KW&est JCatte Qo£f Pas op voor Tsjecho-Slowakije MfisfiEoOP Diphterie Haarlem in Pater Henri de Greeve sprak voor de M.I.V.A. «Xerugkerende R.K. Sigarenwinkeliers in Leiden e.o. hielden hun jaarvergadering WOENSDAG 11 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Officiële waarschuwing van den Haag De Regering heeft de gezant van Tsjecho-Slovakije in ons land ervan in kennis gesteld, dat zij aan Ne derlanders, die aich naar Tsjecho slo wakije begeven, de ernstige raad heeft gegeven ermede rekening te houden, dat de Tsjechoslowaakse Regering het onze Regering belet de in Tsjechoslowakije vertoevende Nederlanders de normale diploma tieke en consulaire bijstand te ge ven. Deze mededeling is gedaan naar aanleiding van het verdwijnen te Praag op 13 December van de Nederlander J. S. Louwers, over wie tot dusverre niets meer is ver nomen, aldus het „Algemeen Dag blad". De Nederlandse Regering heeft gisteravond het volgende bekend gemaakt: „Door Harer Majesteits gezant schap te Praag zijn onmiddellijk na deze arrestatie herhaalde en drin- Centraal Vormingsbureau K VP Op de op 17 en 18 Februari a.s. te Utrecht te houden vergadering van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij komt aan de orde een voorstel tot stichting van een Cen traal Vormingsinstituut. In de thans verschenen toelichting wordt gezegd, dat de noodzakelijke staatkundige vorming onder Nederlandse katho lieken en in het bijzonder de kader vorming in de K.V.P. een vraagstuk is, dat eindelijk met een redelijke kans op een bevredigende oplossing aan de orde kan en moet worden ge steld. Primiar wordt noodzakelijk geacht een versterking van de kracht het inzicht en het verantwoordelijk heidsgevoel van het kader door een aanvankelijk eenvoudige vorming, die geleidelijk wordt verdiept en verbreed. Daarnaast, aldus de toe lichting, zal ernstige aandacht ge schonken moeten worden aan diepe re staatkundige vorming. Na een uit voerig onderzoek meent het partij bestuur als primaire conclusie te moeten stellen, dat een gedecentrali seerde en gedecentraliseerde vorming gewenst is. Het terrein van werkzaamheden, dat het vormingsinstituut zal moe ten bestrijken, besprekend, zegt de toe lichting, dat misschien het sterkst naar voren springt de noodzaak der kadervorming. Voorts wordt ge noemd de politieke vorming in die pere en gespecialiseerde zin voor het Kader en voor anderen, die daar voor in aanmerking komen. Als der de belangrijke object wordt gezien het contact van de K.V.P.door mid del van het instituut, met vertegen woordigers van verschillende groe peringen op maatschappelijk terrein Het instituut zal tenslotte dienstbaar worden gemaakt aan bijeenkomsten van centrum voor staatkundige vor ming leden van Gedeputeerde Sta ten, vrouwendispuut, propaganda raad, partijbestuur enz. Het op te richten instituut zal een part-in stituut zijn en dus onder toezicht van het partijbestuur staan. Ten behoeve van het in werking stellen van een centraal - vormings instituut, waar ongeveer 30 perso nen in weekends, studiedagen en weken kunnen verblijven, is een be langrijke kapitaalsinvestering nood- -zakeijlk. Deze betreft op de eerst plaats aankoop en verbouwing van een daartoe geëieend pand. Voorts zijn middele nnodig voor de inrich ting, net vormen van een reserve voor exploitatietekorten en voor het vormen van een reisfonds. Het par tijbestuur becroot de uitgaven des wege op ƒ320.000. Blijkens de toe lichting op de begroting is de pen ningmeester van oordeel, dat een post van ƒ37.000 voor de exploita tie van het instituut voor de komen de jaren mogelijk zal zijn. Aethe-,',a"ben DONDERDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 8.30 Nieuws, 9.00 Weerberichten, 9.40 Tenor en piano, 10.45 Koorconcert, 11.00 Voor de zieken, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, 12.3012»33 Me dedelingen, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en kath. nieuws, 13.20 Piano recital, 14.00 Kamerorkest en soliste, 14.45 Voor de vrouw, 16.30 Sluiting, 17.30 Voor de Jeugd, 18.15 De stem van de Christelijke vakbeweging, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd, 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Ge varieerd programma (om 21.00 Fa- miliecompetie) 22.15 Buitenlands overzicht, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Strijkkwartet. HILVERSUM II (415 m) 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws, 7.30 Sluiting 8.30 Nieuws, 8.40 Radio ochtendblad, 9.00 Weerberichten, 9.30 Waterstanden, 9.35 Voor de vrouw, 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Carillon en orgel, 11.45 „Achter de tralies", causerie, 12.00 Accordeonorkest, 12.30 Mede delingen, 12.33 In 't Spionnetje, 12.38 Piano en orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Amsterdamse politiekapel, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Pianovoor dracht, 15.00 Voor de zieken, 16.00 Promenade orkest, 16.30 Sluiting, 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Dansmuziek 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Radio muziekschool, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Cantates, 21.10 Avondschool, 21.35 Pianospel, 22.00 Klankbeeld over de Zuiderzee, 22.30 Orkestconcert, 23.00 Nieuws, 23.15 Sport, 23,30 Cantates. gende déiwarches bij de Tsjechoslo waakse regering gedaan om mede deling te ontvangen op welke gron den de heer Louwers van zijn vrij heid is beroofd en waar hij gevan gen gehouden wordt, alsmede om toestemming te verkrijgen met de heer Louwers in contact te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het verzoek evenmin werd ingewilligd. De Nederlandse Regering betreurt ten zeerste, dat zij heeft moeten vaststellen, dat ten deze de Tsjecho slowaakse regering de in het ver keer tussen beschaafde volkeren ge bruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Neder landse Regering belet wordt aan in Tsjechoslowakije verblijvende Ne derlanders de normale diplomatieke en consulaire bijstand te verlenen, wordt aan Nederlanders, die voor nemens zijn zich naar Tsjechoslowa kije te begeven., de ernstige raad ge geven met het vorenstaande reke ning te houden. De Nederlandse Regering heeft de Tsjechoslowaakse gezant in Den Haag van haar standpunt ten deze in kennis gesteld." De echtgenote van de heer Lou wers en hun kind vertoeven thans in Best. Enige tijd na de arrestatie van de heer Louwers, zijn zij er in slaagd, met de assistent van de ver dwenen verkoopleider naar Neder land te komen Bedenk, dat uit een onvol doend verzorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatische aanleg kunnen overblijven. Neem geen risi co, bestrijd kinderhoest on middellijk met de heerlijk ver zachtende, slijmoplossende: Van voorjaarslichting 1950 niemand opgeroepen In de Memorie van Toelicftting op de oorlogsbegroting is medegedeeld, dat de lichting 1950-1 (de voorjaars lichting) niet onder de wapenen zal worden geroepen, behoudens een drietal bataljons, die voor Indone sië bestemd zouden zijn. Naar de „Msbd" verneemt, zullen, nu de uitzending naar Indonesië niet doorgaat, ook de manschappen van deze drie bataljóns waarschijnlijk niet worden opgeroepen. Een offi ciële mededeling hieromtrent is spoedig te verwachten. De duur van de diensttijd der lichting 1949-11, die omstreeks Sep tember j.l. onder de wapenen kwam, zal 12 maanden bedragen, evenals die van de lichting 1950-11. die in October a.s. wordt opgeroepen. HUISHOUDREKENINGEN TWEE PROCENT HOGER Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 December berekend. Sinds 15 November zijn de huishóudrekeningen met gemid deld ongeveer twee procent geste gen. Bij de voedingsmiddelen zijn de pïijzen van fruit, thee, boter, vis en kaas gestegen. De eierprijzen daar entegen zijn gedaald. RAAD VOOR HET KWEKERS RECHT. Bij beschikking van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening zijn met ingang van 6 Januari 1950 benoemd in de raad voor het kwekersrecht, afdeling tuinbouwgewassen, te 's-Gravenha- ge, tot leden: D. Eveleens Maarse, te Aalsmeer, D. Alderden Jzn., te Aalsmeer, H. J. Grootendorst, te Boskoop, J. B. P. I. Lombarts, te Zundert, W. D. Maarse, te Aalsmeer. Voor niet-lcatholieken zal dr. G. Smulder S.J. in 't „Zonnehuis", aan de Sweelincklaan in Bilthoven op -Zondag 22 Januari a.s. om 3 uur des middags en om 7 uur des avonds twee lezingen houden over „Heili gen en Heiligenverering in het alge meen" en „Maria, de Moeder van God en haar bijzondere plaats in de Heiligenverering". Beide lezingen worden door een gedachtenwisse- ling gevolgd. Twee goederentreinen zijn gis teren tussen Apeldoorn en Zutphen op elkaar gebotst. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De 73-jarige mevr, A. J. V. te 's-Gravenhage is door een auto aan gereden, bij het oversteken van de weg, en gedood. Een 54-jarige expeditiebedien- de van de ATO te Amsterdam is cioor een auto aangereden en ge dood. Een fietsende dame is te Arn hem tegen een bus gereden, die zij wilde voorbijrijden. Zij was onmid dellijk dood. Een 68-jarige wielrijder is te Amsterdam door een auto aangere den en spoedig daarna overleden. Een militair stak te Laren plot seling de weg over; hij werd door een auto gegrepen en is in een zie kenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. HOGER BEROEP TEGEN FAILLISSEMENT OUDEWATERSE BANK Naar „Trouw" verneemt, heeft de raadsman van de gearresteerde di recteur der Oudewaterse Bank gis teren hoger beroep aangetekend te gen het vonnis waarbij het faillisse ment der bank werd uitgesproken. De raadsman, mr. S. H. Smit, ba seert het verzoek op de volgende gronden: 1. De Oudewaterse Bank zou niet hebben opgehouden te betalen de Faillissementswet stelt het staken van de betalingen als eis voor fail lissement). 2. Het algemeen belang is met een faillissement niet gediend (het fail lissement is zoals men weet uitge sproken op vordering van de Justi tie ,.om redenen van openbaar be lang"). Wij vernemen verder, dat de Rot terdamse rechtbank op verzoek van de schuldeisers der Oudewaterse Bank uit hun midden een commis sie heeft benoemd voor overleg met alle bij het faillissement betrokken partijen. Deze commissie bestaat uit de heren G. v. d. Lee te Oudewater, mr. J. I» van Doorninck te Gouda en J. G. Broshuis te Oudewater. Vier kinderen overleden In Haarlem heerst, naar wij van de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, dr. W. B. Smit vernemen, een kwaadaardige vorm van diphtherie, die onder de kleuters in korte tijd vier slachtof fertjes geëist heeft. In de maanden October, November en December werden op de Nieuwe Gracht 53 gevallen van diphtherie gemeld, waarvan niet minder dan 43 bij de kinderen tussen en 1 en 6 jaar, en de rest bij ouderen. Van deze 53 gevallen bleken 7 pa tiënten ingeënt te zijn. Zoals bekend is het immuniseren tegen deze be smettelijke ziekte niet afdoende, maar wel heeft de practijk uitgewe zen, dat ingeënten de ziekte in lichte mate kunnen krijgen. De vier overleden kinderen waren niet in geënt. Een was drie jaar, twee wa ren vier jaar en een was vijf jaar. In verband met deze ernstige ge volgen heeft de directeur van de Ge neeskundige Dienst besloten om de kinderen van alle Haarlemse kleu terscholen op zeer korte termijn te doen inenten. BABY VERDRONKEN IN TOBBE WASGOED. Het anderhalf jaar oude dochtertje van de familie M. te Ekehaar bij Assert, geraakte Maandag in een on bewaakt ogenblik in een tobbe met wasgoed en verdronk jammerlijk. Op de rijksstraatweg Hoevelaken- Apeldoorn onder de gemeente Stou- tenburg geschiedde Dinsdag om streeks het middaguur een aanrij ding tussen twee personenauto's, waarbij vijf ernstig gewonden vielen waarvan twee zeer ernstig. Een der bestuurders, de heer W. A. R. uit Enschede passeerde een voor hem riidende auto doch heeft waarschijn lijk tengevolge van de mist de hem tegemoetkomende auto niet opge merkt. In deze wagen waren geze ten de heer J. G. en diens echtge note en zoontje, allen uit Amster dam en mevr. B. I. uit den Helder. Alle vijf bij deze aanrijding betrok kenen werden ernstig gewond, twee hunner zwaar. Zij werdén overge bracht naar het ziekenhuis te Amers foort. Beide auto's werden totaal vernield. De familie G. was op fa miliebezoek in verband met haar aanstaande vertrek naar Canada. Omstreeks vijf uur gistermiddag gebeurde op de Baron van Nagel straat te Barneveld een ernstig on geval. Op deze weg haalde een luxe auto een vrachtauto in, juist bij het gedeelte waar PTT-arbeiders bezig waren met grondwerkzaamheden voor een kabel. De vrachtauto schijnt van voren geraakt te zijn, week uit en geraakte daardoor in de kuil, waarin zich de drie arbeiders bevonden. Een van hen wist aan l. et gevaar te ontkomen, terwijl de twee anderen onder de auto raak ten. Een der arbeiders werd door een draaiende drijfas onder de auto ge grepen. Eerst na veel moeite, na on geveer een half uur, konden de on- gelukkigen bevrijd worden. Zij ble ken deerlijk gewond te zijn en wer den. nadat de plaatselijk arts dr. ten Bokkel Huinink eerste hulp ver leend had, naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Beiden, resp. Kok en de Vries, waren ook uit Amersfoort afkomstig. SMOKKELAAR VAN HORLOGES TE AMSTERDAM GEPAKT De Amsterdamse douanerecherche dienst heeft een man gearresteerd die in slechts enkele maanden tijds drieduizend Zwitserse horlogs in België kocht en deze naar Nederland liet smokkelen. Enige tyd geleden deden recher cheurs een inval in een woning aan de Kinkerstraat te Amsterdam, waar zij een grote partij Zwitserse horlo ges vonden. Bij deze gelegenheid werden twee mannen, betrokken bij het smokkelcomplot aangehouden. Men heeft waarschijnlijk de hoofd persoon van de smokkelbende ge arresteerd. PATER HENRY DE GREEVE de missionaris is onze vertegenwoordiger. Wel comfort voor de reiziger in zeep, maar niet voor de missionaris ^^OODJAMMER, dat de Stadsgehoorzaal gisteravond niet afgeladen was, toen pater Henri de Greeve kwam spreken voor de Miva (Missieverkeersmiddelen-actie) en kapelaan M. Welling, voorzitter van het Leidse Miva-comité, slechts een half gevulde zaal voor zich zag, toen hij de aanwezigen verwelkomde. Onder hen bevonden zich deken A. Homulle, verschillende heren geestelijken uit Leiden en omgeving, wethouder St .Menken en de heer B. van Rijckevorsel, gedelegeerd lid van het hoofdbestuur uit Amsterdam. Inderdaad, doodjammer. Want wat pater de Greeve gisteravond te zeggen had, was bestemd voor iedere katholiek, die denkt het goed te menen met de missie. Over de Miva heen sprak deze bekende radio-priester van de noden der mis sionarissen en onze taak ten opzichte van hen, die ver weg het licht van het Evangelie gaan brengen. PINKSTERVUUR MOET LAAIEND BLIJVEN De aanwezigen hebben ook ge mist pater de Greeve, die zij zo vaak door de radio beluisterden, eens te zien spreken en in zijn magische ban gevangen te worden .Het is moeilijk te zeggen waarom men zo sterk gedwongen wordt naar hem te luisteren. Pater de Greeve sprak kalm, zonder pathos, doodgewoon. Maar hij sprak tot de aanwezigen recht op de man af, raakte hen in hun diepste gevoelens en sleepte, zijn gehoor in gedachten mee naar de missielanden, waar ook hen een taak wacht. Pater de Greeve kwam naar Lei den om, zoals hij het uitdrukte, het Pinkstervuur laaiend te houden voor missie en Miva. Men zegt dat er thans een depressie is in de msisie- liefde. Maar dat mag niet. We kun nen de missie nooit losmaken van ons leven ,van ons katholiek ge loof. De Miva past bovendien geheel in deze tijd. Zij beantwoordt aan de eisen van tempo, opschieten, zake lijkheid. Er worden geen sentimen tele praatjes gehouden; alles is ge motoriseerd, zoals het hele leven ge motoriseerd is. De moderne mens houdt van wat modern is en vele uitvindingen heb ben de wereld klein gemaakt. Grote afstanden bestaan niet meer. Dit alles is een beloning van God voor de jarenlange studies en proeven. Het past ons daarom deze produc ten van Gods schepping uit te bui ten, op de eerste plaats om Zijn be langen te behartigen. Helaas wordt de missie hierbij ten achter gesteld. Onze vertegenwoordiger. Een zeepfabrikant, die zichzelf respecteert, zendt z'n vertegenwoor diger per auto het land in, hoewel hij nooit verder kan reizen dan van Groningen naar Maastricht. En wat doen wij? De missionaris is onze vertegenwoordiger, al loopt zijn uit zending dan over vele schijven. Wi# moeten ons schamen, dat onze ver tegenwoordiger zo slecht geoutil leerd is. Lees de brieven uit de mis sie maar eens. We kunnen ons niet voorstellen hoe erg het is. Het is een pijnlijke tegenstelling, aldus pater de Greeve, te denken aan de Miva en aan het gevangen kamp, waar ik tijdens de oorlog ver bleef. Op zekere nacht vlogen wel meer dan 1000 vliegtuigen over, om Düsseldorf te bombarderen. De Mi va heeft vele jaren nodig om geld voor één vliegtuig bij elkaar te spa ren! Honderdduizend vliegtuigen v/aren er om huizen in elkaar te gooien, de wereld stuk te smijten en mensen te doden. Maar voor de missie duurt het vele jaren, alvo rens we één vligetuig hebben. En dan moet het nog gaan ten koste van andere voertuigen, die we ons zouden willen aanschaffen. Waar ligt de fout? Het is moeilijk te zeggen. Maar toen Nijmegen in oorlogsnood verkeerde, beloofde men Maria een cathedraal te bou wen, indien de stad gespaard zou blijven. Men zat in nood en toen kon het wel. Als er nood is kan alles. Maar de geesteijke nood ziet men slechts in de verte. De wereldoorlog had voorkomen kunnen worden, als men maar ook had gehad voor de geestelijke nood, waaronder ook de missie-belangen behoren! In de veertiende eeuw reisde men hier te voet, te paard of per kano. Thans is het anders. Maar in de missie bestaan deze toestanden nog, omdat men niet genoeg meewerkt. Misschien is het missie-vraagstuk niet voldoende efficiënt aangepakt. Men heeft er wel belangstelling voor, maar het mankeert de katho lieken aan besef hoe de toestanden daar zijn .Men moet zich een mis sionaris kunnen indenken, die zijn familie verlaat voor het moeilijke pionierswerk die breekt met alles wat vertrouwd was, met het com fort en de moderne gemakken. Hij ging weg, hij blijft weg. Voor altijd. Nooit komt hij terug. De missiona ris komt nog wel eens op bezoek, om uit te rusten, maar zijn thuis is in de Missie, niet hier. Hij heeft iets aangedurfd wat wij niet durf den. Wat hun moed, hun durf en roeping betreft, behoren zij tot de besten van de besten. Niet te voet!- En die mensen laten wtf maar gaan. Men wuift de missionaris op de Amsterdamse kade na en gaat daarna naar huis. per fiets, auto, taxi, tram, bus of trein. Niet te voet! Voor geen geld van de we reld wil men lopend van het IJ naar het station gaan. Maar hun zoon, broer, familielid of vriend gaat naar de Zuidzee of naar Afrika en men denkt er gewoon niet over, hoe hij dagen zal moeten lopen, kruipen en klimmen, om bij z'n pa rochianen te komen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdag tot Don derdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Veel bewolking met plaatselijk nevel of mist, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West. Aan houdend zacht weer. mitdaiAm Wanneer men een beetje inzicht in het misse-werk heeft, begrijpt men dat het voor de missie funest is, wanneer zij geen gelijke tred houdt met factorijen, oliemaatschappijen, economie en handel. Als de missie met dit alles niet meegaat, ook wat betreft de vervoermiddelen, maakt zij zich onmogelijk in de ogen der inlanders. Daarom is de Miva zo uiterst belangrijk voor het missie werk. En daarom verdient deze ac tie aller steun. Met de uitnoding de Miva te steu nen, door de uitgereikte kaarten in te vullen, besloot pater de Greeve zijn rede. En nadat het applaus be daard was, sprak kap. Welling dank woorden tot hem, die de aanwezigen klein en beschaamd gemaakt heeft ten opzichte van de missie! De zon van Monte Cassino. Voor en na deze redevoering luis terde de' K.A.B.TSymphonie, o.l.v. Jan Gordijn, de bijeenkomst op. Na de pauze werd de bekende Italiaan se film „De Zon van Monte Cassino" vertoonde, over het leven van de H. Benedictus. Het is al een oude film. Nochtans imponeert hij door z'n strekking, wanneer men op het witte doek ziet hoe Benedictus, welgesteld en adellijk van afkomst, met de bit tere armoede geconfronteerd wordt en als kluizenaar de bergen ingaat om boete te doen. Later keert hij terug, wordt abt en sticht zijn orde. Hoewel soms traag van handeling is deze film het zien waard, al was het alleen maar om de magnifieke foto grafische opnamen. Het was een waardig slot van deze mooie bijeen komst. TROEPENTRANSPORTSCHIP „WATERMAN". Met het troepentransportschip „Waterman", op 24 Dec. 1949 te Tandjong Priok verrtokken en ver moedelijk 16 Januari te Rotterdam aankomend, zullen de volgende mili tairen uit Leiden en omgeving repa triëren: Leiden: sold. H. v. Dijk, Pres. Steynstraat 22a, sold. B. Keyzer, Zuidsingel IA, sold. J. W. Eigeman, Academisch Ziekenhuis, sold. P. Ch. Logeman, Lage Rijndijk 12C, sold. J Ooyendijk, Noordeinde 35, serg. A. v. Weeren, Vliet 39, korp. J. Heyloo, Hoge Morsweg 76, sold. J .C. Land- waart, Gerard Doustraat 75, korp. P. Segaar, Vliet 42, serg. W. Sjardijn, Mauritsstraat 14A, serg. J. J. A. Sou part, Hoge Rijndijk 43, sold. J. Nieu- wenburg Me)oenstraat 22 serg. H. Th. Wijsman, Gasstraat 32, serg. R. W. de Bilt, Hoge Rijndijk 183, korp. C. Vermeer, Haarlemmerweg 20. Aarlanderveen: sold. A. J. Huis- nan, Noordzijde 135. Alphen a. d. Rijn: sold. J. J. v. Soest, Rozenstraat 41, sold. H. J. v. Zijtveld, Kortsteekterweg 50. Boskoop: sold N. M. Vermeulen, Burg. Colynstraat 17. Hillegom: korp. G. van der Wolf, Pastoorlaan 23. Katwijk aan Zee: korp. C. Harte- veld, de Waal Malefijtstraat 76, sold. D. C. v. d. Oever, Duinstraat 48, serg. G. Meijvogel, Zuidstraat 36. Koudekerk: sold. D. de Jeu, Lage- waard C22. Leidschendam: serg. A. C. Dul- laart, Broekweg 80 serg. G. Schin- kelshoek. Kon. Julianaweg 118, sold. J. S. de Gier, St. Jozefstraat 41. Leiderdorp: serg. M. J. Noorder- vlièt, v. d. Doesstraat 28. Lisse: sold. J. Rijssel Wagen dwarsstraat 82, maj. H. J. Meyer, Veldhorststraat 47, sold. E. Weste rink. Catrijnelaan 30. Nieuw-Vennep: sold. J. A. Bok horst, Kabel 71. Nootdorp: soldaat ziekenverpleger L. B. V. van Haagen, Dorpsstraat 7. Roelofarendsveen: sold. J. Th. Ter- meulen, Noordeinde 170. Sassenheim: sold. K. Scheffer, Hoofdstraat 236. Stompwijk: sold. A. P. C. Knijnen- burg, Stompwijkseweg 64. Voorhout: korp. J. Eigenbrood. Riins- burgerweg 22, sold. P. G. v. Vliet, Rijnsburgerweg 11. Woerden: serg. D. H. Sap, Utrecht sestraatweg 81, sold. Y. T. van Gulik, Haverstraat 27. Wassenaar: sold. J. H. Prosman, Louisestraat 64. Zevenhoven: Kapt.-veldprediker A. Corbijn van Willemsvaart, Ned. Herv. Pastorie. Zoetermeer: .sold. C. Brugeman, Rokkeveenseweg 31. De volledige lijst ligt op ons bu reau ter inzage. Ofschoon voorzitter Th. de Groot in zijn openingswoord meedeelde, dat de viering van het éénjarig be staan van de afd. Leiden en omstre ken van de Ned. R.K. Bond van Si garenwinkeliers, wegens de finan ciële omstandigheden,, niet kon doorgaan, stond de jaarvergadering gisteravond in „Liberty" toch in het teken van optimisme. En terecht. „St. Antonius van Padua", begon nen met 15 leden, telt er nu 35 en hoopt in 1950 de 40 te halen, zo deelde de secretaris in zijn jaarver slag mee, terwijl de penningmees ter op een batig saldo van f 107,34 kon wijzen, een bedrag, dat zoveel mogelijk in reserve wordt gehouden voor eventuele acties. Jammer, dat geconstateerd móest worden, dat de vacantieregeling een fiasco werd en de Dinsdagmiddag sluiting niet tot hun recht kwam. De beide aftredende bestuursle den: voorzitter Th. de Groot en 2e secretaris D. van der Spree, werden bij acclamatie in hun functie her kozen. De geestelijk adviseur, kapelaan L. van Vugt, werd als huldeblijk een klein geschenk aangeboden en de aanwezige leden werden verrast met een gratis consumptie ter ere van de le verjaardag van de afdeling. Meer concurrentie. Na de pauze sprak bondsvoorzit- Pannekeet een algemeen inleidend woord ter oriëntering van de leden. Daarin wees hy op de thans weer groeiende mogelijkheden tot con currentie en op de nog verre van volmaakte organisatie van de detail handel, vooral gezien naast die van de industrie. „De middenstander denkt meestal, dat hij het wel zon der organisatie vredt, omdat hij een zelfstandige positie in de maatschap-^ pij inneemt," aldus de heer Panne-' keet. Spr. behandelde verschillende pro blemen, zoals dat van de z.g. „sla pende vergunningen", de werk zaamheden van de saneringscom missie, de winstmarge-verkleining en de daarmee samenhangende con flicten met de industrie. Spr. deelde mede, dat volgens mi nisteriële toezegging overleg zal worden gepleegd over koppeling van de tabaksvergunning aan de vestigingswet. De bond zal voorts gaan praten met de heren van de vakgroep kerftabak-industrie over de winstmarge-verkleining. Achter deze besprekingen staat een bond van 2000 georganiseerde winkeliers, die door middel van het orgaan bovendien vrijwel alle ta- baksdetailisten in Nederland bestrij ken. Deze macht moet men, aldus de heer Pannekeet, niet onderschat ten. Al zal het mogelijk blijven, dat de gemengde bedrijven de acties van de bond doorkruisen. Tenslotte hield spr. nog een plei dooi voor grotere activiteit bij de le den, belangstelling voor vakproble men en edelmoedigheid bij het be talen van de contributie. De cen trale-contributie-inning zal het in het vervolg onmogelijk maken, dat iemand van stands- of vakorganisa tie apart lid is zonder die beide te combineren. Maar men bedenke, dat pas dóór die combinatie een hechte organisatie wordt opgebouwd. Daar voor moeten de middenstanders evenveel over hebben als de arbei ders, aldus de heer Pannekeet. Na afloop had nog een geanimeer de discussie plaats.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2