Malik loopt opnieuw weg umann in Bonn STADSNIEUWS ÜEIDSE 1 3ta>de {^olf Kath. geboorten en huwelijken over 49 liepen in Leiden terug n tt 5 n if tt ZATERDAG 14 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Veiligheidsraad wil Tsiang niet uitsluiten Malik, de Sowjet-Russische gede legeerde in de Veiligheidsraad, heeft gisteravond opnieuw de Vei ligheidsraad verlaten, omdat zijn re solutie tot uitsluiting van de Chi nese gedelegeerde, dr. Tsiang, verwor pen was. Malik verklaarde, dat de Sowjet- Unie niet aan het werk van de Vei ligheidsraad zal deelnemen, zolang de Chinese gedelegeerde niet zal zijn uitgesloten. De Sovjet-Unie zal in tussen geen enkel besluit van de Vei ligheidsraad erkennen, waaraan zij niet heeft meegewerkt. De Russische resolutie werd ver worpen met zes tegen drie stemmen en twee onthoudingen. De Sow jet-Unie, Joego-Slavië en India stemden vóór de resolutie. De Verenigde Staten, Cuba, China, Egyp- et, Ecuador en Frankrijk er tegen. Engeland en Noorwegen, die de re gering van Mao Tse-Toeng erken nen, onthielden zich van stemming. Malik sprak zijn verklaring in het Russisch uit en wachtte de vertaling in het Engels af, die hij verschillen de malen onderbrak om correctie te geven. Daarop nam hij zijn papieren bijeen en verliet het gebouw. De Franse gedelegeerde, Chau- vel, betwistte de Sowjet-Unie het recht „om botweg te weigeren met de VeUiaheidsiaad samen te wer ken." Reeds 42 maal is de Sowjet- Unie door gebruik te maken van het veto er in geslaagd de wil van de meerderheid teniet te doen. Ik ben van mening, dat zij niet nog verder kan gaan en het werk van de Vei ligheidsraad geheel en al saboteren". Gross de Amerikaanse afgevaar digde drong er op aan, dat de Raad zijn werk ondanks de afwezigheid van de Sowj et-Unie voort zal zetten. Het volgende agendapunt is de re solutie van de Algemene Vergade ring, dat de pogingen tot verminde ring van de gewone bewapening en der strijdkrachten moeten worden voortgezet Nadat dr Tsiang, de Chinese ge delegeerde, die wegens' de behande ling van de Sowjetresolutie tijdelijk afstand had gedaan van het voor zitterschap, zijn r^aats irt de voor zitterszetel weer had ingenomen, be gon de Raad met het debat over vermindering der bewapening. Voorlopig is de volgende verga dering op Dinsdag gesteld. Sch Het gaat over het Saargebied Robert Schuman, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken is te Bonn gearriveerd, waar hy door de Westduitse bondskanselier Aden auer werd verwelkomd. Het Saargebied zal een van de voornaamste onderwerpen zijn, waarover Schuman met Adenauer en andere Duitse regeringsautoritei ten zal spreken, wordt uit Franse bron vernomen. In hoge Duitse re geringskringen is men bezorgd over de Franse plannen in zake het Saar gebied. In het bijzonder naar aan leiding van het bericht, dat de rege ring van het Saargebied, die te Bonn als „voorlopig" wordt beschouwd, bereid is de mijnen in het Saarge bied voor 99 jaar aan Frankrijk te verpachten. De Russische interneringskampen KARDINAAL VON PREYSING PLEIT VOOR DE GEÏNTER NEERDEN Konrad kardinaal graaf von' Prey- smg, de bisschop van Berlijn, heeft een beroep gedaan op de autoriteiten van de Sovjetrussische zóne om „recht te doen wedervaren aan de geïnterneerden in de Oostduitse con- centratiek ampen". De kardinaal, die tezamen met andere kerkelijke autoriteiten op jongstleden Kerstdag een bezoek san concentratiekampen in Oost- Duitsland heeft gebracht, zeide o.m.; „Opnieuw verhef ik mijn stem: zo lang het schandaal van de concen tratiekampen voortduurt, zal er voor cns volk geen vrede en geen een heid zijn. Twaalf jaren lang hebben wij, onder het naziregiem, geleden onder het bestaan van concentratie kampen. Na de capitulatie hoopten wij, evenals alle andere weldenken- een, dat er nimmer meer concen tratiekampen op Duitse grond zou den bestaan. In deze hoop zijn wij teleurgesteld. Telkens en telkens weer zijn wanhopige vrouwen moeders, echtgenoten en vaders tot mij gekomen om hulp te vragen voor hun zoon of dochter, echtgenoot of vrouw, die plotseling van hen wa ren weggehaald en van wie men sedertdien geen teken van leven meer vernomen had. Er is geen spra ke van openbaar proces. De weg gehaalde personen hebben geen ver dediger. Zij zijn volkomen van de buitenwereld afgesloten, zelfs van degenen die hun het dierbaarst zijï en het meeste na staan. ,,Neues Deutschland", het orgaan van de Socialistische Eenheidspartij, voorspelt, dat de Sovjetrussische in terneringskampen Buchenwald en Sachsenhausen binnenkort gesloten zullen worden. Er zijn echter wel eens voorspellingen, welke niet uit komen! In Westerse kringen schat men het aantal geïnterneerden in Sov jetrussische kampen op het ogenblik op dertig a veertigduizend. EEN DODENSCHIP .WORDT GELICHT Duizenden lijken van voormalige gevangenen uit Hitler's concentratie kampen, die vijf jaar hébben gerust in de romp van een gezonken schip in de baai van Neustadt, zullen bin-, nenkort hun laatste rustplaats vinden' op een Duitse begraafplaats. Speciaal uitgeruste Duitse schepen zijn er deze week in geslaagd het 2650 ton metende schip „Thielbeck", dat met duizenden gevangenen uit con centratiekampen aan boord in de laat ste dagen van de oorlog door Engelse bommmenwerpers tot zinken werd ge. bracht, te lichten. De „Thielbeck" wordt nu langzaam naar de kust gesleept, waar de romp zal worden leeggepompt om de ber ging der lijken mogelijk te maken. Sovjet-agenten te Hannover gearresteerd Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen is een groep agenten uit de Sowjet-zóne van Duitsland, die er in slaagde West-Duitsland binnen te dringen, te Hannover gearresteerd. De arrestaties werden verricht door de Duitse criminele recherche in sa menwerking met Britse bezettings autoriteiten, aldus werd medegedeeld. Ongeveer twintig arrestanten zijn op gesloten op het politiebureau te Han nover, dat ondei: speciale bewaking is gesteld. Het hoofd van de Duitse criminele politie verklaarde, „in het belang van de staatsveiligheid" geen inlichtingen over de arrestaties te kunnen verstrekken. Aan de politie agenten, die belast zijn met de bewa king is medegedeeld, dat zij op staan de voet ontslagen zullen worden als er iets over de arrestanten zou uit lekken. Naar verluidt, zijn hoge politie functionarissen te Hannover naar Bonn gereisd om de kwestie met de West-Duitse regerings-instanties te bespreken. GEVECHT NABIJ DJAKARTA „De Nieuwsgier" van heden meldt, dat nabij Pulau Puter, 30 km ten Oosten van Djakarta een afdeling der T.N.I. slaags is geraakt met een ongeveer 300 man sterke bende, waarvan de leden waren gekleed in het uniform van het K.N.I.L. en be wapend met 6 Brenngeweren en een Lewisgeweer en werden begeleid door cavalerie. Van de bende wer den 4 man gedood, 6 gewond en 46 gearresteerd, aan de zijde der T.N.I. viel 1 dode en was er 1 gewonde. HERVATTING VAN DE FINEBEL- BESPREKINGEN. Frankrijk heeft aan de regeringen van Italië, Nederland, België en Luxemburg voorgesteld de bespre kingen over Finebei te hervatten en op 19 Januari een bijeenkomst van deskundigen te houden en op 21 of 23 Januari een bijeenkomst van de bevoegde ministers. DE LAATSTE SPRONG. Tien Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden opgeleid, zijn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat het zweefvliegtuig, waarir zij gezeten waren, neerstortte. Zeven andere parachutisten zijn ernstig ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Zij zouden vandaag na een laatste parachutesprong als volleerd „pa ratrooper" de opleidingsschool heb ben verlaten. Jeugdige piraat gevonden Uitgeput in het visruim Pater Sixtus de Bruin O.F.M. VERTREKT NAAR BRAZILIë. Donderdag is met het s.s „Aldabi" uit Rotterdam naar de Missie in Bra zilië vertrokken de weleerwaarde pater Sixtus de Bruijn. Pater de Bruyn, die in 1947 werd benoemd als Godsdienstleraar aan de R.K. Jongens H.B.S. aan de Mariënpoel- straat alhier en tevens in gelijke functie werd te werk gesteld aan de in 1947 opgerichte R.K. meisjes H. B.S. alhier, heeft als zodanig zeer verdienstelijk werk verricht. Ook de toneelclubs van de beide onderwijcinstellingen hebben zeer veel steun van hem mogen ondervin den. Onder zijn inspirerende leiding zijn meerdere malen zeer goede stuk ken ten toneel gebracht, o.a. in ae vastentijd van 1948 een door hem zelf geschreven passiespel, waarin hij de Christus-figuur vertolkte, de „E!ckerlijck" aan de jongens H. B. S. en „St. Agnes" aan de meisjes H. B. S. Ook had de biologenclub zijn be langstelling. In de zomer van het vorige jaar heeft hij met deze club meegemaakt een tocht door Zuid- Limburg. Pater de Bruyn, die zijn priester lijk werk gaat verrichten in Belo Horizonte in de staat Minas, wen sen wij veel succes toe op zijn nieuw arbeidsveld. DE VROUW VAN EEN PATRIOT Lezing voor „Oud Leiden" In een gisteravond in het Sted. Museum „De Lakenhal" gehouden vergadering van de Vereniging Oud- Leiden, heeft mevr. dr. Chr. Kroes- Ligtenberg gesproken over „De vrouw van een patriot", hetgeen zij deed aan de hand van de brieven van Emilie FijnjeLuzac, de echt genote van Wybo Fijnje, een vurig patriot. Emilie, die nog geruime tijd op het Rapenburg 112 heeft ge woond, leerde Wybo in zijn Leidse studententijd kennen en trok in 1775 met hem naar Delft, waar hij zich als uitgever-journalist aan het hoofd plaatste van de Hollands-His torische Courant, in welk orgaan hij de door hem voorgestane begin selen van vrijheid en gelijkheid propageerde. Uitvoerig verhaalde spreekster van de tijd toen Wybo, die ook nog doopsgezind predikant te Deventer is geweest, bij de inval van de Pruisische legers in ons land de wijk naar elders moest nemen en van zijn echtgenote gescheiden leefde. Mevr. Kroes greep hierbij terug op de vele brieven, welke in die tijd door Emilie aan haar fami- >n man zijn geschreven. Met grote belangstelling volgden de aan wezigen deze interessante voor dracht, waarvoor mevr. Kroes te recht een warmgestemd dankwoord in ontvangst had te nemen. INAUGURATIE VAN PROF. ITTERBEEK. Vrijdag, 20 Januari as., des nam. ten 4 ure zal dr. A. F. van Itterbeek, gewoon hoogleraar aan de R. K. Uni versiteit te Leuven en benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de ex perimentele natuurkunde, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot auditorium van het Academiegebouw LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Kunstgeschiedenis: de heer J. C. M. Snel te Voorburg. Dienst der huisartsen. De Zon dagsdienst in Leiden wordt waarge nomen door de volgende doktoren: v. Alphen, DT: Jager, Lahr en Sneep; te Oegstgeest door dr. Hugenholtz. Dienst der apotheek. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Jan. 13 uur tot Zaterdag 21 Jan. uur waargenomen door: de Apo theek Herding en Blanken. Hoge- woerd 171 tel. 20502 en de Aootheek Reijst, Steenstraat 35, tel- 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8 te lefoon 26274. AANWINSTEN DER R. K. BIBLIOTHEEK. Coolen Onder de canadassen; Cossaer Een schrijfster zoekt een baan; Mink Zeven dagen vacan- tie; Molijn Met open oog en oor; Toonder Uitvaart; v. Schendel Een zwerver verliefd Een zwer ver verdwaald; v. d. Velde God en de wormen. Vertaalde romans: Allen Het dorp Bredford Dl 2; Christie De giftige pen; Douglas De grote visser; Kozik De grootste der pierrots; Mannin Laat heb ik U bemind; Wodehouse Echt iets voor Mei. Engelse romans: Sayers The five red herrings; idem Whose body? HUTSPOT ZATERDAG 14 Januari. Steenschuur 17. Profane ontwikkelingslectuur: de Greeff Het blinde mens dom; Teunissen Dierenleven in Nederland; v. d. Pas De strijd voor het Katholieke boek; Bruyn Nederlandse sagen; v. d. Ven Van knipmutsen en oorijzers; idem Feestbrood in Mid-wintertijd; Rel- ham Electrotechnisch knutselen; idem Technische knutselwerkjes voor jongens; v. Hemert Bottema 'n lapje en 'n draadje; v. Wessem Inl. tot de moderne muziek; Hemmes Tennis op en om de baan; v. Leeuwen Voetbal kreeg een ander gezicht; v. Steenderen -r- Het nieuwe luchtvaartboek voor jongens; Oakley Het jongenstim- merboek; Evers Klein naaldweef werk; v. Gent Een wereldreis van 2000 huismerken; Perquin Paedagogiek. Godsdienstige lectuur: Poortenaar Jeanne d'Arc; v. Beukering Leven met de kerk; Merton Louteringsberg; Suhard De priester onder de mensen; Boelrijk Kerklatijn; de Kat Partij-lezen; ideirf Stijl en vorm in het gregoriaans; Montessori De H. Mis uitgelegd aan de jeugd. Nederlandse romans: De 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50 tonsvissersboot „Girl Jean" de haven van Arbroath had verlaten, is gisteren in staat van uitputting half weg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse trawler „Reptonian", die op weg was naar de Witte Zee en niets van het uitvaren van de „Girl Jean" afwist, had het schip in zicht gekre gen en, vermoedend dat er iets met in orde was, een boot uitgezet om een onderzoek in te stellen. De mannen kregen, bij de „Girl Jean" gekomen, op hun herhaald ge roep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan waren vonden zij echter de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer kon hij niet naar de „Reptonian" worden overgebracht. Toen de „Girl Jean" gevonden werd. waren de schroeven vastgelopen door touwkabels, die er omheen gewonden waren. De „Reptonian" nam het scnip op sleeptouw naar Aberdeen Notaris Luykx, een vooraan staand persoonlijkheid in het katho lieke charitatieve leven te Hilver sum, is op 72 jarige leeftijd overle den. Het margarineverbruik bedroeg in 1949 ongeveer 220 procent van 19371939, tegen 157 procent in 1948. Tot voorzitter van de groep bloemisterij uit de Ned. tuinbouw- raad is benoemd dr A. J. Verhage, voorz. van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. De volgende gegevens over 1949 werden ons verstrekt door het R.K. Bevolkingsbureau in Leiden. Hst aantal katholieken bedraagt ir. de vier Leidse parochies afzon derlijk: O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef 8411, St. Petrus 9859, Hartebrug 5133, St. Leonardus 3202, Oegstgeest gem. Leiden 1060, Gemeente Leiden totaal. 27465, Katholieke Huwelijken 137, Gemengde 135, Geboorten R.K. Gezinnen 537, Gem. 200, Van deze kinderen uit gemengde gezinnen werden er R.K. gedoopt 65, jaar 8175, meer 236 9694, minder 35 5024, meer 109 3157, 45 1025, 35 27075, 390 173, minder 36 120, meer 15 587, minder 50 265, 65 n werden er jaar 84, minder 19 181, 46 Als wij vandaag het nieuws over zien springt direct de contactavond van het Apostolaat ter Zee in het oog, die voor de begunstigers uit de St. Petrusparochie a.s. Donderdag avond om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis wordt gehouden. De sociaal werker Piet Martens spreekt over het apostolaatswerk onder de zee lieden. Joop Koevoets draagt voor en vertoont z'n schimmenspel. De quitantie van Januari is toegangs bewijs. Wegens te verwachten toe loop wordt plaatsbespreken aanbe volen, morgen van 12 tot 2 in het clubhuis. En laten de andere paro chies niet jaloers zijn, want voor hen is een dergelijke avond in voorbe reiding. En we kunnen ons zo goed voor stellen dat er in Leiden legio men sen zijn, die wel eens graag zouden willen weten waar zij de propagan- da-leider van Kletex ergens kunnen vinden. Deze R.K. Bond van Kleer makers en Textielarbeiders (sters) wil heel graag nieuwe leden in schrijven. En het adres is A de Wit, Oosterstraat 80, oftewel J. v. Buu- ren, Waldeck Pyrmontstraat 68, Leiden. Als U het misschien nog niet weet: het Leids Gymnasium bestaat in de maand Februari 350 jaar. Dat is een hele tijd. En een roemrijke geschie denis ligt achter deze school, die heel, heel vroeger het trappenhuis aan de Lokhorststraat bevolkte. U hoort daar t.z.t. nog wel meer van. Voor vandaag aan de dag vinden we slechts belangrijk dat de heren W. F. Waterland en J. de Jager, ambachtslieden le klas bij de N.Z. H.V-M. a.s. Donderdag hun zilveren jubileum in dienst van de Blauwe Tram zullen herdenken. En nu even attentie! Als U mor gen naar de kerk gaat en U wilt die kerkgang vergezeld laten gaan van een bijzonder goede daad, neem dan die kolenbon mee in een enveloppe en werp die kostbare schat in de brievenbus van een vier Leidse pastorieën. Dan komen die bonnen vanzelf terecht waar ze zijn moe ten: bij het Katholiek Sociaal Bu reau. Deze sympathieke instelling dient de belangstelling van iedere weldenkende katholieke Leidenaar te hebben. Hij kan die belangstel ling morgen voortreffelijk laten blijken. Vooral niet vergeten! En bedankt bij voorbaat. Ook in Oegst geest. kan men dit doen. Nu moeten vooral de mensen in de omgeving van de Maresingel dit bericht met veel andacht lezen. Want voor hen is het belangrijk. U moet namelijk weten dat met in gang van a.s. Maandag in Drogiste rij J. de Tombe, Maresingel 52, een postagentschap wordt gevestigd. Dat betekent dat U daai postzegels enz. kunt krijgen, brieven kunt posten, en alles kunt doen wat n.en ge woonlijk op een postkantoor doet. De klaverjascompetitie van enke le Leidse personeelsverenigingen loopt ten einde. Momenteel heeft de Kon. Grofsmederij de leiding met 14 punten uit acht wedstrijden. Bin nenkort zal er nog over vergaderd worden er men nog koppel wedstrij den zal houden en of zij nog zullen uitkomen tegen de Klaverjasbond. Over de „Omgang met honden" sprak gisteravond de heer C. A. Kruis in „In den Vergulden Turk", voor de K.V. Rijnland. Spr. heeft zich vele jaren bezig gehouden met het africhten van honden en vertel de veel wetenswaardigheden over de gehechtheid van het jonge dier aan zijn moeder en aan zijn verzor- fer. De voorzitter, dr. ir. P. C. Lin- enbergh sprak hartelijke dank woorden. En tenslotte dient u nog te weten, voordat deze week te einde is en de Zondag beginnen gaat, dat de Boeken week, eind Februari-begin Maart, ook in Leiden gehouden zal worden. De Leidse boekverkopers zijn al druk in de weer met voorbereidingen en plan nen. Op Zaterdag 4 Maart wordt in de schouwburg een avond gegeven. Hoogstwaarschijnlijk zal Cia van Boort optreden met haar poppenkast en als de plannen doorgaan komt zij met de premiere van „De uitgestelde dood", naar het gelijknamige boek van dr. Dietz. Vnor de programmavulling in de tweede helft van deze avond worden nog onderhandelingen ge voerd. Mogelijk komt er volkszang en voordracht aan te pas. Bovendien is er een kindermiddag in voorberei ding. Dit lijkt ons een prettig bericht om vanda'ag te besluiten. STADSKOK. loscopen Lido Alfred Hitchcock heeft met de film „Rope" een knap film werk geleverd, een filmwerk, dat deze grote waarheid bevat: dat een mens niet mag oordelen over de minderwaardigheid van een even mens en nog minder, dat men zich dan ook het recht mag aanmatigen zulk een medemens maar eenvoudig weg op te ruimen. Is men eenmaal zover, dat men zijn „meerderwaar digheid" laat gelden, dan bewijst men niet alleen een minderwaardig heid te bezitten, maar nog veel an dere slechte kwaliteiten. Dan komt het dierlijke in de mens naar bo ven of hij wordt bezeten door een sadisme, dat hem drijft tot een bot vieren van zijn lusten, zoals men de laatste jaren en ook nu nog maar al te veel ziet. Het beruchte „ausradie- ren" is er een sprekend voorbeeld van. Hoe het echter ook zij. deze onge twijfeld zware film is allerminst ge schikt voor jeugdige personen, we zouden zelfs zeggen dat alleen gees telijke rijpheid er nog genoeg aan te verwerken heeft. Intussen is het een knap stuk werk van Alfred Hitchcock om iets der gelijks zo geraffineerd in elkaar te zetten en de personen, die in deze film de moeilijkste rollen hebben, John Dall, Farley Granger en James Stewart, geven blijk wel een en an der van de filmkunst te verstaan. Immers, het zal hun ongetwijfeld niet gemakkelijk gevallen zijn de theorie zo perfect tot uiting te bren gen. Het gegeven is overigens zeer so ber. Het stuk speelt zich af op één avond, in één kamer met slechts een gering aantal personen. Ter illustra tie is er evenwel een tamelijke hoe veelheid licht-nuancering, om ten minste toch enigszin variatie in het geheel te brengen. In het voorprogramma een film uit de oude doos, waarin wel zeer scherp het contrast van de ouderwet se film naar voren komt, wanneer men haar vergelijkt met de een hy per-moderne film als „Rope". Luxor We veronderstellen, dat bijna iedereen zo langzamerhand de geschiedenis kent van de uitgedroog de ambtenaar, die op zekere dag door toevallige omstandigheden We nen verlaat en in een rustig vacan tie-plaatsje aan de Donau in enkele weken tijd een ander mens wordt. Die verandering staat in verband met de ontmoeting van zijn dochter. In de loop van dit winterseizoen heeft „Mariandel" reeds grote be kendheid verworven als operette en hoorspel. Onder dezelfde titel kun nen we nu deze geschiedenis als film gaan zien. De film steekt in alle opzichten gunstig af bij alle andere opvoerin gen. Het is een echt Weens product geworden met vaart en charme, waarbij vanzelfsprekend de komi sche noot niet vergeten is. Paul Hör- biger en Maria Andergast vertolken op uitnemende wijze de hoofdrollen, terwijl Hans Moser de man van de lach is. Het geheel is gekruid met het bekende liedje „Mariandel" Voor personen boven 18 jaar. Casino Een kleine intrigue, een al of niet historisch verantwoord voorval, is de aanleiding om in „Song of mij heart" de beste werken van Tchaikowsky te presenteren. De componist is nog onbekend, wanneer hem door de Russische Tsaar een compliment over zijn muziek wordt gemaakt. Tchaikowsky was steeds onderhevig aan z'n stemmingen. Op een ogenblik, waarop hij de contro le over zichzelf verloren heeft, huwt hij. Het huwelijk was ongelukkig en drukte een stempel op zijn verdere leven. Dan, tijdens en verblijf in Ita lië wordt hij gecharmeerd door een nicht van de Tsaar. Zij is verliefd op de componist. Ondanks de pres sie, door het Hof op haar uitgeoefend wijst zij alle partijen af. TchaikowS' ky is intussen op het hoogtepunt van zijn roem gekomen en keert naar St. Petrusburg terug. De prin ses wacht hem en weet haar va der te bewegen, zijn concert bij te wonen. Wanneer hij, bewogen door de prachtige muziek, op het punt staat, zijn dochter's wens in te wil ligen, breekt de cholera uit en de componist sterft in de armen zijn prinses. De lange dialogen en de grote muziekwerken drukken uitermate hun stempel op het tempo van de film. De beweging is geremd, de ac tie miniem, zodat „Song of my heart" veel meer een muziekdrama werd dan een muziekfilm. De personen zijn zeer zwak getekend. Maar de minnaars van klassieke muziek zul len de film waarderen om de prach tige weergave van de klassieke wer ken van Tchaikowsky. Rex Geeft deze week een her innering aan Pearl Harbor in de film „Remember Pearl Harbor" Voor 18 jarigen. Trianon Heeft „De verstrooide professor"-nog een week de tijd ge geven om zijn vermakelijke ver strooidheden te demonstreren. Voor volwasser en. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Zilveren jubileum. Gisteren herdacht 4® heer W. J. Tuinman, werkzaam op de controle afdeling, zijn zilveren arbeidsjubileum bij de uitgeverij van N. Samsom N.V. Te midden van directie en personeel werd de jubilaris toegesproken door de heer N. Samsom. Namens de di rectie werd de jubilaris een stoffe lijk blijk van waardering aangebo den en werd hem tevens het ver erend getuigschrift der Mij voor Handel en Nijverheid uitgereikt. Namens het personeel gewaagde de heer J. H. Verschuur van de goede eigenschappen van de jubilaris. Ook namens het personeel werden ge schenken aangeboden. De chef van de controle-afdeling, de heer B. Lammers waardeerde eveneens veel in de heer Tuinman. Daar de heer Tuinman een vaar dige verzen-steller is, kon het niet anders zijn, of zijn collega A. J. Roos moest hem in verzen huldigen. En dat deed de heer Roos, zoals het te verwachten was, op geestige wijze. In warme bewoordingen, hier en daar ernstig, dan weer met het nodige gevoel voor humor, dankte de heer Tuinman voor de aangebo den cadeaux en de hem toegezwaai de lof. Stille Omgang. Mevr. M. T. Vornehm-van Leer uit Amsterdam sprak over het land en volk van Is raël. De spr. had verscheidene pe rioden óm de jaren 1924 en 1928 in Palestina doorgebracht. Zij zelf een bekeerlinge uit het Jodendom naar het Katholicisme, had zich in die dagen vol enthousiasme tot taak ge steld een gedegen studie te maken van het Zionisme in de kolonies al daar. Hierdoor meende zij een sleu tel in handen te krijgen, om het ge luk van het katholicisme, dat haar als jong meisje deelachtig werd, ook aan dat volk mee te delen. Een moeilijke tijd wachtte haar daar. Hoewel ze in haar doel niet volledig is geslaagd, heeft mevr. Vornehm toch veel bereikt. Zij hoopt nog een maal het Heilige Land te bereiken en zich metterwoon daar te vestigen. De voorzitter van St. O., de heer H. P. Jollie, dankte de spreekster. De pl. afd. maakt de bedevaart op 12 Maart e.k. De H. Mis wordt in het Bagijnhofkerk opgedragen. De scho- la Cantorum verzorgt wederom de gezangen. Geboren: Pieter Adrianus z. van B. Bakker en van A. Kloek; Hendrik 7. van H. Jansen en H. J. van Wou- denbergh; Henriëtte Erzsébet d. van J van Heijningen en W. J. Deelstra; Hendrika d. van J. M. Geertman en G. H. Molenaar; Dirk Arie z. van A. Boesveld en A. de Knegt; Cornelis z. van C. Deelstra en KI. van 't Wout Hermanus Cornelis z. van W. de Jong en J. A. van Os. Ondertrouwd: Gerrit Jan Marke rink 29 j. en Sara P. J. Baart 27 j. Getrouwd: Jacobus C. van der Louw 27 j. en Jansje I. Roest 22 j.; Kees van Keeken 22 j. en Jacoba h'. Pikse 23 j. Overleden. Gerardus van der Pijl 84 j.; Rik Ruiter 68 j.; Jan van Stigt 69 j. LEIMUIDEN Zanguitvoering. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, geeft Zondagavond het R.K. Dames koor Gloria Deo een uitvoering. De tenorzanger van Leeuwen uit Al phen aan den Rijn zal weer het koor versterken, terwijl „St. Genesius" zorgt dat het geheel een gevarieerd programma wordt. Dit gezelschap onder leiding van de heer Chr. v. d. Mark is op deze manier weer in de gelegenheid een mooie avond te bie den. K.A.V. In feestelijke stemming werden de programmapunten der jaarvergadering afgehandeld, waar in de presidente mej. A. v. d. Drift allen hartelijk bedankte voor het geen in de afgelopen maanden ge presteerd was. Onder het genot van een kopje koffie werden aan moe ders van gezinnen kledingstukken uitgereikt, terwijl ook de overige le den met een pakketje verrast wer den. Ook de g. a. was iets toebedacht, wat hij zeer op prijs stelde. De g. a. hield een korte toespraak waarin hij de betekenis van het nieuwe K.A.V.- insigne uiteenzette. De avond werd besloten met 'n gezelschapsspel, en spraakwaterval wat de. leden nog geruime tijd bezighield. Geboren: Pieter z. van H. v. Har te- en E. Vis; Hendrika d. van G. van Dam en A. Groenenwoud; Jan Mannes, z. van W. Kinkel en J. Bos. Ingekomen 27 m. en 34 v.; ge boren 45 m. en 36 v.; vertrokken 46 m. en 52 v. Overleden: 5 m. en 5 v. Total per 31 Dec. 1192 m. en 1173 v. Het aantal inwoners is gestegen met 34 pers.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2