P. Brohm wint Van der Wiel- wisselbeker Wonderen der stroboscopie £ade Suceeöó DINSDAG 10 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Tevens kampioen van B.A.T. 1950 Toen in de laatste game Brohm onbedreigd voorstond, -beschouwde men hem reeds als winnaar,, maar Schoon wist door een fraaie eind spurt Brohm nog danig in gevaar te brengen, doch deze hield het hoofd op het beslissende moment koel en wist met enkele plotselinge aanval len de finale te winnen. Voordat echter de finale werd ge speeld waren er, zoals op ieder tournooi, grote verrassingen vooraf gegaan. In de finale van de verlie zersronde plaatse zich bijv. een jonge pasbeginnende speler, die slechts en kele weken achter de groene tafel staat. De verrassing van het tour nooi was echter het uitstekende spel van de eveneens jeugdige speler Schoon, die, na eerste enkele favo rieten uitgeschakeld te hebben, zich in de finale plaatste. In de tweede ronde sloeg hij in een goede wedstrijd Meerbeek, een der favorieten voor de titel, en nog niet verzadigd zijnde sloeg hij in een buitengewone spannende partij Braakman. De eerste halve finale ging tussen twee grote concurrenten n.l. van der Wiel en Brohm. Zoals te verwachten was namen beide spelers geen enkel risico met het gevolg, dat het een matige, zenuwachtige partij werd. Brohm won deze wedstrijd met 21-19 12-21 21-19 21-17 en plaatste zich daardoor in de finale. Na de eerste halve finale volgde de sensatie van de dag n.l. de uit schakeling van Braakman door Schoon. De wedstrijd had een zeer spannend verloop. In de eerste game waren beide spelers aan elkaar ge waagd, maar Schoon wist op het cri- tieke moment zijn kans te grijpen. Hij won dan ook, zij het na een ver lenging, de eerste game met 22-20. De tweede game werd verdiend door Braakman gewonnen met 21-18. De derde game bracht op het eind de beslissing van de wedstrijd, want bij een stand van 22—22 werd Braakman de dupe van enkele netballen. Een gedemoraliseerde Braakman kon het in de vierde game niet meer bolwer ken tegen de steeds sterker spelende Schoon, zodat die game dan ook ver loren ging met 2119. De finale van de vërliezersronde hging tussen Vrouwenvelder en de jonge Zantbergen, De eerste game in deze aardige wedstrijd werd ge wonnen door Zantbergen, maar in de twee daarop volgende games toonde Vrouwenvelder zich duidelijk de sterkste. Het resulltaat was, dat hij dan ook verdiend met 2118 en 2119 won. Voor de winnaarsfinale werd eerst de strijd om de derde en vier de prijs gestreden tussen Van der Wiel en Braakman. Het werd een spannende partij, die echter door de zenuwen en vermoeidheid werd be heerst. Het speltype van beide spe lers zorgde voor een zeer kort ge speelde wedstrijd, waarin Braakman uiteindelijk als winnaar te voor schijn kwam, zodat hij de derde en Van der Wiel de vierde prijs ont ving. Precies 7 uur ving de finale, die de eerste kampioen voortbracht, aan voor een talrijk publiek. Reeds on middellijk gelukte het Schoon zijn tegenstander in de verdediging te dringen. De zenuwen speelde blijk baar een grote rol in Brohm's spel, want de anders zo sterke verdedi ging werd herhaaldelijk door Schoon met goede aanvallen doorbroken. De eerste game werd dan ook, al aan vallende, door Schoon op een ver diende wijze gewonnen met 2118. In de tweede game veranderde Brohm van tactiek door plotselinge verrassende aanvallen, die voortdu rend Schoon in gevaar brachten. De totaal uit evenwicht gespeelde Schoon verloor dan ook deze game rp overtuigende wijze, want met 218 zegevierde Grohm. Evenals in de wedstrijd Braakman Schoon dreigde deze derde game 'dramatisch te worden, want Brohm werd de dupe van vier net- en twee kantballen ,maar hij wist zich te handhaven ondanks die tegen slag en won ook de derde game met 2118. In de laatste game nam Brohm een grote voorsprong van 19- 11, maar onder dodse stilte wist Schoon met een fraaie eindspurt de stand op 1917 te brengen. Plotse ling schoot Brohm weer naar voren en met twee aanvallen won hij de finale. De heer Van der Wief reikte, na een geestige speech de door hem be schikbaar gestelde fraaie wisselbe ker uit aan de winnaar van het zeer geslaagde eerste B.A.T.-tournooi. Be halve deze beker mocht de winnaar nog een mooie lauwertak uit de han den van de voorzitter, de heer Got- tenbos, ontvangen. De drie volgende prijzen, alle fraaie medailles werden uitgereikt aan Schoon (2e prijs), P. Brohm wint B.A.T.-clubkampioen- schappen 1950. De tafeltennisver eniging B.A.T. organiseerde Zondag j.l. voor de eerste maal 'n tournooi om het clubkampioenschap. Winnaar werd P. Brohm, die hier onder toe zien van B.A.T.'s voorzitter, de heer Gottenbos, de eerste prijs van de heer v. d. Wiel ontvangt. Braakman (derde prijs) en Van der Wiel (4e prijs). De prijs voor de bes te prestatie der dames werd gewon nen door mej. Wijdeveld, die zich, als enige dame, plaatste in de tweede ronde. Verder dient nog vermeld te wor den, dat het tournooi precies op tijd verliep dank zij de goede leiding van de tournooileider Brohm en het jury lid van der Wiel. Na een mooie demonstratiepartij tussen twee eerste klassers, n.l. de viervoudige Sleutelskampioen Burg- houwt en Visser, besloot de voor zitter deze avnd met een korte toe spraak, waarin hij de aandacht ves tigde op de door B. A. T. georgani seerde Leitacobeker-finales. welke gehouden worden op Zondag 5 Fe bruari in de zaal van B.A.T. ATHLETIEK VEERTIEN WERELDRECORDS ERKEND De volgende veertien in 1949 ge maakte wereldrecords zijn dpor de International Amateur Athletic /Fe deration erkend: 6 mijl hardlopen, Heino (Finland) 28 min. 30.8 sec.; 10.000 meter hard lopen, Zatopek (Tsech. SI.) 29 min. 28.2 sec.; Heino (Finland) 29 min. 27.2 sec.; Zatopek (Tsj. SI.) 29 min. 21.2 sec. 20.000 meter hardlopen, Heino (Finland) 1 uur 2 min. 40 sec. 5 mijl snelwandelen, Churcher (Gr. Br.) 35 min. 33 sec. 15.000 m. snelwandelen, Paraschi vescu (Roemenië) 1 uur 8 min. 28 sec. Discuswerpen, Gordien (Ver. St.) 56.46 meter (185 ft 2 3/4 inches); Gordien (Ver. St.) 56.97 meter (186 ft. 11 inches). Kogelslingeren, Nemeth (Hong.) 59.57 meter (195 ft. 51/4 inches). Dames: Speerwerpen, Sinitskaya (Rusl.) 49.59 meter (162 ft. 8 1/2 inches); Sinitskaya (Rusl.) 53.41 meter (175 ft. 2 3/4 inches). 3x1/2 mijl estafette: Zuidelijke dis trictsploeg van Engeland 7 min. 7.J seconden. 3x800 meter estafette: Zuidelijke dis- trictsploeg van Engeland 7 min. 7.3 seconden. De Bataven. In het gepubli ceerde trainingsprogramma van De Bataven is een fout geslopen. De bostraining voor de dames is niet Maandag- doch Woensdagavond in de Leidse Hout. Gezamenlijk vertrek om 7 uur vanaf het station. BILJARTEN STEDENWEDSTRIJD LEIDEN—GOUDA. Gouda wint met 4638. In de herensociëteit „Ons Genoe gen" te Gouda vond de returnwed strijd plaats van de .stedenontmoeting Leiden—Gouda. Ook ditmaal moesten onze stadge noten. ondanks vinnige tegenstand, de eer der overwinning aan de Gou wenaars laten, en merkwaardiger wijze met dezelfde cijfers als onlangs te Leiden n.l. 2319. zodat de to taaluitslag werd 4638. De Gouwenaars namen al spoedig de leiding, waarbij de stand op een gegeven ogenblik luidde: 2016. Leiden haalde op en wist de achter stand tot 2 punten te reduceren. Maar ook nu gold: de laatste lood jes enz. Het slot werd als boven vermeld. Bij de hoofdpartij tussen L. Teegelaar en de Gouwse matador Ravenstein bracht eerstgenoemde het ditmaal niet tot de overwinning. De cijfers werden: Teegelaar car. 335 brt 17 h.s. 66 gem. 19.70; Ravenstein car. 150, brt 17, h.s. 28, genr. 8.82. De heren hadden te scoren resp. 600 tegen 150. De fraaie Regina- beker kwam nu voor de tweede maal in handen van Gouda. Wint zij het volgend seizoen weer, dan wordt deze eigendom. Maar daar zal Lei den wel anders voor zorgen! Resumerend: Een uiterst genoeg lijk biljartdagje en: uitstekende ste- denverbroedering! HOCKEY INTERN. PAASTOURNOOI VOOR DAMES OP KLEIN ZWITSER LAND. Van 7 tot 11 April a.s. wordt op Klein Zwitserland te Den Haag een internationaal dames hockeytournooi gehouden, op touw gezet door de Haagse verenigingen HHYC, Togo, de Kieviten en H.D.M. Laatstge noemde vereniging ig wel betrokken bij de organisatie, maar neemt niet aan het tournooi deel. Uitnodigingen zijn gezonden aan drie Britse teams: Ramsgate en een Iers en een Schots touring-teairr, met het verzoek, dat de beide tou- ringteams elk minstens zes interna tionals zullen opstellen. Voorts aan een Belgische en een Deense com binatie, die elk minstens 8 interna tionals in de gelederen moeten tel len. De lijst van tien ploegen wordt gecompleteerd door B.D.H.C. (Bloe- mendaal) en een combinatie van speelsters uit Noord, Zuid en Oost Nederland. Hst ligt in de bedoeling een der gelijk tournooi elke twee jaar te houden. IJSHOCKEY BRUSSEL WINT VAN ANTWERPEN (10—2). In het sportpaleis te Antwerpen werd gisteravond in het kader van de competitie om de West Europa cup, de ijshockey wedstrijd BrusselAnt werpen gespeeld. Brussel won met 102. De tussenstanden luiden: 14, 0—3, 1—3. De stand van de competitie luidt thans: Brussel 11 8 1 2 17 72-44 H H.IJ.C. 9 7 0 2 14 59-23 Luik 10 6 2 2 14 66-49 Racing Paris 7 5 1 1 11 39-20 Ijsvogels 10 4 3 3 11 43-38 Antwerpen 12 3 0 9 6 41-79 Lions de Paris 9 1 1 7 3 24-55 Tilburg 8 0 0 8 0 23-59 ZWEMMEN NEDERLANDSE ZWEMSTERS NAAR KOPENHAGEN. Naar wij vernemen zullen Geertje Wielema (Robben) Hilversum, Jan- nie de Groot (ADZ) en Irma Schu macher (RDZ) deelnemen aan wed strijden, welke op Vrijdag 3 en Zon- 5 Februari a.s. te Kopenhagen door de vereniging D.M.G. worden Georganiseerd. Als leidster zal mevr. Rie Stender-Degenhart optreden. MOTORSPORT DUITSE RENNERS OP WED STRIJDEN. Gisteren zijn te Frankfort kingen begonnen tussen een delega tie van de Internationale Motor Fe deratie (F.I.C.M.) en afgevaardigden van de motorbonden in West en in Oost Duitsland over de toelating van Duitse renners tot internatio nale wedstrijden. De delegatie staat onder leiding van de heer P. J. Nortier (Ned.), voorzitter van de sportcommissie van de F.I.C.M. WIELRENNEN HARRIS WïNT TE BRUSSEL. De Brit Harris is klaarblijkelijk volkomen hersteld van de griep aanval, welke hem kort geleden ver hinderde aan de laatste manche van het officieuze winterkampioenschap sprint te Gent deel te nemen. Gister middag plaatste hij zioh eerste ir sen snelheidscriterium te Brussel, dat aangekondigd werd als ..kampioen schap van Europa'' en waarvan de kwartfinales benevens de finale a trois werden verreden. Harris won al zijn ritten en maakte in de finale de eerste, tweede en derde plaats de beste tijd over de laatste 200 m.*. nl 11.6 sec. Van Vliet won zijn serie, maar v/erd in zijn kwart-finale derde achter Pauwels en Gerardin. In de herkansingsrit werd hij door Sche rens geklopt die over de laatste 200 meter 11.8 sec. deel. Hij bezette de zevende plaats in het eindklassement nadat hij in de rit om de 7e'. 8e 9e plaats Gerardin en Lognay ver- Anderen door lawaai niet hinderen. Resultaat: risico's verminderen. slagen had. Zijn tijd over de laatste 200 meter was eveneens 11.8 sec. Derksen won in de serie, werd tweede in de kwartfintles maar kwam, dank zij de zege in de herkan singen toch in de halve finales, waar hij zijn rit tegen Pauwels won. In de finale werd hij derde achter Har- ris en Astolfi. Harris heeft ook nog een aanval gedaan op het officieuze wereldre cord voor de kilometer met staande start (overdekte baan), dat met 8 op naam staat van de Belg Gos- selin. De poging slaagde niet. want Harris maakte een tijd van 1.10.0. Een afvalwedstrftd. waaraan o m. Middelkamp deelnam, werd gewon nen door Lavaux voor Serès. Beyens, Van Kerkhove en René Jansens. COPPI'S DEELNEMING AAN RONDE VAN FRANKRIJK NOG ONZEKER. Of Coppi dit jaar zal uitkomen in de Ronde van Frankrijk zal pas wor den beslist na afloop van de Ronde van Italië. Daarentegen is het thans reeds vrijwel zeker, dat hij deel zal nemen aan de Ronde van Vlaanderen, aan ParijsRoubaix, aan de Waalse Pijl en aan ParijsTours. SCHAKEN WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES. Voor het wereldkampioenschap schaken dames werd te Moskou de 11e ronde gespeeld. De uitslagen lui den: May Karff (Ver. Staten)Maria Germanova (Polen) 10; Clarissa Benini (It.)Valentina Belova (Rusl.) 10; Fenny Heemskerk (Ned.)Elizaveta Bykova (Rusl.), Olga Rubtsova (Rusl.)—Liudmila Ru- denko (Rusl.), Iiozha Langosh (Hong.)Claude de Silan (Frankr.), Edith Keller (Oost Duitsl.)Maria Mora (Cuba), Ingrid Larsen (Denem.) Gizella Gresser (Ver. Staten), alle afgeb. De partij Ailyn Tranmer (Gr. Britt.)Grushkova (Tsj. SI.) werd wegens ziekte van Tranmer niet ge- leeld. In de partij tegen Germanova had May Karff aanvankelijk talrijke las tige klippen te omzeilen, maar toen zij de aanval eenmaal had overgeno men, wist zij spoedig beslag te leg gen op de zwarte koningin, hetgeen het einde betekende. Belova maakte tegen Benini in de 19e zet een grove blunder.De Italiaanse maakte hiervan dadelijk gebruik en wikkelde de par tij snel af. Onze landgenote Fenny Heemskerk staat in haar afgebroken partij tegen de Russin Bykova vrij slecht, maar een kleine kans op remise is nog aan wezig. De partij Langoshde Silan en Keller—Mora zijn in vrijwel ge lijke stand afgebroken. Rubtsova heeft tegen Rudenko licht positie voordeel evenals de Deense Larsen tegen Gresser. De stand in de kopgroep luidt thans: 1. de Silan VA pnt. plus 1 afgefyr.; 2. Ruder.ko 7 pnt. plus 1 afgebr., 3. Rubtsova 6A Pb*- plus 2 afgebr.; 4. Belova 6XA plus 1 afgebr.; 5. Fenny Heemskerk 6 pnt. plus 1 afgebr. HET HOOGOVENSCHAAK- TOURNOOI. De uitslagen van de derde ronde luiden: RossolimoS>oultanbieff 10; Cort- leverHugot 1—0; Donner—Henne- berke 70; Kramervan Seters XAXA\ Euwevan Scheltinga 10. De stand luidt thans: 1, 2 en 3 Euwe, Donner en Rossolimo 2A pnt.. 4. Cortlever 2 pnt.; 5 en 6 van Schel tinga en van Seters VA pnt.; 7. Kra mer 1 pnt.; 8, 9 en 10. Hugot, Soul- tanbieff en Henneberke XA P^t. BRIDGE BEDRIJVENCOMPETITIE. Gisteravond werden gespeeld Licht fabrieken 2L. Dagblad 14479 en Ned. Rot. Mij.Lichtfabrieken 1 136—72. Foto-opnaaien in een milliardste seconde Iedereen weet, dat het oneindig kleine zowel als het oneindig grote in tijd en ruimte niet door ons kan worden waargenomen. Maar de we tenschap, die ons daarbij te hulp wil komen, schonk ons mannen als Leeuwenhoek en Galileï, die het vergrootglas en de verrekijker uit vonden. Sindsdien zijn er reusachti ge vorderingen gemaakt. De verre kijker groeide uit tot een sterre- wacht en het vergrootglas werd tot een „stroboscoop", een lampcon structie, die regelbare periodieke lichtflitsen kan afgeven en in staat is, voorwerpen zo te vergroten, dat het ongewapend oog deze ook weer niet kan waarnemen, wanneer niet door bijzondere lichteffecten ;n een neon- of cryptonbuis, die in een millioenste of zelfs milliardste se conde opflitsen, foto's vastgelegd zouden kunnen worden. Voor de leek is dit haast iets onbegrijpelijks en zelfs onze beste camera's, die toch de aardigste ogenblikken van ons leven met een moment-opname vast houden, vallen daarbij in het niet Dg stroboscoop verleent goede diensten bij het bestuderen van on derdelen van een motor, die op volle toeren loopt. Men heeft zo al meer dere malen de oorzaak van het slecht functionneren kunnen ont dekken. Maar niet alleen is dit ap paraat van nut bij het perfectionne- ren van de techniek, ook de mens wordt er met al zijn ziekten en kwalen door bijgestaan. De strobos coop kan de trillingen van de stem banden waarnemen en bij de diag nose van bepaalde ziekten als gids optreden Hoe werkt nu zon stroboscoop? Het apparaat heeft geen lens, men plaatst het voorwerp, dat gefoto grafeerd moet worden, tussen een gevoelige plaat en een lichtbron. Deze lichtbron wordt gevormd door een vonk, die ontstaat in een minus cuul buisje met een doorsnede van twee tiende millimeter. De Mchtstr; len, die door deze uiterste nauwe opening heendringen, worden ver volgens op de gevoelige plaat vast gelegd. Hierdoor is men in staat de beweging van voorwerpen te foto graferen, die in hun onvoorstelbare snelhpi'd tot nu toe nimmer door het menselijk oog waargenomen konden worden. De nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen hebben vastgesteld, dat ook de kleinste s.tofdeeltjës zich onder elkaar bewegen op een ma nier, welke in principe gelijk te stellen is met de beweging van een zonnestelsel. Dat, wat ons vroeger volkomen bewegingloos sche-»n te zijn, een stuk steen, een brok ijzer of wat ge maar wilt, is dus in wer kelijkheid een duizeling wekkende caroussel van om elkander heen ijlende isotopen, neutronen of hoe de geleerden deze allerkleinste deeltjes plegen te betitelen. Met behulp van de stroboscoop is men er bijvoorbeeld in geslaagd een geweerkogel, die aan de loop ont snapte, gedurende zijn vlucht op te nemen, waardoor men bij een ver traagde weergave op de film duide lijk kan zien hoe de kogel al draaiend de luchtweerstand overwint. Nog belangrijker werd dit experiment, toen de kogel het doel bereikte, een stalen wand doorboorde, een ge beurtenis, die al vele tientallen ja ren heeft plaatsgevonden maar toch nog nooit door de rr.ens kon worden waargenomen. Aldus wordt het ge zichtsveld van ons „gewapende" oog steeds meer verruimd. VOETBAL DE DERDE CUPRONDE De resultaten van- de Zaterdag ge speelde wedstrijden voor de derde ronde om de Cup luiden: Arsenal Sheffield Wednesday 10, Aston VillaMiddlesbrough 22, Black burn RoversLiverpool 0, Black poolSouthend United 40, Brad fordBournemouth 01, Brentford- Chelsea 01, BuryRotherham Uni ted 54, Cardiff CityWest Brom- wich Albion 22,, Carlisle United Leeds United 25, Charlton Athle ticFulham 62, Chesterfield Yeovil Town 31, Coventry City Bolton Wanderers 12, Exeter City- Nuneaton 30, Luton TownGrims by Town 34, Manchester City— Berby County 35, Manchester Uni tedWeymouth 40. Newport Cou- ty*—Port Vale 12, Northampton Southampton 11. Notts County Burnley 10, Oldham Athletic Newcastle United 27, Plymouth ArgyleWolverhampton Wanderers 11, Portsmouth-^-Norwich City 11, Queens Park RangersEver- ton 02, ReadingDoncaster Ro vers 23, Sheffield UnitedLeices ter City 31, SouthportHull City 00, Stockport CountyBarnsley 42, Stoke CityTottenham Hot spur 01, SunderlandHudders- field Town 60, Swansea Town Birmingham City 30, Watford Preston North End 22, Westham UnitedIpswich Town 51. ENGELAND B—ZWITSERLAND. Voor de wedstrijd Engeland B Zwitserland, Woensdag 18 Januari a.s. te Sheffield, hseft de Engelse Keuze-commissie besloten verschei dene jongere spelers een kans te geven. De ploeg ziet er als volgt uit^ Doel: Ditchburn (Tottenham Hot spur); achter: Scott, aanvoerder (Arsenal) en N. Swift (Sheffield Wednesday); midden: Nicholson (Tottenham Hotspur), Hughes (Li verpool) en Dickinson (Portsmouth) voor: Gray (Chelsea), Froggatt (Sh. Wednesday), Briggs (Griiwsby Town), Bailey (Tottenham HotsDur) en Mullen (Wolverhampton Wan derers). De wedstrijd wordt in beide lan den beschouwd als een goede oefe ning voor de eindronden van de Jules Rimet-beker. Wat het Engelse team betreft is de keuze van Billy Gray en van Hughie Swift een verrassing. Gray werd pas tegen het einde van het vorig seizoen door Chelsea overge nomen van de derde klasser Leyton Orient. Sindsdien heeft hij echter uitstekend gespeeld. Swift werd professional in 1942 en heeft sinds dien constant goede prestaties gele verd in het team van Sheffield Wednesday. R. Froggath van Shef field Wednesday, die met Gray de rechtervleugel zal vormen, is een neef van Jack Froggath van Ports mouth, die in Nov. j.l. voor Enge land speelde. De kern van de ploeg wordt gevormd door ervaren krach ten als Scott, die weer voor het eerst in een landenwedstriid uit komt na zijn „knietje" en Muilen van Wolverhampton. GEWICHTHEFFEN NIEUW WERELDRECORD GEWICHTHEFFEN VAN DE ZWEED FRANZEN. In December heef de Zweed Fran- zen (middengewicht) met links trek ken een gewicht van 871-2 kg. gehaald De internationale federatie voor ge wichtheffen heeft deze prestatie thans als werelderecord erkend. Het oude record stond sinds 11 Ja nuari 1936 met 87 kg. op naam van de Duitser Huttner. DAMMEN Bekerwedstrijden H. D. C. De onderlinge damcompetitie om de wis selbeker van H.D.C. te Alphen. aan den Rijn, heeft een spannend ver loop. Doordat C. Verboom tegen A. v. d. En verloor is dt spanning in groep 1 toegenomen. Verboom is nu uitge speeld en heeft 17 p. v .d. Ent heeft er 12 en moet nog drie partijen spe len. Ook J. Zaak leverde een goede prestatie; hij speelde drie wedstrij den en de hangpartij tegen W. Baart. Hieruit haaide hij 6 pnt. en plaatste zich ook in de bovenste ge lederen met v. Klaveren en v. Tol, die alle 7 punten tegen hebben en de 17 van Verboom nog kunnen bereiken. In groep 2 werd J. J. de Groot uit geschakeld voor de bovenste plaats door een nederlaag tegen Pijper. De uitslagen luiden: groep 1: C. LooyensteinJ. Zaad 02; A. v. d. EntJ. Zaad 11; J. DisselJ. Zaad 02; C. VerboomA. v. d. Ent 02; L. KoopmanH. de Vos 1—1; W. Baart—J. Zaad 1—1; M, de GrootW. Baart 20. Groep 2: Th .PijperA. v. Vliet 20; Th. PijperJ. J. de Groot 20. BennebroekLeiden 48. Dit maal zat het de Bennebroekers niet mee. Van Steenbergen, die reeds het slechtste spel had, zag een 3x3 over het hoofd en kon daarna spoedig W. F. v. d .Blom, die de laatste tijd uit nemend spel geeft, de hand reiken. Joh. v .d. Kroft verloor van P. Oli vier door een verrassende slagzet en C. de Rooy wist tegen G. Redegeld niet meer dan remise te bereiken. VOETBAL IN ENGELAND Een staaltje van voetbal dn Engeland: de doelverdediger van Sheffield Wed nesday Mcintosh werpt zich op de bal, teneinde doelpunten door de rechtsbinnen Logie van Arsenal tij dens de Zaterdag te Highbury ge speelde wedstrijd te voorkomen. U.V.S. ALLEEN AAN DE KOP. Blijkens een verslag in „De Sport kroniek" leverde de wedstrijd Unitas EBOH een 10 zege op voor het Dordtse EBOH. (In uitslagen en com petitiestanden is evenwel een 10 zege voor Unitas vermeld, gelijk ook dhs door het A.N.P. was opgege ven). Door de nederlaag van Unitas staat U.V.S. thans met 2 punten voor sprong alleen aan de kop en is de stand als volgt: U.V.S. Unitas C. V. V. 12 1 17 Ook de Verenigde Naties hebben hun radio-keuken (Van onze Radio-medewerker) In het dorp Lake Success werd een eorlogsfabriek tot huis van de vrede omgebouwd. Daarin zijn de Ver enigde Naties ondergebracht; en zij wonen er aan een meer, temidden van een buitenomgeving, die van New York is gelegen op een afstand als Hilversum van Amsterdam. Het hoofdkwartier van de United Nations bestaat uit twee gebouwen, een voor het secretariaat met onge veer 2500 leden van het personeel, het andere met de vergaderzalen. Dit vergadergebouw bezit een brede hoofdingang, die „champs Elysées" wordt genoemd, omdat hier alle be langrijke mensen passeren. Maar dat doen zij evenzeer door de zij gang, waar uitdrukelijk het opschrift „Private" prijkt. In laatstgenoemde gang klopt on der andere het hart van de radiov afdeling der Verenigde Naties. Al les' wat in de vergaderingen is ge sproken, wordt hier op de plaat vastgelegd; en daarvoor zijn niet minder dan tien opname-apparaten nodig. Het is wel zeer gemakkelijk voor journalisten, dat zij in dit ra- diobedrijf uittreksels van gehouden redevoeringen kunnen beluisteren. Ook het olatenarchief van de vroe gere Volkenbond is hier onderge bracht, zodat men zelfs vergane glo- - rie kan laten spreken. Die radio-afdeling van de Ver enigde Naties is bovendien een be langrijk onderdeel van het Depart ment of Public information. Hier werken 140 personen, die niet min der dan dertig nationaliteiten verte genwoordigen. Een vakbekwaam producer is de Nederlander Hans van Stuwe. die wü ons herinneren uit de dagen van Herrijzend Neder land. Nederland in modern Babyion Ook verder maakt ons land een goede beurt in dit moderne Baby- Ion, waar de Birmees werkt en de Siamees, de Hindustani en de Oer- cToe, de omroeper van China en die van Israël. Maar vooral is er Pietje Lykles, een robuuste jongedame, die in Apeldoorn werd geboren, en nu als hoofd van de afdeling Bookings in dit wereldgebouw de scepter zwaait, Zij is nu al gedurende twee jaar bij de Verenigde Naties en heeft door jovialiteit en zin voor hu mor in haar nieuwe werkkring meer propaganda voor Nederland gemaakt dan misschien het ambtelijke Infor matiebureau van onze R.V.D. te New York. En wat meer zegt: in haar do mein regeert ze met straffe hand. Beloften ziet zij zelden anders dan In de Delegates-lounge zijn de ver schillende gedelegeerden toegankelijk voor vragen van journalisten en ra dio-mensen. In de Omroeper schreef Bernard Person (U weet wel: de ra dioman, die elke avond weer in dc nieuwsberichten van elf uur zijn bab beitje maakt over de United Na tions) de volgende dialoog tussen een journalist en de gedelegeerde van Iran: Zou ik U iets mogen vragen? Bent U niet van het persbu reau Tass? Pardon, ik ben van Polen. Och zo! Demi Tass! (Dus half- Pools) In diezelfde lounge staat een te levisie-toestel, waarop men de zit ting kan volgen, en men brengt er zijn gasten om hen met zekere trots te kunnen zeggen: „kijk, daar heb je Austin, ensssst!.... dat is Wisjinski, maar die blijft niet in de lounge. Zie je wel, hij loopt di rect door; mag zeker niet van Sta lin aan een bar staan.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6