Moeilijke tijden voor de Oostduitse Katholieken terugkerende Chinese Missie wordt nieuw opgebouwd Er zit schot en groei in Alphen a. d. Rijn UIT DE OMGEVING Wat lezers schrijven DONDERDAG 12 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KARDINALEN VERHEFFEN HUN STEM rvE STRIJD tegen de godsdienst in Oost-Duitsland is in de laatste tijd aanmerkelijk in scherpte toegenomen", aldus verklaarde de „Pressestelle" van het Bisschoppelijk Ordinariaat te Berlijn, dat reeds enige maanden geleden de slinkse pogingen aan de kaak had gesteld, waarmede de toenmalige Sovjet-Russische -bezettingsautoriteiten tegen de Katholieke Kerk van Oost-Duitsland een soort van koude oorlog trachtten te voeren. Zoals de woordvoerder van het Ordinariaat" er aan toevoegde, slaat kardinaal graaf von Preysing de ontwikkeling van de toestand met grote bezorgdheid gade. De katholieke priesters wor den sedert enige tijd door de volkspolitie bijzonder streng gecon troleerd. De verspreiding van gods dienstige bladen en tijdschriften wordt door de autoriteiten op alle mogelijke wijzen tegengegaan. Her haaldelijk worden er in pastorieën huiszoekingen verricht. Tevergeefs hebben afgevaardigden der C. D. U. in de „Volkskamer", wier bemidde ling werd ingeroepen, getracht, hier in verbe'tering te brengen door bij de bevoegde instanties onder be roep op de ook in de Oost-Duitse grondwet „gewaarborgde" vrijheid van godsgdienst te protesteren. Het mocht niet baten: alle pogingen stuit ten af op de onwil van de betrokken „Dienststellen", waar blijkbaar bij eonder fanatiek anti-godsiienstige ambtenaren de sleutelpositie inne men. Ook de aartsbsischop van Keulen, Z.Em. Kardinaal Frings, hield zich met de anti-godsdienstige maatrege len der Oost-Duitse regering bezig. In een predikatie, die deze kerk vorst Zondag 8 Januari in de Dom van Keulen heeft gehouden, ver klaarde hij uit volstrekt betrouw bare bron te weten, dat de vervol ging van de Katholieke Kerk in Oost-Duitsland - een niet te weer spreken feit is. De priesters worden er in de uit oefening van hun geestelijke bedie ning op alle mogelijke wijzen be lemmerd. De volkspolitie matigt zich zelfs aan, de tekst der predika- teis, die door de geestelijken worden voorbereid, van te voren aan cen suur te onderwerpen èn te dien ein de huiszoekingen bij hen te doen. De kinderen in Oost-Duitsland, zo ver klaarde Kardinaal Frings, worden niet alleen stelselmatig van het vol gen der godsdienstlessen terugge houden, maar zij worden zelfs posi tief opgevoed in een geest van god deloosheid. Het openbaar onderwijs in Oost-Duitsland, waaraan alle kin deren verplicht zijn deel te nemen, is slechts, aldus de Keulse aartsbis schop, a-godsdienstig, maar bewust anti-godsdienstig en atheistisch. Deze protesten der kardinalen van Berlijn en Keulen werpen een schel licht op de gevaren, die de Katho lieke Kerk en het Christendom m de Sovjet Duitse „Vrije Republiek" be dreigen. Ook in Hongarije en Tsje- cho-Slowakije is de openlijke strijd tegen de Kerk op precies dezelfde wijze begonnen. De Kardinalen moe ten wel goede redenen hebben ge had, thans zo openlijk en onver bloemd deze beschuldigingen tegen de rode machthebbers van Oost- Duitsland te uiten. De katholieken in Oost-Duitsland gaan sombere tij den tegemoet. COMMUNISTISCHE CONFERENTIE TE MOSKOU? Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" wijzen te Wenen ontvangen berichten er op, dat de „belangrijkste communisti sche conferentie" sinds het eind van de oorlog zojuist te Moskou beëin digd is. Deze werd tijdens de Viering van Stalin's 70ste verjaardag achter de schermen gehouden, aldus deze correspondent. „Het was geen toeval, dat in iedere delegatie, die uit lan den van de Kominform naar Moskou werd gezonden om de felicitaties over te brengen, vooraanstaande economische deskundigen waren op genomen". Men verwacht verschillende be langrijke ontwikkelingen: ten eerste een versteviging van de economische toestand in alle Oost-Europese landen onder strenge Sowjetrussische con trole met uitsluiting van alle voor aanstaande figuren, die evenals wij len de Bulgaarse vice-premier Kos- tof zich tegen algehele „opslorping" verzetten •ten tweede het gebied van kapitaalsbelegging maar ook van grondstoffen; ten derde het slaan van een permanente handelsbrug tussen het onder communistische in vloed staande deel van 'Europa en dat van Azië. ttüliiailen, Met het troepentransportschip „Cameronia", dat 24 Jan. te Am sterdam wordt verwacht, keren in het vaderland terug: Leiden: H. La}>ordus, serg., Lin- denstraat 16, familie B avelaar-Jang Sie Ping, Utr. Jaagpad 74, echtpaar Kuivenhoven-Jongh, Stieltjesstr. 39, familie J. A. van Duren-Veenhoff, Terweepark 8. Oegstgeest: familie L. van Zoelen- Kapsenberg, L. de Colignylaan 24. Alphen a.d. Rijn: J. H. van Of- wegen, Grijpensteinstraat 35. Wassenaar: S. A. Flöris, le luit., Schouwweg 31, echtpaar Veenkamp —Van Bruggen, Storm van 'sGra- vensandeweg 7, familie F. van Bar- theld-Hens, Schouwweg 18a. Boskoop: P. Boer, Zijde 8. Voorschoten': J. R. Schulting, 1ste luit., Narcisstraat 12. Lisse: S. L. Roes, Zwanendreef 26. Nieuwkoop: E. J. Gruis, serg. maj. Nieuwveenseweg 16, echtp. Stevens Kwakkenbos, Dorpsstraat 329a. Katwijk: P. Haasnoot, serg., v. d. Vegtstraat 3, T. Plokker, wachtm., Jan Tooropstraat 58, M. Hoek, korp. Rem'isestraat 17, echtpaar C. A. Drukker-Burroughs, Sandtlaan 18. Hillegom: familie L. W. Sijzenaar, Meerstraat 164, familie P. Schreu- der, Jhr. Mockkade 7. Warmond: H. H. J. Juffermans, Dorpsstraat 102. Bodeerraven: familie T. C. Arends, sergt., Willemstraat 31. Leidschendam: J. L H. van Beu- sekom, le luit., Pr. Hendriklaan 19. Rectificatie In de lijst van terugkerende mili tairen, met het troepenschip „Water man". die gisteren in ons blad werd geplaatst, heeft een verwisseling plaats gehad. De juiste opgave is: Aarlanderveen: sold. J. P. Vink, Noordeinde 56. Bodegraven: sold. A. J. Huisman, Noordzijde 135. KENTERING BINNEN 5 JAAR? Overal ter wereld, doch vooral in Australië, studeren op het ogenblik Chinese priesterstudenten, die door de vestiging van het communistische regiem in hun land hebben moeten vluchten. De H. Congregatie de Propaganda Fide bereidt thans de plaatsing voor van deze priesterstu denten op het Pauselijk College van de Congregatie om daardoor te be werken, dat zij hen voor het missie werk in China tot haar beschikking zal hebben, zodra een verandering in de politieke toestand de missio nering weer mogelijk maakt. Mgr. Celso Constantini, secreraris van de H. Congregatie de Propagan da Fide en vroeger Apostolisch De- legaat in China, heeft aan de Ro meinse correspondent van het K.N. P. verklaard, dat, naar zijn mening, het communistisch regiem in China hoogstens vijf jaar stand zal kunnen houden. Daar de communisten aan de millioenen Chinezen gouden bergen hebben beloofd, waarvan de verwezenlijking nu eenmaal onmo gelijk is, zal, aldus Mgr. Costantini, de reactie van de massa met haar eeuwenoude cultuur en natuurlijke zin voor de vrijheid tegen het c munistische bewind niet uitblijven. Daarom beraamt de Katholieke Kerk nu reeds de middelen om het Katholieke leven in dit uitgebreide rijk weder tot bloei te brengen. Het noodzakelijkste middel daartoe is wel een wetenschappelijk goed op geleide inlandse geestelijkheid. CHINESE STAD DOOR BRAND VERWOEST De historische ommuurde stad Kowloon in de Britse kolonie Hong kong is gisteren bijna geheel door brand verwoest. Er zijn geen doden te betreuren, doch 10 tot 25 duizenc inwoners zijn dakloos. De brand, die door een straffe wind werd aangewakkerd, vaagde 6.000 hutwoningen weg. De brand weer werd gehinderd door lage wa terdruk. doch tegen de avond kon zij de brand meester worden. Vele personen zijn gewond. Het is niet be kend, hoe de brand ontstaan is. Plannen in vogelvlucht en plannen in het verschiet 1U|R. SCHOKKING heeft de gemeente Alphen aan den Rijn als burge meester verlaten. Maar als man met een scherpe blik heeft hij zijn schaduw ver vooruit de toekomst in geworpen. Hij heeft Alphen aan den Rijn op de juiste weg naar een snelle ontwikkeling gebracht. Hij.- heeft alle beschikbare bronnen aangeboord, waaruit deze centrum-gemeente in deRijnstreek-haar krachten kan putten," nu en ïn'de kómëride tijd. Hij heeft ook heel duidelijk-de lijnen uitgestippeld,- waarlangs Alphen aan den Rijn kan opklimmen naar het plateau van een aanzienlijke ge meente in het hart van Holland Deze nalatenschap van mr. Schokking te kent zich des te duidelijker af, naarmate de dag van zijn heengaan ver der in het verleden komt te liggen. Alleen de préttigë 'herinneringen aan het 3-jarig bestuur van deze magistraat blijft. Met nadruk heeft de loco-burge meester, wethouder W. Brouwer, gis- 'termorgen, in een persconferentie ten raadhuize hierop gewezen en verklaard, dat zelfs deze persconfe rentie, bedoelde als een periodiek contact met de pers, door mr. Schok king was voorbereid. Deze geste kunnen wij èn onze lezers slechts op hoge prijs stellen. Een geregeld contact tussen pers en gemeentebestuur, ter voorlichting van de openbare mening, kan ander zijds ook het gemeentebeleid slechts ten goede komen. Er zit groei in. Als uitgangspunt voor dit eerste contact nam de loco-burgemeester het uitbreidingsplan. Dit plan voor ziet in dertig jaren met periodie ke herziening om de tien jaren in de meest elementaire behoeften der gemeente voor haar expansie. Bij de samenvoeging der drie kleine ge meenten Aarlanderveen. Oudshoorn en Alphen in de jaren 1918 telde de gemeente Alphen aan den Rijn nau welijks 14.000 zielen. Thans bereikte deze gemeente ruim 21.500 inwoners. Deze toename, vooral gedurende de na-oorlogse jaren, is belangrijk ho ger dans in welke andere gemeente in dit gewest, Hoewel er aan woningbouw met alle kracht wordt gewerkt, vormt het tekort van ongeveer 700 wonin gen nu nog een rem. Want er schuilt in deze gemeente een grote werk kracht, 52 pet. in de nijverheid en 17 pet. in de landbouw. Het is duidelijk, aldus de loco burgemeester dat Alphen aan den Rijn gestuwd wordt en moet wor den in de richting van de industria lisatie. Met de gemeente Leiden is Alphen aan den Rijn in dit gewest aangewezen voor dit doel. Daartoe bezit ze alle gewenste eigenschappen. Wegen naar alle richtingen doorkruisen het hart van Alphen, terwijl er over het water, Rijn en Gouwe alle moge lijke vervoer tot stand kan wor den gebracht. Voorts komen spoor lijn- en autobusdiensten zowel aan het goederen- als aan het perso nenvervoer ten goede. Er is sedert de bevrijding veel werk verzet. De werkkracht der ge meentenaren uit zich ook bij de ambtenaren. De ordening kostte veel voorbereidend werk. Er zijn veel wegen aangelegd, straten herbe- straat. Aan het stratenplan in de ge meente werd tot nu toe voor ruim 1 millioen gulden besteed. Het vorig jaar zijn pl.m. 116 woningen ge bouwd. Het uitbreidnigspan kwam stand, een nieuwe overeenkomst met de stedelijke lichtbedrijven te Leiden is verkregen. Aangevangen is met de belangrijke verbetering van de situatie rond de Heulbrug. Verscheidene plannen zijn tot stand gekomen voor scholenbouw, voor de bouw van een nieuwe Rijn-overgang, het rapport van de E.T.I. is uitge^ bracht. - - Vermoedelijk wordt- dit .jaar be gonnen met de bouw van een nieu we brug over de Rijri nabij Gouw- sluis, door de Prov.. Staten ten be hoeve van de nieuwe Prov. weg van Rotterdam, via Alphen aan den Rijn, naar Amsterdam. Industrie-terreinen en kern vorming. Door het uitbreidingsplan is een oplossing gevonden voor vele pro blemen. De belangrijkste noemde de loco-burgemeester het beschikbaar- komen van bouwrijpe industrieter reinen. De grootste komt ten Westen van de Rijn met havens, een kleine ten Oosten van de Rijn, nabij de Heij mans wetering, terwijl er ver spreid door de gemeente hier en daar wat kleine 'terreinen voor dit doel worden gereserveerd. Voorts de brugverbinding, de plannen om de rijksstraatweg om te leggen, buiten de gemeente heen, omlegging van het scheepvaartverkeer en tot slot dient het uitbreidingsplan "ook om te breken met de lintbebouwing. Gestreefd wordt naar een meer ge centraliseerde bebouwing, grotere en nieuwe komvormingen, met. zaken- ontspannongs- en cultureelcentrum, kerkbuurten met scholen, om aldus aan de gemeente een meer harmo nisch geheel te geven. Er komen beperkt aantallen meer gezinswoningen, ter besparing van grond. Wat er al zo komen moet. Deze komen verspreid in het ge hele uitbreidingsplan, aan bepaalde straten welke een belangrijke ver keersader zullen vormen. Plaats is gehouden voor vele openbare ge bouwen, zowel aan de Hoge- als de Lagezijde der gemeente. O.a. voor een ziekenhuis, tehuis voor ouden van dagen, een landbouw- huishoudschool (waaraan binnenkort wordt begonnen), een school voor middelbaar voorbereidende onder wijs, een concertzaal, verscheidene kerken, een hotel-restaurant, over dekt zwembad en een badhuis, ver scheidene lagere scholen, sportterrei nen, zowel aan de Hoge als de Lage zijde, waarvan er dit jaar nog één minstens klaar komt met afmetin gen voor interland-wedstrijden (68 x 102 m.). Het uitbreidingsplan West en Oost beslaat 265 H.A., zonder in dustrie 92 H.A., industrie West 30 H.A., vervolgens Oost I 34 H.A. en Oost II 106 H.A. In West komen er 2515 woningen, in Oost pl.m. 1096 en pLm. 200 woningen in de overige ge- aantal, dat allen zowel bestuur als leden zich terugtrokken in de klei ne zaal van café Verhaar. De voorz. sprak de wens uit, dat de volgende keer de grote zaal te klein zou blij ken. Voor de notulen en een zeer uitgebreid jaarverslag werd de secr. de heer M. G. L. de Boer hulde ge bracht Ook de penn. oogstte bijval met zijn mededeling, dat het batig saldo over 1949 was f 19,51. Ge voegd bij het kassaldo bedraagt dit thans 568,46. Als candidaten voor de Provinciale Staten werden ge steld de heren A. C. Deerenberg, M. P. v. d. Weijden en A. Heerkens. Onnodig 'werd gevonden hieraan meer candidaten toe te voegen. 19 Februari a.s. zal de groslijststem ming plaats hebben. De contributie werd niet gewijzigd. De heer L. M. de Boer besprak de gemeente-poli tiek van het afgelopen jaar. In de na deze vergadering gehou den bijeenkomst heeft de heer M. G. L. de Boer wegens drukke werk zaamheden bedankt als secretaris. In zijn plaats werd benoemd de heer Jac. van Nier op. Vastenavondviering K.A.B. In de openingsrede deelde de voorz., de heer Hoppenbrouwer mede, dat er een 10-tal nieuwe leden bij ge wonnen zijn. Hiermede is een cor respondentschap van de H.K. en W. opgericht. De secr., dé heer H. H. Straver, las het verslag voor van het bureau voor beroepskeuze te Leiden en spoorde allen aan, hun kinderen in de leeftijd van 11 a 12 jaar er heen te sturen om advies. De heer G. v. Mild luisterde de avond op met muziek, zang en verschillen de spelletjes. Tot slot werd een klei ne verloting gehouden. deelten van het plan. Dit plan is gebaseerd op een pl.m. 40.000 inwo ners. Reeds 80 industriële bedrijven. Alphen a. d. Rijn telt ruim 80 be drijven. In de metaalindustrie wer ken er pl.m. 20.4 pet., chem. ind. 6.8 pct.r voedings- en genotmiddelen- ind.' 8.4 pet., reinigingsind. 1.9 pet., papierverw. en graf. ind. 22.7 pet. Bouwind. 10.9 pet., steen- en cement- ind. 24.1 pet., houtverw. ind. 4.8 pet. De meest uitgebreide soorten indus trie zijn te Alphen vertegenwoor digd, ook op agrarisch gebied. Het heeft voorts zijn „Laura"-rijwielvier- daagse, die voor niemand haast meer onbekend is in den lande. Voorts komt in Mei gereed het in ternationale vogelpark „Avifauna", Jaarlijks worden de „Hollandia-roei- wedstrijden te Alphen gehouden. Ook op het gebied van onderwijs is Alphen een centrum gemeente van dé Rijnstreek. Het is de taak nu, de gemeente in alle opzichten aan de komendë eisen aan te passen! Het gemeentebestuur heeft nog meerdere grootse plannen, welke de iloco-burgemeester heden nog niet onenbaar kon maken, doch welke in een. binnenkort te houden volgende .perconferentie zullen worden mede gedeeld. Ir, J. Sniiders, directeur van ge- méénte-werken gaf explicatie be treffende de uitbreidingsplannen. De gemeente-secertaris. de heer A. Veen- huijsen, woonde de bijeenkomst bij PERRONS WORDEN VERHOOGD De perrons aan het station alhier worden verhoogd. Dit is noodzake lijk in verband met de electrificatie van de lijn Leiden—Woerden. Maan dag a.s wordt met de verhoging be gonnen'. Vanaf die dag zullen de rei zigers tijdelijk langs het laatste overpad (waar de post met de wa gens heen rydt) het tweede perron kunnen bereiken. De huidige over gang wordt alsdan gesloten. De nieuwe overgang komt t.o. de uit-om de Haagse toneelclub „Bilder- gang. De werkzaamheden worden in dijk" uit te nodigen voor het opvoe- twee gedeelten verricht. Eerst het 0|gg* j| k^atth tweede perron, daarna het eerste. Met genoegen zullen de reizigers hebben geconstateerd, dat er om 6 WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDER DES NACHTS Komende nacht koude met hier en daar temperaturen even onder het vriespunt en plaatse lijk nével of mist. Morgen over dag geleidelijk toenemende be wolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets la gere temperaturen dan vandaag. BIOSCOPEN De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Song of my Heart", 14 jaar. Lido: „Rope", 18 jaar. Luxor: „Mariandel", 18 jaar. Trianon: „De verstrooid profes sor", volwassenen. Rex: „Remember Pearl Harbour", 18 jaar. NIEUWKOOP Huwelijken: A. J. Wansinck, 28 j. en J. H. Rietveld, 27 jaar. Overleden: S. J. van der Zon, 67 j. ZOETERWOUDE Thuisfront. Het was een goede gedachte van het" Thuisfrontcomité uur des nam. een 2e controle is gesteld bij de uitgang. Hierdoor is aan veler ernstigste grieven een ein de gemaakt. DE „HOLLANDIA" ROEIWEDSTRIJDEN Daags na de officiële openstelling van het internationaal vogelpark „Avifauna" zullen op 19 en 20 Mei e.k. de traditionele „Hollandia"- roei wedstrijden op de Rijn bij 's-Mo- lenaars plaats vinden. Tevens zal dan dit jaar het gouden jubileum van Nautilus te Rotterdam in Alphen aan den Rijn worden gevierd. Mede in verband hiermede zal aan de ,,HolIandia"-feesten een bijzonder cachet worden gegeven, en zullen vele. bezoekers uitden lande wor den verwacht. VERKEER LIEP VAST OP DE MAND VAN EEN BAKFIETS. Woensdagmorgen omstreeks elf rr is het verkeer over de „Alphen- se brug der zuchten" wéér eens een .klem kwartier voor alle verkeer gestremd geweest. Oorzaak hiervan was een tegen een perceel geplaat ste mandfiets van een bakker. Toen de brug gistermorgen voor de zo veelste maal omhoog was geweest, had zich weer de gebruikelijke file van auto's aan weerszijden van de Rijn opgesteld. De rij vanaf de Ho ge Zijde was juist weggewerkt en dé Lage Zijde werd eindelijk kans gegeven de brug te passeren. In middels was de Pieter Doelman straat weer vol gereden met auto's. Een autobus van de fa. Maarse en Kroon bleek de maat te doen over lopen, en toen deze het verkeer wilde passeren, reed hij daarbij te gen een bakkersfiets met mand voorop, waardoor de bus als het ware muurvast liep. Hoe men ook trok en wrong het mocht niet ba ten, de mand en fiets zat en bleef muurvast zitten De enige oplossing bleek, de mand van de fiets te snij den, waartoe men dan eindelijk maar besloot, mede in overleg met de bakker. Inmiddels had zich aan weerszij den van de Rijn een rij auto's ge vormd en het heeft tot het middag uur geduurd voor het verkeer door en over de Alphense Brug weer normaal genoemd kon worden. Wij willen slechts vërzuchten „Hóe lang nog!" Op 15 Februari e.k. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer F. Wentzel, thans adjunct-commies te Alplhen a. d. Rijn als leerling in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen, aan het station te Zwolle. BOSKOOP K. V. P. De voorz. bedankte in warme bewoordingen de heer Boek raad, die in verband met zijn hoge leeftijd gemeend heeft als gemeente raadslid te moeten bedanken, voor hetgeen deze als zodanig heeft ver richt. Jammer is, dat de leden zo weinig medeleven tonen. Als voorlo pig candidaat voor de Prov. Staten werd aangewezen de heer H. G. Mat hot. Bij de rondvraag kwam ter spra ke of er niet een manier was het bij wonen der vergaderingen te anime ren Verschillende suggesties werden uit de vergadering naar voren ge bracht Deze zullen door het bestuur nader op hun doelmatigheid worden onderzocht. De oprichting van een kern of studie-club is een goede gedachte ge weest. Deze club komt regelmatig bijeen ter bespreking van verschil lende onderwerpen, hetgeen zijn vruchten reeds begint af te werpen. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 17 Januari te 19 u. Het voor naamste punt van de agenda is wel de begroting 1950. HAZERSWOUDE (H. R.) K.V.P. Slechts een klein aan tal leden kon de voorzitter, de heer N. 3?. Kaptein welkom heten op de vergadering. Zelfs zo klein was het ren van „Onder de klapperboom". In zijn openingswoord verwelkomde openingswoord verwelkomde pater pater Benschop de besturen van het Thuisfront uit Leiden en Ha- zerswoude. Dan worden we door de Haagse spelers verplaatst naar Indo nesië. Drie drama's, waarvan de oor zaak in Holland lag tijdens de oor log, bereiken hier hun hoogtepun ten. In het laatste bedrijf zien we drie personen, voor welke het leven geen waarde meer had, op het goede pad terugkeren en gelukkig worden. Een mooi stuk, waarin de rollen prachtig vertolkt werden. Wanneer van de spelers een uitblinker moeten noemen, dan is dit zeker Bert de. Hoog. „De rooie" speelde uitstekend. Van de Dokter zagen we ook goed spel, alleen was het jam mer dat van zijn gesprek in het eer ste bedrijfveel verloren: ging, zodat vele bezoekers er in de loop van de avond pas; achter kwamen, wat deze man meegemaakt had. Het was voor de bezoekers een goed geslaagde avond, vóór hét zeer actieve thuis- frontbestuur een succes, wat uit eindelijk onze johgens over zee ten goede zal komen. NOORD WIJKERHOUT Zuster Jordana Ó.P., die de func tie van hoofd der bewaarschool in de St. Jozef parochie vervulde, is door haar overheid overgeplaatst naar Utrecht. Tot haar opvolgster is benoemd Zuster. Aza uit Tilburg. Zuster Jordana heeft slechts ge durende ZVi jaar de bewaarschool van St. Jozef, geleid, maar zij heeft deze omvangrijke taak de be waarschool telt op heden ongeveer 225 kinderen op buitengewoon energieke wijze verricht en heeft door haar grote toewijding en werk kracht weten te bereiken, dat de school geenszins meer een gewone bewaarschool is maar een echte kleuterschool, waar de kinderen op behoorlijk peil staand voorberei dend onderwijs genieten. Dit bete kent heel wat, vooral als men daar bij bedenkt, dat men voor de 225 kinderen slechts over 3 lokalen kon beschikken. Binnenkort komt er een vierde lokaal en de subsidie is dit jaar verhoogd,, dus Zuster Aza zal het, naar wij hopen, iets minder zwaar krijgen dan haar voorgang ster. K.A.B. De leden van de K.A.B., zijnhun oud-geestelijk adviseur, kapelaan de Wit, nog niet vergeten. Dit bleek wel op de laatst gehouden bijeenkomst in de zaal van de Gebr. Brama waar in verhouding tot vorige bijeenkomsten een flink aan tal leden aanwezig was om naar hun oud-adviseur te luisteren die kwam spreken over „De Christen in de huidige maatschappij." Spr. ging uitvoerig na, hoe het christendom in het Oosten onder de Joden geboren, is uitgegroeid naar het Westen en een speciale roeping hierdoor aan Europa oplegde. Alles wat de spre ker gezegd heeft hier weer te geven is ondoenlijk. Laten wij volstaan met te vermelden dat kap. de Wit na geconstateerd te hebben dat Eu ropa, hoewel het klaarblijkelijk aan zijn roeping verzaakt, toch steeds door Christus geroepen wordt,, uit voerig de voornaamste kwalen van het huidige christendom uiteenzet ten. Ten slotte wekte de kapelaan met klem de aanwezigen op, om het ware christendom als ware christe nen te beleven. Voorzitter Duivenvoorde dankte kapelaan de Wit. Mededegeeld werd dat Donderdagavond de Credo-Pug- noclub gaat bezinnen en dat getracht zal worden een spaarsysteem voor brandstoffen in het leven te roepén, omdat rechtstreeks kopen van de mijnen voor de K.A.B. niet meer WARMOND, 7 Jan. 1950. BEZWAREN TEGEN HET LEIDSE MERENPLAN. Naar in de vergadering van de Prov. Staten van Dinsdag 3 Jan. de heer v. d. Weijden heeft medege deeld, is door Leiden een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de grond, en is Leiden tot de conclusie gekomen, dat het geen beste grond is. Hoe verklaart Leiden dan het volgende? Deze zomer is, door het sterfgeval van mijn vader, 16 Heet. weiland getaxeerd, in het gedeelte van de Broekpolder, wat bestemd is om meer te worden. Dit weiland werd door een rijkstaxateur getaxeerd op de hoogste waarde die voor landbouw-grond per h.a. gegeven mag worden, ondanks de ongunstige ligging over spoorlijn en water. Het tussen liggende en omliggend land in deze polder gelegen in de ge meente Warmond is van dezelfde kwaliteit. Wat de Zwanenburgerpolder be treft, waar men het meer ook maakt, tegen de Leede aan of in het midden of aan het einde van de Grote Sloot, deze grond is allemaal zo niet beter, toch op zijn minst net zo best. Op dit weiland werd ongeveer 50 jaar geleden 1 koe per h.a geweid; nu is dit land door het harde werken en mesten van de boeren zoveel 'verbeterd, dat er gemiddeld 2 koeien per h.a. geweid kunnen worden, bui ten het jonge vee om. Zal nu al dit werk tevergeefs ge weest zijn. Nu weet ik wel: dit wordt gedeeltelijk vergoed, maar kan dit wel vergoed worden? Als we nu nemen 110 h.a. x 2 is. 220 melkkoeien, die gemiddeld - ge ven 3500 liter melk jer jaar, is 770.000 liter melk per jaar. Wat dit betekent hebben wij in de oorlogsjaren wel geleerd. Dit land is gelegen in de onmid dellijke nabijheid van de grote ste den, dus kosten van vervoer van de melk (zoals duizenden liters ge haald worden uit Friesland en Gro ningen) komen er niet op. In de Noord-Oostpolder zijn mil lioenen uitgegeven om van water land te maken, waar jaren over heen gaan voor het goed weiland is. Nu willen ze hier van best weiland wa ter maken, waar ook wel een paar millioen mee gemoeid zal wezen, en waar hier weinig behoefte aan is. Hopende, dat Leiden hierdoor tot een andere conclusie komt, wat de kwaliteit van de grond betreft, en het merenplan bij een plan blijft. is begonnen, dat er 25 Januari zal geprijsjast worden en dat op 8 en 9 Februari de traditionele toneeluit voeringen zullen worden gegeven voor de leden endames. De heer J. v. d. Voet wees nog op het grote belang van de lezingen op 1919 Januari a.s. en vroeg met het sparen voor brandstoffen tijdig te beginnen, opdat in de zomer nog ge kocht kan worden. Na een kort Nieuwjaarspeechje van de g. a., kap. Vroklage, vertelde de voorz. nog iets over de grote ju bileum vergadering welke hij be zocht had in Utrecht. VOORSCHOTEN Het vorige jaar heeft de Kon. Wil- helminavereniging een poppenten- toonstelling georganiseerd, die een groot succes is geworden. Omdat ook andere tentoonstellingen hier steeds nogal ingeslagen zijn. heeft deze vereniging het plan opgevat om omstreeks de verjaardag van H. M. Koningin Juliana, dus omstreeks 30 April, weer eens een tentoonstel ling te organiseren, maar nu op een geeheel ander terrein. Het ligt n.l. in de bedoeling om deze keer de producten van huisvlijt bijeen te brengen. Dit is voor ons dorp iets nieuws. Bovendien wordt met dit plan niet alleen bereikt, dat ter gelegenheid van Koninginnedag iets gedaan wordt maar ook op deze manier ongetwij feld de vrije-tijdbesteding in goede banen geleid. Een tentoonstelling van handenar- beid-producten, van hout-, metaal- of leerwerk, van smyrna- of weef werk en vooral van producten ge maakt van z.g. waardeloos mate riaal, moet slagen. Het uitvoerend comité, bestaande uit de heren: J. H. Krooshof. G. Nas- veld, C. Scheepmaker en G. H. C. Vreeman, werkt de plannen uit en komt binnenkort met nadere be richten. Maar iedere inwoner, ouder dan mogelijk is. Ook werd nog medege- 10 jaar, kan nu reeds aan het werk deeld dat de Kajotters Zondag en gaan. Er zullen prijzen beschikbaar Maandag a.s. een revue opvoeren, gesteld worden voor de best-ge- dat het Rome-comité met zijn werk I slaagde inzendingen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2