bestaat en het ook niet be kend is of deze er zal komen. „Tijd" KATHOLIEKE H.B.S. TE BOLSWARD. In September zal te Bolsward een R.K. H.B.S. worden geopend. Tot directeur is benoemd pater Gebhard- voorn O.F.M., thans leraar aan het gymnasium te Venraay. KIESKRING LEIDEN Ver. van Katholieke Gemeenteraadsleden Wij vernemen, dat 100 Gemeente raadsleden zich in principe bereid ver klaard hebben tot de Verenig ng van Gemeenteraadsleden toe te treden. De oprichtingsvergadering zal wor den gehouden op Zaterdag 28 Januari 1950, des namiddags te 2.30 uur in Café „De Burcht", Nieuwstraat, Lei den. De heren A. C. A. Deerenberg, wet houder van Steenhoven en St Men ken, wethouder van Leiden, zullen elk een korte inleiding houden over de betekenis van een Vereniging voor Gemeenteraadsleden en over de taak van een raadslid in het algemeen, waarna er gelegenheid zal zijn voor gedachten wisseling. De commissie stelt zich voor, voor beide afdelingen Gouda en Leiden een voorlopig bestuur aan te wijzen, die met de verdere leiding zal worden belast. Tevens zullen voor elke afdeling een of meerdere afgevaardigden kun nen worden aangewezen naar de ver gadering van de Federatie van Vereni gingen van R.K. Gemeenteraadsleden, welke vergadering zal worden gehou- op Zaterdag 4 Februari 1950 des na middags te 2.30 uur in het jaarbeurs- restaurant te Utrecht. De lonen in het bloembollenbedriji Gisteren had te Haarlem een ver- volgbespreking plaats met de bestu ren van de werkgeversorganisaties in het bloembollenbedrijf over de loonsverhoging en het nieuwe contract 19501951. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over de lo nen en verder wijzigingen. Er is volledige overeenstemming bereikt. De lonen, die contractueel waren bepaald op ƒ40 en ƒ41, zul len voor de 29-jarigen en ouderen worden gesteld op 43 en 44 per week. Die van de 22-jarigen zullen worden verhoogd met 1.54 per week, terwijl de klasse-lonen van 23-jarigen en ouderen met 5 pro cent worden verhoogd. In verband met de wet op de aard appelmoeheid en de daarmee samen hangende exportbelangen is in de geldende bepalnigen enige wijziging gebracht. De tarieven zijn ook her zien. Door de partijen zal hieraan vóór 21 Januari bekendheid worden gegeven, opdat op die datum de ge wijzigde lonen kunnen worden uit betaald vanaf 1 Jonuari. DE VIJF PROCENT. Het college van rijksbemiddelaars keurt goed, dat een mannelijke ar beider van 23 jaar en ouder de 5 procent loonsverhoging in het alge meen gegeven wordt en dat deze in de basisionen van de collectieve ar beidsovereenkomst zal worden ver werkt, terwijl het college tevens goedkeurt, dat de loonschaal van de mannelijke arbeiders van 20 tot 24 jaar zodanig wordt aangepast aan de nieuwe lonen van de oudere man nen, dat er geen aanmerkelijke kloof ontstaat. In het algemeen kunnen de mannen van 23 jaar en ouder er dus op rekenen, dat zij de loonsverho ging van 5 procent zullen krijgen, die met terugwerkende kracht van 2 Januari af zal worden uitbetaald. Indien zij echter behoren tot een groep, waarvan het eindloon boven het rechtens geldende uitgaat, zullen zij de verhoging slechts gedeeltelijk of in het geheel niet krijgen. De Algen/ene Bedrijfsgroepen Cen trale deelt ons mede, dat in een reeks bedrijfstakken en bedrijven, behorende tot de houtindustrie, de chemische industrie, de voedings- en genotmiddelen-bedrijven, de steen-, glas- en aardewerkindustrie, de pa pier- en strokarton-industrie, de vijf procent loonsverhoging is toegezegd. INDONESISCHE VROUW BRACHT GESCHENK AAN PRINSES WILHELMINA Toen Leonie Simonz ver van Ne derlands duinen in Solo met haar poppen speelde, leefde reeds in haar de wens koningin Wilhelmina te zien. Van haar vader, die militair was en uit België afkomstig, had zij over deze koningin* veel gehoord, terwijl ook haar Indische moeder veel over deze vorstin vertelde. Na de invasie van de Japanse troe-J pen, moest Leonie het ouderlijk huis verwisselen met het gevangenen kamp en daar kreeg ze straf, omdat zede foto van koningin Wilhel mina boven haar bed had hangen. Na de oorlog leerde ze in Soera ba ja de Nederlandse sergeant Dirk Kap uit Barneveld kennen. Ze werd op 29 Januari 1948 mevr. Kap, In 1949 werd de reis naar Neder land aanvaard, met het plan na enige tijd terug te keren naar het land van Leonie. Ondertussen had ze de gelegenheid te bedenken, dat ze nu wel heel dicht bij de koningin, die ondertussen prinses Wilhelmina ge worden was, zou komen. Een lang gekoesterde wens geeft men echter niet een twee drie op. Leonie deed het ook niet en vertel de op de avond, dat zij nog een ca deautje achtergehouden had, dat ze graag aan de prinses zou brengen. Er werd een brief aan de prinses geschreven, en wat Leonie, nu ze volwassen was, eigenlijk niet meer had durven hopen, gebeurde: de prinses schreef terug, dat Leonie haar in Januari bezoeken kon. Deze week was het eindelijk zo ver en met haar man toog Leonie naar het paleis op de Dam, waar ze beiden hartelijk door hare konink lijke hoogheid werden ontvangen. Leonie overhandigde haar geschenk: een Indissch doosje, waarin een ge luksvogel was gesneden. De prinses zeide. „Dat iemand uit Indonesië zd aan mij denkt, stel ik zeer op prijs". Er volgde nog een gezellig half uurtje op, waarin vooral gesproken werd over Indonesië. Zo werd een kinderdroom werke lijkheid. Horecaf bouwt een tentoonstelling ZIJ ZAL DE LAATSTE MODE OP HOTELGEBIED AANGEVEN. AMSTERDAM, 13 Januari. Ons land telt weer befaamde keu kenmeesters, die in onze hotels de scepter zwaaien; zij schenken mede betekenis aan het oude en gerenom meerde begrip van „herberg". Maar hoeveel buitenstaanders weten hier iets van? Nu zal er bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan van Horecaf ge legenheid worden geboden „in de keuken" van een hotel te kijken. Maar dat hotel is bedoeld als show en daartoe wordt van 29 September tot 10 October het R.A.I.-gebouw in stijl ingericht. Deze komende gebeurtenis, die de ondernemers internationaal be zien, is geenszins een beurs, maar wel een vaktentoonstelling, waar oedere bezoeker zal kunnen zien wat er zoal aan het hotelbedrijf vastzit. Nieuwe vindingen worden toegepast, zowel op het gebied van indeling als inrichting. Voorzitter J. G Meyer, van Hore caf, heeft ons verteld, dat er in de laatste tien jaar zeer veel is veran derd in de opvattingen omtrent bouw en inrichting van hotels, res taurants en café's, en dat men zich voorstelt zich geheel aan te pas sen. Daartoe heeft men eens rustig rondgekeken in het buitenland; het befaamde Waldorp Astoria-hotel in New-York werd daarbij niet verge ten. Op peis heeft men ervaren, dat ook in hotels de ruimte-economie kan worden toegepast, zonder het comfort te schaden. Dit alles zal duidelijk spreken tot publiek en tot vakgenoot, wanneer de nieuwe opvattingen worden ver werkt in passende omgeving. Daar om zal een-derde van de tentoonstel lingsruimte binnen het R.A.I.-ge bouw worden gebruikt voor het Horecafhotel. Men zal er een inde ling zien naar twee klassen, met res taurant en cafetaria, met bar en bi bliotheek, met vernuftig ingerichte logeerkamers. Men zal de indruk hebben in een echt hotel te zijn* de bezoekers zul len hier zelfs mogen treden in de keuken, wat zij in een heus hotel nu juist niet mogen. Die keuken meesters, over wie wij schreven, zullen er staaltjes van culinaire kunst voortoveren in de vorm van spijzen en patisserie. In de overige ruimte zullen ontel bare artikelen, die het, hotelbedrijf als een groot huishouden nodig heeft, door vooraanstaande leveran ciers, ook uit het buitenland, wor den ten toon gesteld. Horecaf telt nu reeds 32 duizend vakgenoten. Als die willen, kunnen zij heel wat schoons laten zien. En zij zullen dat doen, nu niemand min der dan Prins Bernhard het be schermheerschap over de tentoon stelling heeft aanvaard, en behalve enige ministers ook mr. Hunter van de E.C.A.-missie in ons land tot het ere-comité is toegetreden. KATHOLIEKE BOND „VOOR HET GEZIN" OVER KINDERAFTREK BIJ BELASTING. Het hoofdbestuur van de katho lieke bond „Voorhet gezin" heeft aan de Tweede Kamer een adres ge zonden. Het adres neemt voornamelijk de kinderaftrek onder de loupe. Volgens adressant is er een wanverhouding tussen de door het wetsontwerp in het vooruitzicht gestelde belasting verlaging voor ongehuwden en ge huwden zonder kinderen enerzijds en gehuwden met kinderen ander zijds. Voorts wordt een vergelijking ge maakt tussen de belastingaftrek voor het eerste tot en met het tien de kind verleend in de sinds 1942 achtereenvolgens van kracht zijnde tarieven. Adressant merkt op dat de belastingaftrek voor het derde en volgende kind in de loop dezer jaren hoe langer hoe meer terugloópt. Tenslotte wordt een eigen ont- werp-tarief voor gehuwden met kin deren gegeven, waarin de belasting aftrek voor het derde en volgende kind gelijk wordt gehouden. Het ontworpen tarief brengtte vens mede een aanzienlijke verho ging van het belanstingvrije inkomen voor grotere gezinnen. Adressant is van mening, dat de door hem voorgestelde tarieven geen offer van betekenis van de schatkist zullen vergen. AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 44) „Is hij thuis? Ik moet hem per soonlijk spreken, dringend! Maar wees zo goed, hem niet te zeggen, wie er aan de telefoon is. Zeg maar, dat iemand hem onverwijld wil spre ken." „Hij is thuis, en ik zal hem roe pen". Na verloop van hoogstens een mi nuut hoorde ik de krijsende stem. Ik voeide een lichte huivering. Ja... Vertel maar, Poldi, en alles zo precies mogelijk. De vrouwenstem zei bedeesd: „Ik ben het Ottoje zuster Aima." Waarop de man met de krijsende stem antwoordde: „Wat! Jij waagt het weer, mij te komen lastig val len? En nog wel door de telefoon! Hoe weet jij, waar ik woon?" „Ik ben je nageslopen onlangs, toen je mij zo bars afwees en zelfs niet wilde bekennen, dat je mijn broer bent. Ik heb toen geïnformeerd in 't huis en vernomen, dat je daar woont, reeds vier maanden." „Ongehoord. Ik heb je toch duide lijk genoeg gezegd, dat ik je niet ken en nooit een zuster heb gehad." „Hoe kun je zoiets zeggen! Ik heb je goed herkend, al draag je nu een donkere spitsbaard. Ook aan de moe dervlek aan de hals héb ik je her kend. Trouwens, hoe zou ik mijn eigen broer met wien ik opgegroeid ben, niet herkennen, al heb ik je sinds jaren niet gezien! Ik wist niet, dat je terug was uit Amerika...." „Genoeg! Je bent gek. Ik ben nooit in Amerika geweest, en verbied je eens en voor altijd „Wees toch niet zo hard, Otto! Ik weet dat er geen vergissing in het spel is, en je behoeft niet bang te zijn, dat ik je zal verraden, in geval je weer redenen hebt om je verbor gen te houden. Maar ik ben zo arm en verlaten! Al onze verwanten zijn dood ook mijn man en ik ver keer in de grootste ellende. Heb toch medelijden! Kom mij opzoeken des nachts als je wilt, indien je je schaamt voor mij. Ik woon in Lieb- hartstal no. 18 bij de weduwe Lag- ler." „Ik denk er niet aan, een wild vreemd vrouwmens te gaan opzoe ken. Ben je arm wend je dan tot een weldadigheidsinstelling. Maar wacht je mij nog langer lastig te vallen, anders zou ik genoodzaakt zijn, je bij de politie aan te klagen wegens af persing." „Otto!" „Loop naar de maan met je Otto!" „En nu. „Wil of kun je mij niets geven, breng my dan tenminste een bezoek, om met my over onze dierbare over ledenen te spreken. In mijn ellende zou reeds dat voor my een „Ik heb er genoeg van!" viel haar de man met krijsende stem woedend in de rede. En ik hoorde dat hij driftig de ver binding afbrak. Wel, wat zegt u van dit alles, mijnheer Hempel? Dat je me een zeer grote dienst hebt bewezen, beste Poldi. Ik dank je hartelijk. Je hebt mij weer op het spoor van die kerel gebracht. Nu, zeg me gauw de telefoonnummers nog eens, en ook de namen. Je hebt naar ik hoop, alles goed nagezien? Natuurlijk. Nummer 2260, een pivé-telefoon, behoort een vrouw,met name Selma Kurzreiter, die in de Marzstrasse 31, op de eerste verdie ping woont. Vergeet ook niet de naam van de andere vrouw, Alma Lobing, Liebhartstal nr 18, bij de wed. Lagler. AJ opgetekend. En nog eens duizendmaal dank, Poldi. Je bent werkelijk een flink meisje. UITBETALING BON 544 De uitbetaling van 1 gulden op bon 544 geschiedt op de postkanto ren. Maandag 16 Jan. 'voor letters Dro tot en met Fa. „HET AMBTSGEHEIM" VAN DE JOURNALIST De Haagse journalist J. L. de R. werd enige tijd geleden door de Haag se rechtbank werd veroordeeld tot 50 gulden boete, te vervangen door 10 dagen hechtenis, daar hij had gewei gerd om de bron van één zijner be richten te noemen. Zowel de officier van justitie als de R. waren van dit vonnis in beroep gekomen en gistermidag werd voor het Haagse gerechtshof nogmaals uit gebreid op het beroepsgeheim van de journalist, alsmede het beroep op overmacht besproken. En ook gistermidag voor het hof weigerde appellant de naam te noe men van degene, door wie hij in Oct. 1947 was opgebeld, waarbij hem in zijn functie van journalist mededelin gen werden verstrekt, afkomstig uit het „politieblad", welke mededelin gen voor de R. aanleiding waren om ze in een bericht te verwerken en te publiceren in de Nieuwe Haagse Cou rant. Het betrof hier de postdiefstal te Alphen aan den Rijn. De R. repliceerde, dat hij, door als journalist de bron van zijn berichten te noemen, brodeloos zou worden, daar hij dan ontslagen zou worden en hij zich nergens meer een journalis tieke functie zou kunnen creëren. De procureur generaal verklaarde in zijn requisitoir, dat het niet nodig is in deze zaak het „ambtsgeheim" van de journalist te overwegen, daar dit immers in een arrest van de Hoge Raad onlangs niet werd erkend. U:t hoofde var dit feit kan dus geen ralUel worden getrokken met b.v. de zwijgplicht van een geestelijke of een dokter. De dwan-mositie waarin een Journalist zou komen te verkeren doordat hij zijr. ni°uwsbron niet zou mogen noemer» achtte hij in een geor dende rechtsstaat niet getolereerd, waarbij hij aan wenste te tekenen dat de R. zich door zijn publicatie vrijwillig in deze dwangpositie had gebracht, daar hij had kunnen voor zien, dat er moeilijk heden van zouden komen. Volgens de procureur-generaal moest hij hiervan thans dan ook de consequentie aanvaarden en het be roep op overmacht verwerpend ver zocht hij het Hof het vonnis van de rechtbank te bevestigen, met deze restrictie dat, indien het Hof nog enige twijfel mocht gevoelen aan gaande het aangevoerde beroep op overmacht, verschillende voorman nen uit de journalistieke wereld als nog zouden kunnen worden ge hoord die de juistheid van deze over macht zouden kunnen verklaren. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, betoogde, dat het beroep op over macht in deze zaak wel degelijk óp- geld deed. Het Hof zal uitspraak doen over 14 dagen. De roofoverval in Amsterdam De roofoverval, die Donderdag avond omstreeks kwart over elf op een juwelier in de Pieter de Hoogh- straat te Amsterdam is gepleegd, stelt de politie voor een raadsel. Zoals gemeld, was op 3 Decem ber jL op deze zelfde juwelier even eens een roofoverval ^^leegd. Ook toen is de man neergeslagen. Des middags twaalf uur op 3 December drong een tweetal mannen de gang van zijn winkel binnen. Toen hij op het geluid van de schel boven de deur naar voren kwam, hebben zij hem eerst met een revolver be dreigd en later met dit wapen neer geslagen. Toevallig kwam een klant binnen. De onverlaten zijn toen op de vlucht geslagen. Later heeft de politie beide mannen kunnen arres teren. Het bleken oude bekenden van de politie te zijn, die tot de Amster damse onderwereld behoren. Ze zijn thans opgesloten, zodat de overval Donderdagavond door anderen moet zijn gepleegd. Van hen is op het ogenblik nog geen spoor. De politie van het bureau Leidseplein en de centrale recherche werken in het onderzoek nauw samen. Gistermorgen hebben wij een kort onderhoud gehad met de juwelier, die er ditmaal zeer goed is afgeko men. Hoewel hij met een ijzeren staaf volgens zijn zeggen 60 cm. lang een klap midden op het hoofd kreeg, heeft hij slechts een bloedende wonde opgelopen. Na ver- Verraad me in 's hemelsnaam niet! Weest gerust, volkomen gerust, kindje! Hempel's gezicht straalde. Dus weer bruikbare sporen! Meller's schuilhoek hij had. er blijkbaar 2 gehad, en dit tegelijkertijd was ontdekt. Méér nog: hij had te Wenen een zuster, die inlichtingen aangaande zijn afkomst en verleden kon geven. De volgende dag vroeg de heer An- dagola tweemaal tevergeefs naar dr Merkler, om volgens afspraak, met hem enkele inkopen te gaan doen. Dr Merkler was niet te vinden. Hij had in de vroege morgen het hotel verlaten en was nog niet teruggeko men. Eerst laat in de avond bracht een besteller de heer Andagola een briefe van hem. Dr Merkler verontschuldig de zich; onvoorziene familieomstan digheden dwongen hem voor een paar dagen op reis te gaan, maar hij hoopte de heer en mevrouw Andagola zeker nog vóór hun vertrek naar Buenos Aires te zullen ontmoeten Ook mr Ullman kreeg een briefje van Silas Hempel. Dit luidde zeer laconisch: „Ben de man met de krijsende stem op het spoor; kan niet zeggen, wanneer en waar de jacht eindigt VLUCHTIGE ONTMOETING MET DE HELD VAN ALAMEIN. (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, 13 Januari. In de bar van het Vondelpark paviljoen zit hij rustig aan het hoofd van een kring binnen- en bui tenlandse journalisten: burggraaf Montgomery van Alamein. Geïnte resseerd luistert hij naar de vragen, die men op hem afvuurt en mid delerwijl speelt hij met een grote witte zakdoek. „Mijn werk is vredeswerk", zegt hij, als om te voorkomen, dat men hem naar militaire aangelegenheden zal vragen. Telkens probeert men het, maar de veldmaarschalk is op zijn hoede en dan zwaait hij even telkens het gesprek met een kwink slag terug naar de verklaring voor deze komst in Europa: belangstelling te wekken voor de arbeidskampen voor jeugdige vacantiegangers. Daar over wilde hij zelfs een officiële re devoering houden; en om volledig te zijn, reist hij ook naar andere lan- bonden te zijn in het Wilhelmina- gasthuis, is hij dan ook in de loop van de nacht weer naar zijn woning teruggekeerd. Vermoedelijk heeft een oude hoed van dik vilt, die hy droeg, de klap gebroken. De juwelier kan geen enkele verklaring gevèn voor het feit, dat men het zo hardnekkig op hem gemunt heeft. Zijn zaak is pas kort geleden in de Pieter de Hoochstraat gevestigd. Voordien had hij een zaak onder de naam firma Prinsen in de Leliestraat in de Jor- daan. MAN DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. De ongeveer 60 jaar oude manden maker ^Klaas Grooters, woonachtig te Willemsoord bij Steenwij kerwold, is tragisch om het leven gekomen. Grooters was met zijn zoon in een mandenmakerij te Leeuwarden werkzaam. De vader bevond zich al daar op een bovengelegen verdie ping. Hij werd door kolendamp be vangen. Ondanks het feit, dat de kachel beneden in de werkplaats stond, had de daar werkende zoon niets van de kolendamp gemerkt. Toen de vader echter niet terug keerde ging Grooters. jr. up onder zoek uit. Grooters sr. bleek reeds te zijn overleden. AMSTERDAMSE TRAMBESTUUR DER OVERLEDEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de trambestuurder J. B. Beyst in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden. Hij was de bestuurder van het tramstel van lijn 10 dat Woensdagmiddag j.l. nabij het via duct op de Zeeburger dijk in botsing kwam met een tankauto. Aanvan kelijk leken de verwondingen van B. niet zo ernstig. Hij had een dij beenbreuk en een hoofdwond en kon kort na het ongeluk voor de po litie een verklaring afleggen. Zijn toestand werd echter steeds ernsti ger en gistermiddag is hij overleden. Wat lezers schrijven PLAATS VOOR HEN, DIE UIT INDONESIë TERUGKEREN. Nu allerwege het streven bestaat de duizenden jongens, die uit Indo- nesi terugkomen, op de een of an dere wijze te helpen weder in onze maatschappij him plaats in te ne men, vraag ik mij toch af, waarom wordt niet een van de m.i. meest voor de hand liggende en moge lijk ook wel meest voordelige maatregelen getroffen, nl het onmid dellijk met pensioen zenden van die ambtenaren, die 40 of meer dienstjaren bezitten, waardoor zij aanspraak op volledig pensioen kunnen doen gelden. Het is mij niet bekend, of van deze categorie overheidsdienaren het aantal groot is, maar, al zouden het er slechts enkele honderden zijn, dan nog verdient een dergelijke maatregel aanbeveling, omdat het betrokkenen, voor wie deze maatre gel wordt genomen, stellig een ge voel van voldoening zal geven, door dat hun hieruit blijkt de ernstige Bereid u in ieder geval op verras singen voor! „HEMPEL". Van die dag af was Silas Hempel verdwenen. Zelfs Kata wist niet, waar hij zich ophield XX. Geen verandering op Sperber-Eck. Mevrouw Von Turnwald gaat nog al- lijd voor ziek door; buiten Lilly Lans berg en mr Sorel ontvangt zij nie mand en zelden verlaat zij het kasteel om met haar kinderen een korte wan deling in het park te maken, of te Si- chelfeld armen en zieken te gaan be zoeken. Nog steeds schudt dr Thomayer bendenkelijk 't hoofd; nog steeds ma ken Roland en Vera zich ernstig be zorgd over de toestand hunner moe der; vergeefs trachten zij, haar op te vrolijken, belangstelling voor de bui tenwereld bij haar op te wekken. En toch is mevrouw Von Turnwald niet ziek naar het lichaam. Zij ge bruikt gedwee de spijzen, die de dok ter haar voorschrijft, ziet er weer be ter uit en kan 's nachts althans een paar uur slapen. Maar zij is liefst alleen, om haar gedachten de vrije loop te kunnen la ten. En juist daardoor verergert de diepe zwaarmoedigheid, waaraan zij sinds de dood van mr Wendland en den in West-Europa. Overigens in teresseert hij zich voor deze zaak vanuit Parijs, waar hij zijn hoofd kwartier van de West-Europese Unie heeft gevestigd. „Dus toch enig militair verband?" „Ik ben nu eenmaal soldaat, zegt Monty, hetgeen niet betekent, dat deze zaak van de jeugd mij niet als gewoon mens zou ter harte gaan. Naarmate de jeugd van de verschil lende landen elkaar leert begrijpen, is de kans op vrede groter. Het on derling contact kan niet jong genoeg beginnen". Wij vroegen dan aan de veldmaar schalk, hoe de militairen en politici staan tegenover de West-Europeso gedachte. „De soldaten zijn er in elk geval vóór, zegt de veldmaarschalk; hoe de politici er over denken, weet ik niet. Het volk zal er m.i. wel van overtuigd zijn, dat we in de richting van die gedachte moeten voortbou wen". Het welslagen is volgens Monty van drie voorwaarden afhankelijk; voor de vrede is namelijk van be lang, dat de mensen elkaar kennen, onder hen moet goede verstandhou ding worden gekweekt en zij moeten overtuigd zijn van het economisch welzijn. „Vandaar, zo besluit Monty er. hy richt zich voor de radio-microfoon, dat ik het werk van Concordia, dat is de Stichting Jeugdkampen, graag wilde dienen en er president van wilde zijn. It is work of peace!" Montgomery moest toen opstap pen, want in een andere zaal wacht ten de ministers Joekes en Lieftinck, de ambassadeurs van België, Ame rika en Frankrijk, verschillende consuls-generaal, de commissaris van H. M. de koningin in Noord Holland, de vertegenwoordiger van minister Rutten en ook zijn zoon David, die met vader mee naar Ne derland was gereisd. Aan tafel heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, Monty de eerste soldaat van de West Europese Unie genoemd- Geen hoge gast in de hoofdstad, of hij maakt een boottochtje door de grachten. Ook voor Montgomery was zon uitstapje georganiseerd. Even nog vertelde hij ons van zijn ver bazing, waarom men op de perscon ferentie onderscheid had gemaakt tussen radio en krant. Maar dat is een ander onderwerp, hier niet aan de orde. wil van de overheid, om voor hen te doen, wat mogelijk is. Mocht men e.v. tot een dergelijke maatregel besluiten, dan zou uit bil lijkheidsoverwegingen dienen te worden bepaald, dat deze ambtena ren de pensioenpremie, welke door hen is betaald voor de jaren welke boven de 40 uitgaan, wordt geresti tueerd, omdat zij nu door de over heid worden verplicht, heen te gaan, hoewel zij volgens de thans gelden de bepalingen 65-jarige leeftijd nog enige jaren mee zouden kun nen lopen; mede zou m.i. dienen te worden bepaald, dat e.v. wijzigin gen in de pensioenwet ook op hen van toepassing zijn, zolang door hen de leeftijd van 65 jaren nog niet is bereikt. Vertrouwende met deze suggestie de aandacht te hebben gevestigd op een weg, welke kan leiden tot het opvangen van enige honderden, mis schien wel enige duizenden, van on ze jongèns, ziet steller dezes met be langstelling de reacties hierop tege moet. H. H. CANDIDAATSTELLING PROV. STATEN Ondergetekende heeft met nog een ander persoon een circulaire doen uitgaan waaruit gelezen zou kunnen worden, dat het de bedoeling is om de heer M. P. v. d Weyden niet meer als Statenlid te herkiezen. Ik hecht er aan, uitdrukkelijk te verklaren dat het de bedoeling was, om de heer v. d. Weyden, een be kwaam en verdienstelijk Statenlid te herkiezen, en de .circulaire geen andere bedoeling heeft, volgens mij althans, dan om er de aandacht op te vestigen, dat Het wenselijk is te zorgen voor een goede plaatsvervan ger, waarvoor volgens onze mening de heer A. C. Paardekooper zeker in# aanmerking komt. Bij voorbaat dank voor de ver leende plaatsruimte, P. A. v. d. Hulst, 245, Zevenhoven. Anna Milden voortdurend geleden heeft. Want hare gedachten bewegen zich onophoudelijk rond dat ene punt .Ulrich. O, kon zij hem zienal was het maar éénmaal! Wist zij maar wat er van hem geworden is, of inderdaad zyn hand die verschrikkelijke scha duw op Sperber-Eck geworpen heeft! Sinds de ontdekking van het lijk van Anna Milden twijfelt zij nauwe lijks meer daaraan. En toch gloeit er nog steeds een vonkje hoop in het ge folterd moederhart. 't Is zomer. De Juni-zon brandt op de gemaaide kale weiden en op de rijpende korenakkers. Mevrouw Von Turnwald zit in haar koele torenka mer bij het open venster en staart wezenloos op de met kiezel bestrooi-, de ruimte vóór het kasteel. Daar ziet zij toevallig haar zoon en de opzichter Fossel aankomen; beiden zijn blijkbaar sterk verhit van hun bezigheid op de velden, terwijl Fossel de weg naar de schuren inslaat, komt Vera van de kant der Sichelfeld-laan opdagen. Zij herkent van verre haar broer en wuift hem een groet toe met de hoed, welke zij heeft afgenomen omdat het zo warm is. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6