De grenzen van de nieuwe parochie te Roelofarendsveen DINSDAG 10 JANUARI 1950 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Minister Van Maarseveen, dr Prinsen en mr Van der Valk naar Indonesië Van officiële zijde wordt het vol gende medegedeeld; In verband met een uitnodiging van de minister-president van de re publiek van de Verenigde Staten van Indonesië, drs. Hatta, om op korte termijn een bezoek aan Indo nesië te brengen, zullen minister Van Maarseveen en dr. Prinsen, destijds secretaris-generaal van de Ronde Tafel Conferentie, vergezeld van mr. van der Valk, raadadviseur van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, op 14 Ja nuari a.s. naar Djakarta vertrekken. Deze reis, waardoor de goede be trekkingen tussen beide Uniepart ners opnieuw zullen worden ver sterkt, zal gelegenheid bieden de nieuwe regering van Indonesië in tigen land te bezoeken. Besprekin gen zullen worden gevoerd over verschillende vraagstukken, ver band houdende met de plaatsgevon den souvereiniteitsoverdraeht. On der meer zullen de instelling van het Unie-hof, de werkwijze van het Uniesecretariaat en de voorbereiding van de eerste ministerconferentie ter sprake komen. P. v. d. A. STELT CANDIDATEN VOOR PROV. STATEN. In de Zaterdagmiddag te Rotter dam gehouden vergadering van het gewest Zuid-Holland van de Partij van de Arbeid zijn candidatenlijsten van de komends Provinciale Staten verkiezingen vastgesteld. De volgende lijsten (buiten Den Haag en Rotterdam, die een eigen kieskring vormen) zullen in de ver schillende kieskringen worden inge diend: f Statenkieskring Leiden. 1. H. van Woudenberg, 2. A. J. Jongeleen, 3. J. J. M. Keyser, 4. J. A. Riedel, 5. D. J. van Dijk, 6. W. v. d. Burgh, 7. Th. H. Keyzer, 8. J. C de ClerDe Bruyn. Statenkieskring Delft. 1. T. de Bruijn, 2. J. D. J. Waar denburg, 3 J. G. Plantema, 4. H. Sa bel, 5. H. B. Engelsman, 6. J. Em- mens, 7. G. Marks, 8. D. v .d. Burgh, 9. H. van Munster, 10. W. Verkade. 1. J. P. van Praag, 2. A. D. van Dijk, 3. H. van Es, 4. W. Horsman, 5. J. Pasman, 8. J. B. A. Rook, 9. W. A. Dogterom, 10. J. Budding, 11. J. Schippers, 12. M. Hannewijk, 13. L. Toppers, 14. V. d. Slik. Statenkieskring Gouda. 1. J. Spornkers, 2. C. H. Hagen- dorn, 3. J. Slager, 4. J. Pasman, 5. C. van DantzigMelles, 6. J. de Vrij- 7. P. de LeeuwDen Bouter, 8. T. v. d. Mareiv. d. Meer, 9. H. Slap- pendel, 10. W. P. M. M van Gennip, 11. W. Schuddebeurs-Prummel, 12. P. D. Noest. De organisaties van werkgevers en werknemers in het taxi- en huur autobedrijf zijn het nog niet eens over de verhoging van de lonen met vijf procent. De werkgevers wilden wel het basisloon met twee gulden per week verhogen als er zou wor den teruggekeerd tot de werktijd, die voor 1 April volgens het Rijtij denbesluit gold. Maar de werkne mers konden zich met dat laatste niet verenigen. De beslissing is nu aan het college van Rijksbemidde laars. Aetherklanken WOENSDAG. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws 8.40 Gewijde muziek. 9.00 Weerberichten 9.03 Voor de zieken. 11.15 „Abraham Lincoln", hoorspel. 12.00 Hongaarse muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Ge wijde muziek. 13.20 Volksmelodieën. 13.45 Pianoconcert. 14.20 Zigeuner kwintet. 14.35 Orgelconcert. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Voor de jeugd 16.30 Sluiting. 17.45 Voor de kinde ren. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Sportcommentaar en gramofoonmu- ziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.20 Concertgebouworkest en solis te. 22.00 Viool en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 416 meter. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Weerberichten. (9.309.35 Water standen). 10.00 „Kinderen en men sen", causerie. 10.20 Voor de vrouw 12.00 Dansmuziek. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiian muziek. 12.55 Kalender 13.00 Nieuws. 13.15 Trio. 13.40 Gra- mofoonmuziek. 14.00 „Gesproken por tret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.20 Pianoconcert. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Sluitng. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Pianospel. 18.30 Radio Volks Universiteit. 19.00 Par lementair overzicht. 19.30 „Onze spelregels", causerie. 19.40 Weekkro- niek. 19.45 .,Van alle dag". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Dansmuziek. 20.45 „Het kind van de buurvrouw", hoorspel. 22.10 Omroep orkest en solist. 22.45 Popuair-weten- «chappelijke causerie. 23.00 Nieuws. MINIMUM-PRIJZEN VOOR SUIKER EN MARGARINE ZONDER PRIJSVERHOGING De vakgroep detailhandel in krui denierswaren schrijft ons: „Van be voegde ziide wordt er op gewezen, dat het door de kruideniers, mede in verband met de verhoging der lonen, tot de regering gerichte verzoek om minimum-prijzen voor suiker en mar garine niet beoogt, de thans voor de ze artikelen geldende prijzen te ver hogen. De slechte rentabiliteit der be drijven in deze branche heeft de be- drijfsgenoten, zowel zelfstandige winkeliers als de grootwinkelbedrij ven en coöperaties, genoopt overeen- te komen, genoemde artikelen behou dens wyziging der inkoopprijzen, niet te verkopen voor minder dan 75 cent per kg en 34 ct per pakje van 250 gram. Verkoop beneden deze prijzen, wel ke slechts de daarop drukkende om zetbelasting en de aan de distributie verbonden kosten dekken, zou in druisen tegen iedere gezonde be- driifspoMtiek. Desondanks wordt deze branche nog voortdurend bedreigd door een in het bijzonder met deze genoemde artikelen bedreven prijsgeknoei, het welk ook de bonafidp handelaar kan dwingen zijn goederen beneden kostprijs te verkopen. Hoewel voorstanders van een ge- 7ondp concurrentie heeft de vakgroep detailhandel in kruidenierswaren reeds geruime tijd geleden de betrok ken ministers verzocht door middel van, in overie? met het bedriifs1even vast te stellen, minimum-oriizen de branche in haar geheel te bescher men tegen een destructieve concur rentie, v/elke economisch en sociaaj bp7ien, zowel voor de ondernemers als voor de betrokken werknemers, funeste gevolgen moet heb^pn. De bes'issing der overheid op dit verzoek is men nog wachtende. Nu de bil de kruiden'ers vak cen trale aangesloten verenigingen haar leden hebben geadviseerd om. over eenkomstig de ooroen van onze re dering. de lonen met 5 r>ct te verho gen en voor d° "rootwiukelheHrnven een nieuwe CAO tot stand kwam, waarbij de lonen re°ds belan«ri'ik werden verbeterd, zodat de bedrijfs lasten andermaal worden verhoogd is een bescherming der branche des te nood7ake1iiker Het is om deze reden, dat door het bedrijfsleven andermaal bij de rede ring is aangedrongen op een guns tige en spoedige beslissing on het zerzoek van voornoemde vakproen. Zoals wii reeds m^ede^en heb ben de vertegenwoordigers der werk nemersorganisaties toegezegd het ver zoek in eigen kring te steunen. BEDRIJFSCHAP BEVOEGD TOT VEEVERZEKERING. De voorzitter van de Alkmaarse Slagersvereniging heeft in overleg met de officier van Justitie een proefproces uitgelokt om antwoord te krijgen op de vraag, die overal in het land de slagers bezig houdt: heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de bevoegdheid om zich na de vleesdistributie nog te bemoeien met de verzekering van vee? Toen in 1941 de vleesdistributie begon en het Bedrijfschap voor Vee en Vlees werd gesticht, werden de talrijke verzekeringsmaatschappijen, waar voordien dc slagers het resico van gehele of gedeeltelijke afkeu ring verzekerden, uitgeschakeld. Daarvoor kwam in de plaats het Cen traal Bureau Slachtveeverzakering, dat in Utrecht is gevestigd. Daar op 6 November jongstleden het vlees vrij van distributie werd, meenden de oude maatschappijen, dat zij haar taak weer konden opvatten. Tot hun grote teleurstelling bleek echter, dat zowel het Bedrijfschap als de be drijfsorganisaties hadden bepaald dat er op de abattoirs geen vee mocht worden geslacht, dat niet bij het Centraal Bureau was verzekerd. Van alle kanten in het land kwamen protesten hiertegen. De Alkmaarse slagers hebben een adres gestuurd aan de minister van Landbouw en trachten thans bovendien door een proefproces een rechterlijke uit spraak uit te lokken. Pas gedebarkeerde kapitein bij aanrijding ernstig gewond. Wederom meldt de Amsterdamse politie ons een zeer ernstig ongeluk, dat te wijten is aan de onvoldoende verzorging van een vrachtwagen. Op het terrein van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" is een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de voetrem van een vrachtwagen niet in orde was. Tijdens de ontscheping van het troepenschip „Groote Beer'' heeft een 19-jarige jongen, die nïV eens in het bezit was van een rij bewijs, zo wordt ons gezegd door de politie, een vrachtauto verhaald, waarbij hij een troep militairen moest passeren. Op het critieke ment weigerde de voetrem, zodat de auto op de militairen inreed en een kapitein van het leger, die juist ge- debarkeerd was, tegen de grond werd geslingerd. De kapitein kreeg ern stige verwondingen aan het hoofd en verkeert in levensgevaar. Uit een nader onderzoek zo zegt de politie is gebleken, dat de jongeman voor zyn vader, de eigenlijke chauf feur van de vrachtwagen, de auto een eindje verder moest rijden. De wagen is in beslag genomen en de jongen is gearresteerd. WIELRIJDSTER OVERLEDEN NA VERKEERSONGELUK. De 37-jarige mej. E. A. M. v. d. Velden uit Heemstede is Zondag morgen in de Mariastichting te Haar lem overleden aan een schedelbasis- fractuur, die zy Zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Bij het inhalen van twee fietsers kwam zij te vallen, juist voor een vrachtauto, die haar overreed. De bestuurder van de vrachtauto bleek niet in het bezit van een gel dig rijbewijs te zijn. De wagen is voorlopig in beslag genomen; de po litie roept getuigen op. In de kerk van St. Petrus' Banden te Roelofarendsveen is het volgende bisschoppelijk schrijven voorgelezen: „Aangezien het Ons nuttig en ge wenst voorkomt, om in het geestelijk belang der katholieken, die in Alge made wonen een zelfstandige paro chie op te richten, zo hebben Wij, nadat belanghebbenden door Ons zijn gehoord en met toestemming van Ons Hoogwaardig Kathedraal Kapit tel besloten, om krachtens door de Kerkelijke Wetgeving Ons verleende volmacht, vast te stellen bij Üezen als volgt: Van de parochie St. Petrus' Ban den te Roelofarendsveen scheiden Wij die gedeelten af. v/elke gelegen zijn binnen de grenslijn, zo aanstonds vast te stellen. Bedoelde gedeelten richten Wij op tot een zelfstandige en van de overige parochies geheel vrije paro chie onder de titel van Maria Prae- sentatie te Alkemade in het dekenaat Alphen aan den Rijn. De Hulpkerk aldaar verheffen Wij tot parochiekerk met alle rechten, voorrechten en verplichtingen, wel ke aan parochiekerken verbonden zijn. De pastoor, die over deze parochie als Herder wordt aangesteld, zal naar het goedvinden van Ons en Onze op volgers ten allen tijde kunnen wor den ontslagen. Het grondgebied van deze nieuwe parochie is als volgt vastgesteld: In het Noord-Westen begint de grens der n'euv/e pa-ochie op het punt waar de Hane-poel zich ver enigt met de ringvaart van de Haarlemmermeer; loopt in Oos telijke richting tot 200 M. voorbij de draaibrug van Nieuwe Wete ring. wendt zich daar in Zuid- Oostelijke richting over een denkbeeldige lijn door de Goo- ger-Dolder naar het middeixvan de Lange Weg. waar nu een waterdoorgang onder de weg en vroeeer een bru? was Sectie C 3423; keert zich dan in Westelij ke richting midden over de Lan ge Weg en het begin van het Westeinde naar het Raadhuis van Alkemade, loopt langs de Oostgevel van dit gebouw slaat rechtsaf achter dit gebouw en achter de Sec-etaris-woning en het Postkantoor en zoekt een denkbeeldig ount van 100 M. ten Zuiden van het Westeinde en loopt verder in Westelijke rich- UIT DF OMGEVING HITXEGOM Brandgevaar.Bij de bovenlei ding der tram ontstond in een mast ran de Hoofdstraat brand door kort sluiting. Grote steekvlammen sloe gen naar buiten. Door het slot van de schakelhandle te verbreken werd de stroom afgesloten en erger voor komen. DE ZILK VARKEN ELECTRISCH GEDOOD Een bewoner had een lichtpuntje in zijn schuur gemaakt, om z'n var ken ook bij avcnd te kunnen bezoe ken. Doordat het beest aan de los hangende draad knabbelde kreeg het een electrische schok en Over leed. Een geluk mag het heten, dat het vlees goedgekeurd kon worden voor consumptiegebruik. Bekneld. De chauffeur S. alhier geraakte bij het. aankoppelen van ?en aanhangwagen zodanig bekneld, dat 'hij een inwendige bloeding op liep en naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd moest worden. Zijn toestand is ernstig. HAAGSCHE SCHOUW IJsfeest. Een hoogtepunt van het uitgaansleven aan de Haagsche Schouw is ieder jaar het ijsfeest. En bij gebrek aan vorst is dit meestal de enige activiteit van de IJsver eniging Rijndijk-Morsch De grote zaal van .,De Grote Vink" was gis teravond stampvol, toen de voorzit ter, de heer W. Derogé, allen ver welkomde en de heer Leo Meyer, voorzitter van het feestcomité. Gé Heijnen inleidde, die met een klein gezelschap een non-stop-cabaretpro gramma van liedjes, conferences en schetsjes bracht. Toen het reeds mid dernacht was, dachten de feestvier ders er nog niet aan om naar huis te gaan. De band van Gé Hofenk verzorgde de dansmuziek en in de beste stemming werd het vier uur, voordat het geslaagde feest ten ein de was. KATWIJK AAN DEN RIJN Baldadigheid. Een nog onbe kende jongen haalde de baldadigheid uit om door een in het raamkozijn van de Chr. Jongel. Ver. aan de Rijnstraat aanwezig gaatje een bran dende sigarettenaansteker te hou den. Een gordijn stond spoedig in brand en niemand was aanwezig. 7 wee militairen van het vliegveld sloegen een ruit in en konden nog tijdig het begin van brand blussen. Het had ernstiger kunnen aflopen. De 80-jarige mevrouw M. van Rooijen-Hoogendoorn, wonende aan de Burgemeester Martenssingel te Gouda, is Zondagavond omstreeks kwart over zes, na een bezoek aan kennis te water geraakt. Een voor bijganger, de 17-jarige A. W. Kap- tein, sprong haar na en wist haar op de wal te brengen. Mevr. Van R. werd naar het Van Itersonzieken- huis overgebracht, waar zij enkele uren na aankomst is overleden. Te Zierikzee heeft een brand een opslagplaats van landbouwmachi nes, van de firma Timmermans en Verbeek gedeeltelijk verwoest. ting naar de ringvaart paral lel aan het Westeinde van de Veenpolder buiten de bedijking; daar gaat ze eerst Zuidwaarts en dan Westwaarts door dezelfde ringvaart, springt op het meest Westelijke punt over naar de provinciale Auto-weg (voorheen Spoorweg) en kruist deze weg en loopt dan in Noordelijke rich ting naar de Mopmolen, deze ten gunste van Rijpwetering uitslui tende, en dan door de Hane-poel naar het punt van begin. Al het bovenstaande verordenen Wij en stellen Wij vast, bevelende, dat het door allen, wien he-t aangaat, zal geëerbiedigd en onderhouden worden." Muziekuitvoering en revue door „Liefde voor Harmonie" „Kop permaandag", is zoals alle jaren de dag waarop „Liefde voor Harmonie" haar jaarlijkse uitvoering geeft En dat er in Roelofarendsveen een liefde voor harmonie heerst, bewees reeds de eerste van de drie avonden, welke zij nodig hebben om alle do nateurs te kunnen uitnodigen. De zaal was geheel vol toen voorz. J. Koek deze avond opende. De vroe gere direceur, de heer J. Ruyter had wegens ziekte enkele weken geleden zijn ambt moeten neerleggen, maar gelukkig, aldus de voorzitter, hebben wij de heer M. Nieuwint bereid ge vonden om deze avonden te leiden. Het eerste gedeelte, van het program ma werd geopend met de pittige mars „Houdt Moed" v. J. Beekhoven gevolgd door „Aan de oevers der Schelde", fantasie van F. B. Minne. Niettegenstaande de korte periode van studie met de heer Nieuwint, bleek hij goede leiding te geven aan de zeer geslaagde uitvoering der di verse muziekstukken. Een bijzondere vermelding willen wij nog geven „Une soirée de Village", fantasie van Belleflamme en „Een schone Mei morgen", fantasie van Bisselink, die beide een zeer goede vertolking kre gen, waarbij de diverse solopartijen alleszins vielen te loven. Wij geloven wel vooruitgang te kunnen consta teren bij „Liefde voor Harmonie". Na de pauze volgde, als gebruike lijk een geheel ander genre. Evenals vorig jaar had men ook nu weer een revue op het programma staan, geti teld „Van alles wat" en wederom vervaardigd door de heer Augustinus uit Noordwijk. Dit vormde een rijke afwisseling van zang, declamatie en schetsen. Er werd onbedaarlijk ge lachen om de komische scènes, maar ook voor de ernst was een plaatsje ingeruimd. Het zou ons te ver voeren om op deze revue in haar geheel in te gaan. Wij willen volstaan met te vermelden, dat het een vlotte ver toning was van deze zeer goed ge schreven revue, met waarlijk zeer goede humor. Alle lof daarom aan de dames en heren, die haar ten tonele brachten, want het was werkelijk een fris geluid in de reeks van plaatse lijke ontspanningsavonden. De piano, begeleiding was bij mevr. Koek- Heemskerk in zeer goede handen. VOORSCHOTEN KRIJGT VOORSCHOTEN „KONINKLIJK" BEZOEK? Als de geruchten, die in zekere kringen van ons dorp de ronde doen, juist zijn, kan Voorschoten d^ze week nog „Koninklijk" bezoek ver wachten. Het zal enkele inwoners de Molenlaan is geen drukke verkeersweg en er wonen weinig mensen opgevallen zijn, dat het woonwagenkamp een ongekend aan tal wagens met hun bewoners her bergt. De uiteraard beperkte ruimte is thans zo vol, dat enkele pas-aan- gekomenen hun wagens reeds elders in de buurt van het woonwagen kamp hebben moeten plaatsen. Om dat zij plaats genomen hadden op een open plek aan de Molenlaan, die geen officiële standplaats voor woonwagens is, trok de politie na tuurlijk op onderzoek uit. Het bleek echter, dat in de daarvoor bestem de ruimte inderdaad geen plaats meer was. Enbovendien werd door verschillende wagenbewoners aangekondigd, dat er in de loop van de week nog wel een 15 wagens te wachten waren, alle met Hongaar se Zigeuners. Ook de „Koning van de Zigeu ners" werd verwacht, want die zou hier Zondag 15 Januari zijn 93ste verjaardag komen vieren. Met zo veel stelligheid werd deze verwach ting. door meer dan één der wagen bewoners uitgesproken, dat we in derdaad de indruk kregen, dat Voorschoten getuige zal zijn van een ongekend feest een „Koninklij ke" verjaardag! DRIEKONINGENAVOND VAN DE K-AJ5. Zondagavond heeft de K.A.B. haar leden een culturele avond ge- boden onder de titel van een „Drie koningenavond." De voorz. van de afd. Voorschoten, de heer N. Lam- boo heette allen hartelijk welkom: de geestelijkheid, de vertegenwoor digers van de pl. zusterorganisaties, de leden van de katholieke raads fractie en verder al de aanwezigen. Het openingswoord werd uitge sproken door de g. a., pastoor J. Th. van Bemmelen. Het was hem een waar genoegen deze bijzondere avond, die wellicht enig was in de geschiedenis van de K.A fc. afd. Voorschoten, in te leiden. Dat het bestuur het initiatief genomen had, om deze avond te organiseren, juichte hij toe om twee redenen: Vooreerst omdat deze avond een herinnering geeft aan het Kerstmy sterie en het Driekoningenfeest, dat een sluitstuk vormt van de mooie tijd, die we beleefd hebben. Kerst mis maakt een diepe en ontroeren de indruk op de mensen. Dit feest is zeer geschikt om gevierd te worden in de intimiteit van de huiselijke kring. Daarom vindt spr het een mooie gedachte, dat dit gebeuren in de familiekring van de K.A.B. werd herdacht. De leden bij elkaar vor men een grote familiekring, waarin speciaal geleefd en gevoelu moet worden. De band, die bindt, moet zijn de liefde, die juist gepredikt wordt met Kerstmis, waardoor de gemeenschapsgedachte wordt ver groot, verdiept en verlevendigd. Vervolgens achtte spr. dit een bijzondere avond, omdat zij paste in de lijn van de K.A.B. Deze avond wil er toe bijdragen de leden, iets van het culturele leven bij te bren gen, dat de bedoeling heeft, dat U eens onttrokken wordt aan de dage lijkse beslommeringen en waarin U iets moois, iets cultureels, iets wat veredelt, iets dat het leven mooier maakt wordt gegeven. Ten slotte hoopte spr., dat het gebodene een indruk zóu achterlaten en een her innering! Een herinnering, waarvan men kan zeggen, dat heeft me goed gedaan. Zo iets heeft men nodig, om op peil te hlijven. Deze avond, die hoofdzakelijk ge geven werd door leden van de K.A. B. was grotendeels afgestemd op het Kerstgebeuren. Aan elke afdeling van het culturede leven, de zang, de voordracht en het toneel v/as ge dacht. Het jongenskoor o.l.v. de heer M. Lakeman voerde een Kerstcan tate uit. Mevrouw van Alphen de clameerde 2 kerstgedichten en de heer van Alphen zong „Stille Nacht" van W. Smits. Het Vlaamse Kerstspel van Kees Spierings, getiteld „Nieuwe Kerst mis" bied. naast vrolijkheid tevens diepe ernst en gaf een lesje in christelijke naastenliefde. Beslist jammer was het, dat veel van het gesprokene van de directeur van „C'ricus Themes" onverstaanbaar was. Ook de dubbelrollen Tn dit stuk waren beslist niet op zijn plaats. Dat de straten op het toneel zo „kort" waren was niet de schuld van de regisseur of van de toneel bouwer, maar het maakt het spel op een kleine ruimte bijna niet opvoer- baar. Ook de plotselinge verschij ning van Maria in wit en blauw, heeft de werking van een „deus ex machina". De 2 liederen, keurig ge zongen door het dubbelmannen- kwartet o.l.v. de heer M. Lakeman, waren een extra applausje waard. Met de „Driekoningen" van God fried Bomans, werd de aandacht weer opgeëist voor het toneel. Een sneller speeltempo zou het effect nog verhoogd hebben. De samenspraak van Themasvaer en Pieternel mocht op deze avond van de K.A.B. niet ontbreken. Zo bood deze avond veel wat cul tureel verantwoord was. De K.A.B. heeft aangetoand, dat zij met eigen krachten iets moois kan brengen, waarvan haar leden kunnen genie ten. De muzikale omlijsting van de ze avond was in handen van de gebrs. Roozen:daal, die de leemten tussen de proprammapunten vulden. De pianobegeleiding werd verzorgd door de heer L. Stein. Aan het ein de dankte de heer N. Lamboo alle medewerkers, waarna met hoorn- muziek gezongen werd „Aan U, o Koning der eeuwen", dat de le den beter konden zingen dan hun strijdlied. J. H. van Uffelen. t Dezer da gen is in de leeftijd van 86 jaar overleden de heer J. H. van Uffelen. De overledene was de oprichter van de R.K. Coöperatieve Boerenleen bank. Van deze instelling is de overledene gedurende 25 jaar direc teur geweest. De kolengulden. Voor het uit betalen van de kolen-gulden is hier geen bepaalde regeling getrof fen. Tijdens de openstelling van het loket voor postwissels en derg. kan een ieder onder overlegging van de vereiste bonnen zijn kolengeld in ontvangst kome. nemen. Geboren: Anna Maria Johanna, d. van H. A. M. Akerboom en M. J. C. Bank; Peter, z. van M. J. de Ruij- ter en P. Vlieland; Gerardus Joan nes Henricus, z. van J. T. H. van der Hulst en H. J. J. Langeveld. ZOETERWOUDE (H. R.) Toneel. De toneelvereniging „Liefde voor Toneel", onderafd. van de K.A.B., gaf Zondagavond de eer ste opvoering van het Kerstspel „De Sukkeleer" van J. L. Eggermond. Dit voor velen wel wat vreemde spel werd zeer goed gespeeld. De Stammenee-houdster Sieska en Ward heure vent en ook niet te vergeten de oude Sukkeleer hebben zeer goed spel gegeven Niet minder waren de anderen. Uit alles bleek dat er aan de voorbereiding bijzondere zorg be steed was. Ook het optreden van de kleine engelkens was keurig verzorgd, waar van het gezongen „Wees gegroet" de verwachtingen verre overtrof. Het welbekende muziekgezelschap zorgde voor mooie en goede afwisse ling tijdens de te veranderen tonelen. Het einde kwam wel wat laat. Kwart na middernacht sprak kape laan Loerakker hiet slotwoord, waarin hij tevens mededeelde, dat heden Dinsdagavond de 2e opvoe ring zal worden gegeven, welke precies half acht uur zal beginnen, om op tijd te kunnen eindigen. SCHEEPSBERICHTEN ASTURIAS, JavaRotterdam 12 Jan. verw. te Hoek v. Holland (4.30 uur). BALï, A'damBatavia 9 Jan. v. Suez. MADOERA, A'dam— Java pass. 9 Jan. Minicoy. MAPIA, A'damMakassar pass. 9 Jan. Oues- sant. MODJOKERTO, LondenJava pass. 9 Jan. (18 uur) Ouessant. WA TERMAN, BataviaR'dam wass. 9 Jan. (9 uur) Malta. GAROET 7 Jan. te Batavia van Makassar; Laertes 7 Jan. te Sema- rang van Cheribon; SLOTERDIJK 10 Jan. te Suez; TABINTA pass. 9 Jan. Socotra; TIBA, Buenos Aires Antwerpen pass. 10 Jan. 2 uur Las Palmas; VEENDAM, 9 Jan. 7 uur van Bermuda; VOLENDAM, 8 Jan. nam van Colombo; WILLEM RUYS pass. 9 Jan. 60 mijl N.W. Kaap St. Vin cent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemakt te 10 uur). PLAATSELIJK MIST. Plaatselijk nevel of mist, ove rigens droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht iets minder koud, vooral in het Westen van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. UITBETALING VAN 1 GULDEN OP BON 544 (VAN LEVENS MIDDELENKAART 909). Woensdag uitbetaling aan de post kantoren van de letters Bo tot en met Bre. Donderdag uitbetaling aan de post kantoren van de letters Bri tot en met Co. f UATSTE BERICHTEN DE ACTIE VAN WESTERLING Naar Reuter bericht, heeft de sul tan van Djogja voor de souvereini teitsoverdraeht de heer Lovink ver zocht kapitein Westerling uit Indo nesië te zetten door gebruikmaking van bijzondere bevoegdheden. De heer Lovink weigerde, omdat hij geen voldoende gronden daartoe aan wezig achtte. Hatta verklaarde heden, dat de „ac tiviteiten van Westerling gevaarlijk zijn, omdat zij steun geven aan alle strijdgroepen zoals de - Darul Islam, die de regering tegenwerken". In dien Westerling zich in Djakarta be vindt hij zou daar gisteren laat in de avond gezien zijn zouden de Nederlandse autoriteiten maatrege len nemen, aldus Hatta. Nederlandse legsrautoriteiten fe Bandung, hebben 'n Nederlandse lui tenant gearresteerd, die bij de brief van Westerling betrokken zou zijn. Hij ontkende dit, doch hij wordt nog vastgehouden. Zijn arrestatie zou ge volgd zijn op een brief van de Indo nesische regering aan de Hoge Com missaris, waarin na een woordvoer der van het Indonesische leger mee deelde, verklaard werd, dat „De Ne derlandse burgers, die zich nog in In donesië bevinden, niet in moeilijke omstandigheden moeten geraken, die de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen in gevaar zouden rangen". Nog werd verklaard, dat een particuliere leger in Indonesië nooit zal mogen voortbestaan. BUS MET ARBEIDERS BIJ COLMAR VERONGELUKT. Te Munchhouse bij Colmar is een tus met 48 arbeiders het Rhone-Rijn. Kanoal ingereden. Naar verluidt zijn 20 personen verdronken. Reddingsploegen hebben kort na het ongeval dat voor zonsopgang op een brug over het kanaal plaats vond, 10 lijken opgehaald. Verschillende gewonde passagiers zijn naar de zie kenhuizen te Colmar en Mulhouse ge bracht. Volgens de eerste berichten slipte de bus, kantelde en viel in het ka naal. Een kant van de bus scheurde open, waardoor 25 passagiers een uit- weg vonden en de oever konden be reiken. DE BELGISCHE POLITIEKE DELINQUENTEN. Volgens het blad „Le Peuple" zul len de Belgische politieke delinquen ten, die op het ogenblik van het de lict de leeftijd van 21 jaar nog niet hadden bereikt dan wel de leeftijd van 65 jaar hadden overschreden binnenkort na een herziening van hun dossier in vrijheid worden ge steld. DODELIJKE AANRIJDING MET TROLLEYBUS. Gistermiddag geschiedde op de Velperweg te Arnhem een dodelijk ongeval, doordat een dame op een fiets met hulpmotor in botsing kwam met een trolleybus. Zij kwam bij het voorbijrijden van de bus in aanra king met het achterste gedeelte, waarbij zij zo ongelukkig kwam te vallen, dat zij vrijwel op slag werd gedood. De politie stelt een onder zoek in naar de juiste toedrach't van dit gebeuren. ALPHEN AAN DEN RUN Lezing. In het kader van het winterprogramma van het instituut voor volksontwikkeling van 't Nut voor het Algemeen hield prof. Dr. Gaillard uit Leiden, onze vroegere plaatsgenoot, in de bovenzaal van hotel „Centraal" een zeer interes sante en leerzame inleiding over het onderwerp; „Onderzoekingen met gekweekte weefsels". De be langstelling was groter dan gewoon lijk, toen de heer Tolk, bij ontsten tenis van de voorzitter, de heer A. Huisman, de bijeenkomst met een kort welkomstwoord opende. Leider van „Avifauna". Tot leider van het „vogelbedrijf van „Avifauna" is per 1 Februari aan gesteld de heer J. H. Noordzij, thans leider van de vogelafdeling van diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam. De heer W. Tuinman, werk zaam in de binderij van de N.V. N. Samson? alhier, herdenkt Vrijdag a.s. zijn 40-jarig dienst jubileum. LEIDERDORP Pottenbakkerij Herman Zaalberg. De pottenbakker Herman Zaal berg jr. te Leiderdorp hoopt 16 Ja nuari a.s. zijn zeventigste verjaardag te vieren. In de loop van dit jaar zal het een halve eeuw zijn, dat hij zijn vak beoefent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2