Stm 1949 was een goed jaar voor de R.K. Middenstandsbond in Leiden Hoe moeten ouderen tegen over de jeugd staan DONDERDAG 12 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voorzitter de Hosson verzocht de pers uitdrukkelijk om niet te schrijven „De vergadering werd op de gebruikelijke wijze ge opend". Want het geschiedde niet op de gebruikelijke wijze, omdat de vergadering geopend werd met eer. forse hamerslag, geslagen met een splinternieuwe voorzittershamer. Deze werd vervaardigd door een der leden, de heer Th. M. Pley, voorzitter van de R.K. Smedenpatroons- bond. afd. Leiden, die er een prachtig staaltje smeedkunst en koperwerk van gemaakt had. De voorzitter sprak hartelijke dank woorden en zag in de fraai be werkte hamer een bevestiging van de veronderstelling, dat er onder de leden nog wel degelijk lieden bestaan, die een kunstig ambacht goed behee. en. DE HEER F. DE HOSSON herkozen voorzitter: 1950 wordt een jaar Jaarvergadering van de N.R.K.M. IJET JAAR 1949 is voor de Leidse afdeling van de Ned. R.K. Midden- standsbond een goed jaar geweest, waarin vele acties werden onder nomen, soms met zeer groot, in andere gev."en met minder succes. Bij de jaarwisseling telde de afdeling 350 leden. Er kwam een culturele sectie tot stand. En vanuit deze afdeling kwam het initiatief, waaruit de grote jongeren-meeting „Dit is leven" in Utrecht gegroeid is. Dit zijn enkele feiten uit het jaarverslag, dat de secretaris, de her J. Pierrot, gis teravond uitbracht op de jaarvergadering, die in „In den Vergulden Turk" werd gehouden. De opkomst was in verhouding tot het aantal leden weliswaar niet groot te noemen, maar toch belangrijk beter dan het bestuur de laatste maanden gew end is. Kinderbijslag wordt bedreigd Dit lezenswaardig jaarverslag, me de-samengesteld door de administra teur J. Castelein, herinnert aan de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid", de oprichting van het Rijn lands Financiërings-instituut, de mo tie, die het KVP-hoofdbestuur be handelde, het uitgebrachte rapport over de Winkelsluitingswet, een suc cesvolle actie voor de rijwielhande laren, het contact met de KJMV, de cursus in welsprekendheid en de verschillende belangrijke lezingen, die gehouden werden. Wat „Dit is Leven" betreft, menen wij dat het niet algemeen bekend is, dat de Leidse afdeling pater Henri de Gree- ve uitnodigde voor een spreekbeurt, welk plan uitgroeide tot een groot scheepse actie, die 50.000 jongeren tot enthousiasme bracht. Met mede werking van de R.K. Middenstand werd deze actie met „De grote ont dekking" in Leiden voortgezet. Er is gisteravond meer belang- rijks gezegd. We denken slechts aan de Nieuwjaars-speech van de voor zitter, de heer F. C. de Hosson, die een terugblik wierp op 1949 en het optimisme ten aanzien van de ko mende kinderbijslag aan kleine zelf standigen een flinke knauw gaf. Spr. deelde n.l. mede uit betrouw bare bron vernomen te hebben, dat er een voorstel in behandeling is om slechts kinderbijslag te verlenen aan zelfstandigen, beneden een jaarin komen van f 1800,welk maxi mum uiteraard veel te laag geacht moet worden. Overigens moest de voorzitter toe geven dat vele sombere voorspellin gen over 1949 niet zijn uitgekomen. Maar of dit voor 1950 ook zo zal zijn? Velen noemen het een jaar van be slissing. Er blijft echter een licht punt: de middenstanders hebben nog hun capaciteiten, hun lenigheid in bedrijfsvoering en hun fantasie om de zaak draaiend te houden. Het Heilig Jaar zal, hoopte spr., een bij zonder cachet aan 1950 gaan geven. Z.H. de Paus spreekt over sociale vrede en rechtvaardigheid. In dit op zicht heeft ook de middenstand een taak, zowel ten opzichte van hun medewerkers, de arbeiders, als ten opzichte van zichzelf. Sprekend tenslotte over de organi satie zelf, moest de voorzitter toege ven dat de ingevoerde centrale con tributie-inning nog geen daverend succes geworden is. Mogelijk zal 1950 hierin verbetering brengen. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. Doove, bleek een batig saldo van f 196,62. Namens de kascommissie bracht de heer A. J. van Tienen verslag uit, waaraan hij enkele algemene op merkingen koppelde. De nieuwe kas commissie bestaai uit de heren van Tienen, Janssen Jr en Simons. Vervolgens werd het woord ver leend aan de heer van Hest, propa gandist voor de kadervorming en commerciële ontwikkeling van de NRKM-leden. Spr. zette uitvoerig uiteen wat met de cursussen A en B beoogd wordt, wat de voordelen zijn en waarom het nodig is dat de huidige middenstander zich op de hoogte stelt van verschillende kwes ties. Het succes was overigens nog niet groot; spr. kon nog geen aan meldingen boeken. Wellicht zullen de leden zich eerst even willen be raden, alvorens deze verstandige stap zetten en een cursus te begin nen! De voorzitter herkozen Bij de bestuursverkiezing werd voorgesteld de heer de Hosson bij acclamatie als voorzitter te herkie zen. In de afgelopen jaren hebben de leden ondervonden, aldus de heer Jansen sr, vice-voorzitter, dat de heer de Hosson de middenstands-belan gen zeer goed behartigt. Spr. hoopte dat voorzitters idealen ook in de vol gende periode hem voor ogen zou den blijven. Met een krachtig ap plaus onderstreepte de vergadering zowel het voorstel als de goed op z'n plaats zijnde lofuiting. Wegens periodiek aftreden van de heren J. Coster en J. van Hartevelt, beiden reglementair niet herkies baar, werden eveneens bij accla matie de heren G. Heemskerk en C. Lindenhoff gekozen. Zij werden door de voorzitter welkom geheten in het bestuur, nadat dankwoorden gesproken waren tot de scheidende bestuursleden, die zich zeer verdien stelijk gemaakt hebben. De heer de Hosson dankte tevens voor het ver trouwen, wederom in hem gesteld, en hoopte het in de komende pe riode waardig te blijken. Mededelingen werden gedaan om trent de reis naar Rome van leden der N.R.K.M., in het „sociale jaar 1951". Voorgesteld werd, in plaats hiervan, of althans eveneens, een bezoek te brengen aan de Passie spelen in Tegelen. Met enkele kleine opmerkingen werd de begroting, sluitend met een bedrag van 1750,goedgekeurd. We noemen hiervan slechts het sympathieke bedrag van 100, voor het al even sympathieke Kath. Sociaal Bureau. Bekend gemaakt .werd dat er thans weer insignes van de N.R.K.M. ver krijgbaar zijn voor 0,75. De rond vraag leverde slechts klein goed op en bovendien nog even een interés sant debat over de beperking van het electriciteitsgebruik in de win kels. Elders in dit ndtnmer kan men le zen dat de Ned. Spoorwegen beslo ten hebben met ingang van 1 Febr. tarieven voor personen-vervoer te verhogen. Voor de Leidse reizi gers drukt het ons van belang te we ten hoe de nieuwe prijzen zijn naar, de drie grote steden rondom de Sleutelstad. De nieuwe tarieven lui den: LeidenDen Haag: enkele reis f 0.60, retour f 1. LeidenAmsterdam: enkele reis f 1.70, retour f 2.90. LeidenUtrecht: enkele reis f 1.75, retour f 3. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld „Klinische en Haematologische Stu- over de Sikkelcelziekte", de heer E. M. Beekman, geboren te 's-Gra- venhage en wonende te Voorburg. OEGSTGEEST Thuisfront-avondHet par. Kath. Thuisfront gaf voor een nu niet zo bijster groot aantal belangstellenden (we hadden er toch zeker meer ver- wacht!) en propaganda-avond, die ge opend werd door kolonel Steenmetser als voorziter met een woord van wel kom.- Spr. wees op het vele, dat het Thuisfront reeds verricht heeft en op de dankbaarheid hiervoor van de jon gens over zee, wat hij illustreerde met een brief. Het werk is echter lang nog niet beëindigd, want er zit ten nog een dertigtal parochianen in Oost en West, dus er is nog veel te doen. Vervolgens sprak de oud-hoofd aalmoezenier M. D. Lam over het grote nut van het Thuis-front-werk, Spr. illustreerde dit met enkele voor beelden en wees vooral op de moei lijke tijd die de jongens daar op het ogenblik doormaken, nu er idealen vernietigd zijn en zij verder niets kunnen doen dan wachten om weer naar huis te gaan. En ook.na hun thuiskomst blijft er voor ons nog veel te doen. De jongens die weg gingen hebben daar daden gesteld en besluiten moeten nemen, zijn daar mannen geworden en willen en moeten dus ook als mannen worden behandeld. Zij verdienen ook dat zij tegemoet gekomen worden en voor rang genieten. Na de pauze was het woord aan de toneelgroep „Kerkwerve", die „De Huistyran" van Godfried Bomans ten tonele bracht. En we kunnen niet anders zeggen dan dat dit bekende toneelstuk een uitstekende opvoe ring beleefde. Er waren viotte crea ties van de huistyran, de dochter Maria en de heer Wittebol, een over tuigende doch niet steeds even goed verstaanbare huisknecht en een zich daarbij goed aansluitende moeder Anna alsmede een misschien iets te weinig gevarieerde- Jan Rampoen. Als geheel echter een zeer geslaagde opvoering, -en alle hulde voor regis seur Thorn en z'n toneelgroep. ROTTERDAMS PHILHARMO- NISCH ORKEST VOOR K. O. Al is Eduard Flipse de nijvere promotor van de nieuwe muziek, zijn speurende geest gaat toch ook terug naar de ouderen. Zo bracht hij ditmaal zijn gehoor in contact met Joseph Haydn (17321809), wiens „Symphonie in D" hij met de m'usdci van het orkest gisteravond voor K. en O. uitvoerde, 't Was een fraai klinkende interpretatie. Voor velen zal dit eenvoudige, aan kleur- afwisseling zo rijke werk wellicht nieuw zijn geweest. Mén zal niet ontkomen zijn aan het gevoel, dat Haydn, hoewel in het bezit van naï viteit zijnde, evenwel niet verstoken is van meesterschap en van genie; voor het scheppen van kunstwerken een vereiste. Over Weltschmerz schrijft hij niets, maar opgewekte frisheid en blijdschap kenmerkt zijn geesteskind Zo kregen wij het ook van Flipse te horen. Het „menuet", een pronkjuweel van voordracht, in gesteld om de ijle speelse trant van de klassieke Haydn te realiseren. Enthousiast applaus. Bij ontstente nis van Willem Noske remplaceerde Herman Krebbers hem in 't „Viool concert in D" van Tschaikowsky. Een grandioze wedergave deed hij horen, voortspruitend uit een warm voelend kunstenaarshart. De voor dracht was buitengewoon virtuoos. Hij is een temperamentvol geest driftig violist, die uit een prachtig zingende viool een niet zo ster ke, maar wel een bijzonder wellui dende toon strijkt. De tempi voert hij ongelooflijk op in schittering, vaart en élan. Wij hebben respect voor zijn kunnen maar meer nog voor zijn muzikaliteit en tempera ment. De begeleiding had iets min der zwaar mogen zijn. Onze hedendaagse muziek heeft toch veel moois en belangrijks ge bracht en een van de aanzienlijkste onder de nieuwere Fransen is naast Debussy, Florent Schmitt, wiens „Tragédie de Salomé" wij mochten genieten. Machtig is de expressie en zoals nagenoeg bij alle Fransen beheerst tevens. Dit prachtige werk is uitermate charmerend heftig en ook fijn, vol kleur en bezield van klank. Opvallend is de gespannen intentie en zin voor exDressie, waarmede dit orkest mu siceert. De dynamische en rhyfchmi- sche schakering, waaraan Schmitt's werk zo rijk is, werden uiterst geacheveerd weergegeven, wat aan de uitvoering leven en beweging geeft. Nog een Frans meesterstuk werd uitgevoerd, „Le Prélude a l'après-midi d'un Faune", een ge dicht, dat wij hartgrondig bewon deren, als puur en ontroerend. Flip- se's fijnzinnig muzikaal talent gaf een poëtisch gekleurde vertolking. Tenslotte het geliefde concertstuk ouverture „Le Carnaval romain" van Berlioz, en de toehoorders die het toegankelijke werk onmiddellijk konden appreciëren, bejubelden dankbaar de uitmuntende prestaties van Eduard Flipse en het orkest, dat met zo'n glans heeft gespeeld. J. KORTMANN. Donderdag, 12 Januari. Wel, wel, wat een nieuws van daag. Laat ons direct beginnen. En dan eerst vermelden dat de heer A. de Koster, directeur van Meelfabriek „De Sleutels", veertig jaar voorzitter is geweest van dé Ned. Ver. van Meelfabrikanten. Gistermorgen legde hij in de vergaderzaal van de Rotter damse Bankvereniging te 's-Graven- hage deze functie neer. Ir. S. J. Lou- Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend 22444 Bridgeclub voor R.K. „O. O.". De uitslag van de gisteren gespeel de viertallen-competitie wedstrijd is dat team Mossel wint van team Cuppen met 17 m. p., team Zandvliet van team Jeuster met 33 m. p., team Winkelmolen van team v. Haasteren met 5 m. p., team Stuifzand van team Landsbergen met 25 m. p., team Werker van team v. Gent met 44 m. p. Damescongregatie St Leonardus- parochie. Het bestuur van de da mescongregatie der H. Familie nodigt alle leden uit tot het bidden van de rozenkrans voor het overleden lid mej. de wed. Catharina Maria Heij- mans-Brocaar, hedenavond na het tridium. Het bestuur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Eduard, zn van J. P. Ver biest en H. Schwarzbachj Isaac Wil lem, zn van I. Neuteboom en W. M. Gijsman;Dirk Johannes zn van A. de Wit en C. E. van der Linden; Cent, zn van J. Ouwerkerk en J. Wage- veld; Bert Robert, zn van B. van Klazina, dr van H. Ouwehand en M. van der Luijt; Dirk, zn van D. Tege laar en A. Hasenoot; Hermanus Jo hannes zn van A. Vonk en R. M. A. Grotenhuis; Gerard zn van H. J. Kas en J. M. Balvert. Overleden: H. A. M. Wubbels hsvr. van Berger, 56 jr; C. J. T. van der Nat, zoon, 18 jr; A. M. Leget, hsvr. van Brocaar, 59 jr.; A. van der Hoorn wed. van Elsgeest, 84 jr. Gehuwd; A. de Geus jm., H. C. A. de Does jd.; P. Vreeken jm., M. van Egmond jd.; J. Humme gesch., K. L. Wobben jd. Rede van rector Vester voor het Leidse K.A.B.-kader Het aanschijn der aarde moet wor den vernieuwd. Deze behaftigings- waardige woorden sprak gisteravond rector L. P. M. Vester in het Militair Tehuis, in zijn causerie tot de in grote getale opgekomen bestuursleden van de vakbonden, ressorterend onder de Plaatselijke Centrale van de K. A. B. Hierin belichtte hij de taak van de jeugd, maar ook van de ouderen. Beiden moeten elkander begrijpen, maar vooral ook aanvoelen, want er moet iets anders komen. De jeugd is het praten over sociale problemen beu! Zij zoekt slechts de werkelijke doelstelling van het leven!! De voorzitter van de K. A. B., de heei J. A. M. van Oijen drukte bij de aanvang der vergadering, zijn te vredenheid ui t over de opkomst, waar na hij een resumé gaf van de mooie dagen, welke door hem te Utrecht werden medegemaakt bij de herden king van 't 25-jarig bestaan van het K. A. B.-verbond. Daaruit is veel lering te trekken. Waren er voor 25 jaar verschillende Centrales, welke soms begripsverwarring veroorzaak ten,' doordat zij naast elkander werk zaam waren, thans is gebleken, dat, door samensmelting daarvan onder een topleiding, de K. A. B. een vlucht heeft genomen en zich een plaats heeft veroverd in de Nederlandse samenleving. Dit dwingt niet alleen waardering maar ook respect af, ge tuige de aanwezigheid van zeer vele vooraanstaande vertegenwoordigers. Doch, al is de topleiding goed, al hebben de pioniers alles in de goede banen geleid, als de plaatselijke af delingen hun taak niet begrijpen, dan komt er van de K. A. B. niets terecht. Ook de plaatselijke afdelingen moe ten zich geven voor de volle 100 pro cent en alles doen, wat mogelijk is om ook plaatselijk gewaardeerd en ge acht te worden, daarbij steeds de grote lijnen in het oog houdend. Nadat spr. over de P. B. O., het geen niet de bedoeling van hem ge weest is, nog een en ander ter ver duidelijking van de betekenis voor de werknemers had gezegd, deelde hij mede. dat de heer Weebcr verstek had moeten laten gaan om over dit onderwerp te spreken, doch dat het bestuur rector Vester bereid had ge vonden. Rede van rector Vester. Voor allen, zowel voor U als de jeugd is een taak weggelegd, aldus spreker. Daarvoor vroeg hij aandacht, want die taak is om met elkaar het aanschijn der aarde vernieuwen. Dit moeten jongeren zowel als ouderen begrijpen. Men dient er rekening .mede te houden, dat de jeugd iets anders wil, dat zij zich een vernieu wing indenken en niet altijd met waardering spreken over wat oude ren zich als taak menen te moeten stellen. De jeugd heeft geen belangstelling voor de sociale problemen van U. De jeugd is het beu! De couranten schrij ven niets dan narigheid! De films schenken haar geen voldoening. De zin en betekenis van het leven is zoek. Zij willen andere levenswaar den, welke zij slechts zoeken en kun nen vinden in de verdieping van het geloof. Dit illustreerde spr. met de mededeling dat de statistieken aan gaven, dat in 1946 overgingen naar het kat'h. geloof: 8000, in 1947: 7000, in 1948: 10.000 en in 1949 14.000 an dersdenkenden, waarvan 70 procent mensen waren beneden 25 jaar. Vervolgens ging spr. na, hoe de jeugd, na het oorlogsgebeuren, het maatschappelijk leven van haar kant ziet. Dring geen ideeën op. De ouderen dienen dit, te beseffen: dringt niet uw ideeën aan de jeugd op, maar bespreekt met elkander de dingen, dient hen van voorlichting en stelt belang in hun moeilijkheden. De jongen zowel als het meisje zoeken in het gezin naar voorbeelden, vragen aan vader of moeder het waarom. Waakt er voor niet met dwang uw wil op te leggen! Bedenkt dat zij zoeken zichzelf te worden. Voorts wees spr. er op, dat de wer kelijke vertiouding van de levens waarde in de eerste plaats te vinden is bij God. Het Evangelie laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Zoek eerst het Rijk Gods en alles zal U worden geschonken. Op deze grondslag dienen allen mede 'te wer ken om het aanschijn der aarde te vernieuwen. Wij moeten de zelfstandigheidsvor ming van de jeugd erkennen en ons offers opleggen. Willen we bouwen aan de toekomst, dan moeten we ook beginnen met ons zelf te verbe teren. Wij moeten niet vragen wat willen wij, maar wat vraagt de jeugd. Laat deze zich daarover uitspreken. Praat met hen over deze problemen. Het belang van de jeugd eist dit. U zult daar genoegen van beleven. De jeugd ziet dan naar de ouders op als goede raadgevers. Spreker besloot zijn causerie met de woorden van Paus Pius XI: „De jeugd beleeft moeilijke tijden, maar als de jeugd en ook de ouders hun taak begrijpen, dan gaat de jeugd de mooiste tijd tegemoet." Na een dankwoord van de voor zitter en een korte rondvraag werd deze goed geslaagde kaderbijeen komst beëindigd. wes, die namens minister Mansholt aanwezig was, kon tot zijn grote ge noegen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer De Koster te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Bijna dertig jaar lang is de nieuwe rid'der voorzitter van de vereniging geweest en met instemming van de aanwezigen maakte rar, Th. H. M. Vrespijck, vice-voorzitter, bekend, dat de heer De Koster tot ere-voor- zitter is benoemd. Laat ons om dit alles de heer De Koster van harte feliciteren! Om wat dichter bij huis te blijven wil Stadskok nu even stilstaan bij het feit dat hedenmiddag om drie uur de fa. M. Langezaal en Zoon in haar pand Stille Rijn 7* vreugde volle momenten beleefde, toen het uitgebreide en gemoderniseerde be drijf werd heropend. Voorheen was er slechts in de achterkamer een magazijn-toonkamer. Maar dat was allemaal veel te bekrompen en er was geen voldoende ruimte voor alle artikelen. Dat is nu anders. De voor kamer .werd er bij getrokken, nieu we stellages verrezen en achter de hoge ramen staan lokkende artikelen. Een grote sortering van haarden, kachels, rijwielen, kinderwagens, keu kenuitzetten en andere huishoude lijke artikelen staan te pronken tus sen de bloemstukken die deze meer dan een eeuw oude zaak vandaag sieren. Het lijkt wel of, nu de zon zo heer lijk schijnt en het een feest is om door de stad te wandelen, er van daag alleen maar prettig nieuws is. Kijk eens aan, daar hebben we een bericht over de Dr. van Voorthuij- senschool voor moeilijk lerende kin deren. Gistermorgen werd met eni ge plechtigheid de duizendste leer ling ingeschreven. Wethouder van Schaik kwam persoonlijk deze han deling verrichten Het hoofd der school, de heer M. G. H. de Haan, vond dit een schone gelegenheid om tot de aanwezigen eens iets te zeggen over de bijzonder betekenis van de B.L.O.-scholen. En de wethouder bood de duizendste leerling, de zes jarige Robbie Galjaard, een spaar potje en een spaarbankboekje met 7.50 aan. Namens de Oudercom missie werd daar nog een speelgoed- boerderijtje aan toegevoegd. Zodat Robbie gisteren een goede dag had! En we vervolgen, dames en heren, met een muzikaal bericht. Toen de Leidse Kunstkring „Voor Allen" vijf en twintig jaar geleden werd opge richt, was het Willem Andriessen en niemand minder die als eerste solist optrad. En daarom kunt u nu wel begrijpen dat die Kunst kring het buitengewoon prettig vindt Andriessen te annonceren in de aan de gang zijnde jubileumserie. Dat concert wordt a.s. Woensdag om 8 uur in de Stadsgehoorzaal gehou den. Willem om hem zo maar eens te noemen speelt drie sonates van Beethoven en na de pauze werken van César Franck en Albeniz. U hebt zo juist het bericht gele zen over de fa. Langezaal. Maar deze was niet de enige die vandaag grootse momenten beleefde. Want precies op hetzelfde uur vanmiddag heerste er ook een feestelijke stem ming bij Woninginrichting „Sfeer", Hoogewoerd 21, waar eveneens de zaak, na grondige restauratie her opend werd. Nu moet u weten dat de eigenaar, de heer C. W. Muller, meu belmaker is, die zelf de modelllen ontwerpt en uitvoert. En deze heer Muller dacht: „Waarom zou ik an deren laten verdienen aan iets wat ik zelf doen kan?" Daarom maakte hij zelf de plannen tot restauratie en modernisering van zijn show room en voerde hij het werk ook zelf uit. Vanmorgen werd het laat ste streekje verf gegeven en ook hier stonden de talrijke bloemstuk ken te pronken. Maar dan tussen de huiskamers, ledikanten en kas ten in deze showroom, die er nu weer piekfijn uitziet. Wat is er toch aa nde hand in de Pieterskerk?, werd Stadskok van morgen gevraagd. Wel, daar wordt momenteel 'n film opgenomen: „Gaat uit in de wereld" Het wordt dus een Zendingsfilm (wij katholieken zou den het een Missiefilm noemen) die een half uur speelduur heeft en op genomen wordt door Multi-film te Haarlem. Niet allen in de Pieters kerk, waar gecharterde kerkgangers zendingsliederen zingen, naar zen- dingspreken luisteren en hun zen- aingsgave in bussen deponeren. Maar ook in het Zendingscentrum Oegstgeest. Dit alles gaat uit van de Ver. Ned. Zendingscorporaties. En het doel is bij het publiek belang stelling voor de zending te wekken. Dat weet u dus ook al weer. En wat u nu ook weet is dat er p.'annen in vergevorderd stadium zijn om te komen tot oprichting van een R.K. Bond van Kappers in Lei den en Omstreken. Als het eenmaal zover is, hoort u er wei. meer van. 't Is alleen maar dat u niet moet denken, dat die kath. kappers van leiden en omgeving zich niet met de organisaties bemoeien. Want dat doen ze wel degelijk. Let maar eens op. We hebben al eens eerder aange kondigd dat „The Lucky Strikes", enze populaire showband, binnen kort twee jaar bestaat. Eigenlijk is dat onjuist, want die verjaardag ligt al achter ons. Maar de viering daar van moet nog geschieden. Dat ge beurt Zaterdag en Zondag 21 en 22 Jan. a.s. in het St. Antonius Club huis. Daar zal een grote muzikale non-stop—show (prachtig woord!) weggegeven worden, waar iedereen steil van achterover zal slaan. Neen, dit lijkt Stadksok niet overdreven. Bovendien is er nog bal toe. En het mooiste van alles vinden wij dat de baten bestemd zijn voor het Kath. Thuisfront. Het moge u bekend zijn dat Stads kok helemaal niet van ruzie houdt. Van ruzie met niemand. Zelfs niet LAATSTE BERICHTEN Koningin niet drie oudste prinsesjes op reis? Naar Oostenrijkse Alpen Indien de omstandigheden zulks toelaten hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het winter sportseizoen in de Oostenrijkse Al pen door te brengen. De drie oud ste prinsesjes zullen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toe zicht houden op het schoolwerk, dat de prinsesjes meekrijgen. Het ver trek is in de tweede helft van Fe bruari voorzien. De koningin en haar kinderen zullen zich per trt>in naar St. Antor. begeven, vanwaar H.M. het vorige jaar tengevolge der politieke omstandigheden na een zo kortstondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de koningin bij haar -grootmoeder op het paleis het Loo logeren. Gevraagd naar het huidige stand punt van Nederland tegenover de berichten uit Amerika, volgens wel ke dat land zoy neigen tot een ver anderde houding ten aanzien van de diplomatieke boycot van Spanje, ver klaarde een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken, dat men hier van mening is, dat zich geen enkele nieuwe ontwikkeling heeft voorgedaan sinds de verkla ring, welke de minister van buiten- ,andse zaken over deze aangelegen- beid gedaan heeft bij de behande ling van zijn begroting in de Twee de Kamer. De jongste berichten uit Amerika hebben hier nog geen punt van be spreking uitgemaakt. Tot nog toe zoekt men tevergeefs naar een Schotse vissersboot, de „Girl Jean", een van de grootste en mo dernste boten van de vloot van de Schotse plaats Arbroath. Men neemt aan, dat zich in deze boot de 14 jarige schooljongen John Guthrie bevindt. Woensdagmorgen vroeg vermistte men te Arbroath de „Girl Jean", die voor 800 kilometer benzine voorraad heeft. Guthrie's fiets vond men bij de haven. Al'e lichtschepen en kust wachten in Oost Engeland zijn ge waarschuwd. Vliegtuigen van de R.A.F. helpen mee aan de nasporing. ALPHEN AAN DEN RIJN Rekje met kleren vatte vlam. Hedenmorgen om elf uur heeft zich in het huis van de fam. v. d. Werf in de Hoorn een tragisch onge val afgespeeld, dat de dood tenge volge had van een vijf maanden oude baby, die levend verbrandde. Ter wijl de moeder even afwezig was, vatte een rekje met kleren, dat bij de kachel te drogen stond, op tot nu toe onbekende wijze vlam. Daar door geraakte ook het wiegje, dat in de nabijheid stond in brand. Twee kinderen van 2 en 3 jaar, die in de huiskamer speelden, werden be dwelmd, doch konden weer spoedig bijgebracht worden. Met behulp van emge omwonenden bluste de inmid dels teruggekomen moeder het bin nenbrandje, helaas niet tijdig genoeg om het rampzalige gevolg te voorko- SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS 12 Jan 5 uur te R'dam van Java, Cameronia Java—A'dam 11 Jan. van Aden. JOH. v. OLDEN- BARNEVELT A'damDjakarta pass 11 Jan. Maladieven, KAMERLINGH ONNES 10 Jan. van Surabaja naar Makassar, LANGKOEAS R'dam— Djakarta 11 Jan. 21 uur van Genua. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 7.50—12, savoye kool 9.8012.90 groene kool f 724.80, boerenkool 9—17, rapen 11—12, prei 2448, kroten, gekookt 6 17, uien 4—30, peen 6—30, sprui ten 1246. andijvie 4490, sla 79, witlof 14—42, per 100 stuks: salade f 8,knolselderie 830, selderie 7.308.30. GOUDA, 12 Jan. Kaas. Aanvoer 137 partijen, Prijzen: le soort f 2-10 —2.20, 2e soort 2.05—2.09, extra zware kwal. tot 2.30 per kg. Han del flauw. met de R.K. Sigarenwinkeliers van Leiden en omgeving. En daarom haast hij zich een fout te corrigeren, die gisteren in het verslag van de jaarvergadering van deze sigaren mensen geslopen is. Daar werd n.l. in gezegd dat het ledental 35 is. Vol komen juist. Maar er werd ook ge zegd dat men in 1950 het aantal van 40 hoopt te halen. En dat is fout. Vol komen fout. Want er werd bedoeld dat men in 1950 hoopte er 40 nieu we leden bij te krijgen, dus het aan tal van 75 te bereiken. Omdat 75 ongeveer het maximum voor Leiden en omgeving is. Zo is het. En niet anders. STADSKOK.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3