Financiële knoeierijen en de Belgische koningskwestie 'n Levenspositie voor de onderhandelaars Uitgaven voor militaire hulp verdubbeld Kapt. Westerling vraagt om erkenning Stakingsonlusten in Modena Fluks en Feilloos LAXEER-AKKERTJES De blokkade van Sjanghai blijkt doeltreffend ziiueten DINSDAG 10 JANUARI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Communisten proberen politieke munt te slaan DELGIë wordt op het ogenblik sterk bezig gehouden door twee kwesties nl. de koningskwestie en een schandaal van niet-aangegeven aande len. De communistische pers brengt die twee zelfs met elkaar in verband. De Koningskwestie is weer acuut geworden door besprekingen, welke koning Leopold gehouden zou hebben te Nice, waar hij op het moment verblijft. De voorzitter van de CVP baron van der Straeten-Waillet en de Belgische minister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland hebben een bezoek aan de koning gébracht én zijn Zondagmiddag te Brussel teruggekeerd. Beiden hebben een volkomen stilzwijgen over de aard der gevoerde besprekingen. Het katholieke blad „La Libre Bel- gique" wijst er van haar kant op, dat minister Eyskens en diens naaste medewerkers niets verweten kan worden, aangezien hun documenten zijn voorgelegd, die vervalst waren om het eigendom en de te late aan gifte der aandelen te rechtvaardigen Volgens het blad probeert men van communistische zijde politieke munt uit deze zaak te slaan door haar be langrijker te maken dan zij is. Het bezoek zelf is ook al met de nodige geheimzinnigheid omringd ge weest, wat aanleiding is geworden voor de Belgische pers om allerlei veronderstellingen te maken. Één van die overigens volkomen onbeves tigde veronderstellingen is, dat koning Leopold zou hebben afgezien van een volksraadpleging. De comunistische pers meent ver band te kunnen zien tussen dit on derhoud en het onlangs ontdekte schandaal van de niet-aangegeven aandelen. Er zou n.l. in Belgische re geringskringen grote beroering heer sen over deze financiële knoeierijen en het volksbestaan van de huidige katholiek-liberale coalitie zou op het spel staan. Over deze knoeierijen, die nog niet geheel opgehelderd zijn, schreef het neutrale dagblad „Le £oir" het vol gende: Op zekere dag werd de Belgische justitie er van op de hoogte gesteld, dat een collaborateur, de Antwerpse ondernemer Seghers een groot aan tal niet-aangegeven effecten „ge plaatst" moest hebben. De recherche slaagde er in een pakket aandelen te achterhalen, dat in het bezit was van het kerkbe stuur van de H. Laurentiuskerk te Antwerpen. Uit het verdere ondei-zoek bleek, dat de schijnbaar in orde zijnde do cumenten, die de effecten vergezel den, vervalst waren om een late aan gifte te rechtvaardigen. De recherche arresteerde hierop verscheidene leden van het kerkbe stuur, waaronder de pastoor. Deze werden evenwel na enkele d3gen vrijgelaten. Een tweede groep effecten was aangegeven als eigendom van de Vereniging van de Vrienden van de Abdij van Averbode. Bij de aangiften van deze effecten waren borderellen voorgelegd op naam van zekere Bossuyt, effectenmakelaar te Ant werpen. Deze Bossuyt was "bij een V-l bombardement in Antwerpen in dertijd om het leven gekomen. In het puin van zijn kantoor was toen een oud borderel gevonden. Naar thans blijkt is dit borderel in 500 exemplaren nagemaakt. Op deze val se borderellen, die de fictieve aan kopen van effecten dienden te dek ken, werden fiscale zegels geplakt, die waren losgeweekt van de echte borderellen, terwijl valse stempels werden aangebracht. De vervalsingen zijn op meester lijke wijze geschied en het is niet te verwonderen aldus „Le Soir", dat het ministerie van financiën er in is gevlogen en de documenten heeft ge accepteerd als rechtvaardiging van het eigendomsrecht Uit het onderzoek zou verder zijn komen vast te staan, dat de Vere niging van Vrienden van de Abdij van Averbode als dekmantel heeft gediend voor de knoeierijen. Aan de basis hiervan vindt men de con sulaire ambtenaar Arts en diens zwager Cardijn, lid van de Raad van Toezicht van de Nationale Bank en en directeur van de centrale kas van de Boerenbond. Volgens „Le Soir" zou het Cardijn zijn geweest, die het idee heeft geopperd valse documen ten aan het ministerie van finan ciën voor te leggen om het bezit der aandelen te rechtvaardigen. Deze aandelen zijn voornamelijk afkomstig van collaborateurs en zwarte handelaars, die er indertijd goede reden voor hadden him aan delen-bezit na de bevrijding niet te laten registreren. Volgens „Le Soir" staan genoem de gevallen van vervalsing .niet al leen en zijn binnenkort nog andere onthullingen te verwachten. Naar het blad verder schrijft zullen de voor naamste beschuldigden, n.l. Seghers, Mallien, Cardijn en Arts reeds binnen enkele weken voor de correctionele rechtbank verantwoording moeten afleggen. G. v. d. LAAN, Hoogmade, viert zijn 3e Ind. verjaardag op 11 Januari te Semarang. (De redactie is bezweken voor de moederlijke aandrang deze foto van de henge laar mèt zijn stok te plaatsen. Bij wijze van uitzondering). JAN VAN DOORN, Zuidzijde, Bodegraven, viert 11 Januari zijn 3e verjaardag in Indonesië. Nog eens het Oostenrijkse vredesverdrag De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken van de Westelijke mogendheden en van Rusland hervatten gisteren hun be sprekingen te Londen een Oosten rijks vredesverdrag. Het is de 248ste zitting van de plaatsvervangers. Deze zal gewijd zijn aan de inlossing van de belofte om Oostenrijk onafhankelijkheid te schenken. Deze belofte werd zeven aar geleden te Moskou vastgelegd. Dr. Andrej Skrabik, bisschop van Banska Bystrica in Slowakije, die reeds geruime tijd ziek was, is in de leeftijd van 68 jaar overleden. De Tsjechoslowaakse minister van Jus titie Cepicka verklaarde op 15 Juli j.L, dat bisschop Skrabik „de staat en de arbeidersklasse vijandig ge zind was". Ook werd hij door de minister aangevallen, omdat hij heeft geweigerd de eed van trouw aan de Tsjechoslowaakse communistische re gering af te leggen. Het officiële Tsjechoslowaakse persbureau meldde zijn overlijden. Te Tamsoei bij Taipen, de hoofd stad van Formosa, hebben inwoners geholpen door drie nationalistische soldaten, getracht de Britse vlag van het consulaat naar beneden te ha len, -als teken van afkeur der Britse erkenning van het Chinese commu nistische regiem. Des avonds verhin derden nationalistische soldaten er bewoners Chinese arbeiders het con sulaat in- of uit te gaan. Naar ver luidt neemt gouverneur K. C. Woe maatregelen om verdere ongeregeld heden te voorkomen. Truman dient zijn begroting in JJIJ HET INDIENEN van de begroting voor het fiscale jaar 1951 (1 Juli 19501 Juli 1951) bij het Amerikanse Congres heeft president Truman medegedeeld, dat in dit jaar, vergeleken bij het fiscale jaar 1950 (1 Juli 19491 Juli 1950) de uitgaven voor militaire hulp aan het buitenland bijna verdubbeld zouden worden, de uitgaven voor andere internationale doeleinden, hierbij inbegrepen het Marshall-plan, daaren tegen met 20 pet. d.i. 1300 millioen dollar, zouden worden verminderd. In zijn toelichting zeide Truman, dat evenals in de voorgaande jaren ook in .dit jaar de internationale programma's der V. S. veel geld zou den opslokken, daar nog steeds de dreiging van een agressieoorlog be staat en nog vele moeilijkheden op gelost moeten worden, al werd ook ter zake van het herstel in het bui tenland een opmerkelijke vooruit gang geconstateerd. „De moeilijkste vraagstukken wachten nog. Wij zjjn een jonge en steeds groeiende natie", aldus de president, „met een grote reserve aan geschoolde krachten en hulp bronnen. Onze krachten zullen blij ken opgewassen te zijn tegen de grote verantwoordelijkheden, welke wij thans dragen en indien wij van een wijs inzicht blijk geven, kunnen wij met vertrouwen de toekomst te gemoet zien". Truman deelde voorts mede, dat ongeveer dertig milliard dollar. d.i. 71 pet. van de totale begroting van uitgaven, diende ter betaling van de kosten van voorbije oorlogen, de nationale defensie en de internatio nale programma's. De totale begroting van uitgaven wijst het cijfer van 42.439.000.000 aan,hetgeen een tekort geeft van ruim 5 milliard dollar. Hierdoor zalen werknemers. de nationale schuld toenemen iot 263,8 milliard dollar. De begroting voor 1951 is iets lager dan die voor het lopende jaar, welke 43.297.000.000 dollar bedroeg. Voor het komende fiscale jaar rekende de president de staatsinkomsten op 37.306.000.000 dol lar. in vergelijking met 37.763.000.000 dollar voor het lópende jaar. Uit deze verwachtingen voor de staatsinkomsten blijkt, dat Truman een goed economisch jaar verwacht voor de V. S., waarin van depressies geen sprake zal zijn. Voor de defensie der V. S. werd 13 5 milliard dollar uitgetrokken. Dit is 400 millioen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. In het komende jaar zullen de V. S. ingevolge „punt vier" van Tru man's program, aandacht schenken aan de minder-ontwikkelde gebie den. Hiervoor was 25 millioen dollar uitgetrokken. De president sprak als zijn vaste overtuiging uit, dat de regering voor sociale zekerheid moet zorgdragen. Ter voorziening in de bestaande grote leemte in dit opzicht moest een uitgebreid systeem komen, dat voor het overgrote deel zou moeten wor den gefinancierd d oor werkgevers Zijn troepen willen de orde handhaven in Pasundan Kapitein Westerling, voormalig officier van het Koninklijk Nederlands- Indische leger, die thans leider van de An-gbatan Ratu Adil, de strijd krachten van de Ratu Adil, is, heeft in een brief aan de Indonesische regering en die van de Pasudan verzocht om erkenning van zijn troepen als officiële strijdkrachten van Pasudan. Zijn troepen zullen voor de orde en rust in de Negara zorgen, aldus meldt het blad Pedoma. In de brief wordt gezegd, dat de organisatie accoord gaat met de overeenkomsten van de Ronde-tafel conferentie. Zij is het echter niet eens met een eventuele ontbinding van de negara Pasudan en dat de T.N.I- nu de verantwoordelijkheid krijgt te dragen voor rust en orde in de ne- Gevecht met politie Vijf doden Gisteren zijn in Noord-Modena vijf arbeiders gedood, dertig ernstig en zestien licht gewond in een gevecht tussen politie en duizenden demon strerende stakers. Ook hebben drie politieagenten verwondingen opgelo pen. De politie maakte gebruik van vuurwapens om te voorkomen, dat zij onder de voet zou worden gelopen. Alle pogingen om de demonstranten tot rede te brengen, hadden tot dat ogenblik gefaald. Het gevecht brak uit, nadat onder handelingen om een staking van me taalarbeiders te Modena te doen eindigen, waren mislukt en een al gemene staking van acht uur was begonnen om te protesteren tegen de sluiting van een staalfabriek. Duizenden arbeiders deden een aanval op de politie, die de staalfa brieken van Maserati, Zanasi en en kele provinciale gieterijen bewaak ten. De aanvallers zouden gebruik hebben gemaakt van vuurwapens, handgranaten, hamers, stenen en knuppels. Alle telefoonverbindingen waren verbroken, behalve voor regerings- gesprekken. Naar aanleiding van de incidenten heeft de arbeidsbeurs een algemene staking uit geroepen tot vanavond zes uur. Het gevecht, dat voortvloeide uit de staking, die door de door commu nisten beheerste kamer van arbeid was geproclameerd, duurde tot drie uur in de middag. WAT DE DUITSERS ROOFDEN. De Britse autoriteien te Frankfort hebben gisteren bekend gemaakt, dat Duitsland tot dusverre voldaan heeft aan totaal 8.266 vorderingen tot teruggave van grondstoffen en installaties, die door de Duitsers in bezette gebieden geroofd werden of met geweld in beslag genomen. ,Tot dusver heeft het teruggegevene een geraamde waarde van 1.403.756.905 R.M. Op het ogenblik is men bezig met de afwikkeling van nog 1.766 gevallen. Van de 28.565 ingediende eisen zyn er 9.054 van de hand ge wezen. In 8.172 gevallen konden de betrokken goederen niet worden op gespoord. gara, daar dit leger „nog te jong en niet voldoende ervaren" is. Het blad voegt hieraan toe, dat de brief door een Nederlards officier werd bezorgd en zegt dat men zich in politieke kringen afvraagt welke maatregelen door de Hoge Commis saris van Nederland inzake deze kwestie zullen worden genomen. (De redactie van Aneta meldt nog dat de schattingen over de omvang van de Angkatan Ratu Adil uiteen lopen van vierduizend tot zestiendui zend en zelfs tot dertigduizend man). werken teaen verstopping^ HAAGSE POLITIERECHTER. Over de brug. Een rare boel was het daar in Koudekerk waar men elkanders bruggen ging slopen. Er was een conflict omtrent een over pad waarna de landbouwer D. R. de bruggen weghaalde in dat overpad. Prompt sloopte daarop de landbou wer C. N. van W. diens bruggen en daarvoor stond hij terecht. „Twee honderd jaar heeft zijn fa milie toegelaten dat men van dat overpad gebruik maakte, nu koop ik het land en verbiedt hij het", zo be klaagde verdachte zich. De rechter kon zich de ergernis begrijpen, maar bruggen slopen, neen, dat gaat niet. „Langs gerechte lijke weg moet dat uitgezocht wor den", stelde de rechter vast. Daar was verdachte het mee eens, doch dat duurt lang en intussen kan hij niet over het pad. „Dan moet je de burgemeester vragen of die bemiddelen wil", advi seerde de rechter .Ook dat was al gebeurd volgens verdachte, doch had geen succes opgeleverd en daar was verdachte het mee eens. De Officier wilde met de omstan digheden rekening houden en eiste ƒ20 boete of 4 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. „En ik hoop dat je spoedig het proces zal winnen", gaf hij de wens mee. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Op 21 December werd in Zwanen burg in de Haarlemmermeerpolder in de Olmenlaan een begin van brand ontdekt. Het onderzoek van de politie wees uit, dat hier van brandstichting sprake was, maar de dader was niet te vinden. De vorige week werd de rijkspoli tie in de Haarlemmermeer gewaar schuwd, dat er een man was gezien in een huis, waarvan de bewoners niet aanwezig waren. De politie ruk te uit en arresteerde een 24-jarige jongeman, een zekere v. d B., die een bus petroleum bij zich had. Na een langdurig verhoor bekende de jongeman een poging tot brand-- stichting in het huis te hebben wil len doen. Later bekende hij ook de brand in de Olmenlaan te hebben gesticht en daar een klein bedrag aan geld te hebben gestolen. De po litie verklaart, dat hij in Den Haag een achttal van dergelijke feiten heeft gepleegd. De jongeman is voor de officier van Justitie in Haarlem geleid. Een Amerikaanse koopvaarder in brand geschoten r\E AMERIKAANSE KOOPVAARDER „FLYING ARROW" is bij een U poging om de nationalistische blokkade voor China's kust te bre ken, door twee nationalistische ka noimeerboten in brand geschoten. Onder de twaalf passagiers en de 43 koppen tellende bemanning vielen geen slachtoffers. Nadat de brand was geblust is de vrachtboot voor anker gegaan in afwachting van nadere instructies van haar maat schappij. De „Flying Arrow" was met een lading goederen ter waarde van 38 millioen gulden op weg van Hon- kong naar de onder communistisch toezicht staande havenstad Sjanghai. De aanval begon nadat het vracht schip op 40 kilometer van de Jang- tse-monding was gekomen. Kapitein Jones zei, dat hij de granaten over de brug kon zien vliegen en aan de andere zijde van het schip zag neer komen. De 39ste granaat trof het schip voor de eerste keer. In totaal troffen 40 granaten doel, waarvan er tien de stuurhut doorboorden. De machinekamer werd getroffen en nadat ook het achterdek en een der ruimen was geraakt en brand ont stond, trokken de nationalistische schepen zich terug. Op de S.O.S.- seinen van de „Flying Arrow" voer het Britse korvet „Black Swan te hull), kwam langszij en even later klommen Engelse matrozen aan boord, die meehielpen de brand te blussen. De „Black Swan" is in de lente van 1949 zelf op de Jangtse door de communisten beschoten, toen het de „Amethyst" te hulp kwam. De brand was snel bedwon gen, maar volgens kapitein Jones was zijn schip niet zeewaardig meer. Van nationalistische zijde wordt gezegd, dat het Amerikaanse schip werd beschoten om te verhinderen, dat het het in een mijnenveld zou lopen en in de lucht zou vliegen." Het was de bedoeling geweest het schip onklaar te maken en voor een volledige ondergang te behoeden. Algemeen is men van oordeel, dat de „Flying Arrow" als proef heeft gediend voor de doeltreffendheid van de nationalistische blokkade Verwacht wordt, dat 'n soortgelijke actie zal worden gevoerd tegen alle koopvaardijschepen, die trachten door te dringen tot het Chinese vasteland. Het is bekend, dat de na tionalisten het grootste deel van hun maritieme strijdkrachten heb ben geconcentreerd op de blokkade van Sjanghai. De eigenaresse van de „Flying Arrow", de Isbrandts Line, die in Washington om bescherming van haar schepen door Ami-eikaanse ma rinestrijdkrachten had verzocht, verklaarde, dat minister Acheson de Amerikaanse marine in de Gele Zee opdracht heeft gegeven geen hulp te verlenen aan Amerikaanse koop vaardijschepen, die ode nationalis tische blokkade willen verbreken. Hoewel "t Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de nationa listische blokkade niet erkent, heeft Acheson onlangs reeds tot uitdruk king gebracht, dat hij de dienst van schepen van de Isbrandtsen-Line op Sjanghai „onverstandig" vindt AUTO Door A. HRUSCHKA (Nadruk verboden) 41) Hempel schudde het hoofd. Van theoretisch standpunt be schouwd, neen; te minder omdat ik alles, wat u mij nu hebt verteld, sinds lang wist, en ik tot dezelfde over tuiging ben gekomen. Jij wist Ja, van mevrouw Von Turn- wald zelf. Er is in deze zaak nog een derde moord begaan vóór de twee andere en wel op de voormalige secretaris van Sylvester Von Turn- wald, die tevens sinds vele jaren een boezemvriend der familie was even als Wendland de macht en de wil had om Ulrich's aanspraken te vernieti gen. Toen werd zelfmoord voorge wend en ook algemeen aangenomen. Alleen mevrouw Von Turnwald ge loofde daar niet aan en zij ont bood mij heimelijk, om de moorde- #aar te ontdekken. Dit nu was het wezenlijke doel van mijn verblijf op Sperber-Eck. En daar heb je mij geen woord van gezegd! Om twee redenen meende ik nog geen recht te hebben om daarover te spreken. Ten eerste omwille van mevrouw Von Turnwald, wie ik zo lang mogelijk smartelijke ontroering wilde besparen. Ten tweede omdat ik nog steeds rekening moest houden met de vage mogelykheid, dat -t met de zaken heel anders gesteld was dan ik vermoedde. Want, de historie is long nog niet zo eenvoudig als u schijnt te geloven, maar integendeel zeer duister en vol raadsels. Op de eerste plaats pleiten gewichtige om standigheden tegen de conclusie, dat Meller en Ulrich von Turnwald één en dezelfde persoon zijn. Voorts is het nog zeer twijfelachtig of Ul rich zelf de moorden heeft gepleegd. Hoezo? Ik begrijp waarlijk niet U zult mij onmiddellijk begrij pen, wanneer ik u alles* heb verteld. En Silas Hempel gaf een breed voerig relaas van de staat van zaken en van alles, wat hij gedurende zijn verblijf op Sperber-Eck was te weten gekomen. Hij sprak over het verdwij nen van de acte van afstand, waar van zich ongetwijfeld in de bewuste map een afschrift bevonden had; van de moordaanslagen op mevrouw Von Turnwald, van de verdachte rol, door de „zilveren" auto gespeeld en waar door onvermijdelijk zware verden king moest vallen op Andagola, wiens sprekende gelijkenis met mevr. Von Turnwald scheen aan te duiden, dat hij, en niet Meller, Ulrich von Turnwald was. Maar, zo besloot Hempel zijn uiteenzetting, daartegenover staan weer de uit Buenos Aix-es ontvangen inlichtingen. Nog altijd bewegen wij ons in een doolhof van raadsels en tegenstrijdigheden, 't Vex-heugt me intussen, dat u Hirschfelder hebt uit gezonden om het kasteel te bewaken. Nu mag ik tenminste vertrouwen, dat mevrouw Von Turnwald gedu rende mijn afwezigheid bescherming geniet en dat is een geruststelling voor mij Alleen nog deze opmer king: met 't bevel tot aanhouding is u wat vlug geweest, mijnheer, want wij weten nog niet, of de man, die de eigenares van Sperber-Eck naar het leven stond, óók Ulrich is. Geloof je dan, dat mevrouw Von Turnwald nog steeds in gevaar ver keert? Helaas, daarvan ben1 ik over tuigd. Twee aanslagen zijn mislukt van de eerste gelegenheid zal men gebruik maken om een derde te ple gen. Dat dit nog niet is gebeurd, heeft zij waarschijnlijk te danken aan haar ziekelijke toestand, die haar slechts bij uitzondering en dan nog maar voor enige ogenblikken, toelaat haar kamer te verlaten. Een verschrikeliike gedachte, dat een zoon zijn moeder naar het le ven staat! Ik kan het mij slechts hierdoor verklaren, dat hij ook in haar een hindernis ziet op de weg, die hij wil volgen. Jaandéts kan ik 't mij ook niet verklareningeval Ulrich werkelijk ook hier de hand in 't spel heeft. En dat monster, dat koelbloe dig de ene moord na de andere pleegt, zou Andagola zijn, die een zo keurige, innemende man is! Is het mogelijk, dat personen zo als wij die uit hoofde van hun beroep toch meer ondervinding bezitten, zich zo schro melijk kunnen vergissen? Vindt u buiten hetgeen wij be sproken hebben, een verklaring voor de rol, welke hij met zij „zilveren" auto in dit drama heeft gespeeld? Neen; en toch is het mij bijna onmogelijk, hem voor zó ontaard te houden, ik ben zeer benieuwd, te ver nemen, welke indruk (hij op u maakt als u persoonlijk met hem in aanra king komt. Dat zal ik je zeggen, zodra ik gelegenheid heb gevonden, om ken nis met hem te maken. Dat zal, naar ik hoop, niet lang duren. Nog die zelfde avond vond Silas Hempel de gelegenheid in de feest zaal van 't „Hotel Imerial". Hij zat daar na het avondmaal al leen in een hoek, verdiept in een werk over de Zuid-Amerikaanse flo ra. dat hij die namiddag gekocht had, om in ieder geval voorbereid te zijn als zich gelegenheid voordeed om iiet Andagola kennis te maken. De meeste andere tafels waren be zet door gasten van 't hotel, die de avondbladen lazen. In Hempel's onmiddellijke nabij heid vroeg een welluidende stem: Is 't gepermitteerd? Is deze plaats nog vrij? Geheel tot uw beschikking ant woordde Hempel met zijn gewone in nemende beleefdheid, terwijl hij op de wandsofa een weinig erzijde schoof. Hij keek op, enherkende Andagola! Er werden kranten gebracht, en de Argentijn keek ze viuch+i" Hempel legde zijn'kruidkundig boek J voor zich opengeslagen voor zich, als voelde hij er behoefte aan, zijn ogen een beete rust te gunnen en over het gelezene na te denken. On willekeurig keek Andagola naar de prachtige illustraties van 't werk, die hem blijkbaar interesseerden. Pardon, zei hij glimlachend, ik zie, dat u zich bezig houdt met de Zuid-Amerikaanse flora. Maar uit dit boek zal u niet veel nut trekken. De planten, die er in weergegeven worden, zien er in werkelijkheid heel anders uit. Als ik niet vreesde, indiscreet te zijn, zou ik u een veel beter boek aanbevelen. Waarvoor ik u natuurlijk zeer dankbaar zou zijn. Ik heb dit geno men omdat de boekhandelaar st mij als pas verschenen aanraadde. Trou wens, ik hoop spoedig ter plaatse zelf mijn kennis te kunnen verrijken Wilt u dus een kijkje in Zuid- Amerika gaan nemen? Andagola's blik getuigde van echte belangstelling. Hempel glimlachte. Zoals u zegt, doch mijn plannen gaan niet verder. Ik ben niet voor nemens, mij in de Nieuwe Wereld te gaan vestigen. Ik heb geen zaken aan de hand en houdt mij enkel als lief hebber bezig met natuuronderzoek. Mag ik mij voorstellen? Dr Merkler. Juan Andagola (een hoofse bui ging). Dus geen plan tot blijvende vestiging? (wordt vervolr"i

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5