L E I D S E sa HUTSPOT Gemeenteraad van Warmond £7fe? 'Xlwijacvtt in Indonesië 1 nesië WOENSDAG 11 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Woensdag, 11 Januari. Laat ons vandaag beginnen met het tragische nieuws. Dan hebben we dat tenminste alvast gehad. Voor uit dan maar. Vannacht om twee uur reed de heer B. B., uit Oegstgeest, in z'n auto op de Rijnsburger weg. Maar hij was niet de enige, die daar des nachts vertoefde. Want aan de Was- senaarseweg waren mannen van de tram aan het werk. Zij gebruikten daarvoor een lasapparaat en nu komt het de heer B. werd daar door zodanig verblind, dat hij letter lijk niets meer zag. Ook niet de ver- keerszuil, die plotseling voor zijn wagen opdoemde en jammerlijk sneuvelde. Behalve de geheel ver nielde zuil liep ook de wagen schade op aan de voorzijde. Maar de heer B. was ongedeerd. Zodat het op slot van zaken nog weer alles meeviel. Ziezo, dat is dat. We stappen over op prettiger nieuws. Denk maar eens aan de heer J. van der Brugge, die plaatsvervangend voorzitter is van de commisie voor de machinisten-exa mens. Deze heer werd dezer dagen bij koninklijk besluit benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Waarmede wij de nieuwe offi cier van harte gelukwensen. Nauwelijks was Stadskok van morgen op z'n bureaustoel neergeze gen of de telefoon (20015) rinkelde al voor hem. Aan de ander kant van de lijn stond een heer van de di recte belastingen of iets dergelijks. Dat weet Stadskok allemaal niet zo precies, omdat hij met belastingen liever niets te maken heeft. Maar daar gaat het overigens niet om. Die heer wilde even meedelen, dat Stads kok gisteren met dat bericht over die sombere mannen met spiegel-eieren- aan-een-stok er weer eens glad naast was. Ja, dat zei hij. Want die man nen hadden helemaal geen bonnetjes uitgedeeld. „Dat doen we geen van allen graag", hoorde Stadskok nog zeggen. Wat hij natuurlijk graag wil geloven. En alleen maar zeggen wil, dat die automobilisten gisteren ge boft hebben! Misschien interesseren de leden van het R.K. Alma Materkoor zich helemaal niet voor het bovenstaan de bericht. Maar dit stukje moeten zij toch goed lezen. Want zij worden er aan herinnerd dat het hedenavond wel degelijk repetitie is. Dè volgende week Woensdag gaat de repetitie niet In optocht door de stad Met een geluidswagen voorop re-' den gistermiddag twintig taxi's van de Cotax (combinatie van zes taxi bedrijven in Leiden) door de stad, om de aandacht te vestigen op deze nieuwe combinatie, die gistermiddag officieel begon te draaien. Daartoe was een gezelschap in so ciëteit „Amicitia" bijeengekomen, waar de heer W. C. A. van Kerkhof, voorzitter van de combinatie, het doel van de Cotax uiteenzette, nl. uitschakeling van onderlinge con currentie en betere service aan het publiek. De secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, mr. dr. P G. Knibbe, juichte in een korte toe spraak dit initiatief toe en prees deze onderlinge samenwerking. De heer W. Margadant, chef van de afd. Alg. Zaken van de B.B.N., bood namens deze bond de geluk wensen aan. Hierna verrichtte mr. Knibbe de officiële in .gebruik stelling, door de eerste telefonische oproep aan de centrale op de Steer.atraat aan te ne men. Het gezelschap bezichtigde daarna het autopark, dat uit twin tig auto's bestaat, terwijl er even eens 20 .in reserve worden gehou den. V£R. VOOR ALCOHOLBESTRIJ- DING BIJ SNELVERKEER. Leidse commissie ingesteld. Tijdens een vergadering, gister middag in „Het Gulden Viles" gehou den, heeft de heei» J. A. Hippe, bu reauleider van de Vereniging 'voor Alcohoibestrijding bij Snelverkeer uit Amsterdam, een Leidse commis sie geïnstalleerd, die zich met het verwezenlijken der doelstellingen van deze vereniging speciaal in Lei den zal bezighouden. Sprekend over taak en werkwijze, wees de heer Hippe er op, dat de re gering thans het nut van deze ver eniging inziet en hiervan blijk geeft door een subsidie te verstrekken. Het aantal verkeersongevallen, veroor zaakt door automobilisten onder in vloed van sterke drank, is de laatste jaren onrustbarend sterk toegenomen Om hierin verbetering te brengen, tracht de vereniging contacten te leggen met alle groepen, die direct of indirect met het snelverkeer te maken hebben. Niet alleen met rech terlijke macht en politie, maar voor al ook met het bedrijfsleven in z'n verschillende schakeringen. Spr. bracht dank namens het hoofd bestuur aan de heren, die in Leiden zich voor dit werk ter beschikking gesteld hebben, door ^jtting te ne men in de commissie, die hiermede was geïnstalleerd. Vervolgens werd emt algemene stemmen prof. mr. J. M. van Bem- melen tot voorzitter en mr. P. C. Breedveld, inspecteur van politie tot secretaris gekozen. De andere le den zijn de heren J. H. de Jong, dir v. a. Gem. Reiniging, E. Kuijntjes, dir. van de Ambachtsschool, dr. L. W. Liebenstein. gemeente-arts, J. J. F. v. d. Meer. namens de B. B. N-, J. G. Boon. namens de Bovag, en H, Z under man sr. Tenslotte werd nog uitvoerig ge sproken over de werkwijze en de middelen tot propaganda, die voor een groot deel gevoerd zal worden met biljetten, borden, plakstrookjes enz. op al1? daarvoor geëigende plaat- zoals parages, wachtkamers, -ris enz. door. En als u komt vanavond, neem dan even alle muziek mee, die nog bij u thuis mocht liggen. Het is al weer enige maanden gele den dat de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V, uit Am sterdam het pand Heerengracht 13 van de heer ir. G. L. Driessen heeft aangekocht. Oorspronkelijk zijn het twee woningen geweest, wat aan de twee gevels, uit de tweede helft van de zeventiende eeuw, duidelijk te zien is. Later zijn beide huizen sa mengevoegd. En nu heeft een gron dige restauratie het pand voor kan toorruimte geschikt gemaakt. Dat moest wel. Want de kantoren der N.V., voor Leiden en omstreken wor den er in gevestigd. En het bestuur van de K. A. V. verzoekt Stadskok aan de leden me de te delen, dat de naailes weer be gint op Vrijdag 3 Jan. a.s. De dames willen natuurlijk wel zo goed zijn om dan weer te verschijnen. Neen, als u Stadskok nu eerlijk vraagt, is er vandaag niet zo heel erg veel nieuws. Althans niet voor de Hutspot. Nu zouden we nog wel kunnen vermelden dat vanmorgen voor de zoveelste maal de Breestraat weer eens werd opgebroken. Enkele mannen waren energiek bezig eens even gauw een of andere gaspijp aan te leggen. Maar toegegeven: het is niet belangrijk. Evenmin als het feit, dat op het trottoir van het Kort Ra penburg een grote paal is geplaatst Want die bovenleiding zat voorheen Toch is dit een enorm sterk verhaal Want die bovenleiding zat xoorheen bevestigd aan het hoekhuis. Maar omdat het huis omver getrokken dreigde te worden door die boven leiding, is er nu maar een paal ge plaatst. En verder, neen, laat ons ophouden voor vandaag. Tot morgen dan maar weer. STADSKOK A. B. C. CABARET. Corry Vonk en Wim Kan, die met zVi tweeën een cabaret-gezelschap aanvoeren, welks naam reeds een uitstekende klank heeft, hebben nu een programma samengesteld naar een gloednieuw en origineel idee van Wim Kan. Hij heeft zich nl. in een schoolmeester omgetoverd en laat ons opnieuw op de schoolbanken zitten. Zo had de Schouwburg gisteravond een kinderlijk aanzien; er hingen de ons van ouds bekende wandborden lange, de kant en op het leesplankje lazen we weer de eerste beginselen van de schone leeskunst „aap, noot. Mies, zus, Jet" enz- Chris Baay luidde enthousiast de schoolbel en daar begonnen we. D. w. z. meester A- B. C. (Wim Kan) be gon ons op z'n eigen manier te on derhouden over de tijd, toen wij nog kinderen waren en daar in het kind reeds de toekomstige mens schuilt, had hij meteen onze hele huidige maatschappij te pakken. Van de kleu terschool naar het volle leven is trouwens niet zo'n grote stap als men denken zou en dat liet hij zien in dertien lesjes. Het was inderdaad geestig, aardig gevonden en vlot uit gewerkt; hier en daar wat ondeu gend en soms iets over de schreef I gaande. Dat is jammer, want Wim Kan heeft dat niet nodig. De manier, waarop hij ons als conferencier weet bezig te houden en schijnbaar zo los jes weg maar wat staat te praten en J zo maar wat zingt, is uniek. Hij heeft zich een geheel eigen stijl geschapen, waardoor men zich met genoegen laat beet nemen. Over het geheel staat zijn cabaret-programma op peil en nemen wij z'n ontsporingen met een korreltje zout. Het wordt even wel niet leuk meer als wij teveel zout moeten gebruiken. Wat Wim Kan overigens zei en wat Corry Vonk speelde (wat een ben gel blijft die Corry toch, denken we onwillekeurig!) was buitengewoon vermakelijk. Ook de andere leden van het gezelschap brachten hun nummers keurig, zoals Sophie Stein, die harde noten kraakte en de apen (en de mensen) in de bomen liet zit ten; Louis Borel, die een grappige boekbespreking hield en met Chris Baay psycho-technische keuringen hield; en Pam Heuning, die een speciaal talent heeft om ondeugende meisjes uit te beelden. Een en an der op composities van Cor Lemaire. Men heeft zich danig geamuseerd en na afloop veel applaus. Voor het herstellen of vervangen van de door de gemeente in bruik leen gegeven vuilnis-emmers binnen de tijd van 10 jaar worden door B. en W. de volgende tarieven vooi'ge- steld: a. voor herstelling: het aanbrengen van een nieuwe bodem 2.58; andere herstellingen 1.20; b. voor vefVanging binnen de tijd van 2 jaren na de uitgifte 5-50; 4 jaren na de uitgifte doch langer dan 2 jaren nadien 4.50; 6 jaren na de uitgifte doch langer dan 4 jaren na dien 3.50; 10 jaren na de uitgifte, doch langer dan 6 jaren nadien 3. De directeur is bevoegd van bo venstaan tarief af te wijken of toe passing daarvan achterwege te la ten indien öaa-toe in verband met de wisseling van gebruikers van een emmer, een redelijke aanleiding be staat. Herstellingen aan- en vervanging van emmers, nodig na verloop van 10 jaren na de uitgifte, geschieden door de dienst kosteloos, met dien verstande, dat, indien de herstelling of vervanging te wijten is aan een naar het oordeel van de Directeur niet zorgvuldige behandeling der emmers, de kosten daarvan voor re kening van de gebruikers blijven. (Het raadsbesluit tot invoering van een uniform huisvuil-emmer systeem is op 28 Augustus 1939 genomen). BURGERLIJKE STAND Geboren: Willemina Cornelia, d. van H. Vlieland en W. van Leeu wen; Gerarda Theodora Alida Wil- helmina, d. van C. J. Vink en G. W. Schrama: Wijnand Albert, z. van M. Binnendijk en E. A. E. Zühlsdorf; Leonardus Antonius. z. van M. Piek en A. A. J. van den Berg; Johanna Alberta d. van W. F. van Spronsen en J. A. Korswagen, Johanna, d. van N. de Me ij en S. C- Bronsgeest; Gijs- bertus Danië. z. van P. van Houten en A. C. Valkoog. Overleden: W. Ravensbergen man 51 jaar; H. Schieving man 81 jaar: J. Crama, huisvr. van Mieremet 86 jaar; M. Zwaan, vrouw 89 jaar; M. M, Berkheij dochter 1 maand. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voorzitter, de burgemeester, zijn vreugde uitgesproken over de be houden thuiskomst van verschillen de Warmondse jongens uit Indonesië. Maar wij hebben gerouwd, aldus spr. bij de dood van twee hunner en wij, althans ik persoonlijk, heb betreurd, dat de grote offers, die gebracht zijn door hen die 3 jaar huis en haard moesten verlaten, en door hen die deze jongens zo node konden missen, dat deze en andere zware offevs zijn gebracht voor een eerlijk doel, dat niet kon worden vérwezenlijkt. De WQorden van onze geëerbiedigde Koningin hebben mij vele malen op gebeurd. Gezien haar grondwettelij ke positie kon zij niet ande-s hande len en heeft zij gehandeld in de over- tuiging, dat het de wil Gods was Vooral het grote onrecht en leed, wat daarmede werd aangedaan aan belangrijke minderheden, moet voor al voor onze Koningin wel zeer schrij nend zijn geweest. Hoe leven wij immers niet dage lijks bekommerd om de zorgen van een of andere minderheid. Denken wij aan het zwakke', zieke of hulpbehoevende kind. Is dat im mers ook niet een minderheid, welke onder de voet zou worden gelopen wanneer het niet extra verzorgd werd Denken wij aan kerkelijke en po- aan hen. die vooral geestelijk mis deeld zijn. Het ligt in onze natuur dat onze sympathie naar hen uitgaat. Denken wij aaan» kerkelijke en po litieke minderheden. Zij zijn immers hier in Nederland niet opgegroeid met de gedachte, dat de meerder heid niet uitsluitend alles map heb ben en krijgen maar dat de minder heden eveneens aan hun rechtmati ge trek dienen te komen. Is Neder land zelf niet een minderheid te mid den der volkeren. En heeft ons land zelf niet recht op erkenning en res pect door een ender. Vergeef mij dat ik wellicht te veel uitwijd over dit punt- Maar de grofp desillusies van ónze jongens in ïndië kan ik mij zo goed voorstellen en begrijpen. ïk hoop. dat zij ook door de woorden en gedachten van onze Koningin zullen zijn opgebeurd en hun plaats 'n de maatschappij zullen vinden, niet met een gemoed vol te leurstelling maar met een gemoed van berusting. In zijn verdere toespraak wees spr. op de prettige samenwerking in het afgelopen jaar. Ook enige sombere klanken moes' hij laten horen als het niet toeker nen van een bouwvolume voor 195° aan deze gemeente het terugvorderen van een belangrijk bedrag door het Rijk voor aan deze gemeente uitge keerde ondennemingsbelasting. 34.000.het Leidse Merenplan enz. Hierna sprak hij nog enige ge voelvolle .voorden ter herdenking van het overleden oud-raadslid J Heit jager en stelde hij voor een adres van rouwbekiag te zenden aan diens echtgenote. Daarna v/erd overgegaan tot afhan deling der agenda. Besloten werd tot opheffing van de woningbouwver eniging „Warmunda" en tot stichting van een woningbedrijf. De heer Van Vliet vroeg, of het niet mogelijk was hieraan te verbinden een grondbedrijf hetgeen door de voorz. onmogeliik werd geacht. Een verzoek van de vereniging Het Wit-Gele Kruis" om een subsidie werd om prae-advies te rug verwezen naar B. en W. Het sportterrein. Vooruitlopende op de officiële ope ning van het sportterrein, stelden B. en W- voor aan de in deze gemeen te bestaande Chr. Korfbalclub thans reeds vergunning te verlenen tot gebruikmaking van dit terrein voor oeféningen en wedstrijden, waarbij echter geen publiek zou worden toe gelaten. De heer Vergeer betreurde, dat B. en W. dit voorstel deden omdat h. i. de grasmat dit thans nog niet toelaat. De gevolgen zullen volgens hun mening dan ook niet uitblijven De heer Nijman informeerde n.aar de wijze van exploitatie van het sport veld. De voorz. zeide dat het de bedoe ling van B. en W. is het sportveld te verhuren aan de sportvereniging „Warmunda", die dan onder toe zicht van dit college kan overgaan tot onderverhuur aan andere orga nisaties, en wel aan elke vereniging die zich hier zpu aanmelden. De heer de Greef zou het niet on gewenst vinden indien een sportcom- missie in het leven ceroepen zou worden, die hierin leiding gaf. D< heer Nijman zou het dan beter vin den, indien deze commissie de ver huur van het sportveld onder haar. beheer zou remen. Dit wo-dt door de voorz. betwist omdat het de bedoeling is. dat één organisatie de verantwoor delijkheid van het onderhoud van het sportveld voor haar rekening neemt. Aldus wordt besloten. Hierna wordt de rekening voor het jaar 1947 aangeboden die een batig saldo te zien geeft van ongeveer 13.000.Als lid der commissie van advies woonruimtewet wordt be noemd de heer C. P. Oosterom. Zon der bemerkingen wordt vastgesteld de verordening regelende de jaarwed den, de lonen, en rangen van de amb tenaren in dienst dezer gemeente. Alles duurder. 20% goedkoper. Stadsritten vanaf 60 ct. Tel. uitsluitend 22444 Alarm en brand. Aan de orde kwam hierna de be loning van de brandweer, zomede het voorstel tot aanleg van een brand alarm inrichting. De heer van Vliet ging hierop uit voerig in. Hij vroeg of de voorzitter iets bekend was van een rijksrege ling deze materie betreffende, waar door uitgaven als de onderhavige wei eens doeloos zouden kunnen worden De heer Nijman vroeg of B. en W. de mogelijkheid overwogen hebben om aan te sluiten bij de brandweer te Leiden. De voorz. zegt, dat een centrale regeling van het brandweerwezen op groot verzet van de de gemeenten sturt en hiervan wellicht niets te recht zal komen. Ook hebben B. en aansluiting bij Leiden overwo gen maar meenden hierop niet ver der in te moeten gaan, omdat de ge meente hierdoor een stuk autonomie prijs zou geven en omdat het ge waardeerd moet worden, dat nog al tijd mensen gevonden worden, die geheel belangloos bereid zijn aan deze gemeentelijke taak hun mede werking te geven want van een wer kelijke beloning kan ook thans, na deze verordening, niet gesproken wor den Nadat dit probleem van alle kan ten nog is belicht, wo-dt het voorstel van B. en W. met alg. st. aangeno men. Waterleiding naar de plassen Goedgevonden wordt het verstrek ken van tweede hypotheek ten be hoeve van de bouw van een woning aan de Jan Steenlaan. De heer El- burg vraagt of dit besluit nog wel zin heeft nu voor 1950 geen bouwvolume is toegewezen. De voorzitter zegt, dat aanneming van dit besluit inderdaad van belang is, omdat aanvrager dan de wachtlijst geplaatst kan wor den Aldus wordt besloten. Ter tafel wordt gebracht een voorstel van B en W tot aanleg van een drinkwatervoorziening in de Sweilandpolder. Uitvoerig licht de voorz. deze zaak toe. De totale kos ten zullen bedragen 18.000 w"=r- bij door de Kon. Zeil, Roei en Mo- torsoortvereniging ..De Kaaö" een bijdrage is toegezegd van f 4500 en door landbouwers, die zullen wor den aanges'oten een bedrag van f 2500. Alles biieen zal slechts ten laste van het bedrijf komen een jaarlijks bedrag van f 300. welk bedrag echter steeds zal verminde ren, naarmate er meer water wordt gebuikt en meerdere aansluitingen komen. Algemeen juicht men dit voorstel toe en B. en W. werd machtieing verleend voorbereidende maatrege len te nemen. Wederom kwam de industrialisatie der gemeente ter sorake en weder om1 werd over deze aangelegenheid langdurig gediscussieerd, waarbij voor- en tegenstanders nogmaals hun zienswijze uiteenzetten. Het sultaat was, dat het in de vorige vereadering genomen besluit ge handhaafd werd. De heer Nijman informeerde naar de teruggaaf van de ontvangen ondememinesbelas- ting. De voorz. zeide. dat het colle ge van B. en W. zeer ontstemd was over de wijze, waarop deze zaak door het Ministerie van Financian is behandeld. Het is geenszins de be doeling, zich bij de beslissing van dit ministerie neer te leggen en on derhandelingen zijn dan ook gaande. VOORHOUT HET BIJ VOORKEURSTEMMEN GEKOZEN RAADSLID. Bespreking in de K-V.P. Na overzicht van de voorz. en jaarverslag van de secr. bracht de penningm. verslag uit, zowaar nog een batig saldo van f 480.20, door dat de ontvangsten f 1457,71 en de uitgaven f 977.51 hadden bedragen. Namens afd. K.V.P. Hillegom was verzocht de candidatuur van hun Burgemeester voor de Prov. Staten te steunen. Hiertegen was geen be zwaar. Candidaat werden gesteld: Mej. C. Stringa, Rijswijk, M. P. v. d. Weijden, Zevenhoven, Jhr. v. Nis pen tot Pannerden, Hillegom, J. Schrama, Sassenheim, C. P. Ver gouwen, Voorhout. Als afgev. voor Kamercentrale en Statenkring werden benoemd de he ren R. Bierman, H. van Werkhoven, Groothuis, W. v. d. Ploeg, C. Boere, P. van Werkhoven. Op voorstel van de heer Groot huis zijn de jongeren hierbij goed vertegenwoordigt, omdat het hoog nodig is dat hun wat meer kennis bijgebracht wordt op het terrein van het Staatkundig leven. Bij de rondvraag kwam de kwes tie van de voorkeurstemmen ter sprake. Als woordvoerders, traden op de heren Andr. de Groot en R. Bierman. Eerstgenoemde kon zich ten volle verenigen met de schor sing der leden voor de vrije lijst, maar verlangde ook de schorsing van het bij voorkeur stemmen gekozen lid W. v. d. Ploeg, niet voor de per soon maar voor de goede gang van zaken. Waarom is dit niet gebeurt? De voorzitter zegt, dat de wet toe laat, dat iemand met voorkeur stemmen wordt gekozen. Het bestuur heeft deze zaak ter dege besproken, ook in overleg met het hoofdbestuur. Door schorsing van dit lid, die de dupe is geworden van een kiesco- mité, zou de scheuring in onze ge lederen nog groter worden. Dan was er nog een ongeoorloofde propagan da. Op een vraag, of er al iets ge daan is, om deze breuk te helen, antwoorde de voorzitter, dat bij de voorbesprekingen het bestuur zo ver mogelijk is gegaan. Het ligt dan ook op de weg van de tegenpartij om te komen onderhandelen. Wij doen niet de eerste stap, maar zijn zeer gaarne tot overleg bereid. De heren de Groot en Bierman kunnen zich met het antwoord van het bestuur niet verenigen. Met waardering en instemming luisterde de vergadering naar een betoog van de heer Deutekom dat in het kort hier op neer kwam: Spre ker betreurt deze scheuring. Is er overtuigd dat de jeugd wakker ge schud moet worden. Er moet alles gedaan worden om de zaak weer in rechte banen te leiden. De K.V.P. doet geen concessies, maar staat steeds open voor een nieuw contact. Het herstellen der eenheid is een eerste vereiste, dus reik ons de hand, en alles komt in orde. VOORSCHOTEN Middenstand. Uit de jaarversla gen bleek, dat er was ontvangen 512.31 en uitgegeven f 448.De heer G. Schrama werd in het be stuur herkozen. De kascommissie zal bestaan uit de heren J. Duijnis- vêld en L. Meijer. In deze vergade ring werd het besluit genomen, om v^or alle leden bondsinsignes aan te schaffen. Tevens werd er besloten om op de dag van het jaarfeest des middags voor de schoolgaande kin deren van de leden een kinderfeest organiseren, dat verzorgd zal worden door een drietal artisten. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Tot hoofd der Neutrale Kleu terschool is benoemd mej. A. v. d. Kloot, thans leidster van de kleu terschool van het Rotterdams Zee hospitium te Katwijk aan Zee Ver moedelijk zal zij 15 Maart haar nieuwe taak aanvaarden. M. W. BRUGMAN, Huigsloterdijk 36, Abbenes, viert 12 Januari zijn 3e Ind. ver jaardag te Pekalongan. LAATSTE BERICHTEN RIDDER v. RAPPARD KRIJGT LEVENSLANG. Dr. Ernst Herman Ridder van Rap- pard, de voormalige leider van de N.S.N.A.P., werd hedenmorgen door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. In het arrest van de Raad werd gezegd, dat van R. zich aan landver raad in de zwaarste vorm heeft schul dig gemaakt. Reeds vóór de bezet ting van ons land heeft hij dit ver raad voorbereid. Op „schaamteloze" wijze heeft hij daarna gebruik ge maakt van de hulp van de Duitse be zetting om zijn annexatie-plannen door te drijven. De zwaarste straf wilde de Raad echter niet opleggen in verband met de persoon van van R., die gekenschetst werd als een van „iedere practische zin gespeende idealist", een politicus zonder enig politiek inzicht en als de leider van een beweging, die niet kon verhin deren, dat zijn partij in groepjes uit eenviel. Requirant, zo wordt verder in het arrest gezegd, heeft zijn doeleinden op een dergelijke onomwonden wijze trachten te verwezenlijken, dat hij al heel spoedig de ergernis van het Ne derlandse volk opwekte en onbruik baar werd voor de Duitsers. Daardoor heeft hij tenslotte niet al te veel kwaad kunnen uitrichten. Het Haagse Bijzonder Hof had van R destijds tot de doodstraf veroor deeld, van welke straf de procureur- fiscaal bij de Bijzondere Raad beves tiging had gevraagd. Volgens „Le Peuple" zou de Belgi sche minister van Justitie overwegen de tot nu toe uitgesproken, doch nog niet voltrokken doodvonnissen op enkele uitzonderingen na, te wijzigen in levenslange gevangenisstraf. Het zou hier om ongeveer 300 gevallen gaan. DADER VAN DIEFSTAL IN AARTSBISSCHOPPELIJK MUSEUM GEARRESTEERD. Het uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht gestolen eiken houten zestiende eeuwse relief is te recht en de dader is gearresteerd. Omstreeks de jaarwisseling heeft de 31-jarige militair A. N., employé bij het militair hospitaal „Oog in al", ie Utrecht, het kunstvoorwerp, dat de kruisafneming van Christus voor stelt en een waarde heeft van circa 2000, van de muur in het mus genomen. De man heeft het 37 x 24 cm. metende relief onder zijn mili taire jas verborgen, naar buiten ge smokkeld en het daarna op zijn ka mer in het hospitaal opgehangen, maar het weer verborgen toen hij de berichten over de diefstal in de kran ten las. De Utrechtse recherche, die door enkele aanwijzingen vermoe dens in deze richting kreeg, heeft het kunstvoorwerp teruggevonden. De militair heeft een bekentenis afge legd en is aan de marechaussee over geleverd. SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA, JavaAdam ver wacht 10 Jan. te Aden. KOTA GEDE, JavaR'dam pass. 10 Jan (16 uur) Malta; MAT AR AM. JavaR'dam pas 11 Jan 2 uur Guardafui; MODJO- KERTO, LondenJava pass. 10 Jan. 23 uur Finisterre; INDRAPOERA R'damBatavia 10 Jan. 340 mijl West Minicoy; JOH. v. OLDENBAR- NEVELT A'damBatavia 10 Jan. 300 mi.il West Minicoy; ZUIDERKRUIS. R'damBatavia 10 Jan. 120 mijl Oost Malta. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen van de Leidse Biljart bond luiden: le klas cadre: TOG 2—Spijkerbak 2 uitgesteld, Carambole 2TOG 1 42, Spijkerbak 1TOP 1 60. 2e klas cadre, Morschpoort 2 Royal 1 4—2, SDO 1—Spoortje 4—2, TOG 3Morschpoort 1 42, UVS 1 Rijnegom 1 42. le klas libre, Royal 2Carambole 3 8—0. Spijkerbak 3—Morschpoort 3 4—4. TOP 2—'t Zuid 1 5—3. 2e klas liber, Vierkantje 1TOG 4 44, De HeullDrei Pott 1 62, Spoortje 2UVS 2 62. 3e klas libre. TOG 5—'t Zuid 2 2—6 Spijkerbak 4De Valk 1 62, DOH 1—Rijnegom 2 62. 4e klas libre, Carambole 4Drei Pott 2 26, OG 1Spijkerbak 5 26 DVH 2Morschpoort 4 44 DVH 2 Carambole 4 4 4. 5e klas libre, De Heul 2't Zuid 3 8—0, SDO 2—Riinegom 3 4—4, Spoor tje 3—De Heek 3 6—2, Drei Pott 3— Morschooort 5 44. 6e klas libre. Flora 1Morschpoort 44, Vierkantje 2TOP 4 44, TOG 6—UVS 3 6—2. 7e k^as libre: De Heul 3't Zuid 4 62, Spoortje 4De Valk 3 80, Vierkantje 3Morschp. 7 62. 8e klas libre: EMM 2—UVS 4 4—4 SDO 3—'t Zuid 5 8—0. Morschpoort 8Riinegom 4 80, UVS 4't Zuid 5 6—2. BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK Voor de 1ste klasse speelden Flo ra, Noordwijk, en Noordwijkerhout als volgt: H. v. d. Voort Ant. v d. Berg C. H. Polm Th. v. Tol W. Slootbeek C. Warmenhoven G. v. d. Berg Th. Vroolijk 269 21 53 184 21 29 145 43 18 117 43 13 138 32 16 87 32 18 126 37 14 89 37 10 12 80 8.76 3.37 2.72 4.31 2.71 3.40 2.40 279 11 62 25 36 89 11 21 8.08 199 37 21 5.37 168 37 37 4.54 142 30 31 3.64 146 39 20 3.74 134 28 32 4.78 73 28 12 2.60 os spelen gelijk VIOS handhaafde zich aan de kop door LUTO met 62 te kloppen. De uitslagen waren: C. Faas G. C. Degger A. v. Diemen A. Elfering J Diedericks B. Elfering W. v, Gerven C. v.' d. Voort Excelsior en Vio De zeer belangrijke wedstrijd Ex celsiorVios voor de 1ste klasse B. B. B. eindigde na een spannende strijd in een gelijk spel, een resul taat waarmee Vios het meest gebaat is. Het kampioenschap kan deze ver eniging nu niet meer ontgaan. De strijd om de 2de plaats belooft nu zeer fel te worden, daar een drietal viertallen nog aanspraak hierop ma ken. Het verloop van de wedstrijd Ex- celsiorVios was als volgt: pnt. brt. h.s. gem. J Duivenvoorde (Excelsior) 207 19 37 10.89 C. Faas (Vios) 271 19 45 14.49 J. Schrama 92 16 22 5.75 A v. Diemen 223 16 70 13.93 C. J. Slootbeek 91 30 17 3.03 J. Diedericks 142 30 17 4.73 Jac. v. Diest 149 34 2D 4 38 W. v. Gerven 109 34 18 3.20 Competitiestanden lste Klasse MARKTBERICHTEN WOERDEN, 11 Jan. Kaas. Aan voer IJ2 partijen, le kw. f2.202.28, 2e kw. f 2.122.18, extra zware f 2.30. Handel flauw. VIOS 6 4 a 1 33—15 LUTO 6 2 3 1 25—23 Excelsior 6 2 3 1 25—23 Piet Gijs 6 2 2 2 24—24 Flora 5 0 2 3 15—25 Noordw.hout 5 0 3 2 14—26 2de Klasse Excelsior II 7 3 2 2 31—25 LUTO II 7 3 2 2 30—26 Concordia V 4 0 3 28—28 Flora II 7 1 3 3 23—33 3e Klasse VIOS 2 7 4 3 0 40—16 LUTO 3 7 4 3 0 37—19 Oude Post 7 2 4 1 30—26 P. Gys 3 6 2 3 1 24—24 Eencelsior 3 6 1 3 2 22—26 Concordia 2 6 0 4 2 18—30 VIOS 3 5 1 2 2 16—24 Flora 3 4 1 0 3 10—22 4de Klasse LUTO 5 7 5 2 0 42—14 De Kaag 6 5 0 1 36—12 LUTO 4 5 4 1 0 31—9 Flora 4 6 3 2 1 30—18 VIOS 4 7 1 3 3 23—33 Noordw.hout 2 6 2 2 2 22—26 De Kaag 2 7 1 1 5 20—36 P. Gijs 4 6 0 2 4 10—38 Oude Post 2 6 0 1 5 10—38 5de Klasse Concordia 3 5 4 1 0 28—12 VIOS 5 6 3 0 3 24—24 Excelsior 4 5 1 1 3 16—24 P. GUs 5 3 2 0 1 14—10 LUTO 6 5 1 0 4 14—26

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3