NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 13 JANUARI 1950 UT LCIUSB LUUKAWI C.URSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Kindje in de wieg verbrand 2 Andere kinderen bedwelmd Nadat moeder v. d. Derf de grote was buiten aan het lijntje had gehan gen en omstreeks half twaalf Don derdagmorgen in haar kleine wo ning in wijk Hoorn 436 terugkeerde, kwam zij tot de verschrikkelijke ont dekking, dat haar 5 maanden oud zoontje verkoold in zijn wiegje lag. Twee van haar andere kinderen, resp. 2 en 3 jaar oud, lagen be dwelmd op de vloer. Tijdens haar afwezigheid hebben vermoedelijk kleertjes op een droog- rek bij de kachel vlam gevat. Het vuur deelde zich daarna mee aan de gordijntjes van het pitrieten wiegje, dat nabij de kachel stond. Dit was weldra een prooi van de vlammen. Doordat de andere kinderen hoogst waarschijnlijk tevoren door de^ ster ke rookontwikkeling van .de bran dende kleren bedwelmd werden, konden zij niemand waarschuwen. Het mag een geluk worden genoemd, dat de moeder niet langer tijd voor haar was buiten nodig had en het leven der andere kinderen nog kon worden gered. Bij het onderzoek door de politie is niet komen vast te staan of het klerenhekje te dicht bij de kachel, dan wel of dit door de spelende kin deren tegen de kachel is aangedrukt. Evenmin is bekend, of het vuur der mate is aangewakkerd, dat de kachel te heet is geworden. Dr. Stehouwer verleende medische hulp. Buren hadden de brand reeds geblust, toen de brandweer, heel spoedig, ter plaatse arriveerde. (Reeds geplaatst in een gedeelte on zer vorige oplage). Middenstandsvereniging. Bij absentie, wegens ziekte van de voorz., de heer C. Y. Ponsioen, leid de de secr., de heer C. J. Winning- hoff de besprekingen. De heer J. Bakker, dir. van Centr. Bur. der Kath. Middenst. Ver. in het Diocees Haarlem, gaf een deskundige visie over de P.B.O. Spr. wees erop, dat de P.B.O. feitelijk niets nieuws is. Hiernaar is reeds gestreefd sedert 1925, toen prof Veraart een poging in die richting deed. Toen echter was de tijd nog niet rijp. Door voortdurende drang naar vernieu wing van de zeden en de maat schappelijke orde zijn we ze zoet- jes-aan de ontwikkelingsperiode doorgekomen, die een orsanisatie als deze behoeft. De P.B.O. moet gedragen worden door de wil tot medewerking en samenwerking van werknemers en werkgevers. De centrale overheid trekt zich terug en voor haar in de plaats komt de toepassing van het subsidiariteits beginsel. Tot slot deelde de heer Bakker mede, dat gestreefd wordt naar de instelling, in P.B.O.-ver- band, van een top-organisatie ten behoeve van de middenstand in zijn geheel, en verklaarde, dat naast de P.B.O. het bestaan van de vrije vakorganisaties onontbeerlijk is. De voorz. deelde mede, dat, dank zij het gunstig resultaat van de gehouden middenstandstentoon stelling, de plaatselijke kas ver rijkt is met een bedrag van plm. 1000,De afdeling had zich garant gesteld en ingevolge be sluit van een vroegere vergade ring, vloeiden de baten nu ook naar de verenigingskas. Over de invoering van de zwarte lijst wordt nog eenmaal geconfe reerd Het 35-jarig bestaan der pl. afd. wordt op Zondag 29 Januari kerkelijk en des middags in de zaal Te Dongen heeft een brand een groot gedeelte van de leerlooierij en -spuiterij van de Gebr. Rompa ver nield. De oorzaak is onbekend. Rotterdam telde op 1 Jan. 5.1. 676.740 inwoners; Nijmegen 110.570. 1.337.312 aangegeven radiotoe stellen telde Nederland op 1 Jan. j.l. tegen 510.227 op 1 Nov. j.l. Te Breukelen is de zadelmake rij v.h. J. Knoop grotendeels ver woest. Vermoed wordt, dat het weg werpen van een sigaretteneindje de oorzaak is. met een feestbij eenkomst herdacht. De herdenkingsrede wordt uitge sproken door rector Brans, nationaal g.a. van de K.J.M.V. 6 Febr. is de traditionele bonte-Vastenavond. Brandweer- en ziekenauto's heb ben voorrang. Tegen de bestuur der van een vrachtwagen uit Over ijssel, die de brandweerauto, toen deze hedenmorgen uitrukte, enige tijd rustig achter zich had gehouden in de Wilhelminalaan, door eerst nog een andere auto in te halen, werd proces-verbaal opgemaakt. Men be seft blijkbaar nog niet voldoende, dat brandweerautot's en ziekenhuis wagens op de wegen voorrang heb ben. Daarvoor moet alle verkeer on middellijk bij nadering wyken, AARLANDERVEEN K.V.P. Candidaat voor de Prov. Staten werden gesteld de heren M. P v. d. Weijden, H. Markman, Dee- renburg en Heerekens. Pl.verv. de heren Paardekooper en Saur (Berg- sehoek). De heeren J. C. Vernooij en M. Hijman werden benoemd tot af gevaardigde voor de Statenkring Gouda. Opening moeder-cursus. Gis teravond werd in een der lokalen n de R.K. school een moeder-cur sus geopend, uitgaande van het Wit- Gele Kruis. Aanwezig waren de pas toor, de heer M. Hij man, voorz. der pl. veren., zr. E. C. M. Kampschöer, leidster van deze cursus en de wijk zuster Hartkamp uit Nieuwkoop. De plaatselijke wijkverpleegster zuster Lunenburg was verhinderd deze eerste avond bij te wonen. Het aan tal deelneemsters is 31. Er worden in totaal 9 les-avonden gegeven. Ouderavond. Door de Verken ners en Welpen van de St. Tarcius- groep werd een ouderavond gege ven. De avond werd geopend door hopman C. v. d. Putte, waarna enige mooie zangnummertjes door de Wel pen onder leiding van de dames Ho- nout en Hijman. De Verkenners voerden op de twee toneelstukjes genaamd „De Stotteraar" en ,,De moord op de eenzame boerderij". Tussen de verschillende stukjes werden er enige mooie cowboy-lied jes gezongen door de heren Ben Oosterman en Jan Poelwijk jr., be geleid op guitaar door de heer Corn. Oosterman en Jeanne de Jong. Hier na gaf de aalmoezenier uit Amster dam een uitvoerig verslag over de belevenissen der jongens gedurende het laatst gehouden zomerkamp. In de pauze werd een verloting gehou den ter bestrijding der onkosten, welke verloting door hopman Boek horst uit Nieuwkoop, nader werden toegelicht. Tot slot een groot kamp vuur, gegeven door leiders en leid sters uit de parochie en omgeving, waarin ook enige geestige en leuke stukjes werden gegeven. Tot slot sprak de g. adv., pastoor Omtzigt, een woord van'dank. BOSKOOP Zwijntjesjagers geknipt. Het zat J. de V. uit Alphen aan den Rijn en C. S. uit Waddinxveen niet mee, toen zij een elders ontvreemd rijwiel bij een plaatselijk rijwielhandelaar te koop aanboden. Deze vertrouwde de „heren" niet en liet hen terugkomen, omdat hij de koop even in beraad wilde houden. Bij hun terugkomst werden zij door de politie gearres teerd, wegens verduistering, diefstal, c.q. heling. Geboren: Gerardus Cornelis Theodorus zoon v. J. W. Westgeest en A. C. van Duivesteijn. Maria Jo hanna Theresia d. v. A. L. Verbij en G. M. Pannebakker. Johnnette Wil ly d. v. K. Koning en J. Alblas. Eduard Philip z. v. L. C. van Eijk en G. van Tol. Adriana Maria Josephina d v. C. D. Fase en C. A. van En gelen. Petronella Maria d. v. C. D. Fase en C. A. van Engelen. Adriaan z. van N. B. Versloot en A. E. Bur- j ger. HOOGMADE Toneel Maria-congregatie. En kele dagen geleden traden, na zeer lange tijd, de meisjes van de Maria- congregatie weer eens voor het vóet- j licht. Waren de verwachtingen hoog gespannen, niemand heeft durven vermoeden dat het zo'n groot succes zou worden. De zaal was geheel ge vuld. De avond wqrd geopend met 'n zangnummertje door enkele meis jes. Hierna werd opgevoerd: ,%Haar tweede Moeder," waarin de rollen door elke speelster zeer goed wer den vertolkt. Een stuk waaruit voor velen wat te leren is. Na de pauze volgde de klompen-dans door 4 meisjes in ouderwetse klederdracht, Vervolgens het tweede toneelstukje: Rheumatische Pijnen schieten U als een mes In de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En toch.... als ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge ver baasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een al lengs wijken van Uw pynen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen v/eer het élan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onrein heden uit het bloed, die zich nu op hopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gesteld. Dus spoedig Kruschen nemen en regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioe- nen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Liefde per televisie," hetgeen juist het tegenover gestelde was van het eerste stuk, waardoor de ernst werd weggenomen en men de lachspieren kon beproeven, want hier kreeg men te zien wat er alzo op een huwe lijksbureau omgaat en wat menige oude vrijster er voor over heeft een man in haar bezit te krijgen De speelsters kunnen met trots te rugzien op deze zeer goed geslaag de avond. Gezien het succes en de vele vra gen, is het voornemen om a.s. Zon dagavond 15 Jan. wederom een avond te geven. Een gedeelte van de opbrengst is voor de kas van de harmonievereniging. Zie verder de advertentie in dit blad. KOUDEKERK Geboren: Alida Johanna, d. van R. Vergunst en M. G. van Veen. Overleden: Dirkje Noorlander 75 j., weduwe van H. Lekx. De bevolking groeide van 1860 tot 1910 personen. Er werden gebo ren 22 m. en 29 vr., en overleden 13 personen. Er werden 13 huwelijken gesloten. LEIMUIDEN K.A.B. Ongeveer 40 leden wa ren op hun post. Na de opening door voorzitter Broekhuizen en verslag van secr. J. Vork bracht het finan cieel verslag van de penn. met 'n ba tig saldo van f 162,52 een verrassing. Voor dit jaar werden aangewezen om de geMmiddelen te controleren de heren B. W. Bartels en N. J. de Koning. Als spreker trad op kape laan van Adrichem uit Nieuwveen wiens toesnraak getiteld was „Geen vrede zonder rechtvaardigheid Dui delijk en interessant zette spr. uit een, dat rust en welvaart, orde en veiligheid slechts dan kunnen komen wanneer de wereld zich onderwerpt aan de wetten van God. Een van deze geboden is de rechtvaardigheid Als de kath. arbeider bij zichzelf be gint, voldoet hij aan de wens van de Paus, om de vrede te helpen be vorderen in het H. Jaar. Met een op roep de liefde en rechtvaardig heid te betrachten zowel in het per soonlijk leven als in gezin en orga nisatie besloot kapelaan van Adri chem. De geest. ad. sprak hierna een kort woord, waarin hij de nadruk legde op de liefde voor de arbeid. De voorz., werd bij acclamatie her kozen. ^Tijdens de rondvraag werd activer werken voor Herwonnen Le venskracht verzocht temeer daar twee parochianen in sanatoria ver pleegd worden. De woningbouw met Rijkssteun en looncontracten kwa men ter sprake, waarmee het offi ciële gedeelte ten einde was. Hierna werd een gezellige kaart wedstrijd gehouden waarbij P. Zeldenthuis en H. Vastenhout een le prijs verdien den en H. Ubink en A. v. d. Drift een tweede, terwijl na afloop elke deelnemer een prijsje ontving, in de vorm van sigaren of vleeswaren.' K.V.P. Onder presidium van H. W. v. d. Hoorn kwam een betrekke lijk klein gedeelte der leden bijeen Secr. G. J. v. Berkel gaf enkele me dedelingen in verband met de can- didaatstelling. De volgende candida- ten werden gesteld: Deerenbergv. d. Weijden, Heerkens en Capel. Dit was volgens de aanbeveling van de afd. Roelofarendsveen, met uitzon dering van de heer Hoynck van Pa- pendrecht. Tijdens de rondvraag werd naar de juiste toedracht ge vraagd van de benoeming van de tweede gemeentewerkman door de KVP-raadsleden in Rijnzaterwoude, waarop de heer Compeer antwoord gaf. Fel werd gereageerd tegen de hoge kosten der vuilnisophaaldienst. De voorzitter deelde mede, dat zij die niet in staat zijn de kosten te dragen, ontheffing kunnen verzoe ken. De propagandalijst van het z.g. kiescomité bij de gemeenteraadver kiezingen werd besproken. De voorz. deelde mede, dat het niet verplich tend was de namen eronder te ver melden, maar misschien wel beter. Nadat verzocht werd om regiem en ten te verstrekken, werd betreurd, dat sommige raadsleden te. weinig belangstelling hebben voor de KVP- vergaderingen. De geest. ad. be vreemdt 't dat de vrouwen geen be langstelling bezitten voor de politiek. De Stille Omgang zal gemaakt worden op Zondag ,19 Maart en wel om 1.15 uur. Te zamen met Aalsmeer en Aarle Rixtel heeft de afd. weer het voorrecht van een H. Mis in het Begijnhof om 2.30 uur. NIEUWKOOP TAPTOE, GEBLAZEN VOOR HET GEMEENTEHUIS. Op 17, 18 en 19 Januari zal door de le Compagnie van het 3e Territo riaal Ba taillon geoefend worden in de omgeving van Nieuwkoop en Noor den.- Naast de oefening van de troep als zodanig is het tevens de bedoeling contact te leggen tussen de burgerij en de Koninklijke Landmacht. Hiertoe zal op Woensdag 18 Jan. een eigen band van deze Cie. con certeren en wel van 2021 uur ir café „Het Vliegende Paard" en van 2122 uur in café „De Koker" In aansluiting hierop wordt om 22 uur een taptoe geblazen door de tam boers en hoornblazers voor het ge meentehuis. Op 19 Januari zal om 14 uur een défilé worden afgenomen door de burgemeester van Nieuwkoop voor het gemeentehuis. De ingezetenen worden uitgeno digd bij aankomst en vertrek van de troep te vlaggen. voorz. antwoordde, dat voor dit jaar een bedrag van 8 gulden per kind in de begroting is opgenomen. Mocht blijken, dat dit bedrag te laag is, dan zal verhoging van dit bedrag ongetwijfeld ernstig onder de ogen worden gezien. De heer J. Egberts besprak nog eens de kwestie van de geringe interesse voor het K.V.P.- werk. Zou een te hoge contributie geen remmende invloed uitoefenen? De voorz. zegt, dat het bestuur zijn aandacht aan dit punt geeft. Con tributieverlaging kan echter niet overwogen worden. De afd. Ter Aar vraagt van elk lid 1,25 en daar van moet 1,afgedragen worden aan de centrale partijkas. ZOETERWOUDE WIJDING NIEUW ALTAAR. De consecratie van het nieuwe hoogaltaar van de';.'&t. Janskerk in de Zuidbuurt zal Donderdag a.s. plaats hebben door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. K.A.B. De K.A.B. mocht zich verheugen op een zo goed als volle zaal bij de op Woensdag j.l. gehouden jaarvergadering, alwaar de voorzitter, de heer v. d. Ploeg het openingswoord sprak tot de leden met hun huisgen-o ten en ook tot pastoor Klaverweijden, die altijd aanwezig is op de bijeen komsten van de K.A.B. Bij de mede delingen, door de voorz., was een be richt van verhindering van de dis trictsbest., de heer L. A. Weber. In het jaarverslag, van de secr., de heer A. P. Berg, kwamen de gevoerde activi- teien van he afgelopen jaar naar vo ren. De gehouden avond-bijeenkoms ten, zes in getal, waarbij nog komt het feest van de arbeid en het in Aug. ge houden kinderfeest behoeven geen verder betoog. Wel dienen de meer in tieme werkzaamheden naar voren ge bracht te worden n.L de retraiteclub met 52 spaarders, de 7686 circulaires, die onder de 86 zijn verspreid, de Credo-Pogno met 16 leden, die op volle toeren wei"kte van de G. A. kap. Huiberts. Verder dient nog vermeld WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Zachter vooral des nachts. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Mor gen enkele opklaringen. Zachter vooral des nachts. Langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige overi gens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. dat er om de veertien dagen, voor een 10-tal leden, door Prior Bakker o.s.c. les wordt gegeven in sociologie. Na dit verslag, deed de voorzitter een hartstochtelijk beroep op de aan wezigen, om toch allen actieve leden te worden van de K.A.B. Als wij een goed begrip heben voor de huidige situatie, dan komen wij vanzelf tot groere activiteit. Wij moeten beseffen, dat rechten plichten meebrengen. Wij moeten ons kennis bijbrengen, om straks onze plaats in de P.B.O., niet bezet te zien worden door een niet katholiek of wat erger is, door iemand die er op uit is, het H. geloof, onze Christelijke opvattingen, uit de maatschappij te werken. Het gaat hier om dé belangen van de kerk, het gezin en ons dierbaar vaderland. De G A. bracht dank aan het best. en spoorde de leden aan tot activiteit. Behoudens de nieuwe benoemde pen ningmeester, de heer J. de Boer, heeft het bestuur geen verdere wij ziging ondergaan. Na de vergadering, die een vlot verloop had, kwamen de Kajotters uit Hoogmade ons vermaken met het blijspel „Hoe raak ik m'n geld kwijt" hetgeen op een vlotte wijze werd ge speeld en in staat bleek, om na de ernst van de vergadering, de aanwezi gen op een gezonde manier te doen lachen, 't Geheel werd goed gespeeld, en vooral de twee van de kattenbak centrale die op geestige wijze de span ning er in hielden, komt lof toe. De makelaar gaf goed spel te zien. Het spel bracht ons weer in de tijd, dat „De Rode Adelaar", „Klaproos" e.a. voor 't voetlicht gebracht werden. NOORDEN Thuiskomst. A. Immerzeel is gisteren na een 3-jarig verblijf in Indonesië in zijn woonplaats terug- gekeerl Het dorp was met vlaggen ver sierd. Geschenken en bloemen ver gezelden de meeste felicitaties. Des avonds om 8 uur bracht de fanfare de gebruikelijke serenade. OUD-ADE „St. Deusdedit". De verslagen werden goedgekeurd en de aftre dende voorz. P. van Kampen werd bij acclamatie herkozen. De heer Duivenvoorde van het hoofdbestuur besprak enige wijzigingen in de C.A.O. en de financiële zijde van de bond. Spr. behandelde o.a. het veel omvattende werk der hoofdbestuur ders. Aan de oud-leden Th. Vermeij en J. Verhaar werd onder een toe passelijk woord het Verbondsdiplo- ma uitgereikt. Beiden zijn reeds vanaf 1919 lid van de bond. Er volg de een gratis verloting zonder nie ten, waarbij elk een aardig prijsje won. Alles bij elkaar een goedge slaagde vergadering. ROELOFARENDSVEEN Tot kassier van de veiling is be noemd de heer P. Koek Nz. TER AAR K.V.P. De opkomst was niet groot. De voorz., de heer H. Volge- ring, laakte de laksheid van enkelen bij de verkiezingen in het voorbije jaar en dankt hen die zich bij deze verkiezingen verdienstelijk maakten. De penningmde heer F. Sassen, deelde mede, dat er een mooi batig saldo is. De controle-commissie bracht bij monde van de heer G. Versluis dank aan de penningm. Tot afgev. naar de hogere partij- instanties worden herbenoemd de heren Cor Hoogervorst, W. Touw J. Zwirs en tot plaatsvervangers de heren A. W. v. d. Hoorn, P. v. Rijn en G. Versluis. De vergadering be sloot als voorlopige candidaten voor de Prov. Staten aan te wijzen de heren M. P. v. d. Weijden, A. C. Deerenberg en jhr. von Fisenne. Na een korte pauze, waarin aan de aanwezigen een tractatie werd geoffreerd, werd de rondvraag ge houden. Besloten werd een dringend verzoek tot de Kath. Kamerfractie te richten om er voor te ijveren de inkomen grens voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen gelijk te stellen aan die van het ziekenfondsbesluit, dus op 4500,De heer Cor Hoo gervorst brak een lans voor een ho gere subsidiëring van het Kleuter onderwijs in onze gemeente. De VOORSCHOTEN TERUGKERENDE MILITAIREN DOOR AANRIJDING LATER THUIS! Gistermiddag, ongeveer één uur heeft in de Schoolstraat een aanrij.- ding plaats gehad tussen een tram en een autobus met juist uit Indone sië teruggekeerde militairen. De autobus kwam uit deWijngaarden- laan en reed de Schoolstraat in. De chauffeeur *was niet bekend met de plaatselijke situatie en werd daardoor onaangenaam verrast door het rode stoplicht van de trambaan. Hij ging onmiddellijk naar de lin kerkant van de weg, maar hij is blijkbaar niet voldoende uitgewe ken, want de tram kwam nog net met de bus in aanraking. Gelukkig voor de militairen kwa men allen met de schrik vrij. Ook de chauffeur kreeg geen letsel. De bus werd echter beschadigd en kon .niet direct haar weg vervolgen. Daardoor zijn de gerepatrieerden wel wat later dan verwacht werd thuis gekomen, maar ze kwamen ge lukkig heelhuids thuis. En dit was toch wel het belangrijkste! K.V.P. Als candidaten voor de Prov. Staten werden aangewezen de heren Van Nispen tot Pannerden, Bolsius, Schrama, Von Fisenne en Van der Weijden. Na de pauze werd het woord ge geven aan de oud-voorzitter van de afd. Voorschoten, thans lid van het Kringbestuur en afgev. vóór de Kring Leiden naar de Partiiraad der K.V.P.. de heer B. P. de Kousema ker, die zou spreken over de sociaal- economische betekenis van de Pu bliek Rechtelijke Bedrijfsorganisa tie. Dit is een interessante lezing ge worden, die met aandacht door de leden werd beluisterd. Vele leden, die wel van de P.B.O. nebben gelezen en gehoord, maar toch nog geen duidelijk beeld voor ogen hebben van wat komen gaat, zullen met deze uiteenzetting hun kijk op de P.B.O. hebben verruimd. Spr. ziet de structuur van de P. B O. als een groeiproces. Hij maak te dit duidelijk door eerst terug te zien naar de voorbije tijd. Dan be landde spr. aan de nieuwe periode, die komen gaat, het tijdvak van de P B.O., waarin samen zullen gaan de werkgevers en werknemers, dus zij, die baat hebben bij de productie en waar de staatstaak slechts is: toe zicht, dus gecontroleerde economie. Verder toonde spr. aan hoe men tot de P.B.O. was gekomen. Uit een compromis van het „Plan Vos", dat leidt tot staatssocialisme, en het plan van prof. v. d. Ven „Centrum tot sta itkundige Vorming" is de P. B.O. gegroeid. Wijlen minister Huys- mans heeft op dit terrein zijn ver diensten. Voorts ging spr. over tot een uiteenzetting van de samenstel ling van het bedrijfschap. In deze bedrijfschappen zullen ko men werkgevers en werknemers waaruit het dagelijks bestuur gekozen zal worden. Het bedrijf schap heeft verordenende be voegdheid, maar de verordenin gen behoeven de goedkeuring van de Sociaal-Economische Raad; bij geschilpunten is be roep op de Kroon mogelijk. In het bedrijfschap is primair: be drijfsbelang, secundair: alge meen belang. Dit in tegenstelling tot de so ciaal-economische raad, waar op de eerste plaats komt het alge meen belang en op de tweede plaats het bedrijfsbelang. De so ciaal-economische raad zal ko men te bestaan uit één derde werkgevers, één derde werkne mers en één derde deskundigen, benoemd door de Kroon, die dus objectief staan t.a.v. de voorge legde kwesties. Met een resumé ter verduidelij king van het behandelde, besloot de heer de Kousemaeker zijn rede, er op vertrouwend, dat wanneer straks de nieuwe maatschappelijke struc tuur in werking zal treden, de ze gen van Boven niet zou ontbreken. De voorz., de heer A. W. C. van Dongen, dankte spr. voor de des kundige behandeling van de stof. Hem was gebleken, dat economie niet is de wetenschap van dorre en mathematische inhoud, maar eerder een wetenschap en een kunst, die er op gericht is de menselijke waar digheid hoog te houden. Vanzelfsprekend kwamen de le den met verschillende vragen aan gaande de P.B.O. naar voren. De beantwoording van deze vragen werd een uiteenzetting op zich! Toch menen wij, dat de leden met een ruimere kijk op de P.B.O. huiswaarts zijn gekeerd. Bij de rondvraag bracht de heer P. Niersman te berde, dat de aan dacht van de afgev. van de K.V.P. - fractie in de gemeenteraad geves tigd zou worden op het uitvoeren van werken door de gemeente in eigen beheer. 5)e ziCveten Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 43) Daartegenover: hij dacht aan het vertrek, wilde reeds over een paar dagen naar Argentinië terugkeren! Hoe kon dit stroken met de hem toegeschreven bedoeling, zijn erf recht te doen gelden, en met de ver onderstelling, dat de misdaden juist met dat oogmerk waren gepleegd? Neen, zei Hempel verdrietig bij zich zelf, neen, dat klopt niet. Het bewijst alleen.dat ik juist zover ben als tevoren, dat ik nog altijd in het duister tast De volgende dag, bij de thee, in Andagola's appartement, dezelfde historie, het zelfde negatieve resul taat. Mevrouw Helene Andagola ont ving Hempel zeer hartelijk. Zij stel de veel belang in zijn voorgenomen reis en nodigde hem dringend uit tot een lang verblijf op „Villa Solis". In geval dr Merkler zijn toebereidse len een weinig wilde verhaasten, kon den zij misschien samen de reis naar Buenos Aires maken. Haar man steunde vriendelijk dat voorstel. Het aanstaande vertrek van het echtpaar scheen dus geen fictie te zyn. Had mr Ullman misschien gelijk met zijn vermoeden, dat Andagola het thans? nu de de dood van Wend land en Anna Milden zoveel stof deed opwarrelen, niet zou wagen, onmid dellijk zijn aanspraken te doen gel den, en daar om eerst naar Zuid- Amerika zou terugkeren, om van daar uit te handelen, eventueel nog maals de reis naar Europa te maken? Hempel had de Polizeirat gelijk moeten geven, toen zij het resultaat van zijn onderhoud met Andagola grondig bespraken.. Na het voorgevallene zou Andago la door met zijn aanspraken voor de dag te komen onmiddellijk en recht streeks verdenking op zich laden. Aangezien de acte van afstand ver dwenen was en hij moest aannemen, dat Gottfied Kluge'e dood als zelf moord beschouwde, en niet hij, maar Meller rechtstreeks betrokken scheen te zijn bij de dood van Wendland en Anna Milden, veronderstelde hij waarschijnlijk, dat men van de oor spronkelijke samenhang der dingen geen vermoeden had. Vandaar ook zijn onbeschroomde houding en be slist optreden. Ook het voorgenomen uitstapje naar Stiermarken kwam, terwijl men thee dronk en gezellig praatte, her haaldelijk ter sprake. Andagola noemde de plaatsen, waar hij en zijn vrouw wilden stilhouden en het eindpunt van de reis. Sichelfeld werd niet genoemd en lag ook ver van de aangeduide weg. En Midden-Stiermarken,, voor al Graz, de schone hoofdstad van het land, wilt u niet aandoen? vroeg Hempel. Och, provinciesteden bieden over het algemeen niet veel merk waardigs. .vooral als men van We nen komt. Maar het landschap, de reis door geheél Opper-Stiermarken. Interesseert mij niet bijzonder. Men kan toch niet alles zien, en on ze tijd is beperkt. Hempel was overtuigd, dat Anda gola op dat ogenblik loog. Hij duidde waarschijnlijk een valse weg aan, om de echte geheim te houden, en dat wiem een nog meer verdacht licht op hef voorgenomen uitstapje. De overtuiging van Hempel werd nog versterkt door de houding van het echtpaar. Gedurende het kort gesprek had namelijk Andagola als. bij toeval het gelaat half gewend. Zijn gewoonlijk zo open gezicht had plotseling een geheel andere uitdrukking aange nomen. Het was zwaar bewolkt; de hoeken van zyn mond trilden zenuw achtig en een somber vuur gloei Je in de anders zo kalme, sympathieke ogen. Ook zijn vrouw kon zekere nerveu ze opgewondenheid niet verbergen. Haar schoon gelaat was een weinig bleker dan gewoonlijk. Toen zij Hem- pel's theekopje opnam, om het weer te vullen, beefden haar handen, en steelsgewijze wierp zij een angstige beeorgde blik op haar man. Dit alles duurde slechts enige se conden, maar Hempel had het zeer duidelijk bemerkt, dat Andagola loog. De Argentijn wilde feitelijk naar Sperber-Eck en zijn vrouw wist, met welk doel hij daar heen ging. Zou het leven van mevrouw Von Turnwald nogmaals in gevaar verke ren? Hempel had geen tijd om zich nog langer met die kwellende gedachte bezig te houden, want Andagola nam zijn gewoon voorkomen weer aan en wikkelde hem in een gesprek over de toebereidselen en aankopen voor de reis. Hij was weer even vriende lijk en nituurlijk als tevoren en bood zelfs aan, dr Merkler te vergezellen bij zijn bezoek aan enige speciale winkels, waar hij zich alle benodigd heden vóór een reis in half-tropische landen kon aanschaffen. Die avond vond Hempel in zijn kamer een aan „dr Merkler" geadres seerde brief; die was, zei het kamer meisje, een paar uur geleden door een besteller afgegeven aan het hotel Het adres was blijkbaar van de ongeoefende en onwillige hand zij ner huishoudster Kata; maar de om slag bevatte een tweede enveloppe met een klein briefje van Poldi Wieser. Dat briefje luide als volgt: Waarde heer Hempel, Ik heb vandaag tweemaal vruch teloos bij u aangebeld, om iets me de te delen, dat u zeker interes seert. Uw huishoudster wil mij niet zeggen waar ik u kan vinden. Dus moet ik u verzoeken, mij te komen opzoeken, of nog deze avond bij ons thuis we blijven op tot elf uur! óf morgen vroeg, wanneer ik naar het kantoor ga; om half acht. Met de hartelijkste groeten. Uw dankbare, Poldi Wieser. Hempel keek op de klok. 't Was vijf minuten vóór elf uur. Dus te laat, om nog die avond naar Hernals te gaan, waar de familie Wieser woonde. Maar de volgende morgen stond hij juist om half acht voor de deur, en Poldi liet geen minuut op zich wach ten. Zij ging altijd te voet naar het kantoor, om de voor haar gezondheid nodige beweging te nemen, en daar de afstand nog al groot was, had men tijd genoeg om te praten. Poldi kwam onmidellijk tot de zaak Het betreft weer de man met de krijsende stem. Verbeeld u: het toe val wilde, dat juist ik hem weer aan sluiting moest geven, ditmaal met no 36551. En 't was een vrouwenstem die naar hem vroeg. Naar ik hoop toch weer ge luisterd? Natuurlijk, om u plezier te doen. Ik dacht onmiddellijk, dat het u zou interesseren. Werden er namen genoemd, of alleen maar telefoonnummers? En namen én nummers. Eerst belde nummer 36551 de Centrale op en vroeg aansluiting met no 22600. Vandaar kwam eerst een. vrouwen stem: „Ja hier Selma Kurzreiter. Wie daar? „Alma Lobing". Toen kwam het volgend gesprek. „Kan ik uw huurder de heer Bern stein spreken? Die woont immers nog bij u?" „Jawel." (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2