S)e £eidóe(Boti/ïa/nt Op het zilveren feest van de K.A.B. Malik kwaad weggelopen Russen verlaten de Veiligheidsraad De Belgische Kamer De activiteit van Westerling Tweespalt in de Kominform? Jlrectean C. AL VAN BAA1EBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WELMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" WOENSDAG II JANUARI 1950 41ste JAARGANG No. 118 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90. - Advert.: 15, ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De voorzitter Commandeur in de Orde van Oranje Nassau Met kardinaal de Jong en minis ter-president Drees waren aanwezig de internuntius mgr. P. Giobbe, de ministers v. d. Brink, v. Maarseveen, Teulings, Wijers, Joekes en Stikker, leden van Eerste en Tweede Kamer, professoren en hogere geestelijken, vertegenwoordigers van zusterorga nisaties, ook uit België en Suriname, vertegenwoordigers van instellingen en organisaties, mgr. Huurdeman vicaris-generaal ^an het aartsbisdom, oud-minister prof. Beel, de burge meester van Utrecht jhr. mr. de Ranitz, de ambassaderaad R. Baert, miss R. Kent, vice-consul en labour - attaché van Amerika, A. Green- hough labour-attaché van Engeland, en honderden anderen. Zij allen werden in een bijzonder woord van Verbondsvoorzitter A. C. de Bruyn begroet en bedankt voor hun medewerking aan de strevingen van de K.A.B. Tot de Kardinaal zei- de spreker, dat Z.Em. meer deed dan strikt nodig was; aan de 70-jarige Internuntius bood hij een in grote stijl uitgevoerd hulde-vers aan; mi nister Stikker noemde hij „verzets man" als wegbereider van de Stich ting van de Arbeid. Verder werd een woord van dankbare herinnering ge sproken aan de nagedachtenis van overleden Verbondsbestuurders en de 1152 oorlogsslachtoffers uit de K.A.B. De heer de Bruyn besloot met het uitspreken van de hoop op een goede maatschappelijke toe komst. De K.A.B. heeft standvastig gekoerst. In de rijk-versierde gehoorzaal met veel seringen, slingers van groen en banieren, onder schijn werpers, gefotografeer en gefilm, begon dr. A. Olierook zijn herden kingsrede. Hij herinnerde er aan, dat' een werkvaardig communiqué van het Episcopaat in October 1916 heeft geleid tot openlijke erkenning van een zelfstandige en onafhankelijke vakbeweging. Doch het moest 1925 worden, alvorens het R.K, Werklie denverbond werd opgericht, de af delingen en kernen zich gingen ont wikkelen. Men streefde naar een nieuwe gemeenschap. Hoogtepunten waren de herdenking van beide so ciale encyclieken en de stichting van het eigen Huis van de arbeid „fa briek van sociale en economische producten." In bezettingstijd, aldus dr. Olie rook, is de K.A.B. niet ten onderge gaan; zij werd een bond zonder naam, die werkte in ondergrondse activiteit. Voor, tijdens en na de be zetting was er één, die steeds voor zitter was: A. C. de Bruyn; hij heeft zich geheel gegeven aan de zaak, die hij dient. Het was de aartsbisschop, die ons opwekte, tegenover de bezetter standvastig te blijven, en de advi seur pastoor Van Schaik toonde zich óók toen een pastoor bonus. Dan richtte dr. Olierook een "ma gistraal woord van opwekking: als God met ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Het streven naar nieuw bouw moet gepaard gaan met een nieuwe geest. Het aankweken van die geest is moeizaam; het is als met de Springprocessie in Echternach: drie passen vooruit, dan komen de a-sociale instincten en drijven ons twee passen terug. Wij moeten wer ken voor de allerhoogste God, zo besloot deze spreker. „Veel goeds hebt gij uitgewerkt"; aldus Kard. de Jong. Na een herinnering aan de beide pioniers Ariëns en Schaepman, aan de huidige leiders sedert 25 jaar, A. C. de Bruyn en pastoor van Schaik, heeft kardinaal De Jong herinnerd aan het vele goede, dat de K.A.B. heeft uitgewerkt, en mede door wel ken invloed het communisme in ons land geen voet kon krijgen. Van na bij weet Z.Em. van het manhaftig verzet in de K.A.B.; daarvoor past openbare dank op dit feest. De kar dinaal besloot met de wens, dat de K.A.B, nog vele jaren goede invloed zal uitoefenen. A. C. de Bruyn: commandeur Oranje Nassau. Onder enorm handgeklap heeft mr. Joekes, minister van Sociale Za ken, de bevordering meegedeeld van Verbondsvoorzitter de Bruyn tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De minister wees op de enorme groei van het ledental in de K.A.B., naar verhouding groter dan de bevolkingsaanwas. Maar de waar de schuilt vooral in de betere waar dering van de arbeider. Ook de ver houdingen zijn verbeterd, zich ma nifesterend in Hoge Raad van arbeid en Economische Raad, en in talrij ke prachtige instellingen van de K.A.B. Deze organisatie, zo erken de de minister, heeft groot begrip, inzicht en zedelijke moed getoond. Daardoor heeft zij een sociale rust bevorderd, die is in 's lands belang. En in de ondernemingsraden rijst wederom een taak op. Een stroom van wensen. Uit naam van de vijf diocesane bonden sprak Jan Maenen uit Heer len. De getoonde eenheid, óók in het verzet, noemde hij een unicum. Maar deze centralisatie gaat samen met een verantwoorde decentralisa tie in allerlei activiteiten, In de K. A.B. zijn offers gebracht, mogelijk door edele karakters onder besturen en leden.. Voor de vakbonden sloot de heer Th. de Groot zich hierbij aan. Ook hij prees de grote eenheid en wees er op, dat nu weer de eerste halve ton beschikbaar is voor de vacantie- oorden. Prof. dr. W. Bronkhorst sprak als oudste, in dienst van de K.A.B.-in- stellingen. Die instellingen, vaak zonder verplichting ondernomen, zijn van groot geestelijk belang. Voor de Kajotters sprak de heer A. v. d. Horst, die er op wees, dat veel resultaten zijn bereikt, mede dank zij opofferingen in de gezinnen van de leiders. Duizend en meer ter receptie. Te midden van een bloemenschat en andere geschenken, heeft het Verbondsbestuur gerecipieerd. Het is ondoenlijk, hier namen te noemen, want er kwamen duizend en rneer personen, geestelijken en leken hun opwachting maken. Nu en dan moest de stroom worden gestopt, ook al, om aan enige sprekers het woord te verlenen. Onder dezen waren mr. Hunter van de E.C.A.-Missie in ons land, de voorzitters van de Kath. Werkgevers- en andere maatschap pelijk werkende verenigingen, de heer Westerhuis van het N.V.V. en vertegenwoordigers van bevriende organisaties. Belangrijk tenslotte was de inhoud van een telegram, waarin Z. H. de Paus wees op de magnifieke resulta ten, die in de K.A.B. werden bereikt Hierop werd een telegram van be tuiging van eerbied en trouw aan dt H. Stoel verzonden, evenals een te legram van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin. Om de verwijdering van dr. Tsiang te forceren I%E SOWJET-RUSSISCHE gedelegeerde Jacob Malik heeft Dinsdag- avond in de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin ver klaard wordt, dat wanneer geen maa tregelen genomen worden om „de vertegenwoordiger van de Kwomintang" (d.i. de vertegenwoordiger van het nationalistische China) te verwijderen, de gedelegeerden van de Sow jet-Unie niet aan de zittingen van de raad zullen deelnemen voordat hiertoe is overgegaan. Malik verliet later de vergadering uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische gedele geerde dr. Tsiang, die in de voorzit terstoels zetelde. Malik verliet de vergadering, nadat Tsiang had bepaald, dat de Sow jet-Russische resolutie moest worden gecirculeerd en op de vol gende vergadering behandeld. Malik eiste een onmiddellijke stemming. Met 8 tegen twee stemmen en één onthouding besloot de raad het voor stel van Tsiang te steunen. Joego-Slavië, welks verkiezing door de Sow jet-Russische minister HAREN VALLEN TEN OFFER AAN DE MODE Nog lang niet alle vrouwen zijn er toe overgegaan haar lange haren, waar zij in de re gel en terecht trots op zijn, te laten afknippen, alleen omdat het mode is Maar op een bepaald moment moeten zij naar de kapper. Vastberaden stap pen zij er heen en zeggen: „Wassen- watergolf." In 90 van de 100 gevallen zal de kapper beleefd corrigeren: Knippen- wassen- watergolf, niet waar?" Nog vol strijdlust zal het slacht offer want dat (wordt zij uiteindelijk) antwoorden. „Nee mijnheer, alléén wassen en watergolven" Dan begint het pas goed. De kapper praat en ar gumenteert, en de woorden ouder wets, mode het zal u zo goed staan enz. zijn niet van de lucht. En zie, de vrouw bezwijkt. Een glimlach van voldoening glijdt over 's kappers ge zicht. Hij grijpt de schaar en laat deze eens in zijn hand ronddraaien, en dan gebeurt het. Als een honge rige wolf hapt de schaar in het haar en links en rechts vallen de lokken. Ontsteld grijpt het slachtoffer naar haar hoofd (1); wat is zij begonnen! Maar terug kan zij niet meer. Het proces verloopt volgens de regelen der haarmodekunst. Als de vrouw, nog steeds niet over tuigd van juistheid harer beslissing onder de kap heeft plaats genomen, krijgt de kapper toch wel een beetje medelijden. Als tfoost voorziet hij haar van een potje thee (2). Dan is het moment gekomen, dat de laatste hand aan het kapsel wordt gelegd (3). En ja hoe critisch zij zich ook van alle kanten bekijkt, zij zal moeten toegeven, dat het kapsel in derdaad zeer flatteus is. van buitenlandse zaken, Wisjnsky, „onwettig" was genoemd, was giste ren voor het eerst, tezamen met In dia en Ecuador, vertegenwoordigd. Dit is de tweede keer, dat een Sowjet-Russische afgevaardigde een vergadering van de Veiligheidsraad heeft verlaten. De vorige keer, in 1946, was het Gromyko, die zulks deed naar aanleiding van het dis puut over Perzië. De publieke tribunes waren ge heel gevuld en men sloeg met ge spannen aandacht het gebeuren gade. Er deed zich niets bijzonders voor. Dr. Tsiang bleef onverstoord, toen Malik zijn resolutie indiende. Zijn gezicht verried weinig emotie toen Malik tenslotte de zaal verlaten had. Tsiang stapte snel van het inci dent af en bracht dank namens d( Raad aan generaal McNaughton var Canada voor zijn werk als voorzitter in de maand December. Op voorstel van de Joego-Slavi- sche afgevaardigde werd de zitting verdaagd tot Donderdag a.s. Onder enorme belangstelling kwam gistermiddag de Belgische Ka mer van Volksvertégenwoordigers te Brussel, bijeen. Deze belangstel ling werd veroorzaakt, vooreerst om dat er twee interpellaties waren in gediend over de zaak der niet-aan- gegeven effecten en vervolgens om dat de koningskwestie op de agenda stond. Sr gebeurde evenwel niet veel. De behandeling der twee in terpellaties over de niet aangegeven effecten werd vastgesteld op heden middag 2 uur. Inzake de konings kwestie werd weinig nieuws gezegd; het debat, dat te 5 uur werd afge broken, zal Donderdagmiddag wor den voortgezet. AUTOBUSRAMP BIJ COLMAR. Gisteren is in het donker een gro te autobus met pl.m. 50 passagiers te Mulhouse nabij Colmar in de El- zas in het Rhóne-Rijnkanaal gere den. Tegen de middag waren de lij ken van 19 passagiers uit het wrak en het kanaal opgehaald. 1950 BACHJAAR Het is 28 Juli a.s. precies 200 jaar geleden, dat de grote Duitse componist Johann Se bastian Bach te Leipzig stierf in de ouderdom van 65 jaar. In tal van landen zullen daarom dit jaar Bach- berdenkingen worden gehouden. Onze foto toont u het standbeeld van Bach, dat voor de Thomaskerk in Leipzig staat. Scherpe afkeuring In verband met persberichten als zou de gewezen reserve kapitein R. P. P. Westerling bedrijvigheden ontwikkelen die gericht zijn te.A n de R.I.S. wordt van Nederlandse zij de er de aandacht op gevestgid, dat genoemde Westerling in de 2e heltf van 1948 gedemobiliseerd is en sinds dien als particulier in Indonesië ver toeft Vanzelfsprekend zou men, indien de berichetn juist zijn, het gedrag van de heer Westerling ten scherpste afkeuren, zulks temeer omdat de heer Westerling Nederlands onder daan is. RUM HOGE COMMISSARIS DER R.I.S. Op een tot middernacht durende ka- binetsvergadeiing te Dakarta is thans definitief besloten, dat Moh. Rum zal optreden als hoge commissaris in Ne derland, zo verneemt Aneta. SCHIETPARTIJ BIJ BALIKPAPAN Berichten uit Balikpapan melden, dat 5 Januari een schietpartij heeft plaats gehad in het gebied 80 km ten Zuidwesten van Balikpapan. De aan leiding hiertoe was het binnentrek ken van TNI-afdelingen in het ge bied, dat daarvoor door de politie werd gepatrouilleerd. Er ontstond een gespannen ver houding tussen de TNI en de politie, die leidde tot een vechtpartij tussen een agent en een TNI-er. Dit ont aardde in een algemene schietpartij, warabij minstens 13 personen wer den gedood en 2 gewond. Min. van Maarseveen 14 Januari naar Indonesië In verband met een uitnodiging van de minister-president van de re publiek van de Verenigde Staten van Indonesië, drs. Hatta, om op korte termijn een bezoek aan Indo nesië te brengen, zullen minister Van Maarseveen en dr. Prinsen, des tijds secretaris-generaal van de Ronde Tafel-conferentie, vergezeld van mr. Van der Valk, raadsadvi seur van het ministerie voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen, op 14 Januari naar Djakarta vertrek ken. Deze reis. waardoor de goede be trekkingen tussen beide Uniepart ners opnieuw zullen worden ver sterkt aldus een officieel commu niué zal gelegenheid bieden de nieuwe regering van Indonesië in eigen land te bezoeken. Besprekin gen zullen worden gevoerd over verschillende vraagstukken, verband houdende met de plaatsgevonden souvereiniteitsoverdracht. O.m. zul len de instelling van het Unie-Hof, de werkwijze van het Uniesecreta riaat en de voorbereiding van de eerste ministerconferentie ter spra ke komen. NEDERLANDSE AMBTENAREN MET FAMILIE UIT INDONESIë OP WEG NAAR NEDERLAND. Zoals wi| reeds meldden is het Italiaanse ss „Surriento" met onge veer 800 passagiers, ambtenaren uit Indonesië met hun familieleden, gis teren in de haven van Napels aan gekomen. Hedenochtend wordt het schip in Marseille verwacht. Van Marseille zullen de reizigers op 12 Januari met een speciale boottrein naar Nederland vertrekken. Deze trein wordt om 15.14 in Roosendaal, om 17.48 in Rotterdam D.P., om 18.30 in Den Haag en om 19.48 in Amsterdam verwacht. Italiaanse communistische partij verloor de helft Curt Riess schrijft in het Zwit serse blad „Die Weltwoche", dat een geheime zitting van de Kominform, die tussen Kerstmis en Nieuwjaar jL in de buurt van Warschau ge houden zou worden, op het laatste moment is afgelast. Volgens verkla ring van de secretaris-generaal van de Kominform, Soeslof, zou deze zitting overbodig geweest zijn, daar op de laatste bijeenkomst ten aan zien van alle kwesties eenstemmig heid geheerst had. Volgens Curt Riess zou deze eenstemmigheid ech ter alleen bestaan hebben in be zorgdheid over het Noord-Atlan tisch Pact. Over de andere agenda punten van de Kominformvergade- ring van 18 tot 24 November, in de Hongaarse stad Debrecen gehouden, zouden heftige debatten gevoerd zijn. Volgens Riess zou het duidelijk geworden zijn, dat Soeslof van het politieke bureau de opdracht ont vangen heeft met alle kracht tegen het Titoisme op te treden. Ook zou de Paus ervan beschul digd zijn, pogingen tot het veroor zaken van tweespalt in het commu nistische kamp ondernomen te heb ben. Over de vraag, hoe men het beste tegen de excommunicatie maatregel van het Vaticaan zou kunnen optreden, zou grote menings verdeeldheid aan de dag zijn getre den Duclos en Togliatti zouden ver klaard hebben, dat zij tengevolge van de maatregel van het Vaticaan grote aantallen leden verloren had den, wat de Italiaanse partij be treft ongeveer de helft. Voorts zou grote onenigheid ge bleken zijn ten aanzien van de Oostduitse volksdemocratie, waarvan drie „waarnemers" op de Kom- ïnformbijeenkomst aanwezig waren, aldus Riess. De andere gedelegeer den zouden uitdrukkelijk vastgesteld hebben, dat zij de Duitsers niet had den uitgenodigd. Soeslof zou daarop verklaard hebben, dat de uitnodi ging van de Sowjet-Unie was uitge gaan. De correspondent van het Zwitser se blad ..Bund" te Belgrado maakt melding van activiteit van een groot aantal communisten, die, teleurge steld door de politiek van Moskou, zowel uit het Oosten als uit het Westen naar Zuid-Slavië gekomen zouden zijn. Deze communisten zou den van plan zijn een administra- Verkiezingen in Engeland VASTGESTELD OP 23 FEBR. A.S- Door het bureau van de Britse mmister-president, Clement Attlee, werd Dinsdagavond een officiële verklaring uitgegeven, waarin werd bekendgemaakt, dat het „de koning heeft behaagd zijn goedkeuring te hechten aan de aanbeveling van de premier om hét parlement op Vrij dag, 3 Februari a.s. te ontbinden. In overeenstemming met de desbetref fende wetsbepalingen zal de dag der algemene verkiezingen in Groot- Brittannië vallen op Donderdag, 23 Februari a.s. Men verwacht, dat de komende verkiezingscampagne één van de felste zal zijn, die tot dusverre in Groot-Brittannië is gehouden. De zetelverdeling in het Lager huis is nu als volgt: socialisten 390, conservatieven 194, nationale libe ralen 13, andere liberalen een en an dere partijen 33. Het nieuwe parle ment zal 625 leden tellen. Vandaag heeft een moeder haar kind uit de klauwen van een reus achtige adelaar gered, die in de tuin van haar woning, in een buitenwijk van Sydney (Australië), was neer gestreken. Buren hoorden de vrouw roepen en snelden te hulp. Zij zagen de vrouw worstelen met de arend, welks vleugels een spanwijdte had den van ongeveer drie meter. De vrouw slaagde er eindelijk in in het kind uit de klauwen van het dier te bevrijden en haar huis in te komen. De adelaar, nog steeds bloeddorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur, totdat de buren hem konden verjagen. Later werd de vogel door de politie gevangen: men wierp een deken over hem heen. De armen van de moeder waren gewond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. MINISTER STIKKER FELICITEERT Mgr. GIOBBE. De minister van buitenlandse za ken heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel aan het Neder landse Hof, Mgr. Paolo Giobbe ter gelegenheid van diens 70ste i jaardag. Minister Stikker deelde mede, dat het H.M. de koningin heeft behaagd bij deze gelegenheid aan Mgr. Giobbe het Grootkruis van de orde van Oranje Nassau te verlenen De versierselen van deze onder scheiding werden door minister Stikker tijdens het bezoek aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel overhandigd. tief apparaat in te richten, dat op internationaal terrein een tegen hanger van de Kominform zou moe ten worden en als een „vijfde inter nationale" zou worden beschouwd. De proclamatie van deze vijfde in ternationale zou worden voorafge gaan door afkondiging van een nieuw communistisch manifest als „aan de nieuwe tijd aangepaste aan vulling" van het manifest van Marx en Engels, onder de leuze „Los van Moskou". Gespannen sfeer in Modena Proteststakingen breken uit Op initiatief van communisten en socialisten zouden vandaag te Mode na drie grote proteststakingen wor den gehouden i.v^m. de botsing tus sen politie en stakende metaalarbei ders, die fabrieksgebouwen wilden bestormen, waardoor zes stakers wer den gedood, terwijl enkele politie mannen zijn gewond. Politieverster- kingen zijn in Modena aangekomen om op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn. Hier en daar werden in geheel Ita lië protest-stakingen gehouden, waar door de voornaamste, Noord-Zuid lo pende Italiaanse spoorwegverbinding werd verbroken en de industriële werkzaamheid in Turijn, Bologna, Genua en Venetië werd verlamd. De Milanese arbeiders legden ge durende twee uur het werk neer. Zij trokken in rijen door de straten, leu zen met zich voerend waarin werd geëist, dat „een einde komt aan het afslachten van Italiaanse arbeiders". De treinen, die uit Rome naar het Noorden vertrokken, werden in de stations van Modena en Bologna door stakende spoorwegarbeiders tot middernacht aangehouden. Te Modena zijn communistische en links-socialistische parlementsleden aangekomen, die op de heden te hou den protestvergaderingen zullen spre ken. Er heerst een gespannen at mosfeer in de stad. KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN Koning Gustaaf van Zweden heeft vandaag de officiële opening van het parlement niet kunnen bijwonen. Het is de eerste maal in 40 jaar, dat de 91-jarige monarch de plechtigheid mist. In zijn plaats sprak kroonprins Gustaaf Adolf de troonrede uit. In hofkringen bestaat geen ernstige bezorgdheid over de gezondsheids- toestand van de koning. Zijn tempe ratuur daalt en, hoewel wat zwak, veelt hij zich vrij goed. AARDVERSCHUIVING IN CHILI In de streek van Temuco. 800 ki lometer ten Zuiden van Santiago f Chili) is tengevolge van een aard beving, die gepaard ging met een aardverschuiving, een gr-heel gezin van .9 personen om het leven geko men. OLIFANTSTANDEN WORDEN GE VEILD In het Londense St. Cathe rine veem de „Ivery Flor" wordt al les in gereedheid gebracht voor de eerste grote veiling van olifantstan den van het jaar die in Mincing Lane wordt gehouden. Ongeveer 13 ton ivoor, de opbrengst van duizend oli fanten, ligt er opgestapeld. De prijs van het ivoor zal ongeveer 100, 1000 gulden, per 50 kg bedragen. Een groot deel van het ivoor zal worden gebruikt voor de vervaardiging van pianotoetsen, waarvan Amerika een grote afnemer is, Een tand, die zich bij uitstek leent voor het maken van biljartballen, wordt bekeken door de veilingmeester. £en koAAe.ttj,e. Tracht u nuttig te maken en gjj zult u overal thuis gevoelen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1