Het gebeurde in een hotel-kamer £7fe? Bloeiende heide a. d. Hoge Rijndijk Wanneer is omzetbelasting verschuldigd 22444 ZATERDAG 14 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Sterk verhaal DARON Vil Iers de St. Amand- Luxeuil" dadht in zijn hotelkamer te Lyon geneel alleen te zijn. Dat denkt iedereen op zijn tijd maar tot welke rampzalige gevolgen deze mening (welke niet anders dan een waan is) leiden kan moge dit ver- haai leren. Het is, in grote lijn, een ware gebeurtenis. Ook dit zal aan 'het slot van de geschiedenis blijken. Baron Viliers de St. Am-and, die een schurk was, heette van huis uit Pierre Duboix. Hij reisde onder een aangenomen titel, omdat hij bij zijn praktijken *een goede naam wel ge bruiken kon. Daarbij had hij een in nemend voorkomen, dat de aandacht van alle vrouwen trok, en beschaafde, zo niet gepolijste manieren. De Fran se politie had hem echter op zijn ware naam en met zijn ware hoe danigheden in haar kaart-systeem opgetekend. Overal waarheen de ba ron zich begaf volgden hem geheime speurneuzen na, wel niet zo groot in aantal als de 14 engeltjes rond het kinderbedje, maar niettemin in vol doende aantal om al zijn gangen in het oog te houden. „Wat? Ja, vuile was is het wel, maar het levert een flinke duit op en_geen haan, die er naar kraait." e baron lachte zorgeloos en smakelijk. „Neen, man, r niks gaat de zon op. Ik moet ook de kost komen! Nogal geen duur hotelletje hier." Aan de andere kant werd blijkbaar gevraagd, wélk hotel. „Palace" bele voering van de..vuile was". „Ja, sjeike boel. Wat vroeg je? Nummer 31", Palace-hotel, dat aan het boom rijke plein tegenover het station-Per- rache zich verheft, naar een kamer vroeg, liep de jongedame in het ho tel-bureau met een zoekende vinger de registers door en vond eindelijk een kamer-met-bad open. Nummer 31 voor monsieur de Baron!" riep zij, met een zekere eerbied in haar stem, tot de bagage-man. Nagebogen door de maitre de reception ver dween de baron in de lift. Terwijl zijn koffers uit de auto werden geladen, had een van de speurneuzen aan de lieftallige jonge dame een knipoogje gegeven, dat door haar, zijnde innig verloofd met een- benijdenswaardige ander, niet be antwoord. maar wel begrepen werd. Kamer 31 zag eruit als ieder van de meer dan honderd gasten-verblij ven van het Palacé-ho-t-el, maar was speciaal door de politie ingericht vooi de ontvangst van „goede be kenden". Er. waren in de wanden luister-apparaten verborgen, een te levisie-toestel en een reeks kijk-gaat- jes, die sluw samenvielen met de vergulde krullen, waarmede deze kamer rijk en" weelderig was. opge sierd. Als men. niet beter wist. deed het vertrek aan als een appartement-de- luxe en de baron wist niet beter! UIJ REKTE ZICH BEHAGELIJK uit, toen de deur zacht achter hem gesloten was en peuterde met zorg en toewijding eerst in zijn lin ker; daarna in zijn rech ter-neus gat, ontdeed zich met een verade mende zucht van boord en das, wel ke hij op het tapijt smeet. Vervol gens inmiddels door vele ogen na gestaard doorliep hij zijn kamer en de aangrenzende badkamer, opende de kasten en keek onder het bed, of zich daar iemand verscholen had waarbij de verborgen pottekijkers glimlachten. Het is altijd boeiend en tot op ze kere hoogte vermakelijk een mens gade te slaan, die meent moederziel alleen te zijn. Iedereen draagt voor de buitenwereld een masker, dat hii laat vallen zodra hij zich onbespied weet. Het is een moeilijke kunst zich zelf te zien zoals een ander ons ziet en nog moeilijker en weinig verhef fend zichzelf te zien, zoals we in ons zei ven zijn. Het spiegeltje, spiegeltje aan de wand zou dan geen vleiende taal beginnen te spreken! Ook de politie te Lyon sloeg steeds met spanning en belangstel ling, de gedragingen van de patiën ten van kamer 31 gade waarbij zij soms wel eens van een koude kermis •thuis kwam. Nog onlangs was er een als verdacht gesignaleerde binnen geleid, die de politie vreselijk teleur stelde. Hij kwam tegen middernacht bin nen en het eerste wat de man deed, was zijn portefeuille openen en er een foto uittrekken, waaron een vrouw stond afgebeeld met vijf kin derkopjes om zich geschaard. Na deze foto geruime -tijd te hebben aangestaard, legde? hij hem op het nachtkastje neer. ging op zijn beide knieën voor het bed liggen, maakte een kruis en verborg zijn hoofd in het kussen. Er waren drie loerende detectives, die, zonder met elkaar te kunnen konkelen, tegelijkertijd hun kijkgaatjes verlieten en elkaar met hangeezichten on de gang ontmoet ten. Wat een sof! De detectives waren niet onmid dellijk en eenoarig tot zulk een voor hen ontmoedigende gevolgtrekking gekomen, indien dit voorval zich in een kerk of in gezelschap zou hebben voorgedaan. Er was echter weinig mensenkennis nodig, om te oordelen, dat iemand, die zidh bespied weet door zijn goede Schepper en strenge Rechter en met Hem een gesorek voert, voor de politie een afgekloven boutje oplevert. Behalve dan in Rus land en onderhorigheden. 1"\E BARON ECHTER, die we niet vóór maar onder zijn bed knielend hebben achtergelaten, ge droeg zich veel interessanter. Onbe wust, dat oren hoorden en ogen zagen en over 't hoofd ziende, dat er een allerhoogste Instantie is, die het gedachten-lezen uitnemend verstaat, haakte hij de hoorn van het tele foon-toestel en draaide een nummer, wat door het kijkgaatje in de muur werd opgetekend als te zijn: 20015 een berucht adres. „Met George? Pierre hier". De baron luisterde en schoot plot seling in een zacht gelach. „Ja!" Hij zette zich op de rand van het bed. „Ja. Natuurlijk! Vanzelfspre kend! Wees geen uilskuiken". Hij luisterde geruime tijd toe, met zijn ogen naar het plafond turend. „Ik heb de brieven bij me, in een dub- „Wat leuter je me daar?" vroeg de baron, terwijl hij verbleekte van schrik en opsprong van het bed. „Hallo! hallo!". Maar de ander had de verbinding verbroken. Een half uur later kwam de ba ron met een hem opgedrongen ge volg in de lift naai beneden zakken „Welbedankt!" zei hij d'-eigend tot de jongedame in het bureau en keek haar met moordlust in zijn ogen aan. „Geen dank, monsieur de Baron" antwoordde de jongedame lieftal lig, het was ons een voorrecht". „Barst" zei de baron, nu hij geen baron meer was. r\IE BARON Pipelepap enzovoorts, U dacht in zijn hotelkamer te Lyon geheel alleen te zijn. Dat denkt iedereen op zijn tijd maar tot welke rampzalige gevolgen kan deze mening (welke niet anders dan een waan is) leiden! Ieder mensenleven speelt zich af m kamer 31. Wij worden al kruipen we ander de bedden in de hotels op onze gehele reis be spied en afgeluisterd. Zelfs onze ge heimste gedachten voor God, die zo uitnemend gedachten kan Lezen, is het of wij .zé schreeuwen van de da ken! Onze voor ieder verborgen ge- bleven daden het is, of we1 ze ver richten op een door schijnwerpers fel verlicht toneel. Ze worden één' voor één gezien door de Onzichtbare die nog toekijkt zonder in te grijpen en ons door de mond van de profeet Isaias de bijtende vraag stelt: Is het misschien, omdat Ik zweeg en Mijn ogen sloot, Dat ge geen angst voor Mij hadt? Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend Wuat de „Qaede Metdetzi/ti ócüaapjeA ap de Ac&audet tiit H Weg met verzinsels 'ET ZAL BIJ MENIGEEN, DIE te zijn wel enige verwondering en verbazing wekken, dat de tekening, welke hierboven is afgebeeld, een weergave is van het tehuis voor werkende meisjes en vacantie-ver blijf voor de oud-pensionnaires van de „Goede Herder te Leiderdorp" (ofschoon gemeentelijk Zoeterwou- de). Iedereen in stad en wijde omge ving kent van aanzien of van naam het grote huis, dat enigszins afzijdig en in zichzelf gekeerd het drukke verkeer over de Hoge Rijndijk langs zich laat heen rossen, zonder in zijn vrede te worden gestoord. Iedereen in stad en wijde omge ving heeft over dit huis zijn eigen mening, welke soms een eigenaar dige mening is, even verouderd en cud-bakken als vroegere opvoedings methoden waren, die intussen reeds lang aan de dijk zijn gezet. Maar die verouderdé mening over de „Goede Herder" niet; zij doet nog steeds op geld bij degenen, die veronderstel len op de hoogte te zijn, maar in feite achter-aan komen sukkelen. Met één ruk uit de wereld geholpen! Er is Werkelijk geen doeltref fender middel om die eigenaar dige en wat benépen opvattin gen over de „Goede Herder" met* één ruk uit de wereld te helpen, dan de bouw van dit tehuis voor werkende meisjes, dat zoals we reeds eerder mededeelden niet in de kloos terlijke rust van het Moederhuis zal zijn besloten., maar langs de Hoge Rijndijk zijn gastvrije deur zal openen. Het is in dit huis, dat de jon ge bewoonsters van de „Goede Herder" na in het internaat een opvoeding en beschaving te hebben genoten, welke -menig buitenstaand meisje haar levens lang zou benijden zich opma ken, om de wijde wereld in te gaan. Ieder meisje, dat op kostschool is geweest, weet uit eigen ervaring, hoe onwennig zij aanvankelijk staat tegenover het rumoer in de „wereld" en hoe zij ook nadat zij er haar intrede weer gedaan en haar levens gevonden heeft steeds met plezier e« ook met een zeker heim wee terugdenkt aan die „besloten hof", waar zij in haar jonge jaren zich rustig kon ontplooien en haar karakter werd gevormd. Van rust naar rumoer Zowel aan deze moeilijke overgang van rust naar rumoer als aan deze behoefte het vertrouwde nestje nog eens op te zoeken en er de sfeer van blijde eenvoud opnieuw te proeven, komt het nieuwe tehuis van de „Goe de Herder" met open armen tege moet. Menig ander kostschoolleerlinige, die tegen wil en dank naar een pen sionaat werd gestuurd (onze drie zusters gingen er nooit dan met het grootste verdriet heen!) zal jaloers zijn op de meisjes van de „Goede Herder", om dit toevluchtsoord naar een achteraf „zalig" gebleken ver blijf en om een vertrouwelijk ge sprek met de goede en wonderbaar lijk levenswijze kloosterlingen, Bevoorrechte „herderinnetjes" Te benijden zijn de meisjes van de „Goede Herder", die, dikwijls in eigen huiselijke kring onbegrepen, dikwijls door omstandigheden bui en hun schuld van een degelijk meding verstoken gebleven, onder ie moederlijk-beschermende vleu gels' van kloosterlijke engelbewaar ders hun evenwicht hervonden en volgens de meest moderne opvoe dingsmethode voor hun levenstaak werden voorbereid. Er zijn voordelen verbonden aan gevoed, zo zullen ook de meisjes van een opvoeding in de eigen huiselijke j Huize Sancta Euphraóia" want kring, maar er zijn óók voordelen is (je tjtei van <jé' nieuwe bouw verbonden aan een pensionaats-op- overdag hun werk buitenshuis doen xeiding, ofschoon over t algemeen ak hul in de huishouding verkoop- slechte beter-gesitueerden zich deze I ster in winkels in ateliers en als opleiding voor hun dochters kunnen verpleegsters. Als de avond valt veroorloven. Met deze bevoorrechten y naar honk - staan de pensionnaires van de „Goe- 1 ce Herder" op één lijn. de „Goede Herder' huis. ontvangen en blijd zijn. Het zal een verblijf zijn, waar zij, op 't punt staande onder moeders vleugels uit op eigen wieken te gaan drijven, daartoe bekwaam worden gemaakt. Uitgevlogen vogels Evenals reeds uitgevlogen vogels de eerste tijd 's avonds terugkeren de boom, waarin zij werden op- Weggewaaide. geuren Gedurende een reeks van jaren hebben we het leven in de „Goede Herder" van meer nabij kunnen ga deslaan. Bijna zouden we gesohreven heb ben „het leventje in de Goede Her der", want de meisjes hebben er een leventje, weliswaar met dezelfde verplichtingen als op iedere andere kostschool, maar ook met de vreug den en voldoeningen, aan een geza menlijke opvoeding verbonden. De leuk van een „gesticht", waarmede vroeger elk pensionaat was door trokken, is er reeds lang uitge waaid. De meisjes van de'„Goede Her der" hebben hun eigen clubjes, en zij hebben een zangkoor en een or kestje, dat, als het naar buiten zou optreden, heel wat beter en vrolij ker voor de dag zou komen dan me nig beroeps-gezelschap! Maria, maagd en moeder ^Er is de zusters van de „Goede Herder" niets te veel om de hun toevertrouwde meisjes een gods- dienstig-degelijke en practische op voeding mee te geven. Over dat Moederhuis van de Goe de Herder ligt iets moederlijks, iets goeds en iets herderlijks. Jonge vrouwen, die hun levensge luk willen leggen in de hand van de enige Bruidegom, van Wie te voren vaststaat, dat Hij hen nooit en nim mer zal teleurstellen, jonge vrou wen, die niet-zichzelf zoeken, maar het gelukkig-maken van anderen, jenge vrouwen van geestes-adel, die het beschouwend leven van Maria aan de voeten »van de 'goede Meester willen navolgen en, als vrucht daarvan, in apostolische ijver an deren tot Hem willen brengen, mo gen, dit lezende, er de roepstem in vernemen van de Goede Herder zél ve: „Zie, Ik sta aan uw deur en klop Benijdenswaardig zijn niet al leen de meisjes, maar ook bo venal de Zusters van de „Goede Herder" om hun uitverkiezing tot deze moeilijke maar dank bare moeder-taak, die zoals in het Kerst-officie van de Moe der-maagd Maria wordt gezon gen. „gaudia matris habens cum virginitatis honore de vreugde van de moeder met de eer van de maagdelijkheid ver éént". Nu geen verbazing meer Na alles, wat we hier over de „Goede Herder" hebben onthuld, zal haar opvoeding in handen hebben het geen verwondering of verbazing gehad. 'wekken, dat de pensionnaires gen hun ervaringen en moeilijkhe den voor aan de beide zusters (waar van een de directrice) die dit huis beheren en aan de sociale werkster, die hen eveneens met raad en daad ter zijde staat. Het huis zal er niet alleen van buiten, maar ook van binnen heel aantrekkelijk en prettig uitzien, met een huiskamer en een ontvangkamer „en suite", met gezellige slaapka mers, allen te zamen gerekend met 25 bedden, en met kamers voor de directrice en de sociale werkster. Er is geen kapel aan verbinden. De jon ge vrouwen van het tehuis gaan ter kerke in de parochiale „Meerburg". Het tehuis is tevens de „zoete in val" voor de oud-pensionnaires, die er, hetzij mèt of zonder verloofde, eens een middag gezellig komen doorbrengen of er gedurende langere tijd op verhaal willen komen. Einde van het jaar wordt gehoopt, dat het gereed zal zijn. als de hei bloeit in de winter De Zusters van de „Goede Her der" geven ook een eigen tijdschrift uit. Zo gewend zijn zij hun aposto lisch werk in stille afzondering te verrichten, dat het bestaan van dit aardige en boeiende 2-maandelijkse tijdschrift nauwelijks tot de buiten wereld (voor welke het bestemd is) doordrong. Het heet „Als de hei bloeit". Wel, als de hei bloeit, komen de bijen er op af om honing te vergaren stuifmeel te brengen. In de Natuurlijke Historie heet dit symbiose of samen-leving of: belangstelling over-en-weer. De Zusters, in hun verborgenheid, zijn sociale werksters van de eerste rang. Er is er ons niet om gevraagd, maar wij vinden, dat de „Goede Herder" veel m'eer de waarderende belangstelling verdient van het ge west, waarin de Zusters zonder zich op straat te vertonen door gebed en werk weldoende rond gaan. Wees in 't klein edelmoedig ui dank en eerbied voor edelmoedig- heid-in-'t-groot. Wees een bij en vlieg af op de bloeiende hei, waarin de Goede Her der zijn schaapjes laat grazen grasduinen. Dit uitstapje in de winter „Als de hei bloeit" kost 2,(per jaar) en het zal de kijk op het leven ver rijken en verwijden over tot nog toe ongeziene verten van een begena digde edelmoedigheid, welke in on ze verkilde en zelfgenoegzame sa menleving even schaars te plukken is als hei aan de Rijndijk. Tussenpersonen in de handel Een gestelde vraag over de om zetbelasting door een agent-verte genwoordiger geeft ons aanleiding ook over deze belasting een bespre king te houden. De omzetbelasting wordt geheven wegens de leveringen van roerende goederen en wegens de diensten welke ondernemers verrichten. Deze handelingen moeten hier te lande en binnen het kader van de onder neming verricht worden. Een kruidenier dus, die zijn radio toestel verkoopt, verricht hierdoor geen belaste levering. Dit is een privéhandeling. Tevens moeten de goederen in het vrije verkeer zijn, dat wil zeggen de goederen, die nog onder douaneverband zijn, vallen nog niet onder de bepalingen van het Besluit Omzetbelasting. Er mag dan in Nederland nog niet vrij over ■worden beschikt. Uit het bovenstaande blijkt dat het zeer belangrijk is zich af te vragen: ben ik ondernemer. Art. 3 van het Besluit zegt, dat ondernemer is ieder, die hier te lande een bedrijf of beroep zelfstandig uitoefent. Als de uitoefening in dienstbetrekking geschiedt, dan is een zelfstandige uitoefening niet aanwezig en er is dan geen omzetbelasting verschul digd. Dit is in de regel het geval wanneer loonbelasting wordt be taald. Een handelsvertegenwoordiger dus een tussenpersoon kan in dienstbetrekking zijn, doch hij zal ook vaak als een zelfstandige onder nemer beschouwd moeten worden. In dienstbetrekking zal hij zijn, wanneer er tussen de maatschappij die hij vertegenwoordigd en hem een gezagsverhouding bestaat. In dit geval geniet hij in de regel een vast salaris al of niet met provisie. Hij zal nagenoeg zijn gehele werktijd ter beschikking van de maatschappij stellen, zich niet kunnen laten ver hangen en niet vrij zijn in de rege ling van zijn werk en vacantie. Kortom, er zal niet gezegd kunnen worden, dat hij naar eigen inzicht en voor eigen risico handelt. Hier is hij dus geen zelfstandig ondernemer en is hii loonbelasting verschuldigd over zijn salaris plus de ontvangen provisie. De v ertègenwoordiger die wel naar eigen inzicht en voor eigen ri- sjco handelt is wel zelfstandig on dernemer. Maar waarover moet hij nu omzetbelasting betalen? Zelf le vert hij geen goederen, want de ar tikelen die hij op naam van zijn maatschappij heeft verkocht worden ook door deze geleverd. De maat schappij zal dan ook over de leverin gen omzetbelasting betalen. De ver tegenwoordiger heeft echter zijn be middeling verleend en voor deze prestaties ontvangt hij zijn vergoe ding in de vorm van provisie. Volgens het Besluit op de omzet belasting is het doen van prestaties tegen vergoeding belast als het ver richten van diensten en zoals we hebben gezien wordt van het ver richten van diensten door een on dernemer ook omzetbelasting gehe ven en wel naar het tarief van 3 over de totaal ontvangen vergoedin gen. In de schakels die de goederen doorlopen is dit dus een extra hef fing over de door een tussenpersoon ontvangen provisie. In de gestelde vraag betreft het een handelsvertegenwoordiger die op provisie werkt bij meerdere maat schappijen. Daarnaast verricht hij ook nog leveringen voor eigen reke ning aan andere ondernemers. In dit geval zijn deze leveringen dus te be schouwen als groothandelsleverin gen. De vertegenwoordiger is geheel als zelfstandig ondernemer aan te mer ken en niet in dienstbetreklnn^, doch voor het verlenen van zijn be middeling als een ondernemer die diensten verricht. Hiervoor is hij verschuldigd over de totaal ge noten provisie. Van de leveringen die hij voor eigen rekening doet is hij als groothandelaar belast, waar van een Vi ''oet worden betaald. Ik merk tenslotte nog op, dat de leveringen, die als groothandelsle veringen kunnen worden belast (dus tegen het verlaagde tarief van Vi niet speciaal dooy grossiers behoe ven te geschieden. Alle leveringen, die aan andere ondernemers ten be hoeve van hun onderneming worden verricht, uitgezonderd de leveringen door fabrikanten van hun fabrika ten, kunnen hieronder vallen. Er zijn dan echter voorschriften door de ondernemer op te volgen waar hij streng de hand aan moet houden. Ik kom hier, naar ik hoop, nog wel eens op terug. '&,e>tjaa*t in Indonesië a VVDEW 10 vinger syst. 0 I itll blind rhytm* ^TFKin4 t,len i,30latt8r- O I grepen p. minuut 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN «5 TEL. 26558 BELASTING-PUZZLES Vraag: Is er een statistiek opge maakt van de bedragen, welke men in de jaren 1940—1946 mocht af trekken voor de aankoop van le vensmiddelen, brandstoffen, kleren enz. Welk bedrag ongeveer mag voor de belastingen worden afge trokken, want ik heb te veel ge spaard naar de zin van de belas ting-ambtenaar. Antwoord: Er is geen statistiek van de kosten van huishouding e.d. aanwezig en dus ook niet bij de be lastingadministratie. Natuurlijk moeten de privé-uitga- ven in de eerste plaats uit de boek houding blijken. Is deze niet aanwezig of is de boekhouding door gebleken onjuist heden door de inspecteur verwor pen, dan zullen de privé-uitgaven moeten worden geschat, waarbij op de omstandigheden gelet moet wor den. In uw geval zult U dus met de inspecteur tot een vergelijk moeten komen. Op de vraag wat als privé wordt aangemerkt, kan ik U de volgende voorbeelden geven: 1. Huishoudgeld, w.o. uitgaven voor kleding, brandstof enz. 2. De persoonlijke belastingen, zo als Inkomstenbel., Verm.bel., Personele belasting; 3. Goederen uit bedrijf onttrokken voor privéverbruik. 4. Stortingen op polissen of premies daarvoor betaald. 5. Schenkingen welke zijn gedaan. Ontvangen schenkingen worden dus op het totale bedrag in min dering gebracht evenals ontvan gen erfenissen. GERARD VAN DER DRIFT. Veenestraat 76, Leidschendam, viert 15 Jan. zijn 4e Ind. verjaar dag op de Malaberberg bij Ban dung. TH. A. WIJFJES, De Kwakel, geboren 15 Januari 1927, viert zijn 3e Ind. verjaardag op Java. KOOS v. d. Hulst, Westeinde 9, Zocterwoude, geb. 16 Jan. 1928. Viert zijn 2e Ind. verjaardag te Ketang Gunang (Se- marang). viert 17 Januari zijn 3e verjaardag in Indonesië bij de ziekenverpleging.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5